Boriss Džonsons

Boriss Džonsons piedāvājis ES alternatīvu lēmumu darbībai pēc Brexit

31
(atjaunots 17:28 20.08.2019)
Lielbritānijas premjerministrs uzskata, ka vienošanās ar ES par brīvas robežas nodrošināšanu starp Īriju un Ziemeļīriju, kā arī Ziemeļīrijas saglabāšanos Vienotajā muitas savienībā un vienotajā Eiropas tirgū ir nepieļaujama.

RĪGA, 20. augusts – Sputnik. Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons piedāvājis Eiropas Savienībai līgumā par Brexit nevis izmantot backstop (vienošanās ar ES par brīvas robežas nodrošināšanu starp Īriju un Ziemeļīriju, kā arī Ziemeļīrijas saglabāšanos Vienotajā muitas savienībā un vienotajā Eiropas tirgū), bet gan izstrādāt un ieviest alternatīvas vienošanās līdz pārejas perioda beigām pēc Apvienotās Karalistes izstāšanās no ES. Savus ierosinājumus politiķis aprakstījis vēstulē Eiropas Padomes vadītājam Donaldam Tuskam, vēsta RIA Novosti.

Pēc Džonsona domām, backstop ir nepieļaujams, jo tā ir "antidemokrātiska un nekonsekventa attiecībā pret Lielbritānijas suverenitāti".

Pie tam nav pieļaujama arī stingra robeža starp abām valstīm, jo tā neatbilst Belfāstas vienošanās noteikumiem. Lielbritānija neieviesīs pārbaudes un robežkontroli uz Ziemeļīrijas un Īrijas robežas, apsolīja Džonsons.

Politiķis konstatēja, ka Lielbritānija un ES jau ir vienojušās par to, ka "alternatīvas vienošanās" var kļūt par risinājuma elementu.

"Es piedāvāju aizvietot "backstop" mehānismu ar saistībām ieviest tādas vienošanās pēc iespējas ātrāk līdz pārejas perioda beigām kā daļu no turpmākajām savstarpējām attiecībām," premjerministrs atzīmēja vēstulē, kas publicēta Lielbritānijas valdības vietnē.

"Laika ir maz, taču Lielbritānija ir gatava rīkoties ātri, un, ņemot vērā savstarpējās sapratnes līmeni, es ceru, ka ES būs gatava rīkoties tāpat," pauda cerību Džonsons.

Lielbritānijai jāpamet ES 31.oktobrī. Sākotnējais Brexit datums tika atlikts no 29.marta, jo valsts parlaments trīs reizes noraidīja līgumu par "šķiršanās" noteikumiem. Līgums tika izstrādāts sarežģītās ES pārrunās ar premjeres Terēzas Mejas valdību, kura pēc fiasko ar Brexit paziņoja par demisiju. Vienu no šķēršļiem līgumā veidoja noteikumi par Īrijas robežu, tā saucamais backstop.

Savukārt Eiropas Komisija jau vairākkārt ir norādījusi, ka pērn panāktā vienošanās par Brexit noteikumiem netiks pārskatīta un pārrunas par tās noteikumu grozīšanu nav iespējamas. Pie tam EK paziņoja, ka ir gatava izvērtēt konkrētus Lielbritānijas piedāvājumus Brexit aspektā, ja tie iekļausies pērn panāktā līguma ietvaros.

Jaunais valsts premjerministrs Boriss Džonsons ir apņēmies īstenot Brexit oktobra beigās "jebkāda scenārija" apstākļos.

31
Pēc temata
Finanšu ministrijā aprēķināts, cik Latvijai izmaksās Brexit
Boriss Džonsons pastāstījis, kādā gadījumā gatavs samaksāt ES par Brexit
Londonā nosaukts pēdējais izstāšanās no ES termiņš – Brexit būs "stingrs"
ES atsakās no tālākajām pārrunām ar Lielbritāniju Brexit jautājumā
Džo Baidens

Eksperts sniedza prognozi par Baidena politiku pēcpadomju valstīs

20
(atjaunots 17:12 15.01.2021)
Eksperts uzskata, ka Krievijas attiecībās ar Rietumiem pēcpadomju teritorijā valdīs nevis spēku, bet gan vājuma līdzsvars.

