Jensa Stoltenberga vizīte Ukrainā, foto no arhīva

Ungāru bērni aptumšo Ukrainas sadarbību ar NATO

42
(atjaunots 10:39 02.11.2019)
Kijeva raizējas, ka Ungārija varētu bloķēt tās attiecību attīstību ar NATO, ņemot vērā mācību valodu skolās Aizkarpatos, kur dzīvo 150 tūkstoši ungāru. Taču, ja Ukraina viņiem atdos tiesības mācīties dzimtajā valodā, to pašu pieprasīs arī krievu tautības iedzīvotāji.

RĪGA, 2. novembris — Sputnik. Ziemeļatlantijas alianses padomes delegācijas vizīti Kijevā ar ģenerālsekretāru Jensu Stoltenbergu priekšgalā 30.-31. oktobrī aptumšoja Budapeštas apņemšanās joprojām aizsargāt Aizkarpatu ungāru bērnu tiesības mācīties dzimtajā valodā.

Ungārija kārtējo reizi sabojāja Ukrainai prieku, ko nesa sarunas ar NATO, nobloķējot alianses deklarāciju par auglīgu sadarbību ar Kijevu. Stoltenbergs izvairījās no atbildes uz jautājumu, vai Budapešta pieļaus NATO un Ukrainas kopīgo programmu izpildi, portālā Sputnik Igaunija stāsta Aleksejs Toms.

Ukrainas un NATO komisijas sēdes noslēguma preses konferencē ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs nolasīja pušu kopīgo rezolūciju, kas saturēja parasto "Krievijas agresijas" nosodījuma kompleksu un Maskavai neizpildāmas prasības. Ieskaitot "Krievijas bruņoto spēku izvešanu no Ukrainas teritorijas", ar ko, iespējams, domāta Krimas pussala, - neatkarīgie novērotāji jau vairākkārt apstiprinājuši, ka Krievijas karavīri pašpasludināto Doņeckas un Luganskas tautas republiku teritorijās nav atrodami.

Tā kā Krievija uzskata, ka strīds par Krimas piederību ir noslēgts, ņemot vērā pašu krimiešu vairākuma gribas izpausmi un pussalas pievienošanos Krievijas Federācijai, NATO "rekomendācijas" nav izpildāmas.

Stoltenbergs uzskaitīja sasniegumus pušu sadarbībā, taču atgādināja Kijevai un valsts prezidentam Vladimiram Zeļenskim par NATO un ES vērā ņemamajiem izdevumiem Ukrainas dēļ, par korupciju Ukrainā un vēl neizpildītajām saistībām. Stoltenbergs nesniedza atbildes uz jautājumu, vai Ungārija nebloķēs visus NATO pieteiktos Ukrainas projektus tāpat kā neļāva apstiprināt NATO sastādīto deklarāciju pirms tikšanās Kijevā.

Bērnu tiesības labāk aizsargāt, nekaitējot karavīru interesēm

Īpaši "vērīgi" politiķi un analītiķi Budapeštas "oportūnismu" saistīja ar Krievijas prezidenta Vladimira Putina neseno vizīti Ungārijā. Iespējams, viņi piemirsuši, ka ungāri jau agrāk balsojuši pret dažādām proukrainiskām NATO un ES iniciatīvām. Jau divus gadus Budapešta konsekventi pilda solījumu, ko 2017. gadā deva valsts ārlietu ministrs Peters Sījarts, - organizēt Kijevai "sāpīgas" sekas pēc lēmuma ierobežot mācības skolās mazākumtautību valodās.

Ungārijas premjerministrs Viktors Orbans
© Sputnik / Сергей Гунеев

Ungāri nedomā piedot Ukrainai kopš seniem laikiem valsts rietumu daļā kompakti dzīvojošo ungāru tiesību ierobežojumus.

Aptuveni tādu pašu viedokli par mazākumtautību tiesībām pauž Rumānija un Polija, lai arī neaizstāv tās tikpat apņēmīgi. Nerunājot jau par Krieviju, kura asi kritizē Ukrainu par plašās krievvalodīgās minoritātes tiesību apspiešanu.

