EDSO

EDSO apsolīja tikt skaidrībā, uz kāda pamata Latvija bloķēja Baltnews portālu

38
(atjaunots 15:57 07.11.2019)
EDSO pārstāvis mediju brīvības jautājumos Arlems Dezīrs apsolīja izpētīt portāla Baltnews.lv bloķēšanas iemeslus Latvijā un iejaukties, ja lēmums neatbilst EDSO principiem.

RĪGA, 7. novembris – Sputnik. EDSO pārstāvis mediju brīvības jautājumos Arlems Dezīrs apsolīja tikt skaidrībā ar portāla Baltnews.lv bloķēšanas stāstu Latvijā.

"Es izpētīšu jūsu konkrēto gadījumu, mēs paskatīsimies bloķēšanas iemeslu detalizētāk. Mēs noteikti iejauksimies, ja ieraudzīsim, ka lēmums nav balstīts uz EDSO principiem," norādīja viņš komentārā Baltnews korespondentam.

Latvijā 2019. gada 24. jūlijā bloķēja Starptautiskajai informācijas aģentūrai "Rossija segodņa" piederošo portālu Baltnews.lv. Latvijas ĀM paziņoja, ka portāls it kā apdraud Ukrainas teritoriālo integritāti, kā arī iedragā tās neatkarību un suverenitāti. Latvijas ārpolitikas iestāde secinājusi, ka pret portālu piemērojamas ES sankcijas, un izdeva rīkojumu par tā bloķēšanu.

Patlaban Baltnews Latvijā ir pieejams hipersaitē lv.baltnews.com.

Iepriekš starptautiskās aģentūras un radio Sputnik apspiešanas problēmai Baltijā EDSO uzmanību piesaistīja Sputnik Lietuva galvenais redaktors Marats Kasems. Cilvēciskās dimensijas izmērīšanas sanāksmē (HDIM) – Eiropas lielākajā ikgadējā cilvēktiesību un demokrātijas konferencē, kura notika septembra vidū, – viņš pastāstīja, ka Baltnews.lv darbiniekiem Latvijā piedraudēja ar kriminālvajāšanas uzsākšanu.

"Tas ir rupjš Latvijas Konstitūcijas, kā arī Eiropas Savienības (ES Pamattiesību harta, ES Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencija, ES Padomes secinājumi par mediju brīvību un plurālismu digitālajā vidē) pārkāpums," uzsvēra Kasems.

Krievijas ĀM uzskata portāla Baltnews.lv bloķēšanu par Rīgas mēģinājumu "attīrīt" Latvijas informatīvo telpu no nevēlamiem medijiem. "Pati Eiropas Savienība, uz kuras dokumentiem atsaucas Latvijas varasiestādes, izvēlas nepamanīt sistemātiskus viedokļa paušanas brīvības pārkāpumus tās dalībvalstīs no Londonas, Parīzes un Berlīnes līdz tām pašām Baltijas republikām," paziņoja Krievijas ārpolitikas iestādē.

KF ĀM oficiālā pārstāve Marija Zaharova paziņoja, ka Maskava aizstāvēs draudzīgos medijus. "Ir dažādi ceļi, kuros mēs ejam, risinot šo jautājumu. Tie ir gan publiski paziņojumi, gan attiecīgu protestu nosūtīšana, kurus noformē kā diplomātiskas notas. Tā ir gan publiska reakcija, gan mūsu pozīcijas izskaidrošana starptautiskām organizācijām par to, ka šāda attieksme pret medijiem ir nepieņemama," paziņoja Zaharova.

Diplomāte uzsvēra, ka Krievija rosina mediju aizsardzības jautājumus starptautiskās platformās un dažādās konferencēs, kuras notiek starptautisku vispasaules organizāciju vadībā.

Balnews ir krievvalodīgs informācijas Interneta izdevums, kurš strādā Lietuvā, Latvijā un Igaunijā. Arī iepriekš portāls daudzkārt tika pakļauts Baltijas valstu vadības spiedienam. Turklāt spiediens tajās tiek izdarīts ne tikai pret Baltnews.

Tā, Viļņas apgabala administratīvā tiesa 2019. gada jūlija apstiprināja Lietuvas Televīzijas un radio apraides komisijas lēmumu par portāla Sputnik Lietuva bloķēšanu.

Tiesa, 1. augustā Sputnik Lietuva portālu atbloķēja. Lietuvas Televīzijas un radio apraides komisija pieņēma lēmumu par portāla atbloķēšanu, kad bija pārliecinājusies par it kā strīdīgā satura dzēšanu. Starptautiskās informācijas aģentūras "Rossija segodņa" preses dienesta paziņojumā šo Lietuvas varasiestāžu soli nosauca par "veselā saprāta cerības staru".

