London Eye, foto no arhīva

Kādas grūtības Latvijas piederīgajiem radīs Brexit

83
(atjaunots 17:04 11.10.2019)
Neraugoties uz pārrunām ar Lielbritāniju par tās jaunajiem piedāvājumiem par Brexit, Eiropas Savienība pagaidām nevar nonākt pie kopsaucēja ar valsti tās organizētai iziešanai no ES.

RĪGA, 11. oktobris – Sputnik. Pagaidām nav skaidrs, kā tiks organizēta Lielbritānijas izstāšanās no ES, tādēļ Latvijas pilsoņiem jānokārto formālās attiecības ar uzturēšanās valsti un jāpiereģistrējas pastāvīgā iedzīvotāja statusa saņemšanai, raksta Freecity.

Latvijas ĀM pastāvīgi atgādina Latvijas piederīgajiem par šo nepieciešamību. Reģistrācija ir bezmaksas, to var ātri noformēt Internetā. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, savu statusu Lielbritānijā reģistrējuši vairāk, nekā 57 tūkstoši Latvijas pilsoņu, kaut gan tur dzīvo vismaz 117 tūkstoši Latvijas piederīgo.

Ja vienošanās par organizētu Lielbritānijas izstāšanos no ES tiks panākta, būs jāpiereģistrējas līdz 2021. gada 30. jūnijam. Ja izstāšanās notiks bez vienošanās – līdz 2020. gada 31. decembrim.

Maksa studentiem pagaidām paliek kā bijusi

ĀM sadarbībā ar Lielbritānijas vēstniecību Rīgā apkopoja nepieciešamo informāciju studentiem, kuri jau ir sākuši vai tikai plāno uzsākt studijas Lielbritānijā 2019./2020. un 2020./2021. mācību gadā. Viņiem studiju maksa un piekļuve izglītības kredītiem paliks nemainīga. Šajā periodā maksa par studijām ES, tostarp Latvijas, pilsoņiem, būs tāda pati kā Anglijas studentiem.

Studentiem ir jāapskata informācija par uzturēšanās nosacījumiem, ja viņi ieradīsies Lielbritānijā bez vienošanās Brexit gadījumā līdz 2020. gada 30. decembrim. Viņiem būs jāiesniedz iesniegums ES pilsoņa uzturēšanās atļaujas saņemšanai.

Tiem, kas plānoja apmeklēt Lielbritāniju un atgriezties Latvijā novembrī, kas, iespējams, notiks bez vienošanās Brexit, ir jāsaprot, ka šajā gadījumā Lielbritānija Latvijas piederīgajiem kļūs par trešo valsti jau šī gada 1. novembrī. Tas nozīmē citus ieceļošanas un izceļošanas noteikumus. Latvijas pilsoņi varēs doties uz Lielbritāniju bez vīzas, ja ceļojuma mērķis ir īslaicīga privāta vizīte vai tūrisms (līdz 3 mēnešiem), savukārt 2021. gada 1. janvārī var stāties spēkā jauna Lielbritānijas imigrācijas sistēma, kur, iespējams, būs jaunas prasības.

Kam ir jāpievērš uzmanība

Pirms brauciena pārliecinieties, vai Lielbritānija nav norādījusi pasi kā vienīgo nepieciešamo dokumentu. Tādā gadījumā eID karti izmantot braucienam vairs nevarēs.

Ja vienošanās par izstāšanos nestāsies spēkā, tad, sākot no Lielbritānijas izstāšanās dienas (31. oktobris), tā vairs nebūs ES valsts un tajā nebūs spēkā Eiropas veselības apdrošināšanas karte – būs jāiegādājas privāta apdrošināšana medicīniskās palīdzības saņemšanai ceļojuma laikā.

Bagāžai un citām precēm, ko ceļotāji ved līdzi, iebraucot ES no Lielbritānijas, tiks piemērota muitas kontrole. Turpmāk nevarēs vest piena produktus un gaļu. Cilvēkiem, kuri ieceļo ES, vai izbrauc no tās ar summu, kas ir vienāda vai pārsniedz 10 tūkstošus eiro (vai tās ekvivalentu citās valūtās) skaidrā naudā, būs jādeklarē šī nauda.

