Londona, foto no arhīva

"Kā lai es atgriežos savā valstī": latvietis pastāstīja par dzīvi Lielbritānijā

171
(atjaunots 16:20 18.09.2019)
Lielbritānijā dzīvojošais Mārtiņš aprakstīja dvēseles sāpes, pastāstot par savu ilgošanos pēc dzimtenes un dzīvo svešatnē.

RĪGA, 18. septembris – Sputnik. Savu publikāciju ar stāstu par dzīvi Lielbritānijā bijušais Latvijas iedzīvotājs publiskoja Facebook. Publikācija ātri kļuva populāra – sociālo tīklu lietotāji sāka aktīvi ar to dalīties un rakstīt komentārus autoram. Daži atzīmēja, ka Mārtiņa stāsts viņus aizkustināja līdz sirds dziļumiem, ka pat sagribējās raudāt.

Anglijā dzīvojošais vīrietis sāka ar to, ka pietiekami detalizēti aprakstīja savas ģimenes ikdienu un budžetu.

"Bērniem ir skolas formas - jāpērk pašiem, taču atļauties var. No manas algas, dzīves vietai tērējam mazāk kā trešo daļu, īrējam 3 istabu māju lielu, ar dārzu, garāžu un superīgā vietā, garāža ir ļoti liela," raksta Mārtiņš.

Pēc tam viņš aprēķināja, ka no atlikušajiem 70% algas vēl trešdaļa aiziet rēķinu apmaksai – gāze, elektrība, nodokļi, TV-licence, Internets un telefoni. Pēc kā viņam paliek 40% algas, no kuras vēl 10% aiziet kredīta apmaksai par jauno mašīnu un 30% paliek pārtikai.

"Bet vēl mana sieva arī strādā, un no viņas algas mēs dzīvojam kā cilvēki, ejam uz kino, braucam dabā, pasākumi, drēbes, uzturam vēl 2 automašīnas, bērniem visādas izpriecas u.c. lietas. Strādājam 8 stundas dienā no pirmdienas līdz piektdienai, piektdien parasti beidzam agrāk," apraksta ierastās ikdienas britu latvietis.

Pēc viņa sacītā, darbā viņi ir apdrošināti "līdz zobiem". Un vēl ģimene saņem pabalstus par bērniem, kas sastāda desmito daļu no Mārtiņa algas. Vīrietis pastāstīja arī par to, kā tiek veidotas attiecības starp darba devēju un darbiniekiem.

"Ja darbā grib, lai mēs pastrādājam virsstundas, tad mums palūdz vai nevar, un tur ir pusotra likme, bet var arī nepalikt un neviens nesataisīs briesmīgu seju, bet teiks "have a nice weekend". Šeit es iemācījos spēlēt ģitāru, lai kā laiks skrietu uz priekšu, taču šeit tam laika pietiek," atzīmē stāsta autors.

Vai Latvijā tā ir?

Nav vajadzības pārbaudīt bankas kontu, jo konkrētajā datumā alga tur būs. Un te nav runa par summām, bet par to, kāda daļa paliek no sūri pelnītās naudas, apgalvo Mārtiņš. "Vai Latvijā tā ir? Vai tur tas vispār ir iespējams?" retoriski vaicā vīrietis.

"Tad kā lai es atgriežos savā valstī, ja sveša valsts mani pieņem kā savu pilsoni un pat vairāk, tādu atbalstu nekad, nekad neesmu jutis Latvijā, jā es esmu darba rūķis un daudz strādāju, taču šeit arī labi saņemu. Atceramies, ka dzīvē pats dārgākais ir laiks, ko tu kādam velti, nav svarīgi, kurā pasaules malā tu esi, esi laimīgs!" nonāk pie secinājuma publikācijas autors.

Tāpat Mārtiņš piebilst, ka ir visnotaļ apmierināts ar britu medicīnu – pie ģimenes ārsta var nokļūt bez jebkādām rindām, kā arī pie zobārsta, ja nepieciešams. Bērni saņem jebkādas zāles par brīvu, jo bērni ir prioritātē, un attieksme pret viņiem ir fantastiska. Par spīti dažādiem viedokļiem, arī ar ātro palīdzību te viss ir labi – atbrauc operatīvi, kamēr tu vēl runā ar operatoru.

"Visā visumā esam laimīgi, pietrūkst tikai zemītes uz kuras spēru pirmo soli, kurā dus mana vecmāmiņa, vectētiņš, tētis... kur satiku savu burvīgo sievu, kur arī mūsu bērni spēra pirmos soļus..." ar nožēlu stāsta autors.

