ES un Lielbritānijas karogs, foto no arhīva

The Guardian: latvieša nogalinātās meitenes māsa baidās no Brexit

70
(atjaunots 16:04 04.10.2019)
Lielbritānijas izstāšanās gadījumā no ES bez vienošanās tā pazaudēs piekļuvi Eiropas noziedznieku datubāzēm, taču šis jautājums praktiski netiek apspriests.

RĪGA, 4. oktobris – Sputnik. Britu māksliniece Nina Grosa raizējas, ka pēc Brexit Lielbritānijas varasiestādēm būs grūtāk izskaitļot noziedzniekus no ES, raksta The Guardian.

Ninas māsa, 14 gadus vecā Alise Grosa, tika nogalināta 2014. gada 28. augustā. Vairāk nekā pēc mēneša viņas līķis tika atrasts upē. Alises slepkava, latvietis Arnis Zaļkalns, pirms aizbraukšanas uz Lielbritāniju, septiņus gadus nosēdēja Latvijas cietumā par sievas noslepkavošanu, taču par to nebija zināms līdz Alises nāvei. (Zaļkalns izdarīja pašnāvību drīz pēc Alises Grosas noslepkavošanas).

Patlaban Lielbritānijai ir piekļuve ECRIS (notiesāto noziedznieku saraksts Eiropā) un Eiropola datubāzēm, kas ļauj policijai un migrācijas dienestiem saņemt informāciju par slepkavām un izvarotājiem.

Pēc izmeklētājas Fionas Vilkoksas sacītā, laikā, kad tika nogalināta Alise Grosa, sadarbības sistēma starp britu un Eiropas policiju, nav bijusi pārāk efektīva, taču pēc viņas iejaukšanas, informācija apmaiņa kļuva aizvien aktīvākā.

2016. gada septembrī toreizējā iekšlietu ministre Ambera Rada komentēja šādas sadarbības perspektīvas pēc Brexit.

"Kaut arī būtu nepareizi noteikt vienpusēju pozīciju līdz brīdim, kad tiks pabeigtas sadarbības pārrunas, pēc Lielbritānijas izstāšanās no ES mēs izdarīsim visu iespējamo, lai cilvēki būtu drošībā, un pārliecināsimies, ka mēs saglabāsim datu apmaiņas praksi par sodāmībām pēc Brexit," uzrakstīja viņa.

Pēc trīs gadiem kopš šīs vēstules joprojām nav skaidrs, kādas tieši vienošanās tiks panāktas. Lielbritānijas izstāšanās gadījumā no ES bez vienošanās tā zaudēs piekļuvi ES noziedznieku datubāzēm. Taču, atšķirībā no iespējamā produktu un zāļu trūkuma, drošības jautājumi praktiski netiek apspriesti.

Nina Grosa raizējas, ka pēc Brexit britu policija zaudēs piekļuvi Eiropas datubāzēm, un slepkavas un izvarotāji neierobežoti iekļūs valstī.

"Ja mēs izstāsimies no ES bez vienošanās, cilvēku dzīves būs apdraudētas. Mums ir nepieciešama garantija, ka mēs turpināsim būt šīs sistēmas daļa," saka Grosa.

Tāpat viņa uzsvēra, ka viņas ģimene ir sašutusi par to, ka Alises slepkavība tika izmantota ksenofobijas noskaņojumu kurināšanas mērķiem.

Viņa pastāstīja, ka esošais premjerministrs Boriss Džonsons un bijušais tieslietu ministrs Maikls Gouvs aģitācijas laikā par Brexit 2016. gadā publiskoja 50 noziedznieku dosjē, kuri, pēc viņu sacītā, spējuši iekļūt Lielbritānijā un pastrādāt tur noziegumus, pateicoties ES pārvietošanās brīvībai. Šo cilvēku vidū tika pieminēts arī Arnis Zaļkalns.

Taču, neraugoties uz pārliecību par to, ka Brexit traucēs Eiropas noziedzniekiem iekļūt Lielbritānijā, Brexit piekritēji nesaka neko par to, ka piekļuves zaudēšana ES datubāzēm var palielināt, nevis samazināt, noziedznieku iekļūšanu valstī.

"Boriss Džonsons un Maikls Gouvs ar prieku izmantoja Alises lietu, taču neko nav izdarījuši šajā sakarā. Es zinu, ka atsevišķi cilvēki, kuri balsoja par Brexit, izdarīja to 50 noziedznieku dosjē ietekmē. Es vēlos zināt, kā valdība aizsargās mūsu pilsoņus pēc tam, kad pārstās sadarboties ar ECRIS un Eiropolu," saka Grosa.

