Stjuartes, foto no arhīva

uzvesties lidmašīnā: kas tracina stjuartes

102
(atjaunots 11:57 08.09.2019)
Noskaidrojies, kādus pasažierus un par ko ne acu galā necieš stjuartes. Viņas pastāstīja arī par galvenajiem labā toņa noteikumiem lidmašīnā.

RĪGA, 8. septembris – Sputnik. Stjuartes uzdevums vienmēr ir plati smaidīt, lai arī dažkārt tas nemaz nav tik vienkārši. Lidmašīnu pasažieri mēdz būt dažādi. Sputnik Baltkrievija sarunbiedres pastāstīja, ka bieži vien ir spiestas samierināties ar bezkaunību un "kolhoznieku" manierēm, pasažieru uzmanības deficītu, riebīgu noskaņojumu un tā tālāk.

Kā izturēties lidmašīnā? Stjuartes pastāstīja, kas viņas tracina pasažieru uzvedībā.

Bezmaksas siera mīļotāji

Nereti reisā gadās cilvēki, kas dievina visu, par ko nav jāmaksā – dzērienus, uzkodas. Atklāti sakot, daudzas stjuartes uzskata no par "kolhoznieku" manieri: mums nemaz nav žēl ledeņu saviem pasažieriem, vienkārši ir neveikli vērot, kā nopietns, pieaudzis vīrietis sagrābj uzreiz trīs saujas un drudžaini sabāž pa kabatām.

Šajā pašā kategorijā var iekļaut cilvēkus, kuri pērk vislētākās biļetes un pēc tam mēģina pārsēsties uz labākām vietām. Tas taču ir tas pats, kā vilcienā nopirkt vietkartes biļeti, bet pēc tam iekārtoties kupejā. Vai nopirkt kino biļeti parastajā vietā, bet pēc tam apsēsties VIP vietā. Vai tad jūs tā rīkojaties?

Niķīgie

Nereti stjuartes sastopas ar provokatoriem – tie ir cilvēki, kuri, padzirdējuši frāzi "piesprādzējiet siksnas", atsprādzē tās; viņi staigā pa salonu, kad to darīt aizliegts, un ignorē jebkādu drošības tehniku, bet stjuarti it nemaz neņem par pilnu.

Tādus pasažierus stjuartes iekļauj kategorijā "bērni bez vecākiem" un pret mēģinājumiem izsmelt pacietību izturas iecietīgi. Stjuarti nav nemaz tik viegli sakaitināt – tāds ir viņu darbs.

Nekauņas, kuri cieš no uzmanības deficīta

Bieži vien īpašu uzmanību pieprasa cilvēki, kuri baidās no lidojumiem: viņi pastāvīgi sauc stjuarti, lai pēc viņas noskaņojuma kontrolētu stāvokli lidmašīnā. Pret viņiem nav nekādu pretenziju, gluži pretēji, stjuartes parasti visiem spēkiem cenšas mazināt viņu pārdzīvojumus.

Taču ir arī citādi pasažieri – tie, kuriem lidojums dāvā papildu iespējas sajust pašam savu nozīmi (it īpaši, ja viņi lido biznesa klasē). Viņi uzskata, ka stjuarte ir viņu personīgā kalpone, un demonstrē to. Viņi aizmirst, ka lidmašīna nav pieczvaigžņu viesnīca. Šķiet, šīs kategorijas pasažieri tracina visvairāk.

Cilvēki, kam nav zināms, kā uzvesties lidmašīnā

Ir vairāki vienkārši noteikumi, kas zināmi audzinātiem cilvēkiem, kuri bieži lido un vēlas uzvesties lidmašīnā pareizi. Piemēram, lielas somas jānoliek uz bagāžas plaukta (un jāaizver durtiņas!), bet mazās jāatstāj zem sēdekļa.

