Klimata izmaiņas. Foto no arhīva

Zinātnieki: klimata pārmaiņas var novest pie pasaules kara

130
(atjaunots 20:39 29.07.2019)
Gandrīz pilnīga dzīvības izzušana uz Zemes notikusi jau vismaz piecas reizes.

RĪGA, 30. jūlijs — Sputnik. Ja cilvēce nesamazinās ogļskābās gāzes izmešus līdz 2035.gadam, līdz XXI gs. beigām vidējā gada temperatūra pieaugs par 4,5-5 grādiem pēc Celsija skalas, brīdina zinātnieki. Savukārt tas nozīmē, ka puse planētas iedzīvotāju ies bojā ar dzīvību nesavienojamu dabas anomālu rezultātā, puse – iesaistīties bruņotos konfliktos par atlikušajiem resursiem, un sāksies pasaules karš, portālā RIA Novosti pastāstīja autore Alfija Jeņikejeva.

Ne jau pirmo reizi

Dzīvība uz Zemes gandrīz pilnībā izzudusi jau vismaz piecas reizes. Viena no tām – dinozauru izmiršana – notika asteroīda kritiena rezultātā, bet pārējās – klimata straujas sasilšanas dēļ siltumnīcas gāzu rezultātā.

Piemēram, gada vidējās temperatūras palielināšanās par 5 grādiem pēc Celsija skalas, kas notika aptuveni pirms 252 miljoniem gadu, maksāja dzīvību 96% visu jūras faunas pārstāvju un 73% mugurkaulnieku pārstāvju, atzīmēja zinātniskais žurnālists Pīters Brennens grāmatā "Pasaules gals". Ņemot vērā pašreizējos sasilšanas tempus, jau gadsimta beigās planēta sasils par bīstamajiem 4,5-5 grādiem, uzskata zinātnieki Austrālijā. Protams, ja vien nākamo 16 gadu laikā cilvēce neatrisinās ogļskābās gāzes izmešu problēmu.

Pētnieki uzskata, ka atjaunojamo enerģijas avotu – vēja ģeneratoru, hidroelektrostaciju un Saules akumulatoru daļa visu valstu enerģētiskajā bilancē jāpalielina par 2% gadā, citādi pēc 2035. gada jau būs par vēlu kaut ko darīt. Pašreizējo pasākumu rezultātā vidējā gada temperatūra līdz gadsimta beigām pieaugs tikai par diviem grādiem. Tāds rādītājs tiek uzskatīts par relatīvi nekaitīgu. Tādā gadījumā klimatiskās pārmaiņas nebūs tik nopietnas, un cilvēcei izdosies tikt ar tām galā.

Nāvējošā svelme

Tiesa, zviedru, dāņu un britu zinātnieku noskaņojums ir pesimistiskāks. Nekaitīga sasilšanas līmeņa radītās pārmaiņas var likt pamatus procesiem, ko cilvēki nespēs ietekmēt. Pirmkārt, runa ir par mūžīgā sasaluma kušanu, metānhidrātu izmešiem no okeāna dibena un mežu izzušanas, kas savukārt provocēs vidējās temperatūras pieaugumu vēl par 3-4 grādiem. Galu galā ies bojā lielākā daļa koraļļu rifu, applūdīs piekrastes rajoni, lauksaimniecība cietīs nopietnus zaudējumus.

Pie tam daļa planētas iedzīvotāju saskarsies ar anomālu karstumu pietiekami augsta mitruma līmeņa apstākļos – tajos organisms nespēj efektīvi atdzist, un rodas draudi dzīvībai. Tāpēc augsts ir risks, ka milzīgās teritorijās ekvatora rajonā nebūs iespējams izdzīvot.

Savukārt tur, kur laikapstākļi neliks cilvēkiem vārīties, būtiski palielināsies letālo gadījumu skaits siltuma dūriena rezultātā. Starptautiska zinātnieku grupa aprēķinājusi, ka no 2031. līdz 2080. gadam cilvēki daudz biežāk mirs pārāk augstas gaisa temperatūras dēļ. Piemēram, Brazīlijā mirstība tveices dēļ pieaugs par  770%, ASV – par 400-525%, Eiropā – par 400%.

