Klimata izmaiņas. Foto no arhīva

Zinātnieki: klimata pārmaiņas var novest pie pasaules kara

133
(atjaunots 20:39 29.07.2019)
Gandrīz pilnīga dzīvības izzušana uz Zemes notikusi jau vismaz piecas reizes.

RĪGA, 30. jūlijs — Sputnik. Ja cilvēce nesamazinās ogļskābās gāzes izmešus līdz 2035.gadam, līdz XXI gs. beigām vidējā gada temperatūra pieaugs par 4,5-5 grādiem pēc Celsija skalas, brīdina zinātnieki. Savukārt tas nozīmē, ka puse planētas iedzīvotāju ies bojā ar dzīvību nesavienojamu dabas anomālu rezultātā, puse – iesaistīties bruņotos konfliktos par atlikušajiem resursiem, un sāksies pasaules karš, portālā RIA Novosti pastāstīja autore Alfija Jeņikejeva.

Ne jau pirmo reizi

Dzīvība uz Zemes gandrīz pilnībā izzudusi jau vismaz piecas reizes. Viena no tām – dinozauru izmiršana – notika asteroīda kritiena rezultātā, bet pārējās – klimata straujas sasilšanas dēļ siltumnīcas gāzu rezultātā.

Piemēram, gada vidējās temperatūras palielināšanās par 5 grādiem pēc Celsija skalas, kas notika aptuveni pirms 252 miljoniem gadu, maksāja dzīvību 96% visu jūras faunas pārstāvju un 73% mugurkaulnieku pārstāvju, atzīmēja zinātniskais žurnālists Pīters Brennens grāmatā "Pasaules gals". Ņemot vērā pašreizējos sasilšanas tempus, jau gadsimta beigās planēta sasils par bīstamajiem 4,5-5 grādiem, uzskata zinātnieki Austrālijā. Protams, ja vien nākamo 16 gadu laikā cilvēce neatrisinās ogļskābās gāzes izmešu problēmu.

Pētnieki uzskata, ka atjaunojamo enerģijas avotu – vēja ģeneratoru, hidroelektrostaciju un Saules akumulatoru daļa visu valstu enerģētiskajā bilancē jāpalielina par 2% gadā, citādi pēc 2035. gada jau būs par vēlu kaut ko darīt. Pašreizējo pasākumu rezultātā vidējā gada temperatūra līdz gadsimta beigām pieaugs tikai par diviem grādiem. Tāds rādītājs tiek uzskatīts par relatīvi nekaitīgu. Tādā gadījumā klimatiskās pārmaiņas nebūs tik nopietnas, un cilvēcei izdosies tikt ar tām galā.

Nāvējošā svelme

Tiesa, zviedru, dāņu un britu zinātnieku noskaņojums ir pesimistiskāks. Nekaitīga sasilšanas līmeņa radītās pārmaiņas var likt pamatus procesiem, ko cilvēki nespēs ietekmēt. Pirmkārt, runa ir par mūžīgā sasaluma kušanu, metānhidrātu izmešiem no okeāna dibena un mežu izzušanas, kas savukārt provocēs vidējās temperatūras pieaugumu vēl par 3-4 grādiem. Galu galā ies bojā lielākā daļa koraļļu rifu, applūdīs piekrastes rajoni, lauksaimniecība cietīs nopietnus zaudējumus.

Pie tam daļa planētas iedzīvotāju saskarsies ar anomālu karstumu pietiekami augsta mitruma līmeņa apstākļos – tajos organisms nespēj efektīvi atdzist, un rodas draudi dzīvībai. Tāpēc augsts ir risks, ka milzīgās teritorijās ekvatora rajonā nebūs iespējams izdzīvot.

Savukārt tur, kur laikapstākļi neliks cilvēkiem vārīties, būtiski palielināsies letālo gadījumu skaits siltuma dūriena rezultātā. Starptautiska zinātnieku grupa aprēķinājusi, ka no 2031. līdz 2080. gadam cilvēki daudz biežāk mirs pārāk augstas gaisa temperatūras dēļ. Piemēram, Brazīlijā mirstība tveices dēļ pieaugs par  770%, ASV – par 400-525%, Eiropā – par 400%.

