Policija līdzās lielveikalam Walmart, kurā notika masveida apšaude

Asiņainā nedēļas nogale ASV Putins izteicis līdzjūtību Trampam

28
(atjaunots 11:04 05.08.2019)
Desmitiem bojāgājušo un ievainoto apšaudēs – trijos ASV štatos apkopo asiņainās nedēļas nogales skumjo iznākumu.

RĪGA, 5. augusts — Sputnik. Krievijas prezidents Vladimirs Putins izteicis līdzjūtību ASV vadītājam Donaldam Trampam sakarā ar asiņainajām traģēdijām nedēļas nogalē ASV, vēsta Sputnik Igaunija.

"Vladimirs Putins nosūtījis ASV Prezidentam Donaldam Trampam līdzjūtības telegrammu sakarā ar traģiskajiem incidentiem Teksasas un Ohaio štatos," ziņoja Kremļa preses dienests.

Kas noticis Teksasā

Iepriekš vēstīts, ka 20 cilvēki gājuši bojā apšaudē lielveikalā Walmart Elpaso pilsētā. Slaktiņš noticis sestdien, 3.augustā. Incidentā gājuši bojā 20 cilvēki, 26 guvuši ievainojumus, deviņi no viņiem ir kritiskā stāvoklī.

Likumsargiem izdevies aizturēt šāvēju. Tas bija 21 gadu vecais Patriks Kruzioss. Mediji vēsta, ka uz Elpaso viņš atbraucis no Allenas pilsētas tūkstoš kilometru attālumā  no traģēdijas vietas.

Pirms nozieguma viņš publicējis sociālajos tīklos manifestu, kurā pauda atbalstu teroristam, kurš martā slepkavoja cilvēkus mošejās Kraistčērčā, Jauzēlandē. Toreiz gāja bojā 50 cilvēki, vēl 40 guvuši ievainojumus.

Elpaso policijas priekšnieks Gregs Allens pastāstīja, ka apšaude lielveikalā Walmart tiks izmeklēta kā naida noziegums.

Štata gubernators Gregs Ebots pastāstīja, ka operācija strēlnieka aizturēšanai ilgusi 21 minūti, turklāt likumsargiem pat nenācās izmantot šaujamieročus – šāvējs padevās labprātīgi.

Ko stāsta aculiecinieki

"Viņš (šāvējs – red.) alka asiņu, droši vien bija to plānojis," pastāstīja Kendals Longs, apšaudes liecinieks.

Viņš piezīmēja, ka noziedznieks pūlējies šaut aizvien ātrāk, kad cilvēki panikā bēga prom, lai paspētu trāpīt pēc iespējas lielākam skaitam upuru.

Longs piebilda, ka Elpaso tika uzskatīta par vienu no drošākajām pilsētām ASV, taču pēc apšaudes tirdzniecības centrā acīmredzot situācija mainīsies. Longs nosauca notikušo par "iekšējo terorismu".

"Mēs vienkārši iepirkāmies, mēs bijām sieviešu apģērbu nodaļā un gatavojāmies norēķināties, kad mana māte izdzirdēja, it kā kāds būtu sācis būvdarbus – sit pa sietu vai kā tamlīdzīgi... Mēs gatavojāmies norēķināties, un atskatījusies viņa teica, ka patiesībā tā ir apšaude. Noliecieties, noliecieties, viņa uzsauca manam jaunākajam brālim un man. Es saķēru māti aiz rokas, paķēru jaunāko brāli, un mēs metāmies laukā pa avārijas izeju," pastāstīja notikuma aculieciniece Britnija Lečuga.

Meitene atcerējās, ka tirdzniecības centrā bija "liels skaits bērnu, kuri nevarēja atrast savus vecākus, visi kliedza, visi bija šokēti, nezināja, ko darīt, centās noslēpties zem apģērbiem."

Asiņainā svētdiena Ohaio

Ziņu aģentūru lentas vēl nebija "atdzisušas" pēc ziņām no Teksasas, kad parādījās informācija par vēl vienu masveida slepkavību Ohaio. Mediji ziņoja, ka vienā no bāriem Deitonas pilsētā vīrietis atklājis uguni. Šajā noziegumā bojā gājuši 9 cilvēki, 26 guvuši ievainojumus. Strēlnieks tika likvidēts.

