London Eye, foto no arhīva

Kādas grūtības Latvijas piederīgajiem radīs Brexit

81
(atjaunots 17:04 11.10.2019)
Neraugoties uz pārrunām ar Lielbritāniju par tās jaunajiem piedāvājumiem par Brexit, Eiropas Savienība pagaidām nevar nonākt pie kopsaucēja ar valsti tās organizētai iziešanai no ES.

RĪGA, 11. oktobris – Sputnik. Pagaidām nav skaidrs, kā tiks organizēta Lielbritānijas izstāšanās no ES, tādēļ Latvijas pilsoņiem jānokārto formālās attiecības ar uzturēšanās valsti un jāpiereģistrējas pastāvīgā iedzīvotāja statusa saņemšanai, raksta Freecity.

Latvijas ĀM pastāvīgi atgādina Latvijas piederīgajiem par šo nepieciešamību. Reģistrācija ir bezmaksas, to var ātri noformēt Internetā. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, savu statusu Lielbritānijā reģistrējuši vairāk, nekā 57 tūkstoši Latvijas pilsoņu, kaut gan tur dzīvo vismaz 117 tūkstoši Latvijas piederīgo.

Ja vienošanās par organizētu Lielbritānijas izstāšanos no ES tiks panākta, būs jāpiereģistrējas līdz 2021. gada 30. jūnijam. Ja izstāšanās notiks bez vienošanās – līdz 2020. gada 31. decembrim.

Maksa studentiem pagaidām paliek kā bijusi

ĀM sadarbībā ar Lielbritānijas vēstniecību Rīgā apkopoja nepieciešamo informāciju studentiem, kuri jau ir sākuši vai tikai plāno uzsākt studijas Lielbritānijā 2019./2020. un 2020./2021. mācību gadā. Viņiem studiju maksa un piekļuve izglītības kredītiem paliks nemainīga. Šajā periodā maksa par studijām ES, tostarp Latvijas, pilsoņiem, būs tāda pati kā Anglijas studentiem.

Studentiem ir jāapskata informācija par uzturēšanās nosacījumiem, ja viņi ieradīsies Lielbritānijā bez vienošanās Brexit gadījumā līdz 2020. gada 30. decembrim. Viņiem būs jāiesniedz iesniegums ES pilsoņa uzturēšanās atļaujas saņemšanai.

Tiem, kas plānoja apmeklēt Lielbritāniju un atgriezties Latvijā novembrī, kas, iespējams, notiks bez vienošanās Brexit, ir jāsaprot, ka šajā gadījumā Lielbritānija Latvijas piederīgajiem kļūs par trešo valsti jau šī gada 1. novembrī. Tas nozīmē citus ieceļošanas un izceļošanas noteikumus. Latvijas pilsoņi varēs doties uz Lielbritāniju bez vīzas, ja ceļojuma mērķis ir īslaicīga privāta vizīte vai tūrisms (līdz 3 mēnešiem), savukārt 2021. gada 1. janvārī var stāties spēkā jauna Lielbritānijas imigrācijas sistēma, kur, iespējams, būs jaunas prasības.

Kam ir jāpievērš uzmanība

Pirms brauciena pārliecinieties, vai Lielbritānija nav norādījusi pasi kā vienīgo nepieciešamo dokumentu. Tādā gadījumā eID karti izmantot braucienam vairs nevarēs.

Ja vienošanās par izstāšanos nestāsies spēkā, tad, sākot no Lielbritānijas izstāšanās dienas (31. oktobris), tā vairs nebūs ES valsts un tajā nebūs spēkā Eiropas veselības apdrošināšanas karte – būs jāiegādājas privāta apdrošināšana medicīniskās palīdzības saņemšanai ceļojuma laikā.

Bagāžai un citām precēm, ko ceļotāji ved līdzi, iebraucot ES no Lielbritānijas, tiks piemērota muitas kontrole. Turpmāk nevarēs vest piena produktus un gaļu. Cilvēkiem, kuri ieceļo ES, vai izbrauc no tās ar summu, kas ir vienāda vai pārsniedz 10 tūkstošus eiro (vai tās ekvivalentu citās valūtās) skaidrā naudā, būs jādeklarē šī nauda.

Sākot ar izstāšanās dienu, Lielbritānijas un ES pilsoņi nevarēs izmantot vēstniecību un konsulātu palīdzību uz Eiropas Savienības tiesību aktu pamata, tāpat ir jāņem vērā, ka mainīsies arī aviokompāniju pasažieru tiesības.

Iespējams, kļūs dārgāki pirkumi, izmantojot debetkartes vai kredītkartes, jo tās vairs neregulēs ES tiesību akti.

