ASV armijas karavīrs. Foto no arhīva

"Nogalināt visus uz Zemes". ASV kareivji nostājas uz terora ceļa

76
(atjaunots 10:46 14.08.2019)
Februārī ASV tika arestēts krasta apsardzes leitnants Kristofers Pols Hasons. Viņš tiek turēts aizdomās par terorakta gatavošanu pret politiķiem un žurnālistiem. Gaidāma tiesa.

RĪGA, 14. augusts — Sputnik. Radikāļu atbalsts, dienesta biedru apšaušana, masveida slepkavības civiliedzīvotāju vidū – ASV armijas karavīri dažkārt paši pārvēršas par teroristiem, lai arī Vašingtona apgalvo, ka tas ir galvenais balsts cīņā ar starptautisko terorismu. Piemēram, šī gada februārī ASV tika arestēts krasta apsardzes leitnants Kristofers Pols Hasons. Viņš tiek turēts aizdomās par terorakta gatavošanu pret politiķiem un žurnālistiem. Gaidāma tiesa. Par šo un citiem līdzīgiem incidentiem portālā RIA Novosti pastāstīja Nikolajs Protopopovs.

Civilizācijas iznīcināšana

49 gadus vecais Kristofers Pols Hasons smēlās iedvesmu norvēģu ekstrēmista Andersa Breivika rīcībā, kurš 2011.gada jūlijā nogalināja 77 cilvēkus. Hasons aicināja "koncentrēt vardarbību", lai radītu "baltu dzimteni" un sapņoja "nogalināt gandrīz visus cilvēkus uz Zemes". Hasons plānoja slepkavot civiliedzīvotājus mērogos, kādi ASV vēsturē nav redzēti. Šim nolūkam viņš sarūpēja iespaidīgu ieroču un munīcijas krājumu. Noliktavu viņš iekārtoja savās mājās: vairākas automātiskās un snaipera šautenes, bises, pistoles, bruņuvestes, cits ekipējums. Un liels daudzums sintētisko narkotiku – 2016.gadā Hasons nopirka vairāk nekā četrus tūkstošus tramadola tablešu. Leitnants plānoja ne tikai likt lietā šaujamieročus un spridzekļus, bet arī organizēt bioloģiskos uzbrukumus – izplatīt mēra, spāņu gripas, Sibīrijas mēra un botulisma vīrusus.

Pirmos uzbrukumus terorists plānoja vērst pret augstu stāvošiem politiķiem, pazīstamiem žurnālistiem un citām personībām. Hasons pat sastādīja sarakstu. Viņš plānoja nogalināt Pārstāvju palātas spīkeri, vairākus senatorus un telekanālu CNN un MSNBC žurnālistus.

Hasons dienēja ASV jūras kājniekos no 1988.līdz 1993.gadam, pēc tam pārgāja uz Nacionālo gvardi. Savus ekstrēmistiskos uzskatus loloja jau sen – vismaz 30 gadus bija neonacistu un skinhedu biedrs. Tikās ar šo kustību līderiem, lasīja atbilstošu literatūru, apmeklēja seminārus un mītiņus. Daudzi eksperti uzskata, ka tiesas priekšā jāstājas arī bijušā karavīra komandieriem, kuri nepievērsa uzmanību viņa "hobijiem".

Radikāļi ar uzplečiem

Par laimi, Hasons tika savlaicīgi arestēts – viņš nepaspēja īstenot savus plānus. Taču dažkārt gadās citādi. 2009.gadā Forthudas bāzē Teksasā armijas psihiatrs majors Nidals Maliks Hasans nošāva 13 un ievainoja aptuveni 30 dienesta biedrus. Traģēdija notika netālu no veselības aprūpes centra, kurā karavīri tika izmeklēti pirms došanās uz Irāku un Afganistānu. Majoru neitralizēja policisti: viņš guva vairākus ložu ievainojumus un rezultātā tika paralizēts.

Sīrijas pilsēta Alepo mūsdienās.
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Palestīniešu izcelsmes amerikānis Nidals Hasans bija musulmanis un vienmēr kritizēja ASV militārās operācijas Irākā un Afganistānā. Karu viņš uzskatīja par "netaisnu", negribēja karot pret musulmaņiem un ļoti baidījās, ka reiz viņu nosūtīs komandējumā uz kādu karsto punktu. Par to viņš bieži strīdējās ar kolēģiem, turklāt stāstīja savas domas neliela veikaliņa īpašniekam, kur ik rītu pirka kafiju.

