Google

Tiesībsargi pieteikuši karu Google un Facebook. Krievijai par to atliek tikai priecāties

59
(atjaunots 17:05 25.11.2019)
FB, Instagram, Whatsapp, YouTube izseko visu pasauli un manipulē ar auditorijas uzmanību. Pēdējos desmit gadus tas nevienu ASV īpaši neuztrauca. Kas noticis tagad?

"Kompāniju Google un Facebook biznesa modeļi apdraud cilvēktiesības", savā atskaitē paziņoja pazīstamākā tiesībsargājošā organizācija pasaulē - Amnesty International. "Platformas Google un Facebook ir bīstamas sabiedrībai. Uz izsekošanas pamatiem veidotie biznesa modeļi liek cilvēkiem noslēgt "darījumu ar sātanu", kas ļauj viņiem izmantot savas cilvēka tiesības Tīmeklī, tikai pakļaujoties sistēmai, kas veidota uz tiesību parkāpumu pamatiem. Vispirms viņi izmanto bezprecedenta uzbrukumu privātās dzīves neaizskaramībai, no kura izriet virkne blakusparādību. Tās savukārt nopietni apdraud virkni citu tiesību, sākot ar viedokļa un tā izpausmes brīvību un beidzot ar domas brīvību un tiesībām uz nediskrimināciju."

Atskaitē norādīts, ka Google un Facebook sniedz saviem lietotājiem "pieeju šķietami bez maksas", taču tās vietā "pieprasa no cilvēkiem nodot savus personīgos datus", portālā RIA Novosti stāsta Igors Ašmanovs.

Atskaites noslēgumā sniegti ieteikumi valstij un privātajām kompānijām. Īsiem vārdiem sakot: vajag cienīt privāto dzīvi, valstij ir jāaizsargā pilsoņi, nozares pašregulācija nedabojas, privātās kompānijas ar dzelžanu roku jāpiespiež uzvesties pareizi.

Dīvaini: tiesībsargājošā organizācija, kas vienmēr it kā cīnījusies pret valsts ietekmi uz vārda brīvību, nikni aicina kardināli pastiprināt valsts regulējumu internetā, pastāvīgi analizēt mediju platformu algoritmus un kodu ar valsts ekspertu palīdzību, organizēt privāto uzņēmumu izstrādājumu, iekšējās politikas utt. auditu.

Kāpēc ir vērts apspriest nekomerciālās organizācijas pārskatu? Amnesty International vienmēr ir bijusi kā ideoloģisks cimds amerikāņu specdienestu rokā, ASV "maigā spēka" elements, tāpat kā Greenpeace, WWF un citas "tiesībsargājošās" un "ekoloģiskās" organizācijas. Ja Amnesty pēksņi sāk karot ar IT nozares līderiem ASV, atklāti uzbrūk Facebook un Google, tas nenotiek tāpēc, ka pār organizācijas vadītāju pēkšņi nākusi atklāsme, katarsis, nirvāna, un viņš pievērsies labajam.

Vai tad viņš nav lasījis Snoudena atmaskojums pirms dažiem gadiem? Viņš nav lasījis WikiLeaks sēriju par NDA un CIP centieniem izsekot visu pasauli, Vault 7 noplūdi? Protams, ir lasījis. Biņi taču aizstāvēja Asanžu no WikiLeaks, iesprostotu vēstniecībā un apsūdzētu par muļķīgiemm "zviedru prostitūtu izvarošanas gadījumiem bez prezervatīva".

Patiešām, sava pārskata  24.lappusē viņi atsaucas uz 2013.gadā publicētajiem Snoudena atmaskojumiem. Taču tagad ir 2019.gada beigas. Ko viņi darījuši visu šo laiku?

Ja Amnesty pēkšņi atsaukusi atmiņā izsekošanu un vērsusi savas taisnās dusmas pret Facebook, iznāk, ka tā ir politiskā kara daļa ASV, kur šī organizācija ir cimds vienas politiskās puses rokā. Šķiet, Marka Zakerberga braukāšana uz Kongresu un Senātu pēc regulārā pēriena nelīdz.

Amnesty viedoklis – tas ir ASV elites viedoklis (domājams, tās, kura cīnās pret Trampu).

