Juris Poikāns

Latvijas vēstnieks Ukrainā pastāstīja par reiderismu un uzpirktiem tiesnešiem

79
(atjaunots 17:08 07.10.2019)
Konflikts Donbasā, konkrētu darba noteikumu trūkums, negodīgi tiesneši un īpašumu atņemšana – šie faktori atbiedē ārvalstu investorus no Ukrainas, atklāja Latvijas vēstnieks Juris Poikāns.

RĪGA, 7. oktobris — Sputnik. Ārvalstu investori iet ar līkumu apkārt Ukrainai, jo valstī plaukst korupcija un reiderisms. Biznesu atbaida arī konflikts Donbasā – biznesam vajadzīga politiskā stabilitāte, paziņoja Latvijas vēstnieks Ukrainā Juris Poikāns.

"Lai arī Ukraina ir ļoti liela valsts, jebkurš investors tomēr vispirms skatīsies uz iekšpolitisko, ārpolitisko stabilitāti. Neapšaubāmi, kara jautājums ir ļoti svarīgs, - paziņoja Poikāns programmā "Evrointegratori" Oboz TV. – Neskatoties uz to visu, man šķiet, pēdējos gados arī daudz kas tomēr atturēja investorus. Trūkst precīzu darba noteikumu un visa,  kas skar tiesu varas funkcionēšanu."

Poikāns uzsvēra, ka pēdējā laikā Ukrainā bija virkne incidentu: ārvalstu biznesam tika konfiscēts īpašums, un tas nevairo biznesa optimismu. Piemēram, lielas problēmas ar biznesu Ukrainā ir Latvijas uzņēmējam Arnoldam Babrim, kuram valstī pieder divas naftas bāzes un DUS tīkls – daļa uzņēmumu ir sagrābti.

"Ja nav simtprocentīgas garantijas, ka tavs īpašums vai tavas investīcijas, ko esi ieguldījis valstī, netiks konfiscēti, neapšaubāmi, tas rada negatīvu valsts imidžu. Ļoti bieži uzņēmējiem, kuri vēlas strādāt ar Ukrainu, ir noteikts svars pašu valstīs – tas viss iet cauri medijiem. (..) Paskatoties uz ES, mums ir ļoti cieši sakari starp valstīm. Gadījums vienā valstī ātri kļūst zināms arī citu valstu pārstāvjiem," konstatēja Poikāns.

Viņš atzīmēja, ka Eiropa cer: Ukrainas jaunais prezidents Vladimirs Zeļenskis spēs grozīt situāciju, taču pagaidām būtu pāragri spriest par viņa darbībām, pārāk maz laika pagājis, kopš Ukrainā nomainījusies vadība.

"Patlaban ir pāragri teikt, ka "esat savākušies – dodiet rezultātu". Es jūtu, un esmu dzirdējis no dažādiem kolēģiem, ka gaidas ir ļoti lielas. Un šajā aspektā, es domāju, pagaidām ir noteikts klusuma režīms attiecībā pret jaunās komandas kritiku. Skaidrs, ka līdz gada beigām jau varēs konkrētāk teikt, vai pirmās cerības ir attaisnojušās," teica Poikāns.

Ukrainas prezidents Petro Porošenko un  Eiroparlamenta Eiro, finanšu stabilitātes un sociālā dialoga viceprezidents Valdis Dombrovskis
Пресс-служба президента Украины

Iepriekš līdzīgu viedokli par korupciju Ukrainā pauda arī Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida. Viņasprāt, Ukraina ievērojami atpaliek no Eiropas korupcijas un reiderisma apkarošanas jautājumos, valstī nav neatkarīgas tiesas. Kijeva nepilda ES padomus, tāpēc Eiropā plaši manāms kļūst nogurums no Ukrainas, un ir aizvien grūtāk aizstāvēt sankcijas, kas vērstas pret Krieviju pēc Krimas atgūšanas.

"Galvenās jomas, kur jūs patiešām atpaliekat, ir korupcijas apkarošana un neatkarīga tiesa. (..) Protams, ir arī citi aktuāli uzdevumi – ir jāaptur reiderisms, jāmaina banku sistēma, lai cilvēkiem būtu pieejami kredīti utt. Tas viss ir svarīgi, taču augšgalā ir cīņa ar korupciju. (..) Ja mēs neredzēsim reālu progresu cīņā ar korupciju, jūs nesaņemsiet divas lietas: ekonomisko izaugsmi un Rietumu atbalsta pieaugumu," paziņoja Kaljulaida.

