Termoelektrostacija. Foto no arhīva

Ziema bez gāzes, oglēm un kontrabandas: Kijevai ir pieci mēneši, lai nāktu pie prāta

46
(atjaunots 11:39 07.08.2019)
Ukraina riskē ziemā nokļūt enerģētiskās krīzes apstākļos: speciālās nodevas dīzeļdegvielas un SDG importam no Krievijas, īpašās atļaujas ogļu eksportam no Krievijas un gāzes tranzīta iespējamais pārtraukums no 1. janvāra draud vismaz ar būtisku cenu pieaugumu.

RĪGA, 7. augusts — Sputnik. Ukraina saskārusies ar ogļu piegāžu sarukumu no Krievijas, un nākamā gada sākumā riskē palikt pie tukša gāzes cauruļvada. Iespējams, ogļu piegādes var aizvietot ar kravām no ASV, Kanādas un citām valstīm, taču situācija ar gāzi ir daudz sarežģītāka. Ja Krievija un Ukraina nevienosies par tranzīta līguma noteikumiem, ziemā Eiropai pašai būs ļoti vajadzīga Krievijas gāze, ko tā tagad aktīvi iesūknē glabātavās, un nav zināms, vai tai būs lieka gāze – Kijevai.

Ogļu eksports

Ogļu piegādes Ukrainā no Krievijas jūnijā samazinājās par 85%. Daļa agrākā eksporta acīmredzot devusies cauri Baltkrievijai, tāpēc neatainojas Krievijas un Ukrainas tirdzniecības bilances statistikā, taču, pat ņemot vērā šo maršrutu, patērētāji Ukrainā jau ir pamanījuši Krievijas ogļu trūkumu, ziņo "Kommersant".

No 1. jūnija Krievijas kompāniju pienākums ir ik mēnesi saņemt valdības atļauju ogļu izvešanai. Šis solis sperts, atbildot uz Kijevas noteiktajiem Krievijas preču importa ierobežojumiem.

Krievijas ogļu eksports uz Ukrainu jūnijā saruka par 85,3%, līdz 129,3 tūkst. tonnu, salīdzinājumā ar 2018. gada jūniju. Statistika gan liecina, ka daļa kravu pārsūtītas uz Baltkrieviju. Šī gada pirmajā pusgadā ogļu eksports uz Baltkrieviju pieaudzis 4,5 reizes, līdz 951,3 tūkst. tonnu.

Tomēr nav domājams, ka kravas cauri Baltkrievijai pilnībā kompensējušas agrākās piegādes, norādīja avīze. Jūnijā Krievijā ogļu kravu apjoms kritās par 7%, līdz 27,6 milj. tonnu. Krievijas dzelzceļš to pamatoja ar piegāžu sarukumu uz Ukrainu.

Jūlija beigās tika ziņots, ka Lugansas TEC Kijevas kontrolētajā teritorijā sākusi izmantot gāzi, jo nevar saņemt ogles no Krievijas. Arī uzņēmuma "Promugoļservis" direktore Jeļena Drobina uzsvēra, ka Ukrainas metalurgi spiesti pasūtīt ogles no ASV un Kanādas.

Gāzes tranzīts

Eiropa gatavojas ziemai un nerēķinās ar Ukrainas gāzes transporta sistēmu (GTS): jau vairākus mēnešus pazemes glabātavās tiek iesūknēts rekordliels apjoms Krievijas gāzes. Tātad Eiropai ziemā gāzes pietiks, taču diezin vai tai būs "lieka" gāze, ko pārdot Ukrainai, raksta portāls "Strana", materiālu pārpublicēja InoSMI.

Pārrunas par Krievijas gāzes tranzītu cauri Ukrainas teritorijai vēl nav izkustējušās no vietas, kārtējā trīspusējā tikšanās ieplānota 16. septembrī, taču nav zināms, vai pusēm izdosies vienoties.