Ko lai saka?

Jā, FB, Instagram, Whatsapp, YouTube, protams, izseko visu pasauli un manipulē ar auditorijas uzmanību, radot "informācijas burbuļus" ap lietotājiem. Tas bija zināms jau pirms desmit gadiem. Pie tam viņi nodarbojas ar spiegošanu ASV labā – saskaņā ar "Brīvības aktu" no 2015.gada (bijušais "Patriotiskais akts" no 2001.gada) viņi nodot lietotāju datus ASV sepcdienestiem. Arī tas bija zināms jau vairāk nekā pirms desmit gadiem (atsauciet atmiņā Snoudena un WikiLeaks noplūdes, publikācijas Guardian utt.).

Pēdējo desmit gadu laikā tas nevienu ASV īpaši neuztrauca. Kas noticis tagad? Lūk, kas: pēdējo divu, triju gadu laikā noskaidrojies, ka amerikāņi nekontrolē pašu radīto sociālo telpu – tajā vēl ir atrodama kaut kāda vārda brīvība – viena no Rietumu pasaules izsludinātajām pamatvērtībām. Tas bija ļoti negaidīts un neērts fakts, it īpaši tāpēc, ka Rietumu medijos tās sen vairs nav pēc pamatīgās tīrīšanas, kad padzina žurnālistus, kuri kaut ko nespēja apjēgt, un visiem visu pamatīgi izskaidroja.

Tagad centrālie mediji ir kontrolēti, tie dara to, ko pavēl: popuarizē LGBT, globālo sasilšanu, Grētu Tūnbergu, migrantu uzņemšanu Eiropā, ķīmiskos "uzbrukumus" Sīrijā, Krievu hakerus™, Hilariju Klintoni, protestus Honkongā, Hārvija Vainšteina vajāšanu – visu, kas vajadzīgs aktuālajai politiskajai dienas kārtībai.

Taču Rietumu pasauli un tās flagmani – ASV – vairs neapmierina nekontrolējamā vārda brīvība sociālajos tīklos, arī ideoloģisko oponentu (krievu, Trampa, turku, ziemeļkorejiešu, venecuēliešu – vienalga) un citu pretinieku vārda brīvība. "Maigā spēka" ātrās degradācijas un liberālisma ideoloģijas sabrukuma fonā Rietumos tiek enerģiski ieviesta stingra cenzūra, lai aizsargātu vaiga sviedros būvēto ideoloģisko mašīnu.

Tomēr nevar nosaukt cenzūru par cenzūru – tas ir gadsimtiem ilgs tabu, tāpēc, kā parasti, lietā tiek likti citi vārdi, eifēmismi. Pirmkārt tā ir fake news tēma, kas it kā šausmīgi piesārņo ēteru, lai arī tā pati par sevi ir meli. Rietumu mediji paši ir galvenie melu ražotāji, pēkšņās ziņas un meli ir iebūvēti viņu metabolismā. Jaunais termins "fake news" ir etiķete, ko izmanto, lai apzīmogotu visu, kas neiekļaujas vajadzīgajā ideoloģiskajā modelī. Aizbildinoties ar cīņu pret fake news un Krievu hakeriem™, Rietumos parādās cenzūra un mediju kontrole.

Lielās mediju kompānijas, interneta giganti nebūt nav ASV ideoloģiskie pretinieki, tie ir lojāli ASV valdībai, liberālisma ideoloģijas nesēji visā pasaulē. Viņu augstākā posma menedžeri strādā ar visām ASV valdības struktūrām drošības jomā, viņiem ir milzīgs skaits kontraktu un kopīgu start-up ar Pentagonu, CIP un NDA, viņi ik sekundi atdod izlūkdienestam terabaitos mērāmus lietotāju datus un piedalās informatīvajos uzbrukumos aiz ASV robežām. Viņi ir ASV stratēģiskais ierovis, viņi vienbalsīgi, bez jebkādas kognitīvās disonanses operē planētas mediju telpā – pret Ķīnu, Krieviju, Irānu, Sīriju, Jemenu, Saūda Arābiju, Turciju, KTDR, Venecuēlu utt.

