Termoelektrostacija. Foto no arhīva

Ziema bez gāzes, oglēm un kontrabandas: Kijevai ir pieci mēneši, lai nāktu pie prāta

45
(atjaunots 11:39 07.08.2019)
Ukraina riskē ziemā nokļūt enerģētiskās krīzes apstākļos: speciālās nodevas dīzeļdegvielas un SDG importam no Krievijas, īpašās atļaujas ogļu eksportam no Krievijas un gāzes tranzīta iespējamais pārtraukums no 1. janvāra draud vismaz ar būtisku cenu pieaugumu.

RĪGA, 7. augusts — Sputnik. Ukraina saskārusies ar ogļu piegāžu sarukumu no Krievijas, un nākamā gada sākumā riskē palikt pie tukša gāzes cauruļvada. Iespējams, ogļu piegādes var aizvietot ar kravām no ASV, Kanādas un citām valstīm, taču situācija ar gāzi ir daudz sarežģītāka. Ja Krievija un Ukraina nevienosies par tranzīta līguma noteikumiem, ziemā Eiropai pašai būs ļoti vajadzīga Krievijas gāze, ko tā tagad aktīvi iesūknē glabātavās, un nav zināms, vai tai būs lieka gāze – Kijevai.

Ogļu eksports

Ogļu piegādes Ukrainā no Krievijas jūnijā samazinājās par 85%. Daļa agrākā eksporta acīmredzot devusies cauri Baltkrievijai, tāpēc neatainojas Krievijas un Ukrainas tirdzniecības bilances statistikā, taču, pat ņemot vērā šo maršrutu, patērētāji Ukrainā jau ir pamanījuši Krievijas ogļu trūkumu, ziņo "Kommersant".

No 1. jūnija Krievijas kompāniju pienākums ir ik mēnesi saņemt valdības atļauju ogļu izvešanai. Šis solis sperts, atbildot uz Kijevas noteiktajiem Krievijas preču importa ierobežojumiem.

Krievijas ogļu eksports uz Ukrainu jūnijā saruka par 85,3%, līdz 129,3 tūkst. tonnu, salīdzinājumā ar 2018. gada jūniju. Statistika gan liecina, ka daļa kravu pārsūtītas uz Baltkrieviju. Šī gada pirmajā pusgadā ogļu eksports uz Baltkrieviju pieaudzis 4,5 reizes, līdz 951,3 tūkst. tonnu.

Tomēr nav domājams, ka kravas cauri Baltkrievijai pilnībā kompensējušas agrākās piegādes, norādīja avīze. Jūnijā Krievijā ogļu kravu apjoms kritās par 7%, līdz 27,6 milj. tonnu. Krievijas dzelzceļš to pamatoja ar piegāžu sarukumu uz Ukrainu.

Jūlija beigās tika ziņots, ka Lugansas TEC Kijevas kontrolētajā teritorijā sākusi izmantot gāzi, jo nevar saņemt ogles no Krievijas. Arī uzņēmuma "Promugoļservis" direktore Jeļena Drobina uzsvēra, ka Ukrainas metalurgi spiesti pasūtīt ogles no ASV un Kanādas.

Gāzes tranzīts

Eiropa gatavojas ziemai un nerēķinās ar Ukrainas gāzes transporta sistēmu (GTS): jau vairākus mēnešus pazemes glabātavās tiek iesūknēts rekordliels apjoms Krievijas gāzes. Tātad Eiropai ziemā gāzes pietiks, taču diezin vai tai būs "lieka" gāze, ko pārdot Ukrainai, raksta portāls "Strana", materiālu pārpublicēja InoSMI.

Pārrunas par Krievijas gāzes tranzītu cauri Ukrainas teritorijai vēl nav izkustējušās no vietas, kārtējā trīspusējā tikšanās ieplānota 16. septembrī, taču nav zināms, vai pusēm izdosies vienoties.

"Gazprom"pieprasa visu tiesas strīdu pārtraukšanu, taču "Naftogaz" to uzskata par nepieņemamu. Pie tam Krievija dod priekšroku īstermiņa līgumam ar gāzes izsūknēšanas noteikumu no Ukrainas GTS, ja tās nepietiks no citiem avotiem, piemēram, no "Ziemeļu straumes 2", kuras ekspluatācijas sākums plānots līdz gada beigām, atzīmēja zinātniski tehniskā centra "Psiheja" speciālo projektu vadītājs Genādijs Rjabcevs. Tehnisku šķērsli pārrunās rada arī fakts, ka jauno līgumu jāparaksta atbilstoši ES standartiem sertificētam neatkarīgam GTS operatoram, taču tas vēl nav izveidots ("Naftogaz" vēl nav noslēdzis sadales procedūru, kas paredz atdalīt gāzes ieguvi, transportēšanu un pārdošanu).

