Somijas vadītājs Sauli Nīniste

Somijas prezidents: Krievija līdzinās kazakam, un kādam vienkārši bija jāpieskata mantas

48
(atjaunots 11:47 15.06.2019)
Somijas vadītājs Sauli Nīniste salīdzināja Krieviju ar brašu kazaku, bet tiem, kas apvainojušies uz to, ieteica skaidrāk izteikt savas domas un rūpīgāk pieskatīt savu īpašumu.

RĪGA, 15. jūnijs – Sputnik. Somijas prezidents Sauli Nīniste sniedza intervija amerikāņu mediju kompānijai Bloomberg, kurā novērtēja Ziemeļeiropā radušos ģeopolitisko stāvokli, izskatīja Somijas iestāšanās NATO perspektīvu un komentēja attieksmi pret somu austrumu kaimiņu – Krieviju, raksta Sputnik Igaunija autors Oļegs Ļeontjevs.

Stepju ērglis, brašais kazaks

Pēc Nīnistes domām, militāra konflikta gadījumā Baltijas jūras reģionā karš pārmetīsies uz visu pasauli. "Ja starp Krieviju un NATO izraisīsies karš, tad tas būs Trešā pasaules kara sākums," pārliecināts viņš.

Tieši šī iemesla dēļ Somija nesteidz iestāties NATO, nevēloties palielināt spriedzi austrumu robežā. Pēc Somijas prezidenta sacītā, viņa valsts ir pieradusi rast līdzsvaru starp Rietumiem un Austrumiem un pagaidām negrasās pievienoties kādai no militārajām organizācijām.

Uz Bloomberg lūgumu raksturot Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu Sauli Nīniste, kurš regulāri tiekas ar savu Krievijas kolēģi, atbildēja ar klusēšanu, taču vēlāk salīdzināja Krieviju ar kazaku.

"Kazaks paņem to, kas slikti stāv," citēja viņš senu somu teicienu. "Vajag skaidri izteikt savu pozīciju un uzmanīt savu īpašumu," norādīja Nīniste sakarā ar Krievijai izvirzītām pretenzijām.

Somijas prezidenta vārdi, kuru viņš izteica attiecībā uz tiem, kas "apvainojušies uz Krieviju", negribot lika uzsmaidīt, atceroties slaveno ainu ar medaljonu, ko centās atrast netālredzīgais zviedru vēstnieks populārajā kinokomēdijā "Ivans Vasiļjevičs maina profesiju".

ASV prezidentu Donaldu Trampu Sauli Nīniste nosauca par "biznesmeni ar bilances domāšanu". Viņš pastāstīja, ka tikšanās laikā ar ASV prezidentu Vašingtonā 2017. gadā viņš uzdāvināja Trampam vintāžu politisko karikatūru: tajā attēlots tēvocis Sems, kurš skatās uz grāmatvedības grāmatu, kura norāda, ka Somija ir segusi visus savus parādus Amerikas priekšā.

"Nedrīkst līkt vērtības bilancē," uzsvēra Somijas vadītājs.

Somi zina, kā jādraudzējas ar kaimiņiem

Iepriekš jau stāstījām par to, ka atšķirībā no dažām bijušajām brālīgajām republikām Somija pēc PSRS sabrukuma saglabāja lieliskas attiecības ar Krieviju, kuras nespēja sabojāt par pēc Eiropas Savienības iniciatīvas ieviestās sankcijas pret Krieviju.

No sankcijām pret Krieviju, ar nosacījumu, ka tiek atceltas arī Maskavas atbildes sankcijas, vēlētos atteikties 41% respondentu, kuri piedalījās Somijas izdevuma Maaseudun Tulevaisuus aptaujā. Turklāt sankciju pret Krieviju atbalstītāju skaits nepārsniedz 27%.

