Polijas un Ukrainas robeža. Foto no arhīva

Pamet nāvei vergus. Ukraiņi kļūst par invalīdiem un iet bojā darbos Polijā

82
(atjaunots 17:05 27.06.2019)
Ukrainas Sociālās politikas ministrija vēsta, ka ik gadus sezonas darbos uz ārzemēm dodas aptuveni deviņi miljoni valsts pilsoņu. Pēdējos gados šie rādītāji strauji pieaug un būtiski kaitē pašas Ukrainas ekonomikai.

RĪGA, 27. jūnijs — Sputnik. Ukrainas pilsoņi, braucot peļņā uz Poliju, nereti kļūst par vietējo darba devēju cietsirdības upuriem, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz portālu "Obozrevateļ".

"Pat oficiāli darbā pieņemtus ukraiņus var izmest uz ielas kā vergus", izdevums citēja arodbiedrības "Darba solidaritāte" vadītāju Vitāliju Mahiņko.

Piemēram, jūnija vidū Polijā gāja bojā 36 gadus vecs vīrietis no Ukrainas. Galdniecības cehā viņam kļuva slikti. Vasilijs Čornejs zaudēja samaņu darba vietā, sākās krampji. Ražotnes saimniece neizsauca ārstu, jo vīrietis nebija oficiāli pieņemts darbā. Darba dienas beigās viņa lika aizvest Vasiliju uz mežu un pamest tur.

Vīrieša līķi atrada mežsargi un izsauca policiju. Vasilija sieva pastāstīja, ka uzzinājusi par viņa nāvi no sociālajiem tīkliem piecas dienas vēlāk. Ukrainā viņam palikuši trīs bērni un vecāki – sirmgalvji.

Uzņēmuma saimniece ir aizturēta. Viņa apgalvo, ka Vasiliju nepazīst.

Līdzīgs gadījums pirms gada fiksēts Poznaņā. Ukraiņu sieviete pēc insulta pamesta uz soliņa parkā. Uzņēmuma saimnieks, kurā viņa strādāja, piezvanīja policijai un paziņoja, ka ieraudzījis iereibušu sievieti. Noskaidrojās, ka viņa strādājusi firmā nelegāli, lai arī viņai bija apsolīts oficiāls darba līgums.

Arodbiedrības "Darba solidaritāte" vadītājs Vitālijs Mahiņko pastāstīja, ka no ukraiņu darbiniekiem viegli atbrīvojas, ja radušās problēmas ar veselību.

"Vīrietis savainoja kāju, brūcē iekļuva infekcija, viņš nespēja staigāt. Viņu pameta pieturvietā pat bez kruķiem," stāstīja Mahiņko.

Pie tam Ukrainas Starptautiskās darbā iekārtošanas asociācijas vadītājs Vasilijs Voskoboiņiks norādīja, ka ukraiņu darba migrantu galvenā problēma ir nelegālais statuss.

"Ukraiņi savā valstī pieraduši strādāt neoficiāli, labākajā gadījumā legāli saņem tikai minimālo algu, viss pārējais paliek ēnā," viņš pastāstīja intervijā izdevumam.

Skandalozs incidents noticis ar Ukrainas pilsoni Jeļenu Romaņenko, kura iekārtojās darbā gludināšanas cehā Polijā. Ar viņu notika nelaime – rullis saspieda roku, un galu galā to nācās amputēt. Iespējams, traumas nebūtu tik nopietnas, ja darba devējs nebūtu aizliedzis glābējiem sagriezt gabalos gludināšanas iekārtu. Roku izdevās izvilkt tikai pēc stundas.

Sieviete strādāja legāli, tāpēc viņai izdevās panākt ārstēšanās apmaksu no darba devēja puses, turklāt viņa saņem Polijas invaliditātes pensiju.

Uz poļu pensijām var cerēt tikai oficiāli darbā pieņemtie ukraiņi, taču atbilstošo dokumentu noformēšanas procedūra Ukrainā bieži ievelkas garumā, pastāstīja kijeviete Ludmila, kura jau trīs gadus nostrādājusi Polijā kā pasniedzēja.

