Vista

Vistas Eiropā gaida masveida slaktiņš Brazīlijas un Ukrainas dēļ

61
(atjaunots 11:37 23.10.2019)
Eiropas Savienība ir gatava apstiprināt iepriekš parakstīto tirdzniecības vienošanos ar Latīņamerikas valstīm un šī iemesla dēļ daļēji upurēt pati savu putna gaļas ražošanas nozari.

RĪGA, 23. oktobris — Sputnik. Eiropas Parlamenta deputātiem un ES valstu Lauksaimniecības ministru padomei tuvākajā laikā nāksies izšķirt, kāds liktenis gaida tirdzniecības vienošanos ar Latīņamerikas valstu aliansi Mercosur. Vienlaikus – arī Eiropas putnu gaļas ražotāju likteni. Brisele piekritusi palielināt vistu gaļas importu. Šis lēmums radījis ES putnkopju sašutumu un pasludinājis nāves spriedumu miljoniem vistu Eiropā, portālā Sputnik Igaunija stāsta Aleksejs Toms.

Putna gaļas importa kvotu būtisks pieaugums no trešajām valstīm – no Latīņamerikas un Ukrainas, liks ražotājiem Eiropā ik gadus nokaut aptuveni 300 miljonus vistu, tātad nāksies kaut gandrīz 3 miljonus putnu nedēļā.

Gandrīz 200 tūkstoši tonnu gaļas no Brazīlijas un vēl 50 tūkstoši vistu papildus no Ukrainas izsitīs šo ekonomikas nozari ES no līdzsvara.

Lauksaimniecības lobiji Briselē pieprasa pilnībā pārtraukt konkurentu produkcijas piegādes no Ukrainas un ierobežot gaļas importu no Brazīlijas, jo tāds daudzums salīdzinoši lētas produkcijas no okeāna viņa krasta piespiedīs ražotājus Eiropā intensīvi samazināt savu putnu skaitu. 900 tūkstošiem tonnu putna gaļas, kas patlaban jau tiek importēti no trešajām valstīm, klāt nāks vēl gandrīz 200 tūkstoši, ir sašutuši putnkopji Eiropā. Pie tam viņi atgādināja, ka liellopa gaļas imports sastāda tikai 300 tūkstošus tonnu gadā, cūkgaļas – tikai 20 tūkstošus tonnu.

Vistu lobiji tur aizdomās par sazvērestību liellopu lobijus

"Visus pēdējos 20 gadus putnu gaļas ražošanas sektors ES darīja visu iespējamo, lai panāktu stingrāku prasību ieviešanu pret dzīvnieku uzturēšanas apstākļiem, produkcijas un barības drošību un apkārtējās vides aizsardzību, - Eiropas Putna gaļas ražotāju asociācijas (AVEC) portāls citēja organizācijas ģenerālsekretāres Birtes Stēnbergas teikto. – Ar šo darījumu a Mercosur Eiropas Komisija patiesībā saka, ka mūsu pūles bijušas bezjēdzīgas. Mēs esam sodīti ar putna gaļas importu, kas pat neatbilst Eiropas augstajiem standartiem."

Šim ES ekonomikas sektoram nav nepieciešamas subsīdijas un cits ES fondu atbalsts, tas ir sekmīgs, plaukst un attīstās. Turklāt vistas saskaņā ar ES augstajām prasībām pret atmosfēras piesārņošanu, nebojā gaisu tā, kā, teiksim, govis (Eiropa pat pārdomā iespējas mazināt liellopa gaļas patēriņu, lai samazinātu lopu skaitu, kas, maigi sakot, sintezē pārlieku daudz siltumnīcas gāzu).

Daļēji arī šī iemesla dēļ pārrunas ar Mercosur ilga gandrīz 20 gadus, un 2019.gada vasarā panāktās vienošanās apstiprināšana vairākkārt izjuka. Lauksaimniecības un pārtikas produktu ražotāju lobiji sekmīgi bloķēja debates, un Brisele labprāt tiem piekāpās, ņemot vērā ES lauksaimniecības sektora "īpašo" stāvokli. Taču tagad, pēc putnkopju lobiju domām, viņus "apspēlējuši" lopkopju lobiji. Eiropas liellopgaļas ražotāju interešu dēļ viņi nebūt nevēlas, lai pieaugtu liellopa gaļas imports no Argentīnas, tāpēc pieņemts lēmums upurēt vistas Eiropā.

