Ballistiskās raķete

Pavasara trakums: NATO ieviesīs jaunu stratēģiju Krievijas "kodoldraudu" dēļ

79
(atjaunots 11:28 25.05.2019)
Ziemeļatlantijas alianses ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs norādīja, ja nepieciešamas jaunas militārās koncepcijas, ņemot vērā kodolkara risku, kas it kā nākot no Krievijas puses.

RĪGA, 25. maijs — Sputnik. Kopš "aukstā kara" laikiem pamatīgi apputējušais un noblāvušais Maskavas kodoldraudu zobens no jauna pacēlies pār NATO stratēģu galvām. Izmaiņas ir pavisam nelielas – "sarkano" draudu vietā tagad runa ir par "Krievijas draudiem", vēsta Sputnik Igaunija.

NATO sevi neapgrūtina ar pierādījumiem

NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs intervijā vācu izdevumam Welt am Sonntag pastāstīja, ka šonedēļ alianses militārie eksperti pieņēmuši lēmumu ieviest jaunu militāro stratēģiju, ņemot vērā "kodoldraudus", ko Rietumiem it kā nesot Krievija.

Viņš piebilda, ka NATO saskaras ar jauniem izaicinājumiem austrumos un dienvidos. "Runa ir par to, lai arī turpmāk mēs būtu gatavi aizsardzībai un nodrošinātu stabilitāti. Tas daļēji prasa jaunu militāro koncepciju," viņš skaidroja.

Iepriekš jau vēstīts, ka NATO pārstāvji ne vienu reizi vien apsūdzējuši Kremli par kodolieroču pielietošanas plānu izstrādi. Piemēram, 2019.gada martā NATO apvienoto spēku Eiropā komandieris ģenerālis Kērtiss Skaparoti paziņoja, ka preventīvs raķešu trieciens ļaus Krievijai panākt "ātru uzvaru pār vājākajiem kaimiņiem". Pie tam viņš neminēja nekādus argumentus, kas apstiprinātu teikto.

Īlenu maisā nenoslēpsi

Taču NATO galvenais trieciena spēks – ASV – nebūt nedomā atteikties no preventīva trieciena koncepcijas. Debatēs Senātā ASV BS Štābu apvienotās komitejas vadītājs ģenerālis Džozefs Danfords vairākkārt norādījis, ka tamlīdzīga politika apgrūtina pretiniekam lēmumu pieņemšanas procesu par uzbrukumu Savienotajām Valstīm.

Savukārt Kremlis jau vairākkārt uzsvēris, ka kodolieročus uzskata tikai par aizsardzības līdzekli. Valsts prezidents Vladimirs Putins norādīja, ka Krievijas kodoldoktrīna neparedz preventīvu triecienu – Maskava var pielietot kodolieročus tikai atbildei.

Putis paskaidroja, ka tamlīdzīgs lēmums iespējams, ja raķešu uzbrukuma brīdinājuma sistēmas ne tikai fiksēs raķešu startu, bet arī sastādīs lidojuma trajektorijas precīzu trajektoriju un laiku, kad kaujas galviņas nokritīs Krievijas teritorijā. "Taču agresoram jāzina – atmaksa ir neizbēgama," uzsvēra Putins.

79
Pēc temata
Krievijas hiperskaņas ieroči un Pentagona kosmiskais uzbudinājums
Putins pastāstīja, kas spēj novest pie globālas kodolkatastrofas
Militārais eksperts: ASV piešķīrušas Baltijai kodolpoligona lomu
Vašingtona atsvaidzina "ierobežota kodolkonflikta" ideju
Vladimirs Zeļenskis

Ukrainā nožēlo, ka Krimas iedzīvotāji nav "nomazgājušies asinīs" un "salūzuši slota"

3
(atjaunots 17:15 06.07.2020)
Ukrainas līderis Vladimirs Zeļenskis paziņoja, ka nekad nepiedos "tiem, kuri paņēmuši Krimu". Iespējams, viņam piemirsies, ka Ukrainas valdība solīja noslīcināt krimiešus asinīs un salauzt. Toties Krimas iedzīvotāji to nav aizmirsuši.

RĪGA, 6. jūlijs — Sputnik. Ukrainā aizritējušas Jūras kara spēku dienai veltītās svinības.

Valsts prezidents Vladimirs Zeļenskis, uzstājoties ar svētkiem veltītu uzrunu, paziņoja, ka "ukraiņi nekad nepiedos tiem, kas paņēmuši Krimu, un nekad nepiedos tiem, kas neļāva ukraiņu jūrniekiem tam pretoties", pavēstīja RIA Novosti.

Grūti teikt, vai Zeļenskis nav zinājis, vai aizmirsis, kā un ar ko Ukrainas politiķi draudēja pussalas iedzīvotājiem 2014. gadā.

Ukrainas Bruņoto spēku (UBS) Ģenerālštāba bijušais priekšnieks Jurijs Iļjins iepriekš atklāja, ka 2014. gadā Eiromaidana piekritēji Ukrainas politikā plānoja nežēlīgi apspiest neapmierinātību Krimā un pat neizvērtēja iespēju noregulēt situāciju miermīlīgi.

Piemēram, Vitālijs Kličko draudēja, ka ar Krimu "rīkosies vēl stingrāk nekā ar Kijevu".

