Девушка с флагами Великобритании и ЕС

Karaliene aizliegusi Lielbritānijai Brexit bez vienošanās

81
(atjaunots 10:38 09.04.2019)
Britu premjerministre Terēza Meja saņēmusi tiesības atlikt Apvienotās Karalistes izstāšanos no ES uz nenoteiktu termiņu.

RĪGA, 9. aprīlis – Sputnik. Karaliene Elizabete II sankcionējusi likumprojektu, kas liek Lielbritānijas valdībai lūgt Brexit atlikšanu, lai izvairītos no izstāšanās no Eiropas Savienības bez vienošanās.

"Iegūstot abu parlamenta palātu atbalstu, likumprojekts ieguvis karalisko sankciju. Valdības piedāvājums attiecībā uz likumu – par Lielbritānijas izstāšanās no ES termiņa pagarināšanu – tiks apspriests parlamentā rīt," paziņoja kopienu palātas kanceleja Twitter.

Kā vēsta RIA Novosti, iepriekš likumprojekts guva gan Lordu palātas, gan arī Kopienu palātas atbalstu. Pēc karaliskās sankcijas saņemšanas dokuments kļuvis par likumu.

Brexit atbalstītāju un pretinieku akcija Londonā
© Sputnik / Джастин Гриффитс-Уилльямс

Dokumenta autori ir parlamenta apakšpalātas dažādu partiju deputāti ar leiboristu Ivetu Kūperi un konservatoru Oliveru Letvinu priekšgalā. Deputāti norāda, ka likums sniedz iespēju pēdējā mirklī izvairīties no izstāšanās bez vienošanās, kas novestu pie katastrofas.

Dokuments dāvā tiesības Lielbritānijas premjerministrei Terēzai Mejai noteikt nepieciešamo Brexit atlikšanas termiņu. Saskaņā ar likumu, jau nākošajā dienā pēc tā pieņemšanas Mejai jānosauc jaunais izstāšanās datums. Pēc tam jauno Brexit termiņu jāapstiprina parlamentam, un jau pēc tam to var nosūtīt Briselei. Taču pagājušajā piektdienā Meja jau palūdza ES atlikt Lielbritānijas izstāšanās datumu līdz 30. jūnijam. ES Padomē iepriekš pieņēma virkni pasākumu, kuri ļauj mazināt kaitējumu, ko nodarītu Brexit bez vienošanās.

Referendums par Lielbritānijas tālāku dalību Eiropas Savienībā notika 2016. gada jūnijā. Uzvaru svinēja Brexit atbalstītāji – par Karalistes izstāšanos no ES nobalsoja 51,8% britu, pret – 48,2%. Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības bija plānota 2019. gada 29. martā.

Britu parlaments divas reizes balsoja par dažādiem Brexit scenārijiem – sākumā par astoņiem, pēc tam par četriem, neviens variants neieguva balsu vairākumu. Valdība joprojām ir sašķelta attiecībā uz Brexit jautājumu: ministru vidū ir gan izstāšanās no ES bez vienošanās atbalstītāji, gan tie, kas atbalsta maksimāli ciešu saikņu saglabāšanu ar ES.

Gala lēmums par Lielbritānijas izstāšanās termiņu no ES ir Briseles rokās.

81
Temats:
Atvadas angļu stilā (130)
Pēc temata
"Mazā Latvija" pastāstījusi par savu vēlmi izstāties no ES
Brexit paralīze: Latvijas ārlietu ministrs lūdz Lielbritāniju atbildēt
Sabotēsim: Lielbritānija gatavojas Eiropas Parlamenta vēlēšanām
Lielbritānijā sākta pasu izsniegšana bez uzraksta "Eiropas Savienība"
MiG-23

Amerikāņu pilots pastāstīja par slepenām cīņām ar MiG-23

2
(atjaunots 17:00 26.10.2020)
Lidotājs pastāstīja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Amerikāņu pilots Pols Vudforts pastāstīja par slepenām mācību cīņām ar padomju iznīcinātājiem MiG-23 aukstā kara laikā, vēsta RIA Novosti.

Lidotājs atklāja, ka pagājušā gadsimta 60. gados ASV Centrālā izlūkošanas pārvalde (CIP) mācību treniņu nolūkiem iepirkusi un nomājusi citās valstīs vairākus padomju iznīcinātājus, ko vēlāk apvienoja atsevišķā eskadriļā.

Vudforts atzīmēja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

"Ja jums ir raķete, labāk to palaist uzreiz, jo pēc sekundes tas palielinās ātrumu un aizies no trāpījuma zonas, un man šķiet, tā bija galvenā mācība," Vudforta stāstu citēja Popular Mechanics.

Pilots uzsvēra, ka padomju iznīcinātājs spēja lidot forsāžas režīmā aptuveni 20 minūtes un šis laiks bija "saspringtākais treniņu posms". 

