Mēness moduļa pilots Edvīns Oldrins iekārto zinātniskos aparātus uz Mēness virsmas. Foto no arhīva

ASV atklāja Mēness misijas detaļas

48
(atjaunots 19:40 22.07.2019)
Amerikas viceprezidents Maiks Penss pastāstīja, ka ASV astronauti paliks uz Zemes pavadoņa.

RĪGA, 22. jūlijs – Sputnik. ASV 2024. gadā grasās aizsūtīt astronautus uz Mēnesi un "atstāt viņus tur" uz kādu laiku, vēsta RIA Novosti. Par to paziņoja Amerikas viceprezidents Maiks Penss intervijā telekanālam CBS.

"Šoreiz, kad mēs lidosim uz Mēnesi, tā nebūs vienkārši vizīte – mēs grasāmies palikt," pateica viņš.

Pēc viņa sacītā, Vašingtona par 100% pieturās pie šī mērķa, savukārt tajā gūtā pieredze turpmāk palīdzēs cilvēka aizsūtīšanā uz Marsu.

Turklāt, kā piebilda Penss, Donalda Trampa administrācija pilnībā atbalsta NASA programmu "Artemīda".

"Mēs saprotam, ka ap to laiku, kad mēs lidosim uz Marsu – un amerikāņi lidos uz Marsu, – mums būs jāizstrādā jaunas tehnoloģijas, jauns aprīkojums un jāgūst jauna pieredze, ko mēs varam iegūt tikai uz Mēness. Un prezidents pilnībā atbalsta to (misiju "Artemīda" – red. piez.). Tas ir viens no iemesliem, kāpēc mēs uzstādījām mērķi atgriezt amerikāņu astronautus uz Mēness pēc pieciem gadiem un pēc tam jau aizlidot uz Marsu," paskaidroja viceprezidents.

Tāpat Penss pauda pārliecību, ka ASV spēs īstenot cilvēka izsēšanos uz Sarkanās planētas vēl viņa mūža laikā.

"Nedomāju, ka varētu būt kaut kādas šaubas attiecībā uz to, ka mēs nokļūsim uz Marsa vēl mūsu paaudzes laikā. Taču par pamatakmeni tajā kļūs atgriešanās uz Mēness, jaunu tehnoloģiju un jaunu metožu izstrāde cilvēka ilgtermiņa uzturēšanās iespējām uz citas planētas," nobeigumā sacīja viņš.

Iepriekš kļuva zināms, ka "Artemīda" misijas ietvaros Savienotās Valstis pabeigušas darbu daudzreizējās izmantošanas kosmosa transportkuģa "Orions" izstrādē un grasās nosūtīt to lidojumā apkārt Mēnesim.

Atjaunotā koncepcija guva nosaukumu "Artemīda" par godu grieķu Mēness dievietei. Saskaņā ar mītiem Artemīda bija arī Apolona māsa, kura vārds bija iepriekšējai amerikāņu Mēness programmai, tās laikā 1969. gadā notika pirmā cilvēka izsēšanās uz Mēness.

48
Pēc temata
NASA vadītājs paskaidroja, kāpēc ASV neatgriezās uz Mēness
Ķīnas bezpilota lidaparāts atsūtījis vēsturē pirmo Mēness tumšās puses attēlu
Kosmiskie plāni: Ukraina paziņojusi par vēlmi apmesties uz Mēness
Covid-19

Zinātnieki aprēķinājuši Covid-19 pandēmijas beigu datumu

6
(atjaunots 17:03 24.05.2020)
Saskaņā ar pētnieku prognozēm, ASV izdosies tikt galā ar pandēmiju ātrāk, nekā tā tiks uzveikta pārējā pasaulē.

RĪGA, 24. maijs – Sputnik. Singapūras Tehnoloģiju un dizaina universitātes pētnieki aprēķinājuši aptuveno Covid-19 pandēmijas beigu datumu, raksta Bb.lv.

Saskaņā ar viņu pētījumu, pasaule spēs mierīgi uzelpot ap 2020. gada decembri, savukārt ASV pārvarēs vīrusu jau septembrī.

Saviem aprēķiniem zinātnieki izmantoja infekcijas izplatības matemātisko modeli, kurā tika ņemta vērā saslimstības dinamika, inficēto un izveseļojušos statistika, tā saucamais SIR modelis.

Tāpat pētnieki uzsvēra, ka viņu prognozes var būt neprecīzas, tādēļ nav vērts balstīties uz to karantīnas ierobežojumu mīkstināšanai daudzās valstīs.

"Pārmērīgs optimisms, kas balstās uz kaut kādām prognozēm, draud ar to, ka var novājināt mūsu disciplīnu un paškontroli, kas novedīs pie straujas inficēto skaita izaugsme," paziņoja zinātnieki.

Pēdējās diennakts laikā Latvijā tika veikti 1203 Covid-19 testi, un tikai viens tests izrādījies pozitīvs.

Tiek ziņots, ka Latvijas slimnīcās ārstējas 25 Covid-19 pacienti. Diviem no viņiem ir smaga slimības gaita.

Visā epidēmijas laikā Latvijā ir veikti jau 99 049 koronavīrusa testi. Inficējušies 1047 cilvēki, 712 inficētie ir izveseļojušies, 139 pēc ārstēšanās tika izrakstīti no slimnīcām, 22 cilvēki nomira.

6
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Vai Covid-19 var izplatīties ar ūdeni: Latvijas zinātnieki atskaitās par pētījumu
Latvija nebaidās no otrā Covid-19 viļņa
Imunologs nosauca Covid-19 epidēmijas beigu nosacījumu katrā valstī
Latvijā ar Covid-19 inficētos izsekos ar viedtālruņa lietotnes palīdzību
Zakerbergs

Nosaukti pasaules bagātāko cilvēku ienākumi Covid-19 pandēmijas laikā

10
(atjaunots 16:57 24.05.2020)
Summārā divdesmit piecu visturīgāko pasaules biznesmeņu bagātība sasniegusi 1,5 triljonus ASV dolāru.

RĪGA, 24. maijs – Sputnik. Žurnāls Forbes aprēķināja, kā izmainījies 25 pasaules bagātāko cilvēku materiālais stāvoklis koronavīrusa pandēmijas laikā, vēsta RIA Novosti.

Saskaņā ar izdevuma vērtējumu, no 23. marta līdz 22. maijam viņi ir nopelnījuši 255 miljardus dolāru.

Visvairāk Covid-19 pandēmijas laikā nopelnījis Facebook dibinātājs Marks Zakerbergs. Viņa ienākumi palielinājušies par 31,4 miljardiem dolāru, līdz 86,5 miljardiem. Tiek atzīmēts, ka kompānijas akciju cenas ir palielinājušās par aptuveni 60%.

Pasaules bagātākais cilvēks – tirdzniecības platformas Amazon dibinātājs Džefs Bezoss palielinājis savu kapitālu līdz 146,9 miljardiem dolāru, nopelnot norādītajā laika periodā 29,9 miljardus.

Summārā 25 visturīgāko pasaules biznesmeņu bagātība sasniegusi 1,5 triljonus dolāru. Žurnālisti atzīmē, ka tie ir 16% no vidu Forbes miljardieru saraksta bagātības.

10
Tagi:
nauda, Forbes
Pēc temata
Forbes: pasaules bagātāko cilvēku saraksta līderpozīciju ieņēmis jauns cilvēks
Vispasaules panika. Kas un kāpēc to radījis? Kas tagad notiks?
Bills Geitss izstājas no "Microsoft" direktoru padomes