London Eye, foto no arhīva

Kādas grūtības Latvijas piederīgajiem radīs Brexit

81
(atjaunots 17:04 11.10.2019)
Neraugoties uz pārrunām ar Lielbritāniju par tās jaunajiem piedāvājumiem par Brexit, Eiropas Savienība pagaidām nevar nonākt pie kopsaucēja ar valsti tās organizētai iziešanai no ES.

RĪGA, 11. oktobris – Sputnik. Pagaidām nav skaidrs, kā tiks organizēta Lielbritānijas izstāšanās no ES, tādēļ Latvijas pilsoņiem jānokārto formālās attiecības ar uzturēšanās valsti un jāpiereģistrējas pastāvīgā iedzīvotāja statusa saņemšanai, raksta Freecity.

Latvijas ĀM pastāvīgi atgādina Latvijas piederīgajiem par šo nepieciešamību. Reģistrācija ir bezmaksas, to var ātri noformēt Internetā. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, savu statusu Lielbritānijā reģistrējuši vairāk, nekā 57 tūkstoši Latvijas pilsoņu, kaut gan tur dzīvo vismaz 117 tūkstoši Latvijas piederīgo.

Ja vienošanās par organizētu Lielbritānijas izstāšanos no ES tiks panākta, būs jāpiereģistrējas līdz 2021. gada 30. jūnijam. Ja izstāšanās notiks bez vienošanās – līdz 2020. gada 31. decembrim.

Maksa studentiem pagaidām paliek kā bijusi

ĀM sadarbībā ar Lielbritānijas vēstniecību Rīgā apkopoja nepieciešamo informāciju studentiem, kuri jau ir sākuši vai tikai plāno uzsākt studijas Lielbritānijā 2019./2020. un 2020./2021. mācību gadā. Viņiem studiju maksa un piekļuve izglītības kredītiem paliks nemainīga. Šajā periodā maksa par studijām ES, tostarp Latvijas, pilsoņiem, būs tāda pati kā Anglijas studentiem.

Studentiem ir jāapskata informācija par uzturēšanās nosacījumiem, ja viņi ieradīsies Lielbritānijā bez vienošanās Brexit gadījumā līdz 2020. gada 30. decembrim. Viņiem būs jāiesniedz iesniegums ES pilsoņa uzturēšanās atļaujas saņemšanai.

Tiem, kas plānoja apmeklēt Lielbritāniju un atgriezties Latvijā novembrī, kas, iespējams, notiks bez vienošanās Brexit, ir jāsaprot, ka šajā gadījumā Lielbritānija Latvijas piederīgajiem kļūs par trešo valsti jau šī gada 1. novembrī. Tas nozīmē citus ieceļošanas un izceļošanas noteikumus. Latvijas pilsoņi varēs doties uz Lielbritāniju bez vīzas, ja ceļojuma mērķis ir īslaicīga privāta vizīte vai tūrisms (līdz 3 mēnešiem), savukārt 2021. gada 1. janvārī var stāties spēkā jauna Lielbritānijas imigrācijas sistēma, kur, iespējams, būs jaunas prasības.

Kam ir jāpievērš uzmanība

Pirms brauciena pārliecinieties, vai Lielbritānija nav norādījusi pasi kā vienīgo nepieciešamo dokumentu. Tādā gadījumā eID karti izmantot braucienam vairs nevarēs.

Ja vienošanās par izstāšanos nestāsies spēkā, tad, sākot no Lielbritānijas izstāšanās dienas (31. oktobris), tā vairs nebūs ES valsts un tajā nebūs spēkā Eiropas veselības apdrošināšanas karte – būs jāiegādājas privāta apdrošināšana medicīniskās palīdzības saņemšanai ceļojuma laikā.

Bagāžai un citām precēm, ko ceļotāji ved līdzi, iebraucot ES no Lielbritānijas, tiks piemērota muitas kontrole. Turpmāk nevarēs vest piena produktus un gaļu. Cilvēkiem, kuri ieceļo ES, vai izbrauc no tās ar summu, kas ir vienāda vai pārsniedz 10 tūkstošus eiro (vai tās ekvivalentu citās valūtās) skaidrā naudā, būs jādeklarē šī nauda.

Sākot ar izstāšanās dienu, Lielbritānijas un ES pilsoņi nevarēs izmantot vēstniecību un konsulātu palīdzību uz Eiropas Savienības tiesību aktu pamata, tāpat ir jāņem vērā, ka mainīsies arī aviokompāniju pasažieru tiesības.

