Politologs Aleksandrs Koņkovs

Kādas viltus ziņas Londona grasās apkarot Eiropā?

78
(atjaunots 19:48 08.07.2019)
Londona piešķir 18 miljonus britu mārciņu "viltus ziņu apkarošanai" Balkānos un Austrumeiropā. Iemesls meklējam pašā valstī, uzskata politologs Aleksandrs Koņkovs. Savā viedoklī viņš padalījās radio Sputnik ēterā.

RĪGA, 8. jūlijs – Sputnik. Lielbritānijas varasiestādes piešķir 18 miljonus britu mārciņu (apmēram 22,5 miljonus dolāru) viltus ziņu apkarošanai, kā arī neatkarīgo mediju attīstībai Balkānos un Austrumeiropas valstīs, vēsta RT ar atsauci uz britu ĀM oficiālo preses relīzi.

"Šī pasākuma mērķis ir pretošanās dezinformācijas un viltus ziņu izplatīšanai Austrumeiropā, kā arī neatkarīgo mediju stiprināšanai Rietumbalkānu valstīs," norādīts paziņojumā.

Tiek precizēts, ka līdzekļi tiks piešķirti no Konfliktu novēršanas, stabilitātes un drošības veicināšanas fonda (CSSF). Britu ārpolitikas iestādē uzskata, ka šīs programmas finansēšana ļaus "atbalstīt vārda brīvību un neatkarīgu iedzīvotāju viedokli Rietumu Balkānos, lai stimulētu sabalansēta objektīva rakstura ziņu satura izveidošanu".

Turklāt Apvienotās Karalistes varasiestādes norāda, ka viltus ziņu apkarošanai viņus mudinājusi 2018. gada bijušā GIP darbinieka Sergeja Skripaļa un viņa meitas Jūlijas saindēšanas epizode, kurā tās apsūdzēja Krieviju.

Kas patiešām var būt šāda lēmuma iemesls, radio Sputnik ēterā paskaidroja politologs Aleksandrs Koņkovs.

"Mūsdienu Lielbritānijā tika sacelta sava veida priekšvēlēšanu ažiotāža, kas saistīta ar Konservatīvās partijas jaunā līdera un premjerministra vēlēšanām. Galvenajiem kandidātiem ir svarīgi demonstrēt kaut kādu dienas darba kārtību. Tā kā galvenā priekšvēlēšanu cīņa Konservatīvajā partijā notiek attiecībā uz Brexit likteni, tad, protams, visiem interesentiem ir svarīgi nodemonstrēt zināmu Lielbritānijas subjektivitāti, spēju rīkoties patstāvīgi pēc tam, kad tā būs atbrīvojusies no "Eiropas demokrātijas važām"," uzskata Aleksandrs Koņkovs.

"Viltus ziņu apkarošana" šobrīd Lielbritānijā ir garantētas uzvaras tēma, uzskata viņš.

"Viltus ziņas un viltus ziņu apkarošana ir ierasta lieta. Tā ir vieta, kur šobrīd lietas kārtojamas visiem galvenajiem politiskajiem spēlētājiem visā pasaulē. Šajā attiecībā Lielbritānijai ir svarīgi nodemonstrēt savu apņēmību šo draudu apkarošanā visiem un visos veidos. Man liekas, ka šajā kontekstā arī ir jāizskata šie piedāvājumi. Tās ir arī noteiktas atsauces uz Krieviju, attiecībā pret kuru Lielbritānijā šodien var izvirzīt jebkādas apsūdzības un pretenzijas, jebkādas bēdas un problēmas norakstīt uz apšaubāmo Krievijas ietekmi. Tā ir garantētas uzvaras tēma ikvienam politiskajam aktīvistam, kurš ieinteresēts savas dienas darba kārtības virzīšanā," pateica Aleksandrs Koņkovs.

78
Temats:
Atbilstoši hibrīdkara likumiem (45)
Pēc temata
Milzīgs pazemojums no Putina puses: šķiet, viņš uzvar mediju karā
Džonsons vēlas pierādīt Putinam "liberālisma vērtību" uz Brexit piemēra
Rudens Rīgā, foto no arhīva

Latvija viena no ES valstīm, kam draud augstākais nabadzības risks

20
(atjaunots 13:17 19.10.2020)
Eurostat pētījums liecina, ka līdz ar Latviju šajā reitingā iekļuvusi Itālija, Lietuva, Grieķija, Rumānija un Bulgārija.

