ASV armijas karavīrs. Foto no arhīva

"Nogalināt visus uz Zemes". ASV kareivji nostājas uz terora ceļa

75
(atjaunots 10:46 14.08.2019)
Februārī ASV tika arestēts krasta apsardzes leitnants Kristofers Pols Hasons. Viņš tiek turēts aizdomās par terorakta gatavošanu pret politiķiem un žurnālistiem. Gaidāma tiesa.

RĪGA, 14. augusts — Sputnik. Radikāļu atbalsts, dienesta biedru apšaušana, masveida slepkavības civiliedzīvotāju vidū – ASV armijas karavīri dažkārt paši pārvēršas par teroristiem, lai arī Vašingtona apgalvo, ka tas ir galvenais balsts cīņā ar starptautisko terorismu. Piemēram, šī gada februārī ASV tika arestēts krasta apsardzes leitnants Kristofers Pols Hasons. Viņš tiek turēts aizdomās par terorakta gatavošanu pret politiķiem un žurnālistiem. Gaidāma tiesa. Par šo un citiem līdzīgiem incidentiem portālā RIA Novosti pastāstīja Nikolajs Protopopovs.

Civilizācijas iznīcināšana

49 gadus vecais Kristofers Pols Hasons smēlās iedvesmu norvēģu ekstrēmista Andersa Breivika rīcībā, kurš 2011.gada jūlijā nogalināja 77 cilvēkus. Hasons aicināja "koncentrēt vardarbību", lai radītu "baltu dzimteni" un sapņoja "nogalināt gandrīz visus cilvēkus uz Zemes". Hasons plānoja slepkavot civiliedzīvotājus mērogos, kādi ASV vēsturē nav redzēti. Šim nolūkam viņš sarūpēja iespaidīgu ieroču un munīcijas krājumu. Noliktavu viņš iekārtoja savās mājās: vairākas automātiskās un snaipera šautenes, bises, pistoles, bruņuvestes, cits ekipējums. Un liels daudzums sintētisko narkotiku – 2016.gadā Hasons nopirka vairāk nekā četrus tūkstošus tramadola tablešu. Leitnants plānoja ne tikai likt lietā šaujamieročus un spridzekļus, bet arī organizēt bioloģiskos uzbrukumus – izplatīt mēra, spāņu gripas, Sibīrijas mēra un botulisma vīrusus.

Pirmos uzbrukumus terorists plānoja vērst pret augstu stāvošiem politiķiem, pazīstamiem žurnālistiem un citām personībām. Hasons pat sastādīja sarakstu. Viņš plānoja nogalināt Pārstāvju palātas spīkeri, vairākus senatorus un telekanālu CNN un MSNBC žurnālistus.

Hasons dienēja ASV jūras kājniekos no 1988.līdz 1993.gadam, pēc tam pārgāja uz Nacionālo gvardi. Savus ekstrēmistiskos uzskatus loloja jau sen – vismaz 30 gadus bija neonacistu un skinhedu biedrs. Tikās ar šo kustību līderiem, lasīja atbilstošu literatūru, apmeklēja seminārus un mītiņus. Daudzi eksperti uzskata, ka tiesas priekšā jāstājas arī bijušā karavīra komandieriem, kuri nepievērsa uzmanību viņa "hobijiem".

Radikāļi ar uzplečiem

Par laimi, Hasons tika savlaicīgi arestēts – viņš nepaspēja īstenot savus plānus. Taču dažkārt gadās citādi. 2009.gadā Forthudas bāzē Teksasā armijas psihiatrs majors Nidals Maliks Hasans nošāva 13 un ievainoja aptuveni 30 dienesta biedrus. Traģēdija notika netālu no veselības aprūpes centra, kurā karavīri tika izmeklēti pirms došanās uz Irāku un Afganistānu. Majoru neitralizēja policisti: viņš guva vairākus ložu ievainojumus un rezultātā tika paralizēts.