79
Pēc temata
Kā Latvijas uzņēmējam Ukrainā cenšas atņemt DUS un naftas bāzes
"Grībauskaites plāns" pret korupciju Ukrainā
Valdis Dombrovskis: mēs nevaram ļaut Ukrainai ciest neveiksmi
Ukrainu gaida katastrofa – tagad Eiropa ir vainīga
Antoniu Gutērrešs

ANO ģenerālsekretārs: par cilvēces pašnāvniecisko karu ar dabu

16
(atjaunots 16:08 05.12.2020)
ANO ģenerālsekretārs savā uzrunā atgādināja, kā antropogēnās ietekmes rezultātā iet bojā daba un paši cilvēki.

RĪGA, 5. decembris – Sputnik. Cilvēce turpina pašnāvniecisku karu ar dabu, savā uzrunā Kolumbijas universitātē konstatēja ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs, vēsta RIA Novosti.

"Cilvēce karo ar dabu. Tā ir pašnāvība. Daba vienmēr sagādā atbildes triecienu un dara to jau ar augošu spēku un niknumu," teica Gutērrešs.

Viņš atgādināja, kā sarūk bioloģiskā daudzveidība, miljons sugu ir apdraudētas, ekosistēmas pazūst acu priekšā, tuksneši plešas plašumā.

"Ik gadus mēs zaudējam 10 miljonus hektāru mežu," paziņoja Gutērrešs.

ANO ģenerālsekretārs norādīja, ka "pasaules okeāns ir iztukšots, tas slāpst plastmasas atkritumos", iet boja koraļļu rifi.

"No gaisa un ūdens piesārņojuma ik gadus mirst 9 miljoni cilvēku – šis rādītājs vairāk nekā seškārt pārsniedz pašreizējos zaudējumus pandēmijas rezultātā," viņš uzsvēra.

Gutērrešs atgādināja, ka cilvēki aizvien vairāk ielaužas dzīvnieku dzīves vidē un iznīcina savvaļas platības, "mēs redzam, kā aizvien lielāks skaits vīrusu un citu patogēnu infekciju pāriet no dzīvniekiem pie cilvēkiem".

"Paturēsim prātā, ka 75% jaunu un parādījušos cilvēka infekcijas slimību ir zoonozas," teica vispasaules organizācijas vadītājs.

Viņš atklāja, ka Pasaules meteoroloģiskās organizācijas un ANO Apkārtējās vides programmas atskaites pārliecinošo demonstrē, cik tuva ir klimatiskā katastrofa.

16
Tagi:
Antoniu Gutērrešs, ekoloģija, ANO
Pēc temata
Kas notiek patiesībā – globālā sasilšana vai atdzišana
Arktikā fiksēts temperatūras pieaugums, kāds nav redzēts pēdējos 3000 gadus
Nāvējoši atradumi. Zinātnieki atklājuši seno ledāju noslēpumus
Noskaidrots globālās temperatūras krišanās un sausuma iemesls pirms 2 tūkstošiem gadu
Svetlana Tihanovska

Tihanovska oficiāli apliecinājusi, ka ir gatava vadīt Baltkrieviju

25
(atjaunots 17:30 04.12.2020)
Bijusī Baltkrievijas prezidenta kandidāte Svetlana Tihanovska savā YouTube kanālā informējusi visus, ko tas interesē, – viņa ir gatava kļūt par valsts vadītāju.

RĪGA, 4. decembris — Sputnik. "Es zinu, ka neesmu viena," teica bijusī Baltkrievijas prezidenta kandidāte Svetlana Tihanovska, kura patlaban uzturas Lietuvā. Savā YouTube kanālā viņa paziņoja, ka ir gatava ieņemt prezidenta posteni.

Atgādināsim, ka 9. augustā Baltkrievijā aizritēja prezidenta vēlēšanas. Centrālā vēlēšanu komisija oficiāli informēja, ka uzvaru tajās ar lielu pārvaru, saņemot 80,1% balsu, izcīnījis pašreizējais prezidents Aleksandrs Lukašenko. 

Valstī sākās protesti. Svetlana Tihanovska, ko atbalstīja 10,1% vēlētāju, pēkšņi kļuva par pašpasludināto opozīcijas līderi un pameta valsti.

Minska jau vairākkārt norādījusi, ka Baltkrievijas opozīcijas akcijas tiek koordinētas no Lietuvas un Polijas. Maskava konstatēja, ka Lietuva atmetusi pie malas jebkādu pieklājību, iejaucoties Baltkrievijas lietās, un aicināja Viļņu nepalielināt spriedzi.

Tagad Tihanovskas kanālā YouTube publicēts video ieraksts, kurā viņa pauž gatavību ieņemt valsts vadītāja vietu pārejas periodā.