Sankcijas produkcijas iznīcināšana. Foto no arhīva
Управление Россельхознадзора по Брянской области

Kaut arī pēc diviem PSRS un Somijas kariem (1939.-1940. gadā un 1941.-1944. gadā) no Somijas PSRS tika Karēlijas zemes šaurums ar Viborgu, vairākas salas Somu līcī, daļa Ribačija un Sredņija pussalas, kā arī Petsamo apgabals (esošais Murmanskas apgabala Pečenegas rajons), Somijas valdība oficiālā līmenī nekad nav rosinājusi jautājumu par "teritoriju atgriešanu" un valsts robežas pārskatīšanu.

Draudzīgās attiecības starp Somiju un Krieviju ļāva būtiski palielināt Somijas un Krievijas tirdzniecības apgrozījumu, kuru nespēja iedragāt par Eiropas Savienības ieviestās sankcijas pret Krieviju. Somijas valdībai pateicoties savai stingrajai pozīcijai izdevās aizstāvēt pierobežas sadarbības projektus ar Krieviju un izvairīties no Briseles uzspiestām sankcijām un ierobežojumiem.

Somijas prezidents Sauli Nīniste vairākkārt teicis, ka Krievija nerada draudus viņa valstij, jo austrumu kaimiņienei nav iemesla uzbrukt.

48
Pēc temata
Makrons anonsējis pārrunas ar Putinu
Rinkēvičs: Latvijas prezidents nebrauks pie Putina bez atļaujas
Par spīti Saeimai? Latvijas ĀM vadītājs apsveica Krieviju un novēlēja kaimiņiem veiksmi
Latvija kūda ES saraut attiecības ar Krieviju
Первый заместитель декана факультета мировой экономики и мировой политики ВШЭ Игорь Ковалев

Ekonomists: jauna robežu slēgšana var kļūt fatāla priekš Eiropas Savienības

19
(atjaunots 11:58 04.08.2020)
Brīvas pārvietošanās aizliegums, vienas no galvenajām ES vērtībām, – tas ir nopietns trieciens ne tikai integrācijas principiem, uz kuriem tika veidota Eiropas Savienība, bet arī ekonomikai.

RĪGA, 4. augusts – Sputnik. Jautājumam par nacionālo robežu atvēršanu vai slēgšanu jābūt risinātam visu Eiropas Savienības dalībvalstu līmenī, paziņoja Lietuvas prezidents Gitans Nausēda. Ir jāsaskaņo šī pasākuma izmantošanas mehānisms, kurš vienveidīgi tiktu pielietots kā karantīnas instruments, citē Nausēdas vārdus Sputnik Lietuva.

Jauna ES robežu slēgšana novedīs pie kolosāliem zaudējumiem veselai virknei Eiropas ekonomikas nozaru, paziņoja Sputnik Latvija ekonomists, Ekonomikas augstskolas Pasaules ekonomikas un pasaules politikas fakultātes dekāna pirmais vietnieks Igors Kovaļovs.

Ковалев: новое закрытие границ ЕС может стать фатальным для экономики

"Robežu atvēršana būs atkarīga no epidemioloģiskās situācijas konkrētajā Eiropas Savienības valstī. Šeit ir iespējami visdažādākie risinājumi – no atgriešanās pie pilna pārvietošanās aizlieguma starp valstīm līdz atsevišķu izņēmumu ieviešanai. Ir acīmredzami, ka robežu slēgšana un brīvas pārvietošanās, vienas no galvenajām ES vērtībām, aizliegšana – tas ir nopietns trieciens ne tikai integrācijas principiem, uz kuru pamata tika veidota Eiropas Savienība, bet arī ekonomikai," norādīja Kovaļovs.

Eksperts atzīmēja, ka Eiropas jau ir izrādījusies nopietnas ekonomiskas krīzes situācijā.

