KF ĀM vadītājs Sergejs Lavrovs

Lavrovs pastāstīja ANO, kas gatavo pasauli kodolkaram un kas tajā uzvarēs

291
(atjaunots 13:47 28.09.2019)
Savā runā ANO Ģenerālajā Asamblejā un tai sekojošajās atbildēs uz jautājumiem KF ĀM vadītājs Sergejs Lavrovs pauda Krievijas pozīciju daudzos mūsdienu pasaulei aktuālos jautājumos.

RĪGA, 28. septembris – Sputnik. Terorisma atbalstīšanas nepieļaujamība, kodolkara draudi, ASV pret Irānu vērstās darbības un Amerikas vīzu neizsniegšana virknei Krievijas delegātu – šīs un daudzas citas mūsdienu skarbākās tēmas skāra KF ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs uzstāšanās laikā ANO Ģenerālās Asamblejas 74. sesijā Ņujorkā un tai sekojošajās atbildēs uz žurnālistu jautājumiem, vēsta Sputnik Igaunija.

"Mērenu" teroristu nemēdz būt

Īpašu ANO Ģenerālās Asamblejas uzmanību KF ĀM vadītājs Sergejs Lavrovs pievērsa tam, ka, neraugoties uz visām valstīm obligātajiem ANO Drošības Padomes lēmumiem par teroristisko organizāciju "listēšanu", dažas valstis izved teroristus no trieciena iespējas un pat veido sadarbību ar viņiem.

Viņš atzīmēja, ka šādi mēģinājumi vējojami Afganistānā, Lībijā un Sīrijā: "ASV jau atklāti sākuši runāt par to, ka Hay'at Tahrir al-Sham ir absolūti "mērena struktūra", ar kuru "var kārtot lietas".

Pie tik nepieņemamas loģikas vēlas novest arī Drošības Padomes locekļus, par ko liecina nesenās diskusijas par situāciju Sīrijas Idlibā," paziņoja Lavrovs.

Priekš kam rīkot karu, kurā neviens neuzvarēs

Tāpat Sergejs Lavrovs uzsvēra, ka Baltais nams pagaidām nesteidz reaģēt uz Kremļa piedāvājumu pagarināt New START līgumu. Viņš atgādināja par neseno KF prezidenta Vladimira Putina lēmumu neizvietot sauszemes bāzējuma vidēja un mazāka darbības rādiusa raķetes Eiropā vai citos reģionos, ja no tā pagaidām atturēsies arī ASV.

Krievijas Federācijas karogs
© Sputnik / Владимир Вяткин

"Mēs aicinājām ASV un NATO pievienoties šādam moratorijam. Tāpat vairākkārt piedāvājām Vašingtonai sākt pārrunas par SNV-III (angl. val. New START) pagarināšanu. Kopā ar Ķīnu uzstājamies par juridiski saistoša dokumenta saskaņošanu par bruņojuma sacīkšu novēršanu kosmosā. Reakcija uz visiem šiem piedāvājumiem no ASV un to sabiedroto puses pagaidām neiedrošina," pateica viņš.

Pēc Lavrova sacītā, Maskava uzstājusies vēl ar vienu iniciatīvu Vašingtonai: pirms gada Maskava piedāvāja pieņemt augstākajā līmenī savstarpēju paziņojumu par kodolkara nepieļaušanu, "kurā pēc definējuma nevar  būt uzvarētāju".

Tas fakts, ka ASV ignorēja šo ideju, nevar neuztraukt, atzīmēja ministrs, aicinot visas valstis atbalstīt Krievijas miera iniciatīvu. Tāpat viņš uzsvēra, ka Krievija izrāda vislielāko atbildību aizsardzības būvniecības jomā, taču dara to tā, lai neradītu zaudējumus savai nacionālajai drošībai.

Lavrovs apsolīja, ka Krievija iesniegs ANO Ģenerālajai Asamblejai rezolūcijas projektu par ieroču kontroles sistēmas nostiprināšanu, atzīmējot, ka viņa valsts ir gatava pārrunām par dokumenta saturu.

"Rezolūcijas atbalstīšana kļūtu par svarīgu pienesumu nosacījumu izveidošanā veiksmīgai kārtējai pārskata konferences sarīkošanai par Kodolieroču neizplatīšanas līguma izpildi," pateica KF ĀM vadītājs.

ASV piešķiļ uguni pie Persijas līča šaujampulvera mucas

Lavrovs norādīja arī uz Baltā nama destruktīvo pozīciju situācijā ar Savstarpējo vispārīgo rīcības plānu Irānas kodolprogrammā (JCPOA), nosaucot ASV rīcību Persijas līča reģionā par "postošu".

