Stjuartes, foto no arhīva

uzvesties lidmašīnā: kas tracina stjuartes

100
(atjaunots 11:57 08.09.2019)
Noskaidrojies, kādus pasažierus un par ko ne acu galā necieš stjuartes. Viņas pastāstīja arī par galvenajiem labā toņa noteikumiem lidmašīnā.

RĪGA, 8. septembris – Sputnik. Stjuartes uzdevums vienmēr ir plati smaidīt, lai arī dažkārt tas nemaz nav tik vienkārši. Lidmašīnu pasažieri mēdz būt dažādi. Sputnik Baltkrievija sarunbiedres pastāstīja, ka bieži vien ir spiestas samierināties ar bezkaunību un "kolhoznieku" manierēm, pasažieru uzmanības deficītu, riebīgu noskaņojumu un tā tālāk.

Kā izturēties lidmašīnā? Stjuartes pastāstīja, kas viņas tracina pasažieru uzvedībā.

Bezmaksas siera mīļotāji

Nereti reisā gadās cilvēki, kas dievina visu, par ko nav jāmaksā – dzērienus, uzkodas. Atklāti sakot, daudzas stjuartes uzskata no par "kolhoznieku" manieri: mums nemaz nav žēl ledeņu saviem pasažieriem, vienkārši ir neveikli vērot, kā nopietns, pieaudzis vīrietis sagrābj uzreiz trīs saujas un drudžaini sabāž pa kabatām.

Šajā pašā kategorijā var iekļaut cilvēkus, kuri pērk vislētākās biļetes un pēc tam mēģina pārsēsties uz labākām vietām. Tas taču ir tas pats, kā vilcienā nopirkt vietkartes biļeti, bet pēc tam iekārtoties kupejā. Vai nopirkt kino biļeti parastajā vietā, bet pēc tam apsēsties VIP vietā. Vai tad jūs tā rīkojaties?

Niķīgie

Nereti stjuartes sastopas ar provokatoriem – tie ir cilvēki, kuri, padzirdējuši frāzi "piesprādzējiet siksnas", atsprādzē tās; viņi staigā pa salonu, kad to darīt aizliegts, un ignorē jebkādu drošības tehniku, bet stjuarti it nemaz neņem par pilnu.

Tādus pasažierus stjuartes iekļauj kategorijā "bērni bez vecākiem" un pret mēģinājumiem izsmelt pacietību izturas iecietīgi. Stjuarti nav nemaz tik viegli sakaitināt – tāds ir viņu darbs.

Nekauņas, kuri cieš no uzmanības deficīta

Bieži vien īpašu uzmanību pieprasa cilvēki, kuri baidās no lidojumiem: viņi pastāvīgi sauc stjuarti, lai pēc viņas noskaņojuma kontrolētu stāvokli lidmašīnā. Pret viņiem nav nekādu pretenziju, gluži pretēji, stjuartes parasti visiem spēkiem cenšas mazināt viņu pārdzīvojumus.

Taču ir arī citādi pasažieri – tie, kuriem lidojums dāvā papildu iespējas sajust pašam savu nozīmi (it īpaši, ja viņi lido biznesa klasē). Viņi uzskata, ka stjuarte ir viņu personīgā kalpone, un demonstrē to. Viņi aizmirst, ka lidmašīna nav pieczvaigžņu viesnīca. Šķiet, šīs kategorijas pasažieri tracina visvairāk.

Cilvēki, kam nav zināms, kā uzvesties lidmašīnā

Ir vairāki vienkārši noteikumi, kas zināmi audzinātiem cilvēkiem, kuri bieži lido un vēlas uzvesties lidmašīnā pareizi. Piemēram, lielas somas jānoliek uz bagāžas plaukta (un jāaizver durtiņas!), bet mazās jāatstāj zem sēdekļa.

Nevajag lēkt kājās un atvērt bagāžas plauktu tūlīt pēc piezemēšanās, kamēr lidmašīna vēl pārvietojas – smagā soma var nokrist uz galvas jums vai kādam citam, jūs pats spēcīga grūdiena vai bremzēšanas brīdī varat izstiepties uz grīdas.