"Gazprom"pieprasa visu tiesas strīdu pārtraukšanu, taču "Naftogaz" to uzskata par nepieņemamu. Pie tam Krievija dod priekšroku īstermiņa līgumam ar gāzes izsūknēšanas noteikumu no Ukrainas GTS, ja tās nepietiks no citiem avotiem, piemēram, no "Ziemeļu straumes 2", kuras ekspluatācijas sākums plānots līdz gada beigām, atzīmēja zinātniski tehniskā centra "Psiheja" speciālo projektu vadītājs Genādijs Rjabcevs. Tehnisku šķērsli pārrunās rada arī fakts, ka jauno līgumu jāparaksta atbilstoši ES standartiem sertificētam neatkarīgam GTS operatoram, taču tas vēl nav izveidots ("Naftogaz" vēl nav noslēdzis sadales procedūru, kas paredz atdalīt gāzes ieguvi, transportēšanu un pārdošanu).

Starp citu, Krievijas gāzes tranzīts Ukrainai ir svarīgs ne tikai no finansiālā viedokļa (par to Kijeva saņem aptuveni trīs miljardus dolāru gadā). Gāzes sūknēšana uz Eiropu nodrošina nepieciešamo spiedienu GTS. Ja plūsma tiks zaudēta, nav saprotams, kā sistēma funkcionēs, norādīja viens no Enerģētikas stratēģijas fonda dibinātājiem Dmitrijs Maruničs.

Turklāt Ukraina, lai arī nepērk gāzi no "Gazprom", saņem to atbilstoši līgumiem ar ES uzņēmumiem. Faktiski Ukraina atsūknē to pašu tranzīta gāzi, un tranzīta pārtraukuma apstākļos būs ļoti sarežģīti vai ļoti dārgi organizēt fizisko reversu.

"Teorētiski gāzes reverss ir iespējams, 2009. gadā tas tika veikts 17 diennaktis. Taču toreiz glabātavās bija 26 miljardi kubikmetru gāzes, un bija iespējams pacelt līdz 200 miljoniem kubikmetru diennaktī. Tagad būs 18-20 miljardi kubikmetru (tādu apjomu Ukrainas PGK sola "Naftogaz" – red.), un tas ļaus pacelt vajadzīgo gāzes apjomu tikai pāris mēnešus nevis visā apkures sezonas periodā. Pie tam, kopš brīža, kad GTS strādāja reversa režīmā, pagājuši 10 gadi, un nav zināms, vai tā tehniski spēs atkal strādāt tādā režīmā," paskaidroja Rjabcevs.

Pat gadījumā, ja fizisko reversu izdosies īstenot, nav zināms, vai Eiropa tam piekritīs, uzskata eksperti. Ja 2020.gadā tiks pārtraukts gāzes tranzīts cauri Ukrainai, un līdz tam netiks sākta "Ziemeļu straumes 2" ekspluatācija, Eiropā veidosies gāzes deficīts, tai vienkārši nebūs liekas gāzes Kijevai, vai arī tā tiks pārdota par milzu naudu. Tas draud ar strauju gāzes cenas pieaugumu patērētājiem Ukrainā, arī iedzīvotājiem, jo no 2020. gada vairs nebūs īpašo saistību un cenu valsts regulējuma.

Eksperti vērtē, ka deficīta apstākļos ziemā gāzes cena var pieaugt no 7 grivnām līdz 12-13 grivnām (0,42-0,45 eiro) par kubikmetru iedzīvotājiem un komunālajiem uzņēmumiem.

Eksperti norāda, ka gāzes tranzīta līgums, iespējams, netiks noslēgts līdz gada beigām, bet tranzīts saglabāsies "pēc noklusējuma", un Ukraina turpinās gāzes atsūknēšanu no GTS. "Taču nav saprotams, kāds būs šīs gāzes statuss, pēc būtības, tā būs banāla kontrabanda," atzīmēja Maruņičs.

Dīzeļdegvielas piegādes

Mainās arī naftas produktu piegādātāju struktūra, ņemot vērā jaunās nodevas.

Ukrainas valdība no 1. augusta ieviesa speciālas nodevas dīzeļdegvielas importam no Krievijas pa cauruļvadiem, kā arī sašķidrinātās gāzes importam. Speciālā nodeva dīzeļdegvielai tagad sastāda 3,75%, no 1. oktobra – 4%. Speciālā nodeva sašķidrinātās gāzes importam patlaban sasniegusi 1,75% , no oktobra – 3%.

Vismaz trīs lieli uzņēmumi, kas importē dīzeļdegvielu uz Ukrainu, no augusta ir apturējuši tās piegādes no KF, informēja Ukrainas konsaltinga grupas "A-95" direktors Sergejs Kujuns. Piemēram, runa ir par naftas produktu lielāko importētāju Ukrainā "Wexler Group".

