Противогазы

Dzīve un kino: visa patiesība par seriālu "Černobiļa"

107
(atjaunots 11:19 22.06.2019)
Režisora Johana Renka mini-seriāls "Černobiļa" pārspēj visus popularitātes rekordus, savukārt skatītāju ģeogrāfijas ziņā filma par katastrofu Černobiļas AES apsteigusi pat "Troņu spēļu" pēdējo sezonu.

RĪGA, 16. jūnijs – Sputnik, Ļevs Rižkovs. Bet cik patiesa ir "Černobiļa"? Par to Sputnik nolēma pavaicāt rakstniekam un žurnālistam Vladimiram Gubarevam. 1986. gadā viņš vairākas reizes bijis avārijas vietā un daudzus filmā atspoguļotos notikumus redzējis savām acīm. Tajā pašā laikā Gubarevs uzrakstīja dokumentālo lugu "Sarkofāgs".

Pāri robežai un atpakaļ

- Vladimir Stepanovič, cik lielā mērā tas, ko mēs redzējām seriālā, atbilst patiesībai?

- Teikšu tā: dzīve ir viena lieta, kino – cita. Sadzīves, faktoloģijas ziņā – kaut kādas epizodes izdevās pastāstīt visnotaļ efektīgi un pat pareizi. Bet tas, kas attiecas uz darbu ar cilvēkiem, vadības procesu, kas parādīts filmā, iznāca tipiskas amerikāņu muļķības. Aptuveni tā, ja parāda kosmonautu skafandrā un ausainē.

- Tātad, nekam nedrīkst ticēt?

- Kāpēc tā? Daudzas detaļas ir pasniegtas labi. Piemēram, ugunsgrēka dzēšana. Tiesa, tā, kā parādīts filmā, strādā amerikāņu ugunsdzēsēji, ne mūsu. Gandrīz dokumentāli uzņemta slimnīca. Arī tur ir kļūda – it kā par 5 rubļiem varēja ienākt sestajā, slepenajā, klīnikā. Ja šo medicīnas iestādi neslēgtu, tur tagad skanētu skaļi smiekli. Tai pat laikā daži dzīves stāsti ir ļoti precīzi.

- Bet kādiem momentiem tad nebūtu jātic?

- Nevajag ticēt, piemēram, tik ļoti muļķīgai ainai, kur kaili šahtu strādnieki skraida apkārt reaktoram. Es tā saprotu, ka filmas veidotāji centās tādā veidā piesaistīt skatītājus, izkārt dzērvenes, lai viņiem rodas interese.

- Bet dzērvenes – tie, vispār jau, ir dekoratīvi, nevainīgi meli – skatītāju piesaistīšanai. Bet vai ir kaut kādi būtiskāki momenti?

- Tādu nav. To es varu pateikt absolūti noteikti. Tomēr mana izrāde "Sarkofāgs" par Černobiļas notikumiem izgāja apkārt visai pasaulei. Es pats ar to esmu bijis Japānā, Eiropā, Amerikā un nekur neizjutu nedz naidu, nedz dusmas – tikai līdzjūtību. Cilvēki izjuta, ka Černobiļa ir kopīga nelaime. Nelieši, protams, var domāt ļaunas domas. Taču pasaule tomēr nesastāv no neliešiem.

Liela traģēdija prasa lielu kino

- Kāpēc filma par tā laika notikumiem parādījās tikai tagad?

- Ir bijuši vairāki mēģinājumi izveidot kinematogrāfiskas ainas. Taču tās visas izrādījās neveiksmīgas. Pilnā mērā Černobiļas traģēdiju neizdevās parādīt nevienam. Viena vienkārša iemesla dēļ – liela traģēdija prasa lielu literatūru un lielu kino. Mums pa īstam ir jāsaprot, cik dziļi bija tie procesi, kas sākās Černobiļā un rezultātā skāra visu cilvēci.

Černobiļa radīja milzīgu ietekmi civilizācijas attīstībai. Pēc Hirosimas, Nagasaki un Černobiļas cilvēce sāka attīstīties citā virzienā. Notikumi Fukusimā apstiprināja domas par to, ka šis jaunais ceļš nav līdz galam apzināts. Taču cilvēkiem ir jāsaprot, ka civilizācija tagad ir cita. Tāpēc par filmu radusies šāda interese.

