Tuksnesis. Foto no arhīva

Iedzīvotāju skaita pieauguma dēļ Āfrika līdz gadsimta beigām kļūs par tuksnesi

55
(atjaunots 11:56 06.07.2019)
ANO prognozes liecina, ka jau gadsimta vidū planētas iedzīvotāju skaits tuvosies 9,9 miljardiem, un 2053. gadā pārsniegs 10 miljardu slieksni. Īpaši lielā mērā – līdz 2,5 miljardiem - pieaugs iedzīvotāju skaits Āfrikā.

RĪGA, 06. jūlijs – Sputnik. Iedzīvotāju skaita pieauguma rezultātā Āfrikā gaidāma krasa ekosistēmu degradācija lielākajā daļā skaitu, ņemot vērā iedzīvotāju blīvuma straujo pieaugumu un dabas resursu barbarisko ekspluatāciju, vēsta zinātnieki izdevumā Scientific Reports.

"Mūsu slēdzieni neatbilst ANO stabilās attīstības programmai. Tā vienkārši neietver pasākumus, kas ļautu ierobežot iedzīvotāju skaitu un blīvumu. Āfrikas valstīm jāievieš konkrēti pasākumi iedzīvotāju skaita ierobežošanai, lai to īstenotu," konstatēja Korijs Bredšovs (Corey Bradshaw) no Flindersa universitātes Adelaidā (Austrālija).

ANO pašreizējās prognozes liecina, ka jau gadsimta vidū planētas iedzīvotāju skaits tuvosies 9,9 miljardiem, un 2053. gadā pārsniegs 10 miljardu slieksni. Īpaši lielā mērā – līdz 2,5 miljardiem - pieaugs iedzīvotāju skaits Āfrikā. Pie tam ASV iedzīvotāju skaits pieaugs tikai par 223 miljoniem, Āzijas – par 900 miljoniem, bet eiropiešu skaits saruks aptuveni par 12 miljoniem, informē RIA Novosti.

Nevalstiskās organizācijas PRB eksperti uzskata, ka lielākās sociāldemogrāfiskā problēmas pasaulē radīs fakts, ka iedzīvotāju skaita lielākais pieaugums būs vērojams vissliktāk attīstītajās valstīs, kas jau saskaras ar grūtībām ekoloģijas un infrastruktūras jomās un nespēj segt pilsoņu vienkāršākās ikdienas vajadzības.

Bredšovs un viņa kolēģis Enriko di Minins (Enrico di Minin) no Helsinku universitātes (Somija) nolēma noskaidrot, kā Āfrikas iedzīvotāju skaita tālākais pieaugums un ekonomikas attīstība ietekmēs dabu kontinentā.

Šim nolūkam zinātnieki apkopoja esošos statistikas datus par to, kā mainījies iedzīvotāju blīvums un citi demogrāfiskie rādītāji kontinentā, un salīdzināja ar to, kā pasliktinājusies ekoloģiskā situācija dažādos Āfrikas nostūros. Informāciju zinātnieki apvienoja ar ANO prognozēm nākamajiem simt gadiem un izcēla faktorus, kuri visspēcīgāk ietekmēs ekosistēmu stāvokli un dzīvnieku izmiršanas tempus.

"Mūsu aprēķini liecina, ka ekoloģiskā situācija visvairāk bija atkarīga no viena parametra – iedzīvotāju blīvuma. Tātad visvairāk apdzīvotās Āfrikas valstis jau ir cietušas un nākotnē cietīs vēl vairāk apkārtējās vides degradācijas dēļ. Ir arī patīkami izņēmumi – Botsvāna, CĀR, Namībija un Kongo šajā ziņā rīkojas labāk nekā viņu kaimiņi," turpināja demogrāfs.

Viņš atgādināja, ka pārapdzīvotības un tās nesto ekoloģisko seku dēļ visvairāk cietīs nevis ekvatoriālās Āfrikas valstis, kur iedzīvotāju skaits augs visātrāk, bet DĀR, Svazilenda un virkne valstu kontinenta ziemeļos – Maroka, Alžīra un Gana.

