Pensionāri pie PNB Bankas Daugavpilī

DW: Vācija rūpējas par trūcīgiem pensionāriem

125
(atjaunots 11:27 13.11.2019)
Pēc divus gadus ilgām diskusijām Vācijas valdība vienojusies par pensiju likumdošanas izmaiņām: valstī ieviesa bāzes pensiju.

RĪGA, 13. novembris – Sputnik. Trūcīgu sirmgalvju Vācijā ir samērā nedaudz. Taču to cilvēku skaits, kam knapi pietiek pensijas, kļūst arvien lielāks, raksta DW.

Vācijā minimālās pensijas ierastā nozīmē nav. Par orientieri kalpo summa 512 eiro apmērā – ar to var rēķināties pensionārs, kurš saņēma minimālo algu. Taču principā pensijas apmērs tiek noteikts ar pensijas iemaksu summu, kas uzkrātas darba gados: jo tās ir augstākas, jo lielāka būs pensija.

Princips ir vienkāršs, bet ne ideāls: šodien jau vairāk nekā pusmiljons Vācijas sirmgalvju nonāca situācijā, kad bez valsts palīdzības viņi nevar iztikt. Kopš 2003. gada viņu skaits ir palielinājies divas reizes.

Cilvēkam, kura summārie ienākumi nepārsniedz 865 eiro mēnesī, ir tiesības saņemt sociālo pabalstu, kas sedz izmaksas par dzīvesvietas īri un apkuri, apģērbu, medicīnas apdrošināšanu. Pabalsta apmērs var atšķirties atkarībā no konkrēta gadījuma, tāpat tas atšķiras dažādās federālajās zemēs: kaut kur, piemēram, ir dārgāka mājokļa īre un tml.

Vācijā ir izveidojies konsenss, ka šāda sociālā pabalsta modelis pensionāriem neder. Pirmkārt, viņi ir pelnījuši pensiju, "kā cieņas izrādīšanu par viņu darbu". Otrkārt, skaitās, ka pēc valsts palīdzības šodien jau varētu vērsties vēl vismaz pusmiljons cilvēku, taču nedara to kauna izjūtu un savu tiesību nezināšanas dēļ.

Taisnīguma jautājums

Strīdā par bāzes pensiju svarīga nozīme ir sarunām par taisnīgumu. Kāds dēvē par netaisnīgu to, ka bāzes pensijas ieviešana palielinās slogu jauniešiem, kuri šobrīd veic pensiju iemaksas; savukārt kāds uzskata par netaisnīgu to, ka bāzes pensija esošajā veidā tiks daudziem no tiem, kam tā nav nepieciešama.

Klasisks piemērs skaitās "zobārsta sieva": iespējams, viņa pati saņēma maz, palīdzot vīra-ārsta kabinetā, toties viņa lielās pensijas pietiks abiem.

Sabiedrības diskusijās Vācijā nereti tika minēts Nīderlandes piemērs – tur bāzes pensiju 1200 eiro apmērā katru mēnesi izmaksā tikai ar vienu vienīgu nosacījumu: pretendentam tās saņemšanai jānodzīvo valstī 50 gadus. Ja pensionārs ir veicis arī iemaksas pensiju fondā, tad pensijas apmērs būs lielāks.

Tai paša laikā Vācijā 1200 eiro – nav minimālais, bet gan vidējais pensijas apmērs, pēc iespējamās nodokļu nomaksas un medicīniskās un aprūpes apdrošināšanas atskaitēm.

Bāzes pensija: cik un kam

Lai garantētu pienācīgas vecumdienas, kā arī atbrīvotu trūcīgos pensionārus no nepatīkamas došanās uz sociālajiem dienestiem un palīdzības prasības iesniegšanas, valsts aizdomājās par problēmas risinājuma ceļiem. Viens no tiem ir bāzes pensija. Vācijas koalīcijas valdība 2017. gada vēlēšanu beigās solīja vienoties par pensiju reformu.

Pārrunas ievilkās, taču aizritējušajā svētdienā puses paziņoja par kompromisa panākšanu.

Galvenie reformas punkti: bāzes pensijai jābūt virs esošā sociālā pabalsta ne mazāk par 10%. 35 gadu darba stāžā ieskaitīs gadus, kas pavadīti bērna kopšanas atvaļinājumā, un radu kopšanas laiks.

