Starptautiskās militārās mācības Saber Strike Latvijā

Business Insider nosaucis "spēcīgākos" NATO ieročus karam ar Krieviju

152
(atjaunots 10:00 01.04.2019)
Publicētajā bruņojuma sarakstā iekļauti dažādi iznīcinātāji, bumbvedēji, fregates, tanki un cita militārā tehnika, kas iekļauta Ziemeļatlantijas alianses bruņojumā.

RĪGA, 1. aprīlis – Sputnik. ASV portāls Business Insider sastādījis NATO "spēcīgākā" bruņojuma reitingu, ko alianse varētu pielietot konfliktā ar Krieviju, vēsta Sputnik Lietuva.

Raksta autors iekļāvis sarakstā ASV 5. paaudzes stealth iznīcinātāju F-35 Lightning II. Viņš uzsvēra, ka dažas alianses valstis uzskatot lidmašīnu par "izrāvienu drošības jomā", turklāt konkurējošās lielvalstis neesot varējušas izstrādāt analogu lidaparātu, kas varētu sacensties ar "zibeni" neredzamībā un iekārtu funkciju ziņā.

Nākamajā vietā izdevums ierindoja iznīcinātāju Eurofighter Typhoon, kas izstrādāts vairāku NATO valstu sadarbības rezultātā. Speciālisti apgalvo, ka lidmašīnu iespējams salīdzināt ar pēdējām Su-35 modifikācijām, tāpēc Eurofighter Typhoon var stāties pretī "nāvējošajam iznīcinātājam no Krievijas", raksta autors.

Starp alianses "spēcīgākajiem" ieročiem iekļuvuši arī ASV stratēģiskie bumbvedēji B-52, B-2 Spirit un B-1B Lancer – rakstā atzīmēts, ka tie palīdz savaldīt pretinieku Eiropā.

Sarakstā iekļuvusi arī ASV pretzemūdeņu lidmašīna P-8A Poseidon. Autors to dēvē par labāko zemūdeņu "mednieku", neskatoties uz izstrādātajiem analogiem.

Par efektīvu līdzekli cīņā pret zemūdenēm Business Insider uzskata arī fregates, kas iekļautas Itālijas, Francijas, Spānijas, Norvēģijas un Dānijas bruņotajos spēkos.

ASV armijas helikopters AH-64 Apache spēj uzņem līdz 16 "gaiss-virsma" klases raķetes Hellfire un nodarīt lielu kaitējumu bruņutehnikas kolonnai, vēsta autors.

Tāpat Business Insider pievērsis uzmanību vācu tankam Leopard 2, kas jau ieguvis "neiznīcināmas" tehnikas reputāciju. Autors uzskata, ka vācu tanki vēl joprojām ir vieni no labākajiem aliansē līdztekus ar amerikāņu M1 Abrams un britu Challenger 2.

Sarakstā pieminēti arī ASV ražotie Nimitz klases aviācijas bāzes kuģi, zenītraķešu sistēmas Patriot un Virginia klases zemūdenes.

Krievija jau vairākkārt ir uzsvērusi, ka neplāno uzbrukumus nevienai NATO valstij. Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs pauda viedokli, ka alianse izmanto Rietumu histēriju, lai paplašinātu savu kontingentu un militārās tehnikas skaitu pie Krievijas robežām.

Arī Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu pievērsa uzmanību alianses spēku skaitliskajam pieaugumam – Baltijas valstīs un Polijā NATO kontingents pieaudzis vairākkārt.

152
Pēc temata
Politologs: NATO "spēles" pie Krievijas robežas nebeigsies labi
Ģeopolitikas eksperts: Latvijai piešķirta provokatora loma starp NATO un Krieviju
NATO Baltijā laužas pa logiem un durvīm. Kāda būs Krievijas atbilde?
ASV uzlielījušas Baltiju un atvērušas Krievijai acis uz NATO
Eiropas Parlaments

Mediji: pandēmijas laikā tika aplaupīti Eiropas Parlamenta biroji Briselē

14
(atjaunots 17:35 04.07.2020)
Pēc Vācijas deputāta sacītā, notikušais ir "liels skandāls", par kuru nezināma iemesla dēļ visi klusē.

RĪGA, 4. jūlijs – Sputnik. Vismaz pussimts Eiropas Parlamenta deputātu, atgriežoties savos birojos Briselē pēc ilgstošās prombūtnes marta vidū ieviestās karantīnas dēļ, atklāja, ka kāds ir rakņājies viņu kabinetos un papīros, daudziem ir pazuduši datori, planšetes un citas vērtīgas lietas, vēsta RIA Novosti ar atsauci uz avīzi Politico.