Interesanti, ka situāciju ekoloģijas jomā gandrīz neietekmēja IKP līmenis, tāpat kā ekonomikas kopējā struktūra. No otras puses, iedzīvotāju mantiskās noslāņošanās samazināšanās un labklājības pieaugums tikai paātrināja ekosistēmu sabrukumu un dzīvnieku izmiršanu.

No vienas puses, tas neatbilst dažiem stabiliem priekšstatiem par to, ka ekonomika, ražošanas efektivitāte un ekoloģija ir atkarīgas viena no otras, taču, no otras puses, kā atzīmēja Minins, pilnībā atbilst tam, kā mainījies stāvoklis jaunattīstības valstīs Āzijā, kas nesen pārdzīvojušas līdzīgus demogrāfiskos procesus.

Abi demogrāfi ir pārliecināti: visi šie fakti liecina, ka Āfrikas ekosistēmas lemtas degradācijai un gandrīz pilnīgai iznīcībai, ja ANO arī turpmāk ignorēs minētās tendences un nepacentīsies ierobežot iedzīvotāju skaita pieaugumu Āfrikas valstīs.

55
Ziemeļu straumi 2

ASV pieļauj: drīz tiks ieviestas sankcijas pret "Ziemeļu straumi 2"

4
(atjaunots 10:53 27.05.2020)
ASV vēstnieks Vācijā pieprasījis pārskatīt politiku attiecībās ar Krieviju – pēc viņa domām, Vācija nedrīkst "barot zvēru".

RĪGA, 27. maijs — Sputnik. ASV vēstnieks Vācijā Ričards Grenels paziņojis, ka Kongress varētu ieviest jaunas sankcijas pret "Ziemeļu straumi 2", vēsta RIA Novosti

"Jaunās sankcijas atbalsta abas partijas. Neskatoties uz priekšvēlēšanu cīņu, likumdošanas process varētu noritēt ātri," viņš atklāja intervijā avīzei Handelsblatt.

Politologs, vēstures zinātņu kandidāts Mihails Smoļins
© Foto : из личного архива Михаила Смолина

Diplomāts norādīja, ka iespējamo sankciju mērķis ir kavēt cauruļvada ekspluatācijas sākumu. Politiķis neprecizēja, kā šī vēlme tiks īstenota, taču viena no iespējām varētu būt sods uzņēmumiem, kas apkalpo objektu.

Tāpat Grenels intervijā pieprasījis no Vācijas pārskatīt politiku attiecībās ar Krieviju – pēc viņa domām, Vācija nedrīkst "barot zvēru", kamēr Vācija nemaksā pietiekami lielus līdzekļus NATO budžetā.

Berlīne vēstnieka izteikumus novērtēja negatīvi.

"Kad koronavīrusa pandēmija pakļauj valstis visā pasaulē smagam spiedienam, nav īstais brīdis audzēt eskalāciju un draudēt ar tālākām eksteritoriālām sankcijām, tas ir, sankcijām, kas pārkāpj starptautiskās tiesības," izdevumam akcentēja valsts ekonomikas un enerģētikas ministra Petera Štainmeiera pārstāvis.

Jāpiebilst, ka Grenels tuvākajā laikā plāno noslēgt savu darbu Berlīnē.

"Ziemeļu straume 2"

Projekts "Ziemeļu straume 2" paredz divu cauruļvadu izbūvi ar kopējo jaudu 55 miljardu kubikmetru gazes gadā. Jaunais cauruļvads tiks izbūvēts līdzās esošajam - "Ziemeļu straume". Tas vedīs pa Baltijas jūras dzīlēm un šķērsos Krievijas, Somijas, Zviedrijas, Dānijas un Vācijas teritoriālos ūdeņus vai ekskluzīvās ekonomiskās zonas.