Toties pašās ASV vērojama plaisa, valsts ir sašķēlusies. Trampa negaidītā "digitālā" uzvara 2016.gadā (pretēji visām prognozēm un aptaujām) un iespēja, ka pēc gada tā atkārtosies, padarījusi cīņu vēl nežēlīgāku. Rit karš par "digitālo telpu" kā spēcīgāko politiskās ietekmes instrumentu. Puses sagrābušas viena otru aiz kakla un valstās pa grīdu, mēģinot ar pirkstu galiņiem aizsniegt pistoli.

Spiediens pret "zakerbrīnu" tika pamatots ar "krievu iejaukšanos vēlēšanās" un nepatiesām ziņām. Tagad atrasts jauns iegansts (jauns buzz word) uzbrukumam FB un Google ar mērķi tos pieradināt. Tās ir "manipulācijas ar informāciju" un "iejaukšanās privātajā dzīvē" – kāds pārsteigums...

Mediji visu saprot un mēģina paspēt izkalpoties. Nupat (aizvadītajā nedēļā) viņi paši atnesa striķi un ieziepēja to: paši izstrādāja interfeisus specdienestiem, kas ļaus izlūkiem pašiem dzēst nost "nepatiesās ziņas par vēlēšanām", tātad paši uzdāvinājuši ASV specdienestiem automatizētas darba vietas tiešai satura dzēšanai FB, Twitter utt. – pašiem, bez tiesas, pēc saviem ieskaitiem. Un mediju platformas tiek atbrīvotas no atbildības par satura kontroli.

Tomēr, šķiet, tagad ir tāds brīdis, ka jāskrien uz priekšu vēl ātrāk, laika ir maz, spiediens pret digitālajiem gigantiem pastiprinās. Tāpēc arī "tiesībsargi" lūgti iesaistīties – pēkšņi pievērsa uzmanība lietotāju tiesībām.

Ziņu aģentūras Sputnik, telekanāla RT un Rossija segodņa galvenā redaktore Margarita Simoņana
© AP Photo / Alexander Zemlianichenko

Visi burti un pat daži vārdi Amnesty International atskaitē ir pareizi. Kopumā pareizi ir arī vārdi par visu labo un jauko. Tos var lasīt, ņemt vērā un pat daļēji likt lietā, tikai piesardzīgi, lai nenosmērētos ap turpat līdzās esošajiem meliem un liekulību. Un jāpatur prātā – tas ir viņu pašu iekšējais kašķis.

Kādu mācību no tā var gūt Krievija? Patiešām, datu uzkrāšana un lietošana par lietotājiem sociālajos tīklos, meklējumu sistēmās, sarunu lietotnēs, no viedtālruņiem un videokamerām ielās pagaidām notiek "pelēkajā" tiesiskajā zonā, taču tas bija zināms fakts.

Vēl vairāk, situācija Krievijā ir sarežģītāka nekā ASV, jo gandrīz puse visu lietotāju kontu atrodas amerikāņu interneta servisos. Tas rada izsekošanas un manipulāciju papildu risku no pretinieka puses, jo ASV un to mediju giganti Krievijai ir tiešs ideoloģiskais ienaidnieks.

Pilsoņi nespēj paši sevi pasargāt no izsekošanas, manipulācijām, ielaušanās privātajā dzīvē. Viņi nepietiekami labi izprot problēmu un nepārzina aizsardzības līdzekļus. Komerciālajām kompānijām nav nekādas motivācijas pašām sevi ierobežot – šajā ziņā Amnesty International ir taisnība. Tas jādara valstij. Ne velti programmā "Digitālā ekonomika" paredzēta likumu izstrāde 2020.gadā par lielajiem datiem, lietotāju vispārpieejamiem datiem utt.

Krievija nav ASV, tāpēc tai jāparūpējas arī par ārzemju mediju platformu ietekmes un izsekošanas ierobežošanu, jānoved tās pie zināma juridiskā kopsaucēja Krievijas Federācijā.

