Naftas ieguve. Foto no arhīva

Tukši urbumi: kad izsīks ASV naftas atradnes

106
(atjaunots 13:29 20.08.2019)
Naftas ieguve ASV rudens sākumā pieaugs par 85 tūkstošiem barelu dienā, prognozēja Enerģētiskās informācijas pārvalde.

Pie tam ieguves pieaugums pārsvarā paredzēts Permas baseinā – valsts lielākajā slānekļa atradnē. Eksperti aprēķinājuši, ka tādos tempos amerikāņi jau pēc desmit gadiem izsmels naftas krājumus, portālā RIA Novosti pastāstīja Aleksandrs Ļesnihs.

Izsūknēt pēdējo

Enerģētiskās informācijas pārvalde (EIA) prognozēja, ka septembrī ASV tiks iegūti 8,7 miljoni barelu nafta dienā. Tikai Permas baseins vien nodrošinās vēl 75 tūkstošus barelu dienā. Nozares darbiniek cer sasniegt tādu rezultātu uz jau izveidoto, taču neapgūto urbumu rēķina. Pie tāda slēdziena iespējams nonākt, ņemot vērā to, ka jūlijā urbjtorņu skaits valsts atradnēs saruka par 10% - no 1078 līdz 969.

"Amerikāņu naftas operatori ātri reaģē uz cenas signāliem: naftas kotējumu sarukums no 2018.gada oktobra līdz 2019.gada janvārim, domājams, lika uzņēmumiem vairāk ietaupīt, tostarp arī uz urbjtorņu nomas rēķina," paskaidroja Vygon Cousulting speciāliste Jekaterina Kolobkova.

Patiešām, ASV pagaidām ir pietiekami liels skaits neapgūtu naftas urbumu, lai ātri palielinātu ieguvi. Tiesa, naftas un gāzes pakalpojumu kompānijas Baker Huges dati liecina, ka jūlijā to skaits kritās no 8,6 līdz 8,2 tūkstošiem.

Slānekļa naftas ražošanas palielināšanu Permas baseinā ierobežo līdz pēdējam noslogotā cauruļvadu sistēma. Nākamgad plānots sākt jauno naftas maģistrāļu ekspluatāciju, kas ved uz termināļiem piekrastē. Tas ļaus būtiski palielināt eksportu laikā, kad OPEC valstis turpinās mākslīgi ierobežot ieguvi, ir pārliecināti Citi Group analītiķi.

Tiesa, citi eksperti, arī Bank of America šaubās, vai slānekļa nozares kompānijas spēs pilnā mērā izmantot jaunās naftas transportēšanas jaudas.

Rezervei

Konsultāciju kompānija Wood Mackenzie atzīmēja, ka naftas ieguve Permas baseinā rada bažas ilgtermiņa perspektīvā: tur manāmi pieaudzs līdz ar naftu ienākoša ūdens apjoms – tā ir pirmā pazīme, kas liecina par atradnes izsīkšanu.

BP Statistical Review nesenajā pārskatā norādīts, ka ASV apzinātie naftas krājumi pēdējo divu gadu laikā saglabāas 61,2 miljardu barelu limenī. Salīdzinājumam: Krievijā — 106,2 mljrd., Irānai — 155,6 mljrd., Saūda Arābijai — 297,7 mljrd., bet Venecuēlai — 303,3 mljrd. barelu.

Ja vienlaikus izsūknēt visus naftas krājumus ASV, tas segs pasaules pieprasījumu (36,5 mlrd. barelu, saskaņā ar BP atskaitēm) tikai uz diviem gadiem. Savukārt ASV pašu vajadzībām – 7,5 mljrd. barelu gadā – pietiks tikai astoņiem gadiem.

Pie tam amerikāņi ātri paplašina ražošanu. Tikai aizvadītajā gadā – par 16,6% (Krievijā – par 1,6%, Saūda Arābijā – par 3,3%).

Goehring&Rozencwajg analītiķi apliecina, ka naftas ieguves apogejs – desmit miljoni barelu dienā – trijās lielākajās atradnēs ASV tiks sasniegts pēc astoņiem gadiem, pēc tam ieguve strauji kritīsies.

