Burkas. Foto no arhīva

Sabraukuši te: Varšavas iedzīvotāji sastrīdējušies triju burku dēļ

57
(atjaunots 20:32 06.08.2019)
Daļa Varšavas iedzīvotāju uzskata, ka sociālā reklāma ņirgājas par atbraucējiem, otra daļa domā, ka tā aizvaino Varšavas pamatiedzīvotājus.

RĪGA, 7. augusts — Sputnik. Varšavas jaunā simbola izvēles gaitā pēkšņi tika konstatētas pretrunas starp Polijas galvaspilsētas pamatiedzīvotājiem un "sabraukušajiem", vēsta "Jaunā Polija".

Konkurss "Neons Varšavai", kura mērķis bija izraudzīt pilsētas jauno simbolu, tika organizēts 2013. gadā, uzvarētāji tika izraudzīti balsojumā internetā. Taču viens no pieciem finālistu variantiem izrādījās ļoti neparasts un neviennozīmīgs. Tas netika realizēts. Projekts, kas atainoja trīs stikla burkas, radīja asas debates un negatīvu komentāru vilni. Kas īsti izraisījis varšaviešu sašutumu?

2013. gadā visi uzzināja, ka burka (słoik) poļu valodā ir ne tikai stikla tvertne, bet arī cilvēks, kas ieradies Varšavā no citas pilsētas mācībās vai darba meklējumos un brīvdienās brauc uz dzimto pilsētu, no kurienes ved līdz mājās gatavotu ēdienu stikla burkās.

Migrācijai Varšavā ir senas tradīcijas. Pēc Otrā pasaules kara pilsēta bija tukša, to atjaunoja tūkstošiem migrantu, kuri turp devās darba un labākas dzīves meklējumos. Vēlāk, Polijas Tautas Republikas gados migrācija uz galvaspilsētu nebija iespējama. Toties tagad Varšava atkal vilina cilvēkus.

Analītiskais portāls BIQdata.pl vēsta, ka patlaban galvaspilsētā dzīvo mazliet vairāk nekā 2 miljoni cilvēku, puse no tiem ir atbraucēji. Tā kļūst aizvien manāmāka, aizvien vairāk ietekmē pilsētas dzīvi un tēlu. Tas kaitina tos, kuri sevi uzskata par labākiem – "īstajiem" varšaviešiem.

Daļai pilsētnieku šķita, ka sociālā reklāma ar "burkām" radīta ar mērķi pasmieties par atbraucējiem un radīt plaisu sabiedrībā, taču diskusijā dominēja "pamatiedzīvotāju" balsis – viņiem tāda projekta uzvara balsojumā šķita kā uzbrukums viņu mīļotajai pilsētai.

Lieta tāda, ka "burku" dēļ Varšavā valda sastrēgumi. Viņi aizņem vietas augstskolās. Viņu dēļ aug mājokļu cenas. Viņi pelna te, bet nodokļus maksā dzimtajās pilsētās. Nedēļas nogalē viņi aizbrauc pēc ēdamā. Viņi negrib justies Varšavā kā mājās. Viņi pastāvīgi kritizē. Pret pilsētu viņi izturas kā patērētāji, neko neiegulda, taču nekaunīgi burkšķ. Kā pieļaut, lai tāds būtu Varšavas simbols?!

Konkurss identificēja konfliktus Varšavas sabiedrībā un sadalīja strīda dalībniekus divās lielās grupās: tie, kuri uzskata, ka viņiem nolaupītas tiesības uz pilsētu, tiesības noteikt, kāda tā būs un kā attīstīties, un tie, kam šķita, ka viņi ir izsmieti un pamesti ceļmalā. Viesi kļuvuši par saimniekiem un ieguvuši tiesības izteikties un kritizēt.

Atbraucēji skaidroja, ka cilvēka mobilitāte liecina par viņa drosmi, ka prom brauc tikai daži – gudri un perspektīvi cilvēki, ka visa valsts atjaunoja Varšavu pēc kara (arī pārskaitot nodokļus Galvaspilsētas atjaunošanas sabiedriskajā fondā), ka "sabraukušie", pēc būtības ir elite, kas nevar kaunēties par savu izcelsmi un izvēli dzīvē.