61
Pēc temata
Eiropas Savienība apņēmusies kļūt par vispasaules "apzaļumošanas" līderi
Balticovo ieguldīs trīs miljonus vistu brīvajai pastaigai
Ukraiņu eksportētāji krāpjas ar vistu gaļu
Trešo reizi gada laikā: Ukraina eksportējusi uz Latviju ar salmonellozi inficētas olas
Gincburgs

Gripa vai masalas? Akadēmiķis aprakstījis SARS-CoV-2 evolūcijas scenārijus

5
(atjaunots 13:13 26.05.2020)
Cilvēkam nāksies samierināties ar jauno kaimiņu – koronavīrusu SARS-CoV-2: runa var būt par vakcīnu uz visu mūžu vai ikgadējiem jaunas vakcīnas meklējumiem.

RĪGA, 26. maijs – Sputnik. Koronavīrusa SARS-CoV-2 mijiedarbība ar imūnsistēmu var evolucionēt saskaņā ar vairākiem scenārijiem, brīdināja Krievijas zinātņu akadēmijas akadēmiķis, Gamaleja Epidemioloģijas un mikrobioloģijas ZPC direktors Aleksandrs Gincburgs videokonferences gaitā starptautiskajā ziņu aģentūrā "RIA Novosti".

"Tas var būt gripas vīrusa evolūcijas scenārijs, kura ietvaros ik gadus nākas radīt jaunus vakcīnu štammus un faktiski aizsargāties no jauna vīrusa. Cits scenārijs būs gadījumā, ja vīruss ilgu laiku nemainīsies, kā tas notiek ar masalu vīrusu. Visā cilvēces vēsturē tas nemainās. Masalu vakcīna ieļauta nacionālajā kalendārā, un mēs šo infekciju nemanām. Šajā gadījumā jautājums būs par revakcinācijas biežumu, iespējams, tā būs vakcīna uz visu mūžu," pastāstīja Gincburgs.

Akadēmiķis atzina, ka pagaidām pētniekiem nav skaidrs, pa kādu ceļu ies vīrusa evolūcija.

"Pašlaik nav tādu instrumentu, kas ļautu prognozēt vīrusa un saimnieka organisma imūnsistēmas mijiedarbības evolūciju," detalizētāk paskaidroja Gincburgs.

Koronavīrusa pandēmija, kas laikā kopš gada sākuma izplatās no Ķīnas, aptvērusi gandrīz visu pasauli. Fiksēti vairāk nekā 5,4 miljoni Covid-19 infekcijas gadījumu, no tiem vairāk nekā 345 tūkstoši beigušies letāli. Jaunās koronavīrusa infekcijas vidējais mirstības līmenis pasaulē sastāda 6,3%.

Гинцбург предупредил о двух сценариях эволюции коронавируса
5
Tagi:
epidēmija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
"Nav saprotams, kā tas izturēsies". Zinātnieks pastāstīja par jauno koronavīrusu
Nosaukta koronavīrusa bīstamākā īpašība
Krievijas infektologs novērtēja risku atkārtoti inficēties ar koronavīrusu
Atklāta koronavīrusa spēja skart visus orgānus
Igaunijas aizsardzības ministrs Jiri Luiks. Foto no arhīva

Igaunijas Aizsardzības ministrijas vadītājs uzsvēra Atvērto debesu līguma nozīmi

22
(atjaunots 13:14 25.05.2020)
ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja, ka Vašingtona izstājas no Atvērto debesu līguma un būs ārpus vienošanās, kamēr Krievija "neizpildīs savas saistības".

RĪGA, 25. maijs – Sputnik. Atvērto debesu līgums ir svarīgs Igaunijai un citām nelielām valstīm, kurām, atšķirībā no ASV, nav citu līdzekļu citu valstu militāro objektu kontrolei, uzskata Igaunijas aizsardzības ministrs Jiri Luiks, vēsta RIA Novosti.

ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja, ka Vašingtona izstājas no Atvērto debesu līguma un būs ārpus vienošanās, kamēr Krievija "neizpildīs savas saistības". Taču viņš neizslēdz iespēju, ka tiks izstrādātas jaunas vienošanās. Krievija vairākkārt noraidījusi ASV apsūdzības saistībā ar Līguma pārkāpumiem. Krievijas ĀM paziņoja, ka Maskava vienosies ar ASV, tai skaitā par Līgumu, tikai uz savstarpēja pamata, savukārt jebkāda veida ultimāti no Vašingtonas puses ir nepieņemami.