Izglītības likums, ko 2017. gada septembrī parakstīja eksprezidents Petro Porošenko, aizliedza mazākumtautību valodu lietojumu vidējās izglītības iestādēs, tas ir, no 5. klases.

Ungāri ierosināja papildināt dokumentu ar grozījumiem, kuri uzlika Kijevai saistības sakārtot normatīvos aktus mazākumtautību tiesību jomā saskaņā ar starptautiskajām prasībām, vēsta Hungary Today.

Ierosinājums neguva atbalstu, jo aliansei neesot sakara ar bērniem, tāpēc Budapeštai atlika vien uzlikt veto deklarācijai. Savukārt Krievija atzīmēja, ka raizējas par minoritāšu, tostarp arī Ukrainā dzīvojošo etnisko krievu tiesību aizsardzību.

"Neapšaubāmi, ir jautājums, kas vienlīdz satrauc gan ungārus, gan mūs – tas ir mazākumtautību jautājums (Ukrainai – red.) tuvējos rajonos," šajā jautājumā izteicās Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs pirms Krievijas līdera vizītes Budapeštā.

42
Aisbergs pie Franča Jozefa Zemes

Jūras ledus platība Arktikā sasniegusi gada minimālo rādītāju

11
(atjaunots 13:33 26.09.2020)
Zinātnieki vēsta, ka Arktikas jūras ledus platība ir viens no klimata pārmaiņu indikatoriem, kas iekļauti Pasaules Meteoroloģiskās organizācijas pārskatā par globālā klimata stāvokli.

RĪGA, 26. septembris — Sputnik. Arktiskā jūras ledus platība – viens no globālo klimata pārmaiņu indikatoriem, ir sasniegusi savu minimālo gada rādītāju, brīfingā informēja Pasaules Meteoroloģiskās organizācijas (PMO) oficiālā pārstāve Klēra Nullisa, vēsta RIA Novosti.

"ASV Sniega un ledus datu nacionālais centrs (NSIDC) informēja, ka 15. septembrī jūras ledus platība sastādījusi 3,74 miljonus kvadrātkilometru. Alfrēda Vegenera institūts apstiprināja šo rādītāju, savukārt, pēc Brēmenes universitātes datiem tā sastāda 3,8 miljonus kvadrātkilometru," viņa pastāstīja.

Nullisa piezīmēja, ka tas ir minimālais gada rādītājs, kas radies pēc kušanas procesa vasaras sezonā un anomāli augstās gaisa temperatūras ietekmes, kas šovasar tika reģistrēta Sibīrijā.

Jūras ledus platība ir viens no klimata pārmaiņu indikatoriem, kas iekļauti Pasaules Meteoroloģiskās organizācijas pārskatā par globālā klimata stāvokli.

Organizācijas pārstāve atgādināja, ka ledus platības zemākais līmenis reģistrēts 2012. gadā. Tomēr dati par šo gadu ir provizoriski, jo siltā gaisa izplatīšanās var vēl vairāk samazināt ledus platību. Savukārt tas liecina par Arktikas ledus segas samazināšanās tendenci.

11
Tagi:
Arktika, klimata pārmaiņas
Pēc temata
Sinoptiķi konstatējuši: klimata pārmaiņu pazīmes pastiprinās
Nāvējoši atradumi. Zinātnieki atklājuši seno ledāju noslēpumus
Zinātnieki fiksējuši neparasti karstu punktu Antarktīdā
Cilvēce atsviedīs Zemi trīs miljonus gadu tālā pagātnē, uzskata zinātnieki
Ķirurģiskie instrumenti, foto no arhīva

Ukrainietei ārsti atdevuši vīra amputētās kājas

19
(atjaunots 12:45 26.09.2020)
Sieviete saņēmusi slimnīcā vīra amputētās ķermeņa daļas un mājupceļā zaudējusi samaņu.

