Depresija, stress

5 mīti par depresiju. Sen jau laiks aizbīdīt tos pažobelē

35
(atjaunots 17:22 24.11.2019)
Rudens depresijas nav – ja jums ir skumji, tas nenozīmē, ka stāvoklis līdzinās depresijai. Kādiem mītiem par depresiju nevajag ticēt?

Daudziem rudens saistās ar depresiju un pazeminātu emocionālo stāvokli. Tomēr depresiju, lai arī tā ir visai izplatīta slimība, joprojām ieskauj liels skaits mītu un aizspriedumu. Daudzi no tiem ir ne tikai kļūdaini, bet pat kaitīgi!

Piemēram, nav tādas rudens depresijas, - zinātniekiem  nav izdevies apstiprināt saikni starp šo slimību un gadalaiku. Sīkāk par to un citiem ar depresiju saistītiem mītiem stāsta Sputnik Baltkrievija.

  1. Mēdz būt "rudens" depresija

Bieži gadās dzirdēt spriedelējumus par "rudens depresiju": sak, rudenī šīs slimības gadījumu skaits pieaug. Taču pirms dažiem gadiem Obērnas universitātes (Alabamas štats, ASV) zinātnieki apgāza šo apgalvojumu: depresijas slimnieku skaits nekādi nemainās atbilstoši gadalaikam.

Patiešām, rudenī un ziemā biežāk jūtamas skumjas un spēku zudums – tas notiek gaismas trūkuma, melatonīna augošās sistēzes un ēdienkartes izmaiņu dēļ, taču tam nav nekāda sakara ar depresiju. Tātad, ja jums ir skumji, ar to tikt galā ir pavisam vienkārši: palīdzēs pareizs uzturs, sports un pietiekams miegs. Depresiju tik viegli uzveikt neizdosies.

  1. Depresija – tās ir skumjas, to ir viegli pārvarēt

Tādi mīti ir ļoti bīstami: it kā depresijas vienīgais simptoms ir skumjas, tā parādās "no bezdarbības", un to viegli pārvarēt – atliek tikai "pārstāt muļķoties" vai noskatīties komēdiju. Protams, tā nav.

Depresija ir slimība, kas nepazūd dažu dienu vai nedēļu laikā. Tās ārstēšanā vajadzīgas nevis komēdijas, bet gan psihoterapija un farmaceitiski preparāti. Sīkāka informācija par to - PVO vietnē.

Jā, depresijas slimniekiem ne vienmēr ir skumji, tātad, ja cilvēks smaida, tas nenozīmē, ka viss ir kārtībā.

  1. Depresiju ārstē tikai ar tabletēm, un tās nāksies dzert visu mūžu

Depresijas ārstēšanai patiešām bieži tiek izmantotas zāles, taču ne vienmēr. Dažkārt pietiek, piemēram, ar kognitīvo terapiju. Vēl vairāk, gadās, ka psihoterapija palīdz labāk nekā preparāti.

Taču pat medikamentozas ārstēšanas gadījumā nevajag baidīties no antidepresantiem: tie nerada atkarību un parasti tiek izmantoti tikai terapijas kursa ietvaros.

  1. Depresija ir kaunpilna lieta

Bieži vien depresijas slimnieki (it īpaši vīrieši) baidās vērsties pie ārsta. Nez kāpēc valda uzskats, ka tas ir kauns – slimot ar depresiju, teju vai vājuma un stubuma pazīme.

Taču statistika liecina: no depresijas cieš aptuveni 300 miljoni cilvēku visā pasaulē. Diemžēl tā ir nopietna masveida problēma. Tāpēc nekā apkaunojoša tajā nav.

  1. Depresiju var "ārstēt" ar saldumiem vai alkoholu

Daudzi uzskata, ka depresiju var mazināt ar ēdienu: iemīļotajiem gardumiem, saldumiem utt. Taču tie nelīdzēs – uz īsu brīdi dāvās pozitīvas emocijas, taču tās ātri izsīks. Kā jau teikts, depresija ir nopietna slimība, un ar tādām metodēm to uzvarēt neizdosies.

Situāciju neatvieglos arī alkohols. Gluži otrādi – tas nomāc centrālo nervu sistēmu, un perspektīvā var vēl pasliktināt slimības gaitu.

35
Pēc temata
Psiholoģe aprakstījusi galvenos draudus, ko nes sociālie tīkli
Kāpēc darbs pēc atvaļinājuma rada stresu
Austiņas un depresija: cilvēki iet bojā zem vilcienu riteņiem
Trešdaļa Latvijas iedzīvotāju regulāri izjūt stresu
MiG-23

Amerikāņu pilots pastāstīja par slepenām cīņām ar MiG-23

2
(atjaunots 17:00 26.10.2020)
Lidotājs pastāstīja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Amerikāņu pilots Pols Vudforts pastāstīja par slepenām mācību cīņām ar padomju iznīcinātājiem MiG-23 aukstā kara laikā, vēsta RIA Novosti.

Lidotājs atklāja, ka pagājušā gadsimta 60. gados ASV Centrālā izlūkošanas pārvalde (CIP) mācību treniņu nolūkiem iepirkusi un nomājusi citās valstīs vairākus padomju iznīcinātājus, ko vēlāk apvienoja atsevišķā eskadriļā.

Vudforts atzīmēja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

"Ja jums ir raķete, labāk to palaist uzreiz, jo pēc sekundes tas palielinās ātrumu un aizies no trāpījuma zonas, un man šķiet, tā bija galvenā mācība," Vudforta stāstu citēja Popular Mechanics.