Savukārt neilgi pirms tam, 2019. gada maijā, Sputnik Lietuva galveno redaktoru aizturēja Viļņas lidostā, viņam tika aizliegts ieceļot republikā piecu gadu garumā.

2018. gada jūlijā Sputnik Latvija galveno redaktoru Valentīnu Rožencovu 12 stundas Rīgā nopratināja Drošības policija (tagadējais Valsts drošības dienests), savukārt Latvijas Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome ieteica valstī strādājošajiem medijiem neizmantot Sputnik foto saturu. Taču noformētu statusu šīs rekomendācija neguva.

38
Pēc temata
"Par spīti Kremlim": Krievijas ĀM novērtējusi Rinkēviča priekšvēlēšanu plakātu
Kas aizliedzis Latvijas sabiedriskajiem medijiem izmantot Sputnik materiālus
Latvijā mazinājusies vārda brīvība – "Reportieri bez robežām "
Rinkēvičs: Latvija vairs nebūs tilts starp Krieviju un Rietumiem
Zoologs Oss Arutjuņans

Zoologs Oss Arutjuņans pastāstīja par Trusīšu zemi un "Arktikas saimniekiem"

8
(atjaunots 12:13 27.02.2021)
Zoologs Oss Arutjuņans kopš bērnības bija pārliecināts, ka savu dzīvi saistīs ar dzīvniekiem.

Zoologs, producents, televīzijas raidījumu vadītājs Oss Arutjuņans kopš bērnības bija pārliecināts, ka savu dzīvi saistīs ar dzīvniekiem. Intervijā Olgai Cinskai, ko publicēja portāls RIA Novosti, viņš pastāstīja par dažādu dzīvnieku nosaukumu izcelsmi, kāpēc Spāniju dēvē par Trusīšu zemi, kā arī par vārda "Arktika" nozīmi.

- Visu bērnību pavadīju ar Džeralda Darela, Igora Akimuškina un Daianas Fosijas grāmatām. Mājās mums bija plaša bibliotēka – to kolekcionēja vecāki. Tajā bija ļoti daudz grāmatu par dzīvniekiem. Sešu vai septiņu gadu vecumā es lasīju šos autorus un, manuprāt, būtu bijis dīvaini, ja es neiemīļotu dzīvniekus. Es tos iemīļoju tā, ka jau toreiz nolēmu saistīt ar viņiem savu dzīvi. Tā es kļuvu par zoologu.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Zoologs Oss Arutjuņans ar pundurpinčeru

Mūsu ģimenē dzīvo pundurpinčers un leoparga gekons.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Pundurpinčers

Tā ir ķirzaka, par ko ļoti viegli parūpēties, toties tā katru dienu iepriecina ar savu "firmas" smaidu.

Mani vienmēr ir interesējusi paleolingvistika – zinātne, kas pēta migrāciju un valodas attīstību. Tā cieši saistīta ar to, kā cilvēks ceļoja, iepazina jaunas zemes. Viņam līdzi migrēja arī valoda.

Ierodoties kādā jaunā vietā, cilvēks sastapa jaunus dzīvniekus.

To nosaukumi izrādījās "aizlienēti" no šīs konkrētās vietas. Tātad iespējams izsekot, kā dzīvnieks "ceļojis"  no vienas tautas pie otras.

Klasisks piemērs – lācis.

Tas ir draudīgākais un lielākais plēsonis kopš paleolīta laikiem. Senā indoeiropiešu valodā lāci sauc "ark". Valodu migrācijas laikā nosaukums mainījās. Krievzemē parādījās "медведь" – medus zinātājs, meža ļaunais gars, ko labāk lieku reizi nepieminēt. Taču pie tam saglabājās Arktika – "lāču zeme". No šī vārda cēlies arī zvaigznes nosaukums – Arkturs, kas atrodama Lielā Lāča zvaigznājā.

Pie tam daži dzīvnieki "nēsā" nepareizus ģeogrāfiskos nosaukumus.

Pats amizantākais piemērs ir čehu papagailis (viļņainā papagailīša paveids). Tam nav nekāda sakara ar Čehiju. Šī suga radusies Lielbritānijā, tomēr importēta caur Čehiju.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Zoologs Oss Arutjuņans

Austrālijas aitu suns ausijs patiesībā nemaz nav cēlies Austrālijā.

Tā ir Amerikā cēlusies suņu suga, parādījusies, krustojot Bernes suņus un basku aitu suņus, ko savukārt ieveda no Austrālijas.

Akvārija zivtiņa – Odesas barbuss ir cēlusies no Mjanmas (Birmas).