RĪGA, 15. janvāris – Sputnik. ASV jaunā administrācija sāks aktīvāku darbu pēcpadomju valstīs, it īpaši Krievijas rietumu perifērijā, uzskata Krievijas Ārlietu padomes ģenerāldirektors Andrejs Kortunovs, vēsta RIA Novosti.

"(ASV nākamajam prezidentam) Džo Baidena acīs pēcpadomju valstīm, it īpaši Krievijas rietumu perifērijai ir lielāka nozīme, nekā pēc (ASV pašreizējā prezidenta) Donalda Trampa domām," eksperts konstatēja videokonferencē, kas bija veltīta gada rezultātiem pēcpadomju telpā.

Nelielas cerības: kā mainīsies ASV un Krievijas attiecības
Ruptly / Joe Biden Campaign / US Department of Defense / Kremlin.ru

"Es domāju, mēs ieraudzīsim aktīvākas amerikāņu darbības šajā teritorijā, būtiskāku mijiedarbību ar šo valstu valdībām, maigās diplomātijas, informācijas kara instrumentu enerģiskāku izmantošanu," uzskata politologs.

Tomēr, pēc Kortunova domām, ja arī tas notiks, nav saskatāmi resursi un politiskā griba pilnā mērā likt lietā iespējas Rietumu ietekmes pastiprināšanai.

"Tāpēc Krievijas un Rietumu attiecībās pēcpadomju teritorijā valdīs nevis spēku, bet gan vājuma līdzsvars," konstatēja eksperts.

Politologa vērojumi liecina, ka patlaban tiek galīgi nostiprināti Padomju Savienības sabrukuma rezultāti.

"Varētu teikt, ka nav saskatāmas vispār nekādas likumsakarības un Krievijas vispārēja pieeja šai teritorijai, tas ir, Krievijas politika kļūst elastīgāka, individualizēta un profesionālāka," norādīja analītiķis.

Viņa ieskatā, Krievija sāk iecietīgāk vērtēt ārvalstu ietekmes paplašināšanos bijušās PSRS teritorijā, ja vien runa ir ar Ķīnas klātbūtni, piemēam, Centrālāzijā, vai Turcijas ietekmi Dienvidkaukāzā.

Tāpat eksperts uzskata, ka virkne Krievijas partneru un sāncenšu pēcpadomju telpā, pārsvarā – no rietumvalstu vidus, pamazām zaudē interesi par to, un dažos gadījumos būtu gatavi pieņemt Krievijas līdera pozīcijas.

"Vienā brīdī var notikt tā, ka dažas pēcpadomju valstis izjutīs grūtības, kas saistītas nevis ar lielvalstu mēģinājumiem iejaukties viņu iekšējās lietās, bet gan, drīzāk, ar šo lielvalstu intereses krišanos par bijušās Padomju Savienības teritoriju," secināja politologs.

20
Tagi:
Džo Baidens, ASV
Pēc temata
Baidena komada ir kā vilku bars
"Var iznākt gluži pretēji". Politologs par padomu Baidenam Krievijas aspektā
Mest pie malas nicinājumu. Trampa bijusī padomniece devusi padomu Baidenam
Beigas spēlītēm – krieviem izdevies uzlauzt amerikāņu apziņu

Bizness sarauj saites ar Trampu: Ņujorka atteikusies pat no slidotavām

16
(atjaunots 17:01 15.01.2021)
Ņujorka pievienojusies korporācijām, kas novērsušās no amerikāņu prezidenta Donalda Trampa pēc nekārtībām Kapitolijā.

RĪGA, 15. janvāris - Sputnik. Nekārtības Kapitolijā radījušas grūtības ne tikai ASV prezidenta Donalda Trampa politiskajai karjerai, bet arī biznesam, vēsta Sputnik Baltkrievija.

