Daugavpils Universitātes vaboļu kolekcija. Foto no arhīva

Zinātnieki pastāstīja, kāpēc cilvēkiem jāēd kukaiņi

81
(atjaunots 16:56 15.07.2019)
Šodien uz Zemes dzīvo apmēram desmit miljoni kukaiņu veidu, tie ir uz visiem planētas kontinentiem, un ieņem praktiski visas ekoloģijas nišas un mājošanas vides. To kopējā masa, saskaņā ar aktuālākajiem pētnieku vērtējumiem, ir aptuveni 17 reizes lielāka, nekā visiem cilvēkiem uz Zemes, un 8 reizes lielāka, nekā visām govīm un cūkām.

RĪGA, 15. jūlijs – Sputnik. Dietologi atklājuši lielu daudzumu antioksidantu un citu veselīgu uzturvielu sienāžu, zīdtauriņu, skudru un citu kukaiņu ķermenī. Tas padara tos ne vien par uztura bagātu, bet arī par veselīgāku gaļas aizvietotāju, vēsta RIA Novosti. Raksts ar zinātnieku viedokli tika publicēts žurnālā Frontiers in Nutrition.

"Visi jau sen saprot, ka kukaiņi nākotnē mums kļūs par teicamu olbaltumvielu, nepiesātināto taukskābju, minerālu, vitamīnu un šķiedras avotu. Taču neviens nav pārbaudījis, vai tie spēs aizstāt apelsīnu sulu un olīveļļu, kā arī citus svarīgākos antioksidantu avotus," stāsta Mauro Serafini no Terāmo Universitātes (Itālija).

"Vismaz divi miljardi Zemes iedzīvotāju regulāri lieto uzturā kukaiņus. Mums atliek pārliecināt pārējos sešus miljardus tajā, ka tā nemaz nav tik slikta ideja. Ja cilvēki sapratīs, ka viņiem pašiem tos ēst ir izdevīgi un veselīgi, mums nenāksies kādam likt to darīt, lai risinātu daudzas klimata un ekoloģijas problēmas," turpina zinātnieks.

Serafini un viņa kolēģi centās atrast šāda veida acīmredzamo priekšrocību diētai, kas sastāv no kukaiņiem, izpētot to, kādas veselīgas vielas ir atrodamas daudzās populārās "ēdamās" bezmugurkaulainās būtnēs populārās Āzijas dienvidaustrumu valstīs. To skaitā izrādījās ne vien sienāži, skudras un citi izplatīti kukaiņi, bet arī eksotiskas radības – tarantuli, skorpioni, ūdensmērītāji.

Zinātnieki izvērtēja katra šāda veida "ēdiena" veselīgumu, noņemot spārnus un citas neēdamas kukaiņu un zirnekļu ķermeņa daļas un sasmalcinot to ķermeņus. Iegūtos pulverus zinātnieki atšķaidīja taukos vai ūdenī un mērīja to, cik daudz antioksidantu tie satur.

Izrādījās, ka dažādi kukaiņu un citu bezmugurkaulaino veidi, neraugoties uz to līdzīgo kaloriju daudzumu, ļoti stipri atšķiras šajā nozīmē. Piemēram, tarantulos un skorpionos, neskatoties uz to popularitāti Taizemē un citās Indoķīnas valstīs, gandrīz nav vielu, kuras novērš bīstamas reakcijas cilvēka šūnās.

No otras puses, parastie sienāži, skudras, kā arī cikādes, zīdtauriņa un Āfrikas tauriņa kāpuri izrādījās neticami veselīgas. To sastāvā bija divas reizes vairāk antioksidantu, nekā apelsīnu sulā vai olīveļļā.

Pat ja pielīdzina tos sulai ūdens daudzuma ziņā, kukaiņu ēdienos, kā norāda Serafini, vienalga būs attiecīgi vairāk C vitamīna, polifenolu un citu antioksidantu.

Taču zinātnieks atzīst, ka šo molekulu daba pagaidām nav detalizēti izpētīta, kas neļauj sacīt, cik aktīvi tās iesūksies zarnās un vai tās iekļūs cilvēka šūnās. Pētnieki cer, ka izmēģinājumi uz dzīvniekiem un eksperimenti ar brīvprātīgo dalību palīdzēs viņiem rast atbildi uz šo jautājumu.

