Vārtus uz robežas ar Sīriju šķērso Turcijas bruņoto spēku kravas automašīnas, kas pārved tankus un bruņumašīnas, foto no arhīva

"Miera avots": pretēji ASV draudiem Turcija sākusi militāru operāciju Sīrijā

46
Neskatoties uz Vašingtonas draudīgajiem brīdinājumiem, Turcijas karavīri sākuši operāciju "Miera avots", kas vērsta pret Sīrijas ziemeļos dislocētajiem kurdu militārajiem grupējumiem.

RĪGA, 09. oktobris — Sputnik. Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans informējis par valsts bruņoto spēku militārās operācijas "Miera avots" sākumu Sīrijā. Tā radījusi asu Baltā nama neapmierinātību, vēsta Sputnik Igaunija

Baltais nams Vašingtonā
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

"Turcijas Bruņoto spēku operācija "Miera avots" sadarbībā ar Sīrijas Brīvo armiju pret Kurdistānas Darba partiju un grupējumu "Islāma valsts" (Krievijā un vairākās citās pasaules valstīs aizliegts teroristisks grupējums – red.) Sīrijas ziemeļos ir sākusies. Mūsu mērķi – likvidēt teroristisko koridoru, ko cenšas radīt pie mūsu dienvidu robežām, kā arī nest mieru reģionā," Erdogans paziņoja sociālajā tīklā.

Sīrijas valsts televīzija pavēstīja, ka Turcijas lidmašīnas jau veikušas triecienus Raselainas pilsētā Sīrijas ziemeļos.

Saskaņā ar telekanāla Ikhbariya datiem, no Raselainas vērojama bēgļu plūsma.

"Sīrijas demokrātisko spēku" arābu un kurdu vienības atbildei apšaudīja Turcijas pierobežas pilsētas un Turcijas Bruņoto spēku pozīcijas Malikijas pilsētas apkaimē Sīrijā, Hasekas provincē.

Iepriekš Erdogans paskaidroja, ka operācijas mērķis ir attīrīt Sīrijas teritoriju Turcijas pierobežā no Sīrijas kurdu pašaizsardzības spēkiem, radīt tur drošības zonas un izmitināt tajās četrus miljonus sīriešu bēgļu, kuri patlaban uzturas Turcijā.

Arī Damaska neatzīst kurdu autonomo administrāciju Sīrijas ziemeļaustrumos, kas kontrolē teritorijas Eifratas austrumu krastā, un tās militārās vienības. Pie tam Sīrijas valdība jau vairākkārt ir nosodījusi Turcijas karavīru klātbūtni Sīrijas ziemeļos.

Vašingtona ļoti negatīvi novērtēja sava sabiedrotā NATO militāro operāciju Sīrijā. ASV prezidents Donalds Tramps pat piedraudēja iznīcināt Turcijas ekonomiku, ja Ankara pārkāps "pieļaujamās robežas" Sīrijā.

Pentagons jau  informēja, ka amerikāņu karavīri nepiedalīsies Turcijas militārajā operācijā Sīrijas ziemeļos un pārtrauks atbalstīt kurdu militāros formējumus. Tramps uzvēlis Turcijai arī atbildību par visiem ISIS kaujiniekiem, ko līdz šim sagūstījuši amerikāņi.

46
MiG-23

Amerikāņu pilots pastāstīja par slepenām cīņām ar MiG-23

2
(atjaunots 17:00 26.10.2020)
Lidotājs pastāstīja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Amerikāņu pilots Pols Vudforts pastāstīja par slepenām mācību cīņām ar padomju iznīcinātājiem MiG-23 aukstā kara laikā, vēsta RIA Novosti.

Lidotājs atklāja, ka pagājušā gadsimta 60. gados ASV Centrālā izlūkošanas pārvalde (CIP) mācību treniņu nolūkiem iepirkusi un nomājusi citās valstīs vairākus padomju iznīcinātājus, ko vēlāk apvienoja atsevišķā eskadriļā.

Vudforts atzīmēja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

"Ja jums ir raķete, labāk to palaist uzreiz, jo pēc sekundes tas palielinās ātrumu un aizies no trāpījuma zonas, un man šķiet, tā bija galvenā mācība," Vudforta stāstu citēja Popular Mechanics.

Pilots uzsvēra, ka padomju iznīcinātājs spēja lidot forsāžas režīmā aptuveni 20 minūtes un šis laiks bija "saspringtākais treniņu posms". 

