Gailenes. Foto no arhīva

Ārsti pastāstījuši par sēņu labumu

81
(atjaunots 13:55 08.07.2019)
Sēnēs ir minimāls tauku saturs un nav holesterīna, tādēļ tos var lietot cilvēki, kuri cieš no aptaukošanās, kā arī sēnēm piemīt pretaudzēju efekts.

RĪGA, 8. jūlijs – Sputnik. Apmēram 150 gramus sēņu var lietot katru dienu, nekaitējot veselībai, turklāt šis produkts ir īsts vitamīnu un veselīgu uzturvielu krājums, kuras pozitīvi ietekmē sirds un asinsvadu un nervu sistēmas darbu, kā arī tām piemīt pretaudzēju efekts, uzskata RIA Novosti aptaujātie eksperti.

"Viena porcija sastāda 120-150 gramus. Ja nav slimību, kuras ierobežo sēņu lietošanu, tad principā katru dienu sēnes var lietot uzturā, neradot kaitējumu veselībai," pastāstīja Ārstnieciskā uztura klīnikas ārste-dietoloģe, medicīnas zinātņu kandidāte Jeļena Ļivancova.

Viņa norādīja, ka sēnes ir olbaltumvielu, B un C grupas vitamīnu, nikotīnskābes un folijskābes, kalcija, fosfora, kālija un dzelzs avots. Visi šie elementi pozitīvi ietekmē sirds un asinsrites un centrālās nervu sistēmas darbību un stiprina kaulu audus, precizē dietoloģe.

Turklāt sēnēs ir zems tauku saturs un nav holesterīna, jo produktam ir augu izcelsme, tādēļ tos var lietot cilvēki, kuri cieš no aptaukošanās, uzsvēra Ļivancova

Turklāt sēnes var nest labumu cilvēkiem ar cukura diabētu, jo ogļhidrāti sēnēs ir pārtikas šķiedras, kas veicina glikozes līmeņa samazināšanos asinīs, piebilda ārste.

Pēc viņas sacītā, sēnēm piemīt arī pretaudzēju efekts, kurš ir saistīts ar selēna un C vitamīna klātbūtni, kuri uzstājas antioksidantu lomā.

Savukārt Krievijas Gastroenterologu zinātniskās biedrības prezidents, profesors Leonīds Lazebņiks norādīja, ka sēņu labums ir atkarīgs no tā, kur tās aug.

"Nekādā gadījumā nedrīkst lietot sēnes, kuras savāktas vietās netālu no autoceļiem," uzskata viņš.

Pēc viņa teiktā, sēnes ir kā sūklis, tā iesūc visas tās vielas, kuras atrodas augsnē, tādēļ to sastāvā var izrādīties toksīni un smagie metāli.

Viņš uzsvēra, ka labāk ieteikt sēnes, kuras ir audzētas lauksamniecībās.

Kontrindikācijas sēņu lietošanai, kā skaidroja eksperti, pirmkārt, ir kuņģa un zarnu trakta slimības saasinājuma fāzē – gastrīti, čūlu slimība, kolīti, pankreatīts, kā arī nieru un aknu mazspēja.

Taču ārsti ir vienisprātis, ka sēnes nav ieteicams lietot jēlā veidā.

"Veselīga uztura ziņā optimāls variants ir bez eļļas ceptas sēnes. Skaitās, ka veselīgās īpašības maksimāli saglabājas, gatavojot uz grila, jo tas ir īslaicīgāks process, atšķirībā no vārīšanas," precizēja Ļivancova.

81
Temats:
Vienkāršiem vārdiem par veselību (24)
Pēc temata
1700 eiro sods: divi vācu pensionāri salasījuši pārāk daudz sēņu
Latvijas iedzīvotājus aicina lasīt sēnes Īrijā
Latviete par sēņu vākšanu Īrijā: mitrums, alerģija un verga stāvoklis
Cūktrifele – Latvijas 2017.gada sēne
ANO

Trampa padomnieks atzinis ASV sakāvi ANO Drošības padomē

1
(atjaunots 09:56 15.08.2020)
ASV prezidenta padomnieks atzina, ka Francijas, Vācijas un Lielbritānijas nevēlēšanās atbalstīt Savienotās Valstis ANO Drošības padomē rada vilšanos.