Vēl daži noteikumi: pie ieejas pieņemts sasveicināties ar ekipāžu, ir nepieklājīgi izstiept kājas ejā, nolikt kājas uz cita krēsla un meklēt tām citu neparastu vietu. Nevajag novilkt apavus, staigāt pa salonu zeķēs. Tikpat nepieklājīgi ir aicināt stjuarti ar pirkstu knikšķiem.

Kašķīgie

Lidmašīnā vienmēr pagadās vismaz divi pasažieri, kuri ar baudu sāk konfliktus ar visiem pēc kārtas, turklāt ļoti ticams, ka viņi sēdēs līdzās, dalīs roku paliktni vai presi, teiks dzēlības un centīgi ievilks strīdā visus pēc kārtas.

Viņi nereti izgāž pār stjuartēm visu savu sašutumu par jebkādām nepatikšanām, kas viņiem gadās ceļojumā, pat tām, ar kurām stjuartei nav nekāda sakara: par to, ka atcēluši iepriekšējo reisu, ka ievilkusies garumā reģistrācija, ka ilgi veduši autobusā, ka tas vispār bijis autobuss, nevis teleskopiskais traps.

Ir nevietā strīdēties ar pavadoni par to, ka esat apsēdināts pie ejas, pēdējā rindā pie tualetes, pie avārijas izejām. Pirmkārt, ar to nodarbojas dienesti uz zemes, otrkārt, paši vien esat vainīgi: jūs varat tiešsaistē patstāvīgi izvēlēties labāku vietu (par maksu vai bez tās).

Par "servisu" sašutušie

Nevajag nosodīt servisu, ja palikusi tikai vista un visa zivs jau apēsta. Borta pavadoņi saņem ēdienu saskaņā ar pasažieru skaitu, un vietas tur nemaz nav tik daudz: lidmašīnā vienkārši neizdosies ietilpināt pilnu izvēles komplektu katram, tāpēc karstie ēdieni tiek iekrauti proporcijā 50/50. Un tagad zivs vienkārši ir beigusies, gluži kā jums mājās reizēm izbeidzas maize. Skandāls nelīdzēs.

Starp citu, par konstrukciju: domājams, gaisa kuģus projektē nevis borta pavadoņi, bet gan kvalificēti speciālisti. Neviens nav vainīgs, ka pie avārijas izejām ir krēsli bez nolaižamajām atzveltnēm, ka virs jūsu vietām nodevīgi karājas plaukti ar glābšanas iekārtām. Lidmašīna vienkārši ir tā iekārtota.

Personīgas lietas

Katrai stjuartei ir savas individuālas lietas, kas var tracināt. Daudzas kaitina, ja pasažieri samet atkritumus uz garāmbraucošajiem dzērienu un uzkodu ratiņiem (tie nav paredzēti šādiem nolūkiem). Ja cilvēkiem ir slinkums pašiem palasīt ēdienkarti un viņi taujā stjuartēm, kas tur ir. Vai tiešām jūs gribat, lai jums uzskata visu?

Nevienam ekipāžas loceklim nepatīk, ka pasažieri palaiž gar ausīm drošības tehnikas instruktāžu – tā ir necieņa. Vai staigā pa salonu, ignorējot uzrakstu "Piesprādzēties", vai ķersta aiz rokas, lai uzrunātu, vai izklaides labad spaida izsaukuma pogu.

Kaitinoši jautājumi

Ir tādi jautājumi, pie kuriem katra stjuarte ir pieradusi, taču neieredz tos ne acu galā. Droši vien cilvēkam, kurš lido vairākas reizes mēnesī vai gadā, tie ir gluži ikdienišķi, bet stjuartēm šķiet vienkārši smieklīgi. Minēsim TOP 3:

"Cik veca ir lidmašīna? Mēs noteikti tiksim līdz galam?"

