Riga Flea Market 2018

"Elite" izturas nekaunīgi, pārējie kaulējas un visu apgrābsta: kas tracina pārdevēju tirgū

61
(atjaunots 13:20 28.07.2019)
Sputnik Baltkrievija aptaujājās pārdevējiem, kāpēc viņu darbs ir smagāks nekā daudziem citiem, un palūdza aprakstīt pircēju ieradumus, ko viņi necieš ne acu galā.

RĪGA, 28. jūlijs – Sputnik. Pārdevējus tirgū nereti kritizē, stāsta par viņiem daudz nepatīkamu lietu. Taču viņi pastāstīja, kā spiesti ciest "īpašo" pircēju rupjības, uzklausīt nepamatotas pretenzijas, pieņemt lēmumus citu vietā, cieš no stereotipiem un ne tikai.

Kā uzvesties tirgū? Pārdevēji pastāstīja Sputnik Baltkrievija, kādus pircēju ieradumus visvairāk nevar ciest.

Stereotipi

Tirgus pārdevējiem pielīmētās etiķetes tracina visus (lai arī starp mūsu kolēģiem patiešām sastopami dažādi cilvēki). Taču ne jau visi pārdevēji sapņo par iespēju piekrāpt pircēju. Un viņi nekad bez iemesla nebūs rupji pret kulturāliem un pieklājīgiem cilvēkiem.

"Elite"

Jebkuru tirgus pārdevēju ienīstāko personu saraksta augšgalu ieņem rupji pircēji, kuri ierodas tirgū ar tādu izskatu, it kā būtu nolēmuši apciemot boutique.

Pirmkārt, par augstākās klases apkalpošanu un citiem labumiem firmas veikalos jūs, protams, piemaksājat: tādās iestādēs (salīdzinājumā ar tirgu) pircējam ir pavisam cits čeks. Otrkārt, pārdevēji nav kalpi, lai kur jūs iepirktos.

Starp diviem dzirnakmeņiem: uzkrauj atbildību vai kritizē par līdzjūtību

Grūti teikt, kurš no abiem ļaunumiem ir mazākais: pircēji, kuri uzskata, ka pārdevēja viedoklim ir nozīme, vai tie, kuri "neko neprasīja". Taču pārdevējiem ir vienalga, ko tieši jūs nopirksiet.

Daži veselu stundu nespēj izvēlēties starp divām krāsām vai līdzīgiem modeļiem (bet laiks, ko pārdevējs varētu veltīt tirdzniecībai, aiziet). Ja pārdevējs mēģina dot padomu, dažs uzvedas rupji: sak, neviens nav prasījis palīdzību, un iesaka nemēģināt kaut ko "iesmērēt".

Savukārt, citi vēlas uzmanību, burtiski uzstāj, lai pārdevējs pieņemtu lēmumu viņu vietā. Starp citu, arī šajā gadījumā pastāv preču atgriešanas un pretenziju risks.

Skopuļi

Pareizi vien ir: tirgū var kaulēties. Pārdevēji bieži vien ir gatavi tādiem mēģinājumiem, un uzreiz mazliet palielina preces cenu, lai pēc tam to droši nomestu.

Taču ir tādi pircēji, kuri kaulējas uzmācīgi, gandrīz histēriski, pērkot pat pavisam lētas lietas. Pret tādiem nav iespējams izturēties ar simpātijām.

Tādu pašu neizpratni rada tie, kuri dusmojas par to, cik viss ir dārgs, un vērš dusmas pret pārdevēju (lai arī pārsvarā viņiem vispār nav nekāda sakara ar cenu veidošanu).

Mēģina atgriezt/apmainīt/pārbaudīt priekšmetu

Nereti pārdevēji tirgū saskaras ar pamatotu pretenziju: pārdod preces bez čeka, nav gatavi stāstīt par auduma sastāvu un preces izcelsmes valsti.

Taču tas ir tirgus. Preču kvalitāte un cena šeit ir citādi, pircēja un pārdevēja mijiedarbības shēma ir maksimāli vienkāršota. Paši pārdevēji stāsta, ka dažkārt cilvēki ierodas tirgus kioskā un noskaņoti atgriezt saplīsušas gumijas čības, par kapeikām nopirktas pirms mēneša.

Dažiem patīk aptaustīt

Visi pārdevēji dusmojas, kad pircējs ar blāvu interesi ieskatās veikaliņā, aptausta dažus priekšmetus un aiziet. Pirmkārt, izskatās tā, it kā viņš būtu noslaucījis precēs netīrās rokas; otrkārt, visbiežāk viņi cenšas noteikti apgrābstīt kaut ko gaišu un mežģīņotu.