Starp citu, Krievijas gāzes tranzīts Ukrainai ir svarīgs ne tikai no finansiālā viedokļa (par to Kijeva saņem aptuveni trīs miljardus dolāru gadā). Gāzes sūknēšana uz Eiropu nodrošina nepieciešamo spiedienu GTS. Ja plūsma tiks zaudēta, nav saprotams, kā sistēma funkcionēs, norādīja viens no Enerģētikas stratēģijas fonda dibinātājiem Dmitrijs Maruničs.

Turklāt Ukraina, lai arī nepērk gāzi no "Gazprom", saņem to atbilstoši līgumiem ar ES uzņēmumiem. Faktiski Ukraina atsūknē to pašu tranzīta gāzi, un tranzīta pārtraukuma apstākļos būs ļoti sarežģīti vai ļoti dārgi organizēt fizisko reversu.

"Teorētiski gāzes reverss ir iespējams, 2009. gadā tas tika veikts 17 diennaktis. Taču toreiz glabātavās bija 26 miljardi kubikmetru gāzes, un bija iespējams pacelt līdz 200 miljoniem kubikmetru diennaktī. Tagad būs 18-20 miljardi kubikmetru (tādu apjomu Ukrainas PGK sola "Naftogaz" – red.), un tas ļaus pacelt vajadzīgo gāzes apjomu tikai pāris mēnešus nevis visā apkures sezonas periodā. Pie tam, kopš brīža, kad GTS strādāja reversa režīmā, pagājuši 10 gadi, un nav zināms, vai tā tehniski spēs atkal strādāt tādā režīmā," paskaidroja Rjabcevs.

Pat gadījumā, ja fizisko reversu izdosies īstenot, nav zināms, vai Eiropa tam piekritīs, uzskata eksperti. Ja 2020.gadā tiks pārtraukts gāzes tranzīts cauri Ukrainai, un līdz tam netiks sākta "Ziemeļu straumes 2" ekspluatācija, Eiropā veidosies gāzes deficīts, tai vienkārši nebūs liekas gāzes Kijevai, vai arī tā tiks pārdota par milzu naudu. Tas draud ar strauju gāzes cenas pieaugumu patērētājiem Ukrainā, arī iedzīvotājiem, jo no 2020. gada vairs nebūs īpašo saistību un cenu valsts regulējuma.

Eksperti vērtē, ka deficīta apstākļos ziemā gāzes cena var pieaugt no 7 grivnām līdz 12-13 grivnām (0,42-0,45 eiro) par kubikmetru iedzīvotājiem un komunālajiem uzņēmumiem.

Eksperti norāda, ka gāzes tranzīta līgums, iespējams, netiks noslēgts līdz gada beigām, bet tranzīts saglabāsies "pēc noklusējuma", un Ukraina turpinās gāzes atsūknēšanu no GTS. "Taču nav saprotams, kāds būs šīs gāzes statuss, pēc būtības, tā būs banāla kontrabanda," atzīmēja Maruņičs.

Dīzeļdegvielas piegādes

Mainās arī naftas produktu piegādātāju struktūra, ņemot vērā jaunās nodevas.

Ukrainas valdība no 1. augusta ieviesa speciālas nodevas dīzeļdegvielas importam no Krievijas pa cauruļvadiem, kā arī sašķidrinātās gāzes importam. Speciālā nodeva dīzeļdegvielai tagad sastāda 3,75%, no 1. oktobra – 4%. Speciālā nodeva sašķidrinātās gāzes importam patlaban sasniegusi 1,75% , no oktobra – 3%.

Vismaz trīs lieli uzņēmumi, kas importē dīzeļdegvielu uz Ukrainu, no augusta ir apturējuši tās piegādes no KF, informēja Ukrainas konsaltinga grupas "A-95" direktors Sergejs Kujuns. Piemēram, runa ir par naftas produktu lielāko importētāju Ukrainā "Wexler Group".

Pie tam Ukrainas prezidenta pārstāvis Andrejs Geruss paziņoja, ka DUS tīkli esot gatavi dīzeļdegvielas importa pārtraukumam no KF un nofraktējuši tankkuģus ar degvielu, kuri jau dodas uz valsti.

"Nekāda deficīta nebūs, cenu nestabilitātes nebūs, neatkarīgi no kompānijas Wexler jaunajiem paziņojumiem Facebook," paziņoja Geruss.

Viņam nepiekrīt eksperts enerģētikas jautājumos Dmitrijs Maruņičs. Viņš uzskata, ka Kijeva nespēs nekavējoties aizstāt dīzeļdegvielas piegādes no Krievijas, un lielākā importētāja lēmums apturēt importu provocēs dīzeļdegvielas cenu pieaugumu.