Pasaule uz kara sliekšņa

Pirms 128 tūkstošiem gadu, kad mūsdienu Francijas teritorijā gada vidējā temperatūra strauji pieauga par 2 grādiem, tur dzīvojošie neandertālieši bija spiesti kļūt par kanibāliem. Gaisa temperatūras pieauguma dēļ mainījās ainava – pļavu vietā izauga meži, kuros medīt ir daudz grūtāk. Pinkainos mamutus un ziemeļbriežus seno cilvēku uzturā nomainīja stirnas, nelieli grauzēji, bruņurupuči un čūskas. Tāpēc neandertālieši bieži bija spiesti dzīvnieku obgaltumvielu rezerves organismā papildināt uz vājāko ciltsbrāļu rēķina.

Šodien diezin vai cilvēki kļūs par kanibāliem klimata pārmaiņu dēļ, taču tās var izprovocēt nežēlīgus militāros konfliktus. Stenforda universitātes (ASV) zinātnieku darbs liecina, ka, gada vidējai temperatūrai pieaugot par 2 grādiem (tas ir pats labvēlīgākais scenārijs), bruņotu konfliktu risks visā pasaulē pieaugs par 13%. Ja Zeme sasils par 4 grādiem, karadarbības risks pieaugs par 26%. Pie tam, sākoties atsevišķu valstu teritorijās, konflikti var izvērsties plašā pasaules karā.

Jau šodien 3-20% bruņoto sadursmju pasaulē notiek klimata pārmaiņu dēļ, apgalvo speciālisti. Pat neliela temperatūras pārmaiņa un nokrišņu apjoma izmaiņas provocē vardarbību – no konfliktiem atsevišķu cilvēku starpā līdz plašam karam. Visbiežāk tie notiek krasas un vērā ņemamas temperatūras palielināšanās rezultātā.

Starptautiska zinātnieku komanda uzskata, ka tas, iespējams, saistīts ar karstuma spēju ietekmēt smadzeņu bioķīmiju – sabrūk neiromediatori, kuri regulē emocijas. No otras puses, augsta temperatūra veicina testosterona sintēzi organismā, kas savukārt ietekmē cilvēka agresiju. Tāpēc gadu pēc gada lielākais noziegumu un pašnāvību skaits tiek reģistrēts anomāla karstuma apstākļos.

Dimantiem rotātas debesis

Pat izpildot visas Parīzes Klimata konvencijas prasības, ir gandrīz neiespējami apturēt gada vidējās temperatūras palielināšanos, ir pārliecināti speciālisti. Taču pastāv izredzes to palēnināt. Piemēram, ja tagad tiks būtiski ierobežoti ogļskābās gāzes izmeši, līdz gadsimta beigām Zeme sasils tikai par relatīvi drošiem 2 grādiem. Par efektīvāko metodi cīņā ar klimata pārmaiņām zinātnieki uzskata atteikšanos no personiskās automašīnas, aviācijas pārlidojumiem un pāreju pie veģetārās diētas. Tiesa, pastāv arī eksotiskāki varianti. Piemēram, pētnieki no Hārvardas universitātes (ASV) ierosināja izkaisīt atmosfērā sīkas dimanta un alumīnija oksīda daļiņas. Tas samazināšot Saules gaismas apjomu, kas nonāk līdz Zemes virsmai, tātad atdzesēšot planētu.

Gandrīz neviens nešaubās par to, ka metode līdzēs, taču tā ir pārlieku dārga. Pat izmantojot lētos mākslīgos dimantus, kas maksā līdz 100 dolārus kilogramā, summa būs iespaidīga – lai atbalstītu saules staru plūsmu vajadzīgajā līmenī, ik gadus būs nepieciešami simtiem tūkstošu tonnu pulvera.

133
Pēc temata
Tramps un Tusks nav vienojušies par klimatu, par tirdzniecību un par Krieviju
Klimatologi prognozē ekstremālas dabas parādības uz Zemes
Zinātnieki prognozē liela mēroga plūdus Ņujorkā klimata izmaiņu rezultātā
Eksperts pastāstījis, ar ko draud klimata izmaiņas Latvijā
Romas pāvests Francisks, foto no arhīva

Romas pāvests atbalstīja viendzimuma pāru civilās savienības

13
(atjaunots 14:11 22.10.2020)
Viens no Romas pāvesta izteicieniem dokumentālajā filmā piesaistīja vispārēju uzmanību – pāvests izteicās par labu viendzimuma partnerattiecību legalizāciju.

RĪGA, 22. oktobris – Sputnik. Viendzimuma pāriem ir jābūt iespējai noformēt savas attiecības civilās savienības formā, jo viņiem "ir tiesības uz ģimeni", paziņoja Romas pāvests Francisks amerikāņu režisora Jevgeņija Afinejevska dokumentālajā filmā "Francisks". Šovasar uzņemtās filmas pirmizrāde notika trešdien Romas kinofestivāla ietvaros.

