Eiropola ēka

Eiropola prognoze: jauns banku skandāls Baltijas valstīs ir laika jautājums

74
(atjaunots 11:28 15.06.2019)
ES galvenajā policijas iestādē snieguši savu prognozi tam, cik liela ir jaunu bankas sektora skandālu varbūtība Baltijas valstīs.

RĪGA, 15. jūnijs – Sputnik. Jaunu naudas atmazgāšanas skandālu varbūtība Baltijas valstu bankās joprojām ir augsta, uzskata Eiropas Savienības policijas dienestā (Eiropols). Iestāde prognozē jaunus skandālus – tas ir laika jautājums, vēsta Sputnik Igaunija.

Eiropola pārstāvis Pedro Felisio paziņoja, ka "netīru" eiro miljardi šobrīd atrodas Krievijā un ar augstu varbūtības daļu tos mēģinās izvest no turienes, tostarp caur Lietuvu, Latviju un Igauniju.

"Dažas bankas Baltijas jūras reģionā ir ļoti ievainojamas naudas atmazgāšanas ziņā, sevišķi Krievijas izcelsmes," citē Felisio vārdus ERR.

Viņš atzīmēja dažas pozitīvas izmaiņas, kuras notikušas Baltijas valstu banku sektorā, taču nelegālās naudas aprites kontroles sistēmā joprojām saglabājas caurumi.

"Jauns skandāls reģionā ir tikai laika jautājums, un, visticamāk, jauns skandāls būs ļoti līdzīgs tiem skandāliem, kurus esam redzējuši līdz šim," rezumēja Eiropola pārstāvis.

Kā jau iepriekš stāstīts, pērnā gada septembrī tika publicēti iekšējās izmeklēšanas rezultāti, kuru iniciēja dāņu bankas Danske Bank vadība. Tika noskaidrots, ka bankas Igaunijas filiāles darbinieki veicināja ārvalstu klientu "netīrās naudas" atmazgāšanu. Sākotnēji tika runāts par aizdomīgiem darījumiem apmēram četru miljardu eiro apmērā, taču pēc neilga laika  tika paziņots jau par 200 miljardiem.

Skandāls noveda pie tā, ka Danske Bank bija spiesta pārtraukt savu Baltijas un Krievijas filiāļu darbību. Nepagāja pat daži mēneši kopš viena skandāla, kad medijos parādījās informācija par to, ka zviedru finanšu korporācijas Swedbank Igaunijas filiāle arī varētu būt iesaistīta noziedzīgi iegūtu līdzekļu atmazgāšanā.

Žurnālisti atklāja tiešu saikni starp Swedbank un Danske Bank klientiem un nonāca pie secinājuma, ka caur Swedbank kontiem Igaunijā laika periodā no 2007. līdz 2015. gadam izgājuši apmēram 4 miljardi "netīro" eiro.

Neraugoties uz to, ka Swedbank vairākkārt apgalvoja, ka nekādā veidā nav saistīti ar šaubīgas izcelsmes naudas plūsmām, Igaunijas un Zviedrijas finanšu inspekcijas iniciēja savstarpēju izmeklēšanu attiecībā pret banku. Tāpat pārbaudi iesākusi Igaunijas Valsts prokuratūra.

Visu šo skandālu rezultātā Igaunijas banku sektors cietis nopietnus reputācijas zaudējumus, savukārt valsts uzraudzības iestādes bija spiestas nopietni pārskatīt savus finanšu kontroles mehānismus.

Līdzīga situācija notika arī Latvijā, kur tostarp sakarā ar aizdomām par naudas atmazgāšanu pašlikvidācijas procesu iesāka viena no lielākajām Latvijas bankām – ABLV Bank.

74
Temats:
Baņķieru nedienas Latvijā (92)
Pēc temata
Zelta izpletnis: Putniņam samaksās par aiziešanu no FKTK vadītāja amata
"Kukulis realizēts": kā Latvijas Bankas prezidents iztērējis 250 tūkstošus eiro
Times Malta: Bunkus un maltiešu žurnālistes slepkavības, iespējams, ir saistītas
Latvijas finanšu sektoram ir nepieciešams kapitālremonts: Bondars par draudiem ekonomikai
Ārsts. Foto no arhīva

Vai ar koronavīrusu var slimot mūžīgi? Zinātnieki izsaka pieņēmumus

24
(atjaunots 08:27 08.03.2021)
Amerikāņu zinātnieki veica pētījumu un secināja, ka cilvēki ar novājinātu imūnsistēmu var slimot ar Covid-19 daudz ilgāk nekā pārējie.

RĪGA, 8. marts — Sputnik. Dienvidkalifornijas Universitātes zinātnieki noskaidroja, ka daži cilvēki var slimot ar koronavīrusu ļoti ilgi, jo novājinātas imunitātes dēļ viņu organisms nespēs veidot antivielas, raksta Mixnews.lv, atsaucoties uz pētījumu medRxiv portālā.

Pētījuma autori izanalizējuši trīs cilvēku datus — divu bērnu vecumā līdz pieciem gadiem un vīrieša vecumā no 20 līdz 25 gadiem — kuri cieš no leikēmijas un bija inficēti ar Covid-19. Tika konstatēts, ka vīrusa pēdas palikušas pacientu organismā 162 dienu laikā kopš inficēšanās brīža.

Zinātnieki secināja, ka cilvēki ar novājinātu imunitāti nespēj pretoties koronavīrusam. Turklāt pētījuma dalībnieku organismos tika atrastas mutācijas, daļa no kurām var "palīdzēt" vīrusam paslēpties no imūnsistēmas.