"Vai mums ielies?"

"Kam pāri mēs tagad lidojam?"

Par pēdējo jautājumu: stjuartēm nav iemontēti navigatori, turklāt ekipāžas katru dienu dodas citos reisos un visbiežāk pavadoņiem nav ne jausmas, kur lidmašīna atrodas konkrētajā brīdī.

100
Pēc temata
Kā uzvesties bārā: bārmeņi pastāstīja, kas viņus tracina
Tamborēšana, foto no arhīva

Reuters: koronavīruss licis itāļu vecmāmiņām šķirties no mazbērniem

15
(atjaunots 14:48 28.05.2020)
Jaunais koronavīruss izrādījies bīstams cienījama vecuma cilvēkiem visā pasaulē, taču īpaši sāpīgi tas skāris Itāliju, kur vecmāmiņām un vectētiņiem ir ļoti liela nozīme bērnu audzināšanā.

RĪGA, 28. maijs — Sputnik. Itālijā bērnus parasti pieskata vecmāmiņas un vectētiņi, taču Covid-19 pandēmija ir izjaukusi itāļu tradicionālās ģimenes, stāsta Reuters.

Itālija
© AFP 2019 / Marco Bertorello

70 gadus vecā Paola Berardi kopā ar vīru Mauro jau 10 gadus katru darba dienu pavadīja ar abiem mazdēliem – dvīņiem, kamēr viņu meita strādāja. Vasaras viņi pavadīja ar mazdēliem jūras kūrortā Itālijas ziemeļos.

Taču kopš Covid-19 uzliesmojuma šī gada februārī Paola redz savus mazdēlus tikai datora monitorā, kad palīdz tikt viņiem galā ar mājas darbiem. Kad Itālija atviegloja karantīnas prasības, ģimene atkal varēja tikties, tomēr Paola ir noraizējusies – Mauro ir diabētiķis, viņš ir riska grupā.

Pagaidām viņas mazdēli sēž mājās, taču drīz viņi atkal tiksies ar saviem draugiem. Aptuveni 95% visu koronavīrusa pandēmijā mirušo Itālijā ir cilvēki vecumā no 60 gadiem. Bērni saslimst retāk un pārsvarā pārcieš slimību vieglāk, tomēr viņi var pārnēsāt infekciju.

Sievietes meitai Valērijai, kura no vīra ir šķīrusies, radušās milzīgas problēmas, – tāpat kā daudzi citi itāļi, viņa ir atkarīga no saviem vecākiem, kuri pieskata bērnus, kamēr viņa pati strādā.

Jaunais koronavīruss izrādījies bīstams cienījama vecuma cilvēkiem visā pasaulē, taču īpaši sāpīgi tas skāris Itāliju, kur vecmāmiņām un vectētiņiem ir ļoti liela nozīme bērnu audzināšanā. Itāļu vecmāmiņas un vectētiņi vidēji pavada ar mazbērniem 730 stundas mēnesī, Spānijā - 576, Francijā – 360, bet Vācijā – 288.

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Itāļu ģimenēs, kur abi vecāki strādā, pirms pandēmijas vecmāmiņas un vectētiņi pieskatīja bērnus vecumā līdz 5 gadiem 60% gadījumu, ar 5-10 gadus veciem bērniem – 47% gadījumu. ASV laiku ar mazbērniem regulāri pavada tikai 22% vecmāmiņu, Lielbritānijā – 17%.

Iemesli, kuru dēļ vecmāmiņas Itālijā ir tik svarīgas, daļēji meklējami kultūrā, daļēji – ekonomikā. Katoļticīgajā Dienvideiropā ģimene apvieno sabiedrību, atšķirībā no individuālistiskajām luterticīgajām Ziemeļeiropas valstīm. Jaunieši vēlāk uzsāk dzīvot atsevišķi, paļaujas uz vecāku palīdzību, bet vēlāk savukārt rūpējas par viņiem.