"Homoseksuāļiem ir tiesības būt ģimenē. Viņi ir Dieva bērni un viņiem ir tiesības uz ģimeni. Neviens nedrīkst būt izslēgts. Kas mums ir jāizdara – ir jāpieņem likums par civilajām savienībām. Tādējādi, homoseksuāļi izmantos tiesību aizsardzību," sacīja pāvests.

Filmā Francisks skāra arī tādus tematus kā rasisms, bēgļu un migrantu problēmas, sieviešu tiesības un Covid-19 pandēmija.

Посмотреть эту публикацию в Instagram

Публикация от “Francesco” documentry (@francesco_movie)

Citā filmas epizodē Francisks tiekas ar LGBT bērnu vecāku grupu un saka viņiem: "Dievs mīl jūsu bērnus tādus, kādi viņi ir, jo viņi ir Dieva bērni. Baznīca nenoraida viņus."

Atzīmēsim, ka pāvesta dzimtene, Argentīna 2010. gadā kļuva par pirmo Latīņamerikas valsti un desmito pasaules valsti, kura legalizēja viendzimuma laulības vairākās provincēs. Kopš 2015. gada viendzimuma laulības ir iespējamas visā valsts teritorijā. Taču kardināls Horhe Bergoļjo (pēcāk pāvests Francisks) toreiz uzstājās pret šāda likuma pieņemšanu.

Latvijas ĀM vadītājs Edgars Rinkēvičs savā Twitter lapā nosauca pāvesta Franciska sacīto par "dienas citātu".

​Nesen Rinkēvičs parakstīja petīciju, kura piedāvā leģitimēt Latvijā pāru attiecības, kuri dzīvo kopā bez laulības reģistrēšanas, ieskaitot viendzimuma partnerības. Mazāk nekā mēneša laikā petīciju parakstīja vairāk nekā 12 tūkstoši cilvēku. Latvija turpina būt viena no sešām ES valstīm, kura nesniedz tiesisko aizsardzību viendzimuma savienībām.

Par pāvesta vārdiem priecājas arī veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par!").

"Ir labas un cerīgas ziņas visā šajā jocīgajā laikā. Īpaši zīmīgi, ka pandēmijas laikā, kad ģimenei, tuvajiem, atbalstam ir jo lielāka nozīme," uzrakstīja viņa savā Twitter lapā.

13
Tagi:
Ilze Viņķele, Edgars Rinkēvičs, LGBT, viendzimuma attiecības, Romas pāvests
Pēc temata
Mamma + mamma = ģimene: pie Saeimas notika pikets par visu ģimeņu aizsardzību
Rinkēviča parakstīto iniciatīvu atbalstījuši 11 tūkstoši iedzīvotāju
Valdošā koalīcija Igaunijā var izjukt LGBT dēļ
Pavļuts iesniedza sūdzību pret Iesalnieku publikācijas pret LGBT dēļ
Protesta akcija Minskā, foto no arhīva

Baltkrievijā saskaitīja, cik pilsoņu izbrauca uz Latviju un Lietuvu pēc vēlēšanām

28
(atjaunots 11:54 22.10.2020)
Kopš septembra uz Ukrainu aizbraukuši aptuveni trīs tūkstoši cilvēku, uz Poliju – ap 10 tūkstošiem, uz Latviju un Lietuvu – kopsummā ap 500.

RĪGA, 22. oktobris – Sputnik. Ne vairāk par 500 baltkrieviem izbrauca uz Lietuvu un Latviju pēc prezidenta vēlēšanām, pārsvarā ar mērķi iekārtoties darbā, pastāstīja Baltkrievijas IeM Pilsonības un migrācijas departamenta priekšnieks Aleksejs Beguns, vēsta BelTA.

Pēc Beguna sacītā, uz Ukrainu kopš septembra aizbrauca aptuveni trīs tūkstoši cilvēku, uz Poliju – ap 10 tūkstošiem, uz Latviju un Lietuvu – kopsummā ap 500. "Un te ir jāņem vērā, kāpēc cilvēki neatgriežas. Tostarp tie ir karantīnas nosacījumi, kuri noteikti valstīs. Tādēļ migrācijas tendence būs redzama pēc ceturkšņa un vispār sešu mēnešu rādītājiem," sacīja Beguns.