Pasaule uz kara sliekšņa

Pirms 128 tūkstošiem gadu, kad mūsdienu Francijas teritorijā gada vidējā temperatūra strauji pieauga par 2 grādiem, tur dzīvojošie neandertālieši bija spiesti kļūt par kanibāliem. Gaisa temperatūras pieauguma dēļ mainījās ainava – pļavu vietā izauga meži, kuros medīt ir daudz grūtāk. Pinkainos mamutus un ziemeļbriežus seno cilvēku uzturā nomainīja stirnas, nelieli grauzēji, bruņurupuči un čūskas. Tāpēc neandertālieši bieži bija spiesti dzīvnieku obgaltumvielu rezerves organismā papildināt uz vājāko ciltsbrāļu rēķina.

Šodien diezin vai cilvēki kļūs par kanibāliem klimata pārmaiņu dēļ, taču tās var izprovocēt nežēlīgus militāros konfliktus. Stenforda universitātes (ASV) zinātnieku darbs liecina, ka, gada vidējai temperatūrai pieaugot par 2 grādiem (tas ir pats labvēlīgākais scenārijs), bruņotu konfliktu risks visā pasaulē pieaugs par 13%. Ja Zeme sasils par 4 grādiem, karadarbības risks pieaugs par 26%. Pie tam, sākoties atsevišķu valstu teritorijās, konflikti var izvērsties plašā pasaules karā.

Jau šodien 3-20% bruņoto sadursmju pasaulē notiek klimata pārmaiņu dēļ, apgalvo speciālisti. Pat neliela temperatūras pārmaiņa un nokrišņu apjoma izmaiņas provocē vardarbību – no konfliktiem atsevišķu cilvēku starpā līdz plašam karam. Visbiežāk tie notiek krasas un vērā ņemamas temperatūras palielināšanās rezultātā.

Starptautiska zinātnieku komanda uzskata, ka tas, iespējams, saistīts ar karstuma spēju ietekmēt smadzeņu bioķīmiju – sabrūk neiromediatori, kuri regulē emocijas. No otras puses, augsta temperatūra veicina testosterona sintēzi organismā, kas savukārt ietekmē cilvēka agresiju. Tāpēc gadu pēc gada lielākais noziegumu un pašnāvību skaits tiek reģistrēts anomāla karstuma apstākļos.

Dimantiem rotātas debesis

Pat izpildot visas Parīzes Klimata konvencijas prasības, ir gandrīz neiespējami apturēt gada vidējās temperatūras palielināšanos, ir pārliecināti speciālisti. Taču pastāv izredzes to palēnināt. Piemēram, ja tagad tiks būtiski ierobežoti ogļskābās gāzes izmeši, līdz gadsimta beigām Zeme sasils tikai par relatīvi drošiem 2 grādiem. Par efektīvāko metodi cīņā ar klimata pārmaiņām zinātnieki uzskata atteikšanos no personiskās automašīnas, aviācijas pārlidojumiem un pāreju pie veģetārās diētas. Tiesa, pastāv arī eksotiskāki varianti. Piemēram, pētnieki no Hārvardas universitātes (ASV) ierosināja izkaisīt atmosfērā sīkas dimanta un alumīnija oksīda daļiņas. Tas samazināšot Saules gaismas apjomu, kas nonāk līdz Zemes virsmai, tātad atdzesēšot planētu.

Gandrīz neviens nešaubās par to, ka metode līdzēs, taču tā ir pārlieku dārga. Pat izmantojot lētos mākslīgos dimantus, kas maksā līdz 100 dolārus kilogramā, summa būs iespaidīga – lai atbalstītu saules staru plūsmu vajadzīgajā līmenī, ik gadus būs nepieciešami simtiem tūkstošu tonnu pulvera.