Vējā palaisti miljardi

Pie tam tas notiks tikai gadījumā, ja strauji pieaugs investoru interese par slānekļa naftas ieguvi, jo pārsvarā nozare attīstās tāpēc, ka tajā miljardiem dolāru iegulda naftas giganti, tādi kā Chevron un Exxon Mobil. Pagaidām investīcijas nes tikai zaudējumus, tomēr investoriem sola, ka nupat jau būs peļņa.

Diemžēl solījumi nepiepildās. Reuters vēsta, ka Exxon ceturkšņa peļņa gadu no gada kritusies par 21%, tīrā peļņa otrajā ceturksnī samazinājusies līdz 0,73 dolāriem par akciju (3,13 miljardi dolāru). Jāpiebilst, ka šajā pašā periodā 2018.gadā tā sasniedza 0,92 dolārus par akciju (3.95 miljardi). Desmit gadu laikā 40 lielākie slānekļa nozares uzņēmumi atbilstošos projektos ieguldījuši par 200 miljardiem dolāru vairāk nekā nopelnījuši. Investori atsakās finansēt nozari – pērn tā saņēma divreiz mazāk līdzekļu nekā 2017.gadā.

"Pēdējo desmit gadu laikā nozare ir pilnībā sagrāvusi investoru uzticību," uzskata Lī Tilmans, naftas un gāzes kompānijas Marathon Oil ģenerāldirektors (tā ir ceturtā lielākā kompānija valstī ieguves apjomu ziņā).

No slānekļa aktīviem atbrīvojas. Piemēram, pērnā gada februārī Austrālijas kompānija BHP Billiton atzina par lielu kļūdu investīcijas 20 miljardu dolāru apjomā ASV slānekļa baseinos un paziņoja, ka izpārdod šos aktīvus, tostarp – arī Permas atradnes aktīvus.

106
Pēc temata
Slānekļa revolūciju ASV nāksies piebremzēt, uzskata eksperti
Briest revolūcija: vienkārša bārmene atnesīs pasaulei triljoniem dolāru
"Tirgus bez smadzenēm": Volstrīta parakstījusi nāves spriedumu slānekļa naftas ieguvei ASV
ASV pavēlējušas visai pasaulei maksāt Krievijai lielāku naudu
ANO

Trampa padomnieks atzinis ASV sakāvi ANO Drošības padomē

6
(atjaunots 09:56 15.08.2020)
ASV prezidenta padomnieks atzina, ka Francijas, Vācijas un Lielbritānijas nevēlēšanās atbalstīt Savienotās Valstis ANO Drošības padomē rada vilšanos.

RĪGA, 15. augusts — Sputnik. Savienotās Valstis cietušas neveiksmi ANO Drošības padomē, cenšoties pagarināt pret Irānu noteikto ieroču embargo, intervijā Fox News pastāstīja ASV prezidenta padomnieks nacionālās drošības jautājumos Roberts O’Braiens, vēsta RIA Novosti.

Iepriekš ANO Drošības padomes locekļi neatbalstīja Savienoto Valstu rezolūciju šajā jautājumā. Saskaņā ar vienošanos KVRP (Kopīgais visaptverošais rīcības plāns, vienošanās ar Irānu) ietvaros, militārās tehnikas piegādes Irānai atļautas uz laiku, un šis termiņš beidzas 18. oktobrī. Dokumentu atbalstīja tikai pašas ASV un Dominikāna. Krievija un Ķīna pret to iebilda, pārējie DP locekļi atturējās.

"Šodien mēs cietām sakāvi, taču tās vēl nav beigas," apliecināja O’Braiens.

ASV prezidenta padomnieks intervijā atzina arī to, ka Francijas, Vācijas un Lielbritānijas nevēlēšanās atbalstīt Savienotās Valstis ANO Drošības padomē rada vilšanos, tomēr nepārsteidz.

Krievijas pastāvīgais pārstāvis starptautiskajās organizācijās Vīnē Mihails Uļjanovs paziņoja, ka ASV mēģinājums pagarināt pret Irānu noteikto ieroču embargo ir izgāzies. Diplomāts pauda pārliecību, ka ASV jau iepriekš pieļāva šādu balsojuma rezultātu, tomēr nolēma "skriet ar pieri sienā".