Izlidojot no Lielbritānijas, preces, kuru vērtība ir virs 430 eiro, būs jādeklarē muitā un turpat jānomaksā nodoklis. Tādēļ pirkuma čeki ir jāsaglabā, lai varētu pierādīt konkrētās mantas cenu.

81
Temats:
Atvadas angļu stilā (130)
Pēc temata
Eksperte: Boriss Džonsons darīs visu iespējamo "cīņā" par Brexit
Rinkēvičs uztraucies par tautiešiem Lielbritānijā
Makrons: ES saskaņos viedokli Brexit jautājumā līdz nedēļas beigām
"Kā lai es atgriežos savā valstī": latvietis pastāstīja par dzīvi Lielbritānijā
Aleksandrs Kamkins

Eksperts: nesaskaņu fakts starp Vāciju un ASV attiecībā uz drošību ir acīmredzams

4
(atjaunots 18:33 03.07.2020)
Nesaskaņas starp VFR un ASV attiecībā uz drošību Eiropā ir acīmredzams, taču daļas ASV kontingenta izvešana no VFR vēl nenozīmē sistemātiskus risinājums un nav saistīta ar Eiropas vienotās armijas izveidošanas iniciatīvām, saka eksperts-ģermānists Aleksandrs Kamkins.

RĪGA, 3. jūlijs – Sputnik. Amerikas prezidents Donalds Tramps atbalstīja daļas ASV kareivju izvešanu no Vācijas. Uz jaunu dienēšanas vietu dosies 9,5 tūkstoši kareivju, paziņoja Pentagona oficiālais pārstāvis Džonatans Hofmans. Pēc viņa teiktā, par viņu jauno uzdevumu kļūs "KF savaldīšana un NATO stiprināšana".

Komentējot šo paziņojumu, Krievijas Zinātņu akadēmijas Eiropas Institūta Vācijas pētījumu centra vecākais zinātniskais līdzstrādnieks Aleksandrs Kamkins atzīmēja, ka šeit nav runa par amerikāņu kontingenta izvešanu no Vācijas, drīzāk, var notikt daļas kareivju pārdislocēšana – Polija, piemēram, pat ir gatava maksāt par ASV karaspēku izvietošanu.

Gāzesvada Ziemeļu straume 2 būvdarbi Vācijā. Foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Eksperts uzsvēra, ka Donalda Trampa lēmums izvest 9,5 tūkstošus kareivju no Vācijas nav kaut kāds sistēmu veidojošs solis – tas, no vienas puses, ir izdevumu optimizācija, turklāt – nedz kodolieroči, nedz dronu vadības centrs no VFR netiek izvesti.

"Šis kontingenta skaita samazinājums nekādā veidā nav saistīts ar Eiropas vienotās armijas izveidošanas iniciatīvām, tas, nosacīti runājot, ir vienkārša šaujampulvera pārlikšana no viena groza citā," sacīja Kamkins radio Sputnik.

Taču zināmas kustības un apgaismības Vācijas politiskajai klasei tomēr parādās, un kopumā šī situācija var kalpot par vienu no stimuliem konkrētām darbībām attiecībā uz pāreju pie Eiropas vienotās armijas izveidošanas, taču šeit pagaidām ir pārāk daudz nenoteiktības, nobeigumā sacīja eksperts.

Камкин: факт разногласий между Германией и США по поводу безопасности в Европе налицо
4
Tagi:
NATO, Vācija, ASV
Pēc temata
Merkele aicina Eiropu padomāt par pasauli bez ASV līdera vietā
Merkele izsludināja ASV hegemonijas beigas: Baltijas valstīm ir vērts aizdomāties
ASV tēlo cēlsirdīgu policistu attiecībās ar Vāciju
ASV gatavojas "uzdāvināt" Vāciju Krievijai
Krievijas dienas svētki, foto no arhīva

Eksperts pastāstīja par Krievijas vietu pasaulē pēc ASV līderības beigām

39
(atjaunots 12:14 02.07.2020)
Pēc speciālista sacītā, Savienotajām Valstīm ir spēcīga armija, taču to ekonomika vairs nav visspēcīgākā.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Par ASV mantiniekiem pasaules līderībā var kļūt Krievija, Indija un Ķīna. Sarunā ar "Večerņaja Moskva" Reģionālo problēmu institūta ģenerāldirektors Dmitrijs Žuravļovs šādi komentēja Vācijas kancleres Angelas Merkeles paziņojumu, vēsta RIA Novosti.

Iepriekš Merkele paziņoja, ka Eiropas valstīm ir nopietni jāaizdomājas par jaunu realitāti, kur Savienotās Valstis var netiekties būt pasaules līderi.

Eksperts atzīmē, ka ASV pārstājušas būt absolūtais līderis pasaulē.