Iespējams, kļūs dārgāki pirkumi, izmantojot debetkartes vai kredītkartes, jo tās vairs neregulēs ES tiesību akti.

Izlidojot no Lielbritānijas, preces, kuru vērtība ir virs 430 eiro, būs jādeklarē muitā un turpat jānomaksā nodoklis. Tādēļ pirkuma čeki ir jāsaglabā, lai varētu pierādīt konkrētās mantas cenu.

81
Temats:
Atvadas angļu stilā (130)
Pēc temata
Eksperte: Boriss Džonsons darīs visu iespējamo "cīņā" par Brexit
Rinkēvičs uztraucies par tautiešiem Lielbritānijā
Makrons: ES saskaņos viedokli Brexit jautājumā līdz nedēļas beigām
"Kā lai es atgriežos savā valstī": latvietis pastāstīja par dzīvi Lielbritānijā
Malta, foto no arhīva

EK uzsākusi Kipras un Maltas Uzturēšanās atļauju programmu likumīguma pārbaudi

7
(atjaunots 12:29 21.10.2020)
Eiropas Savienībā raizējas, ka "zelta pasu" programmas līdzi nes līdzekļu atmazgāšanas, izvairīšanās no nodokļu samaksas un korupcijas riskus.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. Eiropas Komisija pārbaudīs, cik lielā mērā programmas, kuras ļauj saņemt Kipras un Maltas pilsonību, atbilst Eiropas tiesībām, teikts EK paziņojumā.

ES uzmanību piesaistījušas Kipras un Maltas pilsonības piešķiršanas programmas apmaiņā pret investīcijām, kuras tiek dēvētas par "zelta pasēm".

Maltas un Kipras valdībām tiek atvēlēti divi mēneši, kuru laikā tām būs jāatbild uz apsūdzībām. Ja EK nesaņems apmierinošu atbildi, tad pret šīm valstīm var tikt ieviestas sankcijas.

Dokumentā teikts, ka pilsonības piešķiršana, apmaiņā pret investīcijām personām, kurām nav reālu sakaru ar Eiropas valstī, ir pretrunā ar "Eiropas pilsonības būtību". Eiropas Savienībā uztraucas, ka "zelta pasu" programmas līdzi nes līdzekļu atmazgāšanas, izvairīšanās no nodokļu samaksas un korupcijas riskus.

Atzīmēsim, ka Kipras ministru padome 13. oktobra ārkārtas sēdē pieņēma lēmumu atcelt Kipras Investīciju programmu, kuras ietvaros ārzemnieki varēja saņemt Kipras pilsonību apmaiņā pret investīcijām. Tas notika nākamajā dienā pēc Kataras telekanāla Al Jazeera izmeklēšanas filmas iznākšanas ēterā par oficiālo personu, tai skaitā politiķu, iespējamo saikni ar noziegumiem pilsonības piešķiršanā.

Turklāt Kipras Iekšlietu ministrija paziņoja, ka izskatīs gandrīz 600 jau iesniegto pieteikumu Kipras pilsonības saņemšanai apmaiņā pret investīcijām, kā arī tos iesniegumus, kurus paspēs iesniegt līdz Kipras Investīciju programmas pārtraukšanai.

Viens no "zelta pasu" programmas pionieriem ES bija Latvija. No 2010. līdz 2017. gadam valsts izsniedza vairāk nekā 17 tūkstošus Termiņuzturēšanās atļauju (TUA) apmaiņā pret ieguldījumiem gandrīz 1,5 miljarda eiro apmērā. Vairāk nekā 90% TUA pieteikumu tika saņemts no bijušās PSRS valstu iedzīvotājiem, pārsvarā no Krievijas pilsoņiem.

Taču Latvijas varasiestādes konsekventi padarīja bargākus TUA piešķiršanas nosacījumus no 2014. gada, kad minimālais investīciju apmērs tika palielināts no 150 līdz 250 tūkstošiem eiro. Par fināla akordu kļuva 2017. gada novembra beigās pieņemtie Imigrācijas likuma grozījumi, ar kuriem tika ieviests obligāts maksājums 5000 eiro apmērā reizi piecos gados par TUA pagarināšanu visiem topošajiem investoriem, ieskaitot tos, kas ieguldīja līdzekļus nekustamajā īpašumā, uzņēmumā vai banku saistībās.