Politiķi – gan koalīcijā, gan Merkeles partijā – ilgi strīdējās par to, vai ir un cik detalizēti jāpārbauda tas, vai tiešām pretendentiem ir nepieciešama bāzes pensija. Beigās valdība nolēma pārbaudīt tikai pensionāru ienākumus. No pazemojošās došanās uz sociālajām iestādēm viņus atbrīvos: dati par ienākumiem automātiski nonāks pensiju fondos no nodokļu iestādēm.

Pielikums ir jūtams, sevišķi sievietēm – viņu skaits ir daudz lielāks to cilvēku vidū, kas šodien saņem zemu pensiju. Teiksim, friziere, kura pelnīja minimālo algu un devās pelnītā atpūtā ar pensiju 513 eiro apmērā, var rēķināties ar tās palielinājumu līdz 961 eiro.

Personas, kuru summārie ienākumi nepārsniedz 1250 eiro un kuri atbilst pārējiem šīs sociālās programmas nosacījumiem, var rēķināties ar bāzes pensiju. Lai izvairīto no netaisnības, ģimenēs tiks aprēķināta bāzes pensijas nepieciešamība pēc kopējiem ienākumiem. Ja summārie precēto ienākumi pārsniedz 1950 eiro, bāzes pensiju viņi nesaņems. Kas nav uzkrājis 35 gadus darba stāža, arī nesaņems tiesības uz bāzes pensijas izmaksu.

Papildu izdevumu summu reformas īstenošanai varasiestādes pagaidām nenosauca – saskaņā ar kāda ministra datiem, budžetā varētu būt nepieciešams līdz pat 1,5 miljardam eiro gadā. Izmaiņas stāsies spēkā 2021. gada 1. janvārī.

125
Pēc temata
"Nav spēka cīnīties": Krāslavas pensionāriem atteikts nodokļu atmaksā
Yle: Somijā pēta krievvalodīgo pensionāru problēmas
PNB Banka: pensionāriem ir grūti atgriezt noguldījumus bez informācijas krievu valodā
Pensionārus Latvijā vēlas aplikt ar jaunu nodokli: uz ko tas attieksies
Taliban kustības kaujinieki, foto no arhīva

"Taliban" pastāstīja, kur ņem ieročus

14
(atjaunots 14:13 09.08.2020)
Kustība "Taliban" kategoriski noliedz aizdomas par to, ka bruņojumu tai varētu piegādāt Krievija vai Vidusāzijas valstis.

RĪGA, 9. augusts — Sputnik. Talibi uztur politiskus kontaktus ar Krieviju un citām reģiona valstīm, taču militāru sakaru nav. Ieročus kustība saņem cita starpā arī no Afganistānas armijas, telefona intervijā RIA Novosti pastāstīja "Taliban" politiskā ofisa oficiālais pārstāvis Suheils Šahins.

"Mūsu politiskais ofiss (Dohā – red.) uztur attiecības gan ar Krieviju, gan kaimiņvalstīm reģionā. Taču vienīgi politiskā līmenī. Runa nav par militārām attiecībām, un mēs kategoriski noliedzam jebkādus apsvērumus (par pretējo – red.). Tie var veidot arī miera līguma izjaukšanai paredzētās kampaņas daļa," teica Šahins.

Talibu oficiālais pārstāvis augstu novērtēja arī Krievijas lomu konflikta noregulēšanā Afganistānā.

"Es uzskatu, ka Krievijas loma šajā jautājumā ir ļoti liela. Valsts arī agrāk veica lietu darbu, kad Maskavā uzņēma tikšanos Afganistānas jautājumā. Mēs tur bijām pirmo reizi," norādīja Šahins.

"Kas attiecas uz mūsu rīcībā esošo bruņojumu, mums Afganistānā ir ieroču rezerves, un mēs arī iepērkam ieročus no Kabulas administrācijas – no armijas. Reiz parādījās ziņas, ka viņiem pazuduši vai nozagti simtiem tūkstošu vienību ieroču. Tos ieročus no viņiem nopirkām mēs. Kaut ko esam sagrābuši (kaujās – red.). Tāpēc mums ir lieli krājumi. Un tas viss ir saņemt no Kabulas administrācijas," paskaidroja Šahins.