"Pēc 1945. gada Eiropa ir pieradusi domāt, ka amerikāņi ir galvenie," paskaidroja Žuravļovs.

Pēc speciālista sacītā, Savienotajām Valstīm ir spēcīga armija, taču vairs nav visspēcīgākā ekonomika.

Žuravļovs uzskata, ka Krievijai ir milzīgs potenciāls, pirmām kārtām fundamentālā zinātne.

Politologs uzsver, ka par jaunajām ASV konkurentēm kļuvušas Ķīna un Indija, taču tām nav attīstītas fundamentālās zinātnes, kas nodrošinātu jaunas nozares ekonomikā. Taču viņš atzīmēja, ka zinātne šajās valstīs attīstās straujos tempos.

Iepriekš Vācijas kanclere jau uzstājusies ar kritiskiem izteicieniem attiecībā uz Savienotajām Valstīm. Tostarp septembrī viņa paziņoja, ka Eiropai ir nepieciešams pašai domāt par savu drošību, jo ASV neaizstāvēs to automātiski, kā tas bija aukstā kara laikos.

39
Tagi:
ASV, Krievija
Pēc temata
Merkele izsludināja ASV hegemonijas beigas: Baltijas valstīm ir vērts aizdomāties
Eiropas Savienības galvenais diplomāts pasludinājis Amerikas ēras galu
Foreign Policy: Eiropa izvērtē dolāra hegemonijas iznīcināšanas iespējas
Pasaule apgriezusies kājām gaisā: Vācija gatavo sankcijas pret ASV
Мужчина с сотовым телефоном

Pārāk maz Latvijas iedzīvotāju lejupielādējuši mobilo lietotni Apturi Covid

0
(atjaunots 18:40 03.07.2020)
Šobrīd Apturi Covid lieto pārāk maz cilvēku, lai lietotne varētu tikt uzskatīta par efektīvu palīgu Slimību profilakses un kontroles centram.

RĪGA, 3. jūlijs – Sputnik. Latvijas iedzīvotāji nepietiekami aktīvi lejupielādē viedtālruņu mobilo lietotni Apturi Covid, un saslimušo cilvēku kontaktus ir grūti izsekot, vēsta Latvijas Radio 4.

Apturi Covid ir lejupielādējuši aptuveni 80 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju, to skaitā arī valsts prezidents, aptuveni puse no viņiem lejupielādēja to pirmajā nedēļā pēc lietotnes ieviešanas. Taču, pēc speciālistu domām, tas ir pārāk maz.

Lietotnes autors Andris Bērziņš atgādina, ka šī lietotne, kura palīdz precīzāk noteikt cilvēku loku, ar kuriem kontaktējis pacients, ir izstrādāta, lai palīdzētu Slimību profilakses un kontroles centram (SPKC). Taču šobrīd Apturi Covid izmanto pārāk maz cilvēku, lai lietotne tiktu uzskatīta par efektīvu palīgu.

Bērziņš aicina aktīvāk izmantot to, jo "otrais vilnis" nav aiz kalniem:

"Mēs esam ieslīguši kā nācija tādā pašapmierinātā leiputrijā, ka viss [Covid-19 izplatība] ir beidzies. Manuprāt, nenotiek pietiekami aktīva domāšana par to, kas notiks nākamais. Ārpus Latvijas daudzviet vēl plosās Covid-19 izplatības pirmais vilnis. Mēs kaut kur gribam pabraukāt, jo robežas taču ir vaļā. Tas ir tikai laika jautājums, kamēr vīruss atkal nonāks šeit," saka viņš.

Piemēra kārtā viņš minēja neseno gadījumu: SPKC meklē visus pasažierus, kuri brauca ar autobusu Rīga – Valmiera – Valka 26. jūnijā, jo tajā atradās ar Covid-19 inficēts pasažieris.

Pēc Bērziņa sacītā, šobrīd divu nedēļu karantīnā nonāk visi, kas bija autobusā, jo SPKC nevar pateikt, kurš tieši sēdēja blakus inficētajam cilvēkam. Ja vairāk cilvēku lietotu Apturi Covid, šobrīd karantīnā atrastos tikai tie, kas sēdēja blakus, bet pārējie varētu turpināt ierastās dzīves gaitas.

0
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
PVO pastāstīja par zinātnisko izrāvienu Covid-19 ārstēšanā
No plaušu fibrozes līdz Alcheimera slimībai: mediķi pastāstīja par Covid-19 sekām
Trīs Krievijā izstrādāti Covid-19 vakcīnas prototipi ir efektīvi
KF Aizsardzības ministrijā pastāstīja par vakcīnas testēšanas dalībnieku stāvokli