Protams, domājams, gan Krievijas pašmāju, gan rietumu tiesībsargi paradoksālā kārtā iebildīs, jo Facebook – tas ir Facebook tam, kam vajag. No viņu viedokļa, ASV tas ir jāierobežo (nu, ja jau tā saka ASV valdība), bet Krievijā – ne. Patiesībā tas jau ir novērojams: nesenie likumprojekti par tīmekli Krievijā, kuri bieži vien purtiski atkārto tās pašas Amnesty pareizās un dusmīgās frāzes, acumirklī saceļ sašuruma vētru Krievijas "progresīvajā sabiedrībā". Quod licet Jovi, non licet bovi.  Bet Krievijai ir vajadzīgi savi likumi par lietotāju datiem un mediju platformu pienākumiem, likumi, ko neizkropļotu amerikāņu sakāvušos godzillu politiskās vajadzības.

Domājams, ideoloģiskā konfrontācija ASV turpināsies, savu apogeju sasniegs 2020.gada vēlēšanās, taču arī pēc tam nepazudīs. Plaisa ved aptuveni pa vidu, cauri visai valstij. Ja nu viņiem patiešām izdosies vienoties par ASV ideoloģiju un attīstības stratēģiju, bet pēc tam izdresēt Facebook un Google, ieviest sociālo tīklu satura un algoritmu ārēju kontroli, ko ierosina Amnesty International, Krievijai tas nāks tikai par ļaunu.

Labāk lai viņi vēl paķīvējas kaut pāris gadiņus, Krievijai vairāk nemaz nevajadzēs.

59
Pēc temata
Jaunā krīze sākusies ar Facebook un Netflix, arī pārējiem neizdosies izvairīties
WhatsApp sniegs specdienestiem piekļuvi lietotāju čatiem
IT drošības eksperts: Facebook danco pēc amerikāņu specdienestu stabules
Hakeri atklāja Rietumu infokara rosināšanas metodes pret Krieviju
 Covid-19

"Padomju brīnums" līdzējis: Krievija pamatoja Covid-19 zemo mirstību bijušajā PSRS

11
(atjaunots 09:36 04.06.2020)
Kāpēc pēcpadomju valstīm izdevies izvairīties no traģiskā mirstības scenārija, kas koronavīrusa pandēmijas laikā vērojams vairākās Eiropas valstīs un ASV.

RĪGA, 4. jūnijs — Sputnik, Danara Kurmanova. Pazīstamais televīzijas raidījumu vadītājs, Maskavas Žadkeviča klīniskās slimnīcas galvenais ārsts, koronavīrusa monitoringa informācijas centra pārstāvis Aleksandrs Mjasņikovs Sputnik  videotilta gaitā pastāstīja, kā patiesībā attīstās koronavīruss un kāpēc pēcpadomju valstīs nav atkārtojušies Itālijā, Spānijā un ASV vērotie traģiskie notikumi.

Vai BCG glābs no koronavīrusa?

Daudzi zinātnieki un mediķi ir pārsteigti: mirstība koronavīrusa infekcijas rezultātā lielākajā daļā valstu, kas reiz veidoja PSRS, ir daudz zemāka nekā vidēji pasaulē. Servisa coronavirus-monitor.ru dati periodā līdz 1.jūnijam liecina, ka letālo gadījumu skaits tajās svārstās no 0,4% Uzbekistānā līdz 4,23% Lietuvā. Vienlaikus mirstība Itālijā un Lielbritānijā sasniedz 14%, Francijā – 15%, Beļģijā – 16%. Aleksandrs Mjasņikovs to dēvē par "padomju brīnumu".

"Politiķi un nopietni mediķi pašlaik to izvērtē, skatās uz bijušās PSRS valstīm, - stāstīja doktors Mjasņikovs. – Tas ir padomju brīnums. Smagi slimo un mirušo skaits atspoguļo epidēmijas patieso stāvokli. Savukārt visās bijušās PSRS valstīs mirstība ir daudzkārt zemāka. Jāsaprot, kāpēc tā. Varbūt runa ir par BCG (prettuberkulozes vakcīna, BCG – Bacillus Calmette–Guerin, kas tika plaši pielietota PSRS – red.) un, starp citu, jau ir pētījumi – amerikāņi sākuši vakcinēt BCG nelielām grupām. PVO arī saka: "Varbūt runa ir par imūnsistēmas atbildi uz BCG, taču pagaidām rekomendācijas nedosim."