70
Pēc temata
Finanšu ministrijā aprēķināts, cik Latvijai izmaksās Brexit
Sūtījumus no Latvijas nāksies aizmirst: Brexit atstās emigrantus bez ierastās pārtikas
Dombrovskis: Brexit bez vienošanās var izmaksāt Latvijai vairākus miljardus
Latviešu emigranti par Brexit: problēmas jau ir sākušās
Zoologs Oss Arutjuņans

Zoologs Oss Arutjuņans pastāstīja par Trusīšu zemi un "Arktikas saimniekiem"

8
(atjaunots 12:13 27.02.2021)
Zoologs Oss Arutjuņans kopš bērnības bija pārliecināts, ka savu dzīvi saistīs ar dzīvniekiem.

Zoologs, producents, televīzijas raidījumu vadītājs Oss Arutjuņans kopš bērnības bija pārliecināts, ka savu dzīvi saistīs ar dzīvniekiem. Intervijā Olgai Cinskai, ko publicēja portāls RIA Novosti, viņš pastāstīja par dažādu dzīvnieku nosaukumu izcelsmi, kāpēc Spāniju dēvē par Trusīšu zemi, kā arī par vārda "Arktika" nozīmi.

- Visu bērnību pavadīju ar Džeralda Darela, Igora Akimuškina un Daianas Fosijas grāmatām. Mājās mums bija plaša bibliotēka – to kolekcionēja vecāki. Tajā bija ļoti daudz grāmatu par dzīvniekiem. Sešu vai septiņu gadu vecumā es lasīju šos autorus un, manuprāt, būtu bijis dīvaini, ja es neiemīļotu dzīvniekus. Es tos iemīļoju tā, ka jau toreiz nolēmu saistīt ar viņiem savu dzīvi. Tā es kļuvu par zoologu.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Zoologs Oss Arutjuņans ar pundurpinčeru

Mūsu ģimenē dzīvo pundurpinčers un leoparga gekons.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Pundurpinčers

Tā ir ķirzaka, par ko ļoti viegli parūpēties, toties tā katru dienu iepriecina ar savu "firmas" smaidu.

Mani vienmēr ir interesējusi paleolingvistika – zinātne, kas pēta migrāciju un valodas attīstību. Tā cieši saistīta ar to, kā cilvēks ceļoja, iepazina jaunas zemes. Viņam līdzi migrēja arī valoda.

Ierodoties kādā jaunā vietā, cilvēks sastapa jaunus dzīvniekus.

To nosaukumi izrādījās "aizlienēti" no šīs konkrētās vietas. Tātad iespējams izsekot, kā dzīvnieks "ceļojis"  no vienas tautas pie otras.

Klasisks piemērs – lācis.

Tas ir draudīgākais un lielākais plēsonis kopš paleolīta laikiem. Senā indoeiropiešu valodā lāci sauc "ark". Valodu migrācijas laikā nosaukums mainījās. Krievzemē parādījās "медведь" – medus zinātājs, meža ļaunais gars, ko labāk lieku reizi nepieminēt. Taču pie tam saglabājās Arktika – "lāču zeme". No šī vārda cēlies arī zvaigznes nosaukums – Arkturs, kas atrodama Lielā Lāča zvaigznājā.

Pie tam daži dzīvnieki "nēsā" nepareizus ģeogrāfiskos nosaukumus.

Pats amizantākais piemērs ir čehu papagailis (viļņainā papagailīša paveids). Tam nav nekāda sakara ar Čehiju. Šī suga radusies Lielbritānijā, tomēr importēta caur Čehiju.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Zoologs Oss Arutjuņans

Austrālijas aitu suns ausijs patiesībā nemaz nav cēlies Austrālijā.

Tā ir Amerikā cēlusies suņu suga, parādījusies, krustojot Bernes suņus un basku aitu suņus, ko savukārt ieveda no Austrālijas.

Akvārija zivtiņa – Odesas barbuss ir cēlusies no Mjanmas (Birmas).

Taču to ieveda caur Odesas ostu.

Bulgārijas pipari nemaz nav radušies Bulgārijā.