Pie tam Ukrainas prezidenta pārstāvis Andrejs Geruss paziņoja, ka DUS tīkli esot gatavi dīzeļdegvielas importa pārtraukumam no KF un nofraktējuši tankkuģus ar degvielu, kuri jau dodas uz valsti.

"Nekāda deficīta nebūs, cenu nestabilitātes nebūs, neatkarīgi no kompānijas Wexler jaunajiem paziņojumiem Facebook," paziņoja Geruss.

Viņam nepiekrīt eksperts enerģētikas jautājumos Dmitrijs Maruņičs. Viņš uzskata, ka Kijeva nespēs nekavējoties aizstāt dīzeļdegvielas piegādes no Krievijas, un lielākā importētāja lēmums apturēt importu provocēs dīzeļdegvielas cenu pieaugumu.

Pēc viņa domām, nākotnē būs iespējams aizstāt piegādes no Krievijas ar importu no Baltkrievijas. "Protams, var, taču tas nenotiek ne tik ātri, ne tik vienkārši. To nav iespējams paveikt divu vai triju nedēļu laikā. Paskatīsimies, kā tas tiks īstenots," piezīmēja eksperts.


46
Pēc temata
Ukrainas "šausmīgā atriebība": ko zaudējusi Krievija
Mediji vēsta par Maskavas viedokli jautājumā par gāzes tranzīta kontraktu ar Kijevu
Kijeva gatavojas Krievijas gāzes tranzīta traucējumiem
Krievijā stājies spēkā aizliegums degvielas eksportam uz Ukrainu
Lielbritānijas un ES karogs, foto no arhīva

No Lielbritānijas izraidīs bezpajumtniekus un tiesātos ES pilsoņus

16
(atjaunots 18:21 22.10.2020)
Latvijas valstspiederīgie, kuri iepriekš sēdējuši cietumā, noslēguši fiktīvas laulības vai nakšņoja Lielbritānijas ielās, var pazaudēt tiesības dzīvot Apvienotajā Karalistē.

RĪGA, 23. oktobris – Sputnik. Sākot ar nākamo gadu, ES pilsoņiem ar kriminālo sodāmību būs aizliegts iebraukt Lielbritānijā, vēsta valsts IeM.

Šis noteikums attieksies uz cilvēkiem, kuri pavadījuši aiz restēm vairāk nekā gadu. Iepriekš Lielbritānijas varasiestādēm bija jāpierāda, ka ES pilsonis rada reālus, pastāvošus un nopietnus draudus, lai aizliegtu viņam iebraukt valstī.

Izsūtīt var arī ES pilsoņus, kuri pēdējā gada laikā ir pastrādājuši kriminālnoziegumu.

Cilvēki, kuri pavadījuši cietumā mazāk, nekā gadu vai arī kuriem netika piespriests cietumsods, arī var saņemt atteikumu iebraukšanai valstī, ja būs pierādījumi tam, ka viņi ir recidīvisti, spēj nodarīt nopietnu kaitējumu, vai ka viņu uzturēšanās Lielbritānija "neveicina sabiedrisko labumu".

Tāpat iebraukšana var tikt aizliegta tiem, kas iepriekš noslēguši fiktīvas laulības vai ir pārkāpuši preču ievešanas noteikumus.

Šīs pārmaiņas nozīmē, ka ES pilsoņi, kuri dzīvo uz ielas, arī var tikt deportēti, ja atteiksies no valsts atbalsta (piemēram, no piedāvātā mājokļa) – šis noteikums jau ir spēkā attiecībā uz citu valstu pilsoņiem, kuras nav ES. Pēc varasiestāžu paziņojuma, šis noteikums var tikt pielietots pret bezpajumtniekiem no ES, ja viņi pastrādā noziegumus vai antisociālas rīcības, piemēram, agresīvi diedelē un ubago.

Tomēr varasiestādes apgalvo, ka sākumā noskaidros, vai šie ielās guļošie cilvēki nav cilvēku tirdzniecības vai mūsdienu verdzības upuri.

Lielbritānijas IeM vadītāja Priti Patela uzskata, ka jaunie noteikumi būs taisnīgāki, jo valsts vienādi izturēsies pret visiem ārzemniekiem, neatkarīgi no viņu pilsonības.