No lielāka upuru skaita izdevies izvairīties tikai kārtības sargu operatīvās darbības dēļ – policisti neitralizēja šāvēju nepilnas minūtes laikā. Noziedznieka mirstīgo atlieku apskate apliecināja, ka viņš nēsāja bruņuvesti.

Apšaudes  upuru piemiņai Ohaio gubernators Maiks Devains deva rīkojumu nolaist visus karogus pusmastā.

"Devu rīkojumu, lai garogi Ohaio tiktu nolaisti pusmastā, lai godinātu upurus, kuri šorīt zaudējuši dzīvības," Devains uzrakstīja savā Twitter.

Viņš pateicās tiesībsargājošo iestāžu un ārkārtas dienestu darbiniekiem un pauda gatavību sniegt jebkādu atbalstu štata līmenī.

Čikāgā – bez upuriem

Cerības uz to, ka ar apšaudēm saistītie notikumi ASV nedēļas nogalē beigušies, bija veltas – aptuveni pl.18:00 pēc Latvijas laika parādījās ziņas par apšaudi Čikāgā. Vietējā policija vēstīja, ka nezināma persona parkā atklājusi uguni pa cilvēkiem no melnas automašīnas Chevrolet Camaro. Par laimi, šoreiz upuru nebija,  septiņi cilvēki guvuši ievainojumus.

Masveida slepkavības ASV nav retums. Piemēram, pirms diviemn mēnešiem administratīvajā ēkā Virdzīnijas štata kūrortpilsētā viens no darbiniekiem, atriebības mudināts, atklāja uguni. Gāja bojā 12 cilvēki. Pats šāvējs tika likvidēts pēc ilgstošas apšaudes ar likumsargiem.

Tamlīdzīgas traģēdijas ik reizi veicina diskusiju ASV sabiedrībā par nepieciešamību aizliet šaujamieroču iegādi privātpersonām.

Ierobežojumu piekritēji atgādina par šo noziegumu baismīgo statistiku un neaizsargātajiem upuriem.

Savukārt viņu oponenti atgādina ASV Konstitūcijas otro grozījumu, kas dāvā pilsoņiem tiesības uz bruņotu pašaizsardzību, un apgalvo, ka tieši neapbruņoti cilvēki kļūst par uzbrucēju upuriem.

28
Pēc temata
Apšaude mošejā Kanādā
Sinagogā Pitsburgā notikusi apšaude, ir bojāgājušie
Apšaude festivālā Kalifornijā: nogalināti trīs cilvēki, 12 cietuši
Apšaudē tirdzniecības centrā Teksasā 20 bojāgājušie
Igaunijas aizsardzības ministrs Jiri Luiks. Foto no arhīva

Igaunijas Aizsardzības ministrijas vadītājs uzsvēra Atvērto debesu līguma nozīmi

10
(atjaunots 13:14 25.05.2020)
ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja, ka Vašingtona izstājas no Atvērto debesu līguma un būs ārpus vienošanās, kamēr Krievija "neizpildīs savas saistības".

RĪGA, 25. maijs – Sputnik. Atvērto debesu līgums ir svarīgs Igaunijai un citām nelielām valstīm, kurām, atšķirībā no ASV, nav citu līdzekļu citu valstu militāro objektu kontrolei, uzskata Igaunijas aizsardzības ministrs Jiri Luiks, vēsta RIA Novosti.

ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja, ka Vašingtona izstājas no Atvērto debesu līguma un būs ārpus vienošanās, kamēr Krievija "neizpildīs savas saistības". Taču viņš neizslēdz iespēju, ka tiks izstrādātas jaunas vienošanās. Krievija vairākkārt noraidījusi ASV apsūdzības saistībā ar Līguma pārkāpumiem. Krievijas ĀM paziņoja, ka Maskava vienosies ar ASV, tai skaitā par Līgumu, tikai uz savstarpēja pamata, savukārt jebkāda veida ultimāti no Vašingtonas puses ir nepieņemami.