Bez tam pēdējos gadu desmitos daudzi sirmgalvi Itālijā varēja agrāk aiziet pensijā un saņemt labu naudu, tāpēc – vairāk pavadīt laika ar mazbērniem. Valsts to izmantoja un neveidoja plašu bērnudārzu tīklu. Tagad Itālijas bērnudārzos pietiek vietu tikai ceturtajai daļai bērnu vecumā līdz 3 gadiem, turklāt tikai puse no tiem ir valsts iestādes, tāpēc nav dārgas.

Tomēr radinieku palīdzības sistēma sāka sabrukt jau pirms pandēmijas. Pēdējo 30 gadu laikā pensijas vecums Itālijā ir pieaudzis, un laiki, kad sieviete valsts darbā varēja nopelnīt pensiju līdz 40 gadu vecumam, jau sen ir pagājuši. Tagad vīrieši un sievietes dodas pensijā 67 gadu vecumā, tāpēc sarūk laiks, ko viņi var pavadīt ar mazbērniem.

Tātad vecāki spiest izmantot dārgus bērnudārzus: valsts bērnudārzi maksā 200-500 eiro mēnesī, privātie ir divreiz dārgāki. Vidējā gada alga Itālijā – 21 600 eiro.

Skolas Itālijā ir slēgtas vismaz līdz septembrim, tāpēc valdība apsolījusi vecākiem sertifikātus 1200 eiro vērtībā aukles apmaksai un 30 dienas ilgu bērna kopšanās atvaļinājumu. Tomēr šie pasākumi neaizpildīs tukšumu, ko atstājušas vecmāmiņas un vectētiņi pašizolācijas periodā.

15
Tagi:
koronavīruss, Itālija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
ECDC direktore: mūs gaida otrs pandēmijas vilnis
Zinātnieki aprēķinājuši Covid-19 pandēmijas beigu datumu
Miljoniem cilvēku var nonākt galējā trūkumā pandēmijas rezultātā
Vairāk nekā simt valstis atbalstījušas ES ierosinājumu izmeklēt pandēmijas iemeslus
Militārās mācības Saber Strike 2017

NATO paskaidroja Krievijai, kāpēc apmāca karavīrus pandēmijas laikā

26
(atjaunots 12:38 28.05.2020)
NATO noraidīja Krievijas ierosinājumu apturēt militārās mācības koronavīrusa pandēmijas laikā.

RĪGA, 28. maijs — Sputnik. Krievija un NATO apmainījās vēstījumiem jautājumā par militārās darbības ierobežošanu Eiropā pandēmijas laikā. Vienoties neizdevās: NATO apgalvo, ka tās darbības saistītas ar aizsardzību, bet nostiprināšanās Austrumeiropā saistīta ar Krievijas draudiem, kā arī iesaka Maskavai atjaunot Vīnes dokumentu par uzticības un drošības stiprināšanas pasākumiem. Krievija neuzskata, ka tam ir jēga, un norāda, ka arī tās darbību pamatā ir aizsardzība, turklāt nostiprināšanās pie robežām ar Baltiju saistīta ar draudiem no NATO puses, vēsta "Kommersant".

Avīzes rīcībā esošā informācija liecina, ka Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs parakstījis vēstījumu NATO ģenerālsekretāram Jensam Stoltenbergam, kurā Krievija aicina aliansi vienoties par savstarpēju atteikšanos no militārajām mācībām koronavīrusa Covid-19 pandēmijas laikā. Konkrētus soļus iniciatīvas īstenošanai tika piedāvāts apspriest militārpersonu līmenī. Pie tam Krievija norādīja, ka vienpusējā kārtībā jau sākusi ierobežot militāro aktivitāti pie Ziemeļatlantijas alianses valstu robežām.

Tomēr NATO atbilde Krievijas pusei sagādāja vilšanos. Krievijas ārlietu ministra vietnieks Sergejs Rjabkovs konstatēja, ka alianses pārstāvji ir "noripojuši iesīkstējušās pozīcijās, ko tradicionāli ieņēma, un turpina tās, neskatoties uz pandēmiju un Krievijas ierosinājumiem".