Projektu īsteno kompānija Nord Stream 2 AG. Pusi līdzekļu tajā ieguldījis koncerns "Gazprom", parējos investē partneri no Eiropas: Uniper, Wintershall, OMV, Shell un Engie.

Kopš projekta sākuma tas saskāries ar vairāku rietumvalstu kritiku un pretsparu. Īpaši asi pret projektu iebilst ASV – tās cer piegādāt Eiropas tirgū savu SDG. Gāzesvada izbūvi neatbalsta arī Lietuva, Latvija un Polija, kas to uzskata par politisku projektu.

21.decembrī ASV prezidents Donalds Tramps parakstīja likumu par militāro budžetu, kurā bija iekļauta prasība ieviest sankcijas pret "Ziemeļu straumes 2" un "Turcijas straumes" būvdarbu apakšuzņēmējiem. Pēc tam Šveices kompānija, kas izvilka caurules Baltijas jūrā, paziņoja, ka aptur būvdarbus Dānijas teritoriālajos ūdeņos. Vēlāk Valsts departaments paziņoja, ka apakšuzņēmēji var izvairīties no sankcijām, ja pārtrauks darbus līdz 20.janvārim, taču Allseas nolēma neturpināt darbu projektā.

Iepriekš Krievijas prezidents Vladimirs Putins informēja, ka Krievija varēs noslēgt gāzesvada būvdarbus bez ārvalstu partneru līdzdalības. Pēc viņa vārdiem, "Ziemeļu straume 2" sāks darbu šī gada beigās vai nākamā gada pirmajā ceturksnī. "Gazprom" vadītājs Aleksejs Millers arī uzsvēra, ka kompānijas rīcībā ir visi līdzekļi, lai patstāvīgi pabeigt projektu, taču šim nolūkam būs nepieciešams ilgāks laiks, nekā bija plānots.

Cauruļvadu var pabeigt "Gazprom" piederošais kuģis "Akademik Chersky", tomēr enerģētikas ministrs Aleksandrs Novaks informēja, ka tā sagatavošana aizņems zināmu laiku.

4
Tagi:
Ziemeļu straume 2, Krievija, Vācija, ASV
Temats:
Ziemeļu straume 2
Pēc temata
Politologs: Vācija asi reaģē uz ASV plāniem pret "Ziemeļu straumi 2"
Paši jau visu sapratuši: eksperts novērtēja ASV pasākumus pret "Ziemeļu straumi 2"
Donalds Tramps

Tramps anonsējis "spēcīgu" atbildi Ķīnai par rīcību Honkongā

6
(atjaunots 10:49 27.05.2020)
Mediji informē, ka ASV prezidenta administrācija izvērtē iespējas ieviest "virkni sankciju pret Ķīnas ierēdņiem, kā arī kompānijām un finanšu institūtiem".

RĪGA, 27. maijs – Sputnik. ASV prezidents Donalds Tramps apsolīja pēc pāris dienām informēt par stingriem pasākumiem, ko ASV plāno vērst pret Ķīnu, atbildot uz Pekinas darbībām Honkongā, vēsta RIA Novosti.

"Šo un to mēs jau tagad darām. Domāju, jums tas šķitīs ļoti interesanti, taču neko sīkāk es tagad nestāstīšu, es to pateikšu pēc pāris dienām," prezidents atbildēja, taujats par to, vai ASV ieviesīs sankcijas pret Ķīnu.

Tramps noliedza iespēju, ka runa varētu būt par sankcijām, tomēr apsolīja, ka tas būšot "kaut kas spēcīgs".

Vienlaikus aģentūra Bloomberg, atsaucoties uz saviem informācijas avotiem, atklāja, ka ASV prezidenta administrācija izvērtē iespējas ieviest "virkni sankciju pret Ķīnas ierēdņiem, kā arī kompānijām un finanšu institūtiem". Saskaņā ar aģentūras datiem, cita starpā runa ir par ASV iespējām iesaldēt Ķīnas ierēdņu un kompāniju aktīvus. Patlaban, vēsta Bloomberg, turpinās starpresoru konsultācijas, un galīgais lēmums vēl nav pieņemts.

