Pērtiķis

Himēru karš. Kāpēc zinātnieki cenšas radīt "puscilvēku-puspērtiķi"

43
(atjaunots 15:55 31.08.2019)
Himēras nav hibrīdi, kas dzimst dažādu sugu pārstāvju sakrustošanas rezultātā. Tās rodas mākslīgi, kad pētnieki stingri noteiktā embrija attīstības brīdī pētnieki tam ievada neradnieciska dzīvnieka cilmes šūnas.

Divas starptautiskas pētnieku grupas, netaupot resursus, sacenšas – kurš pirmais radīs dzīvotspējīgu radību no dažādu dzīvnieku šūnām. Pēdējo triju gadu laikā zinātnieki radījuši žurkas ar peļu šūnām, kā arī ieguvuši dzīvu cūkas embriju ar cilvēka šūnām. Tagad sagaidāma pērtiķa un cilvēka himēra, portālā RIA Novosti stāsta Alfija Jeņikejeva.

Ģenētiskās sacensības

2017. gada janvārī divi autoritatīvākie zinātniskie žurnāli – Nature un Cell ar dienas starpību publicēja rakstus, par kuriem tolaik pastāstīja gandrīz visi pasaules mediji.

Pirmo rakstu laida klajā biologi no Tokijas un Stenfordas universitātēm (Japāna un ASV), otro — zinātnieki no Solkas Bioloģisko pētījumu institūta (ASV) un Mursijas Katoļu universitātes (Spānija). Abās publikācijās bija runa par himēru embrijiem – būtnēm, kuru šūnās ir vairāku organismu DNS. Visbiežāk tie ir divi organismi, taču gadās arī trīs un pat četri.

Himēras nav hibrīdi, kas dzimst dažādu sugu pārstāvju sakrustošanas rezultātā. Tās rodas mākslīgi, kad pētnieki stingri noteiktā embrija attīstības brīdī pētnieki tam ievada neradnieciska dzīvnieka cilmes šūnas. Šim nolūkam ar ģenētiskā redaktora CRISPR/Cas9 palīdzību izlases kārtā tiek iznīcināta daļa embrija šūnu, no kurām jāveidojas kādam konkrētam orgānam. Pēc tam embrija barotnē iestāda citas sugas pārstāvja cilmes šūnas. Tās pārvēršas par orgānu, kura iedīglis tika iznīcināts.

Japāņiem tādējādi izdevies izaudzēt žurkas ar peles aizkuņģa dziedzeri, bet amerikāņi un spāņi pēc treniņiem ar grauzējiem radījuši dzīvotspējīgus cūku embrijus ar cilvēka muskuļiem. "Puscūkas-puscilvēki" tika iznīcināti 28.attīstības dienā ētisku apsvērumu dēļ, bet žurkām zinātnieki ļāvuši sasniegt dzimumbriedumu. Pēc tam grauzējus likvidēja, bet to aizkuņģa dziedzeri tika transplantēti pelēm, kas slimoja ar diabētu. Orgāni adaptējās, un peles atveseļojās.

"Visos šajos eksperimentos pārsvarā runa ir par iespējām izaudzēt cilvēka orgānus dzīvniekos. Pagaidām šī reģeneratīvās medicīnas joma – atsevišķu cilvēka orgānu izaudzēšana ārpus organisma – buksē. Kolēģi vēlas eksperimentāli pārliecināties, vai nozarei ir nākotne. Eksperimenti ar dzīvniekiem un cilvēka embrionālajām šūnām ir starpposms, lai principiāli apstiprinātu vai noliegtu iespēju radīt funkcionālu orgānu svešā vidē," paskaidroja Fizikas un ķīmijas pētnieciskā institūta RIKEN (Japāna) vadošais līdzstrādnieks un Kazaņas Federālās universitātes Ekstremālās bioloģijas laboratorijas vadītājs Oļegs Gusevs.

