BelAES

Baltkrievijas ĀM atbildēja uz Lietuvas paziņojumu par BelAES ar Tolstoja citātu

116
(atjaunots 13:17 27.08.2019)
Ārpolitikas iestādē uzskata, ka Viļņa pati nepilda Eiropas regulatoru rekomendācijas, taču atļaujas izvirzīt pretenzijas Minskai.

RĪGA, 27. augusts – Sputnik. Baltkrievijas Ārlietu ministrija atbildēja uz kārtējo Lietuvas ĀM paziņojumu attiecībā uz Baltkrievijas AES ar krievu rakstnieka Ļeva Tolstoja citātu, vēsta Sputnik Lietuva.

Attiecīgo paziņojumu Baltkrievijas ĀM publicēja savā Facebook.

"Pēc kārtējā Lietuvas ārpolitikas iestādes paziņojuma izlasīšanas attiecībā pret Baltkrievijas AES prātā uzreiz nāca Ļeva Tolstoja vārdi: "jo vainīgāks esi pats savas kaut vai slēptās sirdsapziņas priekšā, jo labprātāk un neapzināti meklē citu vainas, sevišķi to, kuru priekšā esi vainīgs". Mūsuprāt, tas daudz ko izskaidro," rakstīts Baltkrievijas ārpolitikas iestādes paziņojumā.

Pagājušajā nedēļā Lietuvas Valsts atomenerģētikas drošības inspekcija (VATESI) kritizēja dokumentu, kurš satur pasākumu sistēmu, kuri mērķis ir paaugstināt BelAES drošības līmeni. Plānu publiskoja Baltkrievijas ĀSM.

Lietuvas iestādes paziņojumā tika apgalvots, ka Minska it kā neesot izpildījusi visas nepieciešamās drošības prasības. Līdz ar to inspekcija pieprasīja pārskatīt dokumentu un noteikt konkrētus pasākumus drošības paaugstināšanai.

Baltkrievijas ĀM uzvēra, ka nedz stresa testi, nedz partneru pārbaude nekonstatēja drošības deficītus. Tāpat iestādē norādīja, ka BelAES šodien ir vienīgais projekts, kurš izgājis stresa testus pēc jaunākajiem, daudz stingrākiem standartiem.

Baltkrievijas ĀM paziņojumā norādīts arī tas, ka Viļņa, kura stingri uzrauga BelAES, pret kodoldrošību savā teritorijā izturas savādāk. Tostarp Eiropas regulatori pēc stresa testu veikšanas ieteica Lietuvai veikt nostrādātās kodoldegvielas baseina drošības varbūtības analīzi Ignalinas AES un izpētīt sistēmu darbu zemestrīces gadījumā. Lietuva to nav izdarījusi, iztiekot vien ar konservatīviem vērtējumiem.

Tāpat, saskaņā ar ĀM paziņojumu, Ignalinas AES notika desmit pārkāpumi, kuri bija saistīti ar drošības nodrošinājumam svarīgo sistēmu ekspluatāciju. Taču Lietuva nesniedza saviem kaimiņiem nekādus datus par pārkāpumu raksturu un par to, kad tie tiks novērsti.

Tāpat Baltkrievijas ĀM atgādināja par grūtībām saistībā ar kodola kapulauku izbūvi Ignalinas AES tiešā tuvumā ar kaimiņvalsti.

"Ilgstoša apstarotās kodoldegvielas glabāšana platformā bez hermētiskā apvalka izraisa mums nopietnas bažas, sevišķi apstākļos, kad Lietuva joprojām nav veikusi SAEA profila misiju ARTEMIS un nav pievienojusies Vīnes konvencijas protokolam par civilatbildību par kodola zaudējumiem," rakstīts ĀM paziņojumā.

Lietuvas un Baltkrievijas strīds par BelAES

Lietuva, kas brīvprātīgi slēdza pati savu strādājošo Ignalinas AES un nespēja sākt Visaginas AES būvdarbus, pastāvīgi izvirza pretenzijas Baltkrievijai, kas būvē AES 50 km attālumā no Viļņas.

Lietuvas valdība nepamatoti pārmet Minskai drošības normu pārkāpumus būvdarbos, turklāt centās organizēt veselu kampaņu Eiropā pret topošās AES ražotās elektroenerģijas iegādi, taču cieta neveiksmi. Iepriekš noskaidrojās, ka par lētās elektroenerģijas iegādi nākotnē domā pat Latvija.

