KF ĀM vadītājs Sergejs Lavrovs

Lavrovs pastāstīja ANO, kas gatavo pasauli kodolkaram un kas tajā uzvarēs

292
(atjaunots 13:47 28.09.2019)
Savā runā ANO Ģenerālajā Asamblejā un tai sekojošajās atbildēs uz jautājumiem KF ĀM vadītājs Sergejs Lavrovs pauda Krievijas pozīciju daudzos mūsdienu pasaulei aktuālos jautājumos.

RĪGA, 28. septembris – Sputnik. Terorisma atbalstīšanas nepieļaujamība, kodolkara draudi, ASV pret Irānu vērstās darbības un Amerikas vīzu neizsniegšana virknei Krievijas delegātu – šīs un daudzas citas mūsdienu skarbākās tēmas skāra KF ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs uzstāšanās laikā ANO Ģenerālās Asamblejas 74. sesijā Ņujorkā un tai sekojošajās atbildēs uz žurnālistu jautājumiem, vēsta Sputnik Igaunija.

"Mērenu" teroristu nemēdz būt

Īpašu ANO Ģenerālās Asamblejas uzmanību KF ĀM vadītājs Sergejs Lavrovs pievērsa tam, ka, neraugoties uz visām valstīm obligātajiem ANO Drošības Padomes lēmumiem par teroristisko organizāciju "listēšanu", dažas valstis izved teroristus no trieciena iespējas un pat veido sadarbību ar viņiem.

Viņš atzīmēja, ka šādi mēģinājumi vējojami Afganistānā, Lībijā un Sīrijā: "ASV jau atklāti sākuši runāt par to, ka Hay'at Tahrir al-Sham ir absolūti "mērena struktūra", ar kuru "var kārtot lietas".

Pie tik nepieņemamas loģikas vēlas novest arī Drošības Padomes locekļus, par ko liecina nesenās diskusijas par situāciju Sīrijas Idlibā," paziņoja Lavrovs.

Priekš kam rīkot karu, kurā neviens neuzvarēs

Tāpat Sergejs Lavrovs uzsvēra, ka Baltais nams pagaidām nesteidz reaģēt uz Kremļa piedāvājumu pagarināt New START līgumu. Viņš atgādināja par neseno KF prezidenta Vladimira Putina lēmumu neizvietot sauszemes bāzējuma vidēja un mazāka darbības rādiusa raķetes Eiropā vai citos reģionos, ja no tā pagaidām atturēsies arī ASV.

Krievijas Federācijas karogs
© Sputnik / Владимир Вяткин

"Mēs aicinājām ASV un NATO pievienoties šādam moratorijam. Tāpat vairākkārt piedāvājām Vašingtonai sākt pārrunas par SNV-III (angl. val. New START) pagarināšanu. Kopā ar Ķīnu uzstājamies par juridiski saistoša dokumenta saskaņošanu par bruņojuma sacīkšu novēršanu kosmosā. Reakcija uz visiem šiem piedāvājumiem no ASV un to sabiedroto puses pagaidām neiedrošina," pateica viņš.

Pēc Lavrova sacītā, Maskava uzstājusies vēl ar vienu iniciatīvu Vašingtonai: pirms gada Maskava piedāvāja pieņemt augstākajā līmenī savstarpēju paziņojumu par kodolkara nepieļaušanu, "kurā pēc definējuma nevar  būt uzvarētāju".

Tas fakts, ka ASV ignorēja šo ideju, nevar neuztraukt, atzīmēja ministrs, aicinot visas valstis atbalstīt Krievijas miera iniciatīvu. Tāpat viņš uzsvēra, ka Krievija izrāda vislielāko atbildību aizsardzības būvniecības jomā, taču dara to tā, lai neradītu zaudējumus savai nacionālajai drošībai.

Lavrovs apsolīja, ka Krievija iesniegs ANO Ģenerālajai Asamblejai rezolūcijas projektu par ieroču kontroles sistēmas nostiprināšanu, atzīmējot, ka viņa valsts ir gatava pārrunām par dokumenta saturu.