Parādījās sīkrīki ar burku attēliem, T-krekli ar uzrakstiem "Esmu burka", veikals "Burka" savā vietnē paziņoja, ka tā produkcija domāta visiem, ko smīdina vietējo un atbraucēju konflikts.

Daži mēģināja nopietni ķerties pie "burku" problēmas. 2015. gadā Magdalēna Žeļazovska izdeva grāmatu "Nesātīgie", kurā stāstīja par atbraucējiem, kuri mēģina atrast sev vietu Varšavā. Uz apvāka bija redzama Kultūras pils – Varšavas arhitektoniskais simbols – stikla burkā. Tas bija māksliniecisks mēģinājums pavērot mūsdienu atbraucēju dzīvi no iekšienes, no viņu viedokļa radīts mērķu un grūtību apraksts.

Divus gadus vēlāk Varšavas vadība organizēja pētījumu "Varšavas un tās iedzīvotāju identitāte", kurā piedalījās gan galvaspilsētā dzimušie, gan atbraukušie. Tika pētīta viņu saikne ar pilsētu, viņu viedoklis par galvaspilsētu un vērtības, kas viņiem šķiet būtiskas. Tiesa, projektā nebija uzdevuma salīdzināt pamatiedzīvotājus un "sabraukušos".

Kas atlicis no skandāla? Neona uzraksts ar burkām neparādījās, taču gandrīz visi varšavieši tagad zina, ko nozīmē šis vārds. Pilsētas vadība, saprotot, ka tās iedzīvotāji dzimuši dažādās vietās, cenšas viņus iepazīt, iesaistīt sabiedrības dzīvē un stimulēt aktīvu darbību. Piemēram, iesaistīt balsošanā par projektiem, kuri piedalās konkursā par pilsētas sabiedrisko budžetu – atliek tikai norādīt, kurā rajonā dzīvo balsotājs, reģistrācija galvaspilsētā nav nepieciešama.

Šķiet, pēc vairākus gadus ilgas diskusijas un aktīvas izmantošanas kultūrā, biznesā un pētījumos tēmas emocionālais potenciāls ir sevi izsmēlis. Tomēr pirms nesenajām Varšavas mēra vēlēšanām, kurās galu galā uzvarēja "Pilsoniskās platformas kandidāts" Rafals Tšaskovskis (dzimis galvaspilsētā), daži runāja, ka par viņa galveno sāncensi no partijas "Likums un taisnība" Patriku Jakovu (dzimušu Opolē) noteikti balsos "burkas".

57
Igaunijas aizsardzības ministrs Jiri Luiks. Foto no arhīva

Igaunijas Aizsardzības ministrijas vadītājs uzsvēra Atvērto debesu līguma nozīmi

14
(atjaunots 13:14 25.05.2020)
ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja, ka Vašingtona izstājas no Atvērto debesu līguma un būs ārpus vienošanās, kamēr Krievija "neizpildīs savas saistības".

RĪGA, 25. maijs – Sputnik. Atvērto debesu līgums ir svarīgs Igaunijai un citām nelielām valstīm, kurām, atšķirībā no ASV, nav citu līdzekļu citu valstu militāro objektu kontrolei, uzskata Igaunijas aizsardzības ministrs Jiri Luiks, vēsta RIA Novosti.

ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja, ka Vašingtona izstājas no Atvērto debesu līguma un būs ārpus vienošanās, kamēr Krievija "neizpildīs savas saistības". Taču viņš neizslēdz iespēju, ka tiks izstrādātas jaunas vienošanās. Krievija vairākkārt noraidījusi ASV apsūdzības saistībā ar Līguma pārkāpumiem. Krievijas ĀM paziņoja, ka Maskava vienosies ar ASV, tai skaitā par Līgumu, tikai uz savstarpēja pamata, savukārt jebkāda veida ultimāti no Vašingtonas puses ir nepieņemami.

"Amerikāņiem ir arī citi informācijas vākšanas līdzekļi, pirmām kārtām satelīti. Taču nelielām valstīm, tai skaitā Igaunijai, šim līgumam ir ļoti liela vērtība," pateica pirmdien Igaunijas televīzijai Luiks, paužot cerību, ka vienošanos tomēr izdosies saglabāt. "Es uzskatu, ka šobrīd ļoti lielu lomu spēlē diplomāti, lai pacenstos izglābt šo līgumu. Ja ASV tomēr izstāsies, tad mums visiem nāksies lemt, ko darīt tālāk," atzīmēja ministrs.