Pēc viņa domām, nākotnē būs iespējams aizstāt piegādes no Krievijas ar importu no Baltkrievijas. "Protams, var, taču tas nenotiek ne tik ātri, ne tik vienkārši. To nav iespējams paveikt divu vai triju nedēļu laikā. Paskatīsimies, kā tas tiks īstenots," piezīmēja eksperts.


45
Pēc temata
Ukrainas "šausmīgā atriebība": ko zaudējusi Krievija
Mediji vēsta par Maskavas viedokli jautājumā par gāzes tranzīta kontraktu ar Kijevu
Kijeva gatavojas Krievijas gāzes tranzīta traucējumiem
Krievijā stājies spēkā aizliegums degvielas eksportam uz Ukrainu
Covid-19

Zinātnieki aprēķinājuši Covid-19 pandēmijas beigu datumu

6
(atjaunots 17:03 24.05.2020)
Saskaņā ar pētnieku prognozēm, ASV izdosies tikt galā ar pandēmiju ātrāk, nekā tā tiks uzveikta pārējā pasaulē.

RĪGA, 24. maijs – Sputnik. Singapūras Tehnoloģiju un dizaina universitātes pētnieki aprēķinājuši aptuveno Covid-19 pandēmijas beigu datumu, raksta Bb.lv.

Saskaņā ar viņu pētījumu, pasaule spēs mierīgi uzelpot ap 2020. gada decembri, savukārt ASV pārvarēs vīrusu jau septembrī.

Saviem aprēķiniem zinātnieki izmantoja infekcijas izplatības matemātisko modeli, kurā tika ņemta vērā saslimstības dinamika, inficēto un izveseļojušos statistika, tā saucamais SIR modelis.

Tāpat pētnieki uzsvēra, ka viņu prognozes var būt neprecīzas, tādēļ nav vērts balstīties uz to karantīnas ierobežojumu mīkstināšanai daudzās valstīs.

"Pārmērīgs optimisms, kas balstās uz kaut kādām prognozēm, draud ar to, ka var novājināt mūsu disciplīnu un paškontroli, kas novedīs pie straujas inficēto skaita izaugsme," paziņoja zinātnieki.

Pēdējās diennakts laikā Latvijā tika veikti 1203 Covid-19 testi, un tikai viens tests izrādījies pozitīvs.

Tiek ziņots, ka Latvijas slimnīcās ārstējas 25 Covid-19 pacienti. Diviem no viņiem ir smaga slimības gaita.

Visā epidēmijas laikā Latvijā ir veikti jau 99 049 koronavīrusa testi. Inficējušies 1047 cilvēki, 712 inficētie ir izveseļojušies, 139 pēc ārstēšanās tika izrakstīti no slimnīcām, 22 cilvēki nomira.

6
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Vai Covid-19 var izplatīties ar ūdeni: Latvijas zinātnieki atskaitās par pētījumu
Latvija nebaidās no otrā Covid-19 viļņa
Imunologs nosauca Covid-19 epidēmijas beigu nosacījumu katrā valstī
Latvijā ar Covid-19 inficētos izsekos ar viedtālruņa lietotnes palīdzību
Zakerbergs

Nosaukti pasaules bagātāko cilvēku ienākumi Covid-19 pandēmijas laikā

9
(atjaunots 16:57 24.05.2020)
Summārā divdesmit piecu visturīgāko pasaules biznesmeņu bagātība sasniegusi 1,5 triljonus ASV dolāru.

RĪGA, 24. maijs – Sputnik. Žurnāls Forbes aprēķināja, kā izmainījies 25 pasaules bagātāko cilvēku materiālais stāvoklis koronavīrusa pandēmijas laikā, vēsta RIA Novosti.

Saskaņā ar izdevuma vērtējumu, no 23. marta līdz 22. maijam viņi ir nopelnījuši 255 miljardus dolāru.

Visvairāk Covid-19 pandēmijas laikā nopelnījis Facebook dibinātājs Marks Zakerbergs. Viņa ienākumi palielinājušies par 31,4 miljardiem dolāru, līdz 86,5 miljardiem. Tiek atzīmēts, ka kompānijas akciju cenas ir palielinājušās par aptuveni 60%.

Pasaules bagātākais cilvēks – tirdzniecības platformas Amazon dibinātājs Džefs Bezoss palielinājis savu kapitālu līdz 146,9 miljardiem dolāru, nopelnot norādītajā laika periodā 29,9 miljardus.

Summārā 25 visturīgāko pasaules biznesmeņu bagātība sasniegusi 1,5 triljonus dolāru. Žurnālisti atzīmē, ka tie ir 16% no vidu Forbes miljardieru saraksta bagātības.

9
Tagi:
nauda, Forbes
Pēc temata
Forbes: pasaules bagātāko cilvēku saraksta līderpozīciju ieņēmis jauns cilvēks
Vispasaules panika. Kas un kāpēc to radījis? Kas tagad notiks?
Bills Geitss izstājas no "Microsoft" direktoru padomes