2
Tagi:
iznīcinātājs, ASV
Pēc temata
Kāpēc ASV satrauc Krievijas iznīcinātāja Su-57 "uzlabojumi"
"Rietumi nespēs atkārtot": kāds būs Krievijas jaunais pārtvērējs
Lidosim "prātīgi"? Kāda valsts pirmā varēs iegādāties Krievijas jauno Su-57?
"Viegli nogāzties": kara lidotājs paskaidroja, kāds risks slēpjas lielā augstumā
S-400

Turcija pastāstīja par S-400 izmēģinājumiem un atbildēja uz ASV pretenzijām

12
(atjaunots 11:38 26.10.2020)
Turcija informēja, ka turpinās sadarbību ar sabiedrotajiem, taču nevar pieņemt tādus paziņojumus, kā "esam gatavi pārdot, tomēr Kongress aizliedz piegādes", norādīja Turcijas aizsardzības ministrs Hulusi Akars.

RĪGA, 25. oktobris — Sputnik. Turcijas aizsardzības ministrs Hulusi Akars apstiprināja, ka valsts veikusi Krievijas Federācijā iepirkto zenītraķešu kompleksu S-400 izmēģinājumus, un norādīja, ka tas ir plānveida darbs kontrakta ietvaros, vēsta RIA Novosti.

Turcija laida klajā starptautisko paziņojumu Navtex par artilērijas mācībām Sinopas pilsētas rajonā Melnās jūras reģionā. Iepriekš jau ziņots, ka Turcija sekmīgi izmēģināja Krievijā iepirktās PGA sistēmas S-400 valsts ziemeļos, visas palaistās raķetes trāpījušas mērķos.

ZRK S-300 Antei-2500
© Sputnik / Алексей Филиппов

"Katra aizsardzības rūpniecības produkcijas iepirkuma kontrakta ietvaros paredzēti izmēģināumi. Tā ir iepirkuma programmas daļa, tīri tehniska darbība," Hulusi Akars paziņoja telekanālam NTV.

Fakts, ka Turcija iepirkusi zenītraķešu kompleksus S-400 Krievijā, nenozīmē, ka tā attālinājusies no NATO, Ankara vēl aizvien ir gatava iegādāties amerikāņu sistēmas Patriot, paziņoja Akars.

"S-400 bija nevis iegriba, bet nepieciešamība un nenozīmē mūsu attālināšanos no NATO. Tomēr nepieciešamības dēļ un gadījumā, ja mums tiks garantēta tehnoloģiju nodošana, kopēja ražošana un piegādes kalendārs, mēs varam iepirkt Patriot vai SAMP-T. Turcija arī iepriekš ir centusies izstrādāt alternatīvus variantus ar sabiedrotajiem un turpinās darbu. Mēs nevaram pieņemt tādus paziņojumus, kā "esam gatavi pārdot, tomēr Kongress aizliedz piegādes", Turcijas aizsardzības ministra teikto citēja telekanāls NTV.

Viņš piebilda, ka S-400 "neintegrēs NATO PGA sistēmā un Turcija izpildīs visas savas saistības alianses ietvaros".

Pie tam Ankara nedomā lūgt Vašingtonas atļauju ZRK S-400 izmēģinājumiem, paziņoja Turcijas prezidents Tajips Erdogans.

Iepriekš ASV Valsts departamenta pārstāve Morgana Ortagusa paziņoja, ka ASV "apņēmīgi nosodīs" Ankaras soļus, ja apstiprināsies informācija par izmēģinājumiem. Vašingtona pat piedraudēja Turcijai ar "nopietnām sekām", ja ZRK tiks aktivizēti.

"Jā, Sinopā notika, notiek izmēģinājumi. Un mēs nedomājam tiem lūgt ASV atļauju. Tātad šie kungi ir noraizējušies par to, ka šeit ir Krievijai piederoši ieroči," Erdogans uzsvēra sarunā ar žurnālistiem.

Viņš konstatēja, ka Ankara ir noskaņota apņēmīgi un turpinās nosprausto ceļu.

Viņš piezīmēja, ka Turcija neatsakās no amerikāņu pretgaisa sistēmu Patriot iepirkuma un ir gatava turpināt pārrunas par šo jautājumu ar ASV.

Krievijas jaunāko ZRK S-400 piegādes, kas radīja krīzi Turcijas un ASV attiecībās, sākās 2019. gada jūlija vidū. Vašingtona pieprasīja Ankarai atteikties no darījuma un to vietā iepirkt kompleksus Patriot, turklāt piedraudēja atlikt jauno iznīcinātāju F-35 pārdošanu vai pat atcelt darījumu, kā arī ieviest sankcijas. Ankara atteicās pakļauties un turpināja pārrunas par nākamās S-400 partijas iegādi.

12
Tagi:
S-400, Krievija, Turcija
Pēc temata
Redzamas kā mušas uz griestiem: Turcija izmēģina S-400 pret ASV iznīcinātājiem
Eksperts: ASV neizdodas Turciju nospiest uz ceļiem Krievijas S-400 jautājumā
Patriot to nespēj: eksperts paskaidroja, kāpēc Turcija izvēlējusies S-400
Kāpēc Indija gatava atvēlēt 2 miljardus par Krievijas iznīcinātājiem MiG-29 un Su-30