"Problēmas, kas saistītas ar Savstarpējā vispārējā rīcības plāna izjukšanu, ir jāizskata, neatskaitot no esošās Ģenerālās Asamblejas sesijas. Tās sākās daudz agrāk – pirms pusotra gada, kad ASV vienpusējā kārtā izstājās no šī ANO Drošības Padomes apstiprinātā un tādējādi kļuvušā par starptautisko tiesību daļu dokumenta un pateica, ka arī visiem pārējiem viņi aizliedz to darīt," paziņoja Krievijas ministrs.

Viņš uzsvēra, ka dialogā par deeskalāciju Persijas līcī, izņemot reģiona valstis, jāpiedalās pieciem pastāvīgiem ANO DP locekļiem, Eiropas Savienībai un reģionālajām apvienībām un organizācijām.

Vīzu neizsniegšana KF delegātiem ANO – tā ir provokācija

Krievijas ĀM vadītājs pastāstīja, ka apsprieda ar ASV valsts sekretāru Maiku Pompeo Vašingtonas atteikumu izsniegt vīzas 13 Krievijas ANO delegātiem. Lavrovs nosauca šo situāciju par nepieņemamu, taču pauda pārliecību, ka ASV prezidents Tramps un pats Pompeo nav saistīti ar šo incidentu.

"Man nav ne mazāko šaubu, ka nedz prezidentam Trampam, nedz valsts sekretāram Pompeo nav ar to nekāda sakara, ko Maiks Pompeo man arī ir apstiprinājis," piebilda ministrs.

Pēc viņa sacītā, ja tas tā ir, tad "rodas jautājums, kā tad tur tiek pieņemti lēmumi, kuri tiešā veidā ir saistīti ar Vašingtonas saistību izpildi attiecībā uz normālas ANO galvenā štāba funkcionēšanas nodrošināšanu".

Kad no Krievijas varēs aizlidot uz Gruziju

Atsevišķi Lavrovs skāra Krievijas un Gruzijas attiecību tēmu un aviosatiksmes atjaunošanas iespēju, kuru 2019. gada jūlijā apturēja sakarā ar pret Krieviju vērstām provokācijām Tbilisi.

"Kad mēs pieņēmām šo lēmumu, tika paziņots, ka tas ir īslaicīgs pasākums un mēs šo pasākumu atcelsim, kad situācija normalizēsies un kad Gruzijas vadībā apzināsies nepieciešamību šādu izpausmi ierobežot," atgādināja žurnālistiem KF ĀM vadītājs.

Pēc viņa sacītā, Maskavā "nekad nav meklējuši mākslīgus iemeslus strīdiem ar Gruziju". Lavrovs piebilda, ka, ja oficiālā Tbilisi atbildīgi virzīs savu pozīciju par labu normālām attiecībām ar Krieviju un nesāks klausīties rusofobu teiktajā, tad viņš pats personīgi uzstāsies par lidojumu atjaunošanu.

291
Pēc temata
Krievijas ārlietu ministrs sniedzis komentāru par rusofobo provokāciju EPPA
Lavrovs pastāstīja, kad elektroniskās vīzas sāks darboties visā KF teritorijā
Krievija komentēja ASV veiktos INF aizliegtās raķetes izmēģinājumus
Militārais eksperts Viktors Ļitovkins

Eksperts: ASV biedē Baltiju ar Krieviju, lai slēptu savus nedarbus

13
(atjaunots 10:41 05.06.2020)
ASV biedē cilvēkus Eiropā ar "Krievijas draudiem" un pieprasa aizvien jaunus izdevumus aizsardzībai: uz eiropiešu naudas rēķina plaukst amerikāņu militārā rūpniecība.

RĪGA, 5. jūnijs – Sputnik. Poļu izdevums Sieci nāca klajā ar "Krievijas uzbrukuma" scenāriju Baltijas valstīm un Polijai, stāsta Sputnik Lietuva. Slēdzieni, uz kuru pamata būvēts scenārijs, tapuši pēc Krievijas bruņoto spēku mācību, Krievijas politiķu un militārpersonu izteikumu, kā arī stratēģisko dokumentu analīzes, stāsta raksta autori.

Tamlīdzīgu analīžu un scenāriju jēga slēpjas ASV militārās rūpniecības kompleksa atbalstā, sarunā ar Sputnik Latvija paskaidroja militārais eksperts Viktors Ļitovkins.