Nacionālists Oļegs Tjagņiboks solīja, ka krimieši "nomazgāsies asinīs" un gribēja "salauzt viņus kā slotu".

Savukārt ģenerālpulkvedis Mihails Kovaļs, kurš 2014. gadā izpildīja Ukrainas aizsardzības ministra pienākumus, uzskata: ja UBS būtu sākuši šaut pussalā, Krima varēja "noslīkt asinīs".

Par laimi, nekas tamlīdzīgs nenotika, un krimiešiem izdevās paslēpties Krievijas paspārnē pēc referenduma, kura gaitā 96,77% Krimas Republikas vēlētāju un 95,6% Sevastopoles iedzīvotāju atbalstīja iekļaušanos Krievijas Federācijas sastāvā.

Referendums notika pēc valsts apvērsuma Ukrainā 2014. gada februārī.

Kā Ukraina uz visiem laikiem zaudēja Krimu

Acīmredzot, Ukrainas valdība vēl aizvien sapņo atriebties un dēvē Krimu par savu "īslaicīgi okupēto teritoriju".

Krievijas vadība jau vairākkārt norādījusi: Krimas iedzīvotāji demokrātiski, saskaņā ar starptautiskajām tiesībām un ANO Statūtiem nobalsoja par atkalapvienošanos ar Krieviju.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins uzsvēra, ka Krimas jautājums ir "slēgts uz visiem laikiem".

Atgādināsim, ka Krimu vairākkārt apmeklējušas ārvalstu delegācijas. Tās visas secināja: Krimas pussala kļuvusi par Krievijas teritoriju atbilstoši tautas likumīgai gribas izpausmei. Krimiešu izvēli – pievienošanos Krievijai – diktēja pašu reģiona iedzīvotāju intereses.

Taču, acīmredzot, Ukrainas jauno valdību tautas viedoklis neuztrauc, tāpat kā neuztrauca arī agrākos varasvīrus.

3
Tagi:
Vladimirs Zeļenskis, Ukraina, Krima, Krievija
Pēc temata
Krimu apmeklēs liela rietumvalstu delegācija
Krima atbildēja Ukrainai uz tās "pussalas atgriešanas stratēģiju" un deva labu padomu
Pie "okupantiem" ciemos nebrauc: ukraiņi un Latvijas iedzīvotāji atzinuši Krimu
Krimā nosvinēja sesto atkalapvienošanās gadadienu ar Krieviju

Ukrainas Jūras spēku komandieris: valsts ir gatava karam ar Krieviju

30
(atjaunots 09:45 06.07.2020)
Ukrainas Jūras spēku komandieris gaida Krievijas armijas uzbrukumu Hersonas apgabalam ar mērķi novadīt Dņepras ūdeni uz Krimu.

RĪGA, 6. jūlijs — Sputnik. Ukrainas Jūras spēki gatavojas pilnvērtīgai karadarbībai ar Krieviju, kara flotes komandieris kontradmirālis Aleksejs Ņeižpapa paziņoja intervijā avīzei "Dumskaja".

Komandieris apgalvo, ka Ukraina plāno "atgūt" krimu, kā arī gatavojas karam ar Krieviju.

"Būs lieli zaudējumi – gan mūsu karavīru, gan civiliedzīvotāju vidū," Ņeižpapa paziņoja.

Pēc viņa vārdiem, Kijeva gaida Krievijas armijas uzbrukumu Hersonas apgabalam ar mērķi novadīt Dņepras ūdeni uz Krimu, informēja RIA Novosti.

Iepriekš Ukraina nodrošināja 85% Krimas saldūdens patēriņa ar Ziemeļkrimas kanāla starpniecību, kas novadīja ūdeni no Dņepras. Pēc Krimas atgriešanās Krievijas sastāvā ūdens padeve pa kanālu vienpusējā kārtībā tika pilnībā pārtraukta.

Ukrainas politiķi atsakās atjaunot ūdens padevi pussalai, taču regulāri klāsta, ka Krievija plānojot ieņemt Ziemeļkrimas kanālu. Krimas republikā jau ir sarūpēti saldūdens avoti.

Pēdējos gados Ukrainas Jūras spēki saskaras ar nopietnām problēmām. Vecie kuģi pakāpeniski iziet no ierindas, jauniem trūkst līdzekļu. Pie tam Kijeva aktīvi pērk ārzemēs norakstītus kuģus. Piemēram, pērnā gada septembrī ASV Krasta apsardze nodeva Kiejvai divus norakstītus patruļas kuterus Drummond (WPB-1323) un Cushing (WPB-1321), kas būvēti 1988. gadā. ASV apsolīja nodot Ukrainas Jūras spēkiem vēl divus norakstītus šī tipa patruļas kuterus.

30
Tagi:
Ukraina, Krima, Krievija
Pēc temata
Pentagons pasūtījis jaunu kompleksu Javelin partiju Lietuvai un Ukrainai
Ukraina, Lielbritānija, ASV un Igaunija parādīja ANO savu vienaldzīgo attieksmi pret Krimu
Ukraina cer "padzīt" Krieviju no ASV kosmiskajām programmām
Ukrainas deputāts aicinājis uzstādīt kodolbumbas Maskavā un Budapeštā