RĪGA, 19. oktobris – Sputnik. Aizvadītajā gadā gandrīz ceturtā daļa Latvijas iedzīvotāju (22,9%) pakļauti nabadzības riskam. Par to liecina statistikas aģentūras Eurostat dati.

Starp ES dalībvalstīm vairāk nekā katrs piektais cilvēks atradās uz nabadzības riska sliekšņa Rumānijā (23,8%), Latvijā (22,9%), Bulgārijā (22,6%), Igaunijā (21,7%), Spānijā (20,7%), Lietuvā (20,6%) un Itālijā (20,3%). Dati par Itāliju sniegti par 2018. gadu. Reitinga otrajā galā ar zemāko nabadzības risku atrodas Čehija (10,1%), Somija (11,6%), Slovākija (11,9%), Slovēnija (12,0%), Ungārija (12,3%), Dānija (12,5%), Nīderlande (13,2), Austrija (13,3%) un Francija (13,6).

​Pie tam jāpiebilst, ka 21,7% Latvijas iedzīvotāju pakļauti nabadzības riskam no ienākumu viedokļa. Igaunijā šis rādītājs sasniedzis pat 22,9%, bet Lietuvā – 20,6%.

Latvija un Lietuva regulāri ieņem antilīderu vietas Eiropas Savienībā dzīves līmeņa ziņā. Eurostat jau vairākkārt iekļāvis valstis reitingā ar augstāko nabadzības risku pilsoņiem.

Daži eksperti uzskata, ka pēc PSRS sabrukuma un abu valstu iestāšanās ES Latvija un Lietuva kļuvušas par Eiropas perifēriju, kam atņemta jebkāda patstāvība.

20
Tagi:
Eurostat, nabadzība, Latvija
Pēc temata
Pandēmijas laikā cilvēku kļuvuši nabadzīgāki: Latvijā pieaug zādzību skaits no mājokļiem
Kāpēc jūs esat tik nabadzīgi? Vīrietis braucis uz "skaisto Latviju", bet nokļuvis reālajā
Urbanovičs: Latvija top arvien latviskāka un nabadzīgāka
"Koronakrīze" jau pusi Latvijas iedzīvotāju ir padarījusi nabadzīgākus
Kodolsprādziens, foto no arhīva

Ukraiņu ģenerālis nolēmis pabiedēt Rietumus ar iedomātiem kodolieročiem

12
(atjaunots 13:04 19.10.2020)
Mēs aizsargājam Rietumu pasauli, bet rietumi mūs – ne īpaši – aptuveni tā pašreizējo situāciju novērtējis ukraiņu ģenerālpulkvedis Igors Smeško. Tagad viņš draud, ka Ukraina kuru katru brīdi var atjaunot savu kodolpotenciālu.

RĪGA, 19. oktobris — Sputnik. 1994. gadā Ukraina atteicās no kodolarsenāla, kas tai tika mantojumā no PSRS, un parakstīja Budapeštas memorandu, kas garantēja valsts drošību no kodolvalstu puses apmaiņā pret pievienošanos Līgumam par kodolieroču neizplatīšanu.

Savu kodolarsenālu Ukraina zaudējusi, taču pavisam noteikti nav zaudējusi lielas ambīcijas un rožainas fantāzijas. To apliecina Ukrainas Drošības dienesta bijušā vadītāja ģenerālpulkveža Igora Smeško izteikumi, vēsta RIA Novosti.

Ģenerālpulkvedis pasūkstījās par to, ka Ukraina neliekuļoti aizsargā Rietumu pasauli un demokrātiju, taču nesaskata tikpat neliekuļotus soļus no Rietumu puses, tāpēc paziņoja, ka Ukrainai ir visas iespējas atjaunot savu kodolstatusu.

Ukrainai esot gan zinātniskais potenciāls, gan tehniskās iespējas, lai atkal pārvērstu to par kodollielvalsti, piedraudēja ģenerālis. Trūkstot tikai politiskās gribas.

Pie tam Smeško piezīmēja, ka neaicina izstrādāt atombumbas, viņš tikai atgādinot Rietumu valstīm, ka ukraiņu tauta jāciena.

Tāpat ģenerālis atgādināja patvaļīgajiem Rietumiem, ka arī Ukraina devusi vērā ņemamu ieguldījumu kodolbruņojuma attīstībā, jo Ukraina uzdāvinājusi pasaulei akadēmiķi Sergeju Koroļovu, kurš dzimis Žitomirā.

Jāpiebilst, ka viens no šī izcilā padomju zinātnieka sasniegumiem ir tas, ka viņš nodrošināja PSRS ar stratēģisko kodolraķešu bruņojumu, kas veidoja valsts vairogu.

