Slīkstošs cilvēks klusē: nepieļaut traģēdiju pludmalē

38
(atjaunots 12:34 20.07.2019)
Pludmales sezona turpinās. Sputnik Igaunija uzzināja, kā cilvēks var noslīkt pat seklā jūrā un kā izvairīties no traģēdijas.

RĪGA, 20. jūlijs — Sputnik. Glābēju dienests pludmalē ir pārliecināts: cilvēkam pašam jāsaprot, ka pelde jūrā nav pati drošākā izklaide. Turklāt vecākiem jāuzņemas atbildība par saviem bērniem.

Nesnauž arī glābēji. Portāla Sputnik Igaunija korespondents Deniss Pastuhovs par to pārliecinājās Pirita pludmalē Tallinā. Viena no glābējām Ketlīna Rauda pastāstīja, ka darba dienas sākumā (Piritā tā sākas pl. 10:00) pludmales patruļa nekavējoties aplūko pludmali, ūdenī tiek nolaista laiva, kas līdz vēlam vakaram vēro atpūtniekus no jūras puses.

Ja cilvēks neprot peldēt, Ketlīna paskaidroja, viņam ieteicams iebrist ūdenī tikai līdz jostasvietai – garāmbraucošie kuģi var sacelt viļņus, kas ievilks atpūtnieku dziļāk. Pie tam vecākiem nepārtraukti jānovēro bērni, jāpārliecinās, vai viņu kājas skar dibenu. Vienmēr jābūt līdzās, ja bērns, piemēram, ūdenī rotaļājas ar piepūšamo riņķi.

Pludmales glābēja ir pārliecināta: pat relatīvi seklajā Baltijas jūrā jābūt ļoti uzmanīgiem. Ūdens līmenis nav visur vienāds, un pie bojām var sniegties pāri galvai.

"Jūra ir sekla, taču var sākties viļņi, un ūdens var nokļūt kaklā, – tas nozīmē izbīli, šoku un ātru noslīkšanu. Protams, obligāti jāņem vērā ūdens temperatūra. Ja ūdens jūrā ir pārāk auksts, var sākties krampji, un pat labs peldētājs nespēs noturēties virs ūdens. Par laimi, tādi gadījumi manā praksē nav bijuši. Mūsu pludmales apmeklētāji tomēr zina, kādi ir drošas atpūtas noteikumi," atzīmēja Ketlīna.

Glābēja atzina, ka slīkstošos viņai redzēt nav gadījies. Arī aizdomas, par laimi, izrādījās veltas. Taču teoriju glābēja pārzina.

"Piemēram, slīkstošs cilvēks nekliegs. Tāpēc slīkstošu cilvēku var atpazīt pēc kustībām – viņš iegrims zem ūdens un atkal parādīsies uz virsmas. Aizdomas par ļaunāko ir bijušas, taču atlika paskatīties binoklī, un kļuva skaidrs, vai cilvēks tā izklaidējas, vai ar viņu tomēr nav viss kārtībā," piebilda Ketlīna.

Nekādu palīdzības saucienu un roku vicināšanas

Par to, kā saprast, vai cilvēks slīkst, stāsta vietne InoSMI, atsaucoties uz medicīnas zinātņu doktora Frančesko Pia darbu "Slīcēja instinktīvā reakcija (Instinctive Drowning Response).

- Ar retiem izņēmumiem slīkstoši cilvēki fizioloģiski nespēj pasaukt palīgā. Cilvēka elpošanas sistēma paredzēta elpošanai, runa ir sekundāra funkcija. Pirms būs iespējama runa, jāatjauno elpošanas funkcija.

- Slīkstoša cilvēka mute pārmaiņus nokļūst zem ūdens un parādās uz virsmas. Virs ūdens tā nepaliek pietiekami ilgi, lai viņš varētu izelpot, ieelpot un pasaukt palīgā.

- Slīkstoši cilvēki nespēj vicināt rokas, lai piesaistītu uzmanību. Viņi instinktīvi izpleš rokas sānis un cenšas atgrūzties no ūdens. Tādas kustības ļauj uzpeldēt, lai ievilktu elpu.

- Instinktīvas reakcijas dēļ slīkstoši cilvēki nespēj kontrolēt kustības ar rokām. Cilvēki, kuri cenšas noturēties uz virsmas, fizioloģiski nespēj pārstāt slīkt un izpildīt pārdomātas kustības.