Nevajag lēkt kājās un atvērt bagāžas plauktu tūlīt pēc piezemēšanās, kamēr lidmašīna vēl pārvietojas – smagā soma var nokrist uz galvas jums vai kādam citam, jūs pats spēcīga grūdiena vai bremzēšanas brīdī varat izstiepties uz grīdas.

Vēl daži noteikumi: pie ieejas pieņemts sasveicināties ar ekipāžu, ir nepieklājīgi izstiept kājas ejā, nolikt kājas uz cita krēsla un meklēt tām citu neparastu vietu. Nevajag novilkt apavus, staigāt pa salonu zeķēs. Tikpat nepieklājīgi ir aicināt stjuarti ar pirkstu knikšķiem.

Kašķīgie

Lidmašīnā vienmēr pagadās vismaz divi pasažieri, kuri ar baudu sāk konfliktus ar visiem pēc kārtas, turklāt ļoti ticams, ka viņi sēdēs līdzās, dalīs roku paliktni vai presi, teiks dzēlības un centīgi ievilks strīdā visus pēc kārtas.

Viņi nereti izgāž pār stjuartēm visu savu sašutumu par jebkādām nepatikšanām, kas viņiem gadās ceļojumā, pat tām, ar kurām stjuartei nav nekāda sakara: par to, ka atcēluši iepriekšējo reisu, ka ievilkusies garumā reģistrācija, ka ilgi veduši autobusā, ka tas vispār bijis autobuss, nevis teleskopiskais traps.

Ir nevietā strīdēties ar pavadoni par to, ka esat apsēdināts pie ejas, pēdējā rindā pie tualetes, pie avārijas izejām. Pirmkārt, ar to nodarbojas dienesti uz zemes, otrkārt, paši vien esat vainīgi: jūs varat tiešsaistē patstāvīgi izvēlēties labāku vietu (par maksu vai bez tās).

Par "servisu" sašutušie

Nevajag nosodīt servisu, ja palikusi tikai vista un visa zivs jau apēsta. Borta pavadoņi saņem ēdienu saskaņā ar pasažieru skaitu, un vietas tur nemaz nav tik daudz: lidmašīnā vienkārši neizdosies ietilpināt pilnu izvēles komplektu katram, tāpēc karstie ēdieni tiek iekrauti proporcijā 50/50. Un tagad zivs vienkārši ir beigusies, gluži kā jums mājās reizēm izbeidzas maize. Skandāls nelīdzēs.

Starp citu, par konstrukciju: domājams, gaisa kuģus projektē nevis borta pavadoņi, bet gan kvalificēti speciālisti. Neviens nav vainīgs, ka pie avārijas izejām ir krēsli bez nolaižamajām atzveltnēm, ka virs jūsu vietām nodevīgi karājas plaukti ar glābšanas iekārtām. Lidmašīna vienkārši ir tā iekārtota.

Personīgas lietas

Katrai stjuartei ir savas individuālas lietas, kas var tracināt. Daudzas kaitina, ja pasažieri samet atkritumus uz garāmbraucošajiem dzērienu un uzkodu ratiņiem (tie nav paredzēti šādiem nolūkiem). Ja cilvēkiem ir slinkums pašiem palasīt ēdienkarti un viņi taujā stjuartēm, kas tur ir. Vai tiešām jūs gribat, lai jums uzskata visu?

Nevienam ekipāžas loceklim nepatīk, ka pasažieri palaiž gar ausīm drošības tehnikas instruktāžu – tā ir necieņa. Vai staigā pa salonu, ignorējot uzrakstu "Piesprādzēties", vai ķersta aiz rokas, lai uzrunātu, vai izklaides labad spaida izsaukuma pogu.

Kaitinoši jautājumi

Ir tādi jautājumi, pie kuriem katra stjuarte ir pieradusi, taču neieredz tos ne acu galā. Droši vien cilvēkam, kurš lido vairākas reizes mēnesī vai gadā, tie ir gluži ikdienišķi, bet stjuartēm šķiet vienkārši smieklīgi. Minēsim TOP 3:

"Cik veca ir lidmašīna? Mēs noteikti tiksim līdz galam?"