"Amerikāņiem ir arī citi informācijas vākšanas līdzekļi, pirmām kārtām satelīti. Taču nelielām valstīm, tai skaitā Igaunijai, šim līgumam ir ļoti liela vērtība," pateica pirmdien Igaunijas televīzijai Luiks, paužot cerību, ka vienošanos tomēr izdosies saglabāt. "Es uzskatu, ka šobrīd ļoti lielu lomu spēlē diplomāti, lai pacenstos izglābt šo līgumu. Ja ASV tomēr izstāsies, tad mums visiem nāksies lemt, ko darīt tālāk," atzīmēja ministrs.

Atvērto debesu līgums tika parakstīts 1992. gadā un kļuva par vienu no pasākumiem uzticības stiprināšanai Eiropā pēc aukstā kara beigām. Tas ir spēkā kopš 2002. gada un ļauj dalībvalstīm atvērti ievākt informāciju par līguma pušu bruņotajiem spēkiem un pasākumiem. Līgumu parakstījušas 34 valstis.

22
Tagi:
Atvērto debesu līgums
Pēc temata
Trampa padomdevējs nosauca Kaļiņingradu par "dunci Eiropas sirdī".
NATO valstis aicina ASV neizstāties no Atvērto debesu līguma
Krievijā komentējuši izstāšanos no Atvērto debesu līguma
Lavrovs pastāstīja par KF atbildi uz ASV iespējamo izstāšanos no Atvērto debesu līguma
Muris

Miris Rīgas kaķis Muris

0
(atjaunots 17:37 26.05.2020)
Kopš 2011.gada runči Kuzja un Muris piedalījās vairākās Rīgas reklāmas kampaņās, tikās ar galvaspilsētas viesiem mēra kabinetā un izpelnījušies vērā ņemamu slavu.

RĪGA, 26. maijs — Sputnik. Bijušais Rīgas mērs, Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs pavēstījis skumjus jaunumus – miris kaķis Muris, kurš vēl nesen mita Rīgas domes ēkā.

"Muris. 2011-2020. R.I.P. Tu biji ļoti labs kaķis..." Ušakovs uzrakstīja savā lapā Facebook.

Politiķis nepastāstīja, kas noticis ar kaķi. Klusu cieš arī kaķu oficiālā lapa Facebook. Pēdējo reizi Mura fotogrāfija tajā parādījusies 22. maijā.

Kaķi Kuzja un Muris apmetās rātsnamā 2011.gadā, kad Ušakovs tos pieņēma no dzīvnieku patversmes un izmitināja savā kabinetā. Šajos gados kaķi piedalījās vairākās Rīgas reklāmas kampaņās, tikās ar galvaspilsētas viesiem mēra kabinetā un izpelnījušies vērā ņemamu slavu – Muzeju naktī pie rātsnama stājās rindā visi, kas vēlējās ar viņiem aprunāties.

Niks Ušakovs, foto no arhīva
© Sputnik / Sergey Melkonov

Politiķiem, kuri vēlējās ieņemt mēra krēslu, žurnālisti nemainīgi uzdeva jautājumu, kāds liktenis gaida Kuzju un Muri. Tomēr galu galā kaķi bija spiesti pamest mēra kabinetu – jaunajam pilsētas galvam Oļegam Burovam bija alerģija pret kaķiem.

Kuzja un Muris vispirms pārvācās uz vicemēres Annas Vladovas kabinetu, kurai ar viņiem izveidojās ļoti sirsnīgas attiecības. Tomēr pēc kārtējām pārmaiņām dome viņiem vēlreiz nācās mainīt dzīves vietu – februārī viņi ievācās Ušakova ofisā Rīgā.

0
Tagi:
Nils Ušakovs, Rīgas dome, Rīga
Pēc temata
Muris staigā pa galdu: Rīgas kaķi iejutušies Annas Vladovas kabinetā
Viņiem viss ir labi: žurnālisti apciemoja Kuzju un Muri
Kuzja un Muris aizbrauca no Rīgas domes, bet solīja atgriezties
"Rūpēsimies ne tikai par kaķiem": Rīgas vēlēšanām parādījies pirmais kopīgais saraksts