- Kamēr darbojas instinktīva reakcija, slīkstoša cilvēka ķermenis saglabā vertikālu stāvokli bez jebkādām kāju kustību pazīmēm. Ja pieredzējis glābējs neizvilks viņu no ūdens, slīkstošs cilvēks spēj noturēties virs ūdens 20-60 sekundes, pirms pilnībā nogrims zem ūdens.

Tāpēc, atrodoties krastā, jāpievērš uzmanība sekojošām pazīmēm, kas liecina, ka cilvēks slīkst:

  • slīkstoša cilvēka galva iegrimst ūdenī, mute atrodas pie pašas virsmas,
  • galva atmesta atpakaļ, mute atvērta,
  • stiklainas, tukšas acis, skatiens nav fokusēts,
  • slīcēja acis ir aizvērtas,
  • mati sedz pieri vai acis,
  • slīkstošs cilvēks turas ūdenī vertikāli, pie tam nekustinot kājas,
  • cilvēks elpo bieži un virspusēji, ar muti tvarsta gaisu,
  • nesekmīgi cenšas peldēt noteiktā virzienā,
  • cenšas apgriezties uz muguras,
  • rodas iespaids, ka cilvēks rāpjas pa virvju trepēm.

Īpaši uzsvērts, ka vecākiem jāpatur prātā: bērni, rotaļājoties ūdenī, trokšņo. Ja bērni pārstājuši trokšņot, viņus nekavējoties jāizved no ūdens.

38
Pēc temata
Latvijas pludmalēs paceļas "Zilie karogi"
Šausmīgi skaisti: ventspilniece publicējusi vētras fotogrāfijas
Pieredzējuši tūristi pastāstīja, kas nav jāņem līdzi dodoties atvaļinājumā
Rinda Japānas rūpnīcas Kawasaki Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corp. ēdnīcā

Covid-19 hronikas: seši miljoni inficēto pasaulē un otrais vilnis Japānā

6
(atjaunots 14:53 31.05.2020)
Par koronavīrusa upuriem pasaulē ir kļuvuši vairāk nekā 371 tūkstotis cilvēku. Galvenais par Covid-19 plkst. 12:00, 31. maijā lasiet Sputnik pārskatā.

RĪGA, 31. maijs – Sputnik. Naktī uz svētdienu reģistrēto Covid-19 inficēšanās gadījumu skaits pārsniedza 6,1 miljonu, šādus datus publicēja Džona Hopkinsa universitāte, kas apkopo federālo un vietējo varasiestāžu, kā arī mediju un citu atvērto avotu datus, raksta Sputnik Baltkrievija. Koronavīruss jau ir nogalinājis vairāk nekā 371 tūkstoti cilvēku visā pasaulē.

Sestdien rekordlielais inficēšanās gadījumu skaits diennakts laikā tika reģistrēts Brazīlijā – 33 274.

Pirmais desmitnieks koronavīrusa upuru skaita ziņā izskatās sekojoši (nomira/kopā inficējās):

1.     ASV 105 557 / 1 816 897

2.     Lielbritānija 38 376 / 272 826

3.     Itālija 33 340 / 232 664

4.     Brazīlija 28 849 / 499 966

5.     Francija 28 771 / 188 625

6.     Spānija 27 125 / 286 308

7.     Meksika 9 779 / 87 512

8.     Beļģija 9 467 / 58 381

9.     Vācija 8 600 / 183 294

10.  Irāna 7 734 / 148 950

Paziņojumu fonā par inficēšanās gadījumu skaitu visā pasaulē, amerikāņu avīze Wall Street Journal sniedz informāciju par cīņas ar pandēmiju īpatnībām dažādās pasaules pilsētās.

Piemēram, nelielas pilsētas Soača mērs, kas atrodas uz dienvidiem no Kolumbijas galvaspilsētas, Bogotas, pavada savu laiku, izdalot ēdienu, tai skaitā makaronus, pupiņas, konservēto tunci, izsalkušajiem pilsētniekiem, kuriem epidēmijas dēļ nākas palikt mājās. Mērs atzīmēja, ka viņš vienmēr esot uzskatījis, ka pandēmijas laikā vairāk cilvēku var nomirt no bada, nevis no paša koronavīrusa. Savukārt viens no avīzes New York Times ekspertiem uzskata, ka ASV iedzīvotājus pandēmijas laikā neviens nenāks glābt.

