Malaizijas Boeing katastrofa Ukrainā. Foto no arhīva

Nīderlandes žurnālists atklāja Rietumiem neērtās "MH17 lietas" detaļas

347
Žurnālista no Nīderlandes Maksa van der Verffa jaunā dokumentālā filma, kurā prezentētas Malaizijas varasiestāžu un reisa MH17 katastrofas aculiecinieku liecības, izgaismo Ukrainas un Rietumiem netīkamas 2014. gada traģēdijas detaļas.

RĪGA, 25. jūlijs – Sputnik. Kāds ir virs Donbasa notriektā Boeing "melno kastu" liktenis un kāpēc rietumvalstis nav ieinteresētas MH17 katastrofā patieso vainīgo meklējumos – uz šiem un citiem jautājumiem centās atbildēt holandiešu žurnālists Makss van der Verffs savā jaunajā dokumentālajā filmā.

Van der Verffs jau vairākus gadus veic neatkarīgu žurnālistu izmeklēšanu par Malaizijas Boeing (reiss MH17) katastrofas iemesliem debesīs virs Donbasa. Savā jaunajā 28 minūšu dokumentālajā filmā viņš sniedza jaunas ziņas par katastrofu, kas pilnībā diskreditē Starptautiskās izmeklēšanas grupas (JIT) oficiālos secinājumus, kura katastrofā apsūdzēja Krieviju.

Pārrunu ieraksti ir viltojums

Tostarp viņa filmā tiek minēti Malaizijas premjera Mahazira bin Mohamada, bijušā Malaizijas valdības izmeklēšanas grupas vadītāja virsnieka Mohamada Sakri, kā arī vairāku ekspertu liecības.

Piemēram, Akašs Rozens, Malaizijas firmas OG IT Forensic Services digitālās ekspertīzes vecākais izmeklētājs, apgalvo, ka lietā figurējošie pārrunu ieraksti tika pakļauti acīmredzamai montāžai. Šādu secinājumu viņš ir izdarījis balsoties uz to, ka trokšņu līmeņi ierakstos atšķiras, savukārt daži audioierakstu fragmenti vispār ir pazuduši. Viņam piekrīt vācu analītiķis Normans Riters, kurš arī apšauba ierakstu patiesīgumu.

Savā dokumentālajā filmā van der Verffs tāpat pievērš skatītāju uzmanību faktam, ka šo ierakstu avots ir Ukrainas Drošības dienests (UDD). Par to jūnijā preses konferencē paziņoja Nīderlandes Nacionālā kriminālās izmeklēšanas dienesta vadītājs Vilberts Paulissens.

"Melnās kastes" nācās aizsargāt

Tāpat noskaidrojās, ka MH17 "melnajām kastēm" centās piekļūt ASV un Ukraina. Par to kameras priekšā pastāstīja Malaizijas virsnieks Mohamads Sakri, pēc kura sacītā, viņš bija spiests slepus izbraukt uz Doņecku, jo Ukrainas varasiestādes atteicās laist viņu katastrofas vietā. Viņam izdevās iegūt "melnās kastes" agrāk, nekā tās bija nonākušas Austrālijas, Nīderlandes un Ukrainas bruņoto pārstāvju rokās.

Pēcāk, pēc Sakri sacītā, pie viņa vērsās gan Ukrainas valdības pārstāvji, gan Amerikas specdienesti ar prasību nodot viņiem "melnas kastes", taču viņš atbildēja ar atteikumu.

Apsūdzēt Krieviju par jebkuru cenu

Savukārt Malaizijas premjerministrs Mahazirs bin Mohamads intervijā norādīja, ka ASV, Nīderlande un Austrālija absolūti nav ieinteresēta katastrofas patieso iemeslu izmeklēšanā. Pēc viņa sacītā, šīs valstis jau ir izlēmušas visu vainu par traģēdiju uzvelt Krievijai, taču Malaizija šādam notikumu skaidrojumam nevar piekrist.

Malaizijas Boeing 777 atliekas
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Tāpat Mohamads uzsvēra lēmuma netaisnīgumu un dīvainību iekļaut Malaiziju Starptautiskajā izmeklēšanas grupā vien pēc pusgada kopš tās izveidošanas brīža. Viņš norādīja, ka tā kā lidmašīna piederēja Malaizijai un tās pasažieru vidū bija daudz Malaizijas pilsoņu, tad būtu dabiski kopš pašas pirmās dienas uzaicināt viņa valsti piedalīties izmeklēšanā. "Taču viņi vienkārši ignorēja mūs," pateica premjers.