Pēc deputāta no Vācijas Niko Semsrota sacītā, karantīnas laikā no viņa Briseles biroja ir iznesti divi klēpjdatori.

"Tas ir liels skandāls, un es nesaprotu, kādēļ visi par to klusē," paziņoja parlamentārietis, paužot sašutumu par EP drošības dienesta darbu.

"Mēs esam absolūti pārliecināti, ka zagļi mūsu prombūtnes laikā parakņājušies visās mūsu mantās, jo birojos ir liela nekārtība," piebilda viņš.

Politico raksta, ka EP preses dienesta pārstāvji apgalvo, ka ir informējuši parlamentāriešus par zādzību faktiem Briseles birojos jau aprīlī, ēkas iekšpusē un ārpusē tika pastiprināta apsardze, savukārt drošības dienests veic izmeklēšanu sadarbībā ar Beļģijas varasiestādēm.

Izdevums precizē, ka 2020. gadā Eiropas Parlaments plāno iztērēt savu biroju apsardzei vairāk nekā 23 miljonus eiro.

Pasaules Veselības organizācija 11. martā pasludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 uzliesmojumu par pandēmiju. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē ir atklāti jau vairāk nekā 11,2 miljoni inficēšanās gadījumu, vairāk nekā 529 tūkstoši cilvēku ir miruši un vairāk nekā 6,3 miljoni izveseļojās.

14
Tagi:
Eiropas Parlaments
Krievijas ĀM vadītāja vietnieks Sergejs Rjabkovs

KF ĀM paziņoja par Atvērto debesu līguma sabrukuma draudiem ASV dēļ

5
(atjaunots 17:35 04.07.2020)
Sestajā jūlija notiks Atvērto debesu līguma dalībvalstu videokonference; par galveno apspriešanas tematu kļūs Vašingtonas lēmums par izstāšanos no līguma.

RĪGA, 4. jūlijs – Sputnik. Maskava pieļauj, ka Atvērto debesu līgums var sabrukt pēc "domino efekta", paziņoja RIA Novosti Krievijas ĀM vadītāja vietnieks Sergejs Rjabkovs.

"Mēs pieļaujam, ka "domino efekts" ir iespējams un ka viskvēlāk ASV dažādos jautājumos atbalstošās valstis Vašingtonas spiediena ietekmē var izskatīt šādu iespēju. Mums to negribētos, jo tad līgums neizbēgami nonāks pie kraha," sacīja diplomāts.

Sestajā jūlija notiks Atvērto debesu līguma dalībvalstu videokonference; par galveno apspriešanas tematu kļūs Vašingtonas lēmums par izstāšanos no līguma.

Rjabkovs atzīmēja, ka sēdes laikā ASV diez vai mainīs savu lēmumu. Pēc diplomāta teiktā, Maskava izskata visus atbildes rīcības variantus.

"Lielā mērā situācija ir atkarīga no tā, kā rīkosies citas valstis un kādā mērā esošie līguma dalībnieki izrādīs atbildību par tā likteni, nevis vienkārši deklaratīvi apzināsies, bet gan nodemonstrēs praksē, ka viņus uztrauc situācijas Eiropas drošības jomā, ka viņi neiet uz to cilvēku pavada Vašingtonā, kuriem arhitektūras sagraušana ieroču kontroles jomā ir kļuvusi par galveno uzdevumu," uzsvēra ārpolitikas iestādes vadītāja vietnieks.

Atvērto debesu līgums

Atvērto debesu līgumu pieņēma 27 Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas valstis 1992. gadā Helsinkos. Patlaban līgumu pilda 34 valstis.

Līgums paredz iespēju veikt novērošanas lidojumus un fotografēt virs EDSO dalībvalstu teritorijas ar mērķi saņemt ziņas par bruņotajiem spēkiem, militārajiem objektiem un karadarbību.

Līguma mērķis ir uzticības veicināšana, pilnveidojot karadarbības un bruņojuma kontroles jomā noslēgto līgumu ievērošanas kontroles mehānismus.

5
Tagi:
ASV, Atvērto debesu līgums
Pēc temata
Militārais eksperts: pat Baltijas valstis sāk saprast, ka ASV tās ir vienaldzīgas
Nevajag kļūt nekaunīgiem: Krievijas Su-35 sastapušas ASV spiegu pēc visiem noteikumiem
Baismīgāk nekā Hirosima: kur ASV atkal plāno kodolsprādzienus
Krievijas ārlietu ministrs pastāstīja par Atvērto debesu līguma tālāko likteni