Uzvaras karogs pār Reihstāgu

NVS valstu līderi atgādināja pasaulei par vēstures pārrakstīšanas nepieļaujamību

52
(atjaunots 09:03 13.10.2019)
NVS valstu līderu samitā Ašhabadā tika pieņemta uzruna pasaules tautām sakarā ar gaidāmo Uzvaras Lielajā Tēvijas karā 75. gadadienu.

RĪGA, 13. oktobris – Sputnik. Savstarpējā NVS (Neatkarīgo Valstu Sadraudzība) valstu līderu paziņojumā tiek nosodīti jebkādi vēstures falsifikācijas un Lielā Tēvijas kara iznākuma sagrozīšanas mēģinājumi – tas, kas atsevišķām Eiropas valstīm, tostarp Baltijas valstīm, kļuvis jau par ierastu lietu, vēsta Sputnik Igaunija.

Pasaules tautu uzrunu saistībā ar gaidāmo Uzvaras Lielajā Tēvijas karā 75. gadadienu  NVS valstu līderi pieņēma samita laikā Turkmenistānas galvaspilsētā, Ašhabadā. Dokumenta parakstīšanas ceremonija, kura notika 11. oktobra vakarā, pēc NVS Valstu vadītāju padomes, kļuva par vienu no galvenajiem visa pasākuma punktiem.

Uzrunas tekstā, izņemot vēstures falsifikācijas un kara iznākuma pārrakstīšanas mēģinājumu nosodīšanu, ir arī aicinājums pasaules sabiedrībai atbildīgi pildīt savas saistības kara memoriālu saglabāšanās, kuri tika uzstādīti par godu varoņu-uzvarētāju piemiņai.

Tāpat NVS līderi aicina pretoties nacisma slavēšanas centieniem, rasisma, ksenofobijas, kā arī visa veida neiecietības un tas izpausmes propagandai.

Iepriekš KF prezidents Vladimirs Putins, komentējot šo kolektīvo uzrunu, paskaidroja, kādēļ tā ir tik svarīga. "Mums visiem ir jātiecas saglabāt vēsturisko patiesību par tā laika notikumiem, nepieļaut kara iznākuma pārskatīšanas mēģinājumus, jebkādas nacisma izpausmes un tā piekritēju attaisnošanu," citē valsts vadītāja vārdus RIA Novosti.

Nākas pierādīt acīmredzamas lietas

Kā jau Sputnik vairākkārt stāstījusi, vairākās Eiropas Savienības valstīs tiek īstenoti Otrā pasaules kara vēstures falsifikācijas mēģinājumi ar mērķi pielīdzināt Hitlera Vāciju un PSRS. Pēc KF vēstnieka Igaunijā Aleksandra Petrova sacītā, viltus vēstures pētījumi traucē saprast, kas patiesībā bija agresors, okupants, un kas bija atbrīvotājs.

Petrovs uzskata, ka pieeja vēstures notikumu interpretācijā no daudzu pasaules politisko spēku puses pēdējā laikā kļuvusi tik spekulatīva, ka liek pierādīt acīmredzamas, ar arhīviem apstiprinātas lietas. Piemēram, tas, ka tieši padomju armija atbrīvoja Eiropu no fašisma un veica vērā ņemamu pienesumu Trešā Reiha sagraušanā.

Izņemot mēģinājumus pārskatīt Otrā pasaules kara iznākumu, daudzām valstīm, tostarp Baltijai, ir raksturīga karaspēku slavēšana, kuri cīnījās nacistiskās Vācijas pusē.

Rātslaukums Rīgā pēc vācu fašistu karaspēku atkāpšanās, 1944. gada oktobris
© Sputnik / РИА Новости

Jūlija beigās, piemēram, Sinimē miestiņā pie Narvas tradicionāli godina igauņus, kuri karoja Otrā pasaules kara laikā vācu armijas rindās.

