Brexit

Sabotēsim: Lielbritānija gatavojas Eiropas Parlamenta vēlēšanām

63
(atjaunots 13:03 06.04.2019)
Lielbritānija varētu būt spiesta organizēt Eiropas Parlamenta vēlešanas, lai pagarinātu darījumu par Brexit, taču daudzi tādam notikumu pavērsienam nepiekrīt.

RĪGA, 6. aprīlis — Sputnik. Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja lūgusi Eiropas Savienību atlikt Brexit datumu līdz 2019. gada 30. jūnijam, jo parlaments atteicies atbalstīt valdības ierosināto vienošanos ar ES, vēsta The Guardian.

Iepriekšējā vienošanās paredz, ka Lielbritānijai līdz 12. aprīlim jāapstiprina vienošanās par izstāšanos no ES. Ja tas notiks, izstāšanās tiks pārcelta līdz 22. maijam, ja parlaments neapstiprinās nevienu variantu, 12. aprīlī Lielbritānijai nāksies izstāties no ES bez vienošanās.

Parlaments nemainīgi noraidījis visus Mejas piedāvātos vienošanās variantus. Piektdien Meja nosūtīja vēstuli Eiropas Padomes vadītājam Donaldam Tuskam, kurā lūdza atlikt Brexit līdz 30. jūnijam.

"Informēju Eiropas Savienību par to, ka Lielbritānija pieprasa vēlreiz atlikt Brexit datumu. Lielbritānija iesaka noslēgt (izstāšanās no ES – red.) procesu 2019. gada 30. jūnijā... Lielbritānija ir stingri apņēmusies noslēgt izstāšanos no ES," teikts Mejas vēstulē.

Pie tam datums - 22. maijs – nav izraudzīts nejauši – 23. maijā Lielbritānijā būtu jānotiek Eiropas Parlamenta vēlēšanām, tātad Meja ir apstiprinajusi – ja ES piekritīs atlikt Brexit, valsts ir gatava organizēt EP deputātu vēlēšanas. Citiem vārdiem sakot, partijām būs jāiesniedz priekšvēlēšanu saraksti, valstij – jāpiešķir līdzekļi, tomēr, kā pati Meja uzsvēra, vēlēšanas tiks atceltas, ja līgumu par Brexit izdosies noslēgt līdz 23. maijam.

Konservatīvās partijas loceklis, Brexit atbalstītājs Džeikobs Rīzs-Mogs sašutis apgalvoja: ja Lielbritāniju piespiedīs piedalīties EP vēlēšanās, tā sabotēs EP darbu.

"Ja ilgstoša pagarināšana atstās mūs ES, mums jākļūst tik sarežģītiem, cik vien iespējams. Mēs varam noteikt veto jebkurai budžeta palielināšanai, kaitēt Eiropas armijas radīšanas plāniem un bloķēt Makrona kunga eirointegrācijas plānus," viņš uzrakstīja savā Twitter.

​Viņa vārdi radīja kritikas vētru gan Lielbritānijā, gan aiz tās robežām.

"Dīvaini gan – vai tik ne šis cilvēks teica, ka Lielbritānija nevar darīt Eiropas Savienībā neko no minētā, tāpēc mums ir jāizstājas no ES," vaicāja Skotijas pirmā ministre Nikola Stērdžena.

​"Vācija jau kavē visas šīs trīs lietas, taču pateicos par palīdzību," piezīmēja Ekonomisko reformu centra galvenais ekonomists Kristiāns Odenhāls.

​"Tiem, kuri domā par Brexit sāgas turpinājumu, varu teikt tikai vienu – esiet piesardzīgi ar savām vēlmēm," savā lapā Twitter ieteica EP frakcijas "Liberāļu un demokrātu alianse par Eiropu" vadītājs Gijs Verhofstads, kurš iebilst pret pārrunu pagarināšanu Brexit jautājumā.

63
Pēc temata
Francijas ES lietu ministre: nosaucu savu kaķi par Brexit
Šķiršanās tiek atlikta: ES līderi atlikuši Brexit uz dažām nedēļām
Petīcija ar prasību atcelt Brexit saņēmusi gandrīz 4 miljonus parakstu
Sunday Times: britu ministri plāno atstādināt Terēzu Meju no premjera posteņa

Ukrainas Jūras spēku komandieris: valsts ir gatava karam ar Krieviju

18
(atjaunots 09:45 06.07.2020)
Ukrainas Jūras spēku komandieris gaida Krievijas armijas uzbrukumu Hersonas apgabalam ar mērķi novadīt Dņepras ūdeni uz Krimu.