Sakarā ar pētījuma rezultātiem, amerikāņu zinātnieki aicina pārskatīt infekcijas kontroles pasākumus pacientu ar novājinātu imunitāti kopšanai. Pēc speciālistu domām, šādiem pacientiem pastāvīgi jānovēro vīrusa iespējamās mutācijas organismā.

Koronavīrusa pandēmija, kas izplatījās 2020. gadā, aptvērusi gandrīz visu pasauli. Kopā pasaulē, saskaņā ar Džonsa Hopkinsa universitātes datiem, fiksēti vairāk nekā 114 miljoni Covid-19 gadījumu, kuru vidū vairāk nekā divarpus miljoni beigušies letāli. Lielākais koronavīrusa infekcijas un mirušo skaits reģistrēts ASV, Brazīlijā un Indijā.

Pasaules Veselības organizācija iepriekš ziņoja, ka pandēmijas noslēguma termiņu prognozes sniegt ir grūti, tomēr, lai pēc iespējas ātrāk atgrieztos pie ierastās dzīves ir jāievēro sanitārie pretepidēmijas pasākumi un jāvakcinē lielākā daļa pasaules iedzīvotāju.

Tikmēr Bloomberg aģentūra aprēķinājusi, ka esošos vakcinācijas tempos nepieciešami vismaz septiņi gadi, lai vakcinētu 75% pasaules iedzīvotāju.

24
Tagi:
zinātnieki, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Nosaukts vitamīns, kura deficīts saistīts ar smagu Covid-19 gaitu
Koronavīruss: salīdzinām "Sputnik V", "Pfizer" un citas vakcīnas pret Covid-19
Antivielas pret Covid-19 ir tikai katram desmitajam Zemes iedzīvotājam
Latvijā aprēķināja, cik izmaksā Covid-19 ierobežojumi
Vīrietis ar koferi, foto no arhīva

Lido nezināmā virzienā: aviokompānija Austrālijā pārdod "noslēpumainos reisus"

19
(atjaunots 13:24 07.03.2021)
Austrālijas aviokompānija laidusi apgrozībā reisus pēc aviolidojumu "un nekurieni" piemēra, tikai Austrālijā plāno pārdot biļetes uz "noslēpumainajiem reisiem".

RĪGA, 7. marts — Sputnik. Aviokompānija Austrālijā nolēmusi izklaidēt cilvēkus, kuri ilgu laiku iztikuši bez ceļojumiem, un pārdod biļetes uz "noslēpumainajiem reisiem", stāsta RIA Novosti.

Pasažieri, pērkot biļeti uz tādu reisu, nezinās, kurp viņi lido. Zināms tikai tas, ka lidojums paredzēts kontinenta robežās, jo starptautiskās robežas ir slēgtas.

Kopā plānoti trīs šādi lidojumi ar lidmašīnām Boeing 737. Lidmašīnas izlido no Brisbenes, Sidnejas un Melburnas lidostām 27. martā, 18. aprīlī un 1. maijā.

Biļetes iespējams rezervēt jau no 4. marta. Zināms, ka lidojumu mērķis būs ārpus lielajām pilsētām.

Šī nav pirmā "noslēpumaino ceļojumu" pieredze austrāliešu aviopārvadājumiem. 90. gados tūristi lidostā tieši tāpat saņēma biļeti uz jebkuru regulāru reisu, nonāca pie mērķa, kur pavadīja veselu dienu, bet pēc tam lidoja atpakaļ.

Arī šoreiz pie mērķa tūristus gaidīs dažādas izklaides, un viņi nezinās, kādi pasākumi gaidāmi. Rezervējot biļeti viņi var cerēt tikai uz nelieliem mājieniem par to, ko ņemt līdzi bagāžā.

Latvijā tas jau ir bijis

Tādus pašus avioreisus jau pērnā gada oktobrī mēģināja ieviest citu valstu, arī Latvijas aviokompānijas. Tikai pārlidojumi bija plānoti bez pieturvietām. Saskaņā ar plāniem lidmašīnām vajadzēja lidot virs valsts vai tās kaimiņvalstu teritorijām un atgriezties izlidošanas punktā.

Tādi reisi kļuva visai populāra. Piemēram, ziņots, ka StarLux Airlines, piedāvājot biļetes, izpārdeva visas 188 vietas piecu minūšu laikā.

Rīgā "lidojumus uz nekurieni" piedāvāja tūrisma aģentūra Balt-Go. Reisa Rīga-Rīga ieplānotais ilgums – 1 stunda un 25 minūtes. Pasažieriem piedāvāja speciālu ēdienkarti ar ēdienu no 1937. gada pavārgrāmatas, ekskursijas vadītāja lomā bija aktieris Andris Bulis.

19
Tagi:
lidojumi, Austrālija
Pēc temata
Rīga pievienojās pilsētu sarakstam, no kurām ir iespējams "aizlidot uz nekurieni"
Izbeidziet izvazāt Covid-19 pa pasauli: PVO aicina kārtīgi apdomāt ceļojumu nepieciešamību
Aicinām nekur nebraukāt: valdība ierobežojusi iebraukšanu un izbraukšanu
Ielaiž, bet uzliek sodu: jebkurš ES pilsonis drīkst ieceļot Latvijā bez svarīga iemesla

"Grims kamuflāža" un ziedi veterānēm: Krievijā apsveic sievietes 8. martā

0
(atjaunots 11:40 08.03.2021)
Krievijas iedzīvotājas saņem apsveikumus no vīriešiem Starptautiskajā sieviešu dienā. Skatieties, kas notiek raķešu vienībās, un kā apsveica veterānes.

Skaistules ar Kalašņikova automātiem rokās no raķešu vienībām un daiļa dzimuma pārstāves Lielā Tēvijas kara veterānu vidū.

Skatieties, kā viņas saņēma apsveikumus 8. martā.

0