RĪGA, 26. septembris — Sputnik. Sieviete Novijbuhas pilsētā Ukrainā zaudējusi samaņu, nesot mājup vīra amputētās kājas, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz portālu "Tut.info"

Sievietes draudzene, kuru viņa bija palūgusi pieskatīt bērnus, pastāstīja, ka sievietei ārsti likuši pagaidīt, līdz beigsies dzīvesbiedra operācija.

"Viņai slimnīcā teica: "No rīta atnāksi, pasēdēsi, kamēr beigsies operācija, un saņemsi kājas," sievietes draudzene stāstīja rajona padomes sesijā.

Sievietei atdodas vīra amputētās ķermeņa daļas, taču pa ceļam viņa zaudējusi samaņu.

Slimnīcas galvenais ārsts, kurā tika veikta operācija, paskaidroja, ka pacienta dzīvesbiedre neesot zinājusi darbību algoritmu, ko viņai vajadzēja ievērot. Mediķis klāstīja: ja sievietei ir iespēja apglabāt kājas kapos, kur vēlāk būtu apglabāts viņas vīrs, viņai kājas vajadzēja saņemt. Pretējā gadījumā viņai vajadzējis vērsties pie nodaļas vadītāja vai augstākas vadības. Tad šo jautājumu būtu risinājusi rajona vai pilsētas administrācija.

Slimnīcas galvenais ārsts pasūkstījās, ka pirms 15 gadiem slimnīcā bijis utilizācijas centrs, taču vietējie iedzīvotāji to esot izzaguši un nodevuši metāllūžņos.

Sievietes izturēšanos viņš nodēvēja par "kaprīzēm".

19
Tagi:
Ukraina
Kompānijas Tallink prāmis Romantika, foto no arhīva

"Tallink" īslaicīgi pārtrauc maršruta Rīga-Helsinki apkalpošanu

0
(atjaunots 23:04 26.09.2020)
Ņemot vērā Latvijas valdības pieņemto lēmumu par ceļošanas ierobežojumu ieviešanu un prasību ievērot desmit dienu karantīnu pēc ieceļošanas Latvijā no Somijas, kompānija Tallink Grupp aptur Helsinki-Rīga maršruta darbību.

RĪGA, 27. septembris — Sputnik. Piektdien, 25. septembrī, kompānija Tallink Grupp pieņēma lēmumu apturēt prāmju satiksmi starp Helsinki un Rīgu, raksta Err.ee.

Latvijas valdība piektdien iekļāva Somiju tā saucamajā "dzelteno" valstu sarakstā, jo pēdējās nedēļās inficēšanās līmenis Somijā ir ievērojami pieaudzis.

"No augusta vidus pasažieru skaits Helsinki-Rīga maršrutā samazinās, kaut līdz šim tas bija pietiekami liels, lai mēs varētu turpināt apkalpot maršrutu bez jebkādiem zaudējumiem. Tomēr izsludināto ierobežojumu apstākļos mēs nevaram turpināt maršruta ekspluatāciju, jo jau pēc pavasara pieredzes zinām, ka tiklīdz tiks ieviesti ierobežojumi braucieniem, pasažieru skaits nokritīs strauji un uzreiz. Tāpēc mēs esam situācijā, kad mums nav citas izvēles, kā vien apturēt šī populārā maršruta darbu," komentēja lēmumus Tallink Grupp valdes priekšsēdētājs Pāvo Negene.

Atbilstoši atjaunotajam Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra sarakstam, sākot ar sestdienu, pašizolācija Latvijā jāievēro pēc atgriešanās no visām Eiropas valstīm, izņemot Vatikānu, ar kuru Latvijai nav tiešās aviosatiksmes. Pēdējās nedrošo valstu grupā tika iekļautas Somija, Kipra un Lihtenšteina.

0
Tagi:
Somija, Latvija, pasažieru pārvadājumi, Tallink
Pēc temata
Katram igaunim atņems 250 eiro: kā glābs "Tallink"
Reklāma krievu valodā, apkalpošana latviski: vīrietis neapmierināts ar Tallink
Tallink palaidīs prāmi no Helsinkiem uz Rīgu