RĪGA, 6. jūlijs — Sputnik. Ukrainas Jūras spēki gatavojas pilnvērtīgai karadarbībai ar Krieviju, kara flotes komandieris kontradmirālis Aleksejs Ņeižpapa paziņoja intervijā avīzei "Dumskaja".

Komandieris apgalvo, ka Ukraina plāno "atgūt" krimu, kā arī gatavojas karam ar Krieviju.

"Būs lieli zaudējumi – gan mūsu karavīru, gan civiliedzīvotāju vidū," Ņeižpapa paziņoja.

Pēc viņa vārdiem, Kijeva gaida Krievijas armijas uzbrukumu Hersonas apgabalam ar mērķi novadīt Dņepras ūdeni uz Krimu, informēja RIA Novosti.

Iepriekš Ukraina nodrošināja 85% Krimas saldūdens patēriņa ar Ziemeļkrimas kanāla starpniecību, kas novadīja ūdeni no Dņepras. Pēc Krimas atgriešanās Krievijas sastāvā ūdens padeve pa kanālu vienpusējā kārtībā tika pilnībā pārtraukta.

Ukrainas politiķi atsakās atjaunot ūdens padevi pussalai, taču regulāri klāsta, ka Krievija plānojot ieņemt Ziemeļkrimas kanālu. Krimas republikā jau ir sarūpēti saldūdens avoti.

Pēdējos gados Ukrainas Jūras spēki saskaras ar nopietnām problēmām. Vecie kuģi pakāpeniski iziet no ierindas, jauniem trūkst līdzekļu. Pie tam Kijeva aktīvi pērk ārzemēs norakstītus kuģus. Piemēram, pērnā gada septembrī ASV Krasta apsardze nodeva Kiejvai divus norakstītus patruļas kuterus Drummond (WPB-1323) un Cushing (WPB-1321), kas būvēti 1988. gadā. ASV apsolīja nodot Ukrainas Jūras spēkiem vēl divus norakstītus šī tipa patruļas kuterus.

18
Tagi:
Ukraina, Krima, Krievija
Pēc temata
Pentagons pasūtījis jaunu kompleksu Javelin partiju Lietuvai un Ukrainai
Ukraina, Lielbritānija, ASV un Igaunija parādīja ANO savu vienaldzīgo attieksmi pret Krimu
Ukraina cer "padzīt" Krieviju no ASV kosmiskajām programmām
Ukrainas deputāts aicinājis uzstādīt kodolbumbas Maskavā un Budapeštā
Lielbritānija

Mediji: Lielbritānija ieviesīs individuālās sankcijas pret Krievijas pilsoņiem

8
(atjaunots 09:36 06.07.2020)
Financial Times vēsta, ka Lielbritānijas ārlietu ministrs publiskos sarakstu – Krievijas un Saūda Arābijas pilsoņus, pret kuriem tiks ieviestas sankcijas par cilvēktiesību pārkāpumiem.

RĪGA, 6. jūlijs - Sputnik. Šodien Lielbritānijas ārlietu ministrs Dominiks Rābks publicēs Krievijas un Saūda Arābijas pilsoņu sarakstu, pret kuriem tiks ieviestas sankcijas par cilvēktiesību pārkāpumiem "Magņitska grozījumu" ietvaros, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz Financial Times.

Saskaņā ar izdevuma datiem, vairākiem Krievijas valstspiederīgajiem tiks liegta iebraukšana Lielbritānijā, viņu konti britu bankās tiks iesaldēti. Financial Times raksta, ka sarakstā būšot "spīdzinātāju, slepkavu un izvarotāju" vārdi.

Gāzesvada Ziemeļu straume 2 būvdarbi Vācijā. Foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Rāba melnajā sarakstā būs pilsoņi, kas, pēc Londonas domām, ir jurista Sergeja Magņitska nāves līdzzinātāji. Sankcijas, pēc izdevuma informācijas, stāsies spēkā nekavējoties.

Izdevums norāda, ka sarakstā būs arī Saūda Arābijas pavalstnieki, kas turēti aizdomās par opozīcijas žurnālista Džamala Hašodži slepkavību.

"Ar šī likumdošanas akta palīdzību Lielbritānija saņems jaunas pilnvaras un varēs aizliegt iebraukšanu Lielbritānijā tiem, kuri vainojami par cilvēktiesību rupjiem pārkāpumiem, naudas līdzekļu novirzīšanu uz mūsu bankām un labuma gūšanu no mūsu ekonomikas," sankciju plānus komentēja Dominiks Rābs.

