Omānas līcī 13. jūnija notika uzbrukums diviem naftas tankkuģiem – Front Altair un Kokuka Courageous

Kremlī komentēja situāciju Omānas līcī

61
(atjaunots 18:21 16.06.2019)
Omānas līcī 13. jūnija notika uzbrukums diviem naftas tankkuģiem – Front Altair un Kokuka Courageous; uz kuģiem notika sprādzieni un ugunsgrēki.

RĪGA, 16. jūnijs – Sputnik. Nepamatotas apsūdzības pret Irānu sakarā ar situāciju Omānas līcī "diez vai var ņemt vērā", paziņoja KF prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs, vēsta RIA Novosti.

"Mēs taču neesam aizmirsuši mēģenes ar baltu pulveri (kuras 2003. gadā ASV valsts sekretārs Kolins Pauels parādīja ANO DP kā pierādījumu, ka Irākai it kā esot masveida iznīcināšanas ieroči, kas pēcāk netika apstiprināts – red.). Mēs to atceramies. Un tāpēc esam iemācījušies būt mierīgi savos vērtējumos un joprojām aicinām tomēr ar skaidru prātu vērtēt situāciju un sagaidīt, kad parādīsies kaut kādi pārliecinoši dati. Atsaukties uz to, ka tie ir kaut kādi slepeni dati, šajā gadījumā ir absurdi," pateica Peskovs intervijā raidījumam "Maskava. Kremlis. Putins" kanālā "Rossija 1".

Pēc viņa sacītā, "šāda vieda incidenti patiešām spēj sašūpot pasaules ekonomikas pamatus, un tāpēc nepamatotas apsūdzība šeit diez vai var ņemt vērā".

Omānas līcī 13. jūnija notika uzbrukums diviem naftas tankkuģiem – Front Altair un Kokuka Courageous. Uz kuģiem notika sprādzieni un ugunsgrēki. Cietušo kuģu ekipāžu locekļi tika evakuēti uz Irānas teritoriju un uz Amerikas karakuģi. Uz Front Altair klāja bija 11 Krievijas pilsoņi, neviens no viņiem nav cietis.

ASV uzbrukumos tankkuģiem apsūdzēja Irānu. Amerikas karavīri izplatīja video, kurā, pēc viņu versijas, Irānas karavīri noņem neuzsprāgušu mīnu no Omānas līcī cietušā tankkuģa. Publicētais sliktas kvalitātes melnbaltais video parāda kaut kādu kuteri ar cilvēkiem pie kaut kāda tankkuģa klāja, uzraksti un karogi nav saskatāmi. Tai pat laikā Irānas armija (daļa valsts BS) paziņoja, ka piedalījās glābšanas operācijā pēc incidenta, nosūtot nelaimes gadījuma vietā kuģi un helikopteri.

Irānas ĀM vadītājs Mohammads Džavads Zarifs paziņoja, ka ASV apsūdzības par Irānas saikni ar uzbrukumiem tankkuģiem ir nepamatotas. Irānas armija paziņoja, ka nosūtīja nelaimes gadījuma vietā Omānas līcī kuģi un helikopteri glābšanas darbiem un palīdzības sniegšanai.

KF ĀM vadītāja vietnieks Sergejs Rjabkovs paziņoja, ka KF aicina izvairīties no centieniem uzvelt vainu Irānai par incidentu ar tankkuģiem, aicināja neizmantot to situācijas kūdīšanai. Tāpat KF ĀM aicināja atturēties no sasteigtiem secinājumiem sakarā ar uzbrukumu tankkuģiem līdz izmeklēšanas beigām.

61
Pēc temata
Precīzi 60 dienas: Irāna izvirzījusi prasības Eiropai
Putins: Krievija nevar glābt visu pēc kārtas, tā nav ugunsdzēsēju komanda
Amerikāņi rada "arābu NATO". Vai Krievija to pieļaus
Krievijas prezidents Vladimirs Putins

Krievijas prezidents ierosinājis ANO Drošības padomes locekļu videotikšanos

3
(atjaunots 07:49 15.08.2020)
Krievijas prezidents Vladimirs Putins aicina iezīmēt soļus, kas ļaus izvairīties no konfrontācijas, situācijas saasināšanās ANO Drošības padomē.

RĪGA, 15. augusts — Sputnik. Krievijas prezidents Vladimirs Putins ierosinājis tuvākajā laikā organizēt ANO Drošības padomes dalībvalstu līderu, kā arī Vācijas un Irānas tikšanos tiešsaistē, lai apspriestu Irānas jautājumu un izvairītos no situācijas saasināšanās, informēja RIA Novosti.

Šis ierosinājums izteikts paziņojumā, kas publicēts Krievijas prezidenta oficiālajā vietnē.

"Mērķis – nospraust soļus, kas ļautu izvairīties no konfrontācijas, situācijas saasināšanās ANO Drošības padomē. Ir svarīgi kolektīvi atbalstīt ANO DP rezolūcijas 2231 tālāku netraucētu realizāciju, kas veidojusi starptautiski tiesisko pamatu KVRP (Kopīgais visaptverošais rīcības plāns, vienošanās ar Irānu – red.) īstenošanai," paskaidroja valsts vadītājs.

Viņš konstatēja, ka diskusijas Drošības padomē kļūst aizvien saspringrākas, pret Teherānu izskan nepamatoti paziņojumi, izstrādājamie rezolūciju projekti vērsti uz agrāko vienbalsīgo lēmumu laušanu.

"Šajā reģionā, tāpat kā jebkurā citā pasaules punktā, nav vietas šantāžai un diktātam ne no vienas puses. Vienpusēja pieeja risinājuma meklējumos nepalīdz," uzsvēra Putins.

