NATO mācības BALTOPS

NATO pastiprināšanās Baltijas jūrā: psiholoģisks spiediens argumenta kārtā

90
(atjaunots 16:47 20.04.2019)
Vašingtona un Brisele, acīmredzot, aizdomājušās par sava militārā potenciāla un klātbūtnes pastiprināšanu Baltijas jūrā. Laikam, cerībā izveidot tur tik pat neveselīgu gaisotni, kāda pēdējā laikā ir Melnajā jūrā.

Baltijas jūrā ienācis NATO kuģu četrinieks, tostarp amerikāņu eskadras mīnu nešanas kuģis. To pārvietošanos uzreiz sāka kontrolēt Krievijas karavīri. Pa lielam, te nav nekā ekstraordināra. Izeja jūrai ir alianses valstīm: Polija, Vācija, Dānija, Latvija, Lietuva un Igaunija. Un tām ir tiesības rīkot manevrus vai veikt citus uzdevumus, kuri nav pretrunā ar starptautiskiem līgumiem. Taču šoreiz militārās jūras grupas parādīšanās, izskatās, spēlē plašāku lomu: nodemonstrēt Krievijai spēku un izdarīt morālu spiedienu, raksta radio Sputnik autors Sergejs Iļjins.

Pārāk daudz ar Baltijas jūru saistītu sakritību. To vidū ir grūtības ar projektu "Ziemeļu straume 2". Kā zināms, Kopenhāgena cenšas ievilkt gāzesvada ielikšanas atļaujas izsniegšanu tās akvatorijas posmā. Kategoriski pret projektu kā tādu iestājas ASV un Polija. Un lieku reizi likt panervozēt Maskavai un Berlīnei, kas tajā ir ieinteresēti, Vašingtonai ir mīļa lieta. Nežēlojot petroleju.

Paaugstinātu aktivitāti izrāda arī Baltijas valstis. Lūk, piemēram, Igaunijas eksperti ceļ trauksmi: redzies, šīs valstis ir tika vājas militārajā nozīmē un, pirmām kārtām, flotes ziņā, ka nav spējīgas pasargāt savu piekrasti austrumu draudu gadījumā. Par kādiem draudiem tiek runāts, ir skaidrs bez vārdiem – par Krieviju. Tiesa, arī Tallinas Starptautiskā aizsardzības pētījumu centra mērķus nav grūti uzminēt: vēlme iegūt naudu un paaugstinātu uzmanību no vecākiem NATO partneriem. It kā viltīga stratēģija ir skaidra kā monēta: iegriezt jaunu diskusiju virkni par to, ka Baltija ir Rietumu pasaules galvenais priekšpostenis agresīvo "krievu barbaru" ceļā. Ar mērķi papildu finansējumam.

Kas attiecas uz NATO sauszemes un gaisa spēkiem Baltijas teritorijā, ar to viss ir kārtībā: tur ir gan aviācija, gan bruņu tehnika, gan personīgais sastāvs lielā daudzumā. Savukārt sava jūras komponente acīmredzami ir palaista vējā: flote vāja, nekam nederīga. Kādēļ lai neatgūtu zaudēto ar "Krievijas draudu" mērci, pie reizes nodrošinot darbu vietējiem iedzīvotājiem, kuri cieš no ekonomikas un demogrāfijas stāvokļa, kurās vērojama lejupslīde? Loģika ir apmēram šāda.

Neatpaliek arī amerikāņu prese, kura nodarbojas ar militāro analītiku. Viena pēc otras parādās publikācijas par Krieviju, kura, kā raksta autori, demonstrē savu spēku Baltijas jūrā. Nav noslēpums, ka Krievijas Baltijas jūras flote patiešām reģionā ir lielākā, mūsdienīgākā un aprīkotākā. Tā izgājusi dziļu modernizāciju un saņēmusi jaunākās sistēmas.

NATO mācības Spring storm Igaunijā. Foto no arhīva
© Sputnik / Сергей Степанов

Taču tam ir savi iemesli: tā ir pierobežas teritorija ar nedraudzīgi noskaņotu militāri politisko bloku, kurš plānveidā pastiprinās tiešā tuvumā pie Krievijas teritorijas. Un Maskavas reaģēšana uz šāda veida politiku ir tik pat neizbēgama, cik tā tiek veikta piespiedu kārtā. Tikai amerikāņu analītiķi stāsta par šādu lietu stāvokli tā, kā tas ir izdevīgi dažādiem interešu tīkotājiem. Un aicina Vašingtonu un Briseli aizdomāties par sava militārā potenciāla un klātbūtnes pastiprināšanu Baltijas jūrā. Acīmredzot, cerībā izveidot tur tik pat neveselīgu gaisotni, kāda pēdējā laikā valda Melnajā jūrā.