- Kāpēc Krievijā un bijušajā PSRS neparādījās cienīgas filmas par Černobiļu?

- Bija daudz labu dokumentālo filmu. Taču mākslas filmu tik tiešām nebija. Černobiļa pēkšņi izrādījās tālu no mums. Krievijā nolēma: redz, tas ir Ukrainā, tās ir viņu problēmas. Bija nonācis līdz tam, ka, piemēram, piemiņas pasākumā Kijevā, kurš tika veltīs avārijas 25. gadadienai, mūsu valsti pārstāvēja jauna meitene – traģēdijas vienaudze. Un tas bija absolūti nejēdzīgi.

Rezultātā izauga paaudze, kurai nav ne jausmas, kas ir avārija Černobiļas AES. Amerikas un Anglijas seriāls paredzēts tieši šādai publikai. Un es ar milzīgu ziņkāri vēroju, kā jaunieši skatās šo filmu. Viņi vaicā man: vai tas tiešām tā notika? Viņi pat metās lasīt grāmatas par to, kas notika. Un tā kā reizi ir ļoti pozitīva filmas ietekme.

107
Pēc temata
Černobiļas mācība: Latvija atceras tos, kurš ar savas dzīvības cenu glāba pasauli
Apokalipse šodien: likvidatori no Latvijas par Černobiļas katastrofas sekām
Ukrainā sācies haoss: karastāvoklis apreibina
ASV Finanšu ministrijas ēka

Jaunajā sastāvā: ASV Finanšu ministrija ir gatava sagraut dolāru

35
(atjaunots 09:59 26.01.2021)
Ekonomistu prognozes nepriecē. Pēc bankas Citigroup vērtējumiem, demokrātu nākšana pie varas "nopietni palielinās" varbūtību kā 2021. gadā dolārs vājināsies par 20 procentiem.

RĪGA, 26. janvāris - Sputnik, Natālija Dembinska. Amerikāņu valūta ir nokritusi līdz divu gadu minimumam, spiediens pret to vēŗšas no vairākām pusēm. Finansisti uzskata, ka galu galā dolārs zaudēs pusi savas vērtības. Daudzējādā ziņā tas ir amerikāņu Finanšu ministrijas nopelns, kuru drīz vien vadīs bijusī Federālās rezervju sistēmas vadītāja Džaneta Jelena. Cik dziļš var būt kritums, lasiet RIA Novosti materiālā.

Zems ienesīgums

Decembra beigās dolāra indekss samazinājās par piecarpus procentiem. Investoriem dara raizes milzīgi ieguldījumi ASV ekonomikā tikko izdrukāto un ne ar ko nenodrošināto dolāru veidā.

Kopš jūnija naudas masas izaugsmes tempi ne reizi nav samazinājušies zem 22 procentiem gadā. tas ir visaugstākais rādītājs vēsturē.

Drukāšanas mašīna stimulēs inflāciju, bet FRS jau ir mainījusi mērķa vērtību: "vidēji divi procenti" (iepriekšējo "divu procentu" vietā). Tas ir izdarīts, lai nepaceltu bāzes likmi, ja inflācija pārsniegs prognozes. Tas nozīmē, ka regulators ir nodomājis saglabāt procentus tuvu nullei. Tas atbalstīs ekonomiku, bet negatīvi ietekmēs dolāru.

Zaudējot ienesīgumu no ieguldījumiem dolāru aktīvos, investori meklē citus, lai arī riskantākus variantus, uzrādīja Reuters valūtas stratēģu aptauja.

"Dolārs joprojām ir ievērojami pārvērtēts praktiski pēc visiem rādītājiem, un FRS naudas un kredītu politika to novērsīs," norāda Kits Džukss, Societe Generale valūtas stratēģijas vadītājs.

Jau novembrī eksperti brīdināja: ar jauno prezidentu Džo Baidenu amerikāņu valūtu gaida neizbēgams kritums. Demokrātu plānos ir papildu fiskālie stimuli un jaunā palīdzības pakete gandrīz trīs triljonu dolāru apjomā. Ilgtermiņā tas samazinās dolāru, jo pārvērtīsies par budžeta deficīta palielināšanos un to segšanai nepieciešamo ārējo aizņēmumu pieaugumu.