Viņš atzīmēja, ka Krievija joprojām pieturas pie KVRP Irānas kodolprogrammas noregulēšanai no 2015. gada.

Prezients atgādināja, ka atjaunotā Drošības koncepcija Persijas līča zonā, ar ko Maskava nāca klajā 2019. gadā ietver konkrētus ceļus problēmu risināšanai reģionā.

Krievijas valsts vadītājs aicināja uzmanīgi un atbildīgi izvērtēt vienam otra viedokli, rīkoties ar savstarpēju cieņu un kolektīvi.

"Aicinām partnerus uzmanīgi apsvērt mūsu piedāvājumu. Alternatīva ir tālāka spriedzes eskalācija, konflikta izcelšanās riska pieaugums. No tādas notikumu attīstības ir jāizvairās. Krievija ir atvērtka konstruktīvai sadarbībai ar visiem, kas ieinteresēts attālināt situāciju no bīstamās robežas. Jautājums ir steidzams," konstatēja Putins.

Viņš ierosināja saskaņot tiešsaistes apspriedes dienas kārtību Ārlietu ministriju līmenī, ja līderi demonstrē principiālu gatavību sarunai.

Aizvadītajā nedēļā ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo paziņoja, ka Vašingtona ir sagatavojusi ANO Drošības padomes rezolūcijas projektu jautājumā par ieroču embargo pagarināšanu pret Irānu.

Pēc tam Teherāna paziņoja, ka šāds dokuments vispirms apdraud nevis Irānu, bet gan pašas ANO DP mehānismus.

Irānas Ārlietu ministrijas oficiālais pārstāvis Abass Musavi norādīja, ka tādējādi Vašingtona vēlas pakļaut sev ANO DP un novājināt to.

3
Tagi:
Vladimirs Putins, Krievija, Irāna, Drošības Padome, ANO
Pēc temata
ASV Valsts departaments atklājis valsts stratēģiju attiecībās ar Irānu
Cīņa visiem spēkiem. Vai kara draudi Persijas līcī ir reāli
ASV draudi nav līdzējuši: Venecuēla saņēmusi degvielu no Irānas
Kodoldarījumu iespējams glābt: Krievijas ārlietu ministrs kritizē ASV rīcību
Svetlana Tihanovska

Tihanovska paziņoja, ka dibinās padomi varas nodošanai Baltkrievijā

3
(atjaunots 07:47 15.08.2020)
Baltkrievijas prezidenta kandidāte Svetlana Tihanovska vērsusies pie Eiropas valstīm ar lūgumu palīdzēt viņai "organizēt dialogu ar Baltkrievijas valdību".

RĪGA, 15. augustsSputnik. Baltkrievijas prezidenta kandidāte Svetlana Tihanovska paziņoja, ka iniciēs Koordinācijas padomes izveidi republikā varas nodošanas nodrošināšanai, un uzsvēra, ka viņa ir gatava dialogam, vēsta RIA Novosti.

"Šajā padomē var strādāt pilsoniskās sabiedrības pārstāvji, cienījami un pazīstami baltkrievi, profesionāļi savā nozarē. Uzdodu savai pilnvarotajai personai Olgai Kovaļkovai un advokātam Maksimam Znakam pieņemt pieteikumus par padomes locekļu izvirzīšanu no organizācijām un pilsoņu apvienībām," politiķe atklāja paziņojumā, kas publicēts Tihanovskas, Viktora Babariko un Valērija Cepkalo štābu preses dienestu Telegram kanālos.

Tihanivska aicināja atbrīvot protesta akciju laikā aizturētos cilvēkus un apturēt asinsizliešanu.

"Es esmu sajūsmā par baltkrieviem. Paldies, mani dārgie! Mēs esam paveikuši neiespējamo. Mēs parādījām, ka esam vairākumā. Un šī valsts pieder mums, Baltkrievijas tautai, ne vienam cilvēkam," piezīmēja Tihanovska.

Svētdien republikā notika prezidentka vēlēšanas. Centrālās vēlēšanu komisijas dati liecina, ka valsts vadītājs Aleksandrs Lukašenko saņēmis 80,1% balsu, otrajā vietā – Svetlana Tihanovska ar 10,12%. Opozīcija neatzīst balsošanas rezultātus, pati Tihanovska ir pametusi valsti un atrodas Lietuvā.

Valstī notiek nesankcionētas protesta akcijas, taču likumsargi tās izkliedē. Pret akciju dalībniekiem tiek izmantota asaru gāze, ūdensmetēji, gaismas un trokšņa granātas, gumijas lodes. Oficiālie dati rāda, ka aizturēti aptuceni septiņi tūkstoši cilvēku. Republikas IeM informēja, ka nekārtībās cietuši simtiem cilvēku, viņu vidū – 103 tiesībsargājošo iestāžu darbinieki. Pēc IeM datiem, viens protestu akcijas dalībnieks gājis bojā – viņš mēģināja izmantot pret miliciju paštaisītu spridzekli.

3
Tagi:
Svetlana Tihanovska, prezidenta vēlēšanas, Aleksandrs Lukašenko, Baltkrievija
Pēc temata
Politologs: krīzi Baltkrievija silda Varšava un Viļņa
Viņa ir možā noskaņojumā: par ko Tihanovska runāja ar Lietuvas varasiestādēm
Latvija otrā pēc Krievijas: ar ko un par ko veic pārrunas Baltkrievijas ĀM
Baltijas valstis un Polija izstrādāja krīzes pārvarēšanas plānu Baltkrievijā