Sīrijas pilsēta Alepo mūsdienās.
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Palestīniešu izcelsmes amerikānis Nidals Hasans bija musulmanis un vienmēr kritizēja ASV militārās operācijas Irākā un Afganistānā. Karu viņš uzskatīja par "netaisnu", negribēja karot pret musulmaņiem un ļoti baidījās, ka reiz viņu nosūtīs komandējumā uz kādu karsto punktu. Par to viņš bieži strīdējās ar kolēģiem, turklāt stāstīja savas domas neliela veikaliņa īpašniekam, kur ik rītu pirka kafiju.

Hasans nokļuva armijā pēc Virdžīnijas politehniskās universitātes beigšanas 1997.gadā. Vēlāk studēja kara medicīnas universitātē un ieguva specialitāti – psiholoģiskās palīdzības sniegšana katastrofu apstākļos. Hasans cerēja, ka prezidents Baraks Obama izvedīs bruņotos spēkus no Irākas un Afganistānas, taču viņa cerības neattaisnojās. 2013.gada augustā slepkavam piesprieda nāves sodu, patlaban viņš gaida sprieduma izpildi cietumā.

Seržants Akaika Kengs arī atbalstīja islāmistus. Viņš piedalījās operācijās Irākā un Afganistānā. 2017.gadā viņu arestēja par sakariem ar ISIS kaujiniekiem un mēģinājumu nodot viņiem dienesta informāciju. Izmeklēšanā noskaidrojās, ka seržants nostājies teroristu pusē vairāk nekā pirms sešiem gadiem un jau bijis gatavs viņiem pievienoties. Viņš bieži noskatījās video ierakstus, kuros bija redzama radikālo islāmistu gūstekņu spīdzināšana un slepkavības, karadarbība un pašnāvnieku uzspridzināšanās.

ISIS vervētājiem – slepenajiem aģentiem – viņš zvērēja uzticību arābu un angļu valodās. Viņš nodeva teroristiem ASV karavīru personas darus, ziņas par gaisa telpas kontroles sistēmu, karavīru treniņu instrukcijas un tehnisko dokumentāciju. Apsūdzētā advokāti uzstāja, ka Kenga ir psihiski slims. Viņa nenormālo uzvedību novēroja arī dienesta biedri: dažkārt viņš stundām ilgi sēdēja, skatoties vienā punktā sienā, vai sarunājās ar dzīvniekiem. Tomēr tiesa pērnā gada decembrī piesprieda seržantam brīvības atņemšanu uz 25 gadiem.

Slaktiņš Kandagarā

Amerikāņu karavīri vērsuši ieročus arī pret civiliedzīvotājiem. Piemēram, 2012.gada martā seržants Roberts Beilss nošāva 16 cilvēkus Pandžvai apgabalā Kandagaras provincē Afganistānā. Šī traģēdija kļuva pazīstama kā "slaktiņš Kandagarā".

Beilss pameta vienības nometni un devās uz tuvējo ciemu. Tur viņš iebruka mājās un nošāva guļošos cilvēkus. Viņš nogalināja grūtnieci un deviņus bērnus. Citā ciemā viņš nošāva un ievainoja vēl vairākus cilvēkus. Pēc izrēķināšanās seržants centās sanest nogalināto cilvēku līķus vienā no mājām un aizdedzināt to, lai slēptu nozieguma pēdas. Drošības dienests viņu aizturēja pēc atgriešanās bāzē. Beilss skaidroja, ka nošāvis cilvēkus, slēpdamies aiz "baiļu un bravūras maskas", un neliekuļoti lūdza piedošanu bojāgājušo ģimenēm. Advokāti mēģināja mīkstināt sodu, norādot uz posttraumatisko stresu pēc vairākiem komandējumiem uz Afganistānu. Traģiskais incidents radīja plašu atbalsi sabiedrībā. Šī iemesla dēļ, pēc mediju datiem, ASV varasiestādes izmaksāja bojāgājušo ģimenēm kompensāciju, neskatoties uz Pentagona oficiālo politiku. Katra nogalinātā cilvēka ģimene saņēma pa 47 tūkstošiem dolāru, ievainoto – pa 11 tūkstošiem.