Ideālā gadījumā Maskavas kvēlie pretinieki vālētos iesaistīt NATO Zviedriju un Somiju, kurām ir piekļuve Baltijas jūrai, un tādējādi "iespiest" Krieviju tikai un vienīgi NATO kaimiņu ielenkumā. Taču pagaidām Helsinki un Stokholma deklarē neitrālu statusu un saglabā veselo saprātu. Kas arī paliek garanta kārtā daudz vai maz konstruktīvam dialogam kaut vai starp daļu no reģiona valstīm. Tieši šo trauslo līdzsvaru arī grib likvidēt gan ekonomiskie Baltijas atpalicēji, gan daži viņu pārāk spītīgie kolēģi, gan kuratori. Ar "trauksmi raisošiem" NATO lidmašīnu lidojumiem Krievijas robežu tuvumā Baltijas jūrā šo, nevar teikt, ka labo nolūku īstenošanai, acīmredzot, jau ir par maz.

90
Temats:
NATO austrumu flangā (203)
Pēc temata
Igauņiem ir pielēcis: viņi drīkst upurēties amerikāņu labā, nevis otrādi
"Krievi ir klāt". Igauņu kazarmās. Un sākās
The Nation: ASV bez lieka trokšņa nogādā speciālo uzdevumu vienības pie Krievijas robežām
NATO pilliņā, jeb Kā piedzērušie "ziemeļu atlanti" aizsargā Baltiju
Nacionālās enerģētiskās drošības fonda vadošais analītiķis Igors Juškovs, foto no arhīva

Eksperts: divu kuģu ekspluatācija paātrinās "Ziemeļu straumes 2" būvdarbus

9
(atjaunots 10:49 07.07.2020)
Dānijas lēmums liecina, ka līdztekus "Akademik Chersky" būs iespējams izmantot cauruļu izbūves baržas, uzskata eksperts Igors Juškovs.

RĪGA, 7. jūlijs – Sputnik. Dānijas enerģētikas aģentūra (DEA) atļāvusi operatoram "Nord Stream 2 AG" pabeigt "Ziemeļu straumi 2" savos ūdeņos ar cauruļvadu izbūves kuģiem ar enkura pozicionēšanu.

Atzīmēts, ka "Ziemeļu straumes 2" neuzbūvētā daļa atrodas ārpus zonas, kurā nav ieteicams izmantot kuģus ar enkuru pozicionēšanu, ņemot vērā risku, kas saistīts ar tajā iepriekš nogremdētajiem ķīmiskajiem ieročiem.

Nacionālās enerģētiskās drošības fonda vadošais analītiķis Igors Juškovs intervijā radio Sputnik atzīmēja, ka līdztekus "Akademik Chersky" būs iespējams izmantot cauruļu izbūves baržu "Fortuna".

"Tā jau atrodas Mukranas ostā Vācijā, "Ziemeļu straumes 2" apgādes bāzē. Turpat stāv arī "Akademik Chersky". Patiesībā tagad iespējams izmantot abus kuģus, un darbam vajadzētu ritēt ātrāk. Abi šie kuģi ir lēnāki nekā Šveices kompānijas Allseas kuģi, kas līdz šim būvēja Dānijas iecirkni. Tur patiesībā šveiciešiem bija ātrākais cauruļvadu izbūves kuģis pasaulē. (..) "Akademik Chersky" var izbūvēt divus kilometrus diennaktī, ne vairāk, bet barža "Fortuna" vēl mazāk. Tomēr patiesībā abu iecirkņu kopējais garums tur nepārsniedz simt kilometrus. Protams, divu kuģu ekspluatācija būtiski paātrinās būvdarbu procesu. Jautājums ir tikai par to, kad sāksies "Ziemeļu straumes 2" pabeigšanas darbi," viņš teica.

Juškovs piezīmēja, ka Dānijas atbilde ir tikai viens no elementiem lēmumā par gāzesvada būvdarbu atsākšanu. Otrs – sagādes kuģu ierašanās.

"Vācijas ostā būs iespējams iekraut caurules, un tālāk viņi visi var iet uz noteikto vietu un pabeigt "Ziemeļu straumi 2". Pilnīgi iespējams, ka rudenī viņi būvdarbus pabeigs. Pagaidām pat nav nekādu papildu sankciju," piebilda analītiķis Igors Juškovs.