Ņujorka pievienojusies tiem, kas nevēlas nekādā mērā saistīties ar Trump Organization, pilsētas mēra Billa de Blazio teikto citēja telekanāls ВВС.

Bez slidotavām, karuseļiem un golfa

Starp Trump Organization un Ņujorku noslēgti līgumi par divu slidotavu, karuseļa un golfa laukuma uzturēšanu. Darījumi ienes kompānijai aptuveni 17 miljonus dolāru gadā. Ņujorkas mērs pastāstīja, ka juristi apliecina: ir pamats lauzt līgumus.

Toties prezidenta dēls Ēriks Tramps paziņoja: pilsētai nav tiesību lauzt līgumus, un šajā gadījumā tai nāksies izmaksāt viņa tēva kompānijai 30 miljonus dolāru.

"Tā ir vienīgi politiska diskriminācija, un mēs plānojam apņēmīgi stāties tai pretī," paziņoja Ēriks Tramps.

Par savu lēmumu atteikties no darījumiem ar Trampa kompāniju pazinoja arī viena no lielākajām komerciālo nekustamo īpašumu kompānijām – Cushman & Wakefield. Firma iznomā virkni objektu, tostarp arī "Trampa Torni" – debesskrāpi Ņujorkā.

Savukārt viena no pirmajām nodomu novērsties no Trampa pauda Profesionālā golfa asociācija. Jau pirmdien tā informēja, ka PGA čempionāts 2022. gadā tiek pārcelts no prezidenta kluba uz Ņūdžersiju.

Attiecības ar Trampu nolēmušas pārtraukt divas bankas – Deutsche Bank un Signature Bank.

"Mēs redzējām, kā Savienoto Valstu prezidents stimulēja dumpiniekus un atturējās izsaukt Nacionālo gvardi Kongresa aizsardzībai laikā, kad tas pilda savus pienākumus," teikts paziņojumā.

Piedevām – bloķēts tīklā

Twitter vadītājs Džeks Dorsijs sniedza komentārus par Trampa bloķēšanu savā mikroblogu tīklā. Pēc viņa domām, aizliegums bija "pareiza rīcība". Tomēr viņš atzina, ka zināmā mērā aizliegums bijis neveiksmīgs, jo Twitter nav veicis pietiekami daudz, lai veicinātu "veselīgu saziņu" savās platformās.

Iepriekš par prezidenta bloķēšanu sociālo tīklu ne tikai slavēja, bet arī nosodīja.

Iepriekš Twitter soli negatīvi novērtēja Vācijas kanclere Angela Merkele un Meksikas prezidents Andress Manuels Lopess Obradors. Pie tam abu valstu vadītājus nevar nosaukt par Trampa sabiedrotajiem.

KF ĀM ēka, foto no arhīva
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Merkele norādīja, ka, pēc viņas domām, aizliegums ir "problemātisks". Meksikas prezidents konstatēja: "Man nepatīk, ja kaut kas tiek pakļauts cenzūrai."

ASV jaunievēlētais prezidents Džo Baidens atzīmēja: viņš vēlētos, lai tādas kompānijas kā Facebook un Twitter darītu vairāk cīņā ar naida kurināšanu un nepatiesām ziņām.

Savukārt pats Dorsijs atzina, ka viņš nelepojas ar aizlieguma ieviešanu un viņu tas neiepriecina.

Viņš atzīmēja, ka prezidents esot bloķēts pēc "skaidra brīdinājuma".

"Mēs pieņēmām lēmumu, balstoties uz ticamākās informācijas, kas bija mūsu rīcībā, par fiziskās drošības apdraudējumu gan Twitter, gan aiz tā robežām," apgalvoja Dorsijs.

16
Tagi:
Donalds Tramps, ASV
Pēc temata
Kapitolija aplenkums ASV: masveida protesta akcija Vašingtonā