Kodolsprādziens. Foto no arhīva

Nosaukti galvenie draudi cilvēces pastāvēšanai

145
(atjaunots 17:38 10.06.2019)
Saraksta pamatā ir informācija no 50 dažādiem avotiem, tostarp – ANO, Pasaules veselības organizācijas, Eiropas Slimību kontroles un profilakses centra un NASA.

RĪGA, 10. jūnijs – Sputnik. Lielbritānijas mārketinga aģentūra Blueclaw sastādījusi sarakstu, kurā iekļauti galvenie faktori, kas apdraud dzīvību uz Zemes. Pārskats publicēts īpašā resursā How Will The World End.

Saraksta pamatā ir informācija no 50 dažādiem avotiem, tostarp – ANO, Pasaules veselības organizācijas, Eiropas Slimību kontroles un profilakses centra un NASA.  Autori uzsvēruši četrus nozīmīgākos faktorus – epidēmijas, kodolkarš, dabas katastrofas, kā arī asteroīda krišana.

Starp nāvējošākajām slimībām aģentūra min tuberkulozi, malāriju, sezonālo gripu, Ebolas vīrusu, meningītu, plaušu un buboņu mēri, Lassa drudzi, holeru, dzelteno drudzi un Mārburgas vīrusu.

Starp tām par bīstamāko atzīta tuberkuloze. Tās izplatīšanās ticamākie perēkļi ir Āfrikas valstis, piemēram, Nigērija. PVO dati liecina, ka 2017.gadā tuberkuloze aiznesusi divu miljonu cilvēku dzīvības uz planētas, pie tam inficēti ir desmit miljoni. Vidēji ik dienas fiksēti 4,3 tūkstoši letālu gadījumu. Ar tādiem slimības izplatības tempiem tā iznīcinātu Zemes iedzīvotājus 4812 gadu laikā.

Savukārt amerikāņu izdevuma "Kodolzinātnieku biļetens" (Bulletin of Atomic Scientists) eksperti vērtē, ka kodolkara draudi pēdējā laikā ir vieni no augstākajiem. 2019.gadā viņi pārbīdīja simboliskā "Pastardienas" pulksteņa rādītājus - līdz pusnaktij (katastrofai) atlikušas divas minūtes. Tāpat atzīmēts, ka 2021.gadā beidzas Krievijas un ASV līgums par stratēģisko uzbrukuma ieroču ierobežošanu un pagaidām nav zināms, vai vienošanās tiks pagarināta.

Atklāti pieejamie dati liecina, ka ASV savas kodolprogrammas laikā ir veikuši lielāko skaitu izmēģinājumu – 1030, pēdējais no tiem veikts 1992.gadā. Krievija īstenojusi 715 izmēģinājumus, taču Maskava izstrādājusi jaudīgāko bumbu vēsturē – RDS-202, ko dēvē arī par "Caru". Aģentūra vērtēja, ka cilvēces iznīcināšanai ASV būtu vajadzīgs 5351 sprādziens, Krievijai – 4206.

Asteroīda sadursme ar Zemi ir maz ticama, taču NASA seko debesu ķermeņiem, kuri var pietuvoties planētai tuvāko simt gadu laikā. Viens no tādiem asteroīdiem ir Florence, kura diametrs sasniedz 3,9 kilometrus. Tas tiek uzskatīts par potenciāli bīstamu – asteroīda trieciens novestu pie 1,2 miljardu cilvēku bojāejas.

Par galveno bīstamo klimata faktoru tiek uzskatīta globālā saslimšana. Starpvaldību ekspertu grupa klimata pārmaiņu jautājumos (IPCC) norāda, ka līdz 2025.gadam gaisa temperatūra uz planētas var pacelties vēl par diviem grādiem pēc Celsija skalas salīdzinājumā ar pirmsindustriālo ēru (1850.-1900.gg.). Saglabājoties pašreizējiem sasilšanas tempiem (0,2 grādi desmit gadu laikā), pec 2136 gadiem globālā temperatūra pacelsies par 44 grādiem. Aģentūras Blueclaw analītiķi novērtēja, ka šis līmenis ir kritisks dzīvībai uz Zemes: sasniedzot šo atzīmi, pasaules okeāna līmenis pieaugs tiktāl, ka sauszeme pazudīs zem ūdens.