Pēc tiesībzinātnieces, ārpolitikas maģistres Olgas Suharevskas sacītā, Igaunija apzināti ignorē Nirnbergas tribunāla principus, kurš atzina SS par noziedzīgu organizāciju, savukārt koncentrācijas nometņu izveidi, kurus organizēja tostarp arī SS spēki, – par noziegumu pret cilvēci.

Nirnbergas tribunāla lēmumam, pēc viņas sacītā, ir augstākais juridiskais spēks, tas nav pārskatāms, noziegumiem pret pasauli un cilvēci nav noilguma termiņa, savukārt "jebkuras darbības, kuru mērķis ir aizstāvēt noziedzniekus, ir noziegums".

Maskavā vairākkārt uzsvēruši Hitlera pusē karojušo nacionālo kadru slavēšanas nepieļaujamību.

Pēc Krievijas ārlietu ministra Sergeja Lavrova sacītā, "nevar piesegties ar rūpēm par vārda un pulcēšanās brīvību, pieļaujot ultraradikālas kustības, kuras slavē nacistus un to sabiedrotos, praktizē rasu diskrimināciju un ksenofobiju".

52
Pēc temata
KF Aizsardzības ministrija publiskojusi arhīvu dokumentus par Rīgas atbrīvošanu
Ko teiks latviešu leģionāri? Krievija ved uz Latviju izstādi par Eiropas atbrīvošanu
Krievijas AM publicējusi dokumentus par godu Tallinas atbrīvošanas 75.gadadienai
Zaharova atbildēja uz Latvijas ĀM vārdiem attiecībā uz salūtu par godu Rīgas atbrīvošanai
Džo Baidens

Baidens sola daudzpusīgu pieeju attiecībās ar Krieviju

3
(atjaunots 17:30 04.12.2020)
Iepriekš Krievijas vēstnieks ASV Anatolijs Antonovs informēja, ka Maskava var paplašināt sadarbību ar jauno administrāciju Vašingtonā vairākos jautājumos.

RĪGA, 4. decembris — Sputnik. ASV jaunievēlētais prezidents Džo Baidens informējis par "daudzpusīgas pieejas" plāniem attiecībā pret Krieviju, Irānu, Ķīnu un citām valstīm, vēsta RIA Novosti.

"Mums jābūt lielas grupas daļai, lai strādātu ne tikai ar Irānu, bet arī ar Krieviju, Ķīnu un citiem," politiķis apgalvoja intervijā CNN.

Vienlaikus Baidens paziņoja, ka pirms stāšanās prezidenta postenī nevar formulēt ASV politiku. "Tomēr es gribu atjaunot ciešas sabiedroto attiecības gan Eiropā, gan Indijas un Klusā okeāna reģionos," viņš piebilda.

Pie tam politiķis atzina, ka viņam sagaidāmas "sarežģītas pārrunas" ar Eiropas Savienību un piebilda, ka viņš šajā jautājumā nelolo nekādas ilūzijas.

Iepriekš Krievijas vēstnieks ASV Anatolijs Antonovs informēja, ka Maskava var paplašināt sadarbību ar jauno administrāciju Vašingtonā vismaz piecās jomās: jautājumos par stratēģisko stabilitāti, kodolieroču neizplatīšanu, sadarbību kosmosā, cīņu ar terorismu un pandēmiju. Vienlaikus diplomāts pauda šaubas  par to, vai Maskavai izdosies vienoties ar Vašingtonu bruņojuma kontroles jomā.

Runājot par vēlēšanu rezultātiem Savienotajās Valstīs, vēstnieks konstatēja, ka Krievija atzīs jebkādu valsts iedzīvotāju izvēli, tomēr gaida rezultātu oficiālu izsludināšanu, pirms reaģēt diplomātiskā protokola ietvaros.