Japāna: otrais inficēšanās vilnis Kjusju salā

Japānas valdība pagaidām negrasās ieviest atkārtoti lokālu ārkārtējās situācijas režīmu Fukuokas prefektūrai Kjusju salā un galvaspilsētas reģionam, neraugoties uz koronavīrusa inficēšanās skaita kāpumu, paziņoja svētdien ekonomikas atjaunošanas lietu ministrs Jasutosi Misimura, kurš tostarp atbild par Covid-19 apkarošanas pasākumiem.

Kopējais inficēto skaits ar koronavīrusu Japānā, saskaņā ar svētdienas datiem, sastāda 17 589 cilvēkus. Kopumā miruši 907 cilvēki, vēl 124 atrodas kritiskā stāvoklī. Izveseļojušies 15 060 cilvēki.

Ķīna: diennakts laikā divi jauni gadījumi

Ķīnā aizritējušajā diennaktī reģistrēti divi jauni inficēšanās gadījumi un atklāti trīs bez simptomu pārnēsātāji, izveseļojušies divi pacienti, letālu gadījumu nav, secināms no ĶTR Valsts veselības aprūpes lietu komitejas paziņojuma.

Precizēts, ka abi jaunie gadījumi ir ievesti un reģistrēti Šaņdunas provincē.

Kopumā epidēmijas laikā kontinentālajā Ķīnā tika atklāts 83 001 inficēšanās gadījums ar koronavīrusa infekciju, 78 304 cilvēki izveseļojās, 63 pacienti ar Covid-19 ārstējas slimnīcās, 4 634 nomira. Ievesto gadījumu skaits ir 1740, no tiem 1692 cilvēki ir izveseļojušies.

Francija: samazinās slimnīcā ievietoto skaits

Francijā turpina kristies slimnīcā ievietoto skaits ar koronavīrusa diagnozi, un sestdien tie bija 14 380 cilvēki, vēsta Francijas Veselības ministrija.

Austrijas kanclers Sebastjans Kurcs
© Sputnik / Екатерина Штукина

Vienu dienu pirms tam slimnīcā ievietoto skaits sastādīja 14 695.

Kopš epidēmijas sākuma slimnīcās tika ievietoti 101 593 cilvēki, no tiem gandrīz 18 tūkstoši atradās reanimācijā. Vairāk nekā 68 tūkstoši izveseļojās un tika izrakstīti no slimnīcām.

Slimnīcās miruši 18 444 cilvēki (diennakts laikā – 57). Šajā skaitā neietilpst mirušo skaits sociālajās un medicīniski sociālajās iestādēs. Šie dati tiks atjaunoti 2. jūnijā, atzīmē ministrijā. Pašlaik kopējais mirušo skaits Francijā sastāda 28 771 cilvēku.

Vācija: upuru skaits sasniedzis 8,6 tūkstošus

Jaunā koronavīrusa tipa upuru skaits Vācijā sasniedzis 8,6 tūkstošus, inficējušies vairāk nekā 183 tūkstoši cilvēku, vēsta Roberta Koha institūts, kurš ietilpst VFR Veselības ministrijas struktūrā un apkopo Covid-19 saslimstības statistiku valstī.

Saskaņā ar institūta datiem, letālo iznākumu skaits Vācijā ir sasniedzis 8 600, inficēšanās gadījumu skaits sastāda 183 294.

Saskaņā ar aktuālākajiem precizētiem datiem reģionos, vislielākais inficēšanās gadījumu skaits ir reģistrēts Bavārijā (46 917), Ziemeļreinā-Vestfālenē (38 tūkstoši) un Bādenē-Virtmebergā (34 718). Berlīnē ir reģistrēti 6800 inficēšanās gadījumu.

ASV: Ņujorka atceļ ierobežojumus

Ņujorkas štata gubernators Endrjū Kuomo paziņoja, ka lielpilsētas varasiestādes no 8. jūnija uzsāks ierobežojumu atcelšanu, kas pilsētā tika ieviesti koronavīrusa pandēmijas dēļ.

"Mēs atveramies prātīgi. Mēs pieturamies pie datiem, nevis viedokļiem. Ņujorka tiks atvērta 8. jūnijā," uzrakstīja gubernators Twitter.

No 8. jūnija, kā jau iepriekš pavēstīja gubernators, pilsētā darbu varēs atsākt vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības uzņēmumi. Turklāt no nākamās pirmdienas pilsētā atsāksies būvdarbi, tiks atvērtas kompānijas, kas nodarbojas ar lauksaimniecību, zvejniecību un medībām, kā arī virkne ražotņu. Gaidāms, ka darbā varēs atgriezties aptuveni 400 tūkstoši cilvēku. Uzņēmumu darbiniekiem būs jānēsā maskas, atsevišķās kompānijās tiks veikta koronavīrusa testēšana.