Kustības Taliban politiskās padomes vadītājs Katarā Šers Muhameds Abass Stanakzajs
© Sputnik / Владимир Астапкович

Ar ASV talibi izveidojuši militāro sakaru kanālu datu apmaiņai, atklāja "Taliban" pārstāvis.

"Mums tagad ir militārais sakaru kanāls, un kaut kādu pārkāpumu gadījumā mēs informējam viņus (ASV – red.), nosūtām ziņojumus, viņi rīkojas tāpat," apliecināja Šahins.

2020. gada februāra beigās Katarā radikālā afgāņu kustība "Taliban" un ASV parakstīja vienošanos par mieru, pirmo vairāk nekā 18 gadus ilgā kara laikā. Tā paredz ārvalstu spēku izvešanu no Afganistānas 14 mēnešu laikā un Afganistānas konfliktā iesaistīto pušu dialogu pēc gūstekņu apmaiņas darījuma. Līdz jūlija vidum vienošanās ietvaros amerikāņu karavīri atstāja piecas bāzes Afganistānā. Augusta sākumā ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo aicināja Afganistānas vecajo padomi atbrīvot ieslodzītos talibus un tādējādi novērst šķēršļus pārrunām.

14
Tagi:
taliban
Pēc temata
ASV izlūkdienests atzinis par mazticamu ziņu par Krievijas "sazvērestību" ar talibiem
WP: Krievijas un talibu "sazvērestības" dēļ gājuši bojā vairāki ASV karavīri
Baltais nams apšauba informācijas patiesīgumu par Krievijas atbalstu talibiem
Zviedru korvete HSwMS Nyköping NATO militāro mācību Trident Juncture 2018 laikā, foto no arhīva

Atklāta Baltijas vājā vieta situācijā, ja sāksies karš ar Krieviju

22
(atjaunots 14:02 09.08.2020)
Baltijas valstis pievērš uzmanību sauszemes spēku mobilitātes līmeņa celšanai, to drošībai un uguns jaudai.

RĪGA, 9. augusts — Sputnik. Polijas Austrumu pētījumu centra eksperts Pjotrs Šimanskis uzskata, ka Baltijas valstu vājā vieta iespējamā karā ar Krieviju meklējama vidēja darbības rādiusa pretgaisa aizsardzībā, vēsta RIA Novosti.

"Baltijas valstis pievērš uzmanību sauszemes spēku mobilitātes līmeņa celšanai, to drošībai un uguns jaudai. Viņu teritoriālajiem bruņotaiem spēkiem ir svarīga prettanku aizsardzība un neregulāras darbības. Tomēr lieli trūkumi vērojami vidēja darbības rādiusa pretgaisa aizsardzībā" Šimanskis konstatēja intervijā Polske Radio.

Pēc Šimanska domām, problēmu iespējams novērst ar militāro mācību palīdzību. Kā piemēru viņš minēja manevrus Trident Juncture, kas notika 2015. un 2018. gadā. Pēdējie bija Ziemeļatlantijas alianses lielākie manevri 20 gadu laikā.

Vienlaikus analītiķis aicināja NATO vadību pievērst uzmanību bloka vadības struktūrai.

Baltijas valstis jau vairākkārt apsūdzējušas Krieviju par "agresijas" gatavošanu. Savukārt Kremlis uzsvēra, ka neplāno nekādus uzbrukumus nevienai Ziemeļatlantijas alianses valstij.

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs uzsvēra, ka NATO to ļoti labi saprot, taču alianse izmanto tamlīdzīgus izteikumus, lai aizbildinātu tehnikas un bruņoto spēku kontingenta dislokācijai pie Krievijas robežām.

22
Temats:
NATO austrumu flangā
Pēc temata
Pentagona pundurmanevri Polijā un NATO mācības Baltijas jūrā – pret ko tās organizētas?
Krievijas diplomāti ieteica NATO mācīties Staļingradas kaujas vēsturi
Eiropas valstis tērē aizsardzībai pieckārt vairāk nekā Krievija
Latvijas karogs, foto no arhīva

Latvija iet pa iznīcības ceļu, raksta latviešu mediji

0
(atjaunots 14:24 09.08.2020)
Izlauzuši, pārdevuši, nojaukuši, sagrāvuši, uzbūvējuši bankas un supermārketus. Kur tā noticis? Kāpēc Latvijai nekāds karš nebūs vajadzīgs?