"Viņi pat nevar pastāstīt, kādu bankas karti jāatver, lai saņemtu izmaksas Polijā. Mani vairākas reizes sūtīja uz banku. Teica: atveriet parastu karti – te zlotiem, te eiro," sūdzējās sieviete.

Ukrainas Sociālās politikas ministrija vēsta, ka ik gadus sezonas darbos uz ārzemēm dodas aptuveni deviņi miljoni valsts pilsoņu. Pēdējos gados šie rādītāji strauji pieaug un būtiski kaitē pašas Ukrainas ekonomikai.

Eurostat dati liecina, ka lielākais skaits Ukrainas pilsoņu izvēlas darbu Polijā, taču darba apstākļi šajā valstī bieži nav apmierinoši. Migranti stāsta, ka Polijā pret viņiem izturas kā pret "lētu darbaspēku" un vietējās algas tik tikko ļauj savilkt galus kopā. Puse uz ārzemēm aizbraukušo ukraiņu strādā nelegāli, un svešajā valstī viņiem nav gandrīz nekādu tiesību.

82
Pēc temata
Esam vienkārši tūristi: ukraiņu viesstrādnieki izbrīnījuši Igaunijas nodokļu inspektorus
Par Polijas, Lietuvas un Ukrainas brigādes pieredzi. Kas tas bija?
Viesstrādnieki no Ukrainas – dārgs, taču rentabls prieks
Ukraiņi Latvijā: te kukuļus neņem un uz šefa villu "verdzībā" neaizsūtīs
Polija uzskata, ka ukraiņu strādnieku emigrācija uz Vāciju apdraud tās ekonomiku
Krievijas vakcīna pret Covid-19, foto no arhīva

Ungārijai drīkst, pārējiem nē: Brisele paziņoja lēmumu par vakcīnu Sputnik V

55
(atjaunots 14:12 01.12.2020)
Eiropas Komisijā uzsvēra, ka Ungārijas valsts pati nes atbildību par Krievijas vakcīnas pret koronavīrusu Sputnik V pielietošanu.

RĪGA, 1. decembris – Sputnik. Krievijas vakcīna pret koronavīrusu Sputnik V, tās ārkārtas apstiprināšanas un pielietošanas gadījumā Ungārijā, nevarēs tikt izmantota citās Eiropas Savienības valstīs, citē RIA Novosti Eiropas Komisijas pārstāvja paziņojumu Briseles brīfingā.

"ES dod priekšroku tam, lai visas vakcīnas, kuras tiek piedāvātas Eiropas pilsoņiem, saņem apstiprinājumu Eiropas Zāļu aģentūrā (EMA). Taču steidzamas procedūras ietvaros valsts var ārkārtas kārtībā atļaut vakcīnas izmantošanu savā teritorijā un tās izplatību savu pilsoņu vidū. Taču mēs iestājamies par to, lai būtu maksimāls caurspīdīgums vakcīnas jautājumos," sacīja viņš.

EK paskaidroja, ka dotajā gadījumā runa varētu būt par "laikā ierobežotu un ārkārtas lēmumu, par kuru valsts pati nes atbildību".

"Ja šo vakcīnu atļauj pielietot Ungārijas varasiestādes, tad runa ir tikai par pielietošanu Ungārijas teritorijā," uzsvēra EK pārstāvis.

Augusta sākumā Krievijas Veselības ministrija reģistrēja pirmo vakcīnu pasaulē Covid-19 profilaksei, ko izstrādāja Gamaleja vārdā nosauktā Nacionālā epidemioloģijas un infekciju centra speciālisti sadarbībā ar Tiešo investīciju fondu. Vakcīnai tika izmantota labi izpētītā cilvēka adenovīrusa vektora platforma. Tā ieguva nosaukumu "Sputnik V"

Krievijas Rūpniecības un tirdzniecības ministrija pēc Krievijas rūpniecības un tirdzniecības ministra Denisa Manturova un Ungārijas ārlietu ministra Petera Sijarto pārrunām paziņoja, ka Krievija apspriež Krievijas vakcīnas pret koronavīrusu Sputnik V ražošanu, šajā valstī tiek gatavota ražošanas platforma. Sijarto 27. novembrī paziņoja, ka decembrī valstij sāks piegādāt mazas vakcīnas Sputnik V partijas, janvārī būs lielākas.

