Mazais raķešu kuģis Grad Svijažsk

Lai nogremdētu "Ohaio". Krievija izmēģina jauno pretzemūdeņu kompleksu

97
(atjaunots 12:43 15.09.2019)
Perspektīvais pretzemūdeņu raķešu komplekss "Otvet" paredzēts korvetes, fregates un kreisera klases kuģiem.

Universāls, precīzs, spēcīgs – perspektīvā pretzemūdeņu raķešu kompleksa "Otvet" valsts izmēģinājumi noslēgsies 2020. gadā. Par to žurnālistiem paziņoja Krievijas aizsardzības ministra vietnieks Aleksejs Krivoručko. Koncerns "Gidropribor" jau sācis jaunās sistēmas izmēģinājumu sērijas ražošanu. Par to, kas zināms par karakuģu jauno bruņojumu, portālā RIA Novosti pastāstīja Andrejs Kocs.

Universāls instruments

"Otvet" paredzēts korvetes, fregates un kreisera klases kuģiem. Piemēram, modernizācijas gaitā to saņems smagais raķešu atomkreiseris "Admiral Nahimov", kura atgriešanās JKF sastāvā plānota 2021. gadā.

"Patlaban Krievijas karakuģi bruņoti ar pretzemūdeņu kompleksu "Paket NK", - pastāstīja žurnāla "Arsenal Otečestva" galvenais redaktors Viktors Murahovskis. – Pēc būtības, "Otvet" ir šīs sistēmas tālākais attīstības posms. Taktiski tehniskās īpašības pagaidām netiek izpaustas. Moduļu konstrukcija ļaus izvietot "Otvet" uz gandrīz jebkādas tonnāžas kuģiem, no mazā raķešu kutera līdz smagajam atomkreiserim. Tas ir universāls instruments, kas nodrošina atsevišķa kuģa pretzemūdeņu aizsardzību.  Tas darbojas saskaņā ar principu: savlaicīga zemūdens draudu identifikācija un gan nesēja, gan tā izmantotā bruņojuma iznīcināšana."

"Paket NK" aizsargā kuģus no torpēdām un zemūdenēm nelielā attālumā. Šis komplekss izmanto divu tipu munīciju – termotorpēdas MTT un reaktīvos prettorpēdu lādiņus M-15. Pirmā spēj iznīcināt zemūdenes līdz 600 metru dziļumā un līdz 20 kilometru attālumā. Otrā pārtver torpēdas, kas uzbrūk kuģim līdz 1,4 kilometru attālumā un līdz 800 metru dziļumā. "Paket NK" ir maksimāli automatizēts, patstāvīgi atrod un klasificē mērķi, nosaka tā kustības parametrus un dod precīzus norādījumus par mērķi torpēdai vai prettorpēdas lādiņam. Abi lādiņi ir pietiekami ātri, pārvietojas līdz 50 mezglu (92 kilometri stundā) ātrumu.

Universālā starta iekārta SM-588 ar 324 mm kalibra stobriem paredzēta abu tipu lādiņiem. Atbilstoši nesējkuģim iekārtai ir viens, divi, četri vai astoņi starta stobri, kas nostiprināti kustīgā stāvoklī – tas nodrošina horizontālo tēmēšanu šaurā sektorā. Pametot stobru, torpēda vai prettorpēdas lādiņš iekrīt ūdenī un meklē mērķi ar savas aparatūras palīdzību. Taču "Otvet" darbosies citādi.

Tikt klāt zemūdenei

Pretzemūdeņu raķešu kompleksi ir draudīgākais līdzeklis cīņā ar ienaidnieka zemūdenēm karakuģa arsenālā. Krievijā ražoto PZRK pirmās paaudzes iekārtas tika radītas, ņemot vērā kodolieroču aktīvu iekļaušanu visa veida bruņojumā. Tam bija paredzēta tikai speciālā munīcija – mazas jaudas kodolgalviņa. Vēlāk raķetes tika aprīkotas ar mazgbarīta pretzemūdeņu torpēdām. Pie šī tipa kompleksiem pieder PSRS ražotie PZRK "Vodopad", "Veter", "Medvedka" un "Rastrub B".