Daļēji cilvēks

Šovasar amerikāņu-japāņu un amerikāņu-spāņu komandu konfrontācija pacēlās jaunā līmenī. Jūnijā biologi Tokijas universitātes Medicīnas zinātņu institūta profesora Hiromicu Nakauči vadība publicēja zinātniskā raksta sākotnējo versiju, kurā aprakstīja eksperimentus ar primāta šūnām.

Zinātnieki sekmīgi ievadīja piecas dienas vecam Rēzus pērtiķa embrijam šimpanzes cilmes šūnas, taču cilvēka un pērtiķa šūnas savienot uzdrošinājās tikai Petri traukā. Starp citu, no šī sajaukuma izveidojās funkcionāli sirds audi, taču pētnieki nolēma neturpināt eksperimentu ar cilvēka šūnām šimpanzes embrijā – ētisku apsvērumu dēļ.

Mēnesi vēlāk profesors Nakauči saņēma Japānas valdības atļauju cilvēka šūnas saturoša dzīvnieku embrija transplantācijai surogātmātes – grauzēja dzemdē.

Biologi plāno ievietot cilvēka šūnas peles embrijā, pēc tam transplantēt to pieaugušai mātītei un ļaut attīstīties 14,5 diennaktis pēc apaugļošanas. Tāpat pētnieki vēlas veikt tamlīdzīgus izmēģinājumus ar žurkām (embriji pavadīs dzemdē 15,5 diennaktis) un cūkām. Zinātnieki sola: ja embrija smadzenēs cilvēka šūnu apjoms pārsniegs 30%, eksperiments tiks pārtraukts. Tātad no puscilvēku-puspeļu vai puscūku parādīšanās nav jābīstas.

Apiet aizliegumus

Solkas Bioloģisko pētījumu institūta un Mursijas Katoļu universitātes speciālisti tamlīdzīgas saistības neuzņemas, lai arī, saskaņā ar avīzes El País sniegto informāciju, jau ir izaudzējuši pirmo pērtiķa himēru ar cilvēka šūnām. Šim nolūkam biologiem nācās iesaistīt darbā kolēģus no Ķīnas – valsts, kuras normatīvie akti ir "visiecietīgākie" pret eksperimentiem ar cilvēka šūnām un embrijiem. Avīzes dati liecina, ka cilvēka un pērtiķa himēra radīta kādā zinātniskā laboratorijā ĶTR.

Eksperimentā iesaistītā pētniece Estrela Nunjesa pastāstīja žurnālistiem, ka pērtiķa embriji ar cilvēka šūnām attīstījušies normāli, taču tika likvidēti ētisku apsvērumu dēļ. Tiesa, viņa nenorādīja, kad tieši tas noticis.

"Gala mērķis ir radīt transplantācijai piemērotu cilvēka orgānu, taču zinātniekus ļoti interesē arī pats ceļš pretī mērķim," Nunjesas teikto citēja El País.

Oļegs Gusevs atklāja, ka tamlīdzīgā zinātniskajā darbā nav nekādu īpašu ētisko grūtību.

Vabole-kiborgs
© Foto : TAT THANG VO DOAN AND HIROTAKA SATO/NTU SINGAPORE

"Jau sen pastāv veseli eksperimentālie modeļi onkoloģijā – cilvēka audzējs tiek izaudzēts peļu organismā, lai pētītu mikroielenkuma efektu. Šādus modeļus dēvē par ksenograftiem. Manuprāt, tās ir ļoti tuvas lietas. Ar "dzīvnieku–surogātmāti" japāņi mēģinās izaudzēt no cilvēku embrijiem kaut ko tuvu orgānu ziņā. Tas ir, viņi ņems šūnas, kuru programma jau ir noteikta (iekšējā orgāna formēšana – red.) un paskatīsies, kas ar tām notiks dzīvnieka organismā. Protams, neviens neplāno radīt nekādus "peles un cilvēka" vai pērtiķa un cilvēka hibrīdus.  Drīzāk runa ir par orgānu izaudzēšanu un par šīs idejas perspektīvu izmēģinājumiem. Kas attiecas uz Krievijas panākumiem šajā jomā, jāsaka, ka virkne kolēģu strādā ar ksenograftierm (arī laboratorijas Kazaņas Federālajā universitātē), taču onkoloģisko pētījumu jomā. Šķiet, vispārējās attīstības bioloģijas aspektā tamlīdzīgu projektu nav," paskaidroja zinātnieks.