Savukārt Krievijas pastāvīgais pārstāvis ANO Vasilijs Ņebenzja paziņoja, ka Krievija balsojusi ANO DP pret ASV piedāvāto rezolūcijas projektu, ko konsekventi iebilst pret mēģinājumiem uzspiest Teherānai tamlīdzīgus ierobežojumus.

2015. gada jūlijā Irāna un seši starptautiskie pārrunu dalībnieki panāca vēsturisku vienošanos par Irānas atomenerģētikas ilggadējās problēmas noregulēšanu. Vairākus mēnešus ilgās diskusijas rezultātā tika pieņemts Kopīgais visaptverošais rīcības plāns, kura izpilde pilnībā atceļ pret Irānu ieprieks vērstās ANO DP, ASV un ES ekonomiskās un finansiālās sankcijas.

Cita starpā vienošanās paredzēja, ka ieroču embargo tiks atcelts piecu gadu laikā. Militārās tehnikas piegādes iespējamas arī pirms šī termiņa, taču vienīgi ar ANO DP atļauju.

Darījums tā sākotnējā izskatā nepastāvēja ne trīs gadus – 2018. gada maijā ASV paziņoja, ka vienpusējā kārtībā izstājas no tā un atjauno stingras sankcijas pret Teherānu.

6
Tagi:
Ņebenzja, Drošības Padome, ANO, Irāna, ASV
Pēc temata
Ķīna un Francija atbalstīja Putina piedāvājumu par ANO DP pastāvīgo locekļu samitu
Kodoldarījumu iespējams glābt: Krievijas ārlietu ministrs kritizē ASV rīcību
"Mēs viņus novērtējām par zemu": Rietumi atzinuši krievu militāros panākumus Sīrijā
Cīņa visiem spēkiem. Vai kara draudi Persijas līcī ir reāli
Krievijas prezidents Vladimirs Putins

Krievijas prezidents ierosinājis ANO Drošības padomes locekļu videotikšanos

4
(atjaunots 07:49 15.08.2020)
Krievijas prezidents Vladimirs Putins aicina iezīmēt soļus, kas ļaus izvairīties no konfrontācijas, situācijas saasināšanās ANO Drošības padomē.

RĪGA, 15. augusts — Sputnik. Krievijas prezidents Vladimirs Putins ierosinājis tuvākajā laikā organizēt ANO Drošības padomes dalībvalstu līderu, kā arī Vācijas un Irānas tikšanos tiešsaistē, lai apspriestu Irānas jautājumu un izvairītos no situācijas saasināšanās, informēja RIA Novosti.

Šis ierosinājums izteikts paziņojumā, kas publicēts Krievijas prezidenta oficiālajā vietnē.

"Mērķis – nospraust soļus, kas ļautu izvairīties no konfrontācijas, situācijas saasināšanās ANO Drošības padomē. Ir svarīgi kolektīvi atbalstīt ANO DP rezolūcijas 2231 tālāku netraucētu realizāciju, kas veidojusi starptautiski tiesisko pamatu KVRP (Kopīgais visaptverošais rīcības plāns, vienošanās ar Irānu – red.) īstenošanai," paskaidroja valsts vadītājs.

Viņš konstatēja, ka diskusijas Drošības padomē kļūst aizvien saspringrākas, pret Teherānu izskan nepamatoti paziņojumi, izstrādājamie rezolūciju projekti vērsti uz agrāko vienbalsīgo lēmumu laušanu.

"Šajā reģionā, tāpat kā jebkurā citā pasaules punktā, nav vietas šantāžai un diktātam ne no vienas puses. Vienpusēja pieeja risinājuma meklējumos nepalīdz," uzsvēra Putins.

Viņš atzīmēja, ka Krievija joprojām pieturas pie KVRP Irānas kodolprogrammas noregulēšanai no 2015. gada.

Prezients atgādināja, ka atjaunotā Drošības koncepcija Persijas līča zonā, ar ko Maskava nāca klajā 2019. gadā ietver konkrētus ceļus problēmu risināšanai reģionā.