Eiropas Zāļu aģentūra iepriekš paziņoja par kontaktiem ar Krievijas vakcīnas pret koronavīrusu Sputnik V izstrādātāju, atzīmējot, ka šādu preparātu apstiprināšanas termiņi ir grūti paredzami. Tajā pašā laikā EMA uzsvēra, ka ES koncentrē resursus šo procesu paātrināšanai un izpētes un atļauju izsniegšanas termiņu samazināšanai vakcīnām pret Covid-19.

Otrā starpposma vakcīnas Sputnik V klīniskā izmēģinājuma datu analīze nodemonstrēja 91,4% efektivitāti 28. dienā pēc pirmās injekcijas, vakcīnas efektivitāte 42. dienā pēc pirmās injekcijas pārsniedz 95%.

55
Tagi:
Eiropa, vakcīna, Krievija, Ungārija
Pēc temata
Koronavīruss skāris G20 samitu. Taču Rietumi necietīs Krievijas vakcīnu
Eiropas Komisija apstiprinājusi līgumu par vakcīnas iepirkumu ES dalībvalstu vārdā
Krievijā nosauca Sputnik V vakcīnas dozas cenu ārvalstīm
PVO pārstāve informēja, ka Krievija pieteikusi vakcīnas "Sputnik V" sertifikāciju
Kravu tranzīts, foto no arhīva

"Dīvaina laime": KF izvērtēja Latvijas panākumus pēdējo 16 gadu laikā

38
(atjaunots 00:11 01.12.2020)
Tranzīta sabrukums, zivsaimniecības nozares iznīcināšana un masveida migrācija: kā varasiestādes "padarīja laimīgus" Latvijas iedzīvotājus tās dalības laikā Eiropas Savienībā.

RĪGA, 1. decembris – Sputnik. Latvijas ir ieguvusi ​"dīvainu laimi​" pēc iestāšanās Eiropas Savienībā: ekonomika ir sagrauta, cilvēki aizbraukuši – konstatēja Krievijas politiķis, KF Federācijas padomes loceklis Aleksejs Puškovs.

​"2004. gadā iestājoties ES, Latvija nolēma, ka ir ieguvusi laimi. Iznākums: Latvijas tranzīta krahs, zivsaimniecības nozares, gandrīz visas rūpniecības iznīcināšana, alus darītavu slēgšana (PSRS laikā bija aptuveni 80, palikušas 3-4). 370 tūkstoši cilvēku pa šo laiku pametuši valsti. Dīvaina laime," uzrakstīja Puškovs Twitter.

​Krievijas politiķis jau bija atzīmējis, ka Latvijas ekonomikas sabrukums kļuva par Baltijas republikas varasiestāžu rusofobas politikas rezultātu. Pēc viņa sacītā, Latvija tik cītīgi pārrāva visas saiknes ar Krieviju, ar tik lielu sajūsmu uzbruka Maskavai EDSO un EPPA, ka Krievija sāka uz to reaģēt ilgi pirms Ukrainas krīzes. Uz ko cerēja Rīgā – nav skaidrs, pauž neizpratni Puškovs.

Krievijas senators pieņēma, ka Latvijas varasiestādes nedomāja par savas politikas un retorikas sekām, un "saņēma to, ko nevarēja nesaņemt". Puškovs piedāvāja adresēt jautājumus par tranzīta nozari Latvijas ĀM vadītājam Edgaram Rinkēvičam – "karstasinīgam politiskā kara ar Krieviju piekritējam": varbūt viņš atradīs kravas Latvijas dzelzceļiem un Rīgas ostām.