NATO pozīciju izskaidroja alianses oficiālā pārstāve Oana Lundžesku. Pēc viņas vārdiem, alianses darbību pamatā ir aizsardzība, tās ir samērojamas un atbilst tās starptautiskajām saistībām.

"Mūsu pastiprinātā avangarda klātbūtne alianses austrumu daļā ir atbilde uz Krievijas militārā spēka pielietošanu pret kaimiņiem un militārā potenciāla paplašināšanu Baltijas reģionā un aiz tā robežām," viņa teica.

Viņa stāstīja, ka Jenss Stoltenbergs kārtējo reizi aicinājis Krieviju atjaunot Vīnes dokumentu par uzticības un drošības pastiprināšanas pasākumiem. Līgums paredz plašu informācijas apmaiņu par militārajiem spēkiem, aizsardzības plānošanu un budžetiem. Alianse uzskata, ka dokuments esot novecojis, un jau vairākus gadus aicina Krieviju modernizēt šo instrumentu. Maskava atbildēja, ka līgumu kosmētiski grozījumi situāciju neglābs.

"Mēs daudzkārt esam paskaidrojuši NATO, kādu iemeslu dēļ neuzskatām, ka viņu idejas par Vīnes dokumenta modernizāciju būtu attaisnotas un pamatotas, - norādīja Rjabkovs. – Taču viņi uzskata, ka Krievija viņiem ir parādā. Ja NATO valstis patiešām grib izkustināt no vietas šo jautājumu, tās varētu padomāt, ko piedāvāt Krievijai un kā to reāli ieinteresēt no valsts nacionālās drošības viedokļa. Mēs nevaram vienpusēji piekāpties Ziemeļatlantijas aliansei."

Iepriekš Krievijas aizsardzības ministrs, armijas ģenerālis Sergejs Šoigu informēja, ka Rietumu stratēģiskais virziens rada lielāko apdraudējumu Krievijas militārajai drošībai, un norādīja: draudu neitralizācijas mērķiem Rietumu kara apgabalā šogad ieplānoti 28 organizatoriskie pasākumi bruņoto spēku cīņas sastāva pilnveidošanai, kas sinhronizēti ar moderna bruņojuma piegādēm.   

Krievijas un Rietumu attiecības pasliktinājās pēc Krimas pievienošanās Krievijai un konflikta sākuma Ukrainas austrumos. Sakarā ar it kā augošo Krievijas "agresiju", NATO samitā Varšavā pieņēma lēmumu paplašināt klātbūtni Austrumeiropas valstīs. Starptautisko spēku bataljoni dislocēti Latvijas, Igaunijas, Lietuvas un Polijas teritorijā. Pieaudzis arī sabiedroto militāro mācību skaits pie KF robežām.

Maskava jau vairākkārt ir norādījusi, ka nav ieinteresēta palielināt konfrontāciju ar NATO ne Baltijas reģionā, ne citviet pasaulē, un uzsvērusi, ka neplāno uzbrukumus nekādām NATO valstīm. Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs pauda pārliecību, ka NATO tas ir labi zināms, tomēr alianse aizbildinās ar Krievijas "agresijas" ieganstu, lai dislocētu lielāku skaitu tehnikas un bataljonu pie Krievijas robežām.

Krievijas ārlietu ministra vietnieks Aleksandrs Gruško uzsvēra, ka valsts ņem vērā NATO soļus savā militārajā plānošanā.