Krievijas valsts vadītājs aicināja uzmanīgi un atbildīgi izvērtēt vienam otra viedokli, rīkoties ar savstarpēju cieņu un kolektīvi.

"Aicinām partnerus uzmanīgi apsvērt mūsu piedāvājumu. Alternatīva ir tālāka spriedzes eskalācija, konflikta izcelšanās riska pieaugums. No tādas notikumu attīstības ir jāizvairās. Krievija ir atvērtka konstruktīvai sadarbībai ar visiem, kas ieinteresēts attālināt situāciju no bīstamās robežas. Jautājums ir steidzams," konstatēja Putins.

Viņš ierosināja saskaņot tiešsaistes apspriedes dienas kārtību Ārlietu ministriju līmenī, ja līderi demonstrē principiālu gatavību sarunai.

Aizvadītajā nedēļā ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo paziņoja, ka Vašingtona ir sagatavojusi ANO Drošības padomes rezolūcijas projektu jautājumā par ieroču embargo pagarināšanu pret Irānu.

Pēc tam Teherāna paziņoja, ka šāds dokuments vispirms apdraud nevis Irānu, bet gan pašas ANO DP mehānismus.

Irānas Ārlietu ministrijas oficiālais pārstāvis Abass Musavi norādīja, ka tādējādi Vašingtona vēlas pakļaut sev ANO DP un novājināt to.

4
Tagi:
Vladimirs Putins, Krievija, Irāna, Drošības Padome, ANO
Pēc temata
ASV Valsts departaments atklājis valsts stratēģiju attiecībās ar Irānu
Cīņa visiem spēkiem. Vai kara draudi Persijas līcī ir reāli
ASV draudi nav līdzējuši: Venecuēla saņēmusi degvielu no Irānas
Kodoldarījumu iespējams glābt: Krievijas ārlietu ministrs kritizē ASV rīcību
Covid-19

Krievija informē par Covid-19 vakcīnas ražošanas sākumu

0
(atjaunots 12:19 15.08.2020)
Krievija pirmā pasaulē reģistrējusi vakcīnu pret koronavīrusu "Sputnik V" un pirmā sākusi tās ražošanu.

RĪGA, 15. augusts — Sputnik. Krievijas Veselības ministrija informēja, ka sākta pirmās pret koronavīrusu paredzētās vakcīnas "Sputnik V" ražošana, vēsta RIA Novosti.

Vakcīna izstrādāta Gamaleja vārdā nosauktajā Epidemioloģijas un mikrobioloģijas centrā ar Krievijas Aizsardzības ministrijas speciālistu līdzdalību. Preparāts tika reģistrēts 11. augustā. Vakcīnas ražošana sākta farmaceitosko līdzekļu fabrikā "Binnofarm" Zeļenogradā.

Iepriekš Pasaules veselības organizācijas tehniskie eksperti konstatēja, ka vakcīna dāvās vispārēju labumu, kā jebkura droša un efektīva vakcīna, kas spēs apturēt Covid-19 pandēmiju.

Tāpat zināms, ka iepriekš PVO informēja par pārrunām ar Krieviju jautājumā par vakcīnas "Sputnik V" pārkvalifikāciju atbilstoši starptautiskajiem standartiem.

Krievijas Valsts farmaceitisko līdzekļu reģistra pārstāvji paskaidroja: vakcīna ir šķīdums, kas paredzēts intramuskulārai injekcijai. Tā tiks veikta pakāpeniski: vispirms tiks izmantots I komponents, trīs nedēļas vēlāk – II komponents. Šī shēma nepieciešama ilgstošanas imunitātes fomēšanai, kam jāsaglabājas divu gadu periodā.

Detalizēta informācija par vakcīnu sniegta vietnē www.sputnikvaccine.com.

0
Tagi:
vakcīna, koronavīruss, Krievija
Pēc temata
Putins paziņoja par pirmās Krievijas vakcīnas pret Covid-19 reģistrāciju
Infektologs: vakcīna pret koronavīrusu var izveidot imunitāti uz diviem gadiem
Ja Gagarins lidotu kosmosā tagad: Latvija ignorē Krievijas vakcīnu
"Krievijas vakcīna pret koronavīrusu: vienkārši, kā jau viss ģeniālais"