"Vai mums ielies?"

"Kam pāri mēs tagad lidojam?"

Par pēdējo jautājumu: stjuartēm nav iemontēti navigatori, turklāt ekipāžas katru dienu dodas citos reisos un visbiežāk pavadoņiem nav ne jausmas, kur lidmašīna atrodas konkrētajā brīdī.

102
Pēc temata
Kā uzvesties bārā: bārmeņi pastāstīja, kas viņus tracina
Krievijas ĀM vadītājs Sergejs Lavrovs

Lavrovs uzstājās ANO Ģenerālās Asamblejas sesijā

14
(atjaunots 15:06 22.09.2020)
Pēc viņa sacītā, reaģēt uz globālajām problēma katru gadu kļūst arvien grūtāk, sevišķi pieaugošās attālināšanās apstākļos.

RĪGA, 22. septembris – Sputnik. Pasaule ir nogurusi no vienotības trūkuma, paziņoja Krievijas ĀM vadītājs Sergejs Lavrovs videouzrunā KDLO valstu vārdā ANO Ģenerālās Asamblejas sesijas augstā līmeņa nedēļā, vēsta RIA Novosti.

"Šodien, diemžēl, dažādos pasaules reģionos turpina plosīties bruņoti konflikti. Tiem pievienojas asi mūsdienu draudi: starptautiskais terorisma, narkotiku noziegumi un kibernoziegumi, klimata izmaiņas. Šogad šo sarakstu papildinājis vēl viens bargs izaicinājums – koronavīrusa pandēmija, kura izprovocējusi nopietnas krīzes parādības sociālekonomiskajā un citās jomās," sacīja diplomāts.

Pēc viņa sacītā, reaģēt uz globālajām problēma katru gadu kļūst arvien grūtāk, sevišķi pieaugošās attālināšanās apstākļos. Šāda situācija lielā mērā ir saistīta ar atsevišķu valstu nevēlēšanos rēķināties ar citu valstu likumīgajām interesēm, uzsvēra Lavrovs.

Viņš norādīja, ka lietā tiek likta koncepciju un standartu uzspiešana līdzīgi "pasaules kārtībai, kura balstās uz noteikumiem". To papildina mēģinājumi iejaukties valstu iekšlietās, pielietojot vienpusējas sankcijas, pārkāpjot ANO Drošības Padomes prerogatīvas, ar neiecietības un naida izrādīšanu.

"Taču vēstures dabisko gaitu nevar salauzt. Šodien starptautiskajā arēnā nostiprinās jauni ekonomiskās izaugsmes centri, pastiprinās nepieciešamība bruņotu konfliktu noregulēšanā tikai un vienīgi ar miera līdzekļiem, pieaug savstarpējā atkarība. Pasaule ir nogurusi no atsvešināšanās līnijām, valstu iedalīšanas "savējās" un "svešajās", pasaule pieprasa palielināt vispusīgu savstarpēju palīdzību un sadarbību. Citiem vārdiem sakot, mērķi, kas tika noformulēti pirms 75 gadiem ANO izveidošanas laikā, kļūst arvien aktuālāki," uzskata ministrs.

Tāpat Lavrovs nosauca par absurdiem mēģinājumus pārskatīt vēsturi, samazināt tautu lomu, kuras veica izšķirošu pienesumu uzvarā pār fašismu. Viņš aicināja atcerēties pagātnes mācību, godāt karavīru-atbrīvotāju varoņdarbu, nodrošināt viņiem par godu uzcelto pieminekļu saglabāšanu.

Pēc Krievijas ĀM vadītāja sacītā, mūsdienu apstākļos ANO ir jāpaliek efektīvai struktūrai, kura veic sakārtotu darbu stingrā atbilstībā ar savu kārtības rulli. Nedrīkst pieļaut ANO sistēmas pamata iestāžu mandātu izskalošanu un to pilnvaru dublēšanu.