Portāla Pietiek.com autors stāsta par kādu valsti. Tās nosaukums gan nekur nav pieminēts. Tomēr, šķiet, vērīgs lasītājs pats novilks dažas paralēles un uzminēs, par kādu valsti ir runa (publicēts saīsinājums).

Lauzt ir vieglāk nekā celt

Ar "Pasaules valdības" un pašmāju kangaru palīdzību tika ievazāta "demokrātijas" sērga – pie varas "likumīgi" nokļuva mazskaitlīgi (pilnīgi pietiek ar 200 indivīdiem) bandītiski mafiozi grupējumi – "partijas", kuras pašu izdoto "likumu" aizsegā uzurpēja varu, nesodīti izlaupīja valsts īpašumus un dabas bagātības, nežēlīgi izmantoja un radīja neciešamus eksistences apstākļus vienkāršajiem iedzīvotājiem.

Jau "demokrātijas" ieviešanas pirmajos mēnešos mākslīgi radīja masveidīgu bezdarbu – apturēja ražošanas objektu darbu, izlaupīja un izdemolēja faktiski visus smagās un vieglās rūpniecības uzņēmumus (izņemot vienu metalurģisko rūpnīcu, kurai bija ieplānots atbildīgs uzdevums – pārkausējot, neatgriezeniski iznīcināt visu likvidēto ražotņu tehnoloģiskās iekārtas un aprīkojumu).

Tāds pats liktenis piemeklēja praktiski visas fabrikas, lauksaimniecības un zivsaimniecības uzņēmumus. Iznīcināja arī vairums gaļas un lauksaimniecības produkcijas pārstrādes uzņēmumu, piena kombinātus, lauku pienotavas.

Pēc tam likvidēja vairumu pārtikas un pirmās nepieciešamības preču ražotņu – maizes kombinātus, olu ražošanas fermas, visas sērkociņu un visas cukura fabrikas. Izzāģēja milzīgas mežu platības un koksni par grašiem pārdeva ārzemniekiem. Sagrieza lūžņos kuģus. Izlaupīja un iztirgoja visu kaut cik pieejamo krāsaino un melno metālu krājumus – līdz pat elektrolīniju vadiem un lietus ūdens kolektoru restēm.

Nekavējoties iznīcināja aizsardzības sistēmas rūpnīcas, likvidēja karaklausību un izformēja kaut cik kaujas spējīgu armiju. Sāka pārdot ārzemniekiem katrai tautai pašu dārgāko – zemi.

Mafijas pārziņā

Faktiski visa valsts iedzīvotāju apgāde ar pārtikas un rūpniecības precēm kļuva atkarīga no importa piegādēm, kuras kontrolēja tie paši mafiozie grupējumi. Masveidā tika uzslieti saliekamie karkasa tipa "lielveikali", kuros par dempinga cenām tirgoja importētos, ar veselībai kaitīgām vielām piesātinātos un ģenētiski modificētos pārtikas produktus un pirmās nepieciešamības, faktiski "vienreizējās lietošanai" paredzētās (pārsvarā plastmasas) rūpniecības preces.

Nabadzība, foto no arhīva
© Sputnik / Валерий Мельников

Degvielu, smērvielu un kurināmā piegādi, kā arī to tirdzniecību, nosakot spekulatīvas cenas, kontrolēja mafija.

Sagrāva izglītības sistēmu un devalvēja skolotāja profesiju. Sagrāva veselības aizsardzības sistēmu, ārstu darba apmaksu nostādīja "ārpus likuma".

Vecākās paaudzes cilvēki, saņemot pensiju zem "iztikas minimuma", palika bez medicīniskās palīdzības – nesamaksājot speciālistu konsultācijām astronomiskas summas. Uz daļēji valsts kompensētām ārstnieciskām manipulācijām bija jāgaida daudzi mēneši, bet uz operācijām – pat vairāki gadi. Tāds pats liktenis piemeklēja arī pārējos iedzīvotājus.

Laukos iznīcināja visas algotās darbavietas, likvidēja daudzas skolas, feldšeru punktus, bibliotēkas, veikalus, banku un pasta nodaļas, tautas namus un citu iedzīvotājiem vitāli nepieciešamo infrastruktūru.