RĪGA, 15. augusts — Sputnik. Savienotās Valstis cietušas neveiksmi ANO Drošības padomē, cenšoties pagarināt pret Irānu noteikto ieroču embargo, intervijā Fox News pastāstīja ASV prezidenta padomnieks nacionālās drošības jautājumos Roberts O’Braiens, vēsta RIA Novosti.

Iepriekš ANO Drošības padomes locekļi neatbalstīja Savienoto Valstu rezolūciju šajā jautājumā. Saskaņā ar vienošanos KVRP (Kopīgais visaptverošais rīcības plāns, vienošanās ar Irānu) ietvaros, militārās tehnikas piegādes Irānai atļautas uz laiku, un šis termiņš beidzas 18. oktobrī. Dokumentu atbalstīja tikai pašas ASV un Dominikāna. Krievija un Ķīna pret to iebilda, pārējie DP locekļi atturējās.

"Šodien mēs cietām sakāvi, taču tās vēl nav beigas," apliecināja O’Braiens.

ASV prezidenta padomnieks intervijā atzina arī to, ka Francijas, Vācijas un Lielbritānijas nevēlēšanās atbalstīt Savienotās Valstis ANO Drošības padomē rada vilšanos, tomēr nepārsteidz.

Krievijas pastāvīgais pārstāvis starptautiskajās organizācijās Vīnē Mihails Uļjanovs paziņoja, ka ASV mēģinājums pagarināt pret Irānu noteikto ieroču embargo ir izgāzies. Diplomāts pauda pārliecību, ka ASV jau iepriekš pieļāva šādu balsojuma rezultātu, tomēr nolēma "skriet ar pieri sienā".

Savukārt Krievijas pastāvīgais pārstāvis ANO Vasilijs Ņebenzja paziņoja, ka Krievija balsojusi ANO DP pret ASV piedāvāto rezolūcijas projektu, ko konsekventi iebilst pret mēģinājumiem uzspiest Teherānai tamlīdzīgus ierobežojumus.

2015. gada jūlijā Irāna un seši starptautiskie pārrunu dalībnieki panāca vēsturisku vienošanos par Irānas atomenerģētikas ilggadējās problēmas noregulēšanu. Vairākus mēnešus ilgās diskusijas rezultātā tika pieņemts Kopīgais visaptverošais rīcības plāns, kura izpilde pilnībā atceļ pret Irānu ieprieks vērstās ANO DP, ASV un ES ekonomiskās un finansiālās sankcijas.

Cita starpā vienošanās paredzēja, ka ieroču embargo tiks atcelts piecu gadu laikā. Militārās tehnikas piegādes iespējamas arī pirms šī termiņa, taču vienīgi ar ANO DP atļauju.

Darījums tā sākotnējā izskatā nepastāvēja ne trīs gadus – 2018. gada maijā ASV paziņoja, ka vienpusējā kārtībā izstājas no tā un atjauno stingras sankcijas pret Teherānu.

1
Tagi:
Ņebenzja, Drošības Padome, ANO, Irāna, ASV
Pēc temata
Ķīna un Francija atbalstīja Putina piedāvājumu par ANO DP pastāvīgo locekļu samitu
Kodoldarījumu iespējams glābt: Krievijas ārlietu ministrs kritizē ASV rīcību
"Mēs viņus novērtējām par zemu": Rietumi atzinuši krievu militāros panākumus Sīrijā
Cīņa visiem spēkiem. Vai kara draudi Persijas līcī ir reāli
Krievijas prezidents Vladimirs Putins

Krievijas prezidents ierosinājis ANO Drošības padomes locekļu videotikšanos

4
(atjaunots 07:49 15.08.2020)
Krievijas prezidents Vladimirs Putins aicina iezīmēt soļus, kas ļaus izvairīties no konfrontācijas, situācijas saasināšanās ANO Drošības padomē.