Hasans nokļuva armijā pēc Virdžīnijas politehniskās universitātes beigšanas 1997.gadā. Vēlāk studēja kara medicīnas universitātē un ieguva specialitāti – psiholoģiskās palīdzības sniegšana katastrofu apstākļos. Hasans cerēja, ka prezidents Baraks Obama izvedīs bruņotos spēkus no Irākas un Afganistānas, taču viņa cerības neattaisnojās. 2013.gada augustā slepkavam piesprieda nāves sodu, patlaban viņš gaida sprieduma izpildi cietumā.

Seržants Akaika Kengs arī atbalstīja islāmistus. Viņš piedalījās operācijās Irākā un Afganistānā. 2017.gadā viņu arestēja par sakariem ar ISIS kaujiniekiem un mēģinājumu nodot viņiem dienesta informāciju. Izmeklēšanā noskaidrojās, ka seržants nostājies teroristu pusē vairāk nekā pirms sešiem gadiem un jau bijis gatavs viņiem pievienoties. Viņš bieži noskatījās video ierakstus, kuros bija redzama radikālo islāmistu gūstekņu spīdzināšana un slepkavības, karadarbība un pašnāvnieku uzspridzināšanās.

ISIS vervētājiem – slepenajiem aģentiem – viņš zvērēja uzticību arābu un angļu valodās. Viņš nodeva teroristiem ASV karavīru personas darus, ziņas par gaisa telpas kontroles sistēmu, karavīru treniņu instrukcijas un tehnisko dokumentāciju. Apsūdzētā advokāti uzstāja, ka Kenga ir psihiski slims. Viņa nenormālo uzvedību novēroja arī dienesta biedri: dažkārt viņš stundām ilgi sēdēja, skatoties vienā punktā sienā, vai sarunājās ar dzīvniekiem. Tomēr tiesa pērnā gada decembrī piesprieda seržantam brīvības atņemšanu uz 25 gadiem.

Slaktiņš Kandagarā

Amerikāņu karavīri vērsuši ieročus arī pret civiliedzīvotājiem. Piemēram, 2012.gada martā seržants Roberts Beilss nošāva 16 cilvēkus Pandžvai apgabalā Kandagaras provincē Afganistānā. Šī traģēdija kļuva pazīstama kā "slaktiņš Kandagarā".

Beilss pameta vienības nometni un devās uz tuvējo ciemu. Tur viņš iebruka mājās un nošāva guļošos cilvēkus. Viņš nogalināja grūtnieci un deviņus bērnus. Citā ciemā viņš nošāva un ievainoja vēl vairākus cilvēkus. Pēc izrēķināšanās seržants centās sanest nogalināto cilvēku līķus vienā no mājām un aizdedzināt to, lai slēptu nozieguma pēdas. Drošības dienests viņu aizturēja pēc atgriešanās bāzē. Beilss skaidroja, ka nošāvis cilvēkus, slēpdamies aiz "baiļu un bravūras maskas", un neliekuļoti lūdza piedošanu bojāgājušo ģimenēm. Advokāti mēģināja mīkstināt sodu, norādot uz posttraumatisko stresu pēc vairākiem komandējumiem uz Afganistānu. Traģiskais incidents radīja plašu atbalsi sabiedrībā. Šī iemesla dēļ, pēc mediju datiem, ASV varasiestādes izmaksāja bojāgājušo ģimenēm kompensāciju, neskatoties uz Pentagona oficiālo politiku. Katra nogalinātā cilvēka ģimene saņēma pa 47 tūkstošiem dolāru, ievainoto – pa 11 tūkstošiem.

Neliekuļotā nožēla ļāva 39 gadus vecajam Robertam Beilsam izvairīties no nāves soda. Tiesa piesprieda viņam mūža ieslodzījumu bez pirmstermiņa atbrīvošanas tiesībām.

76
Pēc temata
Klincēvičs: ASV sāka apmācīt teroristus jau Afganistānā
ASV armija var iekļūt teroristisko organizāciju sarakstā
Politologs: ASV paliks Afganistānā, neskatoties uz skaļajiem solījumiem

Lielbritānija sūta eskadras kuģi un pretzemūdeņu fregati uz Melno jūru

13
(atjaunots 08:38 21.04.2021)
Plānots, ka Lielbritānijas Jūras kara spēku kuģus atbalstīs iznīcinātāji F-35B Lightning un pretzemūdeņu helikopteri Merlin no aviācijas bāzes kuģa "Queen Elizabeth" Vidusjūrā.

RĪGA, 21. aprīlis – Sputnik. Lielbritānija nosūtīs uz Melno jūru divus kara kuģus, vēsta "Gazeta.ru", atsaucoties uz "The Sunday Times".

