ASV Aizsardzības ministrijas galvenā mītne. Foto no arhīva

ASV sākušas izstrādāt lauztā līguma INF aizliegtās raķetes

37
Savienotās Valstis pārtrauca līguma darbību 2.augustā. Šī gada sākumā Vašingtona informēja par vienpusēju izstāšanos no līguma, pārmetot Krievijai tā ilgstošus pārkāpumus.

RĪGA, 4. augusts – Sputnik. ASV sāk izstrādāt konvencionālās sauszemes bāzes raķetes, kuru ražošanu līdz šim aizliedza Līgums par vidēja un maza darbības rādiusa raķešu likvidāciju (INF), informēja Pentagons.

"Ņemot vērā līguma noteikumu pārkāpumus no Krievijas puses, Aizsardzības ministrija sākusi zinātniski pētnieciskos un izmēģinājumu darbus kopš 2017.gada.

Sākotnējā posmā zinātnisko pētījumu un izstrādes jomā ministrija pievērsa uzmanību mobilajām sauszemes bāzes spārnotajām un ballistikajām konvencionālajām raķešu sistēmām. Tā kā Savienotās Valstis rūpīgi izpildīja savas saistības saskaņā ar Līgumu INF, šīs programmas ir agrīnās stadijās," – Pentagona preses sekretāra Džonatana Hofmana teikto citēja RIA Novosti.

"Tagad, kad esam izstājušies, Aizsardzības ministrija pilnā mērā turpinās šo konvencionālo sauszemes bāzes raķešu izstrādi kā saprātīgu atbildi uz Krievijas darbībām un apvienoto spēku trieciena parasto variantu plašākam kompleksam," teikts paziņojumā.

Savienotās Valstis pārtrauca līguma darbību 2.augustā. Šī gada sākumā Vašingtona informēja par vienpusēju izstāšanos no līguma, pārmetot Krievijai tā ilgstošus pārkāpumus. Maskava šīs apsūdzības noliedz. Jūlija sākumā Krievijas prezidents Vladimits Putins parakstīja likumu par līguma apturēšanu. Krievija jau vairākkārt ir apliecinājusi, ka pilnībā ievēro visus līguma noteikumus.

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs atzīmēja,  ka Maskavai ir vairāki nopietni jautājumi Vašingtonai par līguma izpildi no Savienoto Valstu puses. Viņš uzsvēra, ka ASV apsūdzības par INF pārkāpumiem ir sniegtas bez argumentiem.

Krievija aicināja ASV atteikties no vidēja un maza darbības rādiusa raķešu izvēršanas. Krievijas ĀM norādīja, ka valsts jau ieviesusi vienpusēju moratoriju un neizvērsīs vidēja un maza darbības rādiusa sauszemes bāzes raķetes reģionos, kur tiks dislocētas analoģiskas ASV sistēmas.

37
Pēc temata
ASV plāno veikt Līgumā INF aizliegto raķešu izmēģinājumus
Maskava atspēko apsūdzības par Kodolizmēģinājumu aizlieguma līguma pārkāpumiem
Krievija "tur pulveri sausu": Valsts dome pieņēmusi likumu par līguma INF apturēšanu
Bezatbildīgs pļāpa: Krievija reaģēja uz NATO ģenerālsekretāra brīdinājumiem

Zinātnieks nonācis pie negaidīta slēdziena par koronavīrusa izcelsmi

25
(atjaunots 17:36 06.07.2020)
Oksfordas zinātnieks uzskata, ka vīruss jau pirms pandēmijas atradies vairākās valstīs un to aktivizējuši apkārtējās vides apstākļi.

RĪGA, 6. jūlijs — Sputnik. Koronavīruss SARS-CoV-2 bijis miera stāvoklī jau pilgu laiku pirms uzliesmojuma Uhaņā ziemā. Tas parādījies dabisku faktoru sakritības rezultātā. Pie šāda slēdziena nonācis Oksfordas Universitātes Pierādījumu balstītas medicīnas centra (Centre for Evidence-based Medicine, CEBM) vecākais zinātniskais līdzstrādnieks Toms Džefersons, vēsta RIA Novosti.

Balstoties uz datiem no visas pasaules, zinātnieks pauda pārliecību, ka vīruss jau zināmu laiku atradies dažādās valstīs. piemēram, iepriekš koronavīrusa pēdas atrastas notekūdeņos Barselonā, paraugos, kas ņemti 2019. gada martā – deviņus mēnešus pirms Covid-19 pirmajiem gadījumiem Ķīnā. Pozitīvu rezultātu deva arī Turīnā un Milānā decembrī ņemtie paraugi.