Sākot ar izstāšanās dienu, Lielbritānijas un ES pilsoņi nevarēs izmantot vēstniecību un konsulātu palīdzību uz Eiropas Savienības tiesību aktu pamata, tāpat ir jāņem vērā, ka mainīsies arī aviokompāniju pasažieru tiesības.

Iespējams, kļūs dārgāki pirkumi, izmantojot debetkartes vai kredītkartes, jo tās vairs neregulēs ES tiesību akti.

Izlidojot no Lielbritānijas, preces, kuru vērtība ir virs 430 eiro, būs jādeklarē muitā un turpat jānomaksā nodoklis. Tādēļ pirkuma čeki ir jāsaglabā, lai varētu pierādīt konkrētās mantas cenu.

83
Temats:
Atvadas angļu stilā (143)
Pēc temata
Eksperte: Boriss Džonsons darīs visu iespējamo "cīņā" par Brexit
Rinkēvičs uztraucies par tautiešiem Lielbritānijā
Makrons: ES saskaņos viedokli Brexit jautājumā līdz nedēļas beigām
"Kā lai es atgriežos savā valstī": latvietis pastāstīja par dzīvi Lielbritānijā
Covid-19

Antivielas pret Covid-19 ir tikai katram desmitajam Zemes iedzīvotājam

15
(atjaunots 08:29 02.03.2021)
Vienīgais veids, kā pasaules mērogā panākt kolektīvo imunitāti, ir vakcinācija, uzsver eksperti.

RĪGA, 2. marts - Sputnik. Bez vakcinācijas kolektīvā imunitāte nevar būt sasniedzama – gada laikā mazāk nekā 10% pasaules iedzīvotāju ir izveidojušās antivielas pret Covid-19, paziņojusi Pasaules Veselības organizācijas galvenā zinātniskā darbiniece Sumija Svaminatana.

​"PVO seko līdzi šiem seroloģiskiem pētījumiem, saskaņā ar pēdējām aplēsēm, tādu bija aptuveni 500. Un, ja to izskatam kopā, izrādās, ka mazāk nekā 10% pasaules iedzīvotāju ir antivielas pret šo vīrusu," paziņoja Svaminatana.

Kā rāda Covid-19 perēkļu dažādās pasaules pilsētās pētījumu rezultāti, lai gan pašlaik pusei vai vairāk pilsētas iedzīvotāju ir izveidojušās antivielas pret Covid-19, tas neļauj runāt par kolektīvās imunitātes sasniegšanu.

"Protams, vietām, piemēram, blīvi apdzīvotos pilsētas rajonos, ir perēkļi, kuros 50 – 60% iedzīvotāju bijuši pakļauti vīrusa iedarbībai un viņiem izveidojušās antivielas. Taču no tā neizriet tas, ka visa pilsēta, province vai valsts ir sasniegusi kolektīvo imunitāti," atzīmēja Svaminatana.

Pēc viņas vārdiem, kad tādas apdzīvotas vietas iedzīvotāji, kuriem nav antivielu, izbrauc ārpus tās robežām, viņi joprojām ir pakļauti inficēšanās riskam.

Vienīgais veids, kā panākt kolektīvo imunitāti pasaules mērogā, ir vakcinācija, uzsvēra Svaminatana.

Koronavīrusa pandēmija, kas izplatījās 2020. gadā, aptvērusi gandrīz visu pasauli. Kopā pasaulē, saskaņā ar Džonsa Hopkinsa universitātes datiem, fiksēti vairāk nekā 114 miljoni Covid-19 gadījumu, kuru vidū vairāk nekā divarpus miljoni beigušies letāli. Lielākais koronavīrusa infekcijas un mirušo skaits reģistrēts ASV, Brazīlijā un Indijā.

Pasaules Veselības organizācija iepriekš ziņoja, ka pandēmijas noslēguma termiņu prognozes sniegt ir grūti, tomēr, lai pēc iespējas ātrāk atgrieztos pie ierastās dzīves ir jāievēro sanitārie pretepidēmijas pasākumi un jāvakcinē lielākā daļa pasaules iedzīvotāju.

Tikmēr Bloomberg aģentūra aprēķinājusi, ka esošos vakcinācijas tempos nepieciešami vismaz septiņi gadi, lai vakcinētu 75% pasaules iedzīvotāju.

