RĪGA, 1. septembris – Sputnik. Britu dietologi paziņoja par veģetārisma un vegānisma augošās popularitātes draudiem nākotnes paaudžu intelektuālajām spējām, vēsta RIA Novosti. Pētījumu publicēja zinātniskajā žurnālā BMJ Nutrition, Prevention & Health.
Pētījuma autori paziņoja, ka atteikšanās no dzīvnieku izcelsmes produktiem izraisa savienojuma trūkumu, kuram ir noteicošā loma smadzeņu attīstībā. Lielos daudzumos šis elements ir gaļā, olās, pienā un citos dzīvnieku izcelsmes produktos. Daudz zemāks ir tā saturs augu izcelsmes pārtikā, tādā kā pupiņas un rieksti.
Pēc zinātnieku sacītā, holīns ir īpaši svarīgs grūtniecēm, jo tā trūkums paaugstina nervu trubas defektu attīstības risku gaidāmajam mazulim. Turklāt tas nonāk organismā barošanas ar krūti laikā un nodrošina pareizu smadzeņu attīstību. Tāpat tiek apgalvots, ka lielākam efektam ir nepieciešama regulāra holīna lietošana.
"Augu diētas ir lieliskas, tās nes labumu apkārtējai videi. Taču maz kurš ir aizdomājies par holīna patēriņa samazināšanās bīstamību nākotnes bērniem," paziņoja pētījuma autore Emma Dārbišīra Daily Mail intervijā.
Holīnu ražo aknas, taču cilvēka organismam ar to nepietiek, tādēļ tas ir jāiegūst no ēdiena, apgalvo dietoloģe
RĪGA, 21. janvāris - Sputnik. ASV ievēlētā prezidenta Džo Baidena administrācija uzreiz pēc inaugurācijas ķersies klāt Stratēģiskā bruņojuma ierobežošanas līgumam-3 (NEW START), paziņojis valsts sekretāra amatam izvirzītais Entonijs Blinkens.
Pēc viņa vārdiem, Baltā nama jaunā komanda strādās pie šī līguma pagarināšanas. Valsts sekretāra kandidāts apliecināja, ka administrācija nepiekritīs nekādiem ierobežojumiem attiecībā uz pretraķešu aizsardzības sistēmu.
Radio Sputnik ēterā šos nodomus komentēja militārais politologs, Pļehanova vārdā nosauktās Ekonomikas universitātes Politoloģijas un socioloģijas katedras vadītājs Andrejs Koškins.
"Var tikai apsveikt Baidena administrāciju par to, ka viņi plāno pagarināt NEW START līgumu. Zināmā mērā tas maina mijiedarbības vektoru starp ASV un Krievijas Federāciju. Šī vēlme – saglabāt kodolieroču sacensības apturēšanas mehānismu – droši vien kļūs par Amerikas Savienoto Valstu administrācijas citas politikas sākumu stratēģiskā bruņojuma apturēšanas līdzekļos. Un, visticamāk, veicinās citu līgumu veidošanu, kas varētu pilnībā kontrolēt valstu, tai skaitā ASV, kodollīdzekļus," teica Andrejs Koškins.
Līgums NEW START stājās spēkā 2011. gada 5. februārī. Saskaņā ar to abu pušu pienākums ir samazināt kodolarsenālu tā, lai pēc 7 gadiem un turpmāk bruņojums kopumā nepārsniegtu 700 starpkontinentālās ballistiskās raķetes, ballistiskās raķetes uz zemūdenēm un smagajiem bumbvedējiem, kā arī 1550 lādiņus un 800 izvērstas un neizvērstas starta iekārtas. Vienošanās paredz Krievijas un ASV informācijas apmaiņu par lādiņu un kodolieroču nesēju skaitu divreiz gadā.
Patlaban NEW START ir vienīgais spēkā esošais līgums starp Krieviju un ASV par bruņojumu ierobežošanu, tā termiņš izbeidzas 2021. gada 5. februārī.
RĪGA, 21. janvāris – Sputnik. Nav pamata cerēt, ka nākotnē koronavīruss pazudīs, drīzāk tas kļūs par endēmisku vīrusu ar nelielu apdraudējuma līmeni, paziņoja Pasaules veselības organizācija. Ir jānovēro patogēna evolūcija un vakcinācijas gaita vairāku sezonu ritumā, lai sniegtu precīzāku prognozi, piezīmēja PVO.
Koronavīruss ir viens no akūtu respiratoru slimību ierosinātājiem, un Covid-19 kļūs par vienu no akūtajām RVI, radio Sputnik ēterā konstatēja medicīnas zinātņu doktors, speciālists īpaši bīstamu infekciju jautājumos Vladislavs Žemčugovs.
Vēl nāksies noskaidrot, kā slimība būs saistīta ar sezonalitāti, atzīmēja eksperts.
"Vispirms ir jāsagaida, ar ko beiksies pandēmija. Pēc manām domām, Covid-19 pārvērtīsies par dabisku perēkļu slimību. Kad cilvēku vidu būs sasniegts apmēram 70% imunitātes slānis, tas aizies dabā un atradīs tur sev jaunu saimnieku. Šī saimnieka imūnsistēma nenogalinās vīrusu, bet vīruss – saimnieku. Tur viņš gaidīs cilvēces imūnā slāņa samazināšanos, lai atkal izietu "cilvēkos" – cilvēku populācijā. Tā iekārtota vīrusa evolūcija," paskaidroja Žemčugovs.
Koronavīrusa pandēmija, kas izplatījās 2020.gadā, aptvērusi gandrīz visu pasauli. Kopā pasaulē, saskaņā ar Džonsa Hopkinsa universitātes datiem, fiksēti vairāk nekā 96 miljoni Covid-19 gadījumu, kuru vidū vairāk nekā divi miljoni beigušies letāli. Lielākais koronavīrusa infekcijas un mirušo skaits reģstrēts ASV, Brazīlijā un Indijā.