Atvērto debesu līgums tika parakstīts 1992. gadā un kļuva par vienu no pasākumiem uzticības stiprināšanai Eiropā pēc aukstā kara beigām. Tas ir spēkā kopš 2002. gada un ļauj dalībvalstīm atvērti ievākt informāciju par līguma pušu bruņotajiem spēkiem un pasākumiem. Līgumu parakstījušas 34 valstis.

14
Tagi:
Atvērto debesu līgums
Pēc temata
Trampa padomdevējs nosauca Kaļiņingradu par "dunci Eiropas sirdī".
NATO valstis aicina ASV neizstāties no Atvērto debesu līguma
Krievijā komentējuši izstāšanos no Atvērto debesu līguma
Lavrovs pastāstīja par KF atbildi uz ASV iespējamo izstāšanos no Atvērto debesu līguma
Kims Čenuns

Pēc trīs nedēļas ilgas prombūtnes Kims Čenuns no jauna parādījies publikā

13
(atjaunots 08:37 25.05.2020)
Šopavasar Kims Čenuns jau otro reizi uz ilgu laiku pazūd no publikas redzesloka: arī aprīlī viņu publikā neredzēja aptuveni trīs nedēļas, pa šo laiku paspēja parādīties baumas, ka KTDR līderis ir smagi slims un pat miris.

RĪGA, 25. maijs – Sputnik. KTDR līderis Kims Čenuns aizvadījis paplašinātu Korejas Darba partijas Centrālās militārās komitejas sēdi, vēsta Sputnik Baltkrievija ar atsauci uz Korejas Centrālā telegrāfa aģentūru.

Informācija par sēdi tika publicēta svētdien, taču tās norises datums netiek precizēts. Bet ir zināms, ka rīkojumi, kas tika parakstīti šīs sēdes rezultātā, tika publicēti 23. maijā.

Šopavasar Kims Čenuns jau otro reizi uz ilgu laiku pazūd no publikas redzesloka: arī aprīlī viņu publikā neredzēja aptuveni trīs nedēļas, pa šo laiku paspēja parādīties baumas, ka KTDR līderis ir smagi slims un pat miris. Pēc tam 1. maijā Kims Čenuns piedalījās minerālmēslojumu rūpnīcas atklāšanas ceremonijā, pēc kuras atkal uz laiku pazuda.

13
Tagi:
Kims Čenuns
Pēc temata
Kims Čenuns izmēģinājis "jaunu ieroci"
Kims Čenuns ir dzīvs: Ziemeļkorejas valsts radio pastāstīja, kas noticis
Kims Čenuns pirmo reizi 20 dienu laikā parādījies publikas priekšā

Covid-19 reģistrēts divpadsmit Latvijas pansionātos: situācija tiek kontrolēta

0
(atjaunots 18:19 25.05.2020)
Salīdzinot ar citām valstīm, Latvijas sociālajos centros situācijas ir visnotaļ labvēlīga, taču no koronavīrusa uzliesmojumiem tiem tomēr nav izdevies izbēgt.

RĪGA, 25. maijs – Sputnik. Covid-19 atklāja 12 Latvijas sociālās aprūpēs centros, kopumā saslimuši 90 cilvēki – 22 darbinieki un 68 aprūpētie, vēsta Latvijas Radio.

Šobrīd vislielākais saslimšanas uzliesmojums atzīmēts sociālās aprūpes centrā "Mārsnēni" Priekuļu novadā – inficējušies 44 cilvēki, tai skaitā 6 darbinieki.

No 22 Covid-19 upuriem Latvijā septiņi cilvēki miruši pansionātos. Speciālisti uzsver, ka pacientiem bijušas citas nopietnas hroniskas slimības, kuras saasinājās Covid-19 dēļ.

Slēgtos kolektīvos, kur cilvēki dzīvo kopā un kuriem ir cieši savstarpēji kontakti, infekcija var izplatīties ļoti ātri un skart lielāku cilvēku skaitu. Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC) paskaidroja, ka kopš marta apmeklēt radus šādos centros ir aizliegts, taču sociālās aprūpes centru darbinieki turpina kontaktēt ar ārējo vidi.

SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs atgādināja, ka parasti Covid-19 ir lipīgs divas dienas pirms tam, kad cilvēkam sāk parādīties temperatūra, klepus vai citi simptomi.

"Tas ir viens no iemesliem, kāpēc infekcija var nokļūt šajās iestādēs. Otrs iemesls, ja tomēr kāds no iemītniekiem ir saņēmis veselības aprūpes pakalpojumus, piemēram, ārpus šīs iestādes un, visticamāk, tas arī notika "Mārsnēnos", jo pirmais pacients, kurš bija atklāts, bija inficēts, saņemot veselības aprūpes pakalpojumus slimnīcā," atzīmēja Perevoščikovs.

Pēc viņa sacītā, plānveida testēšana sociālās aprūpes centros palīdzēja atklāt atsevišķus gadījumus, pirms slimība paguva izplatīties. Tas ļāva pietiekami agri atklāt infekciju pansionātos, kur šobrīd ir pa vienam saslimušajam.

"Būtu labi, ka visi šo sociālo iestāžu vadītāji pieturas un uzmanīgi seko klientu veselības stāvoklim. Un tiklīdz parādās simptomi, kas varētu liecināt arī par Covid – ķermeņa temperatūras paaugstināšanās vai respiratorie simptomi klepus, sāpes kaklā vai apgrūtināta elpošana –, šie signāli būtu ļoti svarīgi, lai reaģētu tieši ar testēšanu," piebilda Perevoščikovs.

Pēc viņa teiktā, testēšanas veikšana agrīnā stadijā palīdzēs ierobežot turpmāku infekcijas izplatību. Tāpēc, ka jo lielāks ir inficēto skaits, jo lielāka ir iespēja, ka daudzi pacienti pārcietīs slimību smagā formā.

Vairākas iestādes savstarpēji noteikuši pansionātiem virkni rekomendāciju, pastāstīja Aldis Dūdiņš, Labklājības ministrijas Sociālo pakalpojumu departamenta vadītājs.

"Šajā krīzes kulminācijā un arī īstenībā uz šo brīdi darbinieki, kuri ierodas darbā, lai aprūpētu klientus, viņiem tiek mērīta temperatūra, tiek sekots līdzi visām saaukstēšanās pazīmēm, simptomātikai, kas varētu liecināt par Covid pozitīvo. Tad jau tas darbinieks nemaz netiek pie darba pielaists," paziņoja Dūdiņš.

Jaunus klientus centri pieņem, tikai ja situācija ir ārkārtēja. Tāpat pansionāti – iespēju robežās – tiek nodrošināti ar aizsarglīdzekļiem, taču nodrošināt visas vajadzības neesot izdevies, atzina ministrijā.

Salīdzinot ar citām valstīm, kur situācija šajā jomā ir smaga, Latvijas sociālās aprūpes centros stāvoklis ir samērā labvēlīgs, uzskata Perevoščikovs. Pēc viņa sacītā, Latvijā savlaicīgi pieņēma lēmumus, kuri neļāva infekcijai plaši izplatīties sabiedrības vidū, tai skaitā arī cilvēku vidū, kuriem infekcija un tās sekas var būt īpaši smagas.

Perevoščikovs atzīmēja, ka rekomendācijas pansionātiem ir izsmeļošas, un drošības pasākumi nav jāpastiprina, pietiek vien ar to ievērošanu. Tikmēr Labklājības ministrija atzīmē, ka kopā ar Veselības ministriju apsver domu par atvieglojumiem centros, kur saslimšanas gadījumu nav, ali pansionātu klienti arī izjustu situācijas uzlabošanos.

0
Tagi:
koronavīruss
Pēc temata
Latvijā ar Covid-19 inficētos izsekos ar viedtālruņa lietotnes palīdzību
Covid-19 analīžu nodošanas punkti maina atrašanās vietu: kur būs jāvēršas turpmāk
Zinātnieki aprēķinājuši Covid-19 pandēmijas beigu datumu
Covid-19 uzliesmojums sociālās aprūpes centrā "Mārsnēni": policija izmeklē apstākļus