Par vienu no galvenajiem pasaules sabiedrības uzdevumiem, kā atzīmēja Lavrovs, ir jāpaliek konfliktu noregulēšanai tikai un vienīgi ar miera, diplomātiskajiem līdzekļiem pārrunu ietvaros, balstoties uz starptautisko tiesību normām. Savukārt neapšaubāma prioritāte ir sadarbības paplašināšana terorisma un tā apvienošanās ar organizēto noziedzību apkarošanā.

Tāpat ministrs aicināja nolikt barjeru centieniem vājināt ieroču, atbruņošanās un neizplatīšanas kontroles sistēmu globālās stabilitātes uzturēšanas nolūkos.

14
Tagi:
Lavrovs, ANO
Pēc temata
Pompeo piedraudējis Krievijai sakarā ar iedomāto sazvērestību ar talibiem
Lavrovs: KF ĀM uzstāj uz nepilsoņu problēmas atrisināšanas Baltijas valstīs
Krievija neplāno izdabāt ASV: KF ārlietu ministrs vēsta par situāciju ar līgumu START
"Absolūti nepieņemami": Lavrovs bargi aizrādīja Berlīnei saistībā ar Navaļnija lietu
Svetlana Tihanovska

ES nevienojās par sankcijām pret Baltkrieviju

16
(atjaunots 14:53 22.09.2020)
Kipra atkal neļāva ES ārlietu ministriem vienoties par sankciju ieviešanu pret Baltkrievijas ierēdņiem.

RĪGA, 22. septembris – Sputnik. ES valstu ārlietu ministri pagaidām nav vienojušies par sankcijām pret Baltkrieviju, raksta Sputnik Baltkrievija.

ES ārlietu ministru un Eiropas Parlamenta locekļu tikšanās laikā pirmdien Briselē tika apspriestas papildu personālās sankcijas pret Baltkrievijas ierēdņiem par pārkāpumiem, kuri, kā uzskata ES, tika pieļauti 9. augusta prezidenta vēlēšanu gaitā, kā arī par spēka pielietošanu pret protesta akcijas dalībniekiem Baltkrievijā.

Eiropas Komisijas viceprezidents, ES augstākais pārstāvis ārlietās un drošības politikas jautājumos Žozeps Borels pirms tikšanās sākuma paziņoja, ka saruna skars arī atbalstu pilsoņu sabiedrībai republikā un attiecību pārskatīšanu ar spēkā esošo varu.

Taču tikšanās beigās saraksts netika apstiprināts, savukārt jautājums nodots ES līderiem. Lēmuma pieņemšana tika atlikta vismaz līdz tuvākajai ES Padomes sēdei. Saskaņā ar aģentūras Reuters datiem, lēmumu joprojām bloķē Kipra, kura tādējādi cenšas panākt ES sankcijas pret Turcijas kompānijām, kuras veic gāzes izstrādi Vidusjūras austrumos.

​Latvijas ĀM vadītājs Edgars Rinkēvičs nosauca šo aizkavējumu par "apbēdinošu" un paziņoja, ka viena no ES valstīm "paņēmusi ķīlniekus", un ka tas viss sūta nepareizu signālu Baltkrievijai un visai pasaulei.

Tāpat viņš aicināja ES sniegt atbalstu Baltkrievijas pilsoņu sabiedrībai, nosūtot finanšu līdzekļus cietušo ārstēšanai un reabilitācijai.

Lietuvas ĀM vadītājs Lins Linkēvičs arī nosodīja kolēģus par nespēju vienoties par sankcijām un paziņoja, ka tas iedragā ES demokrātiskās vērtības. Pēc viņa sacītā, dažiem viņa kolēģiem "nevajadzētu sasaistīt lietas, kurām nav jābūt saistītām" (acīmredzot, runa ir par Kipras centieniem sasaistīt sankcijas pret Baltkrieviju un Turciju).

