Atomledlauža Ural nolaišana ūdenī

ASV vēlas nepieļaut Ziemeļu jūras ceļa izmantošanu, vēsta mediji

58
(atjaunots 15:25 16.10.2019)
Amerikāņu "Nacionālās drošības stratēģijā" pirmajā vietā ir konkurence ar Krieviju un Ķīnu Arktikā. Pie tam Vašingtona vēlas izmantot maršrutu spiedienam pret Krieviju, stāsta serbu žurnālists.

RĪGA, 16. oktobris – Sputnik. ASV jaunā "ziemeļu doktrīna" ir vērsta uz centieniem neļaut Krievijai izmantot Ziemeļu jūras ceļu, bet Ķīnai – piedalīties šajā projektā. Par to stāsta serbu izdevumā "Pečat" publicētais raksts.

Materiāla autors Zorans Miloševičs atzīmēja, ka tādējādi Vašingtona vēlas ne tikai šantažēt Maskavu, bet arī bremzēt tās ekonomisko attīstību. Tāds pats mērķis, pēc žurnālista domām, ir gan "jaunajam aukstajam karam", gan sankciju politikai, vēsta Sputnik Lietuva.

"Amerikāņu tagadējā politiskā elite "pēkšņi" aizmirsusi ANO Jūras tiesību konvencijas 234.pantu, kas garantē Krievijai tiesības uz Ziemeļu jūras ceļu (jo tas ved cauri šīs valsts iekšējiem ūdeņiem). (..) Tagad amerikāņi atspoguļo šo faktu kā Krievijas "pretenzijas" uz to, kas Krievijai nepieder, bet paši savu stratēģiju pozicionē kā "brīvas kuģošanas nodrošināšanu strīdīgos rajonos ar jūras ceļiem," stāsta raksta autors.

Miloševičs pievērsa uzmanību tam, ka ASV "Nacionālās drošības stratēģijā" valsts sāncensība ar KF un ĶTR Artikā ierindojusies pirmajā vietā. Autors stāsta, ka amerikāņiem pieder puse Arktikas, un šo zonu klāj ledus, savukārt Maskavai pieder labākā Arktikas krasta daļa.

"Tātad amerikāņu "ziemeļu doktrīnas" mērķis ir piesavināties Kanādas maršrutu, bet Krievijas – padarīt par "kopējo". Jāpiebilst, ka Ziemeļu jūras ceļš ASV ir svarīgs arī kā līdzeklis spiedienam uz Krieviju," analizēja žurnālists.

Autors akcentēja, ka Ziemeļu jūras ceļa nozīmi iespējams salīdzināt ar Ķīnas projektu "Jaunais zīda ceļš". tas var dāvāt iespēju veidot vienotu ekonomisko sistēmu, kas savienos Galējo Ziemeļu un Tālo Austrumu teritorijas – reģionus, kas spēj dot stimulu visas valsts attīstībai.

"Lai arī ASV skaļi klāsta, ka joprojām ir "līderis visā pasaulē", patiesībā tā nav. Jā, Vašingtona pagaidām izmanto daļu Kanādas arktisko teritoriju, taču ir skaidrs, ka ASV sasniegumi nav salīdzināmi ar Krievijas panākumiem," paskaidroja žurnālists.

Miloševičs atzīmēja, ka patlaban Vašingtonai ir saistītas rokas, jo Maskava neļauj bez piekrišanas kaut ko uzsākt Arktikā un pati strādā ar mērķi paplašināt savu piekrasti. Pēc žurnālista domām, tas "tracina" ASV, kas uzstājīgi pieprasa: "Krievijai ir brīvprātīgi jāpiekāpjas Arktikā", jo, spriežot pēc visa, ASV vadībai neizdodas to panākt ar spēku.