Sociālie tīkli
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Ieprieks ASV prezidenta padomnieks nacionālās drošības jautājumos Roberts O’Braiens intervijā telekanālam NBC pastāstīja, ka Vašingtona varētu noteikt sankcijas Ķīnai, ja Pekina, pieņemot nacionālās drošības likumprojektu, "ieņems" Honkongu. Ķīna negatīvi novērtēja ASV amatpersonu izteikumus šajā jautājumā un solīja pretpasākumus, ja Savienotās Valstis turpinās rīkoties pretēji tās interesēm.

Jebkurš Ķīnas lēmums, kas skars Honkongas autonomiju un brīvību, liks Vašingtonai pārvērtēt pieeju principam "viena valsts, divas sistēmas", iepriekš pastāstīja ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo. Viņš nosodīja likumprojekta par Honkongas nacionālo drošību iekļaušanu Ķīnas Tautas pārstāvju sapulces dienas kārtībā un norādīja, ka tiek ignorēta Honkongas tautas griba. Valsts sekretārs nosauca to par reģiona autonomijas "bojāejas priekšvēstnesi".

Svētdien Honkongā pēc vairākus mēnešus ilgas relatīvi mierīgas situācijas notika plaši pret valdību vērsti protesti. To izklīdināšanai policijas darbinieki bija spiesti izmantot asaru gāzi un ūdensmetējus, kā arī aizturēt vairāk nekā 180 cilvēkus. Akcijas dalībnieki protestēja pret nacionalās drošības likumprojekta izskatīšanu Ķīnas parlamentā.

Honkongas administrācijas vadītāja Kerija Lema iepriekš atbalstīja Honkongas vajadzībām izstrādāto likumprojektu un norādīja, ka tā pieņemšana nekādi neietekmēs Honkongas iedzīvotāju tiesības un brīvības.

Izdevums South China Morning Post iepriekš pastāstīja, ka Honkongas vajadzībām izstrādātais nacionālās drošības likums paredz sabotāžas un separātisma aizliegumu. Izdevuma avoti ziņoja, ka likums aizliedz jebkādu kūdīšanu, kas vērsta uz centrālās valdības gāšanu, terorismu un iejaukšanos no ārienes.

6
Tagi:
sankcijas, Tramps, Honkonga, Ķīna, ASV
Pēc temata
ASV apdomā tādu atriebību, lai Ķīna apskaustu Krieviju
Likme uz sakāvi: ASV miljardieri gatavojas ļaunākajam
Amerika gatavo šausmīgu sodu Ķīnai
"Baltijas ceļš" iedvesmojis protestu dalībniekus Honkongā

Dzenas pēc peļņas: kāpēc ES palaidusi garām iespēju sastapt pandēmiju ar gatavu vakcīnu

0
(atjaunots 11:36 27.05.2020)
Cilvēcei bija iespēja sagatavoties pandēmijai jau pirms diviem gadiem: britu izdevums pārmet farmaceitiskajām kompānijām nevēlēšanos izstrādāt iedarbīgu vakcīnu pret koronavīrusu grupas patogēniem.

2017.gadā pasaules vadošo farmaceitisko kompāniju padome noraidīja Eiropas Komisijas ierosinājumu izstrādāt universālu ātras darbības vakcīnu pret koronavīrusu grupas patogēniem, stāsta britu izdevums The Guardian. Farmaceitisko kompāniju pārstāvji paziņoja, ka problēma nav aktuāla un tādu preparātu izgatavošana nav izdevīga.

Tagad eksperti lauza galvas par to, cik pamatotas bija runas par naudu, un apšauba nospraustās prioritātes – cilvēce taču ir palaidusi garām iespēju jau savlaicīgi sagatavoties koronavīrusa pandēmijai. Sīkāka informācija – Sputnik video.

0