Neliekuļotā nožēla ļāva 39 gadus vecajam Robertam Beilsam izvairīties no nāves soda. Tiesa piesprieda viņam mūža ieslodzījumu bez pirmstermiņa atbrīvošanas tiesībām.

75
Pēc temata
Klincēvičs: ASV sāka apmācīt teroristus jau Afganistānā
ASV armija var iekļūt teroristisko organizāciju sarakstā
Politologs: ASV paliks Afganistānā, neskatoties uz skaļajiem solījumiem
MiG-23

Amerikāņu pilots pastāstīja par slepenām cīņām ar MiG-23

39
(atjaunots 17:00 26.10.2020)
Lidotājs pastāstīja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Amerikāņu pilots Pols Vudforts pastāstīja par slepenām mācību cīņām ar padomju iznīcinātājiem MiG-23 aukstā kara laikā, vēsta RIA Novosti.

Lidotājs atklāja, ka pagājušā gadsimta 60. gados ASV Centrālā izlūkošanas pārvalde (CIP) mācību treniņu nolūkiem iepirkusi un nomājusi citās valstīs vairākus padomju iznīcinātājus, ko vēlāk apvienoja atsevišķā eskadriļā.

Vudforts atzīmēja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

"Ja jums ir raķete, labāk to palaist uzreiz, jo pēc sekundes tas palielinās ātrumu un aizies no trāpījuma zonas, un man šķiet, tā bija galvenā mācība," Vudforta stāstu citēja Popular Mechanics.

Pilots uzsvēra, ka padomju iznīcinātājs spēja lidot forsāžas režīmā aptuveni 20 minūtes un šis laiks bija "saspringtākais treniņu posms". 

39
Tagi:
iznīcinātājs, ASV
Pēc temata
Kāpēc ASV satrauc Krievijas iznīcinātāja Su-57 "uzlabojumi"
"Rietumi nespēs atkārtot": kāds būs Krievijas jaunais pārtvērējs
Lidosim "prātīgi"? Kāda valsts pirmā varēs iegādāties Krievijas jauno Su-57?
"Viegli nogāzties": kara lidotājs paskaidroja, kāds risks slēpjas lielā augstumā
S-400

Turcija pastāstīja par S-400 izmēģinājumiem un atbildēja uz ASV pretenzijām

23
(atjaunots 11:38 26.10.2020)
Turcija informēja, ka turpinās sadarbību ar sabiedrotajiem, taču nevar pieņemt tādus paziņojumus, kā "esam gatavi pārdot, tomēr Kongress aizliedz piegādes", norādīja Turcijas aizsardzības ministrs Hulusi Akars.

RĪGA, 25. oktobris — Sputnik. Turcijas aizsardzības ministrs Hulusi Akars apstiprināja, ka valsts veikusi Krievijas Federācijā iepirkto zenītraķešu kompleksu S-400 izmēģinājumus, un norādīja, ka tas ir plānveida darbs kontrakta ietvaros, vēsta RIA Novosti.

Turcija laida klajā starptautisko paziņojumu Navtex par artilērijas mācībām Sinopas pilsētas rajonā Melnās jūras reģionā. Iepriekš jau ziņots, ka Turcija sekmīgi izmēģināja Krievijā iepirktās PGA sistēmas S-400 valsts ziemeļos, visas palaistās raķetes trāpījušas mērķos.

ZRK S-300 Antei-2500
© Sputnik / Алексей Филиппов

"Katra aizsardzības rūpniecības produkcijas iepirkuma kontrakta ietvaros paredzēti izmēģināumi. Tā ir iepirkuma programmas daļa, tīri tehniska darbība," Hulusi Akars paziņoja telekanālam NTV.

Fakts, ka Turcija iepirkusi zenītraķešu kompleksus S-400 Krievijā, nenozīmē, ka tā attālinājusies no NATO, Ankara vēl aizvien ir gatava iegādāties amerikāņu sistēmas Patriot, paziņoja Akars.