Tihanovska: atgriezīšos Baltkrievijā, ja sāksies pārrunas

Baltkrievu opozīcijas līdere Svetlana Tihanovska, kura atlidoja uz Briseli no Lietuvas, nepiedalījās ES diplomātijas vadītāju tikšanās reizē, taču pabrokastoja ar viņiem pirms tās sākuma. Tāpat viņa aprunājās ar saviem piekritējiem, kuri sapulcējās Luksemburgas laukumā blakus Eiropas Parlamenta ēkai.

​Tihanovska aicināja ES līderus nefinansēt Baltkrievijas varasiestādes un neatzīt Aleksandru Lukašenko par leģitīmu prezidentu, kā to jau izdarījis Eiropas Parlaments.

"Neatbalsties režīmu ar finansēm, neatzīstiet Lukašenko par leģitīmu līderi un izskatiet Koordinācijas padomi kā leģitīmu Baltkrievijas tautas iestādi dialoga veikšanai ar varu," uzsvēra viņa.

Tāpat viņa paziņoja, ka gaida iespēju nokļūt dzimtenē, taču ir gatava atgriezties tikai ar nosacījumu, ka varasiestādes un opozīcija uzsāks pārrunas.

"Es nespēju sagaidīt to brīdi, kad es varēšu iebraukt Baltkrievijā ar cerību, ka mums tūlīt, tūlīt viss izdosies. Es obligāti atbraukšu, kad sāksies pārrunas, kad izlaidīs visus politieslodzītos un es varēšu justies drošībā kopā ar saviem bērniem," pateica viņa.

Koordinācijas padomes loceklis Pāvels Latuško paziņoja, ka Baltkrievijas opozīcija atbalsta Polijas ierosinātā "Māršala plāna" izstrādi republikas ekonomikas atjaunošanai, un pavēstīja, ka pašlaik Koordinācijas padome izstrādā antikrīzes programmu.

"Padome prezentēs antikrīzes programmu mūsu valstij, kura tiks īstenota vienlaikus ar valsts pārvaldes un vietējo pašvaldību reformu," sacīja Latuško, piebilstos, ka Baltkrievija, viņaprāt, "atrodas uz ekonomiska bezdibeņa malas".

Borels: vienbalsīgumu panākt neizdevās

Pēcāk Borels apstiprināja, ka vienbalsīgumu  Baltkrievijas sankciju saraksta jautājumā panākt neizdevās.

​Pēc Borela sacītā, nav vienbalsīguma arī personālajās sankcijās pret Aleksandru Lukašenko. Sarakstu atkal izskatīs Eiropas Savienības valstu vadītāji gaidāmajā samitā.

Tāpat viņš atzīmēja, ka ES ārlietu ministri atbalstīja aicinājumu par jaunām vēlēšanām Baltkrievijā EDSO uzraudzībā, taču vēlēšanu leģitimitātes neatzīšana, pēc viņa sekām, vedīs pie sekām Balktrievijai "Austrumu partnerības" programmā.

Tāpat Borels precizēja, ka ES negrasās atsaukt no Baltkrievijas savu vēstnieku Dirku Šibelu.

16
Tagi:
sankcijas, Svetlana Tihanovska, Baltkrievija, ES
Temats:
Baltkrievijas būt vai nebūt
Pēc temata
Tihanovska aicinājusi ES līderus neatzīt vēlēšanu rezultātus Baltkrievijā
Tihanovska plāno uzstāties ANO Drošības padomē un EPPA
Lietuvā Tihanovsku atzinuši par Baltkrievijas prezidenti
Baltkrievijas opozīcijas koordinācijas padome ir gatava komunikācijai ar Krieviju
Lidosta Rīga

Citādi slimnīcām draud krīze: Latvija vērtēs Covid-19 draudus pēc saviem ieskatiem

0
(atjaunots 18:27 22.09.2020)
Sākumā Eiropas Komisija, pēc tam Eiropas Parlaments aicināja ES valstis paaugstināt pieļaujamo saslimstības rādītāju, lai noteiktu epidemioloģiskā nozīmē "bīstamas" valstis; kāpēc Latvija neatbalsta nedz šo, nedz citus ierosinājumus ceļojumu atvieglošanai ES robežās.

