Vladimirs Oļenčenko

Politologs novērtēja Džonsona izredzes uzspiest ES savus Brexit noteikumus

32
(atjaunots 18:18 14.08.2019)
Lielbritānijas bijusī premjere Terēza Meja zaudēja posteni pēc saviem neveiksmīgajiem centieniem mainīt vienošanos par izstāšanos no Eiropas Savienības, atgādināja politologs Vladimirs Oļenčenko.

RĪGA, 14. augusts – Sputnik. Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons atklāja savu nodomu apspriest ar Briseli Brexit darījuma noteikumu izmaiņas. Viņš pavēstīja, ka Lielbritānija ir gatava pamest ES bez darījuma, ja pašreizējā vienošanās netiks mainīta.

Lielbritānija jau nesekmīgi mēģināja mainīt Brexit darījuma noteikumus sev par labu. Šīs neveiksmes maksāja Terēzai Mejai premjera posteni, radio Sputnik ēterā atgādināja Krievijas Zinātņu akadēmijas Pasaules ekonomikas un starptautisko attiecību institūta Eiropas pētījumu centra vecākais zinātniskais līdzstrādnieks Vladimirs Oļenčenko.

"Eiropas Savienībai bija stingra pozīcija, tā bija zināma Lielbritānijai kopš pārrunu sākuma, un tā nav mainījusies. Londona jau mēģināja mainīt ES pieeju savā labā – tieši pret to atdūrās Lielbritānijas ekspremjere Terēza Meja. Tagad pie tā ķēries Boriss Džonsons – ļoti enerģisks un uzstājīgs cilvēks. Viņa galvenais arguments – Lielbritānijas gatavība pamest ES bez darījuma. Džonsonam tā nav slikta ideja – atmest malā visu, kas bijis pirms viņa, un sākt no nulles," sprieda Oļenčenko.

Politologs uzskata, ka līdztekus pārrunām ar Briseli Džonsons ir uzsācis vērienīgu un uzstājīgu darbu Lielbritānijas iekšpolitiskajā laikā. "Arī tas ir jāņem vērā," uzsvēra Oļenčenko.

Jūlija beigās Eiropas Komisija apstiprināja, ka tās viedoklis jautājumā par vienošanos ar Londonu ir nemainīgs. EK pārstāve Mina Andrejeva atzīmēja, ka tas esot bijis vislabākais darījums, un Brisele neplāno atjaunot pārrunas šajā jautājumā.

Referendums par Lielbriānijas tālāko dalību ES notika 2016.gadā. Par valsts izstāšanos no Eiropas Savienības nobalsoja 51,8% britu, pret – 48,2%. Sākotnēji "šķiršanās" bija ieplānota 2019.gada 29.martā, taču Lielbritānijas parlaments vairākkārt noraidīja valdības piedāvātos darījumus ar Briseli. Beidzot, neveiksmes fonā Terēza Meja bija spiesta pamest premjera posteni.

Оленченко: Мэй споткнулась на условиях сделки по Brexit, Джонсон начал с чистого листа
32
Pēc temata
Dombrovskis: Brexit bez vienošanās var izmaksāt Latvijai vairākus miljardus
Atstāt ES bez naudas: Tramps piedāvājis Londonai savu Brexit variantu
Londonā nosaukts pēdējais izstāšanās no ES termiņš – Brexit būs "stingrs"
Boriss Džonsons pastāstījis, kādā gadījumā gatavs samaksāt ES par Brexit
Džo Baidens

Mediji ziņo: Baidens vēlas pagarināt līgumu NEW START uz pieciem gadiem

1
(atjaunots 12:01 22.01.2021)
Informācijas avoti ziņo presei, ka ASV prezidenta lēmums pagarināt līgumu saistīts ar tuvojošos tā beigu termiņu – 5. februāri.

RĪGA, 22. janvāris — Sputnik. ASV prezidenta Džo Baidena administrācija apņēmusies par pieciem gadiem pagarināt Līgumu par stratēģisko uzbrukuma ieroču samazināšanu, vēsta The Washington Post, atsaucoties uz saviem informācijas avotiem.

"Prezidents Baidens cenšas panākt vienīgā spēku saglabājušā līguma ar Krieviju pagarināšanu par pieciem gadiem, kas ierobežo divus lielākos kodolarsenālus pasaulē, tikai dažas dienas pirms tā termiņa beigām," mediju citēja RIA Novosti.

Informācijas avots atzīmēja, ka lēmums pagarināt līgumu saistīts ar tuvojošos tā beigu termiņu – 5. februāri.

Iepriekš Krievijas ĀM ziņoja, ka Maskava uzskata par lietderīgu pagarināt līgumu NEW START ar Savienotajām Valstīm uz maksimālo paredzēto p8iecu gadu termiņu. Diplomātu viedokli resors publicēja oficiālajā vietnē pēc ASV jaunā līdera inaugurācijas sākuma.