Tāpat filmā tiek sniegtas tiešo traģēdijas aculiecinieku liecības. Piemēram, mazāk nekā divu kilometru attālumā no katastrofas vietas dzīvojošā Valentīna Kovaļenko norādīja, ka raķete, kura iznīcināja Boeing, tika palaista no Stepanovkas ciema puses, ko kontrolēja Ukrainas armija.

MH17 traģēdija

2014. gada 17. jūlijā pie Doņeckas cieta katastrofā Malaizijas Boeing 777, kas devās reisā no Amsterdamas uz Kualalumpuru. Tajā bija 298 cilvēki. Viņi visi gāja bojā.

Kijeva katastrofā apsūdzēja zemessargus, taču tie apgalvoja, ka viņu rīcībā nav līdzekļu, kas ļautu notriekt gaisa kuģi tādā augstumā.

Starptautiskā izmeklēšanas grupa (JIT) iepazīstināja ar reisa MH17 Boeing katastrofas izmeklēšanas provizoriskajiem rezultātiem. Starptautiskā izmeklēšana apgalvo, ka Malaizijas Boeing notriekts ar ZRK "Buk", kas piederējis KF BS 53. zenītraķešu brigādei no Kurskas. Komplekss esot ievests Donbasā, bet pēc tam — atkal nogādāts Krievijā.

Maskava norādīja, ka JIT apsūdzības nav pierādītas, izmeklēšana — subjektīva un vienpousēja. Krievijas AM dati liecina, ka visas raķetes, kuras dzinēju demonstrējusi Holandes komisija, utilizētas pēc 2011. gada. Turklāt koncerna "Almaz-Antej", vadošā PGA sistēmu ražošanas uzņēmuma eksperti apstiprināja: Boeing notriekts no teritorijas, ko kontrolēja Ukrainas armija.

347
Pēc temata
Putins: ASV nekad neatklās informāciju par MH17 katastrofu
Krievijas AM pierāda: MH17 reisa Boeing 777 notriekts ar Ukrainai piederošu raķeti
Nīderlande atbalstījusi vienošanos ar Kijevu par MH17 lietas tiesu
Krievija publiskojusi datus par raķeti, ar ko notriekta reisa MH17 Boeing Doņeckā
Krievijas vakcīna pret Covid-19, foto no arhīva

Ungārijai drīkst, pārējiem nē: Brisele paziņoja lēmumu par vakcīnu Sputnik V

57
(atjaunots 14:12 01.12.2020)
Eiropas Komisijā uzsvēra, ka Ungārijas valsts pati nes atbildību par Krievijas vakcīnas pret koronavīrusu Sputnik V pielietošanu.

RĪGA, 1. decembris – Sputnik. Krievijas vakcīna pret koronavīrusu Sputnik V, tās ārkārtas apstiprināšanas un pielietošanas gadījumā Ungārijā, nevarēs tikt izmantota citās Eiropas Savienības valstīs, citē RIA Novosti Eiropas Komisijas pārstāvja paziņojumu Briseles brīfingā.

"ES dod priekšroku tam, lai visas vakcīnas, kuras tiek piedāvātas Eiropas pilsoņiem, saņem apstiprinājumu Eiropas Zāļu aģentūrā (EMA). Taču steidzamas procedūras ietvaros valsts var ārkārtas kārtībā atļaut vakcīnas izmantošanu savā teritorijā un tās izplatību savu pilsoņu vidū. Taču mēs iestājamies par to, lai būtu maksimāls caurspīdīgums vakcīnas jautājumos," sacīja viņš.

EK paskaidroja, ka dotajā gadījumā runa varētu būt par "laikā ierobežotu un ārkārtas lēmumu, par kuru valsts pati nes atbildību".

"Ja šo vakcīnu atļauj pielietot Ungārijas varasiestādes, tad runa ir tikai par pielietošanu Ungārijas teritorijā," uzsvēra EK pārstāvis.