130
Pēc temata
Tramps un Tusks nav vienojušies par klimatu, par tirdzniecību un par Krieviju
Klimatologi prognozē ekstremālas dabas parādības uz Zemes
Zinātnieki prognozē liela mēroga plūdus Ņujorkā klimata izmaiņu rezultātā
Eksperts pastāstījis, ar ko draud klimata izmaiņas Latvijā
Vakcinācija, foto no arhīva

Vai visiem pietiks: pasaules bagātākās valstis jau izpērk vakcīnu pret Covid-19

12
(atjaunots 16:51 03.08.2020)
Speciālisti ir noraizējušies par to, ka laikā, kad pasaules bagātākās valstis jau pilnā gaitā nodarbojas ar vakcīnas pret koronavīrusu devu iepirkšanu, nabadzīgās valstis var kļūt par situācijas ķīlniecēm un palikt bez visa.

RĪGA, 3. augusts – Sputnik. Pasaules bagātākās valstis, pie kurām attiecināmas ASV, Lielbritānija, Japāna un Eiropas Savienības valstis, jau ir parakstījušas vienošanās par vairāk nekā 1,3 miljardu vakcīnu pret Covid-19 devu iegādi, raksta Mixnews.lv, atsaucoties uz analītiķiem no kompānijas "Airfinity".

Tāpat tiek ziņots, ka šīs valstis ir gatavas izpirkt vēl 1,5 miljardus vakcīnu piegādēs un darījumos, kuri pagaidām skaitās neslēgti.

Pēc speciālistu domām, šādi masveida iepirkumi var apdraudēt citas valstis, kas šādas "agresīvas izpirkšanas" beigās var palikt vispār bez vakcīnas vai izrādīties pēdējās rindā uz iegādi.

Saskaņā ar aģentūru, ASV un Lielbritānija noslēdza darījumus ar "Sanofi" un "GlaxoSmithKline Plc", Japāna – ar "Pfizer".

Pastāv bažas, ka vakcīnas pret koronavīrusa devu visiem var nepietikt. Savukārt nabadzīgās valstis vispār var kļūt par situācijas ķīlniecēm, kā tas bija 2019. gadā, kad virkne valstu praktiski monopolizēja piegādes.

Atgādināsim, ka dotajā brīdī Covid-19 gadījumu skaits pārsniedz 18 miljonus.

Visvairāk saslimušo ir ASV – 4,8 miljoni cilvēku. Otrajā vietā seko Brazīlija – 2,7 miljoni cilvēku, trešajā – Indija (1,8 miljoni). Savienotās Valstis ieņem līderpozīcijas arī pēc letālu gadījumu skaita – vairāk nekā 158 tūkstoši mirušo. Tām seko Brazīlija (94 tūkstoši) un Meksika (47 tūkstoši).

Pēc Pasaules Veselības organizācijas domām, pasaulei ir vērts gatavoties ilgstošākai pandēmijai, situācija neizlīdzinās un joprojām paliek ārkārtēja.

12
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Krievijā nosauca masveida vakcinācijas pret koronavīrusu uzsākšanas termiņus
PVO ieinteresējusies par Krievijas vakcīnu pret Covid-19
Noslēgušies Covid-19 vakcīnas izmēģinājumi Krievijā. Kad sāksies masveida ražošana?
Covid-19 testi, foto no arhīva

Inficēšanās ar Covid-19 gadījumu skaits pasaulē pārsniedzis 18 miljonus

6
(atjaunots 12:27 03.08.2020)
Visvairāk ar Covid-19 inficēto un no šīs slimības mirušo atzīmēts ASV, vēsta amerikāņu pētījumu centrs.

RĪGA, 3. augusts – Sputnik. Ar jauno koronavīrusu apstiprināto inficēšanās gadījumu skaits pasaulē pārsniedzis 18 miljonus, vēsta Džona Hopkinsa universitāte.

Džona Hopkinsa universitāte ir viena no lielākajām ASV privātajām augstskolām. Tās pētījumu centrs kopš 2019. gada summē datus par inficēšanos ar Covid-19, kas ir iegūti no federālajām un vietējām varasiestādēm, kā arī medijiem un citiem atvērtiem avotiem.