Akvatorijā ieradīsies pretgaisa aizsardzības eskadras kuģis un pretzemūdeņu fregate. Kuģi atrodas Vidusjūrā dislocētās aviācijas bāzes grupas pakļautībā.

Plānots, ka Lielbritānijas Jūras kara spēku kuģiem jebkurā brīdī varēs atbalstīt iznīcinātāji F-35B Lightning un pretzemūdeņu helikopteri Merlin no aviācijas bāzes kuģa "Queen Elizabeth".

Iepriekš vēstīts, ka NATO aicina Krieviju nodrošināt navigācijas brīvību Melnajā jūrā.

Krievijas senators Aleksejs Puškovs komentēja Lielbritānijas lēmumu nosūtīt karakuģus uz Melno jūru, apliecinot "solidaritāti" ar Ukrainu, vēsta RIA Novosti.

Politiķis atgādināja savā Telegram kanālā, ka aptaujā, ko organizēja britu izdevums Daily Express, 73% no gandrīz pieciem tūkstošiem aptaujāto lasītāju iebilda pret jebkādiem Londonas soļiem pret Maskavu.

"Lielākā daļa britu atceras, ka agrākā militārā iejaukšanās valstij maksāja lielu skaitu dzīvību un daudz naudas. Tāpēc Džonsonam labāk vajadzētu ietaupīt līdzekļus, ko prasīs divu karakuģu sūtīšana uz Melno jūru, "Ukrainas atbalstam"," uzrakstīja senators. Viņš konstatēja, ka tā ir bezcerīga lieta, jo divi kuģi neko neizšķirs.

"Bez šīs britu postimpērisko kompleksu liekās demonstrācijas itin labi var iztikt," secināja Puškovs.

Iepriekš ASV plānoja nosūtīt uz Melno jūru divus kuģus - "Roosevelt" un "Donald Cook". Tiek vajadzēja uzturēties akvatorijā no 14.-15. aprīļa līdz 4.-5. maijam. Pentagona oficiālais pārstāvis Džons Kirbijs paziņoja, ka amerikāņu karakuģu operācijas Melnajā jūrā ir "ikdienišķas", ASV koordinē šīs darbības ar Turcijas valdību Montrē konvencijas ietvaros. Vēlāk valsts atsauca pieteikumu Turcijai par kuģu izbraukšanu caur Bosfora šaurumu. Valda uzskats, ka ASV prezidents Džo Baidens to izdarījis, lai nepieļautu eskalāciju ar Krieviju – izdevums Politico informēja, ka šo lēmumu Pentagons pieņēmism jo noraizējies par spriedzi starp Krieviju un Ukrainu.

Pēdējā laikā rietumvalstis pauž bažas sakarā ar to, ka no Krievijas puses Ukrainā it kā pastiprinās "agresīvās darbības". Vašingtona ziņoja par "Krievijas agresijas" eskalāciju un bruņoto spēku pārdislokāciju uz Krimu un Ukrainas austrumu robežu virzienā.

Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs paziņoja, ka Krievija pārvieto bruņotos spēkus savā teritorijā un pēc saviem ieskatiem. Viņš konstatēja, ka tas nevienu neapdraud un nevienam par to nevajadzētu raizēties.

13
Pēc temata
KF aizsardzības ministrs ziņo par ASV un NATO spēku savilkšanu pie Krievijas robežām
"Viņi jau pārvieto kuģus un lidmašīnas": kas notiek Melnajā jūrā
Krievija iesaka ASV atturēties no divu kara kuģu reisa uz Melno jūru
Krievijas iznīcinātāji gatavojas bombardēt jūras mērķus
Sebastjans Kurcs

Austrija iepirks "Sputnik V": Kurcs aicina EZA pasteigties ar vakcīnas apstiprināšanu

23
(atjaunots 17:40 20.04.2021)
Austrijas kanclers Sebastjans Kurcs informēja, ka federatīvā republika ir vienojusies par miljonu Krievijas vakcīnas "Sputnik V" devu iegādi

RĪGA, 20. aprīlis - Sputnik. Austrijas valdība ir vienojusies iepirkt un sākt Krievijas Covid-19 vakcīnas "Sputnik V" lietošanu, kad Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) to apstiprinās, paziņoja federatīvās republikas kanclers Sebastjans Kurcs.

"Mēs vienojāmies iegādāties vienu miljonu devu vakcīnas "Sputnik V", ko izmanto jau vairāk nekā 50 valstīs," citē RIA Novosti Kurca paziņojumu.

Pēc viņa vārdiem, Austrija cer uz ātru Krievijas preparāta reģistrāciju Eiropā.

"Katra papildu vakcīna palīdzēs mums glābt dzīvības, saglabāt darba vietas un ātrāk atgriezties pie normālas dzīves," norādīja Kurcs.