2
Tagi:
iznīcinātājs, ASV
Pēc temata
Kāpēc ASV satrauc Krievijas iznīcinātāja Su-57 "uzlabojumi"
"Rietumi nespēs atkārtot": kāds būs Krievijas jaunais pārtvērējs
Lidosim "prātīgi"? Kāda valsts pirmā varēs iegādāties Krievijas jauno Su-57?
"Viegli nogāzties": kara lidotājs paskaidroja, kāds risks slēpjas lielā augstumā
S-400

Turcija pastāstīja par S-400 izmēģinājumiem un atbildēja uz ASV pretenzijām

12
(atjaunots 11:38 26.10.2020)
Turcija informēja, ka turpinās sadarbību ar sabiedrotajiem, taču nevar pieņemt tādus paziņojumus, kā "esam gatavi pārdot, tomēr Kongress aizliedz piegādes", norādīja Turcijas aizsardzības ministrs Hulusi Akars.

RĪGA, 25. oktobris — Sputnik. Turcijas aizsardzības ministrs Hulusi Akars apstiprināja, ka valsts veikusi Krievijas Federācijā iepirkto zenītraķešu kompleksu S-400 izmēģinājumus, un norādīja, ka tas ir plānveida darbs kontrakta ietvaros, vēsta RIA Novosti.

Turcija laida klajā starptautisko paziņojumu Navtex par artilērijas mācībām Sinopas pilsētas rajonā Melnās jūras reģionā. Iepriekš jau ziņots, ka Turcija sekmīgi izmēģināja Krievijā iepirktās PGA sistēmas S-400 valsts ziemeļos, visas palaistās raķetes trāpījušas mērķos.

ZRK S-300 Antei-2500
© Sputnik / Алексей Филиппов

"Katra aizsardzības rūpniecības produkcijas iepirkuma kontrakta ietvaros paredzēti izmēģināumi. Tā ir iepirkuma programmas daļa, tīri tehniska darbība," Hulusi Akars paziņoja telekanālam NTV.

Fakts, ka Turcija iepirkusi zenītraķešu kompleksus S-400 Krievijā, nenozīmē, ka tā attālinājusies no NATO, Ankara vēl aizvien ir gatava iegādāties amerikāņu sistēmas Patriot, paziņoja Akars.

"S-400 bija nevis iegriba, bet nepieciešamība un nenozīmē mūsu attālināšanos no NATO. Tomēr nepieciešamības dēļ un gadījumā, ja mums tiks garantēta tehnoloģiju nodošana, kopēja ražošana un piegādes kalendārs, mēs varam iepirkt Patriot vai SAMP-T. Turcija arī iepriekš ir centusies izstrādāt alternatīvus variantus ar sabiedrotajiem un turpinās darbu. Mēs nevaram pieņemt tādus paziņojumus, kā "esam gatavi pārdot, tomēr Kongress aizliedz piegādes", Turcijas aizsardzības ministra teikto citēja telekanāls NTV.

Viņš piebilda, ka S-400 "neintegrēs NATO PGA sistēmā un Turcija izpildīs visas savas saistības alianses ietvaros".

Pie tam Ankara nedomā lūgt Vašingtonas atļauju ZRK S-400 izmēģinājumiem, paziņoja Turcijas prezidents Tajips Erdogans.

Iepriekš ASV Valsts departamenta pārstāve Morgana Ortagusa paziņoja, ka ASV "apņēmīgi nosodīs" Ankaras soļus, ja apstiprināsies informācija par izmēģinājumiem. Vašingtona pat piedraudēja Turcijai ar "nopietnām sekām", ja ZRK tiks aktivizēti.

"Jā, Sinopā notika, notiek izmēģinājumi. Un mēs nedomājam tiem lūgt ASV atļauju. Tātad šie kungi ir noraizējušies par to, ka šeit ir Krievijai piederoši ieroči," Erdogans uzsvēra sarunā ar žurnālistiem.

Viņš konstatēja, ka Ankara ir noskaņota apņēmīgi un turpinās nosprausto ceļu.

Viņš piezīmēja, ka Turcija neatsakās no amerikāņu pretgaisa sistēmu Patriot iepirkuma un ir gatava turpināt pārrunas par šo jautājumu ar ASV.

Krievijas jaunāko ZRK S-400 piegādes, kas radīja krīzi Turcijas un ASV attiecībās, sākās 2019. gada jūlija vidū. Vašingtona pieprasīja Ankarai atteikties no darījuma un to vietā iepirkt kompleksus Patriot, turklāt piedraudēja atlikt jauno iznīcinātāju F-35 pārdošanu vai pat atcelt darījumu, kā arī ieviest sankcijas. Ankara atteicās pakļauties un turpināja pārrunas par nākamās S-400 partijas iegādi.

12
Tagi:
S-400, Krievija, Turcija
Pēc temata
Redzamas kā mušas uz griestiem: Turcija izmēģina S-400 pret ASV iznīcinātājiem
Eksperts: ASV neizdodas Turciju nospiest uz ceļiem Krievijas S-400 jautājumā
Patriot to nespēj: eksperts paskaidroja, kāpēc Turcija izvēlējusies S-400
Kāpēc Indija gatava atvēlēt 2 miljardus par Krievijas iznīcinātājiem MiG-29 un Su-30