© Sputnik / Максим Богодвид

"Es domāju, vīruss jau bija šeit, un ar "šeit" es domāju "visur". Pilnīgi iespējams, mums ir darīšana ar gulošu vīrusu, ko aktivizēja apkārtējās vides apstākļi," zintātnieka teikto citēja avīze The Daily Telegraph.

Viņš minēja koronavīrusa infekcijas gadījumu uz kruīzu lainera, kas devās no Dienviddžordžijas uz Buenosairesu.

"Astotajā dienā, kad pasažieri šķērsoja Vedella jūru, tika fiksēts pirmais gadījums. Vai vīruss atradās pagatavotajos ēdienos un aktivizējās pēc atsaldēšānas?" zinātnieks vaicāja.

Džefersons vilka paralēles ar "spāņu gripas" pandēmiju pagājušā gadsimta sākumā. No 1918. līdz 1920. gadam tās rezultātā gāja bojā aptuveni simt miljoni cilvēku, inficēts bija katrs trešais Zemes iedzīvotājs. Cita starpā zinātnieks pievērsa uzmanību tam, ka aptuveni 30% Rietumu Samoa iedzīvotāju nomira ar gripu, lai arī viņiem nebija kontaktu ar ārpasauli.

Speciālists uzskata, ka tas skaidrojams tikai viennozīmīgi: vīrusa ierosinātāji nenāk no nekurienes un nekur nepazūd.

"Tie vienmēr ir šeit, un reizēm kaut kas tos aktivizē, - iespējams, pasaules iedzīvotāju blīvums vai apkārtējās vides apstākļi. Tieši tas mums ir jāizpēta," paskaidroja zinātnieks.

Pēc viņa domām, vīruss var izplatīties ne tikai starp cilvēkiem gaisa pilienu ceļā, bet arī ar notekūdeņiem.

Koronavīrusa pandēmija patlaban aptvērusi gandrīz visu pasauli. Fiksēti vairāk nekā 11,1 miljonis infekcijas gadījumu, vīruss aiznesis 528 tūkstošu cilvēku dzīvības.

 

25
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Covid-19 apdraud visu cilvēka nervu sistēmu, uzskata zinātnieki
Barselonas zinātnieki jau pagājušajā gadā atraduši koronavīrusu SARS-CoV-2
Nosaukta koronavīrusa bīstamākā īpašība
Akadēmiķis paskaidroja slēdzienus par koronavīrusa mākslīgo izcelsmi
Eiro

Eiropā parādīsies banknotes ar jaunu parakstu

14
(atjaunots 17:19 06.07.2020)
Banknotes ar piecu un desmit eiro nominālu tagad rotās Eiropas Centrālās bankas tagadējās vadītājas Kristīnes Lagardas paraksts.

RĪGA, 6. jūlijs — Sputnik. Eiropas Centrālā banka (ECB) savā lapā Twitter informēja, ka tiek laistas klajā jaunas eiro banknotes ar piecu un desmit eiro nominālu. Uz jauno banknošu partijas parādīsies ECB tagadējās vadītājas Kristīnes Lagardas paraksts.

​Jaunās banknotes plānots laist apgrozījumā visā Eiropā jau šonedēļ. Patlaban eirozonā apgrozījumā ir banknotes ar Lagardas priekšgājēju – Vima Duizenberga, Žana Kloda Trišē un Mario Dragi parakstiem.

Kristīne Lagarda ieņēma ECB vadītāja posteni 2019. gadā. No 2007. līdz 2011. gadam viņa ieņēma Francijas finanšu ministra vietu un izpelnījās plašu starptautisku atzinību par sekmīgu valsts ekonomikas pārvaldi globālās finanšu krīzes laikā. No 2011. gada viņa vadīja Starptautisko valūtas fondu.

Uzsvērt, ka vecās banknotes nezaudēs likumīga maksājumu līdzekļa statusu pēc jauno banknošu laišanas klajā.

14
Tagi:
eiro, Eiropas Savienība
Pēc temata
Jo garākas, jo lielāks nomināls: ECB iepazīstina ar jaunajām 100 un 200 eiro banknotēm
ES izbeigta 500 eiro banknotes izlaišana
Jaunās 100 un 200 eiro banknotes nonāks apgrozībā 28.maijā
Gada laikā iedzīvotāji saņēmuši vairāk nekā 2 miljonus eiro par latiem – apmaiņa turpinās