43
ASV Finanšu ministrijas ēka

Jaunajā sastāvā: ASV Finanšu ministrija ir gatava sagraut dolāru

35
(atjaunots 09:59 26.01.2021)
Ekonomistu prognozes nepriecē. Pēc bankas Citigroup vērtējumiem, demokrātu nākšana pie varas "nopietni palielinās" varbūtību kā 2021. gadā dolārs vājināsies par 20 procentiem.

RĪGA, 26. janvāris - Sputnik, Natālija Dembinska. Amerikāņu valūta ir nokritusi līdz divu gadu minimumam, spiediens pret to vēŗšas no vairākām pusēm. Finansisti uzskata, ka galu galā dolārs zaudēs pusi savas vērtības. Daudzējādā ziņā tas ir amerikāņu Finanšu ministrijas nopelns, kuru drīz vien vadīs bijusī Federālās rezervju sistēmas vadītāja Džaneta Jelena. Cik dziļš var būt kritums, lasiet RIA Novosti materiālā.

Zems ienesīgums

Decembra beigās dolāra indekss samazinājās par piecarpus procentiem. Investoriem dara raizes milzīgi ieguldījumi ASV ekonomikā tikko izdrukāto un ne ar ko nenodrošināto dolāru veidā.

Kopš jūnija naudas masas izaugsmes tempi ne reizi nav samazinājušies zem 22 procentiem gadā. tas ir visaugstākais rādītājs vēsturē.

Drukāšanas mašīna stimulēs inflāciju, bet FRS jau ir mainījusi mērķa vērtību: "vidēji divi procenti" (iepriekšējo "divu procentu" vietā). Tas ir izdarīts, lai nepaceltu bāzes likmi, ja inflācija pārsniegs prognozes. Tas nozīmē, ka regulators ir nodomājis saglabāt procentus tuvu nullei. Tas atbalstīs ekonomiku, bet negatīvi ietekmēs dolāru.

Zaudējot ienesīgumu no ieguldījumiem dolāru aktīvos, investori meklē citus, lai arī riskantākus variantus, uzrādīja Reuters valūtas stratēģu aptauja.

"Dolārs joprojām ir ievērojami pārvērtēts praktiski pēc visiem rādītājiem, un FRS naudas un kredītu politika to novērsīs," norāda Kits Džukss, Societe Generale valūtas stratēģijas vadītājs.

Jau novembrī eksperti brīdināja: ar jauno prezidentu Džo Baidenu amerikāņu valūtu gaida neizbēgams kritums. Demokrātu plānos ir papildu fiskālie stimuli un jaunā palīdzības pakete gandrīz trīs triljonu dolāru apjomā. Ilgtermiņā tas samazinās dolāru, jo pārvērtīsies par budžeta deficīta palielināšanos un to segšanai nepieciešamo ārējo aizņēmumu pieaugumu.

Arī vakcīnas izplatīšana negatīvi ietekmēs amerikāņu valūtu, jo, respektīvi, tā veicinās ekonomisko aktivitāti, tādējādi sagraujot argumentus par labu "drošākajam investoru patvērumam". Gada nogalē ziņu par vakcinācijām fonā dolārs uzrādīja lielāko gada lejupslīdi kopš 2017. gada.

Par piecdesmit procentiem

Ekonomistu prognozes nepriecē. Pēc bankas Citigroup vērtējumiem, demokrātu nākšana pie varas "nopietni palielinās" varbūtību kā 2021. gadā dolārs vājināsies par 20 procentiem. Līdzīgu scenāriju pareģo bijušais Morgan Stanley Asia padomes priekšsēdētājs Stīvens Ročs, norādot uz pieaugošo ASV budžeta deficītu un FRS politiku turēt tuvu nullei bāzes procentu likmes.