Sākumā situācija ar koronavīrusu Ņujorkas štatā bija krietni sliktāka, nekā pārējos štatos. Sliktākajās dienās diennakts laikā štatā mira vairāk nekā 700 cilvēku, slimnīcās nonāca vairāk nekā 3000.

6
Tagi:
pasaule, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Otro dienu pēc kārtas Latvijā diennakts laikā tiek atklāts tikai viens Covid-19 gadījums
Ieceļotājiem Latvijā drīzumā varētu atcelt divu nedēļu pašizolāciju
Politico: Zviedrija vēlas iekļūt "skandināvu burbulī"
Latvijas iedzīvotāji metušies meklēt ar Covid-19 inficējušos ar jaunās lietotnes palīdzību
Lidmašīnas аirBaltic Bombardier CS300 salons, foto no arhīva

Piloti pastāstīja, kādēļ lidojuma laikā nedrīkst vilkt nost apavus

12
Pasažieriem un ekipāžai ir jābūt gataviem ātrai evakuācijai, līdz ar to apaviem ir jābūt uzvilktiem kājās.

RĪGA, 31. maijs – Sputnik. Piloti un stjuarti pastāstīja, kādēļ lidojuma laikā nav ieteicams vilkt nost apavus, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz Express.

Pēc Bena Šervuda, grāmatas par drošību autora, sacītā, 80% visu avāriju notiek lidojuma pirmo trīs minūšu laikā vai pēdējo astoņu minūšu laikā pirms nosēšanās.

Tādēļ gan pasažieriem, gan ekipāžai ir jābūt gataviem ātrai evakuācijai, līdz ar to apaviem ir jābūt uzvilktiem kājās.

Pilots, kurš strādā lielā aviokompānijā, paskaidroja, ka diez vai kāds vēlētos pamest klāju, kurš var būt liesmās vai stāvēt dubļos, iešļūcenēs.

Viņam piekrīt Kataras aviolīniju stjuarte, kura pateica: "Jums jābūt ar apaviem kājās pacelšanās un nosēšanās laikā, jo tas ir bīstamākais lidojuma posms."

Tāpat viņa piebilda, ka apavi, kuri aizšķērso eju vai pat veselu rindu, var aizkavēt evakuāciju.

Neskaitot ārkārtas situācijas, ir arī cits iemesls, kura dēļ pasažieriem nebūtu jāvelk nost apavi.

"Lūdzu, nekad neejiet uz tualeti basām kājām," uzrakstīja stjuarts forumā. "Es jums noteikti saku, ka deviņos no desmit gadījumiem šķidrums uz grīdas – tas nav ūdens."

Viņš piebilda, ka tualetes tiek tīrītas tikai maršruta beigās.

12
Tagi:
aviācijas pārvadājumi, sabiedriskais transports
Pēc temata
Stjuarte pastāstīja, kā viņa atriebās nepatīkamiem pasažieriem
Stjuarte pastāstīja, kā izvēlēties labāko laiku lidojumam
Stjuarti cenšas nomierināt nemierīgu pasažieri – video no lidmašīnas

Kosmiskā kuģa Crew Dragon starts uz SKS

0
(atjaunots 15:07 31.05.2020)
Ar otro mēģinājumu raķetei Falcon 9 izdevās palaist kosmosā pilotējamo kuģi Crew Dragon ar NASA astronautiem uz klāja, kuru izstrādāja Īlona Maska kompānija SpaceX.

Iepriekš Crew Dragon lidojums tika atlikts laikapstākļu dēļ. Taču sestdien, 30. maijā, pilotējamais kuģis ar NASA astronautiem Bobu Benkenu un Dagu Herliju tomēr startēja uz SKS.

Kompānijas SpaceX vadītājs Īlons Masks ar lepnumu paziņoja, ka cilvēce var lepoties ar šo notikumu.

Federācijas Padomes Informācijas politikas komisijas priekšsēdētājs Aleksejs Puškovs, komentējot "vēsturisko notikumu" atzīmēja, ka Masku, protams var apsveikt, taču tas tomēr ir tikai lidojums uz SKS, nevis uz Marsu.

Līdz šim amerikāņu astronautus kosmosā nogādāja Krievijas kuģi no Baikonuras kosmodroma.

0
Tagi:
Ilons Masks, ASV, kosmoss