Pēc viņa teiktā, situācija nav kritiska, ievērojamas nacionālo darba resursu zaudēšanas nav.

"Daļa no viņiem izbrauc kā strādājošas personas. Domāju, ka tā nav neatgriezeniska, bet gan darba migrācija. Skaidrs, ka ukraiņi piešķīruši zināmas preferences IT speciālistiem, poļi joprojām sniedz preferences attiecībā uz strādājošiem baltkrieviem, kuri vienkāršotā kārtībā tiek piesaistīti darbam un izbrauc strādāt," sacīja Beguns.

Viņš norādīja, ka nevar viennozīmīgi spriest, ka par iemeslu baltkrievu izbraukšanai no valsts kļuva notikumi valstī pēc vēlēšanām.

"Varbūt, zināmas personas, kuras uzstādīja sev mērķi jau pietiekami sen pārcelties uz pastāvīgu dzīvi citās valstīs, izmantoja šo iekšpolitisko krīzi, lai vērstos ar pieteikumu kompetentajās Lietuvas vai Polijas iestādēs par bēgļa statusa piešķiršanu, un ļoti bieži veidoja tā saucamo informatīvo ainu," sacīja Beguns.

Atgādināsim, ka virkne valstu iesaistījās cīņā par baltkrievu IT speciālistiem, kuri izskata iespēju pārcelties un pārcelt savu biznesu uz citām valstīm sakarā ar situāciju, kura izveidojusies Baltkrievijā pēc prezidenta vēlēšanām.

Piemeram, Polijas valdība paziņoja par projekta "Polija - patvērums" projekta palaišanu – tā ir valsts un privāto instanču iniciatīva, kuras vēlas atbalstīt baltkrievu sabiedrību grūtajos laikos. Projekta ietvaros startē relokācijas programma Baltkrievijas IT kompānijām Poland Business Harbour. Arī labākie baltkrievu jaunuzņēmumi varēs pārcelties uz Poliju un piedalīties akselerācijas programmā.

Lietuvas ĀM plānoja vienkāršot vīzu izsniegšanu Baltkrievijas pilsoņiem: tās tiks izsniegtas uz pusgadu, savukārt noformēšanai būs nepieciešama minimāla dokumentu pakete. Procedūras paātrināšanai migrācijas departaments plānoja sākt izskatīt Baltkrievijas IT speciālistu iesniegumus vēl pirms viņu ierašanās Lietuvā.

Latvijas varasiestādes izveidoja speciālu komandu no Ekonomikas ministrijas un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pārstāvjiem, kura paātrinātā kārtībā izskata Baltkrievijas IT biznesu pieteikumus. Paralēli rit darbs ar Latvijas finanšu iestādēm "zaļā koridora" izveidošanai ārzemju kompānijām, kuras nolēmušas pārcelt savu darbību uz Latviju.

Ukrainas prezidents Vladimirs Zeļenskis parakstīja dekrētu, kura mērķis ir piesaistīt IT speciālistus no Baltkrievijas. Saskaņā ar dokumentu, līdz 180 dienām gadā tiks pagarināts Baltkrievijas pilsoņu pagaidu uzturēšanās termiņš Ukrainas teritorijā – tas skar uzņēmējus, augsti kvalificētus speciālistus, tai skaitā IT un inovāciju nozares speciālistus un viņu ģimenes locekļus.

28
Tagi:
Polija, Lietuva, Latvija, emigrācija, Baltkrievija
Pēc temata
Tādi kadri mums ir vajadzīgi: Latvija pacīnīsies par baltkrievu speciālistiem
Pat ja "naciķi" samierināsies ar tūkstošiem slāvu: kas neļauj baltkrievu IT ienākt Latvijā
Protesta akcija pie Saeimas ēkas

Kam kalpo vara: Baltijas iedzīvotāji ir neapmierināti ar demokrātijas kvalitāti

0
(atjaunots 17:58 22.10.2020)
Tikai Igaunijā absolūtais vairākums iedzīvotāju dod priekšroku demokrātijai ar regulārām vēlēšanām, nevis spēcīgam līderim, savukārt ievērojama daļa katras Baltijas valsts iedzīvotāju ir gatava atteikties no savām tiesībām naudas vai drošības dēļ.