RĪGA, 22. septembris – Sputnik. Latvija neatbalsta Eiropas Savienības vadošo iestāžu piedāvājumu paaugstināt saslimstības ar jauno koronavīrusu kritēriju robežas, nepārsniedzot kuras pēc iebraukšanas no citas valsts nav jāievēro pašizolācija. Pēc veselības aprūpes nozares pārstāvju domām, šāds solis radītu lielus draudus Latvijai, vēsta TV3

Iepriekš vairāk nekā 5000 tūrisma, pasažieru pārvadājumu un citu nozaru uzņēmumi, kuri ir cietušu zaudējumus koronavīrusa pandēmijas dēļ, vērsās pie Eiropas Komisijas vadītājas Urzulas fon der Leienas ar aicinājumu atcelt pašizolācijas prasību pēc ierašanās no citām valstīm, aizstājot to ar vienotu Covid-19 testēšanas protokolu. Septembra sākumā Eiropas Komisija, un pagājušajā nedēļā arī Eiropas Parlaments aicināja ES dalībvalstis pacelt kumulatīvo saslimstības ar jauno koronavīrusu rādītāju no 16 uz 50 gadījumiem uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju.

Latvija uz šo aicinājumu negrasās atbildēt. Valsts Veselības ministrijas pozīcija paliek nemainīga: ja paaugstina slieksni tik strauji, ievesto gadījumu skaits pieaugs. Slimību profilakses un kontroles centram nāksies vairāk strādāt, lai atklātu visas kontaktpersonas, savukārt stacionēto cilvēku skaita kāpums radīs papildu slodzi veselības aprūpei. Bagātajās valstīs medicīna spēj tikt galā ar šādu izaicinājumu, taču Latvijas slimnīcās var sākties krīze.

Latvijas Veselības ministrijas pozīciju atbalsta arī Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs Ģirts Briģis.

"Mums paaugstinājums uz 25 vai pat augstāku skaitli – tas ir milzīgs lēciens uz augšu, un Latvijas situācijā tā nu nebūtu adekvāta rīcība. Galvenais infekcijas avots ir ieceļotāji. Ja mēs šo skaitli paaugstinām, tas nozīmē, ka mums vairs nav šādas uzmanības pret valstīm, kas šobrīd skaitās ļoti bīstamas," paskaidroja Briģis.

Cits Eiropas Parlamenta ierosinājums – skatīt saslimstību nevis valstīs kopumā, bet gan atsevišķos reģionos – arī netika atbalstīts Latvijas Veselības ministrijā. Ja to apstiprinātu, parādītos iespēja ceļot uz dažām Vācijas federālajām zemēm un, piemēram, uz Spānijas un Grieķijas salām, kur saslimstība ir zemāka. Taču Latvijas Veselības ministrijā norāda, ka šeit parādās datu kvalitātes un objektīvu vērtējumu jautājums, jo atdalīt cilvēku plūsmu no viena reģiona uz citu nebūs viegli.

0
Tagi:
koronavīruss
Pēc temata
"Mūs sargā ugunskrusts": Twitter pajokoja par to, kāpēc latvieši neslimo ar Covid-19
Covid-19 sasniedzis arī Rīgas "Dinamo"
Latvijā atvērts vēl viens Covid-19 bezmaksas testēšanas punkts
Perevoščikovs: situācija ar Covid-19 Eiropā kļūst arvien sliktāka