9
Tagi:
Dānija, Ziemeļu straume 2
Pēc temata
Dānija atļāvusi pabeigt "Ziemeļu straumi 2" ar diviem kuģiem
Pasaule apgriezusies kājām gaisā: Vācija gatavo sankcijas pret ASV
Caurules gāzesvada Ziemeļu straume 2 būvdarbiem, foto no arhīva

Dānija atļāvusi pabeigt "Ziemeļu straumi 2" ar diviem kuģiem

24
(atjaunots 23:07 06.07.2020)
Projekts tiks īstenots atbilstoši būvdarbu atļaujai un apkārtējās vides ietekmes vērtējumam, informēja gāzesvada operators "Nord Stream 2 AG".

RĪGA, 7. jūnijs – Sputnik. Dānijas enerģētikas aģentūra (DEA) atļāvusi operatoram "Nord Stream 2 AG" pabeigt "Ziemeļu straumi 2" savos ūdeņos ar cauruļvadu izbūves kuģiem ar enkura pozicionēšanu, vēsta Sputnik Lietuva, atsaucoties uz RIA Novosti.

"Atbildot uz Nord Stream 2 AG pieprasījumu, DEA nolēmusi veikt grozījumus noteikumos par cauruļvadu būves kuģu ar dinamisko pozicionēšanu ekspluatāciju "Ziemeļu straumes 2" būvdarbu atļaujā, ko aģentūra izsniedza kompānijai 2019. gada 30. oktobrī. Izmaiņas nozīmē, ka kompānija var izmantot cauruļvadu būves kuģu ar enkuru pozicionēšanu gan atsevišķi, gan kopā ar kuģiem, kas aprīkoti ar dinamiskās pozicionēšanas sistēmu," informēja regulators.

Atzīmēts, ka "Ziemeļu straumes 2" neuzbūvētā daļa atrodas ārpus zonas, kurā nav ieteicams izmantot kuģus ar enkuru pozicionēšanu, ņemot vērā risku, kas saistīts ar tajā iepriekš nogremdētajiem ķīmiskajiem ieročiem.

"Kā jau gaidījām, DEA izpildīja mūsu pieprasījumu... Projekts tiks īstenots saskaņā ar būvdarbu atļauju un apkārtējās vides ietekmes vērtējumu. Mēs joprojām izskatām dažādus variantus tā noslēgšanai un atbilstošajā laikā ziņosim par saviem plāniem," Nord Stream AG komentēja Dānijas lēmumu.

Pēc Otrā pasaules kara beigām 1945. gadā Baltijas jūrā tika nogremdēti aptuveni 50 tūkstoši tonnu ķīmiskās munīcijas. Lielākais arsenāls nogremdēts Gotlandes un Bornholmas salu apkaimē, kuru tuvumā izvilkts "Ziemeļu straumes 2" maršruts. Ņemot vērā risku, ko rada saskaršanās ar lādiņiem, Dānija aizliedz izmantot kuģus ar enkuru pozicionēšanu.

Pie tam iespējamais "Ziemeļu straumes 2" pabeigšanas variants ir darbs ar tieši šādu cauruļvadu izbūves kuģi, ko pavadītu cits kuģis – ar dinamiskās pozicionēšanas sistēmu, kas var noturēt kuģi vajadzīgajā punktā bez enkuriem un pietauvošanas. Viens no kuģiem, kas varētu pabeigt gāzes vada "Ziemeļu straume 2" būvdarbus, ir enkuru barža "Fortuna" ar 12 punktu pozicionēšanas sistēmu. Otrs kandidāts – cauruļvadu izbūves kuģis "Akademik Chersky" ar dinamiskās pozicionēšanas sistēmu. Patlaban abi kuģi atrodas Mukranas ostā - "Ziemeļu straumes 2" loģistikas bāzē.

Projekts "Ziemeļu straume 2" paredz divu cauruļvadu izbūvi ar kopējo jaudu 55 miljardu kubikmetru gāzes gadā. Jaunais cauruļvads tiks izbūvēts līdzās esošajam - "Ziemeļu straume". Tas vedīs pa Baltijas jūras dzīlēm un šķērsos Krievijas, Somijas, Zviedrijas, Dānijas un Vācijas teritoriālos ūdeņus vai ekskluzīvās ekonomiskās zonas.

21. decembrī ASV prezidents Donalds Tramps parakstīja likumu par militāro budžetu, kurā bija iekļauta prasība ieviest sankcijas pret "Ziemeļu straumes 2" un "Turcijas straumes" būvdarbu apakšuzņēmējiem. Pēc tam Šveices kompānija, kas izvilka caurules Baltijas jūrā, paziņoja, ka aptur būvdarbus Dānijas

24
Tagi:
Ziemeļu straume 2, Dānija
Temats:
Ziemeļu straume 2
Pēc temata
Eksperts par "Ziemeļu straumi 2": ASV vēl nav sapratuši Vācijas smalkos mājienus
Analītiķis paskaidroja, kad Merkelei nāksies sastrīdēties ar ASV par "Ziemeļu straumi 2"
Nord Stream 2 AG nolēmusi, ar kādiem kuģiem pabeigs "Ziemeļu straumes 2" izbūvi
Krievija pabeigs "Ziemeļu straumi 2", paziņoja eksperts – pastāv iespēja apiet sankcijas
Saeimas deputāts Aleksandrs Kiršteins

Pēc cik ilga laika tiks sadalīta Krievija? NA deputāts rāda KF "jauno karti"

0
(atjaunots 18:28 07.07.2020)
Saeimas deputāts Aleksandrs Kiršteins piedāvājis diskusijai Krievijas "jauno karti".