Sevišķi nostalģija pārņem mirklī, kad svešatnē kāds dzied dziesmas par Latviju. tas ir pats sāpīgākais brīdis, nevis politika, raksta Mārtiņš.

"Šeit nav ņaudēšana, te ir skaidri pateikts, ka pie galda sēž lielais lācis, vilks un zaķītis, kā lācis ar vilku dziedās, tā zaķītim jādanco, un neko tur nevar izmainīt bez kārtīgas cīņas, kurā zaudētu ikviens iedzīvotājs, jo nav arī šī spēka, kas bija mūsu senčiem. Ir izgudrotas tehnoloģijas, kas jauniešiem piever acis un novērš uzmanību visā pasaulē, tā ka meklējiet ceļu paši, bez politikas, bez valdības," rezumēja autors savu bēdīgo stāstu ar mīklainām idiomām.

Neizturēja slavas mirkli
Bigbens. Londona.
© Sputnik / Алекс Макнотон

Nelielā laika brīdī Mārtiņa publikācija saņēma simtiem cilvēku atzīmju "Patīk" un pārpublicēšanu. Diemžēl, stāsta autors, acīmredzot, neizturēja tik strauji augošu popularitāti un drīz vien izdzēsa savu publikāciju.

Atgādināsim, ka pētījumi, kas skar Latvijas iedzīvotāju aizbraukšanu uz ārzemēm, liecina: algas apmērs nav tas būtiskākais faktors, lai atgrieztos Latvijā. Latvijas iedzīvotāju aizbraukšanu veicina vairāki faktori, tostarp darba vide, attieksme un personīgi apstākļi. Svarīgi, lai darba devējs normāli attiecas pret cilvēkiem un komunicē, paziņoja vienā no intervijām Latvijas Institūta direktore Aiva Rozenberga.

171
Pēc temata
Kas notiks ar Baltijas valstu valstspiederīgajiem pēc Brexit – eksperta viedoklis
Latvijas pilsoņi strauji maina pilsonību
"Mums ir gana": rīdzinieku ģimene skaidro, kādēļ pamet Latviju uz visiem laikiem
Latvijā atgriezušies simtiem cilvēku. Valstij ir iemesls palepoties
Latvieši nav gatavi atgriezties no Anglijas pie algām, kas zemākas par 1500 eiro
"Gaisma te no Āfrikas, vai?": Latvijas patrioti šokējis rēķins
Marija Zaharova

Zaharova: domātās "Krievijas pēdas" nekārtībās Baltkrievijā ved pavisam citā virzienā

2
(atjaunots 09:26 14.08.2020)
Krievija ir ieinteresēta, lai situācija Baltkrievijā būtu stabila, un centieni sameklēt tā saucamās Krievijas pēdas nekārtību organizācijā ir nepamatoti – šīs pēdas ved pavisam citā virzienā, norādīja Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova.

RĪGA, 14. augusts – Sputnik. Maskava vērīgi seko situācijai Baltkrievijā pēc prezidenta vēlēšanām valstī un cer, ka stāvoklis normalizēsies pēc iespējas drīzāk, paziņoja Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova.

"Mums sagādā raizes ienākošā informācija par kārtības traucējumiem vairāku Baltkrievijas pilsētu ielās, - teica Zaharova. – No savas puses aicinām visas puses izturēties savaldīgāk un demonstrēt veselo saprātu. Apstiprinām, ka esam ieinteresēti, lai iekšpolitiskā situācija Baltkrievijā būtu stabila."

Diplomāte piebilda, ka Maskava atzīmē bezprecedenta spiedienu pret varasiestādēm Minskā no ārvalstīm. "Vērojami nepārprotami ārējas iejaukšanās mēģinājumi suverēnas valsts lietās ar mērķi sašķelt sabiedrību un destabilizēt situāciju," uzsvēra Zaharova.

Savā brīfingā ĀM oficiālā pārstāve skāra arī Krievijas un Baltkrievijas sadarbības jautājumus protesta akciju laikā aizturēto žurnālistu atbrīvošanas kontekstā. Viņa pauda cerību, ka izmeklēšanas un tiesību aizsardzības iestāžu sadarbība ļaus izprast arī situāciju ar 33 Krievijas pilsoņu aizturēšanu Baltkrievijā.

"Svarīgi atzīmēt, ka centieni sameklēt tā saucamās krievu pēdas nekārtību organizācijā valstī ir nepamatoti," teica Zaharova.

Diplomāte uzsvēra, ka Krievija ir bijusi un joprojām ir uzticams Baltkrievijas sabiedrotais un draugs. "Esam pārliecināti, ka mēģinājumi izraisīt nesaskaņas mūsu starpā ir lemti neveiksmei," viņa piezīmēja noslēgumā.