Baltkrievija uzsvēra, ka situāciju kontrolē starptautiskie eksperti un Minska laikus sniedz informāciju un labo piezīmes. Baltkrievu ierēdņi un eksperti uzskata, ka Viļņas uzbrukumiem ir politisks motīvs un skaudība pret enerģētikas attīstībā sekmīgāko kaimiņu.

116
Pēc temata
Gasparjans: nekādas mācības nelīdzēs Lietuvai, ja BelAES patiešām būs avārija
Eksperts paskaidroja, kāpēc Lietuvā nav iespējama atomenerģētikas atdzimšana
Lietuva vēlas izveidot koalīciju pret Baltkrievijas AES
Lietuvas ārlietu ministrs pastāstījis ASV kongresmenim par BelAES nestajiem "draudiem"
ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterrešs

ANO ģenerālsekretārs ziņo: koronavīruss nav kontrolējams

18
(atjaunots 13:10 18.09.2020)
ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterrešs atzīmēja, ka daudzi paļaujas uz vakcīnu, tomēr panacejas no pandēmijas nav, un vakcīna pati par sevi krīzei punktu nepieliks.

RĪGA, 18. septembris — Sputnik. Koronavīrusa uzliesmojums nav kontrolējams, paziņoja ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterrešs, vēsta RIA Novosti.

"Covid-19 pandēmija ir krīze, kas nelīdzinās nevienai citai mūsu dzīvē, tātad arī Ģenerālasamblejas sesija šogad nebūs līdzīga nevienai agrākajai," konstatēja ANO ģenerālsekretārs.

Antoniu Guterrešs atzīmēja, ka itin drīz cilvēce pārvarēs jaunu slieksni – miljonu koronavīrusa infekcijā mirušo, un nosauca pandēmiju par lielāko globālas drošības apdraudējumu.

Viņš atzīmēja, ka daudzi paļaujas uz vakcīnu, tomēr panacejas no pandēmijas nav, un vakcīna pati par sevi krīzei punktu nepieliks.

"Tomēr (..) vakcīna ir jāuzskata par vispārēju labumu, jo Covid-19 nezina robežas. Mums ir vajadzīga cenas ziņā pieņemama, visiem pieejama vakcīna – vakcīna cilvēkiem," piebilda ģenerālsekretārs.

Viņš aicināja būtiski paplašināt jaunu un jau esošo instrumentu pielietojumu, kuri varētu palīdzēt cīņā ar slimību un nodrošināt vitāli svarīgu ārstēšanu, it īpaši nākamo 12 mēnešu laikā.

18
Tagi:
koronavīruss, ANO
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Kā tas ir iespējams? Pastāv risks atkārtoti inficēties ar koronavīrusu
Koronavīruss aiznesis jau vairāk nekā 800 tūkstošus dzīvību
Otrais koronavīrusa vilnis atkal velk uz leju nedaudz atdzīvojušos Latvijas ekonomiku
PVO prognozē ilgu koronovirusa pandēmiju pasaulē
Baltkrievijas un Lietuvas robeža, foto no arhīva

Lukašenko slēdzis robežas ar Lietuvu un Poliju

25
Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko informēja par lēmumu slēgt valsts rietumu robežas ar Lietuvu un Poliju, kā arī nostiprināt valsts robežu ar Ukrainu.

RĪGA, 18. septembris - Sputnik. Baltkrievijas armija ir spiesta nostiprināt valsts robežu ar Lietuvu, Poliju un Ukrainu, informēja Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko, vēsta RIA Novosti.

"Atklāti sakot, mēs nezinām, ko viņi sastrādās tālāk. Mēs saprotam, ka viņu arsenālā atlikuši vien daži paņēmieni, pirms sākt karsto karu. Tāpēc mēs esam spiesti atsaukt karaspēku no ielām un, kā jau teicu, piecelt kājās pusi armijas un slēgt valsts robežu no rietumiem, vispirms – ar Lietuvu un Poliju," Lukašenko paziņoja sieviešu forumā "Par Baltkrieviju" Minskā.

Prezidents informēja, ka tiks nostiprināta arī valsts robeža ar Ukrainu.

"Mēs esam spiesti nostiprināt valsts robežu, par lielu nožēlu, ar mūsu brālīgo Ukrainu," piezīmēja Baltkrievijas prezidents.