Pēc viņa vārdiem, vēlāk šogad melno sarakstu plānots paplašināt: ierobežojumi tiks attiecināti uz cilvēkiem, kas turēti aizdomās par korupciju, žurnālistu vajāšanu un cilvēku aizvainošanu reliģiskās pārliecības dēļ.

Pie tam Rābs atzina, ka ir "mazliet satraukts" par to, kā jaunais sankciju režīms ietekmēs divpusējās attiecības, tomēr, pēc viņa vārdiem "no morālā viedokļa tāda rīcība būs pareiza". Viņš piezīmēja, ka Magņitska lieta, ko viņš nodēvēja par "savas paaudzes Solžeņicinu" viņa "sirdij ir ļoti tuva".

2018. gada oktobrī Lielbritānija vēstīja, ka pēc izstāšanās no ES sāks pielietot pati savu sankciju likumdošanu. Ministru kabinets solīja publicēt nacionālos sankciju sarakstus.

Likums "Par sankcijām un naudas atmazgāšanas apkarošanas pasākumiem" ar "Magņitska grozījumu", kas ļauj Lielbritānijas valdībai ieviest ierobežojumus pret personām, kas it kā pārkāpušas cilvēktiesības, stājās spēkā 2018. gada maijā. Dokumenta nolikumus iespējams piemērot tikai pēc valsts izstāšanās no ES. Likuma autors ir Boriss Džonsons, toreizējais valsts ārlietu ministrs, un viņa vietnieks Tariks Ahmads.

Lielā investīciju fonda Hermitage Capital Management darbinieks Sergejs Magņitskis, Krievijā apsūdzēts par nodokļu mahinācijām, miris pirmstiesas izmeklēšanā "Matrosskaja tišina" 2009. gada novembrī. Viņa nāve radīja plašu sabiedrisko rezonansi Krievijā un ārvalstīs.

Pazīstamais Saūda Arābijas žurnālists Džamals Hašodži no 2017. gada dzīvoja ASV un strādāja avīzē Washington Post. Viņš tika nogalināts 2018. gada oktobrī Saūda Arābijas konsulātā Stambulā. Saūda Arābijas valdība sākotnēji noliedza, ka viņš būtu pazudis no konsulāta, taču, kad parādījās video un audio ieraksti, bija spiesta atzīt: žurnālists nogalināts pēc strīda ar konsulāta darbiniekiem. Turcijas policijai neizdevās atrast viņa līķi.

8
Tagi:
sankcijas, Saūda Arābija, Krievija, Lielbritānija
Pēc temata
Tiesa Maskavā aizmuguriski arestējusi Viljamu Brauderu
Labi, ka neuzmeta bumbu uz galvas: Lembergs tagad ir kā Kims Čenuns
Kopā ar Lembergu: JKP lika saprast, ka vēlas redzēt Šķēli "Magņitska sarakstā"
"Magņitska akts" Eiropā: EPPA aicina visus sekot Latvijas piemēram
Covid-19

Latvijā fiksēti trīs jauni Covid-19 gadījumi

0
(atjaunots 12:34 06.07.2020)
Pēdējās diennakts laikā valstī fiksēti trīs jauni koronavīrusa infekcijas gadījumi. Pacienti ar Covid-19 slimnīcās nav nogādāti.

RĪGA, 6. jūlijs — Sputnik. Aizvadītājs diennakts laikā valstī fiksēti trīs jauni koronavīrusa infekcijas gadījumi, inficēto skaits Latvijā kopš pandēmijas sākuma sasniedzis 1127 cilvēkus, vēsta Slimību profilakses un kontroles centrs.

Diennakts laikā veikti 692 testi. Laikā kopš pandēmijas sākuma- 158 518 izmeklējumi.

​Saskaņā ar Nacionālā veselības dienesta datiem, aizvadītās diennakts laikā neviens jauns pacients slimnīcās nav nogādāts. Patlaban stacionāri ārstējas pieci pacienti: četri ar vidēji smagu, viens – ar smagu slimības gaitu.

​Atgādināsim, ka kopumā Latvijā fiksēti 1127 Covid-19 gadījumi, 1000 cilvēki izveseļojušies, 30 pacienti miruši.

0
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Pēc temata
No plaušu fibrozes līdz Alcheimera slimībai: mediķi pastāstīja par Covid-19 sekām
Bēres pēc bērēm: Latīņamerikai pāri veļas Covid-19 pandēmija
Trīs Krievijā izstrādāti Covid-19 vakcīnas prototipi ir efektīvi
"Izsprucis no laboratorijas": Nacionālās apvienības deputāts "atklāja" Covid-19 izcelsmi