Pilots uzsvēra, ka padomju iznīcinātājs spēja lidot forsāžas režīmā aptuveni 20 minūtes un šis laiks bija "saspringtākais treniņu posms". 

2
Tagi:
iznīcinātājs, ASV
Pēc temata
Kāpēc ASV satrauc Krievijas iznīcinātāja Su-57 "uzlabojumi"
"Rietumi nespēs atkārtot": kāds būs Krievijas jaunais pārtvērējs
Lidosim "prātīgi"? Kāda valsts pirmā varēs iegādāties Krievijas jauno Su-57?
"Viegli nogāzties": kara lidotājs paskaidroja, kāds risks slēpjas lielā augstumā
S-400

Turcija pastāstīja par S-400 izmēģinājumiem un atbildēja uz ASV pretenzijām

12
(atjaunots 11:38 26.10.2020)
Turcija informēja, ka turpinās sadarbību ar sabiedrotajiem, taču nevar pieņemt tādus paziņojumus, kā "esam gatavi pārdot, tomēr Kongress aizliedz piegādes", norādīja Turcijas aizsardzības ministrs Hulusi Akars.

RĪGA, 25. oktobris — Sputnik. Turcijas aizsardzības ministrs Hulusi Akars apstiprināja, ka valsts veikusi Krievijas Federācijā iepirkto zenītraķešu kompleksu S-400 izmēģinājumus, un norādīja, ka tas ir plānveida darbs kontrakta ietvaros, vēsta RIA Novosti.

Turcija laida klajā starptautisko paziņojumu Navtex par artilērijas mācībām Sinopas pilsētas rajonā Melnās jūras reģionā. Iepriekš jau ziņots, ka Turcija sekmīgi izmēģināja Krievijā iepirktās PGA sistēmas S-400 valsts ziemeļos, visas palaistās raķetes trāpījušas mērķos.

ZRK S-300 Antei-2500
© Sputnik / Алексей Филиппов

"Katra aizsardzības rūpniecības produkcijas iepirkuma kontrakta ietvaros paredzēti izmēģināumi. Tā ir iepirkuma programmas daļa, tīri tehniska darbība," Hulusi Akars paziņoja telekanālam NTV.

Fakts, ka Turcija iepirkusi zenītraķešu kompleksus S-400 Krievijā, nenozīmē, ka tā attālinājusies no NATO, Ankara vēl aizvien ir gatava iegādāties amerikāņu sistēmas Patriot, paziņoja Akars.

"S-400 bija nevis iegriba, bet nepieciešamība un nenozīmē mūsu attālināšanos no NATO. Tomēr nepieciešamības dēļ un gadījumā, ja mums tiks garantēta tehnoloģiju nodošana, kopēja ražošana un piegādes kalendārs, mēs varam iepirkt Patriot vai SAMP-T. Turcija arī iepriekš ir centusies izstrādāt alternatīvus variantus ar sabiedrotajiem un turpinās darbu. Mēs nevaram pieņemt tādus paziņojumus, kā "esam gatavi pārdot, tomēr Kongress aizliedz piegādes", Turcijas aizsardzības ministra teikto citēja telekanāls NTV.

Viņš piebilda, ka S-400 "neintegrēs NATO PGA sistēmā un Turcija izpildīs visas savas saistības alianses ietvaros".

Pie tam Ankara nedomā lūgt Vašingtonas atļauju ZRK S-400 izmēģinājumiem, paziņoja Turcijas prezidents Tajips Erdogans.

Iepriekš ASV Valsts departamenta pārstāve Morgana Ortagusa paziņoja, ka ASV "apņēmīgi nosodīs" Ankaras soļus, ja apstiprināsies informācija par izmēģinājumiem. Vašingtona pat piedraudēja Turcijai ar "nopietnām sekām", ja ZRK tiks aktivizēti.

"Jā, Sinopā notika, notiek izmēģinājumi. Un mēs nedomājam tiem lūgt ASV atļauju. Tātad šie kungi ir noraizējušies par to, ka šeit ir Krievijai piederoši ieroči," Erdogans uzsvēra sarunā ar žurnālistiem.

Viņš konstatēja, ka Ankara ir noskaņota apņēmīgi un turpinās nosprausto ceļu.

Viņš piezīmēja, ka Turcija neatsakās no amerikāņu pretgaisa sistēmu Patriot iepirkuma un ir gatava turpināt pārrunas par šo jautājumu ar ASV.

Krievijas jaunāko ZRK S-400 piegādes, kas radīja krīzi Turcijas un ASV attiecībās, sākās 2019. gada jūlija vidū. Vašingtona pieprasīja Ankarai atteikties no darījuma un to vietā iepirkt kompleksus Patriot, turklāt piedraudēja atlikt jauno iznīcinātāju F-35 pārdošanu vai pat atcelt darījumu, kā arī ieviest sankcijas. Ankara atteicās pakļauties un turpināja pārrunas par nākamās S-400 partijas iegādi.

12
Tagi:
S-400, Krievija, Turcija
Pēc temata
Redzamas kā mušas uz griestiem: Turcija izmēģina S-400 pret ASV iznīcinātājiem
Eksperts: ASV neizdodas Turciju nospiest uz ceļiem Krievijas S-400 jautājumā
Patriot to nespēj: eksperts paskaidroja, kāpēc Turcija izvēlējusies S-400
Kāpēc Indija gatava atvēlēt 2 miljardus par Krievijas iznīcinātājiem MiG-29 un Su-30