Jaungada vilciens Maskavas metropolitēnā, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Майшев

Vēl drūmāku nākotni prognozē pazīstamais finansists Džims Rikards. Viņš norāda, ka ASV galu galā būs jāķeras klāt parāda problēmai, un tās lēmums prasīs dolāra devalvāciju par 50 procentiem.

Tajā pašā laikā, prognozē ekonomists, zelts sadārdzināsies līdz 15 tūkstošiem dolāru par unci, sudrabs - līdz 100 dolāriem. Viņš skaidro, ka ASV ir pakļautas vairāku valstu spiedienam, kas metušas izaicinājumu amerikāņu virskundzībai starptautiskajā finanšu sistēmā. Pirmkārt, runa ir par Krieviju un Ķīnu. Maskava un Pekina iepērk daudz zelta, izspiežot dolāru no rezervēm.

"Pēdējo gadu laikā Krievija ir ievērojami palielinājusi zelta valūtas rezerves. Turklāt Maskavai ir ļoti neliels ārējais parāds. Krievu likme uz dārgmetāliem jau sen nav noslēpums, rublis ir ar zeltu nodrošinātāka valūta pasaulē," skaidro analītiķis.

Savām rokām

Baidena komanda ķeras pie darba. Tiek nomainīti visu ministriju vadītāji. Tā, Finanšu ministrijas krēslu uzticēs Federālās rezerves sistēmas bijušajai vadītājai Džanetai Jelenai, kura, Bloomberg atgādina, vairākkārt "reklamēja vājā dolāra priekšrocības amerikāņu eksportā".

Tas dara raizes ekonomistiem. "Būtu neprātīgi izlikties par aktīvu devalvacionistu, kuram nerūp dolāra liktenis," saka Lerijs Samerss, finanšu ministrs Klintona laikā un Nacionālās ekonomiskās padomes vadītājs Baraka Obamas prezidentūras laikā. Pēc Samersa vārdiem, "dolāra dominējošā loma pasaules finanšu sistēmā uzliek Valsts kasei atbildību par pienākumu rūpīgu izpildi".

Ieteikumu Jelenai deva arī Henks Polsons, bijušais ASV finanšu ministrs un bijušais Goldman Sachs ģenerāldirektors. "Procentu likmes sasniegušas vēsturisko minimumu, bet federālais parāds ir lielāks nekā jebkad pēc Otrā pasaules kara," uzsver ekonomists. Citādi dolārs agri vai vēlu pazaudēs savu vērtību. Vašingtona nespēs apkalpot savas saistības.

"Savienotās Valstis netiecas pēc vājākas valūtas, lai iegūtu konkurences priekšrocības, un mums ir jāpretojas citu valstu centieniem to izdarīt," apliecināja Finanšu ministrijas vadītājas amata kandidāte, uzstājoties Senāta Finanšu komitejā.

Tomēr nākamā finanšu ministre jau ir nākusi klajā ar skaļu paziņojumu, kas nesola neko labu amerikāņu valūtai: aicinājusi vērienīgai likviditātes ieplūdei ekonomikā. Investoriem tas ir signāls dolāra lejupslīdes tendencei ilgtermiņā, uzskata Bloomberg.

Jebkurā gadījumā ASV būs "jānomet" dolārs: tas ir svarīgi tirdzniecības deficīta samazināšanai. Un tas, iespējams, Baidenam ir vienīgais veids, kā atjaunot ekonomiku.

35
Tagi:
dolārs, Finanses, ASV
Pēc temata
Trumpis piedurknē: Ķīna gatava izpārdot ASV valsts parādu
Smags gadījums: ASV vēlas aizliegt pirkt Krievijas naftu
Gāzes krīze: ASV sagaida straujš SDG ražošanas kritums
Lielā izpārdošana: Krievija novērsusies no ASV valsts parāda
ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs

ANO ģenerālsekretārs paziņoja par smagāko ekonomisko krīzi pēdējā simtgadē

24
(atjaunots 08:20 26.01.2021)
Pandēmija ir atklājusi tādas pasaules problēmas kā nevienlīdzība starp cilvēkiem un valstīm, "klimata un bioloģiskās daudzveidības krīžu" nestabilitāte.