Latvijas Satiksmes ministrija aizvadītajā nedēļā vērsās pie Krievijas Transporta ministrijas ar lūgumu palīdzēt apturēt Krievijas tranzīta apjoma kritumu Latvijā. Iestādes vadītājs Tālis Linkaits pauda ieinteresētību "katrā kravas tonnā, kas varētu nākt cauri Latvijai vai uz Latviju".

Krievija konsekventi strādā ar mērķi pārorientēt savu tranzītu uz iekšzemes ostām. Baltijas valstis jau zaudējušas lielu daļu kravu no Krievijas, Latvijas ostas vienu mēnesi pēc otra ziņo, ka pārkraušanas apjomi krītas, bez Krievijas tranzīta cieš arī "Latvijas Dzelzceļš", kurš jau ir paziņojis par masveida darbinieku atlaišanu.

38
Tagi:
tranzīts, Latvija, Aleksejs Puškovs
Pēc temata
No nokdauna līdz nokautam jeb Latvijas tranzīts ringā
Ekonomiste: Latvija aprok tranzīta atliekas ar bļāvieniem "Krievija – ienaidnieks!"
Dzelzceļa kravu tranzīts Latvijas ostās krities par 56%
Palaiduši vējā, tāpat kā tranzītu: eksperts par Baltijas izredzēm elektroenerģijas tirgū
Sistēmas jaunā koronavīrusa noteikšanai, foto no arhīva

Latvijā izgudrots koronavīrusa ātrais tests, kurš atšķiras no jau pastāvošajiem

0
(atjaunots 17:22 01.12.2020)
Jaunais Latvijā izstrādātais koronavīrusa noteikšanas ātrais tests ļaus noteikt rezultātu 15-30 minūšu laikā, tā precizitāti izstrādāji novērtēja ar 90%.

RĪGA, 1. decembris – Sputnik. Latvijā izstrādāti koronavīrusa ātrie testi, to precizitāte sastāda aptuveni 90%, taču to ražošana pagaidām nav uzsākta, vēsta telekanāla TV3 raidījums "900 sekundes".

Covid-19 siekalu testus izstrādāja P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Zinātniskā institūta laboratorijā pusgada garumā, pastāstīja ārsts Aigars Reinis. Viņš paskaidroja, ka šobrīd izmantotie Covid-19 testi atklāj vīrusa RNS, savukārt ātrie testi darbojas pēc cita principa.

"Šajā gadījumā tiek meklēti virsmas antigēns. Speciāli marķieri, molekulas, kas atrodas uz vīrusa virsmas, kas ir pietiekoši specifiski atpazīšanai un līdz ar to viņu atradne ļaus secināt – ir vīruss materiālā vai nav," paskaidroja Reinis.

Jaunā testa rezultātu varēs uzzināt 15-30 minūšu laikā.

Viņš pagaidām nenosauca precīzu jauno testu validācijas procesa noslēguma termiņu.

"Skaidrs, ka mūsu slimnīca ir tikai izmēģinājumu bāze šīm jaunajām tehnoloģijām. Apgādāsim, tiklīdz būs komercpartneri, jo paši jau neko neražosim," pastāstīja P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas internās medicīnas klīnikas vadītājs Valdis Pīrāgs.

Ja viss noritēs pēc plāna, tad jau pēc četriem mēnešiem varēs uzsākt testu ražošanu. Uzņēmēji jau izrādījuši interesi par to ražošanu, taču tā nevar tikt uzsākta pirms klīnisko izmēģinājumu beigām.

0
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Pēc temata
Covid-19 testu turpmāk būs iespējams veikt vēl piecās vietās
Covid-19 testēšanu neveiks noteiktu profesiju pārstāvjiem
Izolāciju varēs pārtraukt bez testiem: Latvijā jauni noteikumi ar Covid-19 inficētajiem
"Ar apbedīšanas biroja izziņu": sociālos tīklus šokē jaunie Covid-19 testēšanas noteikumi