Pirmdien Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs konstatēja: situāciju abu valstu attiecībās bruņojuma jomā ir "absolūti nenormāla". Viņš uzsvēra, ka Maskavas viedoklis šajā jautājumā ir nemainīgs, bet ĀM gaida amerikāņu partneru konkrētus piedāvājumus.

Krievijas un ASV līgums NEW START stājās spēkā 2011. gada 5. februārī. Saskaņā ar vienošanos, tās dalībnieki samazina savus kodolarsenālus tā, lai septiņus gadus pēc parakstīšanas un nākotnē bruņojuma kopējais skaits nepārsniegtu 700 starpkontinentālās ballistiskās raķetes, ballistiskās raķetes uz zemūdenēm un smagajiem bumbvedējiem, kā arī 1550 lādiņus un 800 izvērstas un neizvērstas starta iekārtas. Šobrīd tas ir vienīgais līgums bruņojuma ierobežošanas sfērā, kas saglabājies spēkā starp Krieviju un ASV.

Vienošanās termiņš beidzas 5. februārī, un Donalda Trampa administrācija vairākkārt apgalvoja, ka pašreizējā redakcijā tas neatbilst amerikāņu interesēm. Republikānis pieprasīja izstrādāt jaunu dokumentu ar Ķīnas dalību. Pie tam Vašingtona pieļāva līguma pagarināšanas varbūtību, tomēr izvirzīja papildu noteikumus, kas, cita starpā, skāra verifikācijas režīmu. Savukārt Krievija ierosināja parakstīt līgumu bez jebkādiem noteikumiem un kopā ar ASV iesaldēt esošos kodolarsenālus, bet Tramps šo piedāvājumu noraidīja.

Decembrī Krievija brīvprātīgi iekļāva hiperskaņas sistēmu "Avangard" Līgumā par stratēģisko uzbrukuma bruņojumu.

1
Tagi:
Džo Baidens, NEW START līgums, Krievija, ASV
Pēc temata
Lavrovs par tiesībām, ASV nekaunību, New START un Navaļniju
Milzīgs konfrontācijas līmenis pasaulē: KF politiķis pastāstīja par savaldīšanas faktoru
Krievijas ĀM komentēja ASV izteikumus par līgumu NEW START

"Opis no Naukšēniem": Twitter tīklā ir papilnam memu par Bērniju Sandersu

10
(atjaunots 08:49 22.01.2021)
Amerikāņu politiķa neparastais ietērps iedvesmojis sociālo tīklu lietotājus. Īpašu uzmanību izpelnījušies Bērnija Sandersa dūraiņi, kuros daži saskatīja latviešu rakstus. Tagad tīmeklī ir papilnam memu.

RĪGA, 22. janvāris — Sputnik. Amerikāņu senators Bērnijs Sanderss, Demokrātiskās partijas pārstāvis, kurš apmeklēja Džo Baidena inaugurāciju, apvilcis milzīgus dūraiņus, kļuvis par interneta memu varoni. Latviešu segmenta lasītāji Twitter nespēja ignorēt tādu notikumu, jo Sandersa kolorītā āriene Latvijai tipiskos adītos dūraiņos daudziem atgādinājis vietējo vectētiņu.

"Bērnijs gaida vilcienu Dzintaru stacijā," foto publicēja Artūrs.

​​"Bērnijs ar draugiem aizgāja nosvinēt mazo piektdienu uz Tallinas kvartālu," viņš piebilda.

​​"Pa kuru laiku Bērnijs kļuva par opi no Naukšēniem, kas gaida Valmieras autobusu?!" pārsteigts vaicāja Didzis Veinbergs.

​Toties kanādiešu rakstniece, teātra un operas režisore, filozofijas zinātņu doktore un Toronto universitātes pasniedzēja Baņuta Rubess pat pārliecināta, ka Sanderss nēsā latviešu dūraiņus.

​"Bernie Sanders wears Latvian mittens," viņa uzrakstīja Twitter.

​Tomēr komentatori sagādāja vilšanos rakstniecei – dūraiņi tapuši ASV, lai arī tas ir roku darbs.

"Ne viss nāk no Latvijas," pamācoši atzīmēja Indra.

​Izrādījās, ka dūraiņus Bērnijam uzdāvinājusi skolotāja Džena Ellisa no Vermontas štata. Dāvanu pedagoģe pasniedza vairāk nekā pirms diviem gadiem un bija ļoti pārsteigta, kad viņš tos nēsāja priekšvēlēšanu kampaņas laikā. Dūraiņi tapuši no izārdītiem svīteriem, plīša odere – no pārstrādātām plastmasas pudelēm.

Tīmekļa lietotāji reaģēja uz politiķa dīvaino ārieni ar dažnedažādiem memiem un kolāžām, kas acumirklī izplatījās sociālajos tīklos.

10
Tagi:
ASV