RĪGA, 15. augusts — Sputnik. Krievijas prezidents Vladimirs Putins ierosinājis tuvākajā laikā organizēt ANO Drošības padomes dalībvalstu līderu, kā arī Vācijas un Irānas tikšanos tiešsaistē, lai apspriestu Irānas jautājumu un izvairītos no situācijas saasināšanās, informēja RIA Novosti.

Šis ierosinājums izteikts paziņojumā, kas publicēts Krievijas prezidenta oficiālajā vietnē.

"Mērķis – nospraust soļus, kas ļautu izvairīties no konfrontācijas, situācijas saasināšanās ANO Drošības padomē. Ir svarīgi kolektīvi atbalstīt ANO DP rezolūcijas 2231 tālāku netraucētu realizāciju, kas veidojusi starptautiski tiesisko pamatu KVRP (Kopīgais visaptverošais rīcības plāns, vienošanās ar Irānu – red.) īstenošanai," paskaidroja valsts vadītājs.

Viņš konstatēja, ka diskusijas Drošības padomē kļūst aizvien saspringrākas, pret Teherānu izskan nepamatoti paziņojumi, izstrādājamie rezolūciju projekti vērsti uz agrāko vienbalsīgo lēmumu laušanu.

"Šajā reģionā, tāpat kā jebkurā citā pasaules punktā, nav vietas šantāžai un diktātam ne no vienas puses. Vienpusēja pieeja risinājuma meklējumos nepalīdz," uzsvēra Putins.

Viņš atzīmēja, ka Krievija joprojām pieturas pie KVRP Irānas kodolprogrammas noregulēšanai no 2015. gada.

Prezients atgādināja, ka atjaunotā Drošības koncepcija Persijas līča zonā, ar ko Maskava nāca klajā 2019. gadā ietver konkrētus ceļus problēmu risināšanai reģionā.

Krievijas valsts vadītājs aicināja uzmanīgi un atbildīgi izvērtēt vienam otra viedokli, rīkoties ar savstarpēju cieņu un kolektīvi.

"Aicinām partnerus uzmanīgi apsvērt mūsu piedāvājumu. Alternatīva ir tālāka spriedzes eskalācija, konflikta izcelšanās riska pieaugums. No tādas notikumu attīstības ir jāizvairās. Krievija ir atvērtka konstruktīvai sadarbībai ar visiem, kas ieinteresēts attālināt situāciju no bīstamās robežas. Jautājums ir steidzams," konstatēja Putins.

Viņš ierosināja saskaņot tiešsaistes apspriedes dienas kārtību Ārlietu ministriju līmenī, ja līderi demonstrē principiālu gatavību sarunai.

Aizvadītajā nedēļā ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo paziņoja, ka Vašingtona ir sagatavojusi ANO Drošības padomes rezolūcijas projektu jautājumā par ieroču embargo pagarināšanu pret Irānu.

Pēc tam Teherāna paziņoja, ka šāds dokuments vispirms apdraud nevis Irānu, bet gan pašas ANO DP mehānismus.

Irānas Ārlietu ministrijas oficiālais pārstāvis Abass Musavi norādīja, ka tādējādi Vašingtona vēlas pakļaut sev ANO DP un novājināt to.

4
Tagi:
Vladimirs Putins, Krievija, Irāna, Drošības Padome, ANO
Pēc temata
ASV Valsts departaments atklājis valsts stratēģiju attiecībās ar Irānu
Cīņa visiem spēkiem. Vai kara draudi Persijas līcī ir reāli
ASV draudi nav līdzējuši: Venecuēla saņēmusi degvielu no Irānas
Kodoldarījumu iespējams glābt: Krievijas ārlietu ministrs kritizē ASV rīcību