 

"Daudzi vaicā, vai esmu gatava kļūt par tautas līderi šajā brīdī. Jā, es oficiāli paziņoju, ka esmu gatava stāties valsts priekšgalā pārejas periodā. Uzņemos šo atbildību, jo zinu, ka neesmu viena," teica Tihanovska un atzīmēja, ka opozīcijas koordinācijas padome jau izstrādājusi jaunu vēlēšanu projektu un konstitucionālo reformu, kas, pēc viņas vārdiem, notikšot "pēc Lukašenko aiziešanas".

Pats Lukašenko jau vairākkārt norādījis, kad pametīs prezidenta posteni. Viņš paziņoja, ka var atkāpties pēc konstitucionālās reformas vai pēc tam, kad tauta paudīs konsolidētu vēlmi. Baltkrievijas prezidents uzsvēra, ka atkāpsies no amata "kad vajadzēs", taču ne "pēkšņi".

Pie tam viņš informēja, ka Baltkrievijā nebūs nekāda varas tranzīta – būs tā, kā nobalsos, nolems tauta.

25
Tagi:
Svetlana Tihanovska, prezidenta vēlēšanas, Baltkrievija
Pēc temata
Tikšanās Viļņā: ko Makrons noklusēja pārrunās ar Tihanovsku
Ekonomists paskaidroja, kādu interesi Lietuva slēpj aiz rūpēm par baltkrievu tautu
Eksperts: Baltija vēlas pārvērst Baltkrieviju par savu provinci
Politologs pastāstīja, kas jāgaida pēc Baltkrievijas opozīcijas izgāšanās

Preces, ko aizliegts tirgot brīvdienās, pieejamas internetā

0
(atjaunots 16:42 05.12.2020)
Alkoholu, zobu sukas un automašīnu eļļu brīvdienās būs iespējams nopirkt tikai interneta veikalos.

RĪGA, 5. decembris — Sputnik. Ierobežojumi tirdzniecībai brīvdienās attiecas uz degvielas uzpildes stacijām, taču ne interneta veikaliem, informēja Ekonomikas ministrijas pārstāvis Didzis Bruklītis preses konferencē.

Ierobežojošo pasākumu saraksts, ko Ministru kabinets pieņēmis šonedēļ, paredz, ka brīvdienās aizliegts strādāt visiem veikaliem, izņemot pārtikas produktu, kā arī pirmās nepieciešamības preču (medikamenti, higiēnas preces) tirdzniecības vietas.

Ekonomikas ministrija paskaidroja, ka "higiēnas preču" kategorija ietver šampūnus, mutes dobuma higiēnas līdzekļus, zobu sukas, ziepes, ķermeņa mazgāšanai paredzētus līdzekļus, tualetes papīru, kabatlakatiņus, kosmētiskās salvetes, dvieļus, galda salvetes, ieliktņus, tamponus, pamperus un sejas maskas.

Tirdzniecības aizliegums attiecas arī uz DUS. Brīvdienās un svētku dienās nebūs iespējams nopirkt auto kopšanas līdzekļus – šajā periodā DUS tirgos tikai degvielu, pārtikas preces un higiēnas preces. Aizliegums attiecas arī uz tādām precēm, kā, piemēram, stiklu mazgāšanas līdzeklis un autoeļļa.

Tomēr tirdzniecība internetā nav aizliegta – brīvdienās tiešsaistē iespējams nopirkt preces, kuru pārdošana veikalos aizliegta, arī alkoholu un cigaretes.

Domājams, šis lēmums dāvās papildu stimulu interneta tirdzniecības sektora attīstībai valstī. Jau pavasarī, ārkārtējās situācijas režīma darbības pirmajās dienās Latvijā bija vērojams straujš pārtikas preču tirdzniecības uzplaukums internetā.

Centrālās statistikas pārvaldes dati rāda, ka salīdzinājumā ar pērno gadu par 9% pieaudzis cilvēku skaits, kuri pirkuši preces un pakalpojumus internetā (62,8%). Internetā visbiežāk pirka apģērbu, apavus un aksesuārus (45,4%), datorus, planšetdatorus, mobilos tālruņus vai to aksesuārus (28%), sadzīves tehniku (27,8%).

Aptauja, ko pasta pakalpojumu operators Omniva organizēja oktobrī, apliecināja, ka šogad gandrīz puse (45%) iedzīvotāju plāno nopirkt Ziemassvētku dāvanas internetā.

0
Tagi:
ierobežojumi, internets, tirdzniecība, ministru kabinets
Pēc temata
Latvijas iedzīvotāji cieš no krāpnieku darbībām, kuri krāpšanas nolūkos izmanto Covid-19
Interneta pirkumu epidēmija: ko iedzīvotāji visbiežāk pērk tīmeklī
Slēgt robežas, kafejnīcas, bārus un vispār visu: Dombravu neapmierina jaunie ierobežojumi
Dakteris Internets: katrs trešais Latvijas iedzīvotājs nodarbojas ar pašārstēšanos