"Rezolūcijas atbalstīšana kļūtu par svarīgu pienesumu nosacījumu izveidošanā veiksmīgai kārtējai pārskata konferences sarīkošanai par Kodolieroču neizplatīšanas līguma izpildi," pateica KF ĀM vadītājs.

ASV piešķiļ uguni pie Persijas līča šaujampulvera mucas

Lavrovs norādīja arī uz Baltā nama destruktīvo pozīciju situācijā ar Savstarpējo vispārīgo rīcības plānu Irānas kodolprogrammā (JCPOA), nosaucot ASV rīcību Persijas līča reģionā par "postošu".

"Problēmas, kas saistītas ar Savstarpējā vispārējā rīcības plāna izjukšanu, ir jāizskata, neatskaitot no esošās Ģenerālās Asamblejas sesijas. Tās sākās daudz agrāk – pirms pusotra gada, kad ASV vienpusējā kārtā izstājās no šī ANO Drošības Padomes apstiprinātā un tādējādi kļuvušā par starptautisko tiesību daļu dokumenta un pateica, ka arī visiem pārējiem viņi aizliedz to darīt," paziņoja Krievijas ministrs.

Viņš uzsvēra, ka dialogā par deeskalāciju Persijas līcī, izņemot reģiona valstis, jāpiedalās pieciem pastāvīgiem ANO DP locekļiem, Eiropas Savienībai un reģionālajām apvienībām un organizācijām.

Vīzu neizsniegšana KF delegātiem ANO – tā ir provokācija

Krievijas ĀM vadītājs pastāstīja, ka apsprieda ar ASV valsts sekretāru Maiku Pompeo Vašingtonas atteikumu izsniegt vīzas 13 Krievijas ANO delegātiem. Lavrovs nosauca šo situāciju par nepieņemamu, taču pauda pārliecību, ka ASV prezidents Tramps un pats Pompeo nav saistīti ar šo incidentu.

"Man nav ne mazāko šaubu, ka nedz prezidentam Trampam, nedz valsts sekretāram Pompeo nav ar to nekāda sakara, ko Maiks Pompeo man arī ir apstiprinājis," piebilda ministrs.

Pēc viņa sacītā, ja tas tā ir, tad "rodas jautājums, kā tad tur tiek pieņemti lēmumi, kuri tiešā veidā ir saistīti ar Vašingtonas saistību izpildi attiecībā uz normālas ANO galvenā štāba funkcionēšanas nodrošināšanu".

Kad no Krievijas varēs aizlidot uz Gruziju

Atsevišķi Lavrovs skāra Krievijas un Gruzijas attiecību tēmu un aviosatiksmes atjaunošanas iespēju, kuru 2019. gada jūlijā apturēja sakarā ar pret Krieviju vērstām provokācijām Tbilisi.

"Kad mēs pieņēmām šo lēmumu, tika paziņots, ka tas ir īslaicīgs pasākums un mēs šo pasākumu atcelsim, kad situācija normalizēsies un kad Gruzijas vadībā apzināsies nepieciešamību šādu izpausmi ierobežot," atgādināja žurnālistiem KF ĀM vadītājs.

Pēc viņa sacītā, Maskavā "nekad nav meklējuši mākslīgus iemeslus strīdiem ar Gruziju". Lavrovs piebilda, ka, ja oficiālā Tbilisi atbildīgi virzīs savu pozīciju par labu normālām attiecībām ar Krieviju un nesāks klausīties rusofobu teiktajā, tad viņš pats personīgi uzstāsies par lidojumu atjaunošanu.

292
Pēc temata
Krievijas ārlietu ministrs sniedzis komentāru par rusofobo provokāciju EPPA
Lavrovs pastāstīja, kad elektroniskās vīzas sāks darboties visā KF teritorijā
Krievija komentēja ASV veiktos INF aizliegtās raķetes izmēģinājumus
Džo Baidens

Eksperts sniedza prognozi par Baidena politiku pēcpadomju valstīs

20
(atjaunots 17:12 15.01.2021)
Eksperts uzskata, ka Krievijas attiecībās ar Rietumiem pēcpadomju teritorijā valdīs nevis spēku, bet gan vājuma līdzsvars.