15
Tagi:
Pasaules Veselības organizācija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Covid-19 izplatās Latvijas lielākajās pilsētās
Sikspārņi "atnesuši" Covid-19 uz fermu: PVO atgriežas pie sākotnējās versijas
Efektivitāte nokritīs: Pūce par Covid-19 jautājumu izskatīšanu atklātajās sēdēs
"Vakcīnu karš": Covid-19 profilaksei paredzēto vakcīnu salīdzinājums
Čehijas prezidents Milošs Zēmans, foto no arhīva

Vēl viena ES valsts lūdz Krieviju piegādāt "Sputnik V": pie Putina vērsies Zēmans

42
(atjaunots 16:05 01.03.2021)
Koronavīrusa britu paveida izplatība un pirmie Dienvidāfrikas paveida infekcijas gadījumi radījuši smagu situāciju Čehijā. Valsts prezidents Milošs Zēmans paziņoja, ka valsts reģistrēs "Sputnik V", negaidot ES lēmumu.

RĪGA, 1. marts — Sputnik. Čehijas prezidents Milošs Zēmans vērsies pie Krievijas valsts vadītāja Vladimira Putina ar lūgumu piegādāt vakcīnu koronavīrusa profilaksei "Sputnik V", vēsta RIA Novosti.

Sputnik V
© Sputnik / Илья Питалев

Ziņots, ka prezidenta lēmums iepriekš saskaņots ar valsts premjerministru Andreju Babišu.

Intervijā Prāgas telekanālam "CNN Prima News" Zēmans pastāstīja, ka, saskaņā ar viņa rīcībā esošo informāciju, Čehijas lūgums par "Sputnik V" piegādēm tiks apmierināts. Jautājumā par preparāta sertifikāciju ES Zēmans apliecināja, ka viņam pietiks ar Čehijas Valsts zāļu kontroles institūta sertifikātu.

Čehijas pirātu partijas līderis Ivans Bartošs pastāstīja, ka Zēmans jau februāra vidū ieteicās, ka būtu iespējams sekot Ungārijas un Serbijas piemēram, kas pirmās ES nolēma negaidīt "Sputnik V" reģistrāciju Eiropas zāļu aģentūrā (EMA) un reģistrēja preparātu savu valstu līmenī.
Babišs pat apmeklēja Ungāriju un Serbiju, kur pētīja Covid-19 profilaksei paredzētās vakcīnas iepirkuma un izmantošanas pieredzi, ko Krievija izgudrojusi pirmā pasaulē. Spriežot pēc tālākajiem notikumiem, premjers palika apmierināts ar redzēto.

Patlaban Čehija ieņēmusi pirmo vietu koronavīrusa infekcijas gadījumu skaita ziņā. Šobrīd inficējušies 143 379 cilvēki. Hospitalizēti 7 266 cilvēki. Kopš pandēmijas sākuma valstī miruši 20 194 cilvēki, februārī – aptuveni četri tūkstoši.

Ziņots, ka Čehijā fiksēts ne tikai koronavīrusa britu paveids, bet arī Dienvidāfrikas paveids. Valdība pagarinājusi ārkārtējo situāciju līdz 28. martam un pieņēma stingrākus ierobežojumus.

Latvija aizliegusi iebraukšanu valstī bez nopietna iemesla, bet čehiem no 1. marta aizliegts bez iemesla pamest savas dzīves vietas rajonus. Ieviesti tirdzniecības ierobežojumi un komandanta stunda. Sabiedriskās vietās cilvēki nēsā respiratorus.

Jāpiebilst, ka šobrīd Krievijas "Sputnik V" reģistrēts jau 30 valstīs.

To vidū ir Baltkrievija, Argentīna, Bolīvija, Serbija, Alžīra, Palestīna, Venecuēla, Paragvaja, Turkmēnija, Ungārija, AAE, Irāna, Gvinejas Republika, Tunisija, Armēnija, Meksika, Nikaragva, Serbu Republika (Bosnijas un Hercegovinas entitāte), Libāna, Mjanma, Pakistāna, Mongolija, Bahreina, Melnkalne, Sentvinsenta un Grenadīnas, Kazahstāna, Gabona un Sanmarīno.