Mjasņikovs pieļāva, ka pēcpadomju valstu iedzīvotāju imunitātes noturība pret koronavīrusu skaidrojama arī ar visai augsto tuberkulozes līmeni pagātnē.

"Daži zinātnieki piesardzīgi min, ka latentās tuberkulozes plašā izplatība noved pie tādām imūnsistēmas izmaiņām, ka koronavīruss it kā saskaras ar lielu pretestību, - precizēja speciālists. – Tomēr mēs nevaram vienkārši ignorēt faktu: kāpēc krievi, baltkrievi, ukraiņi, kazahi mirst desmitreiz retāk nekā amerikāņi, franči un itāļi? Tas jānoskaidro."

Kāpēc vajadzīga karantīna?

Valda kļūdains viedoklis: karantīna palīdzēs uz visiem laikiem iznīdēt koronavīrusu vai citu slimību.

"Kāpēc mēs organizējam karantīnu? Lai cilvēki nesaslimtu visi uzreiz, citādi viņi acumirklī sagraus veselības aprūpes sistēmu, - paskaidroja doktors Mjasņikovs. – Noslīks slimnīcas un ātrā palīdzība, cilvēki mirs ne tikai no Covid-19, bet arī no infarktiem, insultiem, tāpēc, ka netiks sniegta medicīniskā palīdzība. Tāpēc katra valsts veido modeli, kura apstākļos veselības aprūpes sistēma tiks galā. Karantīna nevar izārstēt, tā var palēnināt izplatības līkni, lai cilvēki saslimtu pakāpeniski un paspētu saņemt palīdzību. Karantīna – tie ir aprēķini un uzvedības modelis."

Baltkrievijas pieredze

Kā zināms, Baltkrievija un Zviedrija ir vienīgās valstis, kas atteicās no karantīnas. Tomēr doktors Mjasņikovs apgalvo, ka Baltkrievijā nekas neparasts nenotiek.

"Katra valsts ņēma vērā matemātisku aprēķinu. Aplēsa scenārijus, labvēlīgu un nelabvēlīgu, apdomāja ekonomiskos zaudējumus un visu pārējo. Baltkrievijā veselības aprūpes sistēma ir tā pati, padomju laiku, ar infekcijas slimībām, ārstiem-infektologiem. Tas ir aprēķinu rezultāts, nevis Aleksandrs Lukašenko vienkārši nolēma: "Ziniet ko? Es riskēšu." Tas nav īstais līmenis. Viss ir aprēķināts. Baltkrievijā aprēķins attaisnojās. Padomju brīnums iedarbojās pie mums visiem."

Kā koronavīruss izplatās patiesībā?

Doktors Mjasņikovs atspēkoja teoriju, saskaņā ar kuru katrs saslimušais inficē trīs cilvēkus, tie – tikpat daudzus. Pēc doktora vārdiem, jebkura vīrusu infekcija mazinās pēc 1,5-2 mēnešus ilgas aktīvas izplatības.

Kā piemēru speciālists minēja spāņu gripu, kuras dēļ 1918.gadā pirmajos mēnešos mira 30 milj. cilvēku.

"Jauns vīruss, pārejot no dzīvniekiem pie cilvēka, ir agresīvs. Tas ir nikns, nepazīstams, nogalina cilvēkus, taču pēc katras pārciestas slimības kļūst vājāks. Jūs ieelpojat vienu vīrusu, bet izelpojat tā mazmazdēlu, desmitkārt vājāku. Tas pāriet pie otra cilvēka, arī viņš to padara vājāku. Ziniet, tāpat vilnis iesit pa krastu, noskalo viesnīcu, kokus, bet tālāk kļūst vājāks un pārvēršas par peļķi. Tāpat infekcija vispirms uzliesmo, bet pēc tam nodziest," viņš skaidroja.

Pazīstamais ārsts ir pārliecināts: jo lielāks skaits cilvēku saņem koronavīrusu, jo vairāk tas zaudē savu spēju inficēt. Un otrais vīrusa vilnis nebūs tik stiprs, kā pirmais.

"Katru gadu būs viļņi, - teica Mjasņikovs. – Bija pieci cilvēka koronavīrusi. Tagad ir seši. Ko nu? Būs vēl infekcijas, vīrusi, gripas, neviens tās nav atcēlis. Šodien koronavīruss vairs nav tāds, kāds pie mums atnāca janvārī. Tas jau izgājis caur miljoniem cilvēku, un briesmu līmenis samazinās ar katru jaunu cilvēku."