"Krievija nevienam neuzbrūk un uzbrukt netaisās. Tikai ASV un NATO karo pēdējos 20 gadus – Dienvidslāvijā, Afganistānā, Irākā un Lībijā. Tagad viņi nelikumīgi uzturas Sīrijas teritorijā un zog tur naftu. Lai slēptu savus noziedzīgos nodarījumus, ASV apsūdz Krieviju par nosodāmiem nodomiem un biedē vienkāršos iedzīvotājus Eiropā, liekot viņiem maksāt lielāku naudu NATO," norādīja Ļitovkins.

Eksperts atzīmēja, ka NATO dalībvalstu aizsardzības izdevumi 2% apmērā no IKP amerikāņus vairs neapmierina.

"Biedējot ar Krievijas militāro agresiju, Tramps pieprasa 4% no IKP, pieprasa, lai eiropieši pirktu ASV militāro tehniku. Tāda ir ASV militārās rūpniecības kompleksu apkalpojošo pārskatu jēga. Baltijas satelīti ir gatavi pirkt amerikāņu ieročus, taču tam viņiem nav naudas, bet Polija pērk ar prieku. Vēl vairāk, Varšava gatava izdot divus miljardus dolāru amerikāņu divīzijas uzturēšanai savā teritorijā," atzīmēja Ļitovkins.

Gadu no gada NATO savelk karavīrus un militāro tehniku pie Krievijas robežām, aizbildinoties ar izdomātu Krievijas agresijas ieganstu. Maskava jau vairākkārt ir norādījusi, ka nelolo uzbrukuma plānus nevienā pasaules reģionā. Noraizējusies par NATO aktivitāti pie savām robežām, Krievija ir spiesta spert adekvātus soļus, atzīmēja valsts aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu. Pēc viņa vārdiem, rietumu stratēģiskais virziens patlaban rada lielākos draudus Krievijas militārajai drošībai.

13
Tagi:
Eiropa, Baltija, Krievija, ASV
Pēc temata
Bez ASV būs beigas: NATO vadītājs biedē Eiropas Savienību ar sabrukumu
ASV tēlo cēlsirdīgu policistu attiecībās ar Vāciju
Lietuvas prezidents nosauca ASV par "faktoru Krievijas savaldīšanai"
Kā sākās karš Afganistānā
Amerikāņu karavīrs, foto no arhīva

Polijā sākušās mācības, kas varēja kļūt par ASV spēku masveida pārvietošanu uz Eiropu

6
(atjaunots 22:17 04.06.2020)
Polija informēja, ka sākas mācības Defender Europe 2020. Pirms Covid-19 pandēmijas bija plānots, ka to ietvarā notiks amerikāņu spēku lielākā pārvietošana uz Eiropu pēdējo 25 gadu laikā.

RĪGA, 5. jūnijs — Sputnik. Koronavīrusa pandēmijas rezultātā NATO bija spiesta grozīt šogad ieplānoto militāro mācību programmu.

Piemēram, mācību "Defender Europe 2020" ietvaros no februāra līdz aprīlim amerikāņi plānoja pārvietot uz Eiropu 20 tūkstošus kareivju. Saskaņā ar ieceri, mācībām vajadzēja kļūt par amerikāņu karaspēka vērienīgāko dislokāciju Eiropā pēdējo 25 gadu laikā.

Tomēr iejaucās Covid-19, un termiņus nācās mainīt, mācību mērogu – ierobežot. Tomēr, spriežot pēc visa, nekādas kaites netraucēs amerikāņiem vairot savus spēkus Eiropā. Par to Polija viņiem no visas sirds pateicas.

Ceturtdien, 4. jūnijā, Polijas nacionālās aizsardzības ministrs Mariušs Blaščaks atklāja mācības "Defender Europe 2020", vēsta RIA Novosti.

Uzstājoties Dravas poligonā valsts ziemeļrietumos, Blaščaks "aizkustinoši" piezīmēja: "Epidēmija ir mainījusi mūsu plānus, taču pats galvenais, ka mēs zibenīgi pielāgojāmies realitātei, un poļu karaspēks ne uz mirkli nezaudēja cīņas gatavību."

Protams, aizsardzības ministrs nepiemirsa reveransu ASV bruņoto spēku vadībai. Viņš pateicās par to, ka amerikāņi ieradušies trenēties Polijā, "neskatoties uz problēmām, ar ko cīnās visa pasaule".

Protams, Covid-19 epidēmija ietekmējusi šos "treniņus". Manevros Dravas poligonā tagad piedalīsies tikai aptuveni seši tūkstoši kareivju, kuru vidū ir 2 tūkstoši poļu un 4 tūkstoši amerikāņu.