Ziemeļu jūras ceļš

Ziemeļu jūras ceļš – īsākais maršruts starp Krievijas teritoriju Eiropā un Tālajiem Austrumiem. Tas ved pāri Ziemeļu Ledus okeāna jūrām (Barenca, Karas, Laptevu, Austrumsibīrijas, Čukotkas) un daļēji – pa Kluso okeānu (Bēringa). Patlaban ZJC Krievijā izmanto "Nornikeļ", "Gazprom", "Rosņeftj", "Rosšeļf", Krasnojarskas novads, Saha (Jakutija), Čukotka. Līdztekus derīgo izrakteņu ieguvei pa ZJC tiek apgādāti 20 miljoni cilvēku Galējos Ziemeļos.

Pēdējā laikā Arktika ieinteresējusi virkni valstu. Līdztekus Krievijai, Norvēģijai, Dānijai, ASV un Kanādai – valstīm, kas sen organizējušas pētījumus Arktikā, interesi izrāda Islande, Zviedrija un Somija. 

Žurnāla "Geoenergetika.ru" galvenais redaktors Boriss Marcinkevičs intervijā Sputnik Lietuva atzīmēja, ka Ziemeļu jūras ceļa attīstība var sekmēt daudzpolāras pasaules izveido. Viņš norādija, ka citām valstīm ZJC apguve ir sarežģītāka, jo Krievijai ir tāda priekšrocība kā 60.gados izstrādātie atomledlauži, un pagaidām nav zināms, cik ilgs laiks būs vajadzīgs citām valstīm, lai šo tehnoloģiju atkārtotu.

58
Pēc temata
ASV valsts sekretārs konstatējis, ka krievi nekaunīgi iejaucas savās darīšanās
Krievija rada pirmo dreifējošo ledus staciju Arktikai
Jaunie atomledlauži nostiprinās Krievijas līdera vietu Arktikā
ASV atradušas "Ķīnas un Krievijas superieroci"
Dīzeļelektriskā zemūdene, foto no arhīva

Amerikāņu izdevums stāsta par bīstamāko Krievijas zemūdeni

28
(atjaunots 23:44 16.05.2021)
Amerikāņu publicists pastāstīja par jauno Krievijas zemūdeni, kuras tuvošanos ir gandrīz neiespējami pamanīt.

RĪGA, 17. maijs — Sputnik. Krievijas izstrādātās projekta "Lada" zemūdenes jaunā spēkiekārta padara to tik beztrokšņainu, ka ir gandrīz neiespējami pamanīt tās tuvošanos, raksta amerikāņu publicists Kālebs Larsons rakstā žurnālā National Interest, vēsta RIA Novosti.

Autors atzīmēja, ka tās korpusam ir piliena veida forma, tāpēc zemūdenei ir ļoti efektīva aerodinamika. Tā ļauj izvairīties no turbulences un neradīt manāmu troksni. Īpaši liela nozīme ir ūdeņraža-skābekļa degvielas elementam, kas ražo elektrību dzenskrūvēm – tas palīdz mazināt troksni.

Neskatoties uz dīzeļa ģeneratoriem, tāpat kā citām dīzeļelektriskajām zemūdenēm, projekta "Lada" zemūdenēs elektrība tiek ražota arī uz ķīmiskas reakcijas rēķina. Tas ļauj izvairīties no dzinēja dārdošā trokšņa. Jaunie paraugi varētu būt klusāki par virkni kodolzemūdeņu, jo sūknis, kas pārsūknē šķidrumu reaktora dzesēšanai, ir visnotaļ skaļš.

Patlaban Krievija būvē divu tipu dīzeļelektriskās zemūdenes – "Varshavyanka" un "Lada" projektus. "Varshavyanka" radīta uz padomju projekta "Paltus" bāzes. Melnās jūras flote jau saņēmusi sešus tādus kuģus, bet līdz 2024. gadam sešas zemūdenes plānots nodot Klusā okeāna flotes.