Kāpēc ir bezjēdzīgi skaitīt saslimušos?

Īpašu uzmanību doktors Mjasņikovs veltīja kopējam milzīgajam pacientu skaitam, kas izskatās visai biedējoši, tomēr patiesībā nav pareizi izdarīt slēdzienus tikai no inficēto skaita, apgalvo ārsts.

"Mēs publiskojam, uzsveram šos skaitļus: pieci miljoni. Tie vienkārši ir cilvēki ar pozitīvu testu. Patiesībā viņu skaits ir desmitiem reižu lielāks. Tad jau vajag skaitīt parasto pneimoniju, no tās pasaulē mirst 3 miljoni cilvēku gadā. Ko mēs skaitām kopš janvāra? Patiešām slimie ir tie, kas saslimuši pirms divām nedēļām. Pārējie sen ir izveseļojušies, atgriezušies pie savām darīšanām, darba. Vajag orientēties uz nāvju skaitu, taču arī te nav kārtības."

Doktors atgādināja, ka tikai Krievijā tiek veikta visu koronavīrusa rezultātā mirušo pacientu sekcija, tāpēc reālie dati pasaulē tik un tā paliek nezināmi. Ir grūti norādīt, cik nāves gadījumi šogad notikuši tieši koronavīrusa dēļ.

"Līdz 21.aprīlim Rietumos neviens neveica sekcijas, lai pasargātu ārstus, - konstatēja mediķis. – Vācijā – 60 sekcijas, Itālijā – 50, uz 17 tūkstošiem cilvēku. ASV līķu sekcija nenotika, tikai datortomogrāfija."

PVO dati liecina, ka līdz 1.jūnijam Covid-19 apstiprināta vairāk nekā 6 miljoniem cilvēku, miruši vairāk nekā 371 tūkstotis cilvēku.

11
Tagi:
pandēmija, koronavīruss, veselība, PSRS
Pēc temata
Pēc pieciem un desmit gadiem: ārsts par komplikācijām bezsimptomu Covid-19 gadījumā
Gripa vai masalas? Akadēmiķis aprakstījis SARS-CoV-2 evolūcijas scenārijus
Latvijas iedzīvotāji metušies meklēt ar Covid-19 inficējušos ar jaunās lietotnes palīdzību
Covid-19 hronikas: seši miljoni inficēto pasaulē un otrais vilnis Japānā
Donalds Tramps

Donalds Tramps: Krievijas klātbūtni G7 pieprasa veselais saprāts

13
(atjaunots 08:45 04.06.2020)
ASV prezidents Donalds Tramps pastāstīja, ka puse sarunu G7 tikšanās laikā veltītas Krievijai un jautājumus būtu vieglāk atrisināt, ja tajās piedalītos Krievijas prezidents.

RĪGA, 4. jūnijs — Sputnik. ASV prezidents Donalds Tramps no jauna apstiprinājis nodomu uzaicināt Krieviju piedalīties G7 samitā, norādot, ka tas ir veselā saprāta jautājums. Pie tam Tramps pauda cerību, ka "kodolpakts" tomēr tiks noslēgts, jo, pēc viņa domām, tā patlaban ir lielākā problēma pasaulē, vēsta RIA Novosti.

Nesenajā ASV un Krievijas valstu vadītāju tālruņa sarunā Donalds Tramps paziņoja, ka plāno atlikt "Lielā septītnieka" samitu līdz septembrim un uzaicināt tajā piedalīties vēl četras valstis – Krieviju, Indiju, Austrāliju un Koreju.

Vakar intervijā radio Fox Tramps pastāstīja, ka Krievijas klatbūtni G7 pieprasa veselais saprāts. Viņam uzdeva jautājumu, ko paveicis Krievijas vadītājs Vladimirs Putins, lai iekarotu Trampa uzticību un atgrieztos G7.

Tramps atbildēja, ka Krievija un ASV nonākušas pie vienprātības jautājumā par naftas ieguves samazināšanu, tas labvēlīgi ietekmējis cenas un palīdzējis glābt miljoniem darba vietu Teksasas, Ziemeļdakotas, Oklahomas štatos un citviet.