Mācībās tiks izmantoti apmēram 2 tūkstoši tehnikas vienību: 100 tanki un vairāk nekā 230 kaujas mašīnas, artilērija, raķešu kompleksi un aviācija.

Mācību galvenais mērķis esot "stratēģiskās gatavības un mijiedarbības uzlabošana, pateicoties ASV spēku ātras izvēršanas iespējai Eiropā, kā arī uzņēmējvalstu iespēju pārbaude uzņemt sabiedroto atbalstu".

Plānots izspēlēt Polijas un ASV spēku mijiedarbību, kā arī ūdenstilpes šķērsošana ar tanku un gaisa desanta spēku dalību.

Iepriekš bija plānots, ka mācībās "Defender Europe" piedalīsies aptuveni 37 tūkstoši karavīru no dažādām valstīm. Tikai amerikāņi vien plānoja izmantot 13 tūkst. tehnikas vienību.

Maskava un Minska jau ir paudušas savu viedokli par manevriem. Krievija un Baltkrievija paziņoja, ka NATO un ASV mācības ir provokatīvas un pārsvarā notiek saskaņā ar scenārijiem, kas vērsti pret Krieviju.

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs uzsvēra, ka plašie manevri "Defender Europe" norāda: alianse neplāno stiprināt deeskalācijas pasākumus. Viņš atzīmēja, ka Maskava nesaskata nekādas problēmas Baltijas jūras reģionā, kas prasītu militāru risinājumu.

6
Tagi:
ASV, Polija, militārās mācības, NATO
Pēc temata
Baltkrievijas prezidents informēja par mierīgāku reakciju uz NATO mācībām
Koronavīruss uzbrūk Rietumu flotēm un armijām
Politologs: ASV stratēģus Eiropā totāli sakāvis koronavīruss
ASV ierobežo mācību "Defender Europe" mērogu Lietuvā
Koronavīruss samaitājis Pentagona un NATO plānus Eiropā
Ērce, foto no arhīva

Valstī liels inficēto skaits: speciālisti brīdina par ērču nesto risku

0
(atjaunots 11:33 05.06.2020)
Šogad ērces Latvijā "pamodušās" pārāk agri, turklāt noskaidrojies, ka to vidū ir liels encefalīta pārnēsātāju skaits.

RĪGA, 5. jūnijs — Sputnik. Latvijas infektoloģijas centra speciāliste Irēna Anna Damberga LR4 programmā "Doma laukums" pastāstīja, kādu risku šogad sagādā ērces. Tās Latvijā "pamodušās" pārāk agri, turklāt noskaidrojies, ka to vidū ir liels encefalīta pārnēsātāju skaits, vēsta Rus.lsm.lv.

Damberga pastāstīja, ka, iespējams, ērču skaits nav lielāks nekā pērn. Mājās tās pārsvarā ienes mājdzīvnieki. Tomēr 3-4% ērču ir inficētas ar encefalītu, lai arī 2019. gadā slimības pārnēsātāju skaits nepārsniedza 1%.

Latvijas infektoloģijas centra dati liecina, ka pirmo ērci šogad izmeklēšanai atnesa jau 8. janvārī. Pēc tam 2020. gada pirmajos piecos mēnešos LIC saņēmis 551 ērci. 4,5% to vidū izrādījās inficētas ar encefalītu.

Pie tam Latvijas teritorijā izplatās relatīvi jauna ērču suga, tā saucamā pļavu ērce, kas bīstama gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem. Tās mīt aizaugušās pļavās.

Iepriekš vēstīts, ka līdz 7. maijam Latvijā bija diagnosticēti trīs ērču encefalīta gadījumi un 13 Laima slimības gadījumi.

Vēl joprojām iespējams vakcinēties pret ērču encefalītu, taču vakcīnu pret Laima slimību un erlihiozi nav, tāpēc ērces koduma gadījuma noteikti vismaz mēnesi jānovēro sava pašsajūta un pirmo simptomu gadījumā jāvēršas pie speciālistiem.

Iepriekš jau vēstīts, kādas sekas cilvēcei var nest globālā sasilšana. Tā var ne tikai skart bīstamu slimību un vīrusu izplatību, bet arī būtiski ietekmēt celtniecības nozari un infrastruktūru, lauksaimniecību un mežsaimniecību, veselības aprūpi un daudzas citas nozares.

0
Tagi:
ērce, Latvija
Pēc temata
Ne tikai encefalīts, arī Laima slimība: ar ko draud ērces kodiens Latvijā
Ērces atkal gatavojas uzbrukt Latvijai
Ērces, govis un zibens: kas draud Latvijas iedzīvotājiem vasarā
Latvijā pieaudzis ērču encefalīta gadījumu skaits