Krustceļš Kalifornijā. Foto no arhīva.

Kalifornija saskārusies ar spēcīgām zemestrīcēm

40
(atjaunots 19:50 06.07.2019)
Jau otrā zemestrīce no vietas notikusi visbagātākajā ASV štatā. Gāzesvadu bojājumu rezultātā izcēlušies ugunsgrēki, kuru likvidācija vēl joprojām turpinās. Vairākos apgabalos izsludināta ārkārtas situācija.

RĪGA, 6. jūlijs — Sputnik. Pēdējo dienu laikā Kalifornijā reģistrēta jau otrā spēcīgā zemestrīce, kuras magnitūda sasniedza 7,1 punktu pēc Rihtera skalas. Tā ir lielākā zemestrīce reģionā pēdējo 20 gadu laikā, vēsta Sputnik Igaunija, atsaucoties uz RIA Novosti.

Eiropas Vidusjūras seismoloģiskā centra (EMSC) rīcībā esošie dati liecina, ka pazemes grūdieni tika reģistrēti 5. jūlijā pl. 20:19 pēc Kalifornijas laika (6. jūlijā pl. 06:19 pēc Latvijas laika). Zemestrīces epicentrs atradās 193 km attālumā uz ziemeļiem no Losandželosas, tā centrs atradās desmit kilometru dziļumā.

Provizoriskie dati liecina, ka upuru un postījumu nav. Virkne ēku guvušas nenozīmīgus bojājumus, taču pārtrūkusi elektroenerģijas padeve. Fiksēti gāzesvadu bojājumi.

Tehniskie un glābšanas dienesti pārgājuši pie darba paaugstinātas gatavības režīmā.

Šī ir jau otrā zemestrīce Kalifornijā pēdējās dienās. 4. jūlijā tur notika zemestrīce ar magnitūdu 6,6. Pazemes grūdienu epicentrs atradās 18 kilometru attālumā uz ziemeļaustrumiem no Ridžkrestas pilsētas, tā avots atradās 8,7 km dziļumā. Gāzesvadu bojājumu rezultātā izcēlušies mežu ugunsgrēki, kuru likvidācija vēl turpinās. Vairākos apgabalos izsludināta ārkārtas situācija.

Zinātnieki un speciālisti uzskata, ka zemestrīču iemesls ir Sanandreasa lūzums – robeža starp Klusā okeāna un Ziemeļamerikas plātnēm. Tas ir 1300 kilometrus garš un ved gar piekrasti Kalifornijas štata teritorijā, pārsvarā – pa sauszemi. Līdz šim par pazīstamākajām un postošākajām zemestrīcēm šajā rajonā tiek uzskatīta zemestrīce 1906.gadā Sanfrancisko un Loma Prietas zemestrīce 1989.gadā.

Sociālajos tīklos tiek publicēts liels skaits videoierakstu, kas veltīti notikušajai dabas kataklizmai.

40
Pēc temata
Trūkst gaisa, nekas nav redzams: aculiecinieks stāsta par ugunsgrēku Kalifornijā
Kalifornijā meža ugunsgrēks iznīcinājis 500 mājas
Kalifornija liesmās: vairāk nekā 40 upuri, ugunsgrēku nav iespējams kontrolēt

Zinātnieks nonācis pie negaidīta slēdziena par koronavīrusa izcelsmi

17
(atjaunots 17:36 06.07.2020)
Oksfordas zinātnieks uzskata, ka vīruss jau pirms pandēmijas atradies vairākās valstīs un to aktivizējuši apkārtējās vides apstākļi.

RĪGA, 6. jūlijs — Sputnik. Koronavīruss SARS-CoV-2 bijis miera stāvoklī jau pilgu laiku pirms uzliesmojuma Uhaņā ziemā. Tas parādījies dabisku faktoru sakritības rezultātā. Pie šāda slēdziena nonācis Oksfordas Universitātes Pierādījumu balstītas medicīnas centra (Centre for Evidence-based Medicine, CEBM) vecākais zinātniskais līdzstrādnieks Toms Džefersons, vēsta RIA Novosti.

Balstoties uz datiem no visas pasaules, zinātnieks pauda pārliecību, ka vīruss jau zināmu laiku atradies dažādās valstīs. piemēram, iepriekš koronavīrusa pēdas atrastas notekūdeņos Barselonā, paraugos, kas ņemti 2019. gada martā – deviņus mēnešus pirms Covid-19 pirmajiem gadījumiem Ķīnā. Pozitīvu rezultātu deva arī Turīnā un Milānā decembrī ņemtie paraugi.