Taču to ieveda caur Odesas ostu.

Bulgārijas pipari nemaz nav radušies Bulgārijā.

To dzimtene ir Amerika. Vispirms tos ieveda Portugālē, pēc tam – Turcijā. Tikai vēlāk tas nokļuva saulainajā Bulgārijā.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Zoologs Oss Arutjuņans

Starp citu, pastāv pat ar veselu valsti saistīts kuriozs. Senos laikos feniķieši ieradās pie Pirenejas pussalas krastiem. Tur viņi ieraudzīja milzum daudz trušu. Šos grauzējus feniķieši dēvēja par "španim". "I-španim" feniķiešu valodā – "Trušu krasts".

Tā Spānija kļuva par Trušu zemi. Tomēr jāpiebilst, ka tie nemaz nebija truši – tie bija damani, trušiem mazliet līdzīgi grauzēji no Āfrikas.

8
Tagi:
dzīvnieki, Arktika
Pēc temata
Ezītis tīģera ādā
Labāk pie ziemeļbriežiem, nekā pie Latvijas govīm: kur pazuduši veterinārārsti
Tīģeris Georgs Putins un viņa dakteris
Dienvidpolā atrasta vairāk nekā 100 gadus veca glezna
NATO

Amerikāņu ģenerālis uzskata, ka Krievija apdraud ASV pastāvēšanu

20
(atjaunots 08:46 27.02.2021)
Maskava izmanto netradiionālus instrumentus, piemēram, privātās militārās kompānijas, cenšoties iebiedēt, novājināt un sašķelt ASV un to sabiedrotos, uzskata amerikāņu ģenerālis.

RĪGA, 27. februāris – Sputnik. Krievija destabilizē situāciju visā pasaulē un apdraud Savienotās Valstis, kā arī vairākus to sabiedrotos.

Šādu viedokli paudis ASV Bruņoto spēku Eiropā komandieris, NATO apvienoto spēku Eiropā virspavēlnieks ģenerālis Tods Volterss, vēsta RIA Novosti.

Viņa uzrunā Gaisa kara asociācijas simpozija ietvaros, ko citēja Pentagons, atzīmēts, ka, neskatoties uz "vispārējo nosodījumu" un sankciju politiku, Krievijas "ļaundabīgās darbības" novērojamas Eiropā un vairākos citos pasaules reģionos.

Maskava izmanto netradicionālus instrumentus, piemēram, privātās militārās kompānijas, cenšoties iebiedēt, novājināt un sašķelt ASV un to sabiedrotos, turpināja Volterss.

Ģenerālis piebilda, ka vienlaikus Krievija cenšoties saglabāt savu padomju laika ietekmes sfēru un šiem nolūkiem pret virkni pēcpadomju valstu izmantojot spēku un piespiešanu.

Iepriekš radio Sputnik informēja: Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova salīdzināja  ar cirku ES iespējamās sankcijas Alekseja Navaļnija lietā.

ASV spēku Eiropā un NATO apvienoto spēku Eiropā virspavēlnieka ģenerāļa Toda Voltersa izteikumi par Krievijas draudiem ir rutīna, atkārtojas tas, kas izskanējis pēdējo gadu laikā dažādos līmeņos, - tā Voltersa izteikumus komentēja Krievijas Starptautisko lietu padomes direktors Ivans Timofejevs.

ASV un NATO cenšas dēmonizēt Krieviju, uzskata militārais eksperts.

"Viņi to atkārto jau ļoti sen, vismaz pēdējos septiņus gadus, iespējams, pat ilgāk. Tāpēc Volterss neko jaunu nav paziņojis – tas viss rakstīts daudzos NATO un ASV dokumentos. Varēja arī kaut ko oriģinālāku izdomāt. Tā ir rutīna, vienu un to pašu stāsta dažādos līmeņos. Kārtējais ģenerālis atkārtojis to, ko stāsta jau vairākus gadus," Timofejevs konstatēja sarunā ar RIA Novosti.

Voltersa izteikumi nekādi nav saistīti ar ES jaunajām sankcijām pret Maskavu.

"Vienkārši attiecības ir sliktas, tāpēc ideoloģija un sankcijas iet roku rokā, un valda iluzija, ka tās ir koordinētas lietas. Patiesībā tā nav. Nebūt ne vienmēr," atzīmēja KSLP direktors.

 

20
Tagi:
draudi, Krievija, ASV
Pēc temata
Krievijas ĀM: Savienoto Valstu manevri Melnajā jūrā apdraud mieru
Zaharova atbildēja uz NATO izteikumiem par draudiem no Krievijas puses
Krievijā komentēja ASV paniku par "vienotību ar NATO" un "graušanu"