Arī vakcīnas izplatīšana negatīvi ietekmēs amerikāņu valūtu, jo, respektīvi, tā veicinās ekonomisko aktivitāti, tādējādi sagraujot argumentus par labu "drošākajam investoru patvērumam". Gada nogalē ziņu par vakcinācijām fonā dolārs uzrādīja lielāko gada lejupslīdi kopš 2017. gada.

Par piecdesmit procentiem

Ekonomistu prognozes nepriecē. Pēc bankas Citigroup vērtējumiem, demokrātu nākšana pie varas "nopietni palielinās" varbūtību kā 2021. gadā dolārs vājināsies par 20 procentiem. Līdzīgu scenāriju pareģo bijušais Morgan Stanley Asia padomes priekšsēdētājs Stīvens Ročs, norādot uz pieaugošo ASV budžeta deficītu un FRS politiku turēt tuvu nullei bāzes procentu likmes.

Jaungada vilciens Maskavas metropolitēnā, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Майшев

Vēl drūmāku nākotni prognozē pazīstamais finansists Džims Rikards. Viņš norāda, ka ASV galu galā būs jāķeras klāt parāda problēmai, un tās lēmums prasīs dolāra devalvāciju par 50 procentiem.

Tajā pašā laikā, prognozē ekonomists, zelts sadārdzināsies līdz 15 tūkstošiem dolāru par unci, sudrabs - līdz 100 dolāriem. Viņš skaidro, ka ASV ir pakļautas vairāku valstu spiedienam, kas metušas izaicinājumu amerikāņu virskundzībai starptautiskajā finanšu sistēmā. Pirmkārt, runa ir par Krieviju un Ķīnu. Maskava un Pekina iepērk daudz zelta, izspiežot dolāru no rezervēm.

"Pēdējo gadu laikā Krievija ir ievērojami palielinājusi zelta valūtas rezerves. Turklāt Maskavai ir ļoti neliels ārējais parāds. Krievu likme uz dārgmetāliem jau sen nav noslēpums, rublis ir ar zeltu nodrošinātāka valūta pasaulē," skaidro analītiķis.

Savām rokām

Baidena komanda ķeras pie darba. Tiek nomainīti visu ministriju vadītāji. Tā, Finanšu ministrijas krēslu uzticēs Federālās rezerves sistēmas bijušajai vadītājai Džanetai Jelenai, kura, Bloomberg atgādina, vairākkārt "reklamēja vājā dolāra priekšrocības amerikāņu eksportā".

Tas dara raizes ekonomistiem. "Būtu neprātīgi izlikties par aktīvu devalvacionistu, kuram nerūp dolāra liktenis," saka Lerijs Samerss, finanšu ministrs Klintona laikā un Nacionālās ekonomiskās padomes vadītājs Baraka Obamas prezidentūras laikā. Pēc Samersa vārdiem, "dolāra dominējošā loma pasaules finanšu sistēmā uzliek Valsts kasei atbildību par pienākumu rūpīgu izpildi".

Ieteikumu Jelenai deva arī Henks Polsons, bijušais ASV finanšu ministrs un bijušais Goldman Sachs ģenerāldirektors. "Procentu likmes sasniegušas vēsturisko minimumu, bet federālais parāds ir lielāks nekā jebkad pēc Otrā pasaules kara," uzsver ekonomists. Citādi dolārs agri vai vēlu pazaudēs savu vērtību. Vašingtona nespēs apkalpot savas saistības.

"Savienotās Valstis netiecas pēc vājākas valūtas, lai iegūtu konkurences priekšrocības, un mums ir jāpretojas citu valstu centieniem to izdarīt," apliecināja Finanšu ministrijas vadītājas amata kandidāte, uzstājoties Senāta Finanšu komitejā.

Tomēr nākamā finanšu ministre jau ir nākusi klajā ar skaļu paziņojumu, kas nesola neko labu amerikāņu valūtai: aicinājusi vērienīgai likviditātes ieplūdei ekonomikā. Investoriem tas ir signāls dolāra lejupslīdes tendencei ilgtermiņā, uzskata Bloomberg.

Jebkurā gadījumā ASV būs "jānomet" dolārs: tas ir svarīgi tirdzniecības deficīta samazināšanai. Un tas, iespējams, Baidenam ir vienīgais veids, kā atjaunot ekonomiku.