81
Pēc temata
Kamenes pamet Ameriku. Laukus apputekšņos droni
Šokējošs manikīrs: neviena skudra nav cietusi
Bišu spiets terorizē Vecrīgas iemītniekus
Euronews: Vācijā par lapsenes slepkavību draud 50 tūkstošu eiro sods
Igaunijā konstatēta saikne starp bišu bojāeju un rapša audzēšanu
Федор Войтоловский,  директор ИМЭМО им. Е. М. Примакова РАН

Eksperts: Krievijai un ASV ir jāsadarbojas cīņā ar koronavīrusu

2
(atjaunots 09:01 07.08.2020)
Zinātnieki ASV saņemas un sadarbojas ar kolēģiem Krievijā, neskatoties uz negatīvo fonu valstu attiecībās, norādīja eksperts. Par to liecina protokols, ko puses parakstījušas par sadarbību koronavīrusa apkarošanā.

RĪGA, 7. augusts – Sputnik. "Šī vienošanās ir ārkārtīgi svarīga, tā turpina divu akadēmiju – ASV Nacionālās zinātņu akadēmijas un Krievijas zinātņu akadēmijas – ilggadējo sadarbību. Šai sadarbībai ir bagāta vēsture – vairāk nekā 50 gadi. (..) Protokols par sadarbību koronavīrusa infekcijas apkarošanas jomā, zinātnieku sadarbību koronavīrusa infekcijas izpētes un tās seku apkarošanas jautājumos, turklāt ne tikai ar medicīniskajām sekām, ne tikai ar sekām, kas saistītas ar klīniskajiem aspektiem un problēmām, bet arī sociālajām, ekonomiskajām, psiholoģiskajām sekām. Tas ir svarīgs jauns sadarbības virziens," teica KZA Primakova Nacionālā pasaules ekonomikas un starptautisko attiecību pētnieciskā institūta direktors Fjodors Voitolovskis.

Viņš atzīmēja, ka tas nav vienīgais Krievijas un ASV zinātnieku dialoga virziens. Piemēram, patlaban abas akadēmijas turpina dialogu jautājumā par bruņojuma kontroli un stratēģisko sadarbību.

"Mūsu amerikāņu kolēģi, ņemot vērā politisko atmosfēru, kas izveidojusies ASV jautājumā par dialogu ar Maskavu, sadarbību ar Krieviju, ņemot vērā to absolūti saindēto atmosfēru, demonstrē lielu drosmi, jo uzņemas atbildību un kontaktējas ar kolēģiem Krievijā, turpina dialogu un pat nāk klajā ar jaunām iniciaktīvām," teica Voitolovskis.

Войтоловский: Россия и США не могут не взаимодействовать в борьбе с коронавирусом
2
Tagi:
zinātnieki, koronavīruss, Krievija, ASV
Pēc temata
Rietumi apsūdz Krieviju dezinformācijā un manipulācijā ar statistikas datiem
Propaganda pret ziņām: kāpēc Rietumu mediji zaudē savas pozīcijas
Krievija ir atmaskota: kāds ir koronavīrusa elitārās vakcīnas noslēpums
Vīrietis ar viedtālruni, foto no arhīva

ASV ierobežos Ķīnas sakaru kompāniju un lietojumprogrammu darbību

3
(atjaunots 07:46 07.08.2020)
ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo uzskata, ka nepieciešams ierobežot Ķīnas telekomunikāciju kompāniju darbību, kas sniedz sakaru pakalpojumus starp ASV un citām valstīm.

RĪGA, 7. augusts - Sputnik. ASV plāno īstenot stingrāku politiku pret Ķīnas telekomunikāciju kompānijām un lietojumprogrammām, brīfingā informēja ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo.

"Mēs strādājam pie tā, lai Ķīnas telekomunikaciju kompānijas, kas nav izpelnījušās uzticību, nesniegtu telekomunikāciju pakalpojumus starp ASV un citām valstīm," Pompeo teikto citēja RIA Novosti.

Politiķis atklāja, ka aicinājis Sakaru federālo komisiju anulēt atļaujas China Telecom un trim citām kompānijām tamlīdzīgu sakaru sniegšanai.

"Tāpat mēs vēlamies, lai neuzticamas Ķīnas lietotnes tiktu izdzēstas no amerikāņu lietotņu veikaliem," teica Pompeo un piezīmēja, ka TikTok, WeChat un citas lietotnes rada "būtisku apdraudējumu" pilsoņu privātajai dzīvei.

Tāpat politiķis norādīja, ka ASV centīsies panākt, lai Ķīnas kompānijas nevarētu izvilkt zemūdens sakaru kabeļus uz ASV.

Maiks Pompeo apliecināja, ka tiks veikts darbs, lai ierobežoju Ķīnas "mākoņu" servisu iespējas apkopot, glabāt un apstrādāt datus, piemēram, slepenu un konfidenciālu informāciju ASV.

3
Tagi:
Ķīna, ASV
Pēc temata
Ķīnas un ASV tirdzniecības karš var atsākties
Maiks Pompeo apsūdz Ķīnu par "impēriskām" ambīcijām
Kāpēc ASV pūlas atdzīvināt komunisma draudu spoku?