Augusta sākumā Krievijas Veselības ministrija reģistrēja pirmo vakcīnu pasaulē Covid-19 profilaksei, ko izstrādāja Gamaleja vārdā nosauktā Nacionālā epidemioloģijas un infekciju centra speciālisti sadarbībā ar Tiešo investīciju fondu. Vakcīnai tika izmantota labi izpētītā cilvēka adenovīrusa vektora platforma. Tā ieguva nosaukumu "Sputnik V"

Krievijas Rūpniecības un tirdzniecības ministrija pēc Krievijas rūpniecības un tirdzniecības ministra Denisa Manturova un Ungārijas ārlietu ministra Petera Sijarto pārrunām paziņoja, ka Krievija apspriež Krievijas vakcīnas pret koronavīrusu Sputnik V ražošanu, šajā valstī tiek gatavota ražošanas platforma. Sijarto 27. novembrī paziņoja, ka decembrī valstij sāks piegādāt mazas vakcīnas Sputnik V partijas, janvārī būs lielākas.

Eiropas Zāļu aģentūra iepriekš paziņoja par kontaktiem ar Krievijas vakcīnas pret koronavīrusu Sputnik V izstrādātāju, atzīmējot, ka šādu preparātu apstiprināšanas termiņi ir grūti paredzami. Tajā pašā laikā EMA uzsvēra, ka ES koncentrē resursus šo procesu paātrināšanai un izpētes un atļauju izsniegšanas termiņu samazināšanai vakcīnām pret Covid-19.

Otrā starpposma vakcīnas Sputnik V klīniskā izmēģinājuma datu analīze nodemonstrēja 91,4% efektivitāti 28. dienā pēc pirmās injekcijas, vakcīnas efektivitāte 42. dienā pēc pirmās injekcijas pārsniedz 95%.

57
Tagi:
Eiropa, vakcīna, Krievija, Ungārija
Pēc temata
Koronavīruss skāris G20 samitu. Taču Rietumi necietīs Krievijas vakcīnu
Eiropas Komisija apstiprinājusi līgumu par vakcīnas iepirkumu ES dalībvalstu vārdā
Krievijā nosauca Sputnik V vakcīnas dozas cenu ārvalstīm
PVO pārstāve informēja, ka Krievija pieteikusi vakcīnas "Sputnik V" sertifikāciju
Kravu tranzīts, foto no arhīva

"Dīvaina laime": KF izvērtēja Latvijas panākumus pēdējo 16 gadu laikā

40
(atjaunots 00:11 01.12.2020)
Tranzīta sabrukums, zivsaimniecības nozares iznīcināšana un masveida migrācija: kā varasiestādes "padarīja laimīgus" Latvijas iedzīvotājus tās dalības laikā Eiropas Savienībā.

RĪGA, 1. decembris – Sputnik. Latvijas ir ieguvusi ​"dīvainu laimi​" pēc iestāšanās Eiropas Savienībā: ekonomika ir sagrauta, cilvēki aizbraukuši – konstatēja Krievijas politiķis, KF Federācijas padomes loceklis Aleksejs Puškovs.

​"2004. gadā iestājoties ES, Latvija nolēma, ka ir ieguvusi laimi. Iznākums: Latvijas tranzīta krahs, zivsaimniecības nozares, gandrīz visas rūpniecības iznīcināšana, alus darītavu slēgšana (PSRS laikā bija aptuveni 80, palikušas 3-4). 370 tūkstoši cilvēku pa šo laiku pametuši valsti. Dīvaina laime," uzrakstīja Puškovs Twitter.

​Krievijas politiķis jau bija atzīmējis, ka Latvijas ekonomikas sabrukums kļuva par Baltijas republikas varasiestāžu rusofobas politikas rezultātu. Pēc viņa sacītā, Latvija tik cītīgi pārrāva visas saiknes ar Krieviju, ar tik lielu sajūsmu uzbruka Maskavai EDSO un EPPA, ka Krievija sāka uz to reaģēt ilgi pirms Ukrainas krīzes. Uz ko cerēja Rīgā – nav skaidrs, pauž neizpratni Puškovs.