Tāpēc pārdevēji dažkārt lūdz preces ar rokām neaptaustīt, vai noslēpj gaišos priekšmetus tālākajā stūrī – drošs paliek drošs.

Atnāk aiz garlaicības

Daudzi nāk uz tirgu aiz garlaicības – izklaidēties (tas biežāk raksturīgs cienījama vecuma cilvēkiem). Viņi visu apskata un izprasa, bet pēc tam vienkārši pagriežas un aiziet.

Starp citu, pie tās pašas kategorijas pieder cilvēki, kam patīk aprunāties ar pārdevēju "par dzīvi". Diezin vai jūs sāksiet dvēselisku sarunu ar konsultantu apģērbu tīkla veikalā; tikpat nepiemērota tāda izturēšanās ir arī tirgū.

Dīvaiņi
Kalnciema ielas tirdziņš. Foto no arhīva
© Sputnik / Dinara Nikiforova

Pārdevējiem tirgū gadās sastapt arī cilvēkus, kuri vienkārši izturas dīvaini. Piemēram, viņi var meklēt starp kancelejas precēm kompasu (spriežot pēc visa, viņi mēģina nopirkt cepuri apavu veikalā).

Daži uzskata, ka pārdevēja pienākums ir zināt absolūti visu par absolūti visām precēm, kas ir viņa sortimentā. Kāda pārdevēja pastāstīja: veikaliņā ar diabētiķiem paredzētām precēm pircēja pieprasīja sīki aprakstīt, kā garšo visi cepumi, uzstāja, lai viņai dodot no visa pa mazdrusciņai nogaršot (nevarētu teikt, ka mēģinājumi uzkost ar preču paraugiem tirgū liecinātu par labu audzināšanu).

Ideāls pircējs…

...ir pieklājīgs un laipns: viņš nepavēl, viņš ciena cita cilvēka darbu, it īpaši tik smagu un bieži vien slikti apmaksātu.

Viņš necenšas "apskatīt visu", kas redzams tirgū. Ja atrasta vai ar pārdevēja palīdzību sameklēta piemērota lieta, viņš to vienkārši nopērk.

Ideāls pircējs nav pārlieku runātīgs, taču ne arī agresīvi klusējošs: viņš sasveicinās un atvadās, precizē vajadzīgo (taču neprasa lieku) informāciju.

Viņš kaulējas godīgi, nepārspīlē (vislabāk – nekaulējas nemaz) un neaizņem pārlieku ilgu laiku.

61
Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko, foto no arhīva

"Pie mums nav Lietuva": Lukašenko pārliecināts, ka baltkrievi ievēlēs prezidentu-vīrieti

5
(atjaunots 14:05 30.05.2020)
Baltkrievijas līderis piemēra kārtā minēja kaimiņvalsti, kur iepriekšējā valsts vadītāja bija Daļa Gribauskaite.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko paziņoja, ka sabiedrība vēl nav gatava, lai sieviete kļūtu par valsts vadītāju. Šādu viedokli viņš pauda piektdien, apmeklējot Minskas Traktoru rūpnīcu, vēsta Sputnik Lietuva, atsaucoties uz Baltkrievijas prezidenta preses dienestu.

Viņš paziņoja, ka Baltkrievijā "Konstitūcija neder sievietei". Piemēra kārtā Lukašenko minēja kaimiņu Lietuvu, kur iepriekšējā prezidente 10 gadu garumā bija Daļa Gribauskaite.

"Un mums sabiedrība nav nobriedusi, lai balsotu par sievieti. Jo pie mums pēc Konstitūcijas prezidentam piemīt stipra vara. Pie mums nav Lietuva. Tur prezidente bija Daļa Gribauskaite, atnāca, pasmaidīja, pasēdēja un aizgāja. Ne par ko neatbild, jo tur ir parlamentāra republika. Pie mums tā nav. Prezidents būs vecis, es par to esmu absolūti drošs," teic Baltkrievijas līderis.

Lukašenko izteicieni ir saistīti ar rakstu Krievijas izdevumā "Kommersant", kurā tiek minēts baltkrievu blogeris Sergejs Tihanovskis. Viņš iepriekš plānoja piedalīties prezidenta kampaņā, taču nespēja piereģistrēt iniciatīvas grupu parakstu vākšanai savas kandidatūras izvirzīšanas atbalstam, jo tobrīd izcieta administratīvo arestu. Tikmēr iniciatīvas grupu reģistrēja viņa sieva Svetlana, kas šobrīd tiek izvirzīta prezidentam amatam.