Vairākkārtīgi paaugstinot braukšanas maksu, vienlaicīgi daudzkārt samazināja sabiedriskā transporta reisu skaitu starp rajonu pilsētām un lauku apdzīvotajām vietām.

Daži saglabājušies lauksaimniecības produkcijas un piena pārstrādes uzņēmumi, kuri arī atradās mafijas rokās, noteica tik zemas produktu iepirkuma cenas, ka praktiski visas zemnieku saimniecības pārtrauca ražošanu un izputēja.

Laucinieki masveidā meklēja darbu pilsētās, jaunākie un uzņēmīgākie darba meklējumos devās uz ārzemēm, bet vecākie un nespējīgākie, palikuši praktiski bez eksistences līdzekļiem un medicīniskās aprūpes, apmira turpat uz vietas.

Zēla un plauka "prihvatizācija", kuru visai veikli izmantoja bijušā režīma funkcionāri, tā radot pamatu savam legālajam (un ne tikai) "biznesam". Līdzīgā veidā radās arī "baņķieri" un "miljonāri", kuru izvirtušo dzīvesveidu sīki jo sīki "apgaismoja" un slavēja neskaitāmie "glancētie" žurnāli un televīzija.

Praktiski visi masu informācijas līdzekļi  atradās vai nu pašmāju, vai ārzemju mafijas klanu rīcībā, kas tos izmantoja savu savtīgo mērķu īstenošanai un "demokrātisko" vērtību sludināšanai. Paaudžu paaudzēs glabātās un laika pārbaudi izturējušās nacionālās vērtības – tauta, ģimene, cieņa pret sievieti, bērnu audzināšana, uzvedības normas ģimenē, skolā un sabiedriskās vietās tika izsmietas un nozākātas. Visā informatīvajā sfērā valdīja visatļautības, vardarbības, narkomānijas, izvirtības un nesodāmas noziedzības gaisotne.

"Neatkarīga" valsts

Tātad tika izdarīts viss, lai likvidētu gan tautiskumu, gan "valsts" politisko neatkarību, gan ekonomisko patstāvību. Lai šī "valsts" (pagaidām) varētu pastāvēt tikai no lielvalstīm atvēlētajās robežās.

Tātad šis mākslīgais veidojums (saukts par "neatkarīgu valsti") faktiski bija tikai nolietotu automašīnu, lētas un veselībai bīstamas sintētiskās pārtikas noieta tirgus.

Protams, ka aiz jebkuru ievesto plaša patēriņa preču spilgti krāsainā iepakojuma slēpās štancēts, neremontējams plastmasas daikts ar maksimāli īsu kalpošanas laiku, lai pēc iespējas ātrāk tas atkal būtu jāpērk jauns. Un pats galvenais – šīs „valsts” iedzīvotāji kļuva par ārkārtīgi lēta un bezpalīdzīga darbaspēka avotu (faktiski – balto vergu tirgu).

Sākās masveidīga emigrācija – simtiem tūkstoši jaunākie, stiprākie un uzņēmīgākie, sevis un savas ģimenes iztikas meklējumos, devās svešumā.

Autors raksta, ka visi šie notikumi ir atsevišķas grāmatas vērti. Taču tiks darīts viss iespējamais, lai neviens ne tikai tādu grāmatu neizdotu, bet pat neuzrakstītu! Tie, kuri mēģinās tādu grāmatu uzrakstīt, tiks izsmieti un noķengāti. Kas notiks ar sevišķi ietiepīgajiem? Viņi var neuzmanīgi izkrist pa logu, vai nokļūs zem auto riteņiem… Kam tad patiktu lasīt savu nekrologu?

0
Tagi:
nabadzība, ekonomika, Latvija
Pēc temata
Eksperts: Bordāns karantīnā noteikti negarlaikojas - jau Latviju padarījis par PSRS donoru
Iznīcinot PSRS pēdas, Latvija aizskārusi biznesu: Lindermans par latvisko
Kur bijušajā PSRS ir laba dzīve: Latvija izceļas pēcpadomju republikās
KF atsvaidzināja Kariņa atmiņu, kurš apsūdzēja PSRS latviešu diskriminēšanā