RĪGA, 15. janvāris – Sputnik. ASV jaunā administrācija sāks aktīvāku darbu pēcpadomju valstīs, it īpaši Krievijas rietumu perifērijā, uzskata Krievijas Ārlietu padomes ģenerāldirektors Andrejs Kortunovs, vēsta RIA Novosti.

"(ASV nākamajam prezidentam) Džo Baidena acīs pēcpadomju valstīm, it īpaši Krievijas rietumu perifērijai ir lielāka nozīme, nekā pēc (ASV pašreizējā prezidenta) Donalda Trampa domām," eksperts konstatēja videokonferencē, kas bija veltīta gada rezultātiem pēcpadomju telpā.

Nelielas cerības: kā mainīsies ASV un Krievijas attiecības
Ruptly / Joe Biden Campaign / US Department of Defense / Kremlin.ru

"Es domāju, mēs ieraudzīsim aktīvākas amerikāņu darbības šajā teritorijā, būtiskāku mijiedarbību ar šo valstu valdībām, maigās diplomātijas, informācijas kara instrumentu enerģiskāku izmantošanu," uzskata politologs.

Tomēr, pēc Kortunova domām, ja arī tas notiks, nav saskatāmi resursi un politiskā griba pilnā mērā likt lietā iespējas Rietumu ietekmes pastiprināšanai.

"Tāpēc Krievijas un Rietumu attiecībās pēcpadomju teritorijā valdīs nevis spēku, bet gan vājuma līdzsvars," konstatēja eksperts.

Politologa vērojumi liecina, ka patlaban tiek galīgi nostiprināti Padomju Savienības sabrukuma rezultāti.

"Varētu teikt, ka nav saskatāmas vispār nekādas likumsakarības un Krievijas vispārēja pieeja šai teritorijai, tas ir, Krievijas politika kļūst elastīgāka, individualizēta un profesionālāka," norādīja analītiķis.

Viņa ieskatā, Krievija sāk iecietīgāk vērtēt ārvalstu ietekmes paplašināšanos bijušās PSRS teritorijā, ja vien runa ir ar Ķīnas klātbūtni, piemēam, Centrālāzijā, vai Turcijas ietekmi Dienvidkaukāzā.

Tāpat eksperts uzskata, ka virkne Krievijas partneru un sāncenšu pēcpadomju telpā, pārsvarā – no rietumvalstu vidus, pamazām zaudē interesi par to, un dažos gadījumos būtu gatavi pieņemt Krievijas līdera pozīcijas.

"Vienā brīdī var notikt tā, ka dažas pēcpadomju valstis izjutīs grūtības, kas saistītas nevis ar lielvalstu mēģinājumiem iejaukties viņu iekšējās lietās, bet gan, drīzāk, ar šo lielvalstu intereses krišanos par bijušās Padomju Savienības teritoriju," secināja politologs.

20
Tagi:
Džo Baidens, ASV
Pēc temata
Baidena komada ir kā vilku bars
"Var iznākt gluži pretēji". Politologs par padomu Baidenam Krievijas aspektā
Mest pie malas nicinājumu. Trampa bijusī padomniece devusi padomu Baidenam
Beigas spēlītēm – krieviem izdevies uzlauzt amerikāņu apziņu

Bizness sarauj saites ar Trampu: Ņujorka atteikusies pat no slidotavām

16
(atjaunots 17:01 15.01.2021)
Ņujorka pievienojusies korporācijām, kas novērsušās no amerikāņu prezidenta Donalda Trampa pēc nekārtībām Kapitolijā.