© Sputnik / Максим Богодвид

"Es domāju, vīruss jau bija šeit, un ar "šeit" es domāju "visur". Pilnīgi iespējams, mums ir darīšana ar gulošu vīrusu, ko aktivizēja apkārtējās vides apstākļi," zintātnieka teikto citēja avīze The Daily Telegraph.

Viņš minēja koronavīrusa infekcijas gadījumu uz kruīzu lainera, kas devās no Dienviddžordžijas uz Buenosairesu.

"Astotajā dienā, kad pasažieri šķērsoja Vedella jūru, tika fiksēts pirmais gadījums. Vai vīruss atradās pagatavotajos ēdienos un aktivizējās pēc atsaldēšānas?" zinātnieks vaicāja.

Džefersons vilka paralēles ar "spāņu gripas" pandēmiju pagājušā gadsimta sākumā. No 1918. līdz 1920. gadam tās rezultātā gāja bojā aptuveni simt miljoni cilvēku, inficēts bija katrs trešais Zemes iedzīvotājs. Cita starpā zinātnieks pievērsa uzmanību tam, ka aptuveni 30% Rietumu Samoa iedzīvotāju nomira ar gripu, lai arī viņiem nebija kontaktu ar ārpasauli.

Speciālists uzskata, ka tas skaidrojams tikai viennozīmīgi: vīrusa ierosinātāji nenāk no nekurienes un nekur nepazūd.

"Tie vienmēr ir šeit, un reizēm kaut kas tos aktivizē, - iespējams, pasaules iedzīvotāju blīvums vai apkārtējās vides apstākļi. Tieši tas mums ir jāizpēta," paskaidroja zinātnieks.

Pēc viņa domām, vīruss var izplatīties ne tikai starp cilvēkiem gaisa pilienu ceļā, bet arī ar notekūdeņiem.

Koronavīrusa pandēmija patlaban aptvērusi gandrīz visu pasauli. Fiksēti vairāk nekā 11,1 miljonis infekcijas gadījumu, vīruss aiznesis 528 tūkstošu cilvēku dzīvības.

 

17
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Covid-19 apdraud visu cilvēka nervu sistēmu, uzskata zinātnieki
Barselonas zinātnieki jau pagājušajā gadā atraduši koronavīrusu SARS-CoV-2
Nosaukta koronavīrusa bīstamākā īpašība
Akadēmiķis paskaidroja slēdzienus par koronavīrusa mākslīgo izcelsmi
Eiro

Eiropā parādīsies banknotes ar jaunu parakstu

8
(atjaunots 17:19 06.07.2020)
Banknotes ar piecu un desmit eiro nominālu tagad rotās Eiropas Centrālās bankas tagadējās vadītājas Kristīnes Lagardas paraksts.

RĪGA, 6. jūlijs — Sputnik. Eiropas Centrālā banka (ECB) savā lapā Twitter informēja, ka tiek laistas klajā jaunas eiro banknotes ar piecu un desmit eiro nominālu. Uz jauno banknošu partijas parādīsies ECB tagadējās vadītājas Kristīnes Lagardas paraksts.

​Jaunās banknotes plānots laist apgrozījumā visā Eiropā jau šonedēļ. Patlaban eirozonā apgrozījumā ir banknotes ar Lagardas priekšgājēju – Vima Duizenberga, Žana Kloda Trišē un Mario Dragi parakstiem.

Kristīne Lagarda ieņēma ECB vadītāja posteni 2019. gadā. No 2007. līdz 2011. gadam viņa ieņēma Francijas finanšu ministra vietu un izpelnījās plašu starptautisku atzinību par sekmīgu valsts ekonomikas pārvaldi globālās finanšu krīzes laikā. No 2011. gada viņa vadīja Starptautisko valūtas fondu.

Uzsvērt, ka vecās banknotes nezaudēs likumīga maksājumu līdzekļa statusu pēc jauno banknošu laišanas klajā.

8
Tagi:
eiro, Eiropas Savienība
Pēc temata
Jo garākas, jo lielāks nomināls: ECB iepazīstina ar jaunajām 100 un 200 eiro banknotēm
ES izbeigta 500 eiro banknotes izlaišana
Jaunās 100 un 200 eiro banknotes nonāks apgrozībā 28.maijā
Gada laikā iedzīvotāji saņēmuši vairāk nekā 2 miljonus eiro par latiem – apmaiņa turpinās