ASV vadāmās raķetes Tomahawk palaišana

Lidlauki Baltijā ir gatavi: KF paziņoja par ASV kodolieroču izmantošanas iespējamību

303
(atjaunots 09:35 20.08.2019)
KF ĀM brīdina, ka ASV ar nekodola lielvalstu piekrišanu gatavojas kodolieroča pielietošanai Eiropā.

RĪGA, 14. maijs – Sputnik. ASV Eiropas teritorijā veic gatavošanās darbus kodolieroču pielietošanai ar nekodola valstu iesaistīšanu, paziņoja Krievijas ĀM Ieroču neizplatīšanas un kontroles departamenta direktors Vladimirs Jermakovs. Eksperti norāda, ka militārie lidlauki Baltijas valstu un Polijas teritorijā jau ir sagatavoti NATO lidmašīnu uzņemšanai, kuras spēj nest amerikāņu taktiskos kodolieročus, vēsta RIA Novosti.

"Diemžēl, dažas no Vašingtonas atkarīgas valstis cenšas nerādīt, ka kaut kas notiek, vai arī vienkārši baidās pat aizdomāties par to, cik provokatīvi ir tas, ka 21. gadsimtā Eiropas teritorijā notiek gatavošanās kodolieroču pielietošanai ar nekodola valstu iesaistīšanu," pateica Jermakovs.

Viņš norādīja, ka situācijā, kad, liekas, "civilizētas" Eiropas valstis neprātīgi nostāda sevi uz kodola katastrofas un pašiznīcināšanas robežas, uzturēt nopietnu dialogu par kodolieroču neizplatīšanas režīma nostiprināšanu ir ļoti grūti.

Valsts Domes Aizsardzība komitejas priekšsēdētāja pirmais vietnieks Andrejs Krasovs, komentējot Jermakova paziņojumu, norādīja, ka Krievijas ĀM ir pietiekams pamats izteikt šādus secinājumus – militāro kontingentu skaits Eiropā palielinās, NATO infrastruktūra tiek pilnveidota un tiek saglabāti globālās PRA struktūras objekti.

"Un mēs zinām, ka kodollādiņu noliktavas arī nekur nav pazudušas. Tās ir izvietotas Eiropā. Turklāt, ne tikai noliktavas, bet arī kodolieroču palaišanas līdzekļi," pateica deputāts.

Pēc Krasova sacītā, "ierocis, kurš karājas uz sienas, reizi 50 gados var izšaut".

"Visāds konflikts sākas ar pārkāpumu ķēdi, kaut kā neievērošanu. Ja eiropieši raizējas par savu drošību, tad mums ir jāatbrīvo Eiropa no kodolieroču izvietošanas, no amerikāņu izmitināšanās un jārosina neatkarīga politika," pateica Krasovs, atgādinot, ka vienīgā valsts, kurai ir kodolieroči un kura to ir pielietojusi, ir ASV.

ASV prezidents Donalds Tramps
© Sputnik / Михаил Климентьев

Žurnāla "Nacionaļnaja oborona" galvenais redaktors Igors Korotčenko arī norādīja, ka ĀM tikai konstatē radušos situāciju, kura nevar neizraisīt uztraukumu.

"Īpaši atzīmēšu, ka Baltijas valstu teritorijā – Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, kā arī Polijas teritorijā ir sagatavoti un rekonstruēti militārie lidlauki, kuri spēj uzņemt NATO taktisko aviāciju, tostarp ar kodollādiņiem," pateica eksperts.

Korotčenko uzsvēra, ka ASV pieļauj ierobežota kodolkara veikšanu KF Eiropas daļā. "Kā uzskata amerikāņu stratēģija, tas nenovedīs pie globālas kodola triecienu apmaiņas stratēģiskajā līmenī starp Krieviju un ASV," piebilda eksperts.

Tāpat Korotčenko norādīja, ka taktiskā kodola trieciena veikšana Krievijai tika apgūta visās pēdējās NATO mācībās Krievijas robežu tuvumā. Tostarp, pēc viņa sacītā, – galvenajai Baltijas jūras flotes bāzei un Rietumu militārā apgabala sakaru objektiem un kaujas pārvaldei.

Savukārt Federācijas Padomes Starptautiskās komitejas loceklis Oļegs Morozovs paziņoja, ka eiropieši automātiski kļūst par KF atbildes darbību mērķi gadījumā, ja ASV veiks kodola triecienuzbrukumu Krievjai.

"Bez šaubām, amerikāņu kodolraķešu izvietošana Eiropā ievērojami samazina drošības slieksni visiem, pirmkārt, eiropiešiem," pateica senators.

Viņš piebilda, ka kodolieroču izvietošana Eiropas teritorijā arī ir sava veida piekrišana tā pielietošanai bez papildu mehānismiem. "Jo konflikts ar kodolieroču pielietošanu prasīs praktiski tūlītējus lēmumus," uzsvēra parlamentārietis.

303
Pēc temata
Krievija ierosinās konsultācijas ar ASV par līguma START III pagarināšanu
Simetriska atbilde: Maskava informēja par atkāpšanos no INF līguma
Militārais eksperts: ASV piešķīrušas Baltijai kodolpoligona lomu
Foreign Policy pastāstīja, kā glābt pasauli no kodolapokalipses
Iznīcinātājs F-15 Eagle

Pentagons pasūtījis pirmos iznīcinātājus F-15EX hiperskaņas ieročiem

4
(atjaunots 17:40 14.07.2020)
ASV Gaisa spēki publiskojuši informāciju par beztermiņa kontraktu šī modeļa iznīcinātāju piegādei 23 miljardu dolāru vērtībā.