"Pēdējās dienās kopā ar Krievijas prezidentu un aizsardzības ministru esmu spiests nostiprināt sabiedrotās valsts kopīgo aizsardzību, un mēs aktivizējām sen aizmirstas militārās mācības, kas šodien notiek mūsu valsts rietumos. Mēs esam pieņēmuši lēmumu organizēt šīs mācības, ņemot vērā saspringto situāciju, divos posmos. Otrais posms, kā jau lūdzu informēt Telegram kanālā, būs veltīs jums, mūsu sievietēm," teica Lukašenko.

25
Tagi:
robeža, Ukraina, Polija, Lietuva, Baltkrievija, Aleksandrs Lukašenko
Temats:
Baltkrievijas būt vai nebūt
Pēc temata
Amerikāņu tanki jau ir Lietuvā, 15 kilometrus no robežas: Baltkrievija sit trauksmes zvanu
Politologs: Polija iejaucas ne tikai Baltkrievijas lietās vien
Asociācija: Baltkrieviju varētu slēgt Lietuvas autopārvadātājiem
Lietuva ir pārskaitusies: Baltkrievija nevēlas maksāt un nožēlot grēkus
Bijušais Baltkrievijas prezidenta kandidāts pārvāksies uz Poliju
Skolas tāfele, foto no arhīva

Skolnieka tēvs kļuva par skolotāju: Rīgas skolā ar grūtībām atrada matemātikas skolotāju

0
(atjaunots 21:25 18.09.2020)
Divpadsmit skolas Rīgā joprojām meklē matemātikas skolotājus, viena no tām palīgā nācās saukt kāda skolēna tēvu.

RĪGA, 19. septembris – Sputnik. Sakarā ar matemātikas skolotāju trūkumu Rīgas 40. vidusskolas sestās klases skolēniem nenotika neviena mācību stunda šajā priekšmetā, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma".

Informātikas stunda skolā, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кряжев

Tiesa, pagaidu risinājums ir atrasts – matemātiku pasniegs kāda skolēna tēvs. Atbilstoša izglītība viņam ir, mācību stundas atsākās jau piektdien.

Skolas direktore Jeļena Vediščeva paskaidroja, ka pedagogu trūkums nav tikai šīs skolas problēma. Rīgā 12 skolas joprojām meklē matemātikas skolotājus, tikpat daudz skolu meklē mūzikas, datorzinību pasniedzējus un citus pedagogus.

"Citi meklē privāto skolotāju, citi matemātikas pulciņu apmeklē. Bet ikvienam ir tiesības uz izglītību, to Satversme nosaka, un bez maksas. Par to nav jācīnās!" uzskata skolēna māte Vita Ozera.

Pedagogu trūkums skolās vērojams jau ilgus gadus. Statistika rāda, ka lielākais kadru trūkums vērojams starp latviešu valodas un svešvalodu, kā arī matemātikas pasniedzējiem. Slodze tiek sadalīta starp esošajiem skolotājiem, kuri rezultātā ir spiesti strādāt daudz vairāk. Īpaši aktuāla šī problēma ir lielpilsētās.

Aleksandrs Ļivčaks
© Photo Из личного архива Александра Ливчака

Situāciju pasliktina arī tas, ka jaunie kadri ne labprāt nāk strādāt izglītībā, jo alga nav liela, savukārt profesijas prestižs pieaug lēni. Saskaņā ar Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (ESAO) datiem, Latvijas skolotāju vidējais vecums ir 48 gadi, savukārt vairāk nekā puse skolotāju (51%) ir vecāki par 50 gadiem. Tas nozīmē, ka nākamajā desmitgadē nāksies atjaunot aptuveni pusi skolotāju sastāva.

Pērn Latvijas Izglītības un zinātnes ministrija izstrādāja jaunu pedagogu piesaistes programmu skolās. Paredzēts, ka skolotāja profesiju vien viena gada laikā varēs apgūt tie, kam jau ir kāda cita augstākā izglītība.

0
Tagi:
skola, skolotāji, Latvija
Pēc temata
Algas nelielas, zems prestižs: Latvijas skolās trūkst vairāki simti skolotāju
Publicēts kārtējais Latvijas skolu reitings
Fizika un matemātika joprojām "pieklibo": kā Latvijas skolēni nokārtojuši eksāmenus
Ceturtajā daļā Latvijas lauku skolu nav ātrgaitas interneta