Krievijas senators pieņēma, ka Latvijas varasiestādes nedomāja par savas politikas un retorikas sekām, un "saņēma to, ko nevarēja nesaņemt". Puškovs piedāvāja adresēt jautājumus par tranzīta nozari Latvijas ĀM vadītājam Edgaram Rinkēvičam – "karstasinīgam politiskā kara ar Krieviju piekritējam": varbūt viņš atradīs kravas Latvijas dzelzceļiem un Rīgas ostām.

Latvijas Satiksmes ministrija aizvadītajā nedēļā vērsās pie Krievijas Transporta ministrijas ar lūgumu palīdzēt apturēt Krievijas tranzīta apjoma kritumu Latvijā. Iestādes vadītājs Tālis Linkaits pauda ieinteresētību "katrā kravas tonnā, kas varētu nākt cauri Latvijai vai uz Latviju".

Krievija konsekventi strādā ar mērķi pārorientēt savu tranzītu uz iekšzemes ostām. Baltijas valstis jau zaudējušas lielu daļu kravu no Krievijas, Latvijas ostas vienu mēnesi pēc otra ziņo, ka pārkraušanas apjomi krītas, bez Krievijas tranzīta cieš arī "Latvijas Dzelzceļš", kurš jau ir paziņojis par masveida darbinieku atlaišanu.

40
Tagi:
tranzīts, Latvija, Aleksejs Puškovs
Pēc temata
No nokdauna līdz nokautam jeb Latvijas tranzīts ringā
Ekonomiste: Latvija aprok tranzīta atliekas ar bļāvieniem "Krievija – ienaidnieks!"
Dzelzceļa kravu tranzīts Latvijas ostās krities par 56%
Palaiduši vējā, tāpat kā tranzītu: eksperts par Baltijas izredzēm elektroenerģijas tirgū
Sistēmas jaunā koronavīrusa noteikšanai, foto no arhīva

Latvijā izgudrots koronavīrusa ātrais tests, kurš atšķiras no jau pastāvošajiem

0
(atjaunots 17:22 01.12.2020)
Jaunais Latvijā izstrādātais koronavīrusa noteikšanas ātrais tests ļaus noteikt rezultātu 15-30 minūšu laikā, tā precizitāti izstrādāji novērtēja ar 90%.

RĪGA, 1. decembris – Sputnik. Latvijā izstrādāti koronavīrusa ātrie testi, to precizitāte sastāda aptuveni 90%, taču to ražošana pagaidām nav uzsākta, vēsta telekanāla TV3 raidījums "900 sekundes".

Covid-19 siekalu testus izstrādāja P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Zinātniskā institūta laboratorijā pusgada garumā, pastāstīja ārsts Aigars Reinis. Viņš paskaidroja, ka šobrīd izmantotie Covid-19 testi atklāj vīrusa RNS, savukārt ātrie testi darbojas pēc cita principa.

"Šajā gadījumā tiek meklēti virsmas antigēns. Speciāli marķieri, molekulas, kas atrodas uz vīrusa virsmas, kas ir pietiekoši specifiski atpazīšanai un līdz ar to viņu atradne ļaus secināt – ir vīruss materiālā vai nav," paskaidroja Reinis.

Jaunā testa rezultātu varēs uzzināt 15-30 minūšu laikā.

Viņš pagaidām nenosauca precīzu jauno testu validācijas procesa noslēguma termiņu.

"Skaidrs, ka mūsu slimnīca ir tikai izmēģinājumu bāze šīm jaunajām tehnoloģijām. Apgādāsim, tiklīdz būs komercpartneri, jo paši jau neko neražosim," pastāstīja P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas internās medicīnas klīnikas vadītājs Valdis Pīrāgs.

Ja viss noritēs pēc plāna, tad jau pēc četriem mēnešiem varēs uzsākt testu ražošanu. Uzņēmēji jau izrādījuši interesi par to ražošanu, taču tā nevar tikt uzsākta pirms klīnisko izmēģinājumu beigām.

0
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Pēc temata
Covid-19 testu turpmāk būs iespējams veikt vēl piecās vietās
Covid-19 testēšanu neveiks noteiktu profesiju pārstāvjiem
Izolāciju varēs pārtraukt bez testiem: Latvijā jauni noteikumi ar Covid-19 inficētajiem
"Ar apbedīšanas biroja izziņu": sociālos tīklus šokē jaunie Covid-19 testēšanas noteikumi