RĪGA, 14. jūlijs – Sputnik. Pentagons pasūtījis pirmos modernizētos iznīcinātājus F-15EX, kas spēj nest hiperskaņas ieročus, liecina kompānijas Boeing sniegtā informācija, vēsta RIA Novosti.

"ASV gaisa spēki noslēdza ar Boeing līgumu gandrīz par 1,2 miljardiem dolāru pirmās partijas ražošanai, ko veidos astoņi mūsdienīgi iznīcinātāji F-15EX... F-15EX nes lielāku daudzumu bruņojuma nekā jebkurš cits tā klases iznīcinātājs un var palaist līdz 22 pēdas (aptuveni 7 metrus – red.) garu un līdz 7000 mārciņas (aptuveni 3,2 tonnas – red.) smagu hiperskaņas ieroci," teikts dokumentā.

ASV Gaisa spēki publiskojuši informāciju par beztermiņa kontraktu šī modeļa iznīcinātāju piegādei 23 miljardu dolāru vērtībā, teikts preses relīzē. "Nākotnes plāni liecina par 144 lidmašīnām," tajā apgalvots.

ASV Gaisa spēku vietnē publicētā informācija vēsta, ka pirmās astoņas lidmašīnas tiks dislocētas Eglinas aviobāzē Floridā, kur piedalīsies izmēģinājumos. Pirmās divas mašīnas plānots laist klajā 2021. finanšu gada otrajā ceturksnī, pārējās sešas – 2023. finanšu gadā. Nākotnē tās aizvietošot F-15C/D.

Žurnāls National Interest atzīmēja, ka šī lidmašīna, atšķirībā no citiem, pat modernākiem modeļiem, ieskaitot F-35, var sasniegt ātrumu līdz 3 mahiem, tāpēc var piešķirt hiperskaņas ierocim labu starta ātrumu. No vienas puses, F-35 ātrums ir divreiz mazāks, no otras puses, tādu gabarītu hiperskaņas ieroči nav ievietojami tā ieroču tilpnē.

Iepriekš par hiperskaņas ieroču izstrādi atbildīgais Pentagona darbinieks Maikls Vaits vēstīja, ka ASV nākamgad paātrinās uzbrukuma hiperskaņas ieroču izstrādi. Martā aizritējuši pirmie sekmīgie testi.

Patlaban ASV izstrādā vairākus hiperskaņas nesējus. Iepriekš Pentagons atzina, ka šajā ziņā atpaliek no Krievijas un Ķīnas.

4
Tagi:
F-15, iznīcinātājs, Pentagons, ASV
Pēc temata
Hiperskaņas komplekss "Avangard" stājies kaujas dežūrā
ASV slēgta viena no hiperskaņas bruņojuma izstrādes programmām
Trieciens no dzīlēm. Ar ko Krievijai draud ASV hiperskaņas ieroči
"Nopietni iemesli": kāpēc Krievija pārvieto uz Ziemeļiem jaunāko bruņojumu
Špicbergenā

Špicbergenā darbu sācis pirmais Krievijas poligons sasaluma pētīšanai

2
(atjaunots 13:58 14.07.2020)
Poligonā iekārtoti termometriskie urbumi, sezonas kušanas slāņa monitoringa laukums, urbumi zemgultnes atkuseņu monitoringam un meteoroloģiskais komplekss.

RĪGA, 14. jūlijs - Sputnik. Špicbergenā sācis darbu pirmais poligons ilggadējā sasaluma pātīšanai, kā arī Arktikas apgūšanai pielietojamo tehnoloģiju izmēģinājumiem, portālam RIA Novosti pastāstīja Krievijas Hidrometeoroloģijas centra vadītājs Igors Šumakovs.

"2016. gadā Krievijas Hidrometeoroloģijas centra Arktikas un Antarktikas zinātniski pētnieciskā institūta zinātnieki sāka darbu un patlaban noslēgta sasaluma poligona izveide Barencburga ciema apkaimē – pirmais Krievijas sasaluma poligons augsta platuma grādu Arktikā," atklāja Šumakovs.

Viņš precizēja, ka poligonā iekārtoti termometriskie urbumi, sezonas kušanas slāņa monitoringa laukums, urbumi zemgultnes atkuseņu monitoringam un meteoroloģiskais komplekss. Fjorda dibenā uzstādīta 150 metrus gara strēle ar temperatūras un pretestības detektoriem sezonālā jūras sasaluma izveides monitoringam. Zinātnieki izstrādājuši arī ģeofizisko metožu kompleksu tādu interesantu sasaluma parādību, kā hidrolakolīta pētīšanai.

"Pirmie ir kūkumošanās ciļņi, kas Špicbergenā sasniedz 40 metru augstumu ar ledus serdeni, kas pieaugot spēj pacelt un iznest līdz virsmai klinšu iežus. Šī parādība ir ne tikai interesanta, tā ir arī svarīga ar sasaluma degradāciju saistīto risku novērtēšanai, atceroties, ka Jamalas krātera fenomens ir saistīts ar tieši tāda ciļņa sprādzienu," atzīmēja Šumakovs.

Viņš precizēja, ka sasaluma poligons Špicbergenā tiks izmantots kriolitozonas (sasalušās grunts zonas) apguves tehnoloģiju pilnveidošanai. Tās būs nepieciešamas arī Krievijas teritorijā.

2
Pēc temata
Špicbergenā iet bojā ziemeļbrieži
Draudi Arktikā: kur Latvija meklē ienaidniekus, ASV, Krievija un Āzija meklē resursus
Zinātnieki: klimata pārmaiņas var novest pie pasaules kara