Federālajā valdībā apstiprināja, ka Austrija izmantos vakcīnu, tiklīdz Eiropas regulators to apstiprinās. "Lietošana - pēc EZA reģistrācijas, teica Austrijas valdībā.

4. martā EZA ziņoja par "Sputnik V" ekspertīzes uzsākšanu, regulators pārbaudīs vakcīnas efektivitāti un drošību. Pēc uzticamā informācijas avota "Sputnik V" var saņemt apstiprināšanu maijā.

Divas Eiropas Savienības valstis - Ungārija un Slovākija – jau ir apstiprinājušas "Sputnik V" lietošanai, negaidot tās reģistrāciju Eiropas Savienībā. Pagājušajā nedēļā startēja Krievijas vakcīnas ražošana Serbijā, tāpat paredzams, divu mēnešu laikā to sāks ražot Itālijā.

Krievijas Veselības ministrija reģistrēja "Sputnik V" pērnā gada augustā. Vakcīnu izstrādāja Gamaleja vārdā nosauktais centrs uz labi izpētītās un pārbaudītās cilvēka adenovīrusu vektoru platformas.

Publikācija autoritatīvajā medicīnas žurnālā The Lancet liecina, ka "Sputnik V" trešajā izmēģinājumu fāzē demonstrēja efektivitāti 91,6% līmenī. Vakcīna pilnībā pasargā no smagas Covid-19 gaitas.

Preparāts "Sputnik V" reģistrēts jau vairāk nekā 60 pasaules valstīs, kuru iedzīvotāju skaits pārsniedz 1,5 miljardus cilvēku.

23
Tagi:
Sputnik V, vakcīna, Austrija
Pēc temata
"Sputnik V" izstrādātāji atbildēja uz Makrona vārdiem par vakcīnu karu
Kas vakcinēs Eiropu no vājinātas neatkarības vīrusa
Tika novērtēta "Sputnik V" efektivitāte pret Covid-19 jaunajiem paveidiem
Vakcinācijas tūrisms: ārzemnieki lido uz Krieviju pēc "Sputnik V"
Ādaži

Gatavojieties troksnim: Ādažu poligonā sākušās šaušanas mācības

0
(atjaunots 07:43 21.04.2021)
Līdz sestdienai Ādažu poligonā turpināsies mīnmetēju šaušanas mācības. Piecu rajonu iedzīvotājus lūdz nekrist panikā šāvienu un dārdu dēļ.

RĪGA, 21. aprīlis — Sputnik. Nacionālie bruņotie spēki brīdināja Latvijas iedzīvotājus par to, ka Ādažu poligonā 20.-24. aprīlī notiks mīnmetēju un kājnieku atbalsta līdzekļu šaušanas mācības, raksta Mixnews.lv.

Tuvējo rajonu – Ādažu, Garkalnes, Carnikavas, Saulkrastu un Inčukalna – iedzīvotājiem sniegta informācija par mācībām, kas notiks gan dienā, gan naktī. Ziņots, ka, iespējams, troksnis būs liels, tomēr iedzīvotāji lūgti nebīties no šāvienu dārdiem.

​Iepriekš vēstīts, ka Baltijas jūrā sākušās mīnu tralētāju mācības "Open Spirit", kas ik gadus notiek netālu no Igaunijas, Latvijas un Lietuvas krastiem. Mācībās piedalās 21 kuģis no 11 NATO valstīm.

Igaunijas Aizsardzības ministrija pastāstīja, ka NATO 1. pastāvigā pretmīnu grupa, ko veido pieci kuģi, ieradās Igaunijā mācībām jau 16. aprīlī.

2018. gadā Latvija ieņēma līdera vietu aizsardzības izdevumu ziņā – tā ne tikai apsteidza visas Eiropas valstis, bet arī pārsniedza noteikto līmeni 2% apmērā no iekšzemes kopprodukta (IKP).

2021. gadā Latvijas Aizsardzības ministrija plāno savām vajadzībām saņemt 2,3% no IKP – rādītājs par 44 miljoniem eiro pārsniegs šiem izdevumiem atvēlēto summu 2020. gadā.

0
Tagi:
militārās mācības, Nacionālie bruņotie spēki, Ādaži
Pēc temata
"Karavīri ir sajūsmā": Latvijā ieradīsies jauni karavīri no ASV
Neatkarīgās Latvijas Jūras spēkiem – 30. Rezultāti un perspektīvas
NATO 2030: pie kā ved spriedzes eskalācijas stratēģija Baltijā
Patriotisms iekšā, apkārt – Covid: ko māca zemessargiem pandēmijas laikā