Lentīte Ukrainas karoga krāsās. Foto no arhīva

Pētījums parādīja, cik daudz ukraiņu lieto krievu valodu

49
(atjaunots 19:02 22.06.2019)
Ukraiņu valodu biežāk lieto valsts rietumos un centrālajā daļā, kā arī mazapdzīvotās vietās, savukārt krievu valoda ir pamatvaloda austrumos un dienvidos, kā arī lielpilsētās.

RĪGA, 22. jūnijs – Sputnik. Ukraiņi ikdienas dzīvē vienlīdz daudz izvēlas lietot gan krievu, gan arī ukraiņu valodu, vēsta RIA Novosti. Par to liecina kompānijas TNS pētījums.

Saskaņā ar pētījumu, ģimenes lokā vienāds skaits ukraiņu lieto gan krievu, gan arī ukraiņu valodu (katrā gadījumā 49% respondentu).

Taču ukraiņu valoda biežāk tiek lietota formālas komunikācijas jomās, tostarp to biežāk lieto darbā (48% pret 47%) un mācību iestādēs (53% pret 30%).

Savukārt krievu valodu biežāk lieto neformālā komunikācijā, tostarp sarunā ar draugiem (52% pret 44%), kā arī komunikācijai Internetā (56% pret 36%).

Neskatoties uz to, absolūtais vairākums ukraiņu (63%) paziņoja, ka ukraiņu valoda ir viņu dzimtā valoda, taču tas netraucē viņiem runāt arī krieviski. Turklāt vairums respondentu novērtēja savu abu šo valodu zināšanu līmeni virs vidējā (vidējā atzīme abām valodām ir 7,4).

Turklāt pētījumā tiek atzīmēts, ka ukraiņu valodu biežāk lieto valsts rietumos un centrālajā daļā, kā arī mazapdzīvotās vietās, savukārt krievu valoda ir pamatvaloda austrumos un dienvidos, kā arī lielpilsētās.

Augstākā Rada aprīlī pieņēma likumu "Par ukraiņu valodas funkcionēšanas nodrošināšanu valsts valodas statusā".

Tiek domāts, ka Ukrainas pilsoņiem ir pienākums lietot nacionālo valodu praktiski visās dzīves jomās. Šī norma attiecas gan uz valsts varasiestādēm, gan uz sociālajām iestādēm, tādām kā mācību iestādes, slimnīcas un pakalpojumu nozares uzņēmumiem.

49
Pēc temata
Aptauja demonstrējusi Ukrainas televīzijas skatītāju attieksmi pret krievu valodu
Krievija aicina UNESCO novērtēt situāciju valodu jomā Latvijā un Ukrainā
Kulturoloģisks karš: eksperti par "valodas likumu" Ukrainā
Ukraina mācās no Latvijas cīnīties pret izglītību krievu valodā
Ukrainas Augstākajā radā reģistrēts likumprojekts par ukraiņu valodas izņēmuma tiesībām
Covid-19

Zinātnieki aprēķinājuši Covid-19 pandēmijas beigu datumu

6
(atjaunots 17:03 24.05.2020)
Saskaņā ar pētnieku prognozēm, ASV izdosies tikt galā ar pandēmiju ātrāk, nekā tā tiks uzveikta pārējā pasaulē.

RĪGA, 24. maijs – Sputnik. Singapūras Tehnoloģiju un dizaina universitātes pētnieki aprēķinājuši aptuveno Covid-19 pandēmijas beigu datumu, raksta Bb.lv.

Saskaņā ar viņu pētījumu, pasaule spēs mierīgi uzelpot ap 2020. gada decembri, savukārt ASV pārvarēs vīrusu jau septembrī.

Saviem aprēķiniem zinātnieki izmantoja infekcijas izplatības matemātisko modeli, kurā tika ņemta vērā saslimstības dinamika, inficēto un izveseļojušos statistika, tā saucamais SIR modelis.

Tāpat pētnieki uzsvēra, ka viņu prognozes var būt neprecīzas, tādēļ nav vērts balstīties uz to karantīnas ierobežojumu mīkstināšanai daudzās valstīs.

"Pārmērīgs optimisms, kas balstās uz kaut kādām prognozēm, draud ar to, ka var novājināt mūsu disciplīnu un paškontroli, kas novedīs pie straujas inficēto skaita izaugsme," paziņoja zinātnieki.

Pēdējās diennakts laikā Latvijā tika veikti 1203 Covid-19 testi, un tikai viens tests izrādījies pozitīvs.

Tiek ziņots, ka Latvijas slimnīcās ārstējas 25 Covid-19 pacienti. Diviem no viņiem ir smaga slimības gaita.

Visā epidēmijas laikā Latvijā ir veikti jau 99 049 koronavīrusa testi. Inficējušies 1047 cilvēki, 712 inficētie ir izveseļojušies, 139 pēc ārstēšanās tika izrakstīti no slimnīcām, 22 cilvēki nomira.

6
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Vai Covid-19 var izplatīties ar ūdeni: Latvijas zinātnieki atskaitās par pētījumu
Latvija nebaidās no otrā Covid-19 viļņa
Imunologs nosauca Covid-19 epidēmijas beigu nosacījumu katrā valstī
Latvijā ar Covid-19 inficētos izsekos ar viedtālruņa lietotnes palīdzību
Zakerbergs

Nosaukti pasaules bagātāko cilvēku ienākumi Covid-19 pandēmijas laikā

9
(atjaunots 16:57 24.05.2020)
Summārā divdesmit piecu visturīgāko pasaules biznesmeņu bagātība sasniegusi 1,5 triljonus ASV dolāru.

RĪGA, 24. maijs – Sputnik. Žurnāls Forbes aprēķināja, kā izmainījies 25 pasaules bagātāko cilvēku materiālais stāvoklis koronavīrusa pandēmijas laikā, vēsta RIA Novosti.

Saskaņā ar izdevuma vērtējumu, no 23. marta līdz 22. maijam viņi ir nopelnījuši 255 miljardus dolāru.

Visvairāk Covid-19 pandēmijas laikā nopelnījis Facebook dibinātājs Marks Zakerbergs. Viņa ienākumi palielinājušies par 31,4 miljardiem dolāru, līdz 86,5 miljardiem. Tiek atzīmēts, ka kompānijas akciju cenas ir palielinājušās par aptuveni 60%.

Pasaules bagātākais cilvēks – tirdzniecības platformas Amazon dibinātājs Džefs Bezoss palielinājis savu kapitālu līdz 146,9 miljardiem dolāru, nopelnot norādītajā laika periodā 29,9 miljardus.

Summārā 25 visturīgāko pasaules biznesmeņu bagātība sasniegusi 1,5 triljonus dolāru. Žurnālisti atzīmē, ka tie ir 16% no vidu Forbes miljardieru saraksta bagātības.

9
Tagi:
nauda, Forbes
Pēc temata
Forbes: pasaules bagātāko cilvēku saraksta līderpozīciju ieņēmis jauns cilvēks
Vispasaules panika. Kas un kāpēc to radījis? Kas tagad notiks?
Bills Geitss izstājas no "Microsoft" direktoru padomes