"Taču patiesībā tas nav jautājums par to, ko viņš (Putins – red.) ir izdarījis. Tas ir veselā saprāta jautājums," uzsvēra Tramps.

"Mums ir G7, viņa (Krievijas prezidenta – red.) tajā nav, bet puse tikšanos veltītas Krievijai. Ja viņš tur būtu, tos būtu daudz vieglāk atrisināt," teica Tramps.

Iepriekš Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs paziņoja, ka ar ielūgumu Vladimiram Putinam pievienoties samitam G7 saistītās nianses tiks apspriestas pa diplomātiskajiem kanāliem. "Mūsu diplomāti sazināsies tālāk ar mērķi saņemt papildu informāciju no amerikāņu partneriem," precizēja Peskovs. 

"Kodolpakts"

Krievijas un ASV prezidentu Vladimira Putina un Donalda Trampa tālruņa sarunā tika apspriesta arī dialoga aktivizācija stratēģiskās stabilitātes jomā un par uzticības pasākumiem militārajā jomā.

Intervijā Fox Tramps paziņoja, ka vēlas "kodolpaktu" ar Krieviju.

"Es vēlos kodolpaktu, drošu atomu, jo tā ir lielākā problēma, kas pastāv pasaulē," teica Tramps.

Komentējot viņa vārdus, Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs atgādināja, ka nepieciešams aktīvāks darbs ar līgumu par stratēģiskajiem uzbrukuma ieročiem, jo laiks iet.

"Uzskatām, ka ārlietu ministriem vajadzētu intensificēt darbu, ņemot vērā to, ka līgumam par stratēģiskajiem uzbrukuma ieročiem laiks iet uz priekšu," teica Peskovs.

Iepriekš ASV paziņoja, ka pārdomā iespējas pagarināt stratēģisko līgumu NEW START ar Krieviju, kura termiņš beidzas 2021.gadā, taču iesaka attiecināt to uz plašu jaunā bruņojuma loku, kas nav iekļauts tagadējā līgumā, kā arī iekļaut līgumā ĶTR. Ķīna informēja, ka nav ieinteresēta uzsākt tamlīdzīgas pārrunas.

13
Tagi:
Tramps, G7 samits, Krievija
Pēc temata
ASV ultimāts New START jautājumā
ASV cenšas iekļaut Ķīnu pārrunās par NEW START līgumu
"Lai krievi paskaidro, priekš kam mums New START": ASV runā par ieroču skaita samazināšanu
Tramps nosauca iespējamo Krievijas pievienošanos G7 par "lietderīgu"
B-1B Lancer

Eksperts: amerikāņu bumbvedēji viegls mērķis Krievijas S-400

0
(atjaunots 09:51 04.06.2020)
Amerikāņu stratēģiskie bumbvedēji ir viegls mērķis Krievijas PGA sistēmām, norādīja militārais eksperts Igors Korotčenko.

RĪGA, 4. jūnijs — Sputnik. Amerikāņu stratēģiskie bumbvedēji B-1B Lancer, kas aprīkoti ar pretkuģu raķetēm, ir viegls mērķis Krievijas pretgaisa aizsardzības sistēmas līdzekļiem, RIA Novosti paziņoja žurnāla "Nacionaļnaja oborona" galvenais redaktors Igors Korotčenko.

Iepriekš izdevums The Drive pavēstīja, ka stratēģiskie bumbvedēji B-1B Lancer nesenajā lidojumā Melnās jūras gaisa telpā izspēlējuši pretkuģu raķešu AGM-158C Long Range Anti-Ship Missile palaišanu potenciālā pretinieka mērķu likvidācijai. Raksta autors stāsta, ka ASV demonstrētās iespējas "var sagādāt īpaši nopietnu problēmu Krievijas flotei".

Igors Korotčenko, komentējot rakstu, atzīmēja, ka "problēmas ir nevis Krievijas flotei, bet gan amerikāņu žurnālistu prātos".