Захарова: рассчитываем, что обстановка в Беларуси скоро стабилизируется
2
Tagi:
Ārlietu ministrija, Krievija, protesti, Baltkrievija
Pēc temata
Latvija otrā pēc Krievijas: ar ko un par ko veic pārrunas Baltkrievijas ĀM
Latvijas ĀM "izvēlējās" jauno Baltkrievijas prezidentu?
Politologs: krīzi Baltkrievija silda Varšava un Viļņa
Maiks Pompeo

Pompeo piedraudējis Krievijai sakarā ar iedomāto sazvērestību ar talibiem

3
(atjaunots 07:26 14.08.2020)
Jūnija beigās avīze The New York Times publicēja rakstu, kurā apgalvoja: Krievijas militārais izlūkošanas dienests ir kā esot piedāvājis prēmijas talibiem par uzbrukumiem amerikāņu karavīriem Afganistānā. Nekādus pierādījumus izdevums nesniedza.

RĪGA, 14. augusts — Sputnik. ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo piedraudējis Krievijai ar "milzīgu atmaksu", ja apstiprināsies ziņas par to, ka KF esot maksājusi talibiem par amerikāņu karavīru slepkavībām Afganistānā, vēsta RIA Novosti.

"Ja krievi piedāvā naudu par amerikāņu vai citu rietumnieku slepkavībām, nāksies samaksāt milzīgu cenu. To es norādīju ārlietu ministram Lavrovam. Es zinu, ka arī mūsu militārpersonas ir runājušas ar viņu līderiem (Krievijas militāro vadību, - red.). Mēs to necietīsim," teica Pompeo intervijā, kuras tekstu publicēja Valsts departaments.

Savukārt Krievijas zinātņu akadēmijas profesors, politoloģijas zinātņu doktors Aleksandrs Gusevs intervijā radio Sputnik pauda savu viedokli, kāda iemesla dēļ šis paziņojums nācis klajā.

"ASV ir izstrādājušas noteiktu politiku, taktiku attiecībās ar Krieviju: tagad – talibi, iepriekš bija apsūdzības par iejaukšanos vēlēšanās. Tas turpināsies. Vienkārši meklēs negatīvas tendences Krievijas aspektā. Viņi rīkojas asimetriski, nevis ārpolitiskās tendences gultnē – te kiberdrošība, te vēlēšanas, te sameklēja Skripaļus, tagad – talibi. Tāpēc varam gaidīt, ka sankciju spiediens pret Krieviju turpināsies... Viss ir vienkārši un banāli: Savienotās Valstis ir uzsēdušās sankciju zirga mugurā un jās uz priekšu ilgi jo ilgi. Paši talibi ziņoja, ka nekāda sazvērestība ar Krieviju nav bijusi, un patiesībā mums tas nav vajadzīgs. Tomēr ASV to "atrod". Pēc tam "atradīs" vēl kaut ko," teica Aleksandrs Gusevs.

Taliban kustības kaujinieki, foto no arhīva
© AFP 2019 / Noorullah Shirzada

Jūnija beigās avīze The New York Times publicēja rakstu, kurā apgalvoja: Krievijas militārais izlūkošanas dienests ir kā esot piedāvājis prēmijas ar talibiem saistītajiem kaujiniekiem par uzbrukumiem amerikāņu karavīriem Afganistānā. Nekādus pierādījumus izdevums nesniedza.

Krievijas Ārlietu ministrija nosauca rakstu par viltojumu, ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs uzskata, ka šīs apsūdzības saistītas ar iekšpolitisko cīņu pirms vēlēšanām Savienotajās Valstīs.

Prezidents Donalds Tramps savukārt uzskata, ka raksts ir pasūtīts. Viņš atklāja, ka amerikaņu izlūkdienests nav uzskatījis The New York Times informāciju par uzticības vērtu.

Iepriekš "Taliban" pārstāvis Suheils Šahins intervijā RIA Novosti ziņas par "darījumu ar Krieviju" nosauca par kļūdainiem un nepamatotiem. Pēc viņa domām, tādu informāciju, iespējams, izplatījusi valdība Kabulā.

3
Tagi:
sankcijas, Maiks Pompeo, ASV, Krievija, Afganistāna
Pēc temata
WP: Krievijas un talibu "sazvērestības" dēļ gājuši bojā vairāki ASV karavīri
ASV izlūkdienests atzinis par mazticamu ziņu par Krievijas "sazvērestību" ar talibiem
Nē, tā nav Krievija. Kas organizējis amerikāņu skalpu medības
"Nepamatoti apgalvojumi": Krievijas ĀM novērtēja jaunāko NYT rakstu