"Daudzas ES valstis ir atkarīgas no tūrisma un saņem no tā būtiskus ienākumu. Protams, ieviestie pārvietošanās ierobežojumi liek šķēršļus tūristu plūsmai gan no Eiropas Savienības valstīm, gan no citām valstīm. Tas ir kolosāls trieciens tūrisma nozarei un ar to saistītiem ekonomikas sektoriem. Karantīnas pasākumu pastiprināšana un jauna robežu slēgšana nesīs papildu zaudējumu un var izrādīties fatāli daudziem biznesa veidiem," brīdināja Kovaļovs.

Pandēmijas fonā Eiropas Savienības valstis ieviesa ievērojamus aizliegumus sociālajā un ekonomiskajā nozarē, tai skaitā restorānu, veikalu, skaistumkopšanas salonu un sporta klubu slēgšanu un masveida pasākumu atcelšanu, kā arī pārvietošanās un tūrisma ierobežojumus. Šo pasākumu dēļ ES valstu ekonomika ir būtiski cietusi, lielus zaudējumus piedzīvojušas viesnīcas un tūrisms, sabiedriskā ēdināšana un pārvadājumi. Eiropas Komisija sagaida, ka eirozonas IKP šogad kritīsies vairāk nekā par 7% atšķirībā no pērnā gada kāpuma par 1,5%.

19
Tagi:
koronavīruss, tūristi, robeža, Eiropas Savienība
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Panākumi Baltijai, neveiksme ES: eksperts novērtēja ekonomikas glābšanas plānu
Sabrukums ir neizbēgams. Kāpēc ES tik kaismīgi strīdējās par palīdzību vājajiem
Atgriezās no ārzemēm: Latvijā pieci jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi
Vakcinācija, foto no arhīva

Vai visiem pietiks: pasaules bagātākās valstis jau izpērk vakcīnu pret Covid-19

25
(atjaunots 16:51 03.08.2020)
Speciālisti ir noraizējušies par to, ka laikā, kad pasaules bagātākās valstis jau pilnā gaitā nodarbojas ar vakcīnas pret koronavīrusu devu iepirkšanu, nabadzīgās valstis var kļūt par situācijas ķīlniecēm un palikt bez visa.

RĪGA, 3. augusts – Sputnik. Pasaules bagātākās valstis, pie kurām attiecināmas ASV, Lielbritānija, Japāna un Eiropas Savienības valstis, jau ir parakstījušas vienošanās par vairāk nekā 1,3 miljardu vakcīnu pret Covid-19 devu iegādi, raksta Mixnews.lv, atsaucoties uz analītiķiem no kompānijas "Airfinity".

Tāpat tiek ziņots, ka šīs valstis ir gatavas izpirkt vēl 1,5 miljardus vakcīnu piegādēs un darījumos, kuri pagaidām skaitās neslēgti.

Pēc speciālistu domām, šādi masveida iepirkumi var apdraudēt citas valstis, kas šādas "agresīvas izpirkšanas" beigās var palikt vispār bez vakcīnas vai izrādīties pēdējās rindā uz iegādi.

Saskaņā ar aģentūru, ASV un Lielbritānija noslēdza darījumus ar "Sanofi" un "GlaxoSmithKline Plc", Japāna – ar "Pfizer".

Pastāv bažas, ka vakcīnas pret koronavīrusa devu visiem var nepietikt. Savukārt nabadzīgās valstis vispār var kļūt par situācijas ķīlniecēm, kā tas bija 2019. gadā, kad virkne valstu praktiski monopolizēja piegādes.

Atgādināsim, ka dotajā brīdī Covid-19 gadījumu skaits pārsniedz 18 miljonus.

Visvairāk saslimušo ir ASV – 4,8 miljoni cilvēku. Otrajā vietā seko Brazīlija – 2,7 miljoni cilvēku, trešajā – Indija (1,8 miljoni). Savienotās Valstis ieņem līderpozīcijas arī pēc letālu gadījumu skaita – vairāk nekā 158 tūkstoši mirušo. Tām seko Brazīlija (94 tūkstoši) un Meksika (47 tūkstoši).