"Amerikāņiem ir arī citi informācijas vākšanas līdzekļi, pirmām kārtām satelīti. Taču nelielām valstīm, tai skaitā Igaunijai, šim līgumam ir ļoti liela vērtība," pateica pirmdien Igaunijas televīzijai Luiks, paužot cerību, ka vienošanos tomēr izdosies saglabāt. "Es uzskatu, ka šobrīd ļoti lielu lomu spēlē diplomāti, lai pacenstos izglābt šo līgumu. Ja ASV tomēr izstāsies, tad mums visiem nāksies lemt, ko darīt tālāk," atzīmēja ministrs.

Atvērto debesu līgums tika parakstīts 1992. gadā un kļuva par vienu no pasākumiem uzticības stiprināšanai Eiropā pēc aukstā kara beigām. Tas ir spēkā kopš 2002. gada un ļauj dalībvalstīm atvērti ievākt informāciju par līguma pušu bruņotajiem spēkiem un pasākumiem. Līgumu parakstījušas 34 valstis.

10
Tagi:
Atvērto debesu līgums
Pēc temata
Trampa padomdevējs nosauca Kaļiņingradu par "dunci Eiropas sirdī".
NATO valstis aicina ASV neizstāties no Atvērto debesu līguma
Krievijā komentējuši izstāšanos no Atvērto debesu līguma
Lavrovs pastāstīja par KF atbildi uz ASV iespējamo izstāšanos no Atvērto debesu līguma
Kims Čenuns

Pēc trīs nedēļas ilgas prombūtnes Kims Čenuns no jauna parādījies publikā

11
(atjaunots 08:37 25.05.2020)
Šopavasar Kims Čenuns jau otro reizi uz ilgu laiku pazūd no publikas redzesloka: arī aprīlī viņu publikā neredzēja aptuveni trīs nedēļas, pa šo laiku paspēja parādīties baumas, ka KTDR līderis ir smagi slims un pat miris.

RĪGA, 25. maijs – Sputnik. KTDR līderis Kims Čenuns aizvadījis paplašinātu Korejas Darba partijas Centrālās militārās komitejas sēdi, vēsta Sputnik Baltkrievija ar atsauci uz Korejas Centrālā telegrāfa aģentūru.

Informācija par sēdi tika publicēta svētdien, taču tās norises datums netiek precizēts. Bet ir zināms, ka rīkojumi, kas tika parakstīti šīs sēdes rezultātā, tika publicēti 23. maijā.

Šopavasar Kims Čenuns jau otro reizi uz ilgu laiku pazūd no publikas redzesloka: arī aprīlī viņu publikā neredzēja aptuveni trīs nedēļas, pa šo laiku paspēja parādīties baumas, ka KTDR līderis ir smagi slims un pat miris. Pēc tam 1. maijā Kims Čenuns piedalījās minerālmēslojumu rūpnīcas atklāšanas ceremonijā, pēc kuras atkal uz laiku pazuda.

11
Tagi:
Kims Čenuns
Pēc temata
Kims Čenuns izmēģinājis "jaunu ieroci"
Kims Čenuns ir dzīvs: Ziemeļkorejas valsts radio pastāstīja, kas noticis
Kims Čenuns pirmo reizi 20 dienu laikā parādījies publikas priekšā

Covid-19 reģistrēts divpadsmit Latvijas pansionātos: situācija tiek kontrolēta

0
(atjaunots 18:19 25.05.2020)
Salīdzinot ar citām valstīm, Latvijas sociālajos centros situācijas ir visnotaļ labvēlīga, taču no koronavīrusa uzliesmojumiem tiem tomēr nav izdevies izbēgt.

RĪGA, 25. maijs – Sputnik. Covid-19 atklāja 12 Latvijas sociālās aprūpēs centros, kopumā saslimuši 90 cilvēki – 22 darbinieki un 68 aprūpētie, vēsta Latvijas Radio.

Šobrīd vislielākais saslimšanas uzliesmojums atzīmēts sociālās aprūpes centrā "Mārsnēni" Priekuļu novadā – inficējušies 44 cilvēki, tai skaitā 6 darbinieki.

No 22 Covid-19 upuriem Latvijā septiņi cilvēki miruši pansionātos. Speciālisti uzsver, ka pacientiem bijušas citas nopietnas hroniskas slimības, kuras saasinājās Covid-19 dēļ.

Slēgtos kolektīvos, kur cilvēki dzīvo kopā un kuriem ir cieši savstarpēji kontakti, infekcija var izplatīties ļoti ātri un skart lielāku cilvēku skaitu. Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC) paskaidroja, ka kopš marta apmeklēt radus šādos centros ir aizliegts, taču sociālās aprūpes centru darbinieki turpina kontaktēt ar ārējo vidi.

SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs atgādināja, ka parasti Covid-19 ir lipīgs divas dienas pirms tam, kad cilvēkam sāk parādīties temperatūra, klepus vai citi simptomi.

"Tas ir viens no iemesliem, kāpēc infekcija var nokļūt šajās iestādēs. Otrs iemesls, ja tomēr kāds no iemītniekiem ir saņēmis veselības aprūpes pakalpojumus, piemēram, ārpus šīs iestādes un, visticamāk, tas arī notika "Mārsnēnos", jo pirmais pacients, kurš bija atklāts, bija inficēts, saņemot veselības aprūpes pakalpojumus slimnīcā," atzīmēja Perevoščikovs.

Pēc viņa sacītā, plānveida testēšana sociālās aprūpes centros palīdzēja atklāt atsevišķus gadījumus, pirms slimība paguva izplatīties. Tas ļāva pietiekami agri atklāt infekciju pansionātos, kur šobrīd ir pa vienam saslimušajam.

"Būtu labi, ka visi šo sociālo iestāžu vadītāji pieturas un uzmanīgi seko klientu veselības stāvoklim. Un tiklīdz parādās simptomi, kas varētu liecināt arī par Covid – ķermeņa temperatūras paaugstināšanās vai respiratorie simptomi klepus, sāpes kaklā vai apgrūtināta elpošana –, šie signāli būtu ļoti svarīgi, lai reaģētu tieši ar testēšanu," piebilda Perevoščikovs.

Pēc viņa teiktā, testēšanas veikšana agrīnā stadijā palīdzēs ierobežot turpmāku infekcijas izplatību. Tāpēc, ka jo lielāks ir inficēto skaits, jo lielāka ir iespēja, ka daudzi pacienti pārcietīs slimību smagā formā.

Vairākas iestādes savstarpēji noteikuši pansionātiem virkni rekomendāciju, pastāstīja Aldis Dūdiņš, Labklājības ministrijas Sociālo pakalpojumu departamenta vadītājs.

"Šajā krīzes kulminācijā un arī īstenībā uz šo brīdi darbinieki, kuri ierodas darbā, lai aprūpētu klientus, viņiem tiek mērīta temperatūra, tiek sekots līdzi visām saaukstēšanās pazīmēm, simptomātikai, kas varētu liecināt par Covid pozitīvo. Tad jau tas darbinieks nemaz netiek pie darba pielaists," paziņoja Dūdiņš.

Jaunus klientus centri pieņem, tikai ja situācija ir ārkārtēja. Tāpat pansionāti – iespēju robežās – tiek nodrošināti ar aizsarglīdzekļiem, taču nodrošināt visas vajadzības neesot izdevies, atzina ministrijā.

Salīdzinot ar citām valstīm, kur situācija šajā jomā ir smaga, Latvijas sociālās aprūpes centros stāvoklis ir samērā labvēlīgs, uzskata Perevoščikovs. Pēc viņa sacītā, Latvijā savlaicīgi pieņēma lēmumus, kuri neļāva infekcijai plaši izplatīties sabiedrības vidū, tai skaitā arī cilvēku vidū, kuriem infekcija un tās sekas var būt īpaši smagas.

Perevoščikovs atzīmēja, ka rekomendācijas pansionātiem ir izsmeļošas, un drošības pasākumi nav jāpastiprina, pietiek vien ar to ievērošanu. Tikmēr Labklājības ministrija atzīmē, ka kopā ar Veselības ministriju apsver domu par atvieglojumiem centros, kur saslimšanas gadījumu nav, ali pansionātu klienti arī izjustu situācijas uzlabošanos.

0
Tagi:
koronavīruss
Pēc temata
Latvijā ar Covid-19 inficētos izsekos ar viedtālruņa lietotnes palīdzību
Covid-19 analīžu nodošanas punkti maina atrašanās vietu: kur būs jāvēršas turpmāk
Zinātnieki aprēķinājuši Covid-19 pandēmijas beigu datumu
Covid-19 uzliesmojums sociālās aprūpes centrā "Mārsnēni": policija izmeklē apstākļus