7
Tagi:
Eiropas Komisija, termiņuzturēšanās atļauja, Malta, Kipra
Pēc temata
Vjetnamiešiem iepatīkas Latvijas "zelta vīzas"
Transparency International: Latvija slikti pārbauda "zelta vīzu" pieteikumus
Latvija "laicīgi" izrēķinājusies ar uzturēšanās atļaujām
Eirodeputāte ieteica Latvijai bagātnieku vietā pieņemt migrantus
KF vēstniecība Vašingtonā, foto no arhīva

Krievijas vēstniecība komentēja apsūdzības pret sešiem KF pilsoņiem ASV

14
(atjaunots 20:17 20.10.2020)
Iepriekš ASV Tieslietu ministrija un FIB izvirzīja apsūdzības sešiem Krievijas pilsoņiem par dalību hakeru uzbrukumu sērijā un kaitīgu programmu izplatīšanā ar mērķi uzbrukt citu valstu infrastruktūrai.

RĪGA, 20. oktobris — Sputnik. Krievijas vēstniecība Vašingtonā noraida ASV apsūdzības Krievijas pilsoņiem par destabilizējošu un hakeru darbību visā pasaulē, sarunā ar RIA Novosti paziņoja diplomātiskās misijas pārstāvis.

Iepriekš ASV Tieslietu ministrija un FIB izvirzīja apsūdzības sešiem Krievijas pilsoņiem par dalību hakeru uzbrukumu sērijā un kaitīgu programmu izplatīšanā ar mērķi uzbrukt citu valstu infrastruktūrai. Cita starpā viņi apsūdzēti par vīrusa NotPetya izplatību 2017. gadā. Apgalvots, ka šīs personas esot Galvenās izlūkošanas pārvaldes darbinieki, kuri cita starpā esot organizējuši kiberuzbrukumus Olimpiādei Dienvidkorejā. Gandrīz vienlaikus Lielbritānijā izskanēja apgalvojumi, ka Krievijas izlūkdienesti esot plānojuši arī kiberuzbrukumu Olimpisko spēļu organizatoriem Tokijā pirms tās tika atliktas.

"Absolūti skaidrs, ka šādām ziņām nav nekā kopēja ar realitāti, to mērķis ir vienkārši saasināt rusofobo noskaņojumu amerikāņu sabiedrībā, "raganu medību" izvēršanos un spiegu māniju. Tāda jau vairākus gadus ir Vašingtonas politiskās dzīves īpatnība. ASV vadība konsekventi grauj agrāk pragmatiskās Krievijas un ASV attiecības un mākslīgi uzspiež iedzīvotājiem toksisku iespaidu par Krieviju un visu, kas ar to saistīts," komentēja vēstniecības pārstāvis. 

Aģentūras sarunbiedrs uzsvēra, ka Krievijai nav un nav arī bijuši nodomi nodarboties ar "destabilizējošām operācijām" visā pasaulē.

"Tas neatbilst mūsu ārpolitikai, nacionālajām interesēm, kā arī mūsu izpratnei par, to, kā veidojas valstu attiecības. Krievija ciena citu valstu suverenitāti un neiejaucas to darīšanās," viņš piezīmēja.

Informācijas avots Ārlietu ministrijā informēja, ka ASV un Lielbritānijas apsūdzības par Krievijas hakeru saiknēm ar dažādiem uzbrukumiem, arī Olimpisko spēļu organizatoriem Tokijā, ir nepamatotas un vērstas pret iekšējo auditoriju.

14
Tagi:
Krievijas vēstniecība, kiberuzbrukums, ASV

Trīskāršs trieciens pandēmijai: Krievijā sāk testēt trešo vakcīnu pret koronavīrusu

0
(atjaunots 20:14 21.10.2020)
Krievijā sākušies trešās vakcīnas pret koronavīrusu izmēģinājumi, kuru izveidoja M. Čumakova vārdā nosauktajā centrā. Tās radītāji cer, ka decembrī Veselības ministrija piereģistrēs jauno preparātu un līdz gada beigām sāksies tā masveida ražošana.

Iepriekš valsts reģistrāciju izgāja arī vakcīna, kuru izstrādāja Novosibirskas zinātniskais centra "Vektor". Tāpat noslēgumam tuvojas pasaulē pirmās vakcīnas "Sputnik V" izmēģināšana. Šobrīd notiek trešais Krievijas preparāta testēšanas posms ārzemēs, no tā iznākuma būs atkarīgas vakcīnas perspektīvas starptautiskajā tirgū.

0
Tagi:
vakcīna, Krievija
Pēc temata
Jauns izrāviens: Krievijā piereģistrēta otrā vakcīna pret Covid-19
Krievijas vakcīna pret Covid-19 var parādīties NVS
Pussimts valstu apspriež ar Krieviju vakcīnas pret Covid-19 piegādes