Pēc Pasaules Veselības organizācijas domām, pasaulei ir vērts gatavoties ilgstošākai pandēmijai, situācija neizlīdzinās un joprojām paliek ārkārtēja.

25
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Krievijā nosauca masveida vakcinācijas pret koronavīrusu uzsākšanas termiņus
PVO ieinteresējusies par Krievijas vakcīnu pret Covid-19
Noslēgušies Covid-19 vakcīnas izmēģinājumi Krievijā. Kad sāksies masveida ražošana?
Dārzeņi. Foto no arhīva

Kur lai liek dārzeņus: Latvijas zemnieki baidās no tālmācībām

0
(atjaunots 18:59 04.08.2020)
Latvijas zemnieki nezin, vai spēs šoruden un šoziem piegādāt produktus skolām, ja tās atkal pāries pie tālmācībām.

RĪGA, 4. augusts – Sputnik. Latvijas skolu pāriešanas varbūtība pie tālmācībām šoruden biedē ne tikai skolēnu vecākus, bet arī zemniekus, vēsta Latgales reģionālā televīzija.

Pagājušajā nedēļā Latvijas valdība apstiprināja Izglītības un zinātnes ministrijas sagatavoto plānu, pēc kura skolās un citās mācību iestādēs sāksies jaunais mācību gads. Tas ietver sevī dažādus rīcības variantus, atkarībā no epidemioloģiskās situācijas attīstības, tostarp – pilnu pāreju pie tālmācībām.

Pēdējais variants var radīt būtiskus zaudējumus Latvijas zemniekiem, kuri piegādā izglītības iestādēm dārzeņus. Tā jau notika šī gada pavasarī – martā gandrīz pilnībā izzuda piegādes sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem un izglītības iestādēm, kā dēļ kopējais nozares kritums sasniedza 70-90%.

Rūtai Ķipurei ir sava zemnieku saimniecība – "Lukstiņmājas" Rēzeknes novadā. Šī sezona ir izdevusies laba – gan lietus, gan saule, tādēļ raža solās būt laba. Viņas ģimene strādā uz aptuveni 100 hektāriem, audzē dārzeņus un graudaugus.

"Skaisti sīpoli, laba burkānu raža, visā kopumā labi. Raža būs, galvenais, kur to pārdot," pateica Ķipure.

Viņai ir līgums par dārzeņu piegādi ar skolām Rēzeknē, Līvānos, Varakļānos un Ludzā. Taču šopavasar, ārkārtējās situācijas režīmā, dārzeņi palika noliktavā.

"Ļoti, ļoti daudz. Tonnās nemērījām (…), vienkārši izmetām, utilizējām, jo nevienam nevajadzēja. Pārāk zemas cenas," pastāstīja Ķipure.

Speciālisti iesaka nemest ārā dārzeņus, bet gan ziedot pansionātiem, dzīvnieku patversmēm, sadarboties ar sociālajiem dienestiem. Savukārt zemnieki saka, ka gadījumā, ja skolas būtu atvērušās, produkcija atkal būtu nepieciešama.

"Dzirdēju, ka skolas strādās ierastā režīmā, dotajā brīdī tā. Ir bailīgi, jo piegādes ir jāveic cauru gadu, bet viena lieta ir atvest uz skolu, un cita – saglabāt preci, tas ir grūti," saka Ķipure.

Vēl šī gada aprīlī Zemkopības ministrija izstrādāja atbalsta programmu 45,5 miljonu eiro apmērā. No šīs summas 2,5 miljoni eiro ir paredzēti zemnieku saimniecībām, kuras nodrošina pārtikas produktus skolām un bērnudārziem.

0
Tagi:
Latvija
Pēc temata
Cilvēki izvēlēsies pabalstu: fermeri neatradīs strādniekus septembrī par 800 eiro
Lieta ir cenā: fermeri un veikali vienojās virzīt vietējās preces, taču ar to ir par maz
Euronews: kas vāc zemenes Eiropas laukos