RĪGA, 15. janvāris - Sputnik. Nekārtības Kapitolijā radījušas grūtības ne tikai ASV prezidenta Donalda Trampa politiskajai karjerai, bet arī biznesam, vēsta Sputnik Baltkrievija.

Ņujorka pievienojusies tiem, kas nevēlas nekādā mērā saistīties ar Trump Organization, pilsētas mēra Billa de Blazio teikto citēja telekanāls ВВС.

Bez slidotavām, karuseļiem un golfa

Starp Trump Organization un Ņujorku noslēgti līgumi par divu slidotavu, karuseļa un golfa laukuma uzturēšanu. Darījumi ienes kompānijai aptuveni 17 miljonus dolāru gadā. Ņujorkas mērs pastāstīja, ka juristi apliecina: ir pamats lauzt līgumus.

Toties prezidenta dēls Ēriks Tramps paziņoja: pilsētai nav tiesību lauzt līgumus, un šajā gadījumā tai nāksies izmaksāt viņa tēva kompānijai 30 miljonus dolāru.

"Tā ir vienīgi politiska diskriminācija, un mēs plānojam apņēmīgi stāties tai pretī," paziņoja Ēriks Tramps.

Par savu lēmumu atteikties no darījumiem ar Trampa kompāniju pazinoja arī viena no lielākajām komerciālo nekustamo īpašumu kompānijām – Cushman & Wakefield. Firma iznomā virkni objektu, tostarp arī "Trampa Torni" – debesskrāpi Ņujorkā.

Savukārt viena no pirmajām nodomu novērsties no Trampa pauda Profesionālā golfa asociācija. Jau pirmdien tā informēja, ka PGA čempionāts 2022. gadā tiek pārcelts no prezidenta kluba uz Ņūdžersiju.

Attiecības ar Trampu nolēmušas pārtraukt divas bankas – Deutsche Bank un Signature Bank.

"Mēs redzējām, kā Savienoto Valstu prezidents stimulēja dumpiniekus un atturējās izsaukt Nacionālo gvardi Kongresa aizsardzībai laikā, kad tas pilda savus pienākumus," teikts paziņojumā.

Piedevām – bloķēts tīklā

Twitter vadītājs Džeks Dorsijs sniedza komentārus par Trampa bloķēšanu savā mikroblogu tīklā. Pēc viņa domām, aizliegums bija "pareiza rīcība". Tomēr viņš atzina, ka zināmā mērā aizliegums bijis neveiksmīgs, jo Twitter nav veicis pietiekami daudz, lai veicinātu "veselīgu saziņu" savās platformās.

Iepriekš par prezidenta bloķēšanu sociālo tīklu ne tikai slavēja, bet arī nosodīja.

Iepriekš Twitter soli negatīvi novērtēja Vācijas kanclere Angela Merkele un Meksikas prezidents Andress Manuels Lopess Obradors. Pie tam abu valstu vadītājus nevar nosaukt par Trampa sabiedrotajiem.

KF ĀM ēka, foto no arhīva
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Merkele norādīja, ka, pēc viņas domām, aizliegums ir "problemātisks". Meksikas prezidents konstatēja: "Man nepatīk, ja kaut kas tiek pakļauts cenzūrai."

ASV jaunievēlētais prezidents Džo Baidens atzīmēja: viņš vēlētos, lai tādas kompānijas kā Facebook un Twitter darītu vairāk cīņā ar naida kurināšanu un nepatiesām ziņām.

Savukārt pats Dorsijs atzina, ka viņš nelepojas ar aizlieguma ieviešanu un viņu tas neiepriecina.

Viņš atzīmēja, ka prezidents esot bloķēts pēc "skaidra brīdinājuma".

"Mēs pieņēmām lēmumu, balstoties uz ticamākās informācijas, kas bija mūsu rīcībā, par fiziskās drošības apdraudējumu gan Twitter, gan aiz tā robežām," apgalvoja Dorsijs.

16
Tagi:
Donalds Tramps, ASV
Pēc temata
Kapitolija aplenkums ASV: masveida protesta akcija Vašingtonā