145
Pēc temata
Planēta izcepsies vai noslīks? Klimatologi gatavi atklāt patiesību
Eiropieši baidās no globālās sasilšanas un ISIS*, bet Krievijā ne no kā nebaidās
UNESCO ziņojums: cilvēkiem visā pasaulē vajadzīgs dzeramais ūdens
VIP klases ekoloģiskie projekti
Grupas Louis Vuitton Moët Hennessy vadītājs Bernārs Arno

Forbes noskaidroja, kurš nedēļas laikā nopelnījis visvairāk

7
(atjaunots 15:33 31.05.2020)
Pandēmija nav traucēklis tam, lai nopelnītu dažus miljonus: kurš no uzņēmējiem nopelnījis visvairāk pavasara pēdējā nedēļā?

RĪGA, 31. maijs – Sputnik. Žurnāls Forbes sastādīja desmit uzņēmēju un investoru sarakstu, kuri no 21. līdz 28. maijam nopelnījuši visvairāk naudas, vēsta RIA Novosti.

Pirmajā vietā izrādījies kompāniju grupas Louis Vuitton Moët Hennessy vadītājs Bernārs Arno. Nedēļas laikā viņa bagātība palielinājusies par 8,1 miljardu dolāru un atkal pārsniedza 100 miljardus dolāru.

Tālāk seko Inditex holdinga (pieder zīmols Zara) dibinātājs un beneficiārs Amansio Ortega, kurš kļuvis par 4,9 miljardiem dolāru bagātāks. Līderu trijnieku noslēdz leģendārais investors Vorens Bafets, kura bagātība pieaugusi par 3,9 miljardiem dolāru.

Tālāk seko Kering īpašnieks Fransuā Pino, L’Oreal līdzīpašniece Fransuāza Fransuāza Betankūra-Meijersa, Uniqlo dibinātājs Tadasi Janai un kompānijas Keyence dibinātājs Takemicu Takidzaki.

Tāpat sarakstā iekļuva Luxoticca dibinātājs Leonardo del Vekkio, Grupo Carso īpašnieks Karloss Slims un 3G Capital līdzdibinātājs Horhe Paolo Lemāns. Nedēļas laikā viņi kopsummā nopelnīja 33,6 miljardus dolāru.

7
Tagi:
Forbes
Pēc temata
Nosaukti pasaules bagātāko cilvēku ienākumi Covid-19 pandēmijas laikā
Forbes: pasaules bagātāko cilvēku saraksta līderpozīciju ieņēmis jauns cilvēks
Bagātākie cilvēki pasaulē dienas laikā zaudējuši 117 miljardus dolāru
Kemeras pludmale, foto no arhīva

Turcijas pludmalēs aizliegs smēķēt cigaretes un ūdenspīpes

2
(atjaunots 15:29 31.05.2020)
Jaunievedums ir saistīts tai skaitā ar to, ka, novācot izsmēķus, apkopējiem nāktos tos aiztikt, un tas ir papildu risks.

RĪGA, 31. maijs – Sputnik. No 1. jūnija Turcijā oficiāli tiek atvērti parki, kafejnīcas, restorāni, baseini un pludmales, taču tie strādās pēc jauniem noteikumiem, vēsta RIA Novosti.

Vislielāko Antālijas pludmali Konjaalti rajonā, kura ir vairāk nekā 6 kilometrus gara, sāka iekārtot četru dienu komandantstundas laikā, kura noslēdzās 27. maijā.

Pludmale
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Sauļošanās krēslus uzstādīs, ņemot vērā 9 kvadrātmetru platību uz vienu ģimeni. Pēc katra tūrista tās dezinficēs, taču vietai ir jāpaliek brīvai ne mazāk par 20 minūtēm. Sauļoties uz saviem dvieļiem un kur gribas atpūtniekiem aizliegs.

Arī smēķēt pludmalē tagad nedrīkstēs. Jaunievedums ir saistīts tai skaitā ar to, ka, novācot izsmēķus, apkopējiem nāktos tos aiztikt, un tas ir papildu risks. Tiesa, aizliegums skāris arī ūdenspīpes.

Informācijas par to, kādi ūdens sporta veidi būs pieejami, pagaidām nav. Pašlaik ir atjaunoti tikai jūras izbraucieni.

Turcijas viesnīcas, kuras ir izgājušas antikoronavīrusa sertifikāciju, var atvērties jūnijā, taču lēmums paliek īpašnieku pārziņā. Starptautiskie reisi tiks atjaunoti pakāpeniski.

2
Tagi:
smēķēšana, tūrisms, Turcija
Pēc temata
Visi uz Jūrmalu: Latvijas kūrorts iekļuvis labāko atpūtas vietu desmitniekā pēc pandēmijas
Cilvēki velk maskas un atgriežas pie ierastās dzīves: Eiropa samazina ierobežojumus