"S-400 bija nevis iegriba, bet nepieciešamība un nenozīmē mūsu attālināšanos no NATO. Tomēr nepieciešamības dēļ un gadījumā, ja mums tiks garantēta tehnoloģiju nodošana, kopēja ražošana un piegādes kalendārs, mēs varam iepirkt Patriot vai SAMP-T. Turcija arī iepriekš ir centusies izstrādāt alternatīvus variantus ar sabiedrotajiem un turpinās darbu. Mēs nevaram pieņemt tādus paziņojumus, kā "esam gatavi pārdot, tomēr Kongress aizliedz piegādes", Turcijas aizsardzības ministra teikto citēja telekanāls NTV.

Viņš piebilda, ka S-400 "neintegrēs NATO PGA sistēmā un Turcija izpildīs visas savas saistības alianses ietvaros".

Pie tam Ankara nedomā lūgt Vašingtonas atļauju ZRK S-400 izmēģinājumiem, paziņoja Turcijas prezidents Tajips Erdogans.

Iepriekš ASV Valsts departamenta pārstāve Morgana Ortagusa paziņoja, ka ASV "apņēmīgi nosodīs" Ankaras soļus, ja apstiprināsies informācija par izmēģinājumiem. Vašingtona pat piedraudēja Turcijai ar "nopietnām sekām", ja ZRK tiks aktivizēti.

"Jā, Sinopā notika, notiek izmēģinājumi. Un mēs nedomājam tiem lūgt ASV atļauju. Tātad šie kungi ir noraizējušies par to, ka šeit ir Krievijai piederoši ieroči," Erdogans uzsvēra sarunā ar žurnālistiem.

Viņš konstatēja, ka Ankara ir noskaņota apņēmīgi un turpinās nosprausto ceļu.

Viņš piezīmēja, ka Turcija neatsakās no amerikāņu pretgaisa sistēmu Patriot iepirkuma un ir gatava turpināt pārrunas par šo jautājumu ar ASV.

Krievijas jaunāko ZRK S-400 piegādes, kas radīja krīzi Turcijas un ASV attiecībās, sākās 2019. gada jūlija vidū. Vašingtona pieprasīja Ankarai atteikties no darījuma un to vietā iepirkt kompleksus Patriot, turklāt piedraudēja atlikt jauno iznīcinātāju F-35 pārdošanu vai pat atcelt darījumu, kā arī ieviest sankcijas. Ankara atteicās pakļauties un turpināja pārrunas par nākamās S-400 partijas iegādi.

23
Tagi:
S-400, Krievija, Turcija
Pēc temata
Redzamas kā mušas uz griestiem: Turcija izmēģina S-400 pret ASV iznīcinātājiem
Eksperts: ASV neizdodas Turciju nospiest uz ceļiem Krievijas S-400 jautājumā
Patriot to nespēj: eksperts paskaidroja, kāpēc Turcija izvēlējusies S-400
Kāpēc Indija gatava atvēlēt 2 miljardus par Krievijas iznīcinātājiem MiG-29 un Su-30
Krievijas ārlietu ministra vietnieks Sergejs Rjabkovs, foto no arhīva

Krievijas ĀM komentēja ASV izteikumus par līgumu NEW START

2
(atjaunots 20:51 27.10.2020)
Maskava ir vīlusies par ASV soļiem jautājumā par līguma NEW START pagarināšanu, pauž valsts ārlietu ministra vietnieks Sergejs Rjabkovs.

RĪGA, 28. oktobris - Sputnik. Maskava ir vīlusies par ASV soļiem jautājumā par līguma NEW START pagarināšanu, intervijā RIA Novosti pastāstīja valsts ārlietu ministra vietnieks Sergejs Rjabkovs.  

"Mēs uzturam ļoti intensīvu dialogu ar ASV šajos jautājumos. Signāli, ko saņemam no turienes, rada vilšanos," konstatēja Rjabkovs.