"Skatos uz šo rakstu. Un jau ausis izbāzušās šim cilvēkam. Viņš pat nav prezidenta amata kandidāts, par sievu tur priecājas. Saprot taču, ka par sievu neviens Baltkrievijā nenobalsos," paziņoja Lukašenko.

Baltkrievijas prezidenta vēlēšanām jānotiek šī gada 9. augustā. Lai tiktu izvirzītam, prezidenta amata kandidātam ir jāsavāc vismaz 100 tūkstoši parakstu. Pašlaik ar to nodarbojas iniciatīvu grupas, tai skaitā politiskajā kampaņā piedalās trīs sievietes.

Pati kandidātu izvirzīšana notiks no 20. jūnija līdz 4. jūlijam, savukārt reģistrācija – no 5. līdz 14. jūlijam.

5
Tagi:
Baltkrievija, prezidenta vēlēšanas, Aleksandrs Lukašenko
Pēc temata
Lukašenko uzaicināja bijušās PSRS valstu vadītājus apmeklēt Uzvaras dienas parādi Minskā
Pat nepārdzīvojiet: Lukašenko apgalvo, ka Baltkrievijā no Covid-19 neviens nenomirs
Lukašenko nospraudis uzdevumu atrast naftu Baltijas valstīs
Tamborēšana, foto no arhīva

Reuters: koronavīruss licis itāļu vecmāmiņām šķirties no mazbērniem

17
(atjaunots 14:48 28.05.2020)
Jaunais koronavīruss izrādījies bīstams cienījama vecuma cilvēkiem visā pasaulē, taču īpaši sāpīgi tas skāris Itāliju, kur vecmāmiņām un vectētiņiem ir ļoti liela nozīme bērnu audzināšanā.

RĪGA, 28. maijs — Sputnik. Itālijā bērnus parasti pieskata vecmāmiņas un vectētiņi, taču Covid-19 pandēmija ir izjaukusi itāļu tradicionālās ģimenes, stāsta Reuters.

Itālija
© AFP 2019 / Marco Bertorello

70 gadus vecā Paola Berardi kopā ar vīru Mauro jau 10 gadus katru darba dienu pavadīja ar abiem mazdēliem – dvīņiem, kamēr viņu meita strādāja. Vasaras viņi pavadīja ar mazdēliem jūras kūrortā Itālijas ziemeļos.

Taču kopš Covid-19 uzliesmojuma šī gada februārī Paola redz savus mazdēlus tikai datora monitorā, kad palīdz tikt viņiem galā ar mājas darbiem. Kad Itālija atviegloja karantīnas prasības, ģimene atkal varēja tikties, tomēr Paola ir noraizējusies – Mauro ir diabētiķis, viņš ir riska grupā.

Pagaidām viņas mazdēli sēž mājās, taču drīz viņi atkal tiksies ar saviem draugiem. Aptuveni 95% visu koronavīrusa pandēmijā mirušo Itālijā ir cilvēki vecumā no 60 gadiem. Bērni saslimst retāk un pārsvarā pārcieš slimību vieglāk, tomēr viņi var pārnēsāt infekciju.

Sievietes meitai Valērijai, kura no vīra ir šķīrusies, radušās milzīgas problēmas, – tāpat kā daudzi citi itāļi, viņa ir atkarīga no saviem vecākiem, kuri pieskata bērnus, kamēr viņa pati strādā.

Jaunais koronavīruss izrādījies bīstams cienījama vecuma cilvēkiem visā pasaulē, taču īpaši sāpīgi tas skāris Itāliju, kur vecmāmiņām un vectētiņiem ir ļoti liela nozīme bērnu audzināšanā. Itāļu vecmāmiņas un vectētiņi vidēji pavada ar mazbērniem 730 stundas mēnesī, Spānijā - 576, Francijā – 360, bet Vācijā – 288.

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Itāļu ģimenēs, kur abi vecāki strādā, pirms pandēmijas vecmāmiņas un vectētiņi pieskatīja bērnus vecumā līdz 5 gadiem 60% gadījumu, ar 5-10 gadus veciem bērniem – 47% gadījumu. ASV laiku ar mazbērniem regulāri pavada tikai 22% vecmāmiņu, Lielbritānijā – 17%.

Iemesli, kuru dēļ vecmāmiņas Itālijā ir tik svarīgas, daļēji meklējami kultūrā, daļēji – ekonomikā. Katoļticīgajā Dienvideiropā ģimene apvieno sabiedrību, atšķirībā no individuālistiskajām luterticīgajām Ziemeļeiropas valstīm. Jaunieši vēlāk uzsāk dzīvot atsevišķi, paļaujas uz vecāku palīdzību, bet vēlāk savukārt rūpējas par viņiem.