Iepriekš kuģubūves uzņēmuma "Admiralteiskije verfi" direktors Aleksandrs Buzakovs pastāstīja, ka pirmās divas sērijveida 4. paaudzes dīzeļelektriskās zemūdenes no projekta "Lada" plānots apbruņot ar spārnotajām raķetēm "Kalibr".

Zemūdenes "Kronshtadt" un "Velikiye Luki" plānots nodot Jūras kara flotei nākamgad. Projekta pirmā zemūdene "Sankt-Peterburg", bruņota tikai ar mīnu un torpēdu bruņojumu, papildināja floti jau 2010. gadā.

28
Tagi:
zemūdenes, bruņotie spēki, Krievija, ASV
Pēc temata
NATO meklē no radariem pazudušu Krievijas zemūdeni Vidusjūrā
Trieciena arsenāls. Kādus jaunumus Krievijas armija saņems 2021. gadā
Daily Mail: Krievijas zemūdeņu skaits Atlantijā "satriec"
"Kalibra" klusais lidojums. Kāpēc Krievijas spārnotās raķetes nedod mieru NATO

Google "prokrieviskā" attieksme pret boršču radījusi sašutumu Ukrainā

33
(atjaunots 22:30 16.05.2021)
Sašutumu Kijevā izraisījusi informācija Google Arts & Culture projekta ietvaros – borščs ir starp krievu ēdieniem.

RĪGA, 16. maijs – Sputnik. Fakts, ka amerikaņu kompānija Google pieminējusi boršču kā krievu virtuves ēdienu, nav pieļaujams. To apgalvo Ukrainas kultūras ministrs Aleksandrs Tkačenko pēc iepazīšanās ar tīmekļa giganta un Krievijas organizācijas "Rosturizm" kopīgo projektu.

"Borščs ir etnisks ukraiņu ēdiens. Piesavināties teritorijas, pagātni, etnosus – tas ir kremlinieku stilā jau vairāk nekā simt gadus," ukraiņu politiķis uzrakstīja Telegram kanālā.

Pēc Tkačenko domām, Google ir jāatsakās no tamlīdzīgas boršča pozicionēšanas, jo UNESCO jau iesniegts Kijevas lūgums iekļaut "ukraiņu boršča pagatavošanas kultūru" starptautiskās organizācijas nemateriālā mantojuma sarakstā.

"Esmu pārliecināts, pasaule atzīs mūsu nacionālo ēdienu. Var radīt tik daudzas interneta lappuses ar boršča reklāmu, cik gribi, tik un tā tas nebūs krievu!" pasludināja Ukrainas ministrs.

Iepriekš Google projekts Arts & Culture iekļāva boršču krievu ēdienu sarakstā, kļuvuši vēsturiski. Ukraiņu borščs norādīts kā viens no daudziem krievu ēdiena variantiem, kas tiek gatavots ar sasmalcinātu speķi un ķiplokiem.

Nesen Ukrainā jau klīda runas par to, ka nav pieņēmams saukt par krievu spēkavīriem pazīstamās Viktora Vasņecova gleznas varoņus. Kijevas eksperti, kuri sevi uzskata par speciālistiem vēsturē un filoloģijā, apgalvoja, ka Iļja Muromietis, Aļoša Popovičs un Dobriņa Ņikitičs esot ukraiņi.

Pēc tā saucamo "zinātnieku" domām, Iļjas Muromieša īstais vārds esot Iļja Čobitjko, jeb Iļja Murovietis. Kijevā skaidro, ka spēkavīrs esot dzimis nevis netālu no Muromas pilsētas Krievijā, bet gan Morovskas ciemā pie Čerņigovas.

Skolnieki Ļvivā
© Sputnik / Павел Паламарчук

Aļošu Popoviču, klāsta ukraiņu "pētnieki", saukuši par Oļeško: viņš bijis bruņinieks, nevis bajārs. Pēc viņu domām, Aļoša dzimis Pirjatinas pilsētā Poltavas apgabalā, nevis Rostovā

Savukārt Dobriņa Ņikitičs, apgalvo "eksperti", jāuzskata par "kņaza Vladimira Lielā vojevodu". Šis personāžs dzīvojis Kijevas Krievzemes teritorijā tagadējā etniskajā Ukrainā, kas turklāt esot pletusies uz ziemeļiem – līdz pat Novgorodai.