Uz Lielbritānijā dzīvojošajiem ES pilsoņiem, kuru statusu aizsargā Vienošanās ar ES par Brexit, šie noteikumi neattiecas, tomēr, kā paziņo IeM, viņi var pazaudēt savu statusu, ja pēc 1. janvāra pastrādās noziegumu un par to saņems cietumsodu, kas pārsniedz vienu gadu.

16
Tagi:
ES, Brexit, Lielbritānija
Pēc temata
Atgriežas Latvijā ārstēties un strādāt: Covid-19 iestūma reemigrāciju no Lielbritānijas
Latvijas ĀM pastāstīja, ko vēlas pēc Brexit. Un pieticīgi atgādināja par tirdzniecību
Pat par brīvu nevajag: eksperts paskaidroja, kādēļ Londona noraida migrantus no Baltijas
Ekonomists: reemigrantu plūsma pēc Brexit radīs krīzi Baltijā
Kredīti, braucieni, muita, mācību maksa: Latvijas ĀM pastāstīja par dzīvi pēc Brexit
Romas pāvests Francisks, foto no arhīva

Romas pāvests atbalstīja viendzimuma pāru civilās savienības

29
(atjaunots 14:11 22.10.2020)
Viens no Romas pāvesta izteicieniem dokumentālajā filmā piesaistīja vispārēju uzmanību – pāvests izteicās par labu viendzimuma partnerattiecību legalizāciju.

RĪGA, 22. oktobris – Sputnik. Viendzimuma pāriem ir jābūt iespējai noformēt savas attiecības civilās savienības formā, jo viņiem "ir tiesības uz ģimeni", paziņoja Romas pāvests Francisks amerikāņu režisora Jevgeņija Afinejevska dokumentālajā filmā "Francisks". Šovasar uzņemtās filmas pirmizrāde notika trešdien Romas kinofestivāla ietvaros.

"Homoseksuāļiem ir tiesības būt ģimenē. Viņi ir Dieva bērni un viņiem ir tiesības uz ģimeni. Neviens nedrīkst būt izslēgts. Kas mums ir jāizdara – ir jāpieņem likums par civilajām savienībām. Tādējādi, homoseksuāļi izmantos tiesību aizsardzību," sacīja pāvests.

Filmā Francisks skāra arī tādus tematus kā rasisms, bēgļu un migrantu problēmas, sieviešu tiesības un Covid-19 pandēmija.

Посмотреть эту публикацию в Instagram

Публикация от “Francesco” documentry (@francesco_movie)

Citā filmas epizodē Francisks tiekas ar LGBT bērnu vecāku grupu un saka viņiem: "Dievs mīl jūsu bērnus tādus, kādi viņi ir, jo viņi ir Dieva bērni. Baznīca nenoraida viņus."

Atzīmēsim, ka pāvesta dzimtene, Argentīna 2010. gadā kļuva par pirmo Latīņamerikas valsti un desmito pasaules valsti, kura legalizēja viendzimuma laulības vairākās provincēs. Kopš 2015. gada viendzimuma laulības ir iespējamas visā valsts teritorijā. Taču kardināls Horhe Bergoļjo (pēcāk pāvests Francisks) toreiz uzstājās pret šāda likuma pieņemšanu.

Latvijas ĀM vadītājs Edgars Rinkēvičs savā Twitter lapā nosauca pāvesta Franciska sacīto par "dienas citātu".

​Nesen Rinkēvičs parakstīja petīciju, kura piedāvā leģitimēt Latvijā pāru attiecības, kuri dzīvo kopā bez laulības reģistrēšanas, ieskaitot viendzimuma partnerības. Mazāk nekā mēneša laikā petīciju parakstīja vairāk nekā 12 tūkstoši cilvēku. Latvija turpina būt viena no sešām ES valstīm, kura nesniedz tiesisko aizsardzību viendzimuma savienībām.

Par pāvesta vārdiem priecājas arī veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par!").

"Ir labas un cerīgas ziņas visā šajā jocīgajā laikā. Īpaši zīmīgi, ka pandēmijas laikā, kad ģimenei, tuvajiem, atbalstam ir jo lielāka nozīme," uzrakstīja viņa savā Twitter lapā.