Saskaņā ar datiem uz plkst. 5:34, koronavīrusa inficēšanās gadījumu skaits pasaulē sasniedza 18 017 556. Pēc universitātes sniegtās informācijas, miruši bija 687 930 cilvēki ar Covid-19. Izveseļojās 10 649 108 cilvēki.

Visvairāk saslimušo ir ASV – 4,4 miljoni cilvēku. Otrajā vietā ir Brazīlija – 2,7 miljoni cilvēku, trešajā – Indija (1,8 miljoni). Savienotās Valstis ieņem līderpozīcijas arī pēc letālu gadījumu skaita – 154 tūkstoši mirušo. Aiz tām seko Brazīlija (94 tūkstoši) un Meksika (47 tūkstoši).

Iepriekš Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Ārkārtējā komiteja paziņoja, ka koronavīrusa pandēmija pasaulē joprojām ir ārkārtēja situācija sabiedriskās veselības aprūpes nozarē un tā turpināsies ilgāku laiku.

Pagājušajā nedēļā Krievijā paziņoja par vakcīnas pret koronavīrusu klīnisko pētījumu pabeigšanu, kuru izstrādāja N. Gamaleja vārdā nosauktais Nacionālais epidemioloģijas un mikrobioloģijas pētnieciskais centrs. Krievijas Veselības ministrijas vadītājs Mihails Muraško paskaidroja, ka pašlaik notiek dokumentu sagatavošana preparāta reģistrācijai. Pēc reģistrācijas plānots veikt masveida iedzīvotāju vakcināciju. Vakcīnas pielietošanas sākums jau ir ieplānots uz oktobri.

6
Tagi:
pandēmija, pasaule, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Krievijā nosauca masveida vakcinācijas pret koronavīrusu uzsākšanas termiņus
Situācijas ar Covid-19 dēļ Lietuva aizliedza iebraukšanu desmit valstu iedzīvotājiem
PVO prognozē ilgu koronovirusa pandēmiju pasaulē
Latvija mīkstina sociālās distancēšanās prasības
Policijas darbinieki pārbauda automobiļus, foto no arhīva

"Vakcīnu sacīkstes": Rietumos apsūdz Krieviju

0
(atjaunots 21:19 03.08.2020)
Jau tagad var izteikt pieņēmumu, kādā veidā tiks turpinātas "vakcīnu sacīkstes": Krievijā vai Ķīnā izstrādātās nekavējoties pasludinās par bīstamām, papildinot to ar atbilstošu informāciju viltus ziņu žanrā.

Aptuveni mēnesi pēc tam, kad koronavīrusa pandēmija burtiski nostādīja uz ceļiem pasaules ekonomiku, politikas un mediju pasaulē parādījās jauns starptautisko sacensību "žanrs", kuru ironiski var nosaukt par vakcīnu sacīkstēm, portālā RIA Novosti stāsta Ivans Daņilovs.

Ņemot vērā to acīmredzamo traumu, kuru koronavīruss divreiz ir radījis kolektīvajiem Rietumiem, uzvaras jautājums šajās sacīkstēs ir kļuvis nevis vienkārši politisks, bet gan politisks un principiāls no rietumu sabiedrības pašcieņas saglabāšanas viedokļa. Cilvēkam, kurš audzis labākajās Eiropas humānisma tradīcijās (kas mūsdienu pasaulē lielākoties nozīmē nevis eiropieti vai amerikāni, bet gan cilvēku ar padomju vai Krievijas izglītību), ir visnotaļ grūti saprast mūsdienu rietumu apsēstību ar "vakcīnu sacīkstēm", taču var pamēģināt izskaidrot to no galvenās mūsdienu ASV un Lielbritānijas industrijas viedokļa, jeb no politiskās un komerciālās sevis virzības viedokļa.