26
Tagi:
Stoltenbergs, Lavrovs, militārās mācības, Krievija, NATO
Pēc temata
Eksperts: NATO vēlas vairāk naudas un ignorē slimnieku vajadzības
"No tāda nenoslēpsies": Krievija atradusi iespēju pieskatīt NATO
"Kur nu vēl tuvāk": kurp ASV vēlas pārvest savu kodolarsenālu
Lavrovs pastāstīja par KF atbildi uz ASV iespējamo izstāšanos no Atvērto debesu līguma
Baltijas pētījumu asociācijas prezidents, ekonomikas zinātņu doktors, Sanktpēterburgas valsts universitātes profesors Nikolajs Meževičs, foto no arhīva

Ekonomists: Baltkrievija tuvinājusies KF un atņēmusi Baltijai savus miljardus

0
(atjaunots 15:14 29.05.2020)
Katrs Baltijas politiķis ir gatavs bez sāls apēst savu kolēģi, ja viņš vājuma brīdī teiks, ka ar Krieviju vajag tirgoties. Politiski miermīlīgā Baltkrievija uz šī rēķina pelna miljardus.

RĪGA, 29. maijs – Sputnik. Baltijas valstis varētu uzlabot savu ekonomisko stāvokli sadarbībā ar Krieviju, tomēr par spīti pašu labumam turpina konfliktēt ar Maskavu, raksta neatkarīgais ģeopolitiskais analītiķis Pols Antonopuls rakstā portālam Infobrics.

Jebkurš speciālists Latvijas, Lietuvas un Igaunijas Ekonomikas ministrijās ļoti labi saprot, kādu labumu nestu ekonomiskā sadarbība ar Krieviju, tomēr viss atduras pret "Baltijas tīģeru" politisko angažētību, sarunā ar Sputnik Latvija norādīja Baltijas pētījumu asociācijas prezidents, ekonomikas zinātņu doktors, Sanktpēterburgas valsts universitātes profesors Nikolajs Meževičs.

"Sadarbība lauksaimniecības jomā varētu nest Baltijai lielu naudu. Paskatīsimies uz Baltkrieviju, kura saņem miljardus, pārdodot Krievijai gaļu, dārzeņus, maizi un tā tālāk. Pie tam Baltijas valstis nav Baltkrievijas konkurenti Krievijas tirgū, jo politisku iemeslu dēļ tāds saprātīgs ekonomiskais risinājums nav kļuvis par realitāti," atzīmēja Meževičs.

Analītiķis atgādināja, ka 90. gados, neatkarības rītausmā Baltijas politiķi runāja par atkarību no padomju tirgus 90-96% apmērā.

"Tā bija patiesība, taču šie skaitļi jau sen atkāpušies vēsturē, un šodien tādas vienpusējas atkarības nav. Bija iespējams saglabāt Krieviju kā partneri ne 4.-5. vietā eksporta un importa operāciju ziņā, bet gan 2.-3. vietā, nerunājot jau par pirmo. Neizdodas politiskās angažētības dēļ. Katrs Baltijas politiķis ir gatavs bez sāls apēst savu kolēģi, ja viņš vājuma brīdī teiks, ka ar Krieviju vajag tirgoties," uzsvēra eksperts.

Krievijas un rietumvalstu attiecības pasliktinājās 2014. gadā, ņemot vērā situāciju ap Ukrainu un Krimu. Rietumi apsūdzēja Krieviju par iejaukšanos un ieviesa pret to ekonomiskās sankcijas. Maskava atbildēja ar pārtikas embargo.

Baltijas valstis aktīvi atbalsta pret Krieviju vērstās sankcijas, un rezultātā cietušas būtiskus zaudējumus. Eksperti vērtē, ka atsevišķos pārtikas eksporta posteņos Baltijas valstīm joprojām nav izdevies kompensēt kaitējumu pēc Krievijas tirgus zaudējuma. Cita starpā runa ir par zivju, piena un konditorejas produkciju.


0
Tagi:
Baltkrievija, tranzīts, Baltija
Pēc temata
Latvijas Dzelzceļam un ostām klāsies grūti: ministrs liek likmi uz aviāciju
"Latvijas Dzelzceļš" turpina atlaist darbiniekus
Pārkvalificēties vai aizbraukt: ko iesākt no darba atlaistajiem dzelzceļniekiem
Krievijas dzelzceļš informē par vilcienu satiksmes pārtraukšanu ar Latviju