35
Tagi:
dolārs, Finanses, ASV
Pēc temata
Trumpis piedurknē: Ķīna gatava izpārdot ASV valsts parādu
Smags gadījums: ASV vēlas aizliegt pirkt Krievijas naftu
Gāzes krīze: ASV sagaida straujš SDG ražošanas kritums
Lielā izpārdošana: Krievija novērsusies no ASV valsts parāda
ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs

ANO ģenerālsekretārs paziņoja par smagāko ekonomisko krīzi pēdējā simtgadē

24
(atjaunots 08:20 26.01.2021)
Pandēmija ir atklājusi tādas pasaules problēmas kā nevienlīdzība starp cilvēkiem un valstīm, "klimata un bioloģiskās daudzveidības krīžu" nestabilitāte.

RĪGA, 26. janvāris - Sputnik. ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs paziņoja, ka koronavīrusa pandēmijas rezultātā pasaulē iestājusies smagākā ekonomiskā krīze pēdējā simtgadē, vēsta RIA Novosti. Viņa uzstāšanās pasākumā "Davosas darba kārtība" publicēta organizācijas oficiālajā mājaslapā.

ANO vadītājs atzīmēja, ka mūsdienu pasauli var aprakstīt ar vienu vārdu – "trauslums".

Vairāk nekā divi miljoni cilvēku miruši (pandēmijas dēļ. – red. piez.), un mēs atrodamies smagākajā ekonomiskajā krīzē pēdējo simt gadu laikā.

Diplomāts uzskata, ka pandēmija ir atklājusi tādas pasaules problēmas kā nevienlīdzība starp cilvēkiem un valstīm, "klimata un bioloģiskās daudzveidības krīžu" nestabilitāte. Pēc viņa vārdiem, "karš ar dabu" noved pie tā, ka "tā dod atbildes triecienu". Gutērrešs aicina pasauli dialogam un sadarbībai.

"Valdībām, starptautiskajām organizācijām, privātajam sektoram un pilsoniskajai sabiedrībai, pilsētām ir jāstrādā kopā."

ANO ģenerālsekretārs uzsvēra, ka 2021. gadā pasaulei ir unikāla iespēja atjaunošanos no pandēmijas izmantot "pārejai no trausluma uz noturību".

24
Tagi:
Antoniu Gutērrešs, ekonomiskā krīze, ANO
Pēc temata
Kas gaida Latviju nākamajā gadā: Dānijas bankas "šokējošas prognozes"
ANO ģenerālsekretārs prognozē spēcīgāko lejupslīdi ekonomikā 80 gadu laikā
ANO prognozē katastrofālu 2021. gadu
Covid-19, ASV un krīzes: ko mums gatavo nākamais gads?
IKEA

IKEA beidzot sāks pārdot rezerves daļas savai produkcijai

0
(atjaunots 16:36 26.01.2021)
Uzņēmums izstrādās tiešsaistes pasūtījumu sistēmu, plānots, ka iegadāties rezerves daļas IKEA vietnē varēs jau šogad.

RĪGA, 26. janvāris – Sputnik. Zviedrijas kompānija IKEA plāno pārdot rezerves daļas savām mēbelēm visā pasaulē, lai pagarinātu to kalpošanas laiku, informē ražotāja pārstāve Lena Pripp-Kovača.

"Galvenais aspekts produkcijas kalpošanas laika pagarināšanā ir rezerves detaļu esamība, tāpēc būs iespējams atjaunināt lietas, piemēram, iegādāties jaunu pārvalku vai kājiņas dīvānam," pastāstīja viņa laikrakstam Financial Times.

Uzņēmums izstrādās tiešsaistes pasūtījumu sistēmu, plānots, ka iegadāties rezerves daļas IKEA vietnē varēs jau šogad.

IKEA ir pasaulē lielākais mājsaimniecības preču tirdzniecības tīkls, kas dibināts 1943. gadā. Tas darbojas vairāk nekā 30 valstīs.

Latvijā Zviedrijas mēbeļu tirdzniecības milzis atvēra savu veikalu 2018. gada augustā, bet 2020. gada martā Latvijas un Lietuvas iedzīvotājiem kļuva pieejams interneta veikals.

0
Tagi:
IKEA
Pēc temata
Ko var nopirkt veikalos? Biznesu šokējuši jaunie ierobežojumi
Lieli saimniecības preču un mēbeļu veikali Latvijā pārtrauc darbu brīvdienās