Sabiedrisko attiecību (Public Relations) telpā kolektīvie Rietumi, kā arī konkrēti ASV un Lielbritānija guva vairākas nopietnas "koronavīrusa traumas". Pirmkārt, noskaidrojās, ka tālā (kā arī "dziļi totalitārā un vietām atpalikusī", saskaņā ar Londonas un Vašingtonas politiķu stereotipiem) Ķīna tika galā ar epidēmijas apspiešanu labāk, apzinājās problēmu agrāk, un efektīvi ierobežoja ekonomiskos zaudējumus. Šajā fonā pat pašu patriotu acīs ASV un Lielbritānija, kā arī dažas Eiropas Savienības valstis, izskatās ne tik iedvesmojoši.

Nākamo traumu kolektīvo Rietumu pašvērtējumam netīšām (tā gadās) nodarīja Krievija – ar savu "pazemojoši zemo" koronavīrusa mirstības līmeni un masveida testēšanas sakārtošanu, kas kopsummā izraisīja sapīkumu rietumu medijos un nepierādītas apsūdzības statistikas viltošanā, lai gan statistika (izņemot PVO vērtējumus) bija acīmredzama: Ņujorkā epidēmijas upuru līķus salika refrižeratoros uz ielām, un jau ar to pietiek medicīniskās un valsts pārvaldes kvalitātes atšķirības izvērtēšanai.

Un šajā fonā, neatkarīgi no nepieciešamajiem izdevumiem un jebkādiem iespējamajiem riskiem, kolektīvajiem Rietumiem (kā arī atsevišķiem konkrētiem ambicioziem rietumu politiķiem) uzvaras jautājums vakcīnas ražošanā kļūst ārkārtīgi svarīgs imidža ziņā, jo ir jāparāda, ka, piemēram, ASV – tas "joprojām ir numurs viens pasaulē".

Taču, lasot Amerikas medijus, rodas dīvaina izjūta: atkarīgi no partejiskās piederības un simpātijas esamības pret Donaldu Trampu no izdevuma īpašnieku puses, konkrētās redakcijas "jūt līdzi" vai nu Amerikas kompānijām, kuras nodarbojas ar vakcīnas izstrādi, vai britu, vācu, pat indiešu kompānijām un universitātēm ar mērķi uz to, lai uzvarētāju slava "vakcīnu sacīkstēs" tiktu kaut kādai struktūrai "pareizajā" valstī, taču lai "nolādētais Trampa režīms" nespēj iegūt no tā politiskos bonusus. Arī makro līmenī pastāv analoģisks konflikts: tā vietā, lai koordinētu pūles ar saviem NATO vai G7 partneriem, oficiālā Vašingtona, vismaz pēc dažu vācu mediju vērtējuma, centās "izspiest" un pārvest uz ASV no Vācijas perspektīvu biotehnoloģiju kompāniju, kurai bija kaut kādas svarīgas izstrādes pret koronavīrusu.

Šajā kontekstā ir loģiski, ka jebkādi paziņojumi par to, ka Krievija vai Ķīna ir tuvu vakcīnas pret koronavīrusu izveidošanai un masveida izmantošanai, rietumu informācijas laukā izraisa reakciju, kuru var salīdzināt pat ne tik daudz ar banālu alerģiju, cik ar īstu anafilaktisko šoku.

Protams, varētu pieņemt, ka Amerikas medicīnas ierēdņi patiešām vadās tikai pēc profesionāliem uzskatiem, taču, ņemot vērā augstākminēto, pastāv nopietnas aizdomas par noteikta politiskā angažējuma klātbūtni. Oficiālās reakcijas piemēra kārtā uz paziņojumiem par Krievijas plāniem uzsākt masveida mediķu vakcināciju jau šoruden, kā arī uz ziņām par Ķīnas veiksmīgajiem iespējamo vakcīnu izmēģinājumiem var minēt galvenā Amerikas infektologa pozīciju, kuru publicē The Wall Street Journal:

"Doktors Entonijs Fauči, galvenais infekcijas slimību eksperts ASV, paziņoja piektdien Kongresa Covid-19 apakškomitejas klausīšanās, ka ASV, visticamāk, neizmantos Ķīnā vai Krievijā izstrādātās vakcīnas. "Es patiešām ceru, ka ķīnieši un krievi patiešām testē vakcīnu, pirms to ievadīt kādam," sacīja viņš. "Apgalvojumi par to, ka vakcīna ir gatava izplatīšanai, pirms ir veikta testēšana, es domāju, labākajā gadījumā ir problemātiski." Doktors Fauči tāpat paziņoja, ka cer, ka "ASV saņems vakcīnu līdz gada beigām."