 

12
Tagi:
kodolieroči, Rietumi, Ukraina
Pēc temata
Ukrainas bijušais pārstāvis NATO: valstij ir unikālas iespējas radīt kodolieročus
"Ukraina – kodolatkritumu kolonija". Kas notiek patiesībā
Ukraina nostādījusi pasauli uz kodolkara sliekšņa
Saeimas neatkarīgais deputāts, Budžeta komisijas loceklis Vjačeslavs Dombrovskis, foto no arhīva

Dombrovskis: budžeta sastādītāji nespēj pārvaldīt valsti

0
(atjaunots 18:08 19.10.2020)
Valdībai izdevies atrast naudu mediķu algu celšanai tikai uz pašvaldību izdevumu apšņāpšanas rēķina.

RĪGA, 19. oktobris — Sputnik. 2021. gada budžets liecina par izmisumu un valdības nespēju vadīt valsti, uzskata Saeimas neatkarīgais deputāts, Budžeta komisijas loceklis Vjačeslavs Dombrovskis. Savas domas viņš atklāja radio Baltkom ēterā.

Aizvadītajā nedēļā, kad Saeima nobalsoja par budžeta paketes nodošanu komisijām, Dombrovskis savā lapā Facebook pastāstīja:

"Es cenšos katram budžetam atrast kādu ietilpīgu apzīmējumu. Tādējādi 2020. gada budžeta projekts bija (vēlētāju) "uzmešanas budžets". 2021.gada budžeta projektu es sauktu par "izmisuma budžetu".

Kāpēc? Paskaidrošu nākamnedēļ".

Radio ēterā viņš paskaidroja, ka budžeta projekts nepārprotami liecina – Latvijas valdība nekontrolē situāciju valstī.

"Jātniekam ir jāsēž zirgā, jākontrolē situācija. Citādi viņš ir zem zirga vēdera. Šis budžets skaidri liecina, ka jātnieks ir zem zirga. Zirgs viņu nes nezināmā virzienā," teica deputāts.

Pēc viņa vārdiem, mediķu algu palielināšanai 2021. gadā valdošie atraduši naudu, vienkārši pārvelkot deķi no pašvaldībām.

"Ilgus gadus bija ienākumu nodokļa sadales proporcija: 80% - pašvaldībām, 20% - valstij. Tā nemainījās pat 2008.-2009. gg. smagajā krīzē. Šodien mēs redzam, ka valdība palielinājusi savu daļu līdz 25% un tā sameklējusi naudu mediķu algām," piezīmēja Dombrovskis.

Politiķis atzīmēja, ka visi lēmumi par pabalstu celšanu, pēc būtības, ir piespiedu kārtā pieņemti, jo šogad Satversmes tiesa pēc tiesībsarga Jura Jansona prasībām novērtēja, cik adekvāta ir sociālās aizsardzības sistēma valstī un atzina, ka Satversmei tā neatbilst.

"Otrs svarīgais "izmisuma budžeta" aspekts: visas piemaksas sociālajā sfērā ir saistītas ar Satversmes tiesas lēmumiem. Tātad valdība nav gatava palīdzēt bez piespiešanas. Trešais – mikrouzņēmumu nodokļu sistēmas iznīcināšana, ko es prognozēju jau pirms pusgada," teica deputāts.

No 1. janvāra mikrouzņēmums saglabās savu statusu, ja tajā būs nodarbināts tikai 1 cilvēks (īpašnieks), nevis līdz 5 darbinieki, kā agrāk. No 15% līdz 25% pieaugs nodoklis, ko nāksies maksāt no gada apgrozījuma līdz 20 tūkstošu eiro apmērā. No apgrozījuma 20-40 tūkstošu eiro apmērā gadā nāksies maksāt 40%. Pārsniedzot šo robežu, mikrouzņēmums zaudē savu statusu un pāriet pie darba parastajā nodokļu režīmā.

0
Tagi:
Latvija, budžets, Vjačeslavs Dombrovskis
Pēc temata
Nabadzība saglabāsies, nevienlīdzība pieaugs: deputāts vērtē 2021. gada budžeta projektu
Jurists: Latvija 30 gados iedzinusi postā ekonomiku un var palikt ar pusmiljonu cilvēku
Pacienti ietaupīja 5 miljonus eiro, bet budžeta naudas zālēm atkal nepietiek
"Lieciet mierā kultūru": pie Saeimas norisinājās protesta akcija