"Amerikāņi nekādi nespēj aptvert, ka mums nav iespējams īstenot piedāvāto shēmu, kuras ietvaros ASV turpina sarežģīt visu šo situāciju ar savām daudzajām prasībām, pat ne vēlmēm, bet prasībām pret mums. Ne jau tāpēc mēs turpinām dialogu, lai vienpusējā kārtībā ietu pretī ASV," uzsvēra ārlietu ministra vietnieks.

Iepriekš ASV prezidenta speciālais pārstāvis bruņojuma kontroles jautājumos Maršals Bilingslijs paziņoja, ka Krievijas un ASV kodolarsenālu iesaldēšanai jāietver verifikācijas mehānisms, turklāt ASV nepiekrīt pagarināt NEW START bez jebkādiem noteikumiem.

ASV apzināti velk garumā laiku, lai izjauktu vienošanās, ko paredz līgums, cenšoties atlikušajā līguma darbības termiņā izdomāt kaut kādus līguma verifikācijas papildu paņēmienus un vājināt vienošanās būtību. Konstruktīvu dialogu būs iespējams atsākt tikai pēc prezidenta vēlēšanām, uzskata KF Valsts domes deputāti.

"ASV apzināti velk garumā laiku, lai izjauktu vienošanās, ko paredz NEW START, cenšoties atlikušajā līguma darbības termiņā izdomāt kaut kādus līguma verifikācijas papildu paņēmienus un vājināt vienošanās būtību. Mūsu oponentiem ASV pārsvarā traucē kāre ieņemt līdera vietu pasaules arēnā un, protams, kodolieroču jomā. Vašingtonā ir pieraduši runāt ar visiem draudu un ultimātu valodā. Krievija ir valsts, kas nepieļauj dialogu tādā tonī," konstatēja VD Starptautisko lietu komitejas loceklis Sergejs Žeļezņaks.

Deputāts uzsvēra, ka jebkāda starptautiska vienošanās, it īpaši kodolarsenālu savstarpējas ierobežošanas jomā, ietver šī procesa ievērošanas kontroles paņēmienus. Ar mūsdienu tehniskajām iespējām, ieskaitot novērošanu no kosmosa, ir gandrīz neiespējami slēpt no izlūkošanas satelītiem tamlīdzīga bruņojuma ražošanas vai izmēģināšanas faktu, atzīmēja politiķis.

Pie tam, viņš piebilda, Krievija nekad nav pārkāpusi savas saistības un ierosina partneriem ievērot līgumus miera un stabilitātes vārdā.

"Pie tam Vašingtonas vanagi vēl joprojām lolo idejas atraisīt sev rokas un, slēpjoties aiz skaistiem vārdiem par tā saucamo jauno efektīvo verifikācijas sistēmu, likvidēt vienošanos un sākt plašu kodolieroču ražošanu. Mūsu valsts sper visus iespējamos diplomātiskos soļus, lai pārliecinātu amerikāņu oponentus, ka NEW START ir jāpagarina, bet pēc tam var detalizēti un rūpīgi apspriest tālākos kopīgos soļus ar mērķi saglabāt kodolparitāti. Tāpat mums ir skaidrs, ka līdz ASV prezidenta vēlēšanām nekādas pārmaiņas līguma NEW START aspektā nav gaidāmas. Visas runas par to amerikāņu publikas priekšā ir tikai kandidātu priekšvēlēšanu gājiens," konstatēja deputāts.

2
Tagi:
NEW START līgums, Ārlietu ministrija, Krievija
Pēc temata
Milzīgs konfrontācijas līmenis pasaulē: KF politiķis pastāstīja par savaldīšanas faktoru
Putins ierosinājis pasākumus spriedzes mazināšanai Eiropā
Lavrovs par tiesībām, ASV nekaunību, New START un Navaļniju
"Klauvē pie atvērtām durvīm". Maskava iesaka ASV nepieļaut rupju kļūdu