RĪGA, 7. jūlijs — Sputnik. Ar skandalozajiem Krievijai naidīgajiem izlēcieniem pazīstamais Aleksandrs Kiršteins nesēž, rokas klēpī salicis – šoreiz viņš atkal nolēmis apspriest Krievijas iespējamo sairšanu.

Atgādināsim, ka sapnis par Krievijas sadali jau sen neliek politiķim mieru – pirms pāris gadiem viņš Twitter tīklā drosmīgi paziņoja, ka miers Eiropā iestāsies tikai pēc Krievijas sabrukšanas.

Nesen viņš atkal atgriezās pie savas iemīļotās tēmas un parādīja lasītājiem kaut kāda vācu ģeogrāfa zīmējumu, kurā Krievija saskaldīta atbilstoši tuvējām valstīm. spriežot pēc visa, politiķis ir sajūsmā par šo karti.

"Kā jums liekas, pēc cik ilga laika šādi tiks sadalīta Krievija?" Aleksandrs Kiršteins lūdza lasītājus atklāt savas domas.

Tomēr viņa ideja, šķiet, nav radusi aktīvu atbalstu. Vien daži sapņotāji stāstīja, kā tikšot dalīta Krievija un kas viņus šajā ziņā biedē.

"Nekad, te vienkārši parādīta tuvākā ārvalsts attāluma ziņā Krievijas teritorijas daļām. Dalīšanās notiks pēc citiem principiem," uzskata lasītājs ar lietotājvārdu Bezkompromisa Tiesiskums.

"Igaunijai tā būtu liela nelaime - dabūt uz kakla pāris miljonus krievu," spriedelē Sandris Metuzāls.

"Šādi – diezin vai. Ķīna ņems vairāk," uzskata Vents Krauklis.

"Nez, es gan labāk iestātos par to, lai Krievija paliek tāda, kāda tā ir tagad. Ja milzīgu gabalu noraus Ķ, tas var beigties tikai ar katastrofu visos līmeņos," skumju prognozi izteica "Ļarvmutīte Epilepsijas gaisma".

"Nekad un nemūžam. 13.Saeima drīzāk pašu Latviju padirsīs. Skaidrs, ka ķīnieši  savāks Krieviju, bet pie vien arī Latviju, ja turpināsiet šādā stilā! Vai Latvijai vajag krievu teritorijas? Nē! Jo jau tagad līnija - Ludza, Jēkabpils, Bauska, Auce mierīgi varētu tikt poļiem atdota," par pašas Latvijas vienotību uztraucas lasītājs Es Pats.

Daži komentētāji pat pauda šaubas, vai tāda tēma vispār būtu jāapspriež.

"Pilnīgs murgs. Labāk sāciet domāt par to, vai  pēc ATR Latvijas nomalēs vispār kāds paliks dzīvot.  Vēl pāris stulbas reformas un Latvija no valsts pārvērtīsies par teritoriju," autoram attrauca Andrejs.

2018. gada vasarā Kiršteins jau klāstīja, ka Krievija būtu jāsadala.

"Tikai, kad Krievija sadalīsies mazākās valstīs, atbilstoši etniskajam sastāvam, ar rāvienu izbeigsies militārie konflikti un Eiropā iestāsies ilgstošs miera periods!" Kiršteins uzrakstīja savā Twitter.

​Tas ir tikai viens no daudziem deputāta neordinārajiem izteicieniem: iepriekš viņš piedāvājis atņemt pilsonību tiem naturalizācijas pilsoņiem, kuri balsoja par krievu valodas atzīšanu par otru valsts valodu vai piedalās krievu skolu aizstāvības mītiņos, nosauca krievu valodu par "starptautiskā sionisma valodu" un vainoja VDK par Rīgas "Dinamo" sliktajiem rezultātiem.

0
Tagi:
rusofobija, nacionālpatrioti, nacionālisms, Latvija
Pēc temata
Kiršteins: par Baltijas okupāciju atbildīgi ir Čērčils un Rūzvelts
Deputāts Kiršteins piedāvā sadalīt Krieviju
Time of Israel pieķēra deputātu Kiršteinu antisemītismā