RĪGA, 23. oktobris – Sputnik, Andrejs Solopenko. Slovākijas analītiskais centrs GLOBSEC publicēja pētījumu, kas ir veltīts iedzīvotāju apmierinātībai ar demokrātiju un pastāvošajām pārvaldes sistēmām desmit Centrāleiropas un Austrumeiropas valstīs. Saskaņā ar to Latvijas, Lietuvas un Igaunijas iedzīvotāji nav īpaši apmierināti ar esošo lietu kārtību. Tāpat daudzi Baltijas iedzīvotāji izrādās absolūti neiebilst iemainīt dažas savas tiesības un brīvības pret finanšu labklājību, kas var mudināt rīkoties jaunas partijas, kuras ir gatavas aktualizēt šādas idejas.

Nav apmierināti ar sistēmu

Saskaņā ar pētījuma datiem vairums respondentu visās trijās valstīs atbalsta liberālo demokrātiju, taču pastāv arī visnotaļ liela daļa iedzīvotāju, kurai labāka šķiet spēcīga un izlēmīga līdera esamība. Tā, saskaņā ar aptauju, tikai Igaunijā absolūtais vairākums iedzīvotāju – 68% – izvēlas demokrātiju ar regulārām vēlēšanām un daudzu partiju sistēmu, savukārt vienam līderim, kuram nevajag raizēties par parlamentu vai vēlēšanām, piekrīt vien 17%.

Lietuvā un Latvijā iedzīvotāju attiecība ir cita. Lietuvā par liberālo demokrātiju uzstājas 49% aptaujāto, savukārt Latvijā vēl mazāk – 43%. Zemāks šis rādītājs ir tikai Bulgārijā, kur spēcīga līdera piekritēju īpatsvars pārsniedz demokrātijas atbalstītāju daļu. Latvijā viena līdera varu izvēlas 35% respondentu, Lietuvā – 27%.

Interesanti, ka, lai gan ievērojama daļa respondentu izvēlas demokrātiju, tomēr ar tās funkcionēšanu ir apmierināts krietni zemāks iedzīvotāju skaits. Salīdzinoši augstu apmierinātības rādītāju demonstrē Igaunija (42%). Tāpat tā ir vienīgā Baltijas valsts, kur iedzīvotāji izrādījās kopumā drīzāk apmierināti, nekā neapmierināti ar valsts pārvaldes sistēmu. Apmierinātības indekss skalā no 100 līdz -100 sastādīja 22 punktus – viens no nedaudziem, kas atrodas pozitīvo rādītāju plaknē.

Tai pat laikā Lietuva (-1,5) un Latvija (-12), tieši pretēji, stiprāk demonstrē neapmierinātību ar valsts pārvaldes sistēmu. Šajās valstīs apmierinātība ar demokrātijas darbu ir manāmi zemāka – Latvijā tas apmierina 36% iedzīvotāju, savukārt Lietuvā – 32%. Tas viss liecina, ka vairums aptaujāto iedzīvotāju saskata sistēmas trūkumus, kurā viņi dzīvo, tātad, ir noskaņoti uz zināmām pārmaiņām, kas ir nepieciešamas tās darbības uzlabošanai.

Kam kalpo vara

Tiesa, pārmaiņu vēlmi var aizmiglot bezspēka izjūta, kad valsts iedzīvotāji nejūt, ka sistēma sniedz viņiem iespēju ietekmēt to. To var ļoti labi redzēt pēc atbildēm uz jautājumu, vai ir svarīgi, kam pieder vara valdībā, ja no partiju maiņas nekas nemainīsies. Šim apgalvojumam piekrīt 44% respondentu Igaunijā, 49% – Lietuvā un 54% – Latvijā, kuri neredz starpību starp to, kura no partijām atrodas pie varas viņu valstī.

Tādēļ augošajai iedzīvotāju apātijai vēlēšanās nebūtu īpaši jāpārsteidz neviens. Nesenās Rīgas domes vēlēšanas notika ar zemu aktivitāti, uz parlamenta vēlēšanām Lietuvā atnāca mazāk nekā puse vēlētāju. Tas viss parāda, ka daudzi pilsoņi ir vīlušies esošajos politiskajos spēkos un neuzskata, ka šīs partijas kaut ko spēj mainīt. Saglabājoties šādai tendencei, vēlētāju aktivitāte turpinās kristies, un rodas jautājums, ko tad pārstāvēs ievēlētie deputāti: valsts iedzīvotājus, vai tikai šauru cilvēku loku, kas būs nobalsojuši par viņiem?

Protams, pagaidām līdz tam vēl nav nonācis, taču augsta neuzticība politiskajām partijām, kas ir vērojama visās Baltijas valstīs, norāda uz šādas notikumu attīstības varbūtību.