29
Tagi:
Ilze Viņķele, Edgars Rinkēvičs, LGBT, viendzimuma attiecības, Romas pāvests
Pēc temata
Mamma + mamma = ģimene: pie Saeimas notika pikets par visu ģimeņu aizsardzību
Rinkēviča parakstīto iniciatīvu atbalstījuši 11 tūkstoši iedzīvotāju
Valdošā koalīcija Igaunijā var izjukt LGBT dēļ
Pavļuts iesniedza sūdzību pret Iesalnieku publikācijas pret LGBT dēļ
Darbs pie datora, foto no arhīva

Latvijā pastāstīja, cik baltkrievu IT kompānijas nolēma pārcelt savu darbību

0
(atjaunots 10:58 23.10.2020)
Patlaban darbu Latvijā ir uzsākuši vismaz trīs uzņēmumi, viņi ir atvēruši bankas kontus, atraduši telpas un nokārtojuši formalitātes ar darbinieku pārvākšanos.

RĪGA, 23. oktobris – Sputnik. Pēc pārrunām starp Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru (LIAA) un baltkrievu IT kompānijām dažas no tām nolēma pilnībā vai daļēji pārcelt savu darbību uz Latviju, vēl ar 50 uzņēmumiem pārrunas turpinās, paziņoja LIAA Komunikācijas un informācijas departamentā.

Kopumā pašlaik lēmumu strādāt Latvijā pieņēma 17 kompānijas, reāli darbu uzsākuši vismaz trīs. Tās atvēra bankas kontus, atrada telpas un nokārtoja formalitātes ar darbinieku pārvākšanos. Pēc šo 17 uzņēmumu plāniem, tuvākajos mēnešos Latvijā būs izveidots vairāk nekā 1000 jaunu darbavietu. Vismaz puse no kompānijām agrāk strādāja Minskas Augsto tehnoloģiju parkā, vēsta grani.lv.

Atgādināsim, ka virkne valstu iesaistījās cīņā par baltkrievu IT speciālistiem, kuri izskata iespēju pārcelties un pārcelt savu biznesu uz citām valstīm sakarā ar situāciju, kura izveidojusies Baltkrievijā pēc prezidenta vēlēšanām.

Piemeram, Polijas valdība paziņoja par projekta "Polija - patvērums" projekta palaišanu – tā ir valsts un privāto instanču iniciatīva, kuras vēlas atbalstīt baltkrievu sabiedrību grūtajos laikos. Projekta ietvaros startē relokācijas programma Baltkrievijas IT kompānijām Poland Business Harbour. Arī labākie baltkrievu jaunuzņēmumi varēs pārcelties uz Poliju un piedalīties akselerācijas programmā.

Lietuvas ĀM plānoja vienkāršot vīzu izsniegšanu Baltkrievijas pilsoņiem: tās tiks izsniegtas uz pusgadu, savukārt noformēšanai būs nepieciešama minimāla dokumentu pakete. Procedūras paātrināšanai migrācijas departaments plānoja sākt izskatīt Baltkrievijas IT speciālistu iesniegumus vēl pirms viņu ierašanās Lietuvā.

Latvijas varasiestādes izveidoja speciālu komandu no Ekonomikas ministrijas un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pārstāvjiem, kura paātrinātā kārtībā izskata Baltkrievijas IT biznesu pieteikumus. Paralēli rit darbs ar Latvijas finanšu iestādēm "zaļā koridora" izveidošanai ārzemju kompānijām, kuras nolēmušas pārcelt savu darbību uz Latviju.

Ukrainas prezidents Vladimirs Zeļenskis parakstīja dekrētu, kura mērķis ir piesaistīt IT speciālistus no Baltkrievijas. Saskaņā ar dokumentu, līdz 180 dienām gadā tiks pagarināts Baltkrievijas pilsoņu pagaidu uzturēšanās termiņš Ukrainas teritorijā – tas skar uzņēmējus, augsti kvalificētus speciālistus, tai skaitā IT un inovāciju nozares speciālistus un viņu ģimenes locekļus.

0
Tagi:
Baltkrievija, Latvija
Pēc temata
Ģirģens piedāvāja IT kompānijām no Baltkrievijas pārvākties uz Latviju
Kāpēc baltkrievu uzņēmēji neienāks Latvijā
Pat ja "naciķi" samierināsies ar tūkstošiem slāvu: kas neļauj baltkrievu IT ienākt Latvijā