To dzimtene ir Amerika. Vispirms tos ieveda Portugālē, pēc tam – Turcijā. Tikai vēlāk tas nokļuva saulainajā Bulgārijā.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Zoologs Oss Arutjuņans

Starp citu, pastāv pat ar veselu valsti saistīts kuriozs. Senos laikos feniķieši ieradās pie Pirenejas pussalas krastiem. Tur viņi ieraudzīja milzum daudz trušu. Šos grauzējus feniķieši dēvēja par "španim". "I-španim" feniķiešu valodā – "Trušu krasts".

Tā Spānija kļuva par Trušu zemi. Tomēr jāpiebilst, ka tie nemaz nebija truši – tie bija damani, trušiem mazliet līdzīgi grauzēji no Āfrikas.

8
Tagi:
dzīvnieki, Arktika
Pēc temata
Ezītis tīģera ādā
Labāk pie ziemeļbriežiem, nekā pie Latvijas govīm: kur pazuduši veterinārārsti
Tīģeris Georgs Putins un viņa dakteris
Dienvidpolā atrasta vairāk nekā 100 gadus veca glezna
NATO

Amerikāņu ģenerālis uzskata, ka Krievija apdraud ASV pastāvēšanu

21
(atjaunots 08:46 27.02.2021)
Maskava izmanto netradiionālus instrumentus, piemēram, privātās militārās kompānijas, cenšoties iebiedēt, novājināt un sašķelt ASV un to sabiedrotos, uzskata amerikāņu ģenerālis.

RĪGA, 27. februāris – Sputnik. Krievija destabilizē situāciju visā pasaulē un apdraud Savienotās Valstis, kā arī vairākus to sabiedrotos.

Šādu viedokli paudis ASV Bruņoto spēku Eiropā komandieris, NATO apvienoto spēku Eiropā virspavēlnieks ģenerālis Tods Volterss, vēsta RIA Novosti.

Viņa uzrunā Gaisa kara asociācijas simpozija ietvaros, ko citēja Pentagons, atzīmēts, ka, neskatoties uz "vispārējo nosodījumu" un sankciju politiku, Krievijas "ļaundabīgās darbības" novērojamas Eiropā un vairākos citos pasaules reģionos.

Maskava izmanto netradicionālus instrumentus, piemēram, privātās militārās kompānijas, cenšoties iebiedēt, novājināt un sašķelt ASV un to sabiedrotos, turpināja Volterss.

Ģenerālis piebilda, ka vienlaikus Krievija cenšoties saglabāt savu padomju laika ietekmes sfēru un šiem nolūkiem pret virkni pēcpadomju valstu izmantojot spēku un piespiešanu.

Iepriekš radio Sputnik informēja: Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova salīdzināja  ar cirku ES iespējamās sankcijas Alekseja Navaļnija lietā.

ASV spēku Eiropā un NATO apvienoto spēku Eiropā virspavēlnieka ģenerāļa Toda Voltersa izteikumi par Krievijas draudiem ir rutīna, atkārtojas tas, kas izskanējis pēdējo gadu laikā dažādos līmeņos, - tā Voltersa izteikumus komentēja Krievijas Starptautisko lietu padomes direktors Ivans Timofejevs.

ASV un NATO cenšas dēmonizēt Krieviju, uzskata militārais eksperts.

"Viņi to atkārto jau ļoti sen, vismaz pēdējos septiņus gadus, iespējams, pat ilgāk. Tāpēc Volterss neko jaunu nav paziņojis – tas viss rakstīts daudzos NATO un ASV dokumentos. Varēja arī kaut ko oriģinālāku izdomāt. Tā ir rutīna, vienu un to pašu stāsta dažādos līmeņos. Kārtējais ģenerālis atkārtojis to, ko stāsta jau vairākus gadus," Timofejevs konstatēja sarunā ar RIA Novosti.

Voltersa izteikumi nekādi nav saistīti ar ES jaunajām sankcijām pret Maskavu.

"Vienkārši attiecības ir sliktas, tāpēc ideoloģija un sankcijas iet roku rokā, un valda iluzija, ka tās ir koordinētas lietas. Patiesībā tā nav. Nebūt ne vienmēr," atzīmēja KSLP direktors.

 

21
Tagi:
draudi, Krievija, ASV
Pēc temata
Krievijas ĀM: Savienoto Valstu manevri Melnajā jūrā apdraud mieru
Zaharova atbildēja uz NATO izteikumiem par draudiem no Krievijas puses
Krievijā komentēja ASV paniku par "vienotību ar NATO" un "graušanu"