Viņš atgādināja, ka Krimā izvērstas zenītraķešu sistēmas S-400 ar raķetēm 40H6, kas spēj trāpīt mērķī līdz 400 kilometru attālumā, un tām bumbvedēji B-1B Lancer ir viegls mērķis. "Ja amerikāņu lidmašīnas radītu reālus militāros draudus, tās būtu identificētas jau šajā attālumā un likvidētas," teica Korotčenko.

Pie tam aizsardzība ir arī pašiem Krievijas kuģiem, kam amerikaņu bumbvedēji teorētiski varēja uzbrukt. Korotčenko konstatēja, ka Krievijas jaunie kuģi aprīkoti ar zenītraķešu kompleksiem "Poliment-redut", kuru taktiski tehniskās īpašības ir tādas pašas ka sauszemes S-350 "Vitjaz", un tie spēj pārtvert jebkādus uzbrūkošos objektus, ieskaitot pretkuģu raķetes.

Nopelniem bagātais Krievijas pilots, organizācijas "Krievijas oficieri" loceklis Jurijs Sitņiks ASV darbības nosauca par ieroču žvadzināšanu, no kā vajadzētu atturēties, kā arī piezīmēja, ka amerikāņu lidmašīnas Krievijas karavīriem nebūt nav neredzamas.

"Mēs parādījām visai pasaulei, ka spējam ieraudzīt stealth lidmašīnas. Vai to centās panākt amerikāņi? Viņi pat nepietuvojās mūsu robežām, kad mēs viņus jau ieraudzījām, un mūsu lidmašīnas viņus pavadīja. Kas tad tie par neredzamajiem?" secināja Sitņiks.

Savukārt KF Valsts domes deputāts Ruslans Bālbeks uzskata par profanāciju centienus demonstrēt draudus Krievijai ar bumbvedēju B-1B Lancer lidojumu virs Melnās jūras, kad gaisā pacēlās Krievijas iznīcinātāji.

Politiķis atzīmēja, ka Krievijas karavīri ir labi informēti par amrikāņu ieroču potenciālu arī bez tādiem demonstrācijas lidojumiem. Tomēr gadījumā, ja Krievijas objekti patiešām būs apdraudēti, amerikāņu bumbvedējiem "nepalīdzēs ne eskorta iznīcinātāji, ne pretkuģu raķetes", jo tiem netiks dota iespēja pietuvoties raķetes palaišanas attālumā.

"Mūs nepiespiedīs drebēt bailēs ar tādiem nekaunīgiem izlēcieniem. Un paskatīsimies patiesībai acīs: bumbvedējs, kam pietuvojušies mūsu iznīcinātāji, var uzskatīt sevi par zaudētu kaujas vienību. Tātad draudu demonstrācijas vietā iznākusi profanācija," ir pārliecinats Bālbeks.

Iepriekš vēstīts. ka 29.maijā divi amerikāņu stratēģiskie bumbvedēji B-1B Lancer pacēlās gaisā no Elsvortas bāzes Dienviddakotas štatā, šķērsoja Atlantijas okeānu, un pēc tam pārvietojās Eiropas un Melnās jūras gaisa telpā.

Lidojumā virs Melnās jūras bumbvedējus pavadīja Ukrainas iznīcinātāji Su-27 un MiG-29, kā arī Turcijas degvielas uzpildes lidmašīnas КС-135. Atsevišķos iecirkņos lidmašīnas pavadīja arī Polijas iznīcinātāji F-16 un MiG-29, kā arī rumāņu F-16 un MiG-21.

Bez tam bumbvedēji B-1B kopā ar Grieķijas iznīcinātājiem F-16 lidoja virs Ziemeļmaķedonijas galvaspilsētas Skopjes.

29.maija Krievijas PGA spēki konstatēja ASV Gaisa spēku stratēģiskos bumbvedējus B-1B virs Melnās un Baltijas jūras. To pārtveršanai gaisā pacēlās iznīcinātāji Su-27P un Su-30SM no Dienvidu kara apgabala dežurējošo pretgaisa spēku sastāva.

0
Tagi:
PGA, Krievija, ASV
Pēc temata
Kā Krievija sagrāvusi NATO militāro pārākumu Baltijā
S-350: "spārnoto raķešu slepkava" uzņemts Krievijas bruņojumā
Business Insider nosaucis "spēcīgākos" NATO ieročus karam ar Krieviju