Bez tam pēdējos gadu desmitos daudzi sirmgalvi Itālijā varēja agrāk aiziet pensijā un saņemt labu naudu, tāpēc – vairāk pavadīt laika ar mazbērniem. Valsts to izmantoja un neveidoja plašu bērnudārzu tīklu. Tagad Itālijas bērnudārzos pietiek vietu tikai ceturtajai daļai bērnu vecumā līdz 3 gadiem, turklāt tikai puse no tiem ir valsts iestādes, tāpēc nav dārgas.

Tomēr radinieku palīdzības sistēma sāka sabrukt jau pirms pandēmijas. Pēdējo 30 gadu laikā pensijas vecums Itālijā ir pieaudzis, un laiki, kad sieviete valsts darbā varēja nopelnīt pensiju līdz 40 gadu vecumam, jau sen ir pagājuši. Tagad vīrieši un sievietes dodas pensijā 67 gadu vecumā, tāpēc sarūk laiks, ko viņi var pavadīt ar mazbērniem.

Tātad vecāki spiest izmantot dārgus bērnudārzus: valsts bērnudārzi maksā 200-500 eiro mēnesī, privātie ir divreiz dārgāki. Vidējā gada alga Itālijā – 21 600 eiro.

Skolas Itālijā ir slēgtas vismaz līdz septembrim, tāpēc valdība apsolījusi vecākiem sertifikātus 1200 eiro vērtībā aukles apmaksai un 30 dienas ilgu bērna kopšanās atvaļinājumu. Tomēr šie pasākumi neaizpildīs tukšumu, ko atstājušas vecmāmiņas un vectētiņi pašizolācijas periodā.

17
Tagi:
koronavīruss, Itālija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
ECDC direktore: mūs gaida otrs pandēmijas vilnis
Zinātnieki aprēķinājuši Covid-19 pandēmijas beigu datumu
Miljoniem cilvēku var nonākt galējā trūkumā pandēmijas rezultātā
Vairāk nekā simt valstis atbalstījušas ES ierosinājumu izmeklēt pandēmijas iemeslus
Laima Vaikule, foto no arhīva

Ko slēpj Laima Vaikule? Vinokurs atklāja kopīgu noslēpumu

0
(atjaunots 13:01 30.05.2020)
Humorists Vladimirs Vinokurs publicēja sociālajā tīklā fotogrāfiju ar Latvijas dziedātāju Laimu Vaikuli, kura izraisīja sekotājos apmulsumu.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Krievijas skatuves mākslinieks Vladimirs Vinokurs publicēja savā Instagram profilā vairākas fotogrāfijas ar Latvijas dziedātāju Laimu Vaikuli.

Vienā no fotogrāfijām ir divi bērni – pavisam maza meitenīte un vecāks zēns, kuri tur viens otru aiz rokas. Savukārt vēl divās fotogrāfijās ir pieaugušie Vinokurs un Laima.

Humorists parakstīja savu publikāciju šādi: "Mēs ar Laimu draudzējamies daudzus gadus!! Mums pat Dzimšanas diena ir vienā dienā!!! Savukārt pa kreisi ir fotogrāfija Jūrmalā pirms "dažiem" gadiem! Satiku pludmalē meiteni, kopš tā laika nešķiramies!! Laima nav mainījusies, es esmu mazliet kļuvis pieaudzis!!"

Посмотреть эту публикацию в Instagram

Публикация от Владимир Винокур (@vladimir_vinokur)

Sekotāji ļoti izbrīnījās, uzzinot, ka Vinokurs un Vaikule draudzējas kopš pašas bērnības. Komentāros cilvēki sāka rakstīt, ka iepriekš humorists stāstīja, ka satika Laimu, kad viņa uzstājās varietē Jūrmalā.

Patiešām, 2019. gada 31. marta Starhit.ru intervijā (skatuves mākslinieku dzimšanas diena) var atrast Vinokura atmiņas par to, ka ar Laimu viņi iepazinās leģendārajā Jūrmalas varietē "Jūras Pērle", kur viņš bija atbraucis uz viesizrādi.

Sekotāji šos vārdus neaizmirsa un tagad, iespējams, gaida humorista paskaidrojumus.

Vaikule piedzima 1954. gada 31. martā Cēsīs, taču kad Laimai palika 3 gadi, ģimene pārvācās uz Rīgu. Vladimirs Vinokurs piedzima 1948. gada 31. martā Kurskā.

0
Tagi:
Laima Vaikule
Pēc temata
Vaikule izteica līdzjūtību kolēģiem Krievijā un pastāstīja, kādēļ šobrīd nevēlas dziedāt