29. janvārī Krievijas tiešo investīciju fonds iesniedza EMA pieteikumu vakcīnas reģistrācijai ES. EMA informēja, ka Gamaleja centrā izstrādātais preparāts, iespējams, tiks reģistrēts marta sākumā.

42
Tagi:
Milošs Zēmans, Putins, Sputnik V, vakcinācija, vakcīna
Pēc temata
Bloomberg nosauca "Sputnik V" par favorītu cīņā ar Covid-19 pandēmiju
Dodiet Eiropai "Sputnik V": Čehijā uzskata par neētisku likt šķēršļus Krievijas vakcīnai
Koronavīruss: salīdzinām "Sputnik V", "Pfizer" un citas vakcīnas pret Covid-19
Lancet publicējis "Sputnik V" pētījumu trešās fāzes rezultātus
Darbs pie datora, foto no arhīva

Latvijā sākusies gada ienākumu deklarāciju sniegšana: par ko jāatceras

0
(atjaunots 16:35 02.03.2021)
VID aicina nesteigties iesniegt deklarāciju par iepriekšējo gadu marta pirmajās dienās, jo EDS var neizturēt; tiesa, vairāk nekā 62 000 Latvijas iedzīvotāju jau ir snieguši ziņas par saviem ienākumiem; kā palīdzēt tiem, kuriem ir grūti aizpildīt deklarāciju tiešsaistē.

RĪGA, 2. marts — Sputnik. No 1. marta Latvijas iedzīvotāji var iesniegt ienākumu deklarāciju par 2020. gadu. Šo iespēju jau ir izmantojuši 62 414 cilvēki, pastāstīja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme intervijā TV3.

Šajā gadā pandēmijas dēļ iesniegt informāciju par ienākumiem var tikai tiešsaistē, izmantojot EDS elektroniskās deklarēšanas sistēmu. Tā kā VID tāpat izmaksā bezdarbnieka pabalstu, dienests brīdina, ka EDS darbā ir iespējamas nelielas tehniskās pauzes, kas saistītas ar šo datu iegūšanu no šīs datu sistēmas pabalstu aprēķināšanai.

Pirmajās deklarāciju iesniegšanas dienās parasti rodas ažiotāža, kuras dēļ pastāv EDS pārslodzes risks, tāpēc VID aicina nemēģināt iesniegt ziņas par ienākumiem marta pirmajās dienās. Tiem, kuriem tas ir jādara, ir trīs mēneši līdz pirmajam jūnijam, bet tie, kuri noformē deklarāciju par 2020. gadu, lai saņemtu nodokļa atmaksu par pamatotiem ienākumiem, var iesniegt to triju gadu laikā.

VID mājaslapā sadalē Gada ienākumu deklarācija ir pieejamas ziņas un izglītojošs video latviešu valodā par to, kā pareizi aizpildīt ienākumu deklarāciju. Tāpat 9. martā VID rīkos bezmaksas tiešsaistes semināru, kur parādīs, kā pieslēgties EDS un aizpildīt deklarāciju.

Valsts ieņēmumu dienests atgādina, ka nodokļu atmaksas noformēšanai Latvijas iedzīvotāji var iekļaut savu vecāku, vecvecāku, kā arī laulāto attaisnotos izdevumus par ārstniecību un izglītību. No 2020. gada deklarācijā var iekļaut izglītības un ārstniecības izdevumus arī par savām māsām un brāļiem, kuriem ir noteikta pirmās vai otrās grupas invaliditāte.

VID atgādina, ka ir arī speciālā aplikācija "Attaisnotie izdevumi", kurā vēl pirms gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas var savadīt visus maksājuma dokumentus un informāciju par tiem.

0
Tagi:
Valsts ieņēmumu dienests, Latvija
Pēc temata
"Mums liek nodarboties ar uzņēmējdarbību": latviešu māksliniece par nodokļiem
Sūtījumu vērtēja pēc saviem ieskatiem: kā Latvijas Pasts no sirmgalves 72 eiro pieprasīja
"Lielais divdesmitnieks" pieņēma samita gala deklarāciju: ko tā paredz
Valsts ieņēmumu dienests draud ar sodu 42 tūkstošiem nodokļu maksātāju