33
Tagi:
Krievija, Ukraina
Pēc temata
Ukrainā būs sava Ņujorka: ciems atgūs savu vēsturisko nosaukumu
"Uz mājām, kurvas!" Kā ukraiņu strādniekus sagaida Eiropā
"Ķersies pie mietiem": Ukrainas ģenerālis piedraudējis Polijai ar strādnieku sacelšanos
Laulību ceremonija, foto no arhīva

Eurostat: Latvijā bieži precas, bieži šķiras

0
(atjaunots 15:08 17.05.2021)
Laulības šķiršanas gadījumu līmenis ir augstākais Eiropas Savienībā, taču arī laulībā Latvijā stājas biežāk.

RĪGA, 17. maijs — Sputnik. Laulību skaits Eiropas Savienībā sarūk, šķiršanos gadījumu skaits pieaug, vēsta Eurostat.

1964. gadā Eiropas Savienībā tika noslēgtas 8 laulības uz tūkstoš cilvēkiem. 2019. gadā – vairs tikai 4,3. šķiršanos skaits šajā lakā ir dubultojas – no 0,8 gadījumiem uz tūkstoš cilvēkiem 1964. gadā līdz 1,8 gadījumiem 2019. gadā.

2019. gadā augstākais laulību skaita līmenis ES bija Kiprā (8,9 laulības uz tūkstoš cilvēkiem), Lietuvā (7), Latvijā un Ungārijā (6,7). Vismazākais laulību skaits bija Itālijā (3,1), Portugālē un Slovēnijā (3,2).

Mazākais šķiršanās gadījumu skaits ES 2019. gadā reģistrēts Maltā un Īrijā (0,7 uz tūkstoš cilvēkiem), Slovēnijā (1,2) un Itālijā (1,4). Augstākais šķiršanās gadījumu līmenis – Latvijā, Lietuvā un Luksemburgā (3,1).

2016. gadā Latvijas Centrālā statistikas pārvalde (CSP) pastāstīja, kā veidojusies 2001. gadā laulības noslēgušo pāru tālākā dzīve. 15 gadus vēlāk precēti joprojām ir 60% pētīto pāru, gandrīz 33% jau šķīrušies, 7% laulību beigušās viena dzīvesbiedra nāves dēļ. Visbiežāk šķiršanās tiek reģistrētas 4-7 gadus pēc kopdzīves sākuma; šķiršanos noformējuši 2-4% pāru katru gadu.

Saskaņā ar Eurostat datiem, 2016. gadā 40,9% bērnu Latvijā dzimuši ārlaulībā. Šis rādītājs ir nedaudz zemāks nekā vidēji ES, kur ārpus laulības dzimst 43% bērnu, turklāt Igaunijā šie dati sasniedz 56%, Francijā – 60%.

Saskaņā ar CSP datiem, izplatītākais ģimenes veids Latvijā ir viens vecāks ar vienu vai vairākiem nepilngadīgiem bērniem (23,6%), liels ir arī bezbērnu pāru skaits (22,3%). Kopā dzīvojoši dzīvesbiedri, kas audzina bērnus ir nepārprotamā mazākumā (16,2%).

0
Tagi:
Latvija, Lietuva, statistika, Eurostat
Pēc temata
Latvija un Lietuva kļuva par Eiropas Savienības antilīderēm pēc šķirto laulību skaita
Amsterdama piedāvā viesiem neparastu ekskursiju: laulāto-gidu uz vienu dienu
LGBT Lāčplēsis: bērni pie Saeimas prasīja atļaut viendzimuma laulības