Turklāt neuzticēšanās partijām ir saistīta arī ar to, ka daudzi respondenti uzskata tās par atkarīgām no dažādiem oligarhiem un finanšu grupām. Apgalvojumam, ka oligarhiem un finanšu grupējumiem ir spēcīga kontrole pār savu valstu valdībām piekrita 48% Igaunijas iedzīvotāju, 77% Lietuvas iedzīvotāju un 79% Latvijas respondentu.

Šie rezultāti ir cieši saistīti arī ar citu faktoru – noteiktu grupu esamību, kurām ir priekšrocība pār citām. Absolūtais vairākums Igaunijas, Latvijas un Lietuvas iedzīvotāju norāda, ka šādas grupas ir, un uzskata, ka tie ir tie, kam ir kontakti ar politiskajām elitēm, vai turīgi cilvēki. Savukārt parasto iedzīvotāju vajadzības, pēc respondentu domām, īpaši netiek ņemtas vērā, tādējādi vēl vairāk palielinot noslāņošanos gan pēc mantiskās pazīmes, gan starp varu un sabiedrību.

Labklājība brīvības vietā

Pie šāda noskaņojuma ir loģiski, ka daudzi Baltijas iedzīvotāji izrādās absolūti gatavi atteikties no savām tiesībām un brīvībām. Piemēram, Latvijā 44% respondentu piekrīt iemainīt pārvietošanās vai vārda brīvības tiesības pret finanšu stāvokļa uzlabošanu. Tāpat 41% iedzīvotāju ir gatavi iemainīt šīs tiesības pret drošību. Aptuveni tāda pati situācija ir Lietuvā – 30% valsts iedzīvotāju neiebilst atteikties no tiesībām, ja pieaugs viņu labklājība. Savukārt 36% ir gatavi iztikt bez tām lielākas drošības vārdā.

Interesanti, ka šajā jautājumā Igaunijas iedzīvotāji pat vairāk nekā Latvijas un Lietuvas iedzīvotāji, bija gatavi atteikties no savām tiesībām. Finanšu situācijas uzlabošanas labad bez pārvietošanās un vārda brīvības tiesībām piekrīt iztikt 46% Igaunijas iedzīvotāju, bet drošības labad – 48% šajā valstī dzīvojošo respondentu. Līdz ar to pēc šī parametra Igaunija acīmredzami pieder pie Centrāleiropas un Austrumeiropas, nevis pie Ziemeļeiropas, kā tā pati uzskata.

Gatavība atteikties no demokrātijas pamattiesībām un brīvībām apmaiņā pret finanšu labumu vai drošības izjūtu ir tieši saistīta ar cilvēku nepārliecības par savu nākotni kāpumu, kā arī ar izmaiņām pasaulē. Koronavīrusa pandēmija negatīvi ietekmēja iedzīvotāju ienākumus, un arī viss ziņu fons acīmredzami veicina uztraukuma pieaugumu, ietekmējot cilvēku prioritātes. Tādēļ, jo stiprāk iedzīvotāji izjūt finanšu nestabilitāti un neaizsargātību, jo vairāk viņi būs gatavi upurēt tiesības savas labklājības labad.

To var izmantot noteikti politiskie spēki, kuri vēlas iegūt šādu vēlētāju balsis. Tādēļ Baltijas valstīs ir vērts gaidīt jaunu partiju parādīšanos ar stipriem un apņēmības pilniem līderiem, kuri pārliecinās savu auditoriju, ka viņu sliktais stāvoklis ir saistīts ar demokrātijas sistēmas neērtībām. Kā var redzēt pēc pētījuma, pieprasījums pēc šādām partijām ir, un, kā zināms, ja ir pieprasījums, būs arī piedāvājums, ko, jādomā, drīz vien varēs ieraudzīt Latvijā, kur ne aiz kalniem it pašvaldību vēlēšanas, kuras kļūs par Saeimas vēlēšanu ģenerālmēģinājumu.

0
Tagi:
demokrātija, Lietuva, Latvija, Igaunija
Pēc temata
Vara Latvijā nepieder tautai: Linda Liepiņa nolikusi Saeimas deputāta mandātu
Eiropa cīnās par liberālo vienprātību un demokrātisko totalitārismu
Par demokrātiju Latvijā pat ir neērti runāt: Barteckis novērtēja spriedumu
Sēdies, trīs! Latvijas demokrātijai ielikuši atzīmi