Spriežot pēc iespējamo vakcīnu no dažādām valstīm salīdzinošās analīzes no lietišķās informācijas aģentūras Bloomberg, Fauči, visticamāk, cer uz Amerikas kompānijas "Moderna" vakcīnu.

Interesanti, ka Bloomberg trekerā (vismaz raksta uzrakstīšanas brīdī) nebija minēti Krievijas izstrādājumi, kas var veicināt nepareiza iespaida rašanos rietumu lasītājam par Krievijas iespējām, vai arī var rasties ilūzija, ka Krievijas vakcīna "parādījās no nekurienes".

Jau tagad var izteikt pieņēmumu, kādā veidā tiks turpinātas "vakcīnu sacīkstes": Krievijā vai Ķīnā izstrādātās nekavējoties pasludinās par bīstamām, papildinot to ar atbilstošu informāciju viltus ziņu žanrā. Paralēli tam, lai pārliecinātu skeptiskāk noskaņoto rietumu auditorijas daļu, tiks virzīta tēze par to, ka jebkurā gadījumā, pat ja vakcīnas darbojas, šīs vakcīnas ir tapušas ar datu palīdzību, kurus it kā nozaguši ķīniešu, irāniešu un krievu hakeri, turklāt attiecīga sabiedriskā viedokļa sagatavošana jau ir paveikta. Savukārt par fināla aizsardzības līniju kļūs ciniska Krievijas un Ķīnas apsūdzēšana "vakcīnu nacionālismā" un vēlmē pārvērst cīņu ar epidēmiju par sava veida starptautisku sacensību analogu, turklāt vienlaikus tiks virzīta tēze par nepieciešamību izveidot Rietumos savu vakcīnu, lai nebūtu atkarīgiem no Pekinas vai Maskavas tik svarīgā jautājumā.

Šādas pieejas problēma ir tajā, ka katrā šīs "kontrolējamās atkāpšanās" posmā – un jau nav nekādu šaubu par to, ka tā ir atkāpšanās nepielūdzamās realitātes spiediena varā – rietumu mediju mašīna zaudēs arvien jaunāku un jaunāku savas auditorijas segmentu uzticību. Un beigsies tas ar kārtējām konferencēm par nepieciešamību cīnīties ar Krievijas un Ķīnas dezinformāciju un Amerikas un Eiropas atbildīgo struktūru prasībām piešķirt tām vēl budžetus bijušā imidža diženuma atjaunošanai. Taču zaudēt auditorijas uzticību ir viegli, bet tās atjaunošana prasa zināmu laiku, turklāt koronavīruss tikai paātrinājis tos sabiedriskās uzticības degradācijas procesus, kuri jau tā notika rietumu pasaulē. Savukārt Krievijai, Ķīnai un citiem "ierindas vainīgajiem", uz kuriem mīl norādīt ar pirkstu rietumu mediju telpā, patiesībā ar šo problēmu nav nekāda sakara, un ciest no "vakcīnu nacionālisma" mūsu rietumu partneriem nāksies pašu vainas dēļ un, visticamāk, lepnā vientulībā.

0
Tagi:
koronavīruss, vakcīna, ASV, Rietumi, Ķīna, Krievija
Pēc temata
Krievijā nosauca masveida vakcinācijas pret koronavīrusu uzsākšanas termiņus
Izmēģinājuma afrikāņi. Francijā izcēlies skandāls saistībā ar vakcīnu pret vīrusu
KF pastāstīja par brīvprātīgo pašsajūtu, kuri pieteicās izmēģināt vakcīnu pret Covid-19
Dzenas pēc peļņas: kāpēc ES palaidusi garām iespēju sastapt pandēmiju ar gatavu vakcīnu