ASV prezidenta vēlēšanas notika 3. novembrī. Provizoriskie dati liecina, ka demokrātu kandidāts Džo Baidens saņēmis līdz 306 elektoru balsis (nepieciešamas – 270). Pašreizējais valsts prezidents Donalds Tramps neatzīst sakāvi un apstrīd to tiesās.

3
Tagi:
Džo Baidens, Krievija, ASV
Pēc temata
Nodedzināt tiltus. Ko Baidens mantos pēc Trampa
"Būs sekas". Ko Baidena komanda gatavo Krievijai
Baidens pārvērtīs ASV par Eiropas marioneti
Vai Krievijai draud "ellīgas sankcijas" Baidena varas apstākļos
Donalds Tramps

Tramps apsolījis bloķēt ASV aizsardzības budžeta projektu

14
(atjaunots 11:26 04.12.2020)
Likumprojekts cita starpā paredz paplašinātas sankcijas pret Krievijas gāzesvadu "Ziemeļu straume 2".

RĪGA, 4. decembris — Sputnik. ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja, ka bloķēs saskaņoto aizsardzības budžeta projektu, jo kongresmeņi nav iekļāvuši tajā strīdīga panta grozījumus, vēsta RIA Novosti.

"Ļoti skumji mūsu tautai. Šķiet, senators Džims Inhofs neiekļaus aizsardzības budžetā grozījumu par 230. panta dzēšanu. (..) Pēdējā iespēja ir palaista garām. Es uzlikšu veto!" Tramps pastāstīja savā lapā Twitter.

Iepriekš Baltā nama preses sekretāre Keilija Makinani informēja, ka Tramps bloķēs budžetu, ja no likuma par ētikas normu ievērošanu publikācijās netiks dzēsts 230. pants. Tas atbrīvo interneta platformas no atbildības par lietotāju komentāru saturu, kā arī dāvā servisiem iespējas veikt moderāciju.

Tramps uzsvēra, ka pants apdraud nacionālo drošību un vēlēšanas.

Likumprojekts cita starpā paredz paplašinātas sankcijas pret Krievijas gāzesvadu "Ziemeļu straume 2"  (Nord Stream 2). Piemēram, ierobežojumus plānots attiecināt uz kompānijām, kas veicina gāzesvada būvdarbiem nepieciešamo cauruļvadu izbūves kuģu pārdošanu, nomu vai piešķiršanu. Saskaņā ar iniciatīvu, ASV prezidents var atcelt sankcijas pret kādu no to subjektiem, ņemot vērā nacionālās intereses.

Savienotās Valstis, kas cenšas pārdot Eiropai savu sašķidrināto dabasgāzi, aktīvi iebilst pret Krievijas projektu. Oktobrī Vašingtona paplašināja sankcijas pret "Ziemeļu straumi 2" un vērsa tās pret uzņēmumiem, kas sniedz pakalpojumus cauruļvada izbūvē iesaistītajiem kuģiem. Šie ierobežojumi veido daļu no paketes PEESA "Par Eiropas enerģētiskās drošības aizsardzību". Sertificējošā kompānija "Det Norske Veritas — Germanischer Lloyd" (DNV GL) jau ziņoja, ka ierobežo plānoto pakalpojumu sniegšanu.

Novembrī Vācijas valdība negatīvi novērtēja eksteritoriālās sankcijas pret Krievijas gāzesvada projektu. Berlīne uzsvēra, ka koordinēs tālākos soļus ar partneriem Eiropā, Eiropas Komisiju un gāzesvada būvdarbos iesaistītajām kompānijām.

14
Tagi:
Ziemeļu straume 2, budžets, aizsardzība, Donalds Tramps, ASV
Pēc temata
Bild: Baidens apglabās gāzesvadu "Ziemeļu straume 2"
Baidens pārvērtīs ASV par Eiropas marioneti
"Ziemeļu straumes 2" sertificētājs atteicies sniegt daļu pakalpojumu sankciju dēļ
Izšķirošā cīņa par "Ziemeļu straumi 2". Ar ko Baidens draud projektam