RĪGA, 26. janvāris - Sputnik. ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs paziņoja, ka koronavīrusa pandēmijas rezultātā pasaulē iestājusies smagākā ekonomiskā krīze pēdējā simtgadē, vēsta RIA Novosti. Viņa uzstāšanās pasākumā "Davosas darba kārtība" publicēta organizācijas oficiālajā mājaslapā.

ANO vadītājs atzīmēja, ka mūsdienu pasauli var aprakstīt ar vienu vārdu – "trauslums".

Vairāk nekā divi miljoni cilvēku miruši (pandēmijas dēļ. – red. piez.), un mēs atrodamies smagākajā ekonomiskajā krīzē pēdējo simt gadu laikā.

Diplomāts uzskata, ka pandēmija ir atklājusi tādas pasaules problēmas kā nevienlīdzība starp cilvēkiem un valstīm, "klimata un bioloģiskās daudzveidības krīžu" nestabilitāte. Pēc viņa vārdiem, "karš ar dabu" noved pie tā, ka "tā dod atbildes triecienu". Gutērrešs aicina pasauli dialogam un sadarbībai.

"Valdībām, starptautiskajām organizācijām, privātajam sektoram un pilsoniskajai sabiedrībai, pilsētām ir jāstrādā kopā."

ANO ģenerālsekretārs uzsvēra, ka 2021. gadā pasaulei ir unikāla iespēja atjaunošanos no pandēmijas izmantot "pārejai no trausluma uz noturību".

24
Tagi:
Antoniu Gutērrešs, ekonomiskā krīze, ANO
Pēc temata
Kas gaida Latviju nākamajā gadā: Dānijas bankas "šokējošas prognozes"
ANO ģenerālsekretārs prognozē spēcīgāko lejupslīdi ekonomikā 80 gadu laikā
ANO prognozē katastrofālu 2021. gadu
Covid-19, ASV un krīzes: ko mums gatavo nākamais gads?
IKEA

IKEA beidzot sāks pārdot rezerves daļas savai produkcijai

0
(atjaunots 16:36 26.01.2021)
Uzņēmums izstrādās tiešsaistes pasūtījumu sistēmu, plānots, ka iegadāties rezerves daļas IKEA vietnē varēs jau šogad.

RĪGA, 26. janvāris – Sputnik. Zviedrijas kompānija IKEA plāno pārdot rezerves daļas savām mēbelēm visā pasaulē, lai pagarinātu to kalpošanas laiku, informē ražotāja pārstāve Lena Pripp-Kovača.

"Galvenais aspekts produkcijas kalpošanas laika pagarināšanā ir rezerves detaļu esamība, tāpēc būs iespējams atjaunināt lietas, piemēram, iegādāties jaunu pārvalku vai kājiņas dīvānam," pastāstīja viņa laikrakstam Financial Times.

Uzņēmums izstrādās tiešsaistes pasūtījumu sistēmu, plānots, ka iegadāties rezerves daļas IKEA vietnē varēs jau šogad.

IKEA ir pasaulē lielākais mājsaimniecības preču tirdzniecības tīkls, kas dibināts 1943. gadā. Tas darbojas vairāk nekā 30 valstīs.

Latvijā Zviedrijas mēbeļu tirdzniecības milzis atvēra savu veikalu 2018. gada augustā, bet 2020. gada martā Latvijas un Lietuvas iedzīvotājiem kļuva pieejams interneta veikals.

0
Tagi:
IKEA
Pēc temata
Ko var nopirkt veikalos? Biznesu šokējuši jaunie ierobežojumi
Lieli saimniecības preču un mēbeļu veikali Latvijā pārtrauc darbu brīvdienās