Par modernāko PZRK Krievijas karakuģu arsenālā tiek uzskatīts "Kalibr NK" ar raķeštorpēdām 91RT2, kas integrētas vertikālajā starta iekārtā. Ar tām aprīkoti visi JKF mūsdienu "vimpeļi": fregates, korvetes, raķešu kuģi un mazie raķešu kuģi. 

Pirmajā lidojuma posmā raķeštorpēda pārvietojas mērķa virzienā pa ballistisko trajektoriju. Sasniedzot noteikto punktu, torpēda atdalās no nesēja, ar izpletni nolaižas uz ūdens virsmas un meklē zemūdeni ar savu paštēmējošo kaujas galviņu.

Šī bruņojuma galvenā priekšrocība ir lielais darbības attālums – aptuveni 50 kilometri, kas pilnībā pārsniedz jebkuras parastās torpēdas darbības rādiusu. Tātad kuģim nav jāpietuvojas ienaidnieka zemūdenei divkaujas distancē. Tā kā, pēc ekspertu vārdiem, "Otvet" ir projekta "Paket NK" tālākais posms, iespējams pieņemt, ka perspektīvais pretzemūdeņu raķešu komplekss apvienos gan "Paket NK", gan pretzemūdeņu raķetes "Kalibr NK" tehnoloģijas. Domājams, lādiņš ir raķeštorpēdas 91RT2 variants ar augšdaļu torpēdas MTT vai tās analogu izskatā. Oficiāla informācija par kompleksu "Otvet" publiski pieejamos avotos vēl nav sniegta.

Klusā bumba

Šī gada maijā aizsardzības rūpniecības izstādē "IDEF 2019" Stambulā Krievija iepazīstināja ar vēl vienu perspektīvā pretzemūdeņu bruņojuma paraugu – koriģējamo aviācijas bumbu "Zagon 2E", kas paredzēta cīņai ar pretinieka zemūdenēm līdz 600 metru dziļumā. Nomesta no lidmašīnas vai helikoptera bumba ar pludiņa palīdzību paliek uz ūdens virsmas un sameklē mērķi.

Pēc tam tā atbrīvojas no pludiņa un pa sarežģītu trajektoriju, pakļaujoties tēmēšanas sistēmas komandām, iegrimst līdz punktam, kurā paredzēta tikšanās ar zemūdeni. Lādiņš pārvietojas tikai pats sava svara ietekmē, tāpēc zemūdenes akustiskās iekārtas to nespēj identificēt, un zemūdene nepaspēj veikt izvairīšanās manevru.

97
Pēc temata
Kļuvis zināms, kādēļ ievilkās KF mācības "Okeāna vairogs" – bez NATO neiztika
Krievijas politiķi sniedza komentārus pēc ASV admirāļa aicinājuma "uzbrukt" Krievijai
Apspēlēt Krieviju. Kādus hiperskaņas ieročus izstrādā ASV
Ārsts. Foto no arhīva

Vai ar koronavīrusu var slimot mūžīgi? Zinātnieki izsaka pieņēmumus

21
(atjaunots 08:27 08.03.2021)
Amerikāņu zinātnieki veica pētījumu un secināja, ka cilvēki ar novājinātu imūnsistēmu var slimot ar Covid-19 daudz ilgāk nekā pārējie.

RĪGA, 8. marts — Sputnik. Dienvidkalifornijas Universitātes zinātnieki noskaidroja, ka daži cilvēki var slimot ar koronavīrusu ļoti ilgi, jo novājinātas imunitātes dēļ viņu organisms nespēs veidot antivielas, raksta Mixnews.lv, atsaucoties uz pētījumu medRxiv portālā.

Pētījuma autori izanalizējuši trīs cilvēku datus — divu bērnu vecumā līdz pieciem gadiem un vīrieša vecumā no 20 līdz 25 gadiem — kuri cieš no leikēmijas un bija inficēti ar Covid-19. Tika konstatēts, ka vīrusa pēdas palikušas pacientu organismā 162 dienu laikā kopš inficēšanās brīža.

Zinātnieki secināja, ka cilvēki ar novājinātu imunitāti nespēj pretoties koronavīrusam. Turklāt pētījuma dalībnieku organismos tika atrastas mutācijas, daļa no kurām var "palīdzēt" vīrusam paslēpties no imūnsistēmas.

Sakarā ar pētījuma rezultātiem, amerikāņu zinātnieki aicina pārskatīt infekcijas kontroles pasākumus pacientu ar novājinātu imunitāti kopšanai. Pēc speciālistu domām, šādiem pacientiem pastāvīgi jānovēro vīrusa iespējamās mutācijas organismā.

Koronavīrusa pandēmija, kas izplatījās 2020. gadā, aptvērusi gandrīz visu pasauli. Kopā pasaulē, saskaņā ar Džonsa Hopkinsa universitātes datiem, fiksēti vairāk nekā 114 miljoni Covid-19 gadījumu, kuru vidū vairāk nekā divarpus miljoni beigušies letāli. Lielākais koronavīrusa infekcijas un mirušo skaits reģistrēts ASV, Brazīlijā un Indijā.

Pasaules Veselības organizācija iepriekš ziņoja, ka pandēmijas noslēguma termiņu prognozes sniegt ir grūti, tomēr, lai pēc iespējas ātrāk atgrieztos pie ierastās dzīves ir jāievēro sanitārie pretepidēmijas pasākumi un jāvakcinē lielākā daļa pasaules iedzīvotāju.

Tikmēr Bloomberg aģentūra aprēķinājusi, ka esošos vakcinācijas tempos nepieciešami vismaz septiņi gadi, lai vakcinētu 75% pasaules iedzīvotāju.

21
Tagi:
zinātnieki, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Nosaukts vitamīns, kura deficīts saistīts ar smagu Covid-19 gaitu
Koronavīruss: salīdzinām "Sputnik V", "Pfizer" un citas vakcīnas pret Covid-19
Antivielas pret Covid-19 ir tikai katram desmitajam Zemes iedzīvotājam
Latvijā aprēķināja, cik izmaksā Covid-19 ierobežojumi
Vīrietis ar koferi, foto no arhīva

Lido nezināmā virzienā: aviokompānija Austrālijā pārdod "noslēpumainos reisus"

18
(atjaunots 13:24 07.03.2021)
Austrālijas aviokompānija laidusi apgrozībā reisus pēc aviolidojumu "un nekurieni" piemēra, tikai Austrālijā plāno pārdot biļetes uz "noslēpumainajiem reisiem".

RĪGA, 7. marts — Sputnik. Aviokompānija Austrālijā nolēmusi izklaidēt cilvēkus, kuri ilgu laiku iztikuši bez ceļojumiem, un pārdod biļetes uz "noslēpumainajiem reisiem", stāsta RIA Novosti.

Pasažieri, pērkot biļeti uz tādu reisu, nezinās, kurp viņi lido. Zināms tikai tas, ka lidojums paredzēts kontinenta robežās, jo starptautiskās robežas ir slēgtas.

Kopā plānoti trīs šādi lidojumi ar lidmašīnām Boeing 737. Lidmašīnas izlido no Brisbenes, Sidnejas un Melburnas lidostām 27. martā, 18. aprīlī un 1. maijā.

Biļetes iespējams rezervēt jau no 4. marta. Zināms, ka lidojumu mērķis būs ārpus lielajām pilsētām.

Šī nav pirmā "noslēpumaino ceļojumu" pieredze austrāliešu aviopārvadājumiem. 90. gados tūristi lidostā tieši tāpat saņēma biļeti uz jebkuru regulāru reisu, nonāca pie mērķa, kur pavadīja veselu dienu, bet pēc tam lidoja atpakaļ.

Arī šoreiz pie mērķa tūristus gaidīs dažādas izklaides, un viņi nezinās, kādi pasākumi gaidāmi. Rezervējot biļeti viņi var cerēt tikai uz nelieliem mājieniem par to, ko ņemt līdzi bagāžā.

Latvijā tas jau ir bijis

Tādus pašus avioreisus jau pērnā gada oktobrī mēģināja ieviest citu valstu, arī Latvijas aviokompānijas. Tikai pārlidojumi bija plānoti bez pieturvietām. Saskaņā ar plāniem lidmašīnām vajadzēja lidot virs valsts vai tās kaimiņvalstu teritorijām un atgriezties izlidošanas punktā.

Tādi reisi kļuva visai populāra. Piemēram, ziņots, ka StarLux Airlines, piedāvājot biļetes, izpārdeva visas 188 vietas piecu minūšu laikā.

Rīgā "lidojumus uz nekurieni" piedāvāja tūrisma aģentūra Balt-Go. Reisa Rīga-Rīga ieplānotais ilgums – 1 stunda un 25 minūtes. Pasažieriem piedāvāja speciālu ēdienkarti ar ēdienu no 1937. gada pavārgrāmatas, ekskursijas vadītāja lomā bija aktieris Andris Bulis.

18
Tagi:
lidojumi, Austrālija
Pēc temata
Rīga pievienojās pilsētu sarakstam, no kurām ir iespējams "aizlidot uz nekurieni"
Izbeidziet izvazāt Covid-19 pa pasauli: PVO aicina kārtīgi apdomāt ceļojumu nepieciešamību
Aicinām nekur nebraukāt: valdība ierobežojusi iebraukšanu un izbraukšanu
Ielaiž, bet uzliek sodu: jebkurš ES pilsonis drīkst ieceļot Latvijā bez svarīga iemesla

Pāreja uz vasaras laiku Latvijā ir neizbēgama: ES pagaidām nevar panākt vienotu redzējumu

0
(atjaunots 11:08 08.03.2021)
Kamēr Eiropas Savienībā nebūs vienota redzējuma par pulksteņa grozīšanu, Latvija arī turpmāk notiks pulksteņa laika maiņa, atzina Ekonomikas ministrijā.

RĪGA, 8. marts — Sputnik. Latviju atkal gaida pulksteņa grozīšana. Laika maiņa notiks 28. martā pulksten 3 naktī. Pulksteņa radītāji būs jāpagriež vienu stundu uz priekšu, ziņo Rus.tvnet.lv.

Latvijas Ekonomikas ministrijā paskaidroja, ka stundu grozīšanas atcelšana pagaidām nav gaidāma, jo Eiropas Savienībā nevar nonākt pie vienprātības par šo jautājumu. Tātad 2021. gadā Latvijas iedzīvotāji dzīvos vasaras laikā līdz 31. oktobrim.

2020. gadā Latvijā notika pulksteņa laika maiņa 25. oktobrī.

Atgādinām, 2018. gadā Eiropā tika rosināts jautājums par nepieciešamību pāriet uz vasaras laiku. Eiropas Komisija (EK) veica Eiropas Savienības valstīs aptauju. Tā konstatēja, ka vairums ES iedzīvotāju uzskata, ka ir pienācis laiks palikt pie viena laika un pārstāt griezt pulksteņa rādītājus.

2019. gada septembrī Eiropas Komisija nodeva jautājumu par obligāto pāreju uz vasaras laiku ES valstu pārziņā. Sekojot šim piedāvājumam, bija plānots, ka pēdējo reizi pulksteņu rādītāji tiks pagriezti 2021. gadā, taču izmaiņas tā arī netika saskaņotas kaimiņvalstu starpā.

Eiropas Savienības valstīs turpinās diskusijas par nepieciešamību